'Telefoneren onmogelijk' Kinderdagverblijf in december open 'Het is hier werkelijk schitterend' Rijn- en Veenstreek Auto tegen boom: drie gewonden Onderzoek borstkanker Nieuwkoop IÉ; SÉS Aarlanderveense feesten in teken van 70-jarig bestaan Lissenaar hoogleraar aan KMA Bedrijfsterrein bouwrijp VRIJDAG 29 JUL11993 Alphenaar op heterdaad betrapt Een 23-jarige Alphe: s gistermiddag op heterdaad betrapt bij het stelen van ringen uit een vitrine van een juwelier aan de Hooftstraat. Politie-agenten in burger zagen dat de man een greep deed in de voor de winkel staande glazen Flessen drank ontvreemd alphen aan den run Flessen drank en een aantal blikjes bier zijn in de nacht van woensdag op donderdag gestolen uit een sijterij aan de Lijsterlaan in Alphen. Onverlaten gooiden de etalageruit haalden de drank uit de winkel. Diefstal uit kelderbox alphen aan den run Uit een kelderbox van een woning aan de Aardster in Alphen zijn een fiets en een koffer met gereedschap gestolen. Om binnen te kunnen komen, braken de daders de deur open. De inbraak is gepleegd in de periode van 19 tot 29 ju- Klachten over Benthuizer carillon De gemeente Rijnwoude onderzoekt of het carillon in Benthuizen minder vaak en minder lang kan spelen. Sinds de reparatie speelt het carillon vier keer per uur, te gen twee maal per uur vroeger. En dat is omwonende D. Batenburg in het verkeerde keelgat geschoten. benthuizen .ruud sep In een brief aan B en W klaagt hij dat de klokken een geluid produceren dat 'bijna tegen de melodieën. „Vorig jaar hadden genheid, stelt Batenburg. Vol gens hem is er in het verleden pijnlijk onachtzaam omge sprongen met de keuze pijngrens aanzit'. Batenburg woont op de hoek van de Prins Bernhardstraat en de Dorps- de zomer twee weken lang jingle bells'. En zelfs op 4 tijdens de dodenherden- straat, op zo'n twintig meter king stond het carillon vrolijk i het carillon. „En op het mo- 'jingle bells' te spelen." jacobswoude marieta kroft Met de bouw van het kinder dagverblijf in Rijnsaterwoude wordt eind augustus begonnen. In december hoopt de beheer der, de Stichting Humanitas, de deuren voor de kinderen van nul tot vier jaar te openen. Hu manitas regelt ook de opvang van kinderen in Jacobswoude door gastouders. Mogelijk kan die vorm van opvang al eerder beginnen. Door allerlei problemen leek het er op dat het kinderdagver blijf niet voor 1 januari open kon. Dat zou betekenen dat de gemeente jacobswoude een subsidie van drie ton misloopt en een jaarlijkse bijdrage van 125.000 gulden. Het ziet er ech ter naar uit dat de gemeente het geld van het rijk kan innen, zo blijkt uit de woorden van assis tent-districtsmanager A. Gale- sloot van Humanitas. - Het is de bedoeling dat de kinderen worden opgevangen in een semi-permanent gebouw dat grenst aan de huidige peu terspeelzaal aan de Herenweg. De peuters van Torentje Bus- sekruit blijven gewoon in hun Jongens afgetuigd bodegraven/katwuk Twee jongens uit Bodegraven moesten zich vannacht in het ziekenhuis laten behandelen nadat ze in het Katwijkse Ha vengebied waren bedreigd en geslagen door een groep jonge ren. Daarbij werd hen de auto afhandig gemaakt waarin zij de nacht hadden willen doorbren gen. De jongens uit Bodegraven hadden te diep in het glaasje gekeken om nog naar Bodegra ven terug te rijden. De auto werd later teruggevonden aan de Nachtegaallaan in Katwijk. eigen gebouw. Er is ruimte voor 18 kinderen per dagdeel. Dat betekent, dat er veel meer kin deren dan 18 terecht kunnen in het nieuwe verblijf omdat in de praktijk blijkt dat lang niet alle kinderen de hele week naar het kinderdagverblijfgaan. Uit een eerste behoeftepeiling van de gemeente blijkt dat al ongeveer twintig ouders zich hebben gemeld om hun kinde ren een of enkele dagdelen per week naar het nieuwe verblijf te brengen. Humanitas begint in septem ber met een actieve wervingsac tie. Behalve dat ouders worden gezocht die hun kinderen naar het gebouw in Rijnsaterwoude willen brengen, worden boven dien gastouders gezocht. Te vens wordt een leamleid(st)er aangetrokken. Als die er is, kan het gastouderproject beginnen. Zo'n 17 kinderen kunnen dan tegen betaling terecht bij gast ouders. Galesloot vindt het jammer dat het dagverblijf niet in Lei- muiden komt. „Leimuiden ligt iets centraler", zegt ze. „Maar Rijnsaterwoude is een goede tweede keuze." ment dat het carillon gaat spe len, moet je maken dat je bin nenkomt", vertelt hij. Maar ei genlijk is het binnen al niet veel beter. „Het carillon maakt een telefoongesprek onmogelijk, het overstemt de radio en het legt je een verplichte dagindeling op. Zeven dagen per week begint het negen uur 's morgens met slaan." Dat hij zoveel last heeft van het geluid terwijl andere omwo nenden het klokkenspel amper horen en er enthousiast over zijn, verklaart Batenburg uit de plaats van het apparaat. De klokken hangen vrij laag, inge sloten tussen de bebouwing. Hij krijgt daardoor naast het directe geluid ook nog eens het geluid dat het voormalige gemeente huis weerkaatst. Als de gemeente er niet1 voelt om het klokkenspel het wat kalmer aan te laten doen, moet het hele apparaat maar worden verplaatst, vindt de om wonende. Hij heeft al een mooie plek bedacht waar het spel veel beter tot zijn recht zal komen: het Prins Willem- Alexanderplein in het centrum van het dorp. Daar zijn de win kels en daar komen de mensen. „Hier kun je de mensen die da gelijks langs lopen bijna op één hand tellen." Voorlopig heeft de Benthuize- naar alleen een vriendelijk ver zoek ingediend bij burgemees ter en wethouders. Maar dat verzoek ging al wel vergezeld van de vraag of er eigenlijk wel een zogeheten milieuvergun ning is verleend voor het klok- Volgens Batenburg zou het kenspel. Volgens een woord geluid van het carillon nog wel te verdragen zijn als de speelfre- quentie aanzienlijk lager zou liggen. Nu laat het klokkenspel elk kwartier van zich horen en wordt er bovendien elk uur een melodietje gespeeld. Hij heeft daarom de gemeente voorge steld alleen nog op hoogtijda gen liedjes te spelen en het ca rillon verder het zwijgen op te leggen. Pijnlijk Het repertoire moet dan wel worden aangepast aan de gele voerder van de gemeente is dat niet nodig. Het carillon hangt namelijk niet in een werkplaats, fabriek of andere 'inrichting', zoals de wet dat noemt. Lichtvoetig Een bezwaarschrift kan ook om een tweede reden niet worden ingediend, betoogt de woord voerder. Het carillon speelde al 25 jaar voordat het even een half jaar werd gerepareerd voor 32.000 gulden. En nu is het car- rillonspel 'gewoon' weer terug. Het apparaat speelt niet harder. Het carillon in Benthuizen produceert een geluid dat tegen de pijngren: maar wel iets vaker: op hele uren weerklinken, naast de twaalf slagen, zestien lichtvoeti ge Westminsterslagen en een liedje. Kwart over hoor je vier Westminsterslagen, op halve uren acht Westminsterslagen en om kwart voor weerklinken twaalfWestminsterslagen. De gemeente bekijkt dus of dit programma wel goed is, maar de woordvoerder waar schuwt Batenburg dat hij niet te snel resultaat moet verwachten van deze evaluatie: „We zijn nog maar net begonnen. En mensen moeten eerst een beetje wennen, denken wij. En naast kritiek, horen we ook veel lovende woorden. Veel mensen Batenburg blijft strijdbaar: „Als de gemeente niet ingaan op mijn verzoek, dan ga ik zeker op zoek naar juridische manie ren om het lawaai te beperken. Want dit is erger dan naast een snelweg wonen Drie Leimuidenaren, 19, 20 en 21 jaar, zijn vanmorgen vroeg in hun woonplaats gewond ge raakt bij een ruwe confrontatie met een boom. Op de Tuinderij had de 20-jarige bestuurder, die te diep in het glaasje had geke ken, de wagen niet meer onder controle, gleed uit de bocht en kwam frontaal tegen een boom tot stilstand. De verwondingen die de drie bij de botsing oplie pen waren een gebroken neus, gekneusde pols en schaaf- en snijwonden in het gezicht. Ze zijn voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. nieuwkoop» De GGD begint na de z kantie met een bevolkingson derzoek naar borstkanker in Nieuwkoop. Alle vrouwen tus sen de 50 en de 70 jaar krijgen daarvoor een oproep. Een voor lichtingsbijeenkomst wordt voor hen gegeven op dinsdag 10 augustus van twee tot drie uur in de vergaderzaal van sporthal De Steupel, Maarten Freeke Wye 2 in Nieuwkoop. Dit wordt ook de standplaats van de ver plaatsbare onderzoeksruimte, de zogenoemdemammobiel. In zes gemeenten in de Rijn streek wordt het onderzoek naar borstkanker uitgevoerd. Vrouwen uit Alphen en Rijn woude zijn al onderzocht. Na de zomervakantie zijn achter eenvolgens de gemeenten Nieuwkoop, Nieuwveen, Ter Aar en Jacobswoude aan de beurt. fISPM.- - - l - - oupade/rijpwetering Voor de kinderen uit Oud Ade en Rijpwetering worden volgen de week vakantie-activiteiten gehouden. Ze kunnen onder meer helpen bij het bouwen van een huttendorp. De hutten- bouw duurt van dinsdag tot en met donderdag. Woensdagoch tend is de burgemeestersverkie zing en wordt de naam van het dorp bekendgemaakt. Woens dagmiddag krijgen de hutten een kleurtje. Een barbecue voor het hele gezin staat 's avonds tussen zes en acht uur op het programma. Donderdagochtend kunnen de kinderen genieten van een dierenshow met levende en knuffeldieren. Jeugdgoochelaar Winfried met assistente Angeli- que komt 's middags om half twee naar Rijpwetering. 's Avonds staan spelletjes, een puzzeltocht en een mini-play- backshow op het programma. Aanvang zeven uur. Als het weer dat toelaat, kunnen de kinderen deze nacht in hun hut blijven overnachten. Vrijdag ochtend moeten er broodjes worden gebakken. Daarna wor den de hutten gesloopt en wordt de week afgesloten met een bingo. De aanvang is dagelijks negen uur. Voor informatie: 01712 - 8991/2133/2571. Alle activiteiten zijn op het trapveldje achter de H.P. van der Poellaan in Rijpweteriu& aarlanderveen De jaarlijkse feesten die de komende week weer in Aarlanderveen losbarsten, staan dit jaar in het teken van het 70-jarig bestaan van de Stichting Oranjefeesten Aarlanderveen. Zo is de feestgids huis- aan-huis is verspreid geheel opgemaakt in de stijl van de 70-er ja ren. In tegenstelling tot voorgaande jaren is er op woensdagoch tend geen ringsteken met een tractor, maar maar met paard en til bury. De feestelijkheden beginnen volgens traditie maandagavond om half acht met een bejaardenavond in het Dorpshuis. Tegelijkertijd begint de kermis. Dinsdagochtend worden alle Aarlanderveners ge wekt door de herauten te paard, van de ruitervereniging De Ziende, waarna er om half tien in de Stationsweg voor de kinderen van de beide plaatselijke scholen een markt wordt gehouden. Om half twaalf treedt op het muziekpodium het clowns-theater 'Harlekijn' op- Dinsdagmiddag worden voor de kinderen van 7 tot 11 jaar in de omgeving van de Stationsstraat en de Kerkvaartswëg kinderspelen gehouden. Het tobbetje varen bij de brandweergarage voor de jeugd van 12 tot 15 jaar staat om drie uur op het programma. Een stoelendans met levende stoelen wordt om half acht op de Kerk- vaartseweg gehouden. Op woensdagochtend beginnen de festiviteiten om tien uur met het ringsteken met paard en tilbury, 's Middags vanaf twee uur is er kuipsteken op het Maarten Bogaardhof. Volgens jarenlange traditie wordt de laatste dag besloten met een gezelschapsspel voor man nen en vrouwen vanaf 17 jaar. Dit spel wordt op de Kerkvaartseweg gehouden en begint om half acht. W. Loos uit Lisse is met ingang van september benoemd tot hoogleraar in Military Operatio nal Management aan de Ko ninklijke Militaire Academie in Breda. De Lissenaar is de eerste hoogleraar in de commando voering aan de Academie. Loos, fractievoorzitter van de WD in Lisse, stapt daarom uit de ge meenteraad. „Het gaat hier om een leer stoel die ik fysiek maar ook in houdelijk moet invullen. Tot nu toe werd commandovoering niet op het niveau van een hoogleraar gegeven. Ik ben de eerste en moet de leerstoel he lemaal zelf inhoud geven. Dat is anders dan dat je het werk van een voorganger overneemt." De nu 62-jarige Lissenaar nam in 1986 afscheid van het leger als luitenant-generaal. Sinds die tijd gaf hij lezingen, schreef artikelen was bedrijfsad viseur en werkte bij het militaire ambtenarengerecht. ,,Ik had het dus vrij druk." foto henk bouwman Alleen maar rust op de camping Zegerplas in Alphen. Tot dusver werden er dit seizoen vijftien tentjes geteld. Natuurcamping geen vetpot voor Alphen Willem de Jong uit Schevenin- gen is er stil van. Dat die prach tig gelegen camping in Alphen aan het einde van dit seizoen zomaar dicht gaat. „Dat is heel jammer", zegt De Jong, die zijn zoontje Elke heeft meegeno men. „Het is een uniek stukje om in te kamperen. Dat sluit je toch niet? Als eenvoudig kam peerder wordt het toch al zo'n probleem om iets leuks te vin den." De gemeente Alphen bezui nigt. Een van de 'slachtoffers' is de natuurcamping Zegerplas. Eigenlijk had er al een bord ver boden toegang moeten staan, maar dit seizoen worden kam peerders gedoogd. De camping staat nog vermeld in de gidsen en hel is vervelend als ze voor een dichte deur staan. Vandaar dat het terrein nog open is. AI is dat niet meer officieel. „Misschien is het wat voor mij om hier beheerder te wor den. Dan kan de camping openblijven", zegt De Jong, ter wijl hij over het bijna lege kam- peerterreintje van een halve hectare heenkijkt. De Scheve- ninger had gistermorgen na veel zoeken de afgelegen cam ping in het Zegerplasgebied ge vonden. Drie keer moest hij de weg vragen, want geen bord verwijst naar het terrein. Al thans, hij had geen bord gezien. „Wij wilden even weten hoe het er uitzag, vandaar dat ik pools hoogte ben komen nemen", vertelt hij. „Volgende week kom ik met mijn gezin. Het is hier werkelijk schitterend. Als je dat vergelijkt met de camping van Staatsbosbeheer in Bakkum waar we vorige week stonden- ...Dat was tot voor kort ook een natuurcamping. Nu is er gepri vatiseerd. Moet er geld worden verdiend, maar is het ook met de rust gedaan. Daarvoor kiezen wij nu juist voor dit soort cam pings. Deze laatste kans in Al phen moeten we dus nog maar even grijpen." Runderen De Jong is deze week niet de enige die het kampeerterrein in Alphen heeft gevonden. In een hoek van het zeer natte grasveld staat nog een klein tentje. De bewoner heeft zich niets aange trokken van het bord dat kam peerders oproept om de tent op het tweede veld te zetten. „Dit in verband met de aanwezig heid van runderen in dit ge bied", aldus de waarschuwing. Van de kampeerder(s) echter geen enkel spoor. Wellicht heb ben de runderen al toegeslagen. De camping Zegersloot is in 1985 geopend. Een echte 'trek ker' is het nooit geweest Mond jesmaat werd het eenvoudige kampeerterrein bezocht. Enkele trekkershutten zijn inmiddels al opgeruifnd. De accommodatie bezit nu nog slechts e^n een voudige was- en toiletgelegen heid. Voor boodschappen en andere zaken moeten de gasten naar elders. Ook is er geen beheerder, die een oogje in het zeil houdt. Aan het eind van de dag fietst een gemeentelijk ambtenaar die in Ter Aar woont er even langs. In specteert de voorzieningen en rekent met de gasten af. Vol wassenen betalen 2,50 gulden per overnachting en kinderen van drie tot en met 12 jaar de helft. Voor het linnen huis moet 50 cent per nacht worden neer geteld. Ook dit seizoen is de camping weer geen vetpot voor de gemeente Alphen. Tot giste ren telde de ambtenaar slechts vijftien tentjes. roelofarendsveenOndanks de bouwvakantie wordt er hier en daar nog gewerkt. Zoals in Roelofarends- veen, waar het nieuwe industrieterrein De Lasso-Zuid bouwrijp wordt gemaakt. Dit najaar begint een plaatselijke aannemer met de bouw van de eerste twee bedrijfspanden. Die zijn bestemd voor een auto dealer en een doe-het-zelfmarkt. Daarnaast is de Leidse makelaar Smitsloo nog in onderhandeling met an dere gegadigden voor een plaatsje op het terrein langs de Alkemadelaan. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14