Partijen Bosnië praten over opriching van unie Britse conservatieven verpletterend verslagen Buitenland Cook-eilanden horen er na overval 'echt bij Samoerai- Israël bombardeert tot 'doel is bereikt' Zee van licht Yohei Kono is nieuwe voorzitter Japanse LDP hervormer vkuüacj iu juli iyys Soeks stuurt kaartje 'Bedankt dat u me heeft geschreven. Ik ben v eerd dat ik uw 'Eerste kat' mag zijn.' Is getekend: 'Socks'. Met die tekst beantwoordt het huisdier van de Amerikaanse presidents familie Clinton sinds kort de niet aflatende strbom fanmail. Kroaten wisselen dinar voor kuna zacreb Het Kroatische parlement heeft besloten de naam v de nationale munteenheid te veranderen. In plaats met de dinar kunnen de Kroaten binnenkort betalen met de kuna. De kuna was de naam van de munt die in de Tweede Wereldoorlog door het door de nazi's ingestelde regime van Kroatië werd gebruikt. Zware slag voor Poolse muziekpiraten Warschau De politie van Warschau heeft gisteren voor 4,7 mil jard zlotys (506.000 gulden) aan cassettes en kopieerapparatuur in beslag genomen. Meer dan 52.000 illegale cassettes werden, samen met CD's, moederbanden en apparatuur waarmee maandelijks 1,5 miljoen kopieën kunnen worden gemaakt, in beslaggenomen. Buthelezi weigert verder te praten Johannesburg De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft giste- vier uur durend gesprek met Zulu-leider Buthelezi te vergeefs geprobeerd hem weer naar de onderhandelingstafel te brengen. De Klerk zei dat onderhandelingen voor een democra tische Zuid-Afrika niet kunnen doorgaan als de Inkatha-bewe- ging het beraad blijft boycotten. Inkatha is tegen de multiraciale verkiezingen die voor 27 april volgend jaar zijn gepland. Aanslagen beraamd op rappers san francisco Amerikaanse neo-nazi's waren van plan aansla gen te plegen op synagoges, radio- en televisiestations en zwarte rapzangers als Ice Cube en Ice-T. Dat blijkt uit de getuigenver klaring die een 19-jarige rechtsradicaal gisteren heeft afgelegd. De man, leider van de skinhead-organisatie Church oftlie Crea tor en lid van het American Front, heeft bekend op 20 juli een aanslag te hebben gepleegd op het kantoor van de zwarte bur gerrechtenbeweging Naacp in Tacoma in de staat Washington. Stille jaarwisseling in Peking peking In de straten van Peking zullen bij de viering van het ko mende Chinese nieuwjaar mogelijk voor het eerst sinds eeuwen geen knallen te horen zijn. Het stadsbestuur overweegt namelijk het vuurwerk te verbieden. Bij de laatste jaarwisseling in januari raakten in Peking 544 mensen gewond door vuurwerk en braken ruim 200 branden uit. Daar heeft het gemeentebestuur nu klaar blijkelijk genoeg van. PORTRET: MORIHIRO HOSOKAWA Verlies zetel in 'veiligChristchurch niéuwe klap voor Major christchurch cees van zweepen correspondent De regerende Britse Conservatieve par tij is bij tussentijdse verkiezingen in de zuidelijke kuststad Christchurch ver pletterend verslagen door de Liberaal- Democraten. De verkiezingen waren noodzakelijk geworden door het over lijden van het Conservatieve parle mentslid van Christchurch. De Tories zien hun meerderheid in het 651 zetels parlement in Londen hiermee slinken tot zeventien zetels. Ingeklemd tussen de groene weelde van The New Forest en de blauwe zee, was Christchurch bijna een cliché. Er was weinig misdaad, nauwelijks werkloos heid, en de doorsnee inwoner was de welgestelde 60-plusser in zijn bungalow- met-aanlegsteiger. En natuurlijk: Christ church stemde Conservatief. De laatste keer dat een niet-Conserva- tief erriiad gewonnen, was in 1906 ge weest. Maar dat was in een tijd waarin Christchurch nog in de woorden van Daniel Defoe ,,een nietszeggend en armzalig plaatsje" was. In een tijd, toen de bungalows nog gebouwd moesten worden. Bij de laatste zes algemene verkiezin gen kreeg de Conservatieve Partij in Christchurch nooit minder dan 57 pro cent van de stemmen. Robert Adley. het inmiddels overleden Lagerhuislid, ver overde er vorig jaar bij de algemene ver kiezingen een meerderheid van ruim 23.000 stemmen. Na Adley's dood, gooiden de Conser vatieven ene Rob Hayward in de ring, een voormalige marathon-loper. Maar Hayward ontdekte tijdens de verkie zingscampagne dat het parcours vooral bergopwaarts ging. Donderdagnacht, na de historische nederlaag, waren er maar weinig partij genoten die een beschuldigende vinger naar Hayward uitstaken. Een Conserva tief Lagerhuislid, Teresa Gorman, zei het zo: ,,Rob Hayward was een verdomd goeie kandidaat. Maar zelfs de beste ver koper kan geen produktcn verkopen die de mensen niet willen". Het produkt dat Hayward in Christ church moest zien te slijten van het re geringsbeleid. En dat beleid is nergens in den lande bijster populair. Een landelijke opiniepeiling wees gisteren uit dat de aanhang van de Conservatieven nu tot 27 procent is geslonken, 17 procent min der dan die van Labour en nog maar 2 procent meer dan die van de Liberaal- Democraten. Dat de Conservatieven 'Christchurch' zouden verliezen, was deze week óók al voorzien. Dat 35 procent van de kiezers echter van Conservatieven naar opposi tie zou switchen, was een regelrechte sensatie die we! eens de laatste spijker in de doodskist van de premier zou kunnen zijn. De vraag is: als de Conservatieven 'Christchurch' niet kunnen behouden, welke zetel is dan wel veilig? Hayward beantwoordde die vraag met een schou derophalen. „In tussentijdse verkiezin gen brengen kiezers soms een protest stem uit. Als ze weten dat die stem een Labour-regeringaan de macht kan bren gen. denken ze wel twee keer na. Bij de algemene verkiezingen win ik deze zetel wel terug". Maar zelfs als de Conservatieven 'Christchurch' kunnen heroveren, zou het einde van hun hegemonie in Zuid- Engeland in zicht kunnen zijn. Christ church was een van hun sterkste bolwer ken; in veel andere kiesdistricten was de Conservatieve overmacht bij de laatste verkiezingen veel geringer. De regionale verkiezingen van afgelo pen mei gaven al een indicatie van de af kalvende steun. Van de 16 graafschap pen in Zuid-Engeland waar de Conserva tieven de absolute meerderheid hadden, bleef er slechts één over. De Liberaal -De mocraten daarentegen veroverden een absolute meerderheid in drie graaf schappen. Een aantal factoren heeft veel kiezer in de armen van labour en de Liberaal Democraten gedreven. De belangrijkst is ongetwijfeld de recessie, die de afgeli pen jaren Zuid-Engeland harder heel getroffen dan enig ander deel van lu land. Hoewel in Christchurch bijvoor beeld de werkloosheid nog altijd 'slecht 8.6 procent is, is dat 244 procent mei dan in 1990 De tweede factor is het regcringslx leid. Deze winter zullen de Britten voo het eerst BTW op huisbrandolie moetei betalen, een vorm van belastingverho ging die vooral bij gepensioneerden ii slechte aarde is gevallen. In Christchurcl was 37 procent van de kiezers gepensio neerd. Maar bovenal is de persoonlijke popu laritcit van Major een factor geworder John Major is nu de minst populaire pre mier sinds de oorlog, en steeds mei Conservatieven zien hem zoals That cher in 1990 als een molensteen r» hun nek. De vraag lijkt al lang niet mei te zijn of een van hen zijn handschoen ii de ring gooit, en Major uitdaagt tot eei leiderschapverkiezing. De enige vraag i nog: wanneer? Kroaten openen strategische Maslenica-brug De hoop op een politieke regeling van de oorlog in Bos nië is gisteren iets gestegen nadat de drie partijen (Ser viërs, Kroaten en moslims) besloten een nieuw vredes voorstel van bemiddelaars Owen en Stoltenberg in over weging te nemen. Verder zijn de drie partijen overeenge komen hun commandanten opdracht te geven voor een staakt-het-vuren. GENÈVE-MASLENICA GPD-Rtr-AFP Het nieuwe voorstel van Owen en Stoltenberg houdt het mid den tussen het Servisch-Kroati- sche dictaat voor een etnische driedeling van Bosnië, en het tegenbod van de Bosnische pre sident Izetbegovic voor een fe deratie op niet-etnische grond slag. Maar gezien de militaire realiteit voorziet ook het voor stel van de bemiddelaars in een driedeling. Izetbegovic schijnt zich daar bij te hebben neerge legd, mits de moslims aanzien lijk meer gebied krijgen toege wezen. Het voorstel voorziet in de oprichting van een unie van drie republieken, een Servische, een Kroatische en een moslim republiek. De leiders van de drie zullen om beurten fungeren als staatshoofd. Volgens diploma ten zal de centrale regering van de unie alleen iets over het bui tenlandse beleid hebben te ver tellen. De opdracht voor een staakt- het-vuren die de Servische lei der Karadzic, de Kroatische lei der Boban en Izetbegovic giste ren gezamenlijk geven, is tot op dit moment nog niets terecht gekomen. De Servische, Kroati sche en moslim-commandan ten waren niet bereikbaar of trokken zich eenvoudigweg niets aan van hun 'leiders'. Ondanks Servische dreige menten heeft Kroatië gisteren de strategisch belangrijke brug bij Maslenica voor het verkeer geopend. Afgezanten van de VN pendelden gehaast tussen de partijen heen en weer om te voorkomen dat de oorlog in Kroatië weer oplaait. De Ser viërs in Krajina, in het westen van Kroatië, hebben gedreigd hun bombardementen op de brug te hervatten. De Cook-eilanden hebben gisteren niet zonder trots hun eerste roofoverval gemeld. De politie van de eilandengroep in de Stille Zuidzee arresteer de een man in verband met een gewapende overval die voor zover de autoriteiten zich herinneren de eerste was in de geschiedenis van de ei landen. De man van in de twintig werd ervan beschuldigd woensdag het Rarotonga-ho- tel te hebben beroofd van 45.000 Nieuwzeelandse dol lars (ongeveer 87.000 gul den). De politie zei dat de jongeman een inwoner was van de Cook-eilanden die on langs uit Nieuw-Zeeland was teruggekeerd. Cookeilandse radiozenders hadden uitbundig over de overval bericht. Verslaggevers vonden dat hun afgelegen en kleine land met de overval eindelijk aansluiting had ge kregen met de rest van de we reld. De Cook-eilanden bestaan uit een groep atollen en tellen ongeveer 18.000 inwoners De eilandengroep werd in 1965 onafhankelijk van Nieuw-Zeeland, maar bleef de Nieuwzeelandse munt ge bruiken. Iraakse doelen beschoten door toestellen VS WASHINGTON AFP-Rtr-ANP Twee Amerikaanse gevecht vliegtuigen hebben gistere twee Iraakse raketinstallati< beschoten. De installaties bc vonden zich in de zogeheten no-fly-zone' die de Verenigd Naties na de Golfoorlog bove het zuiden van Irak hebben ir gesteld. Dat heeft het Amur kaanse ministerie van defensi bekendgemaakt. De toestellen waren bij beid incidenten, die zich twee uur n elkaar voordeden, bezig mi een routinevlucht toen ze meri ten dat ze door de Iraakse rad. werden gevolgd. Deze radar w< direct gekoppeld aan een batte rij luchtdoclraketten. Hiero voerden de vliegtuigen een aai val uit. De toestellen, twee L.A 6B's van het vliegdekschip US Abraham Lincoln, keerden n afloop behouden terug naar hi moederschip, aldus de verkl. ring. VN-troepen in Somalia weer aangevallen muqdisho ap De brede coalitie van zeven oppositiepartijen in Japan heeft gisteren uit hun midden de 55-jarige Morihiro Hoso- kawa als nieuwe premier voor gedragen. Hosokawa stapte een klein jaar geleden uit de Liberaal Democratische Partij (LDP) die al sinds 1955 re geerde en richtte de Nieuw Japan Partij (NJP) op. Bij de verkiezingen van twee weken geleden verloor de LDP haar meerderheid; de 'anti-LDP- partijen' vormden een coalitie die een 'nieuw politiek tijd perk' in Japan aankondigde. Hosokawa wordt premier van de regering die de komende maand moet worden gevormd. Het is een opmerkelijke omme keer voor Hosokawa, telg van een middeleeuws samoerai-ge slacht en ooit provinciegouver neur voor de LDP. Zijn NJP kwam van niets op 36 zetels in de parlementsverkiezingen. In de post-electorale koehandel toonde Hosokawa zich een pragmatisch en kundig onder handelaar, die erin sTaagde al lerlei concessies los te peuteren. Zowel de LDP als de oppositie de Japanse Vernieuwingspar tij van de uitgetreden LDP'er Hata, de Socialisten en drie an dere partijtjes maakten de NJP en zijn bondgenoot de Pioniers partij het hof om een coalitie te vormen. Uitein delijk ging Hosokawa met de oppositie in zee toen die ak koord ging met zijn eis voor ver gaande politieke hervormingen. Hosokawa is zelf gepokt en gemazeld in de LDP-poIitiekdie hij nu bestrijdt. Nadat hij vijf jaar verslaggever was voor het dagblad Asahi Shimbun werd hij in 1971 op 33-jarige leeftijd het jongste parlementslid ooit. Hij was toen lid van de fractie van ex-premier Kakuei Tanaka, wiens naam synoniem was voor vriendjespolitiek en schandalen. De corruptie in het politieke be drijf wijt hij aan de privileges van de ambtenaren en hun con trole over allerlei zakendeals. De politieke hervorming die hij mont saint michel» Een optreden v Michel in het Franse Bretagne. n de Franse zanger Jean Michel Jarre zorgde gisteren v overdaad aan licht op e Israëlische vliegtuigen, helikopters, tanks, schepen en artillerie legden vandaag voor de zesde achtereenvolgende dag bointapij- ten over het zuiden en oosten van Libanon. Premier Yitzhak Rabin van Israël kondigde gisteren aan met zijn offensief op zuid-Li- banon door te gaan „totdat wij ons doel volledig bereikt hebben". Israël wakkerde de Libanese vrees voor een groot grondof- fensief gisteren en vandag aan door extra tanks en pantserwagens naar Zuid-Libanon Inmiddels zijn 450.000 burgers op de vlucht geslagen voor de aanhoudende bom bardementen van Israël. Libanon vuurde vannacht opnieuw als tegenoffensief kat- joesja-raketten af op het noorden van Is raël. Beide partijen negeerden internationale oproepen om de beschietingen te stoppen. Rabin zei dat de beschietingen zullen aan houden zolang de Libanese en Syrische re geringen niets doen aan de activiteiten van de pro-Iraanse Hezbollah-beweging en de radicale Palestijnse guerrillastrijders in het zuiden van Libanon. Wel zou Israël de inmiddels vijf dagen durende militaire actie in Libanon willen beëindigen als de Verenigde Staten kunnen garanderen dat de pro-Iraanse Hezbollah- strijders hun beschietingen op noord-Israël staken. Washington liet de autoriteiten in Libanon weten dat zij actief onderhandelt overeen snel staakt-het-vuren in de regio. Gewapende mannen hebbe gisteren in de Somatisch hoofdstad Muqdisho aanvalle gepleegd op VN-strijdkrachtei De aanvallers beschoten gisti ren troepen uit Bangladesh i het zuiden van de hoofdstad e een dag eerder een buitenpos bemand door Egyptische en It. liaanse blauwhelmen. Troepen die het VN-hoofc kwartier bewaken, werden gi teren opgeschrikt door een raj: port Svaarin werd gemeld d; een zelfmoordcommando va moslimextremisten een aanv. zouden uitvoeren. VN-woori voerdster Swieczkowski hechtt daar weinig waarde aan. „Ht gaat hier niet om een god^ dienstoorlog. We geloven nu dat de Somalicrs zich zulle omhangen met granaten en da de poort zullen bestormen". verklaarde ze. Bovendien rij de meeste Somalicrs soenniete en hebben geen fundamentals tische achtergrond Italië en Spanje krijgen van EG miljardenboete brussel peter de vries correspondent eg De EG heeft Italië en Spanje boetes opgelegd, omdat ze zich in de jaren '80 niet hebben ge houden aan de superheffing op teveel geproduceerde melk. Ita lië moet Brussel drie miljard gulden betalen, Spanje twee miljard. Griekenland krijgt van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, een lichte straf van elf miljoen gulden. Volgens de Europese Com missie is de boete voor Italië en Spanje nog laag uitgevallen en had de aanslag ook twee keer zo hoog kunnen zijn. Als beide lan den niet snel de superheffing invoeren, zullen ze alsnog het volle pond rtioeten betalen, al dus hoge ambtenaren. Op grond van de overproduk- tie riskeerde Italië een boete van zes miljard gulden, Spanje van 4,75 miljard, en Grieken land van 136 miljoen. Maar Brussel heeft voorlopig een la gere aanslag vastgesteld, onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat de landen hun leven bete- De Liberaal-Democratische Partij (LDP), die volgende maand voor het eerst in 38 jaar de macht in Japan moet af staan, heeft vandaag de hervor mingsgezinde Yohei Kono als partijvoorzitter gekozen. De 56- jarige Kono wordt de eerste LDP-leider die niet tezelfdertijd premier is. Kono versloeg bij de stem mingzijn rivaal, ex-minister Mi- chio Watanabe (buitenlandse zaken) met 208 tegen 159 stem men. Het was de eerste keer dat de partijleider werd gekozen, en niet achter gesloten deuren aangewezen na een koehandel tussen de facties. Kono volgt premier Kiichi Miyazawa op die aftrad als partijleider nadat de LDP haar absolute meerderheid verloor bij de parlementsverkie zingen eerder deze maand. Ze ven oppositiepartien vormden een coalitie zonder de LDP. Evenals de als premier voor gedragen Morihoro Hosokawa van de Nieuw Japan Partij, staat Kono bekend als een strijder te gen corruptie. Hij stapte in 1976 uit de LDP na het Lockheed- schandaal om een 'Club van Nieuwe Liberalen' op te richten die het politieke systeem moest hervormen, maar keerde in 1986 terug in het partijnest. Hij is nooit minister geweest, al maakte hij wel deel uit van de machtige Miyazawa-factie. Als oppositieleider zal het zijn eer ste taak zijn de partij bijeen te houden nadat veel groepen en partijleden de LDP de rug heb ben toegekeerd. voorstaat noemt hij Japans 'Derde opening', na de Mpiji- restauratie in 1868 waarmee het feodale Japan zich openstelde voor de moderne wereld, en de Amerikaanse bezetting in 1945. Zijn programma voorziet in meer openheid in het parle ment, meer rechten voor de consument, een soepeler on derwijsstelsel, minder geld voor defensie en meer voor ontwik kelingshulp en milieu. Als het parlement hem volgen de week tot premier benoemt, is Hosokawa niet de eerste rege ringsleider in zijn familie. Zijn grootvader, prins Fumimaro Konoe, leidde drie regeringen tussen 1937 en 1941. Konoe trachtte de oorlog met de Vere nigde Staten te voorkomen, maar is uiteindelijk de geschie denisboekjes ingegaan als een zwakke leider die er niet in slaagde de militaristen in toom te houden. Konoe pleegde zelf moord nadat tegen hem een Morihiro Hosokawa. foto Rt aanklacht was ingediend we gens oorlogsmisdaden. Hoso kawa wil een ereschuld uit die tijd inlossen: de nieuwe coalitie regering zal na haar aantreden de buurlanden openlijk om ver giffenis vragen voor de oorlogs misdaden die het keizerrijk heeft begaan. TOKYO» Rtr-DPA-AFP

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5