Leidsch Dagblad Gesjoemel rond aankoop grond Gekkenhuis op valutamarkt Psychiater verdacht van mishandeling Startklaar op de boulevard Regering wil einde aan ruzie Opel en Volkswagen Mediteer de misdaad weg GOED NIEUWS 1 VRIJDAG 30 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40221 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 KGB vloert chef 2 De Russische minister van staatsveiligheid, Barannikov, is door Jeltsin ontslagen. Slachtoffer van zijn eigen KGB. Woedend op politie a a De moeder van een I I zwaar lichamelijk gehandicapte vrouw is woedend op de Leidse parkeerpolitie. Sentiment a Het Letterkundig I Museum in Den Haag wijdt een expositie aan W.G. van de Hulst. amersfoort anp Een psychiater verbonden aan het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort is vorige week aange houden op verdenking van zware mishandeling en bedreiging van een patiënt. De psychiater was op 16 juni door de op dat moment agressieve pa tiënt geslagen. De man kreeg twee dagen later een oproep van de psychiater om bij hem te ko- De psychiater had voor die gelegenheid ook een ex-patiënt en een arts-assistent uitgenodigd. De ex-patiënt, inwoner van Ermelo, was vroeger lijfwacht van Klaas Bruinsma, de vermoorde lei der van een grote criminele organisatie. Doel van de bijeenkomst was de agressieve pa tiënt een lesje te leren, aldus de Utrechtse persof ficier van justitie mevrouw Van der Molen. De man werd door de Ermeloër geslagen en ge schopt en bedreigd met een pistool. Hij raakte daardoor gewond en heeft mogelijk blijvend oogletsel opgelopen. De psychiater en de Ermeloër zijn aangehou den en zitten nog vast. Mogelijk wordt de twee zware mishandeling en bedreiging ten laste ge legd. De arts-assistent is getuige geweest van de mishandeling, maar had er verder niets mee te maken. Volgens de persofficier tilt het openbaar ministerie zwaar aan de zaak. Onderzoek naar fraude ambtenaren Leiderdorp Een aantal Leiderdorpse ambtenaren heeft vermoedelijk valsheid in geschrifte gepleegd om aan goedkope bouw grond te komen. Zij kochten in de wijk Buitenhof de grootste kavels voor de laagste, prijzen. Bovendien zou een van hen de gemeente nooit heben betaald voor circa 50 vierkante meter grond die bij zijn huis werd getrok ken. leiderdorp henk van der post Twee ambtenaren worden er van verdacht lagere salarissen te hebben opgegeven om in aan merking te komen voor meer premie op hun in 1983 gereed gekomen huizen. Mogelijk is dat gebeurd met medeweten van leidinggevenden. De ver dachten werken nog bij de ge meente. Burgemeester en wet houders hebben besloten de kwestie te onderzoeken.De zaak is ook aanhangig gemaakt bij de politie, die bekijkt of brie ven dan wel handtekeningen zijn vervalst. Drie ambtenaren kochten in 1981 in Buitenhof een kavel grond voor de bouw van pre- mie-A-koophuizen. Maar door het ministerie van VROM werd Demjanjuk mogelijk terug naar Oekraïne jeruzalem ad bloemendaal correspondent De advocaat van John Demjan juk zegt dat zijn cliënt een pas poort heeft ontvangen van een iand, waarvan hij de naam niet wil noemen. Waarschijnlijk gaat het om Oekraïne, waar hij in 1920 is geboren. Het Israëlische Hooggerechts hof bepaalde gisteren dat niet wettig en overtuigend is bewe zen dat Demjanjuk dezelfde is als Ivan de Verschrikkelijke, de SS'er die de gaskamers heeft be diend in het vernietigingskamp Treblinka. Demjanjuk wacht nu in zijn cel op uitwijzing naar een land dat hem wil opnemen. Hij is statenloos, omdat de Ameri kaanse justitie hem zijn staats burgerschap heeft ontnomen. Demjanjuk zei gisteren dat hij naar de VS wil terugkeren. „Ik mis mijn vrouw, ik mis mijn ge zin, ik mis mijn kleinkinderen. Ik wil naar huis." Demjanjuk is echter niet meer welkom in de VS, waar hij 30 jaar woonde. Het Ameri kaanse ministerie van justitie stelde gisteren dat Demjanjuk in de jaren '50 bij zijn aanvraag van het Amerikaanse staatsbur gerschap heeft gelogen over zijn oorlogsverleden. De Israëlische politie heeft gisteren twee klachten ontvan gen tegen Demjanjuk, van Pin- chas Epstein, een overlevende van Treblinka, en het parle mentslid Josef Bagad. Ze eisen dat de politie Demjanjuk arres teert, zodat hij opnieuw kan worden berecht. Pagina 2: John Demjanjuk krijgt voor deel van de twijfel. uiteindelijk aan twee van hen geen A-premie toegekend, maar de veel lagere B-premie. Ze ver dienden te veel. Gezien hun in komen kwamen ze ook niet in aanmerking voor de goedkope re bouwgrond. Grond die zij van de gemeente trouwens toch al voor minder geld kregen dan anderen. De truc zou de ver dachten een voordeel van meer dan tienduizend gulden hebben opgeleverd. De gemeenteraad besloot in 1981 aan de drie ambtenaren een stuk grond van iets minder dan 140 vierkante meter te ver kopen voor 22.000 gulden. In het archief van de gemeente duikt een heel ander stuk op, waarin is vastgelegd dat een ambtenaar voor dezelfde prijs ineens 50 meter grond meer krijgt. Het cijfer 139 is gewijzigd in 189 vierkante meter grond. Niet dat gewijzigde besluit wordt ter goedkeuring aan Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland aangeboden, maar het 'oude' waarin de betreffende ambtenaar 139 vierkante meter grond koopt. In 1982 wordt de plaatselijke notaris gevraagd om de grond te transporteren. Opnieuw gaat het dan om 139 meter. Pas in 1984 schrijven B. en W. een brief aan de notaris waarin zij melden dat er een fout is ge maakt bij de gemeente en dat de werkelijke hoeveelheid grond 189 vierkante meter moet zijn. Volgens tijdelijk burge meester De Bruin is in het ar chief niet terug te vinden dat voor die extra grond is betaald. Er bestaan trouwens twijfels over de echtheid van de hand tekeningen onder die brief die is getekend door onder anderen toenmalig burgemeester Van der Have. schevenincen In Nederland kennen we het beeld de ijsbaan: een sporter op gladde glijers start klaar voor een venijnige sprint. Maar aan de Ameri kaanse oostkust, waar ijs eigenlijk bestaat om drankjes te koelen, wordt.van oudsher de boulevard benut voor het hardrijden op de schaats. Met dit verschil dat de geslepen ijzers zijn vervangen door een gesmeerd rijtje wieltjes. De World Games in Den Haag bieden beoefenaren van weinig bekende sporten gelegenheid zich op topniveau te meten met internationale tegenstanders. Deze Amerikaan se deelneemster aan de 300 meter rolschaatsen trof gisteren op de boulevard van Scheveningen in elk geval een vertrouwde omgeving. Alleen het weer deed in geen enkel opzicht denken aan de drukken de hitte van Los Angeles, foto anp cor mulder Na halfslachtige renteverlaging Duitsland Handelaren op de Amsterdamse beursvloer wachtten gisteren vergeefs op een bevrijdende boodschap uit Frankfurt. foto reuter amsterdam «gpd-anp Op de Europese valutamarkt was het vanochtend vanaf de opening opnieuw een gekken huis. De valutaspeculanten hebben dankzij de halfslachtige renteverlaging in Duitsland van gisteren de handen vrij om de zwakke munteenheden in het Europese Monetaire Stelsel on der vuur te nemen. Lukt het om bij voorbeeld de Franse frank onderuit te halen, dan zagen zij daarmee een van de polen on der het EMS vandaan. Dan dreigt de ondergang van het stelsel dat de munteenheden van de EG stabiel moet houden. De Bundesbank verlaagde gisteren alleen de Lombard rente met een half procent en liet het disconto onveranderd. Dat was onvoldoende om de in het nauw gebrachte EMS-valu- ta's er bovenop te helpen. Di rect na de bekendmaking van het rentebesluit gingen diverse EMS-munteenheden onderuit, met de Deense kroon als groot ste slachtoffer. Vanmorgen stond de kroon op een koers van ƒ28,855 (per honderd), te gen 29,930. Alleen interventies door de centrale banken van Denemarken en Nederland konden de koers toen overeind houden. t)e Nederlandsche Bank heeft gisteren de rentetarieven met een kwart procent verlaagd. Het belangrijke wisseldisconto is met 5,75 procent nu het laagste van de EG en een procent lager dan in Duitsland. De spannin gen in het EMS maakten de 'Openlijke strijd schadelijk voor Duitse economie' berlun «gpd-dpa Het Duitse ministerie van eco nomische zaken heeft de auto concerns Opel en Volkswagen gisteren opgeroepen hun open lijke strijd bij te leggen. Staats secretaris Gönner verklaarde dat termen als 'oorlog, veld tocht en slagveld' onaanvaard baar zijn. Hij zei dat dit soort uitlatin gen niet alleen schadelijk zijn voor de reputatie van de toch al in problemen verkerende auto- industrie, maar ook voor de Duitse economie. De ere-voor- zitter van de Duitse Kamer van Koophandel, Wolff von Amerongen, sprak de vrees uit dat de ruzie zeer nadelige uit werkingen zal hebben op de re laties tussen de VS en Duits land. Opel, een dochteronderne ming van het Amerikaanse concern General Motors, en Volkswagen zijn al maanden verwikkeld in een strijd over de overstap van de ex-GM-mana- ger José Ignacio Lopez de Ar- riortua naar VW. Daarbij zou hij op grote schaal bedrijfsspio- nage hebben gepleegd. Opel houdt de beschuldigin gen staande dat VW beschikt over geheime documenten van General Motors. Inkoopmana ger Lopez zou die hebben mee genomen bij zijn overstap van GM naar Opel. Opel zei giste ren daar „sluitende bewijzen" voor te hebben. Hans Wilhelm Graeb, de voorzitter van de raad van commissarissen van Opel, liet geen spaan heel van de be schuldigingen van VW-topman Piëch dat Opel zou hebben ge knoeid met bewijsmateriaal. Documenten zijn „systema tisch ,en doelbewust" bij GM weggehaald, aldus Graeb. Daarbij gaat het om papieren van een geheim Opel-project voor een kleine stadsauto, 70.000 tot 90.000 computervel- len met gedetailleerde gege vens van alle Europese toeleve ranciers met onderdeelnum mers en inkoopprijzen en een foto van de nieuwe Vectra die pas over vier jaar op de markt komt. Lopez heeft die papieren naar de Verenigde Staten en naar Spanje laten komen, hoe wel hij in zijn functie bij GM niets van doen had met deze gegevens. Opel-directeur Gelb wees de verwijten van VW-chef Piëch dat GM zich wil wreken op Lo pez en VW kapot wil maken, verontwaardigd van de hand. Hij voegde daaraan toe dat de door Piëch gebruikte termino logie 'grotesk' is en niet alleen schadelijk is voor het image van de Duitse industrie, maar ook beledigend voor buiten landse ondernemingen, die in Duitsland investeren. Gelb beschuldigde Volkswa gen er verder van met de om schrijving van Opel als Ameri kaans bedrijf een nationale stemming in Duitsland te kwe ken. Opel wees er verder op dat Piëch zelf niet eens over een Duits paspoort beschikt. De topman van Volkswagen is in Oostenrijk geboren. De man waar alles om draait, Lopez, betoonde gisteren op nieuw zijn onschuld en sprak van een lastercampagne van General Motors, omdat het Amerikaanse bedrijf hem er niet van had kunnen weerhou den terug te keren naar Europa. Geen krant ontvangen? i npi 071-143241 IJ LI 071-128030 ma l/m vr 18 00-19 30 uu I zaterdag 10 00-12 00 uu 'SERVICE HET WOORD IS AAN Agnes de Mille De meest waarheidsgetrouwe uitdrukking van een volk ligt in c dans en de muziek. Lichamen liegen nooit. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur iteverlaging mogelijk. Dè verlaging moet gunstige ge volgen hebben voör de Neder landse economie: investeren wordt goedkoper en sparen wordt minder aantrekkelijk, waardoor de binnenlandse con sumptie moet toenemen. Vandaag worden rente-maat regelen van de Deense en Fran se centrale banken verwacht, om de speculatie in de betref fende valuta tegen te gaan. De Franse frank schommelt rond de 32,90 cent, slechts een fractie boven het minimum van 32,84. De Belgische frank vertoont een regelmatig dalende lijn. Van ochtend noteerde de frank 5,38 cent. Ook de Spaanse en Por tugese munteenheden verkeren in grote moeilijkheden. Open Leidse a q Bij de Open Leidse I Z/ tenniskampioen schappen raakte Marco van Trigt het spoor inde tweede set bijster. Ontslagen bij Afak Katwijk katwuk conny smits De Katwijkse machinefabriek Ij Afak Holland BV wil 25 van de 40 werknemers ontslaan. Direc- j teur H. Bothof van het bedrijf aari de Lageweg heeft dat van- ;j ochtend gezegd. Voor 10 van de 25 mensen is waarschijnlijk werk bij de Oostzaanse Meyn- groep. tot voor kort eigenaar van Afak. Voor de overige 15 wordt volgens Bothof naar an dere werkgevers gezocht. Over de ontslagplannen wordt op het moment nog druk overlegd met de Industriebond FNV. Afak kocht nog geen twee we ken geleden het complete aan delenpakket terug van de Meyn-groep, die in 1989 Afak ,j overnam van oprichter Haas- noot. De fabriek, gespeciali- 1 seerd in visverwerkende instal- laties, werd teruggekocht nadat de Meyn-groep te kennen had gegeven weinig vertrouwen te hebben in groeimogelijkheden van de markt voor visverwer kende installaties. De kans zat erin dat Afak door Meyn hele maal zou worden gesloten. Volgens Bothof is er, met een andere bedrijfsvoering, nog wel degelijk toekomst voor het be- drijf. „Als je het op een goede Verwachting van het KNMI: manier aanpakt, is er zeker een Enkele buien boterham in te verdienen." Be- Wisselend bewolkten enkele bui- doeling is dat Afak nieuwbouw- en. Middagtemperatuur ongeveer activiteiten achterwege laat om 19 graden. Matige, aan de kust en prioriteit te geven aan werk op op het IJsselmeer krachtige weste- het gebied van service en on- f lijke wind, kracht 4 tot 6 derhoud. 1 Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Over leven Programma's RTV Show Sport VANDAAG OOK DENKSPORT HET WEER washington hans de bruun Dominee Marshall Gourley en president Bill Clinton doen het helemaal verkeerd. De dominee uit Denver in Colorado begon deze week met een hongersta king uit protest tegen het ge weld in zijn stad. Maar sinds dien zijn aJ vijf mensen uit zijn gemeente, onder wie drie kleine kinderen, door kogels getroffen. En dat de president het maan denlang zo slecht heeft gedaan, komt omdat ook hij niet het goede mentale evenwicht wist te vinden. Hadden zij zich maar bekeerd tot de theorieën van de trans cendentale meditatie, dan was het wellicht allemaal anders ge lopen. Tenminste, dat beweren de paar duizend aanhangers van de Maharishi Mahesh Yogi, die de afgelopen zes weken van de stad Washington een trans cendentaal paradijs hebben ge maakt. Kijk maar naar de 'resul taten': de misdaad in de stad is met een kwart gedaald en Clin- Feyenoorder slaat amateur gebroken kaak den helder gpd Ronald Schouten, de speler van de Helderse amateurselectie die gisteravond tijdens een oefen duel met Feyenoord gewond raakte na een vechtpartij in het veld, heeft waarschijnlijk zijn kaak gebroken. De 22-jarige aanvoerder van HRC ligt in het ziekenhuis. Hij wordt vandaag geopereerd. Röntengenfoto's, die meteen na de wedstrijd werden geno men, hebben uitgewezen dat er in ieder geval een (linke scheur in zijn kaak zit. „Maar waar schijnlijk is de kaak helemaal gebroken", aldus de vader van de speler vanmorgen. Schouten liep zijn verwonding op toen hij een klap kreeg van Feyenoorder Henk Eraser. Vader Schouten: „Hel is schandalig wat er gebeurde. He le kluwen spelers waren aan du wen en slaan. Mijn zoon was aanvoerder en ging erop af om de boel te sussen. Wij laten het hier natuurlijk niet bij zitten. Vandaag stappen we naar een advocaat om te zien hoe wc de betreffende Feyenoord-speler kunnen aanpakken." Pagina 19: Helderse amateurs overwegen aanklacht. ton doet het in de peilingen wa rempel beter dan ooit tevoren. Door gebruik te maken van 'elektro-activiteit van de herse nen' hebben de twee- tot vier duizend TM-aanhangers sinds begin juni „een element van kalmte en samenhang in de stad gebracht", zegt de leider van het project, John Hagelin. Dat heeft Clinton geholpen en door hun massale mediteren hebben de TM'ers ook de inwo ners van Washington ineens op vreedzamer gedachten ge bracht. I-eidsch ^'Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Tri Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnemei i Per maand, automatisch i (ƒ28.75) IQ Per kwartaal via acceptgiro 82.85) Q automatisch 82.85) Of bel 071-128030 8 712141 40005>L

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1