Kliniek voor gestoorde gevangenen Magna Plaza kreeg imago van 'veel te duur voor mij' Binnenland Dansendé beren komen tot rust in Ouwehands Berenbos Holle retoriek troef bij debat over Bosnië Luchtmacht helpt bij transport gewonden Modereportage 'Dressed to Kill' mocht toch wel amsterdam anp De modereportage 'Dressed to Kill', die vorig jaar in het blad Rails werd gepubliceerd, is niet onrechtmatig. Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren in hoger beroep het oordeel van de rechtbank ongedaan ge maakt. Volgens het hof heeft rechtbankpresident Asscher zich van argumenten bediend die niet zwaar genoeg zijn om een beperking van de vrijheid van meningsuiting te rechtvaar digen. Rails presenteerde vorig jaar in het augustus-nummer de treinreizigers een modereporta ge waarin een vrouw door een man wordt ontvoerd, vastge bonden, geblinddoekt en als lijk achtergelaten tussen stenen en afval. In een door Blijf van m'n Lijf aangespannen kort geding be stempelde Asscher de reportage als onrechtmatig, omdat de beelden inspireren tot geweld tegen vrouwen. Volgens het hof is dat niet zo. Blijf van m'n Lijf overweegt in cassatie te gaan. FNV'ers willen geen koopkracht inleveren utrecht anp De meeste leden van de FNV- Dienstenbond willen volgend jaar geen koopkracht inleveren. Wel wil een ruime meerderheid genoegen nemen met koop- krachtbehoud, zo blijkt een een grote enqüete van de bond on der haar leden. Bijna een op de drie leden vindt dat de prijsstij gingen volgend jaar niet hele maal gecompeneerd hoeven te worden door een loonstijging. Het kabinet heeft gedreigd met een loonmaatregel als de bon den volgend jaar looneisen stel len. Als de bonden hun eisen ma tigen, moeten daar in elk geval wel harde afspraken tegenover staan over meer werk, lagere werkdruk en betere arbeidsom standigheden, vinden de leden. Twee van de drie ondervraag den heeft verder geen bezwaar tegen langere werkdagen, mits daar meer vrije dagen tegenover staan. Ook moeten de werk- roosters ruim van tevoren be kend zijn. Overigens zitten de leden in de detailhandel veel minder te springen om langere dagen. Meer dan de helft van de ondervraagden in deze bedrijfs tak heeft hier bezwaar tegen. Aspirientje na bypass-operatie den haag cpd Aspirine is voor veel mensen het meest geschikte geneesmid del om na een bypass-operatie de vorming van bloedstolsels tegen te gaan. Aspirine werkt net zo goed als andere anti-stol- lingsmiddelen, geeft minder bij werkingen, is goedkoop eh voor patient en arts eenvoudig toe te passen. Len hele kleine dosis (een half kinderaspirientje) is 'genoeg. Dit is een van de eerste uit komsten van een onderzoek, dat in verschillende Nederland se, Duitse en Zwitserse hartcen- tra is gehouden. Het onderzoek, CABADAS genaamd, wordt vanuit het Academisch Zieken huis Groningen (AZG) gecoördi neerd. Er werken 180 cardiolo gen uit vijftig ziekenhuizen, ruim negenhonderd huisartsen, negentig trombosedienstcn en duizend patiënten aan mee. Politieman niet vervolgd voor schieten Groningen» De politieman die eind februari bij een aanhouding i Oude Pekela een 34-jarige man uit Assen doodschoot, wordt iet vervolgd. Volgens justitie is het pistool van de agent ver moedelijk per ongeluk afgegaan. De politie was die avond ge waarschuwd dat de Assenaar in een seksclub met een pistool had gedreigd. Toen de politie daar aankwam, stapte hij net in zijn auto en reed weg. De agenten achtervolgden hem. In een lat veroorzaakte de Assenaar een aanrijding. Toen de agenten ir zijn auto kwamen, stapte hij uit. Op dat moment schoot de politieman. Later bleek dat de Assenaar dodelijk was getroffen. Hij had inderdaad een geladen vuurwapen op zak. ANVR: Reis niet naar Noord-Israël m haag De ANVR, de vereniging van reisorganisatoren, raadt reizigers af naar het noorden van Israëhe gaan. Het advies is ge geven vanwege de gevechten en bombardementen in het ge bied. Volgens voorzitter Couvreur werd het gebied vooral be zocht door Nederlanders die in een kibboets willen werken. „Zij zijn inmiddels uit het gebied gehaald of hebben een verklaring getekend dat zij op eigen risico zijn gebleven." Vakantiewerk vaak niet volgens regels den haag Eén op de twaalf bedrijven die vakantie werkers in dienst hebben, overtreedt de regels. Dal is de slotsom van een omvangrijk ondefzoek van de Arbeidsinspectie. Inspecteurs be zochten 3.800 bedrijven met tien tot vijftig werknemers. In bijna 1.300 bedrijven werden vakantiewerkers aangetroffen. In 108 van die bedrijven werden overtredingen geconstateerd. De ar beidsinspectie wijt de overtredingen aan onbekendheid met de regels en onderschatting van de risico's voor onervaren werkne- Verzekeraar verduistert tonnen zaandam Een directielid van een Zaandams assurantiekantoor wordt ervan verdacht voor honderdduizenden guldens bij het bedrijf te hebben verduisterd. Hij is op staande voel ontslagen. De verdachte, een 48-jarige man uit Krommenie, ligt in Italië, waar hij sinds een paar weken op vakantie was, in het zieken huis met onbekende klachten. Hoe het bedrog is gepleegd, is nog onduidelijk. De verdachte is een bekend persoon in de Zaanstreek. Hij zit in allerlei besturen van sportclubs. Woonwagenbewoner richt partij op sittard De Sittardse woonwagenbewoner Sjeng Mager (50) wil onder de naam Anti Racistische Partij een zetel bemachtigen in de gemeenteraad. Daar wil hij met de leuze 'Koop geen Duitse ir' het racisme bij de Oosterburen bestrijden. Onderzijn ei gen naam deed Mager al drie keer mee met de verkiezingen. Magers partij wil ook opkomen voor de belangen genbewoners. Twee inrichtingen in Bijlmer en Assen Bij de Bijlmerbajes en het psychiatrisch ziekenhuis Licht en Kracht in Assen komen klinieken met elk 54 plaatsen voor psychisch gestoorden die in voorarrest zitten, cel straf moeten uitzitten of nog behandeling nodig hebben na hun straf. Omdat de psychiatrische inrich tingen hun gesloten afdelingen hebben afgestoten omdat die niet meer in deze tijd zouden passen, staan officieren van jus titie nu vaak voor een dilemma bij misdrijven waarbij aan de dader een steekje los is. Bij ern stige misdrijven en/of zware psychische stoornissen is er de mogelijkheid van TBS, waarbij de verdachte naar een speciale gesloten behandelkliniek moet. Voor de 'lichtere' groepen is er echter nauwelijks behandelca- paciteit. Noodgedwongen kiest de officier dan toch het Huis van Bewaring en de gevangenis als plaatsen van voorarrest en celstraf. Het alternatief is mo menteel plaatsing in een open psychiatrische inrichting. Maar daaruit kan de verdachte zo ver trekken, wat vaak niet verant woord is. In de nieuwe klinieken kan deze groep wel in afwachting van de rechtszaak alvast psychi atrisch worden behandeld of kan er zijn straf uitzitten en te gelijkertijd worden behandeld. De derde groep die voor plaat sing in aanmerking komt, zijn mensen die hun straf hebben uitgezeten, maar die zelf kiezen voor een (voortgezette) behan deling in een gesloten inrichting om te voorkomen dat ze op nieuw met de rechter in aanra king komen. Op dit moment is de opvang capaciteit voor gestoorde gede tineerden beperkt. In de Bijl merbajes bestaat de FOBA (Fo rensische Observatie- en Be handel Afdeling) met 54 plaat sen, maar is uitsluitend voor spoedopnames van gedetineer den die doordraaien en voor tij delijke opnames van gestoorde gedetineerden die buiten de ge vangenis zullen worden ge plaatst. De enige 'vervolgopvang' vor men momenteel een afdeling van de Forensisch Psychiatri sche kliniek bij het psychia trisch ziekenhuis De Grote Beek in Eindhoven en een noodop vang van zestien plaatsen in As sen. Met de 108 extra plaatsen denken Justitie en WVC het pro bleem te hebben opgelost. Yumos had mazzel. Hij stond gewoon te koop bij een Turks benzinestation. Duizend dol lar moest het bruine bolletje wol opbrengen, meer niet. Twee, drie maanden: veel ou der zal het beertje niet ge weest zijn. Hadden medewerkers van de organisatie Libearty (een poot van de Werelddierenbe scherming) hem niet bij zijn eigenaar 'los' gepraat, dan was Yumos zonder twijfel een treurig bestaan tegemoet ge gaan. Een leven als dansende beer, dat vrijwel zeker geëin digd was aan de ketting van geldbeluste lieden. Oud zou Yumos niet zijn geworden. Blind of halfblind vermoede lijk wèl, evenals ondervoed. Zijn gebit zou op den duur zijn aangetast, het aangezicht geschonden geraakt door het voortdurend trekken aan de neusring en zijn lippen mis vormd door de muilkorf. Maar Yumos had mazzel. Hij woont nu zo lang bij de universiteit van Bursa. Daar zullen ze proberen hem zelf standigheid bij te brengen, opdat hij zichzelf ooit weer kan redden in de natuur. Maar niet alle bruine beren in de Oostblok- en Balkanlanden zijn zo fortuinlijk. In Turkije worden naar schatting tweehonderd bruine beren geëxploiteerd. Grieken land telt ongeveer twintig 'dansende beren' en ook in landen als Bulgarije en Roe menië worden de dieren ge bruikt om toeristen in ruil voor geld te bekoren. De beer wordt vaak in het voorjaar ge vangen, wanneer hij pas een paar maanden oud is. Daarbij wordt de moeder vaak ge dood. Het ontvoerde jong krijgt een metalen ring door de neus en wordt direct ge leerd te 'dansen': door hem op hete kolen te laten lopen, of door hem met een stok op de poten te slaan, zodat hij zich direct opricht. In het begin wordt die mishandeling ge combineerd met muziek, zo dat de geketende beer later muziek met pijn associeert en daardoor bij muzikale klanken direct overeind komt om op zijn achterste poten te staan. Turkse en Griekse autoritei ten veroordelen de exploitatie van beren wel, maar doen in de praktijk niets. Bovendien ontbreekt het in Balkan- en Oostbloklanden aan geld en kennis voor de opvang van mishandelde beren. Op dat punt komt Ouwehands Die renpark in Rhenen in beeld. Drie jaar geleden werd het park door de Europese Ge meenschap benaderd met de vraag of het in de opvang een rol van betekenis zou kunnen spelen. Ouwehands had nog een lap grond liggen, bestem de die voor de beren, en zo bestaat er straks een heus be renbos twee hectare groot met ruimte voor zo'n vijf tien beren. Daar kunnen de 'uitgedanste' exemplaren weer in een natuurlijke, semi-wilde omgeving leren leven. Gisteren arriveerden de eer ste twee gasten, met mede werking van de Koninklijke Luchtmacht overgevlogen uit Split. Het mannetje was door Engelse VN-soldaten verlaten aangetroffen bij een restau rant in Bosnië-Herzegowina. De moslim-eigenaar van het restaurant was voor het oor logsgeweld gevlucht en liet de beer, die door de soldaten Mackenzie is genoemd (naar een Canadese generaal), aan zijn lot over. Van het vrouwtje, inmiddels Cecilia gedoopt, is hoegenaamd niets bekend. Hun misvormde lippen zijn met behulp van plastische chi rurgie weer netjes te repareren en voor het herstel van slechte gebitten heeft Ouwehands in dierentandarts Van Foreest een gereputeerde kracht in huis. Voor Ouwehands wordt de nieuwe berenkolonie een avontuur. „Avontuur? Een overtuiging", corrigeert Petra Pouwels, product manager van het dierenpark. „Dieren tuinen werken natuurlijk zo veel mogelijk mee aan het be houd van diersoorten, en van de bruine beer is in Europa weinig meer over. Het gaat er dus ook om de publieke opi nie te mobiliseren. Beren zijn daar prima voor geschikt, het zijn aansprekende beesten. Mensen hébben wat met be- Pouwels verwerpt de sug gestie dat het berenbos ge woon een commercieel slim me zet is. „Als je in de beren- problematiek duikt, wordt het verhaal steeds minder com mercieel. Er móet gewoon iets voor die beesten gebeuren. En het probleem houdt uiteraard ook niet op bij die vijftien be ren die we straks hier heb ben." Bosnische vluchtelingen demonstreren. den haag wilfred scholten Het cynisme is niet van de lucht. Leoni Sipkes (Groen- Links) over het gebrek aan geld voor noodhulp: „Er is-wel geld voor de Flevopolder, niet voor Sarajevo". En Piet Blauw (WD), onder besmuikt gelach: „Kun nen we geen geld lenen uit het potje voor Suriname?". Ze hadden het er dan ook zichtbaar lastig mee, de zestien kamerleden die even van va kantie waren teruggekomen voor het derde rondje Bosnië. De eerste twee hadden niets op geleverd, deze keer moesten er spijkers met koppen worden ge slagen. De GroenLinkse aanvraagster van het debat, Sipkes, begon al meteen met de haar welbeken de retoriek. Ze werd 'kotsmisse lijk' van de EG, die de zoveelste overlegronde is begonnen. „Be seffen we het wel? Straks be staat Bosnië-Hercegovina niet meer. Straks zijn er miljoenen mensen in Europa zonder land". Ook de liberaal Blauw bleef steken in al eerder verwoorde algemeenheden, of weinig ter zake doende (en door een be vriende journalist ingestoken) details, waarom hebben de Ne derlandse militairen in Sarajevo pantservoertuigen met wielen en geen rupsbanden? Laaiend waren de volksverte genwoordigers over de simpele manier waarop Serviërs en Kroaten de voedseltransporten kunnen tegenhouden. „Hoe is het mogelijk dat eën aantal mensen op klapstoeltjes een heel konvooi kan stopzetten", vroeg Valk (PvdA) zich af. En CDA'er De Kok had het in dit verband over „een zestal have loze Serviërs", waarop Kooij- mans verhaalde over televisie beelden van 'breiende vrouwen' die de boel blokkeerden. Wat de kamerleden betrof mogen die voortaan met geweld opzij wor den gezet. De ministers moesten alle zeilen bijzetten. Natuurlijk, de situatie in Sarajevo is om wan hopig van te worden, maar zo lang er onvoldoende troepen zijn is het met geweld bescher men van de Bosnische moslims onmogelijk. En het wegschieten van wegblokkdades kan ave rechtse gevolgen hebben: alle humanitaire hulp komt dan in foto anp ruud hoff gevaar. Het economisch straffen van Kroatië (ook kamerbreed bepleit) kan ook verkeerd uit pakken. Alle Bosnische vluchte lingen worden dan het land uit gezet. Tekenend was het gehar rewar toen het meest concrete voorstel ter sprake kwam: het bijeenschrapen van meer geld voor noodhulp. Sipkes: „Het geld mag niet weer van de be groting van ontwikkelingssa menwerking komen. Laat nu de andere ministeries maar eens meebetalen". Terpstra (WD): „De noodhulp voor Sarajevo mag niet ten koste gaan van an dere noodhulp, zoals voor Bangladesh". Voordat er een or dinaire ruzie losbrak, greep voorzitter Aarts in. „Laten we het daar alstublieft een andere keer over hebben". Een dansende beer associeert muziek met hete kooltjes onder zijn poten, daarom richt hij zich meteen op als hij een vrolijk deuntje hoort. foto ton de jonc Overdekt luxe winkelcentrum in Amsterdam loopt niet goed Met twee F-27's vliegt de Ne derlandse luchtmacht sinds gis teren slachtoffers van de oorlog in Bosnië-Hercegovina over naar Italië en Duitsland. De VN hebben Nederland verzocht te assisteren bij het vervoer van de gewonden omdat de organisatie kampt met capaciteitstekorten. De twee Fokkers kunnen maxi maal twintig gewonden vervoe ren. Ze zijn voorzien van appa ratuur ter bescherming tegen aanvallen met infra-rood gelei de raketten. De Algemene Vereniging Ne derlandse Mi'tairen (AVNM) vindt dat dienstplichtigen moe ten kunnen vertrekken uit Bos nië als de toestand daar nog ge vaarlijker wordt, ook al zijn ze er vrijwillig heen gegaan. De AVNM zei dat gisteren na het kamerdebat waarin minister Ter Beek van defensie bekend maakte dat hij nog eens 150 dienstplichtigen aan de VN heeft toegezegd. De AVNM, waarvan twee van de drie dienstplichtigen lid zijn, haalt de voormalige VN-com- mandant Morillon aan. Die heeft gezegd dat er 30.000 man VN-troepen nodig zijn om zich zelf en de 'veilige gebieden' te kunnen vrijwaren van represail les als straks Servische en Kroatische stellingen worden gebombardeerd. De VN houden het voorlopig op 7.500 man grondtroepen, waarvan Neder land er vierhonderd levert. Ver der zijn het Italiaanse Villafran- ca zes F-16's gestationeerd voor eventuele bombardements- vluchten. amsterdam gpd Hoe trekt een niet goed lopend winkel centrum klanten, en nog belangrij ker hoe zorgt het ervoor dat ze lan ger binnen blijven? In het winkelcen trum Magna Plaza aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam deden HEAO-studenten onlangs een proef. Via de air-conditioning brachten ze twee parfumgeuren binnen. Klanten bleken er gemiddeld een kwartier lan ger door te winkelen. Het winkelcentrum moet wat, want 'het publiek komt nog niet vaak genoeg winkelen in Magna Plaza. De luxe parel is gevestigd in het oude hoofdpostkan toor achter de Dam. Toen het voor ze ventig miljoen gulden verbouwde win kelparadijs vorig jaar werd geopend, kwamen er wekelijks 100.000 bezoe kers. In het begin van dit jaar waren dat er nog maar 40.000. Inmiddels zijn het er weer 60.000, maar dat is nog niet genoeg, zegt manager R. Abels. „We mikken op 100.000. Daarvoor zal het winkelaanbod gevarieerder moeten worden. Winkelend publiek denkt nu te vaak dat we alleen maar een luxe winkelcentrum zijn met veel te dure winkels." Dat komt niet in de laatste plaats door de initiatiefnemer en oprichter van het centrum, de Zweed Lars-Erik Magnusson, die het centrum inmid dels trouwens al weer van de hand heeft gedaan. Manager Abels denkt dat het eenzijdige beeld dat de media des tijds van Magnusson gaven, nadelig uitpakte voor het winkelcentrum. „Het koperspubliek is gaan fantase ren over wat voor soort mensen hier winkelen. Dat zouden dus alleen de zeer rijken zijn. Dat beeld hebben we zelf ook in stand gehouden. In de kran ten werd uitvoerig geschreven over het privé-vliegtuig van Magnusson, zijn dure auto's en zijn luxe manier van le ven. Veel mensen dachten dat Magna Plaza zoiets zou zijn als de dure PC Hooftstraat. We kregen al snel het imago van 'veel te duur voor mij'". Eén op de drie bezoekers van Magna Plaza is toerist of komt niet uit Amster dam. Uit een onderzoek bleek dat het publiek het winkelaanbod 'te eenzijdig' vond. Er was vooral kritiek op het grote aantal modezaken. Daar is inmiddels wat in veranderd: twee modezaken gaan weg. Abels kan het wel waarderen dat nu, midden in de prominente hal van het centrum, een winkelier is begonnen met de verkoop van gewone souvenirs. „We moeten oppassen dat we geen museum worden. Verkoop van de sou venirs verandert wat aap dat beeld. Magna Plaza heeft nu een marktplein tje gekregen met winkels eromheen." Opvallende afwezige op de begane grond is de Britse platenzaak Virgin. Bijna een derde van het winkelopper vlak was door deze muziekgigant ge huurd. Maar op het allerlaatste mo ment probeerde Virgin onder het huur contract uit te komen, omdat de ver koop van CD's stagneerde en de beme ten winkelruimte veel te groot was. De rechter bepaalde echter dat de muziek winkel zich alsnog in Magna Plaza moest vestigen. Virgin heeft zich nu bescheiden teruggetrokken in de kel der. Abels: „We hadden gehoopt op een mooi ingerichte Virgin-winkel, zoals in Parijs. Maar dat bleek anders uit te pakken. De inrichting van de winkel in Magna Plaza liet nogal te wensen over, dus we zijn er niet rouwig om dat Vir gin nu in de kelder zit." De leeggekomen ruimte is inmiddels verhuurd aan Limetree and Hamilton dat volgende week haar achtste vesti ging in Nederland opent. Deze zaak verkoopt typisch Engelse levensmidde len zoals marmelade en extra sterke thee, zoete broodjes zoals muffins en scones en Quality Street snoepjes. R. Bleekemolen, van het makelaars kantoor Zadelhoff dat de verhuur doet, ziet de toekomst van het winkelcen trum positief. „De eerste helft van dit jaar is het beeld van Magna Plaza het zelfde als in andere winkelcentra in het land. De omzet neemt af omdat het economisch slechter gaat. Vooral win kels met dure mode hebben het moei lijk. Daarentegen zijn veel andere win keliers juist tevreden over de verkoop aan de toeristen." Bleekemolen constateert een toene mende belangstelling van onderne mers om zich in Magna Plaza te willen vestigen. „Veel bedrijven waren aan vankelijk wat afwachtend. Nu worden wc wekelijks gebeld door bedrijven die hier willen huren."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3