Zuiveren van water moeilijker door gif Een lommerrijke blanke duintop Bacterievuur kwelgeest voor fruitteler Over leven Asbest in cv-keleis onderzocht VRIJDAG 30 JUL11993 977 16 Duinwandeling in Berkheide katwuk De IVN afdeling Leiden organiseert samen met de Kat- wijkse VW op woensdagnond 4 augustus weer een wandeling in het duingebied Berkheide in Katwijk. De gidsen wijzen wande laars op de veranderingen die in het duingebied optreden als ge volg van menselijk ingrijpen en natuurlijke processen. Ook de mqnieren waarop wordt getracht de natuur te behouden, komen aan de orde. De wandeling begint om 19.30 uur bij de Soefitem- pel in Katwijk. Het startpunt is te bereiken met buslijn 33 van de NZH. Deelname is gratis, de wandeling duurt ongeveer twee Werkvakantie voor jongeren alblasserwaarp Jongeren van 16 tot 30 jaar kunnen van 9 tot en met 14 augustus aan de slag op Den Donk in de Alblasserwaard. De stichting natuur- en landschapsbeheer Zuid-Holland gaat er drassige graslandjes hooien en zoekt vrijwilligers die willen mee werken. De deelnemers kamperen bij een boerderij. Overdag wordt er gewerkt, 's avonds is er tijd voor zwemmen, een kamp vuur of een excursie. Deelname kost 40 gulden. Aanmelden is mogelijk bij de werkgroep natuurbeschermingskampen Alblas- serdwaard (Guus Bosch, 020-6670105) of de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland (01820-24500). Klacht van Vogelbescherming zeist» Vogelbescherming Nederland heeft bij de Europese Com missie een klacht ingediend tegen de Nederlandse regering. De organisatie stelt vast dat de overheid haar wettelijke verplichting tot bescherming van de Waddenzee niet nakomt. Door de schel- penvisserij te ontzien zou de overheid de vogelstand benadelen. Volgens Vogelbescherming houdt de regering onvoldoende re kening met de natuurwaarden van de Waddenzee, onder meer als voedselgebied van grote aantallen vogels. Energiewinning uit planten Struiken, dennen en zandvlakten: het natuurgebied Hollands Duin in Noordwijk biedt vele landschapstypen. Het natuurgebied Hollands Duin is eenvoudig te bereiken. Automobilisten kunnen hun voertuig kwijt op het parkeer terrein bij de excursieschuur van Staatsbosbeheer aan de Randweg. Voor fietsers en mensen die met de bus komen (lijn 40 en 42) zijn er veel meer ingangen beschikbaar. Hol lands Duin is gratis en voor iedereen toegankelijk. Honden moeten tijdens het broedseizoen (maart tot augustus) aan de lijn. In het gebied zijn talrijke wandelingen aangegeven met de bekende gekleurde paaltjes. In de zomermaanden is het mogelijk om met de boswachter op pad te gaan. Groe pen van tien of meer personen kunnen op afspraak een tocht met de boswachter maken. De duinen bij de Lange- velderslag zijn eigendom van de Amsterdamse Waterlei dingbedrijf en alleen toegankelijk voor wandelaars met een toegangsbewijs. reeën tegen te komen. Het bos mag dan van origine absoluut niet op die plek thuishoren, het is wel erg mooi. Boswachter M. Gielen is dub bel blij met het bos. „De mees te recreanten zoeken bij voor keur de beschutting en sfeer van een boomrijke omgeving. En dat houdt ze dus uit de veel kwestbaardere duinen". Elk jaar bezoeken 1,5 miljoen men sen het Hollands Duin. Een groot deel trekt er met de fiets door heen, maar een mooie zondag levert toch altijd 15.000 wandelaars op. Met het duingebied is iets heel bijzonders aan de hand. Iets dat het bijna noodzakelijk maakt om er geregeld 'de stand van zaken op te nemen'. Decennia lang was het duin sterk vastgelegd. Helm en strui ken moesten voorkomen dat het zand wegstoof. De natuur lijke rijkdom van het duin ging daardoor langzaam maar heel zeker verloren. Het roer is ech ter omgegooid. De blanke top der duinen keert weer. Op tal van plaatsen in het duingebied wordt de bovenste grondlaag inclusief plantenwereld wegge haald. Het zand komt bloot te liggen en de wind kan zijn gang gaan. Door het stuiven van het zand ontstaan er hoge en lage en dus warme en droge en kou de en natte gebiedjes. Kalrijke en kalkarme grond komen naast elkaar voor. Die enorme variatie aan biotopen, levert een schat aan planten en die ren op. Parnassia, duizenden- kruid en vele soorten orchidee- en bloeien er om het hardst. Prachtige vooruitzichten, maar op dit moment ziet het duingebied er her en der wat droevig uit. Als de bovenlaag net is weggehaald, zie je alleen maar zand en met hoogstens een dappere brandnetel. Als het een peetje tegenzit, zijn de spo ren van de tractorbanden nog te zien. De oude wijsheid dat de kosten voor de baat gaan, wordt ook hier bewaarheid. Een zuidhelling die tien jaar ge leden van haar plantendek is ontdaan, is omgetoverd tot e grote vlakte van orchideeën. In welk stukje duin je ook loopt, telkens is er wel weer die verrukking van knisperende schelpenpaadjes, een glimp van konijnen die wegduiken, zoete bloemengeuren en ge gons van bijen en hommels. Rust en stilte: het Hollands Duin op een doordeweekse 'Snel ingrijpen nodig om ramp te voorkomen Het Energie-onderzoek Cen trum Nederland (ECN) in Pet ten ziet goede perspectieven voor het gebruik van planten- materiaal, biomassa genoemd, voor de opwekking van elektri citeit. 1 Iet materiaal kan wor den vergast en daarna dienen als brandstof voor conventio nele apparatuur die het omzet in energie, of voor de in ont wikkeling zijnde brandstofcel len. Het gebruik van biomassa op grote schaal - waarmee de uitstoot van het broeikasgas kooldioxyde kan worden ver minderd - stuit volgens ECN- directeur prof, dr. ir. H. van den Kroonenberg nog op ette lijke problemen van technolo gische aard. Het ECN gaat door met onderzoek, vooral naar de voorbewerking van het plantenmateriaal en het vergassen van de biomassa. De bijdrage van duurzame energiebronnen als zonne- en windenergie neemt aanzienlijk toe, maar blijft beperkt tot vijf a acht procent van het totale energieverbruik. Nederland kan, zo meent Van den Kroonenberg. op het eigen grondoppervlak nooit vol doende duurzame energie 'oogsten' om in de energiebe hoefte te voorzien. Toch is volgens hem de ont wikkeling van technologieën voor energiewinning uit zon, wind en biomassa van groot belang. In de eerste plaats is dat belangrijk voor de Neder landse industrie, die appara tuur voor duurzame energie produceert. Ten tweede heipt het ontwikkelingslanden snel ler aan schone energievoorzie ningen, aldus de ECN-direc- teur. Waterleidingbedrijven voorzien drastische prijsverhoging Het zuiveren van oppervlaktewater voor de bereiding van drinkwater wordt steeds moeilijker door de aanwezigheid van giftige stoffen. Volgens de Unie van Waterschappen bevat het oppervlaktewater in Nederland nog steeds te veel bestrijdingsmiddelen. haarlem theo van der kaali In 1990 en 1991 werden op 70 procent van de meetpunten' te hoge concentraties pesticiden aangetroffen. Deze verontreini ging is op dit moment nog steeds niet verminderd. Het gaat vooral om de stoffen lin daan, bentazon en atrazine, die in hoge concentraties voorko men. De unie heeft zelfs een aantal keren het verboden mid del endosulfan in het water aangetroffen. Dat wijst op ille gaal gebruik. Onlangs heeft het Waterwin- ningsbedrijf Brabantsche Bie- schbosch wekenlang geen Maaswater kunnen gebruiken voor de drinkwaterbereiding. De Maas bevatte een te hoge concentratie Diuron, een on kruidbestrijdingsmiddel dat in de asperge- en fruitteelt wordt toegepast. Het was niet moge lijk de identiteit van de giflozers te achterhalen. De Unie van Waterschappen dringt er bij de regering op aan snel maatrege len te nemen, zoals het verbie den van bepaalde giftige stoffen en technieken toe te passen die voorkomen dat schadelijke stof fen in het oppervlaktewater te rechtkomen. Prijsverhoging De koepelorganisatie vande waterleidingbedrijven, Vewin, is van mening dat de rijksoverheid de belangen van landbouw en industrie hoger inschat dan die van de drinkwatervoorziening. Volgens de Vevin wordt het grondwater nog steeds bedreigd door overbemesting en staat het oppervlaktewater bloot aan be lasting door bestrijdingsmiddel len, industrieel en huishoudelijk afval. Het maken van goed drinkwater wordt hierdoor steeds moeilijker, waardoor de prijs voor de consument bin nenkort drastisch omhoog moet. Het recent verschenen be leidsplan drink- en industriewa tervoorziening van minister Al ders biedt onvoldoende be scherming van de drinkwater bronnen, zegt de Vewin. Het plan is een herhaling van al eer der opgesomde uitgangspun ten, maar van een verdere prak tische uitwerking is geen spra ke. Wel besteedt het plan veel aandacht aan het interne milieubeleid van de waterlei dingbedrijven. „Het Nederlands milieubeleid kenmerkt zich door halfslach tigheid," zegt de Vewin. „Het staat zelfs een toename van de milieuvervuiling toe. Het com promis over het mestbeleid tus sen de betrokken ministeries en de landbouworganisaties is daar een treffend voorbeeld van. Het leicft wel tot een beperking van de groei van de mestproductie, maar nog lang niet tot een ver minderingervan." De waterleidingbedrijven voorspellen dat zij in de nabije toekomst volledig over moeten gaan op de winning van drink water uit oppervlaktewater. Het benutten van grondwater is door de toenemende verdro ging niet langer meer mogelijk. De financiële gevolgen voor de waterleidingbedrijven zullen enorm zijn, omdat er nieuwe, dure zuiveringsinstallaties moe ten komen. „Het principe 'de vervuiler betaalt' wordt met voeten getreden. Uiteindelijk is het de consument die voor de kosten opdraait," aldus de geza menlijke waterleidingbedrijven. Derde paddentunnel in Bergen bergen De stichting 'Red de pad' heeft in Bergen een derde paddentunnel in gebruik genomen. In het Noordhollands Duinreservaat en de aangrenzende polders huizen zoveel padden, dat het noodzakelijk was om een derde paddentunnel te maken over de drukbereden Herenweg in Bergen. Veel padden verblijven in de polders buiten het duinreservaat, maar komen voor het leggen van eieren het liefst naar de waterrijke duinen. De twee bestaande paddentunnels kon den al het paddenverkeer niet verwerken. Het provinciaal waterlei dingbedrijf PWN heeft de derde tunnel betaald. den haag/leiden Duizenden cv-ketels worden de komende jaren mogelijk ver vroegd vervangen, omdat zij as besthoudende stoffen bevatten. Dat verwacht de Vereniging van Nederlandse Installatiebedrij ven (VNI), die een onderzoek is begonnen naar de merken, en types cv-ketels die asbest her bergen. De aanwezigheid van asbest kan bij het jaarlijkse on derhoud gevaar opleveren voor de monteurs. „We willen weten welke cv- ketels gevaarlijk kunnen zijn tij dens het onderhoud", aldus F. Vos van de VNI. Hij verwacht dat de inventarisatie in de herfst is afgerond. Het is de bedoeling een handleiding te maken voor de installatie- en onderhouds bedrijven. Vos: „Als het asbest op plaatsen zit waar de mon teur toch niet bijkomt, is er niets aan de hand. Maar in an dere gevallen moet misschien worden besloten de ketels ver vroegd te vervangen." Zo'n ope ratie zou vooral voor woning bouwverenigingen flink in de papieren kunnen lopen. Tot 1985 is in vele cv-ketels asbest toegepast als isolatiema teriaal. Voor de gezondheid van de bewoners levert dat geen ge vaar op, maar mogelijk wel voor de monteurs die de ketels perio diek schoonmaken. Omdat zij volgens de nieuwste wetgeving inzake de arbeidsomstandighe den aan dat risico niet mogen worden blootgesteld, moeten er maatregelen worden genomen. Per 1 juli is de toepassing van asbest in produkten verboden door het zogenaamde asbestbe sluit arbeidsomstandigheden. In oktober volgt nog een besluit over de wijze waarop het asbest moet worden verwijderd. Vol gens een schatting van het Milieualarmteam van de Socia listische Partij zijn er in Neder land vijf miljoen ton asbesthou dende bouwmaterialen ver werkt. Volgens manager B. van Loon van het Haarlemse installatie bedrijf Heringa&Wuthrich is de aanwezigheid van asbest in ou de ketels bij normaal onder houd geen enkel probleem. „Zolang je niet gaat zagen of slopen, komen er geen asbest- vezeltjes vrij. Bij regulier onder houd is dat ook helemaal niet nodig. De ketel hoeft dan niet uit elkaar." Wel worden er bij het verwij deren of slopen van oude cv-ke tels met asbest extra maatrege len genomen, aldus Van Loon. Er wordt dan een gespeciali seerd slopersbedrijf ingescha keld dat ervoor zorgt dat er bij de werkzaamheden geen asbest in de lucht komt. Asbestvezels kunnen jaren na inademing on der meer longkanker veroorza ken. Het is dat 'd'einder' immer lokt, maar eigenlijk hoefje geen stap te verzetten om een schat aan planten en dieren te ontdek ken. Op één vierkante meter staan gele teunisbloemen, boe- renwormkruid en zachtroze duinroosjes te stralen. Dikke rode mieren slepen allerlei ma teriaal af en aan en worden be loerd door een specht die het op hun leven voorzien heeft. De boswachterij Hollands Duin in Noordwijk biedt natuur in alle soorten en maten. Den nen- en loofbos, duinen met helm en struweel en zelfs de veel bezongen en geroemde blanke top der duinen zijn er te vinden. Een klein paradijsje voor de wandelaar. Een wande laar die overigens niet al te veel expansiedrift moet hebben: de betere stapper komt al snel aan de rand van het gebied en wordt dan 'meedogenloos ge confronteerd met de door ho tels vervuilde horizon van Noordwijk. Hollands Duin, een strand- wallenlandschap dat sinds 1915 in beheer Van Staatsbosbeheer is en 630 hectares groot, ligt als een langgerekte strook tussen Noordwijk en de grens van Noord- en Zuid-Holland. Veruit het grootste deel van het ge bied is duin: het bos beslaat slechts 120 hectares. Dat is wel eens anders geweest. Direct na de eeuwwisseling besloot Staatsbosbeheer de hele zaak vol bomen te planten. Dat was makkelijk als zeewering. In 1963 'viel de dennescheerder massaal in'. Deze uiterst scha delijk kever vrat zich door het bos heen en maakte kap van een groot aantal bomen nood zakelijk. Het resterende bos (120 hec tares) probeert boswachter M. Gielen nu om te vormen tot een zogeheten natuurlijk bos. Door veel te dunnen, krijgen kruiden, bijzondere struiken en jonge boomzaailingen de ruim-1 te. De verjongingskuur lijkt ef fect te.hebben. Snuffelend en met het determineerboekje in de hand, ontdek je tientallen bijzondere plantesoorten. De breedbladige wespenorchis, Sa- lamonszegel, bremraap en wil groosje vechten om een plekje. De muisstille wandelaar loopt een goede kans zelfs egels en In de boomgaarden van De Ol menhorst in Lisserbroek wisten ze het gevaar tot nog toe tijdig te keren. Door onmiddellijk naar het kapmes te grijpen, werd een dreigende uitbarsting van het zeer schadelijke bacte rievuur de afgelopen dagen di rect een halt toegeroepen. „Maar waakzaamheid blijft ge boden. Bacterievuur kan zo weer de kop op steken. En als je dan niet snel handelt, kan dat alsnog rampzalige gevolgen hebben voor de oogst", weet fruitteler Florian de Clercq. Bacterievuur blijft met hagel vijand nummer één voor de fruifceeltbedrijven. De afgelo pen weken werd het schadelijke organisme vooral waargenomen in Noord-Brabant en Zeeland. Sommige telers zagen zich ge noodzaakt grote delen van boomgaarden te kappen om verdere verspreiding tegen te gaan. Op de Olmenhorst met 8000 pere- en 36.000 appelbo men bleef de schade beperkt tot een enkele tak. Dat in tegen stelling tot de jaren '82 en '83 toen ook in Lisserbroek een groot aantal bomen het moest ontgelden. Dat de kwelgeest van de fruit bomen dit keer met name in de zuidelijke provincies heeft huis gehouden, berust volgens De Clercq op louter toeval. De ziek te kan - sinds het in de jaren ze ventig is 'meegebracht' uit Amerika - overal uitbreken. Vooral tijdens natte en warme perioden dreigt de bacterie toe te slaan in de appel- en perebo men. Maar ook meidoorns, lijs terbessen en bepaalde bosscha ges in siertuinen of langs de rijksweg zijn er gevoelig voor. „Dat is ook het verraderlijke", meent de tuinder. „Door de wind, vogels maar ook de mens kan de bacterie zomaar worden opgepikt en meegenomen." Bloesem Met name 'gevoelige plekken' van de boom - zoals jonge Florian de Clercq toont een door bacterievuur aangetaste tak. blaadjes en bloesem - vormen het eerste doelwit van bacterie vuur. Door zich te laten mee voeren met de sappen en zich razendsnel te vermenigvuldi gen, kan de boom in rap tempo worden aangevreten. De rest van de boomgaard is dan even eens niet langer veilig. De door het 'vuur' besmette bomen zijn herkenbaar door het hangen van de vaantjes (uit einden van de takken), oranje kleurige druppeltjes die aan de steeltjes kleven en dorre blade ren die als leer aanvoelen. De Clercq: „Bovendien kun je het ook ruiken. Een besmette tak draagt een zure lucht." Wordt de ziekte vastgesteld, dan grijpt de fruitteler direct in. Takken en zonodig hele bomen plus een 'veiligheidsmarge' moeten er aan geloven. Het aangetaste groen wordt in plas tic zakken verpakt en vervol gens verbrand, waarbij alle con tact met de buitenlucht zoveel mogelijk wordt vermeden. Taak Ofschoon hij daarover geen harde uitspraken wil doen, sluit De Clercq niet uit dat het terug houdende optreden van de Plantenziektenkundigedienst (PD) een rol speelt in het weer stijgende aantal gevallen van bacterievuur. De PD geeft van wege noodzakelijke bezuini gingsmaatregelen niet meer de hoogste prioriteit aan het locali- seren van bacterievuur. Het vaststellen van de ziekte is nog slechts een taak van de fruitte ler. „Wekelijks worden bij ons alle bomen gecontroleerd. Vaker zou gewenst zijn, maar is prak tisch onmogelijk omdat het erg arbeidsintensief werk is", zegt De Clercq. Met het oog op in fectiegevaar wordt verder de FOTO JAN HOLVAST naaste omgeving - voor zover mogelijk - in de gaten gehou den. Heeft de buurman in de tuin een aangetaste boom, dan zal onmiddellijk worden ge vraagd maatregelen te nemen. Gebeurt dat niet, dan wordt als nog de PD ingeschakeld die een en ander verplicht kan opleg gen. De Clercq: „Maar het zou natuurlijk veel beter zijn wan neer de PD ook zelf weer ton- troleert. De berichten van de laatste tijd geven daar alle aan leidingtoe." Bij de PD wordt daar voorlo pig niet aan gedacht, zo laat een woordvoerder weten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16