Rol van leidinggevende ambtenaren onderzocht Zonder stropdas achter het stuur Kampioen wint in Voorschoten VVV Warmond wil in gymzaal Regio Buurt Oegstgeest bang voor nog meer verkeer Dode gans aan kerkdeur Directeur Vliko rijdt zelf containers rond leiderdorp paul van der koou Negenenveertig weken per jaar zetelt de directeur in een kan toortje met blarik hout en grijs leer, tijdens de bouwvak rijdt hij containers rond van zijn Leider- dorpse bedrijf Vliko. H.J. Koen is namelijk geen baas die zijn bedrijf met 40 per soneelsleden en 20 vrachtwa gens 'vanaf de stoel' wil regeren. Hij wil met eigen ogen zien wel ke problemen er zijn om daar zelf de oplossingen bij te zoe ken. „Ze hoeven mij niet te vertel len dat iets niet gaat, want dan zeg ik dat ik het zélf wel doe", meldt hij vanuit zijn bedrijf aan de Achthdvenerweg. En wie in de cockpit van zijn nieuwste vrachtwagens rondneust, ziet daar snufjes die de directeur liet aanbrengen: „Voor het gemak, voor de betere bediening." Ook de recyclehal is op zijn aanwij zingen gemoderniseerd. Naast ogen, gebruikt de direc teur ook zijn oren tijdens de ritjes: „Je hoort soms klachten over je bedrijf die je als direc teur nooit zou horen. Want ja, ik stel mezelf niet voor als direc teur. En echt praten doe ik in mijn goede pak." Zijn personeel heeft na terugkeer echter het nodige uit te leggen. Wat is daar en daar, toen en toen gebeurd? „Hij weet mee te praten, ziet dingen van twee kanten", zegt het hoofd planning van Vliko, R. Dannijs. In deze weken, waarin veel personeelsleden op vakan tie zijn, heeft hij elke maandag en vrijdag de beschikking over zijn directeur. Maandag om de containers weg te brengen en vrijdag om ze weer op te halen bij gemeenten, ziekenhuizen en fabrieken als Heineken. Want die doen niet aan bouwvak .en hun aanbod is niet veel kleiner dan die van 'de bouw'. Das af Maar ook op andere dagen kan hij hem rustig 'inroosteren' of bij calamiteiten vragen: „Ga daar n's effe naar toe". En dan doet Koen zonder mokken zijn stropdas af en steekt hij zijn handen uit de mouwen. „Het personeel waardeert dat", zegt hij. „En voor mij is het een soort hobby." Toch kan hij zich goed voor stellen dat veel collega-direc teuren nooit zo de handen uit de mouwen steken: „Als je als directeur van buiten komt, is dat vaak heel anders. Ook een ingenieur zie ik niet zo snel ach ter het stuur kruipen". Zelf is Koen opgegroeid in het bedrijf dat in 1991 door vader Koen werd opgericht, samen met een zekere Van Vliet (vandaar de naam Vliko). In de jaren '70 stapte Van Vliet op en kwam Koen junior erbij. Als chauffeur. Natuurlijk, het was de bedoeling dat hij la ter zijn pa zou opvolgen. Maar beloofd was er niets. „Je moet eerst maar kijken wat je kan en öf je het kan", zei zijn vader streng. „Je moet het van de grond afleren", vond hij. Junior volgde de nodige cur sussen en werd in 1983 mede directeur van het bedrijf, dat toen 16 personeelsleden telde en een stuk of 12 auto's. Ook toen bleef hij veel rijden, want het bedrijf kende de nodige groeistuipen: „Het is namelijk niet zo makkelijk om chauffeurs te vinden. Het is een beetje ge specialiseerd werk. Zeker in de binnenstad is het priegelwerk, als je de containers tussen de geparkeerde auto's vandaan moet halen." Inmiddels is zijn bedrijf zo ge groeid, dat hij in drukke perio des geen tijd meer heeft om zich drie keer per dag te verkle den. Hij doet dan alleen zijn stropdas bij calamiteiten af. Bij voorbeeld als hij vanuit zijn per- sortenautotje ziet dat een van zijn vrachtwagens met pech langs de kant staat. Hoe goed zijn pak ook is, repareren is dan het parool. Want, de directeur was tot zijn vader twee jaar ge leden opstapte, ook monteur Directeur HJ. Koen van het Leiderdorpse containerfoedrijf Vliko. hard a van het bedrijf. gaaf' De VW in Warmond wil graag haar intrek nemen in de gym zaal aan het pleintje bij De Pomp. Het dagelijks bestuur voelt het meest voor deze plek vanwege de centrale ligging. Andere alternatieven zijn het postkantoor of het politiebu reau aan de Dorpsstraat. Dat staat volgens directeur J. de Winter van de VW in een nota van de gemeente. Waar de voorkeur van het college van B en W naar uit gaat is nog niet bekend. Gisteren was er wegens vakanties niemand op het ge meentehuis aanwezig die infor matie kon verstrekken over de stand van zaken. De verhuizing van de VW staat op het wen- senlijstje van de politiek, dat tij dens de begrotingsbehandeling wordt besproken. Zeker is dat de VW naar een grotere ruimte moet verhuizen wil het geen 'folderpost' wor den. De landelijke organisatie heeft de VW-kantoren in drie categorieën verdeeld. De aller kleinste kantoren doen niet veel meer dan folders verstrekken. De kantoren met een zogeheten S-status geven informatie maar regelen onder meer ook kaartjes voor concerten. De grootste kantoren met een A-status heb ben de meeste taken: zij organi seren bijvoorbeeld ook dag-ar rangementen. Warmond heeft voorlopig een S-status gekregen. Om die sta tus te behouden moet het kan toor meer taken gaan verzorgen en verhuizen naar een grotere ruimte. De VW zit nu in een apart hoekje van de boekhandel aan de Dorpsstraat. Het perso neel van de boekenwinkel helpt ook de toeristen die informatie willen hebben. Als er niets ver andert, wordt de Warmondse VW een folderpost. Voorzitter De Winter vermoedt dat de gymzaal naast het oude raadhuis geschikt is als ruimte voor de VW. „Dat is allemaal nog een kwestie van overleg, maar zo op het oog lijkt het wel te kunnen." Er zijn ook plannen om behalve de VW de biblio theek in de gymzaal onder te brengen. De zaal komt overi gens pas leeg als de nieuwe sportaccommodatie klaar is. Dat kan nog wel enkele jaren duren. „De plannen zijn dus nog prematuur", geeft De Win ter toe. Als de VW in Warmond groeit, moet ze ook eigen perso neel aantrekken. Dat hoeft vol gens de voorzitter geen onover komelijke problemen op te le veren. „We mogen ook met vrij willigers werken." Verder be staat de mogelijkheid om tij dens de drukkere zomermaan den een informatrice aan te trekken via een bureau in Den Haag. „We hoeven dus niet per se een volledige betaalde kracht aan te nemen." De Warmondse VW is vijf jaar geleden weer gaan draaien. De acht jaar daarvoor leidde de vestiging een slapend bestaan. Enkele enthousiaste Warmon- ders staken de hoofden bij el kaar en bliezen het kantoor nieuw leven in. Over een heel jaar gezien stappen er dagelijks gemiddeld 5,5 klanten binnen, aldus De Winter. Tas met computer-tapes verdwenen leiderdorp» Bij een bedrijf in ijzerwaren aan de Splinterlaan in Leiderdorp is gisteren uit een kantoor een tas met computer-ta pes verdwenen. Vermoedelijk heeft een insluiper de tas meege nomen. De tapes bevatten een zogenoemde back-up van be- drijfs-administratie waar de dief volgens de politie niets aan heeft. Insluiper overlopen oegstgeest» Bij Stichting Poelgeest in Oegstgeest stuitte een van de werknemers gisteren op een insluiper. Het personeelslid bel de onmiddellijk de politie. Deze trof de ongewenste bezoeker echter niet meer in het pand aan. Ook onderzoek in de nabije omgeving leverde niets op. Wel werd buiten een zeer oude fiets gevonden die waarschijnlijk door de insluiper is gebruikt. Dure sieraden gestolen voorschoten Terwijl een 57-jarige vrouw uit Voorschoten gis terochtend in haar voortuin aan de J. van Heemskercklaan aan het werk was, heeft een insluiper een doosje met gouden Jcettin- gen, ringen en broches uit het huis gestolen. De insluipertnoet via de niet-afgesloten achterdeur naar binnen zijn gekomen. De waarde van de sieraden loopt in de duizenden guldens. Inbraak in Voorschoten voorschoten Uit een woning aan de Rembrandtlaan in Voor schoten is de afgelopen nacht een geldbedrag van tussen de vier- en vijfhonderd gulden gestolen. De inbreker is de woning binnengekomen door een raam open te breken. Bezoekers draverij vergokken 33.000 gulden voorschoten kees van kuilenburg Manus Bouwhuis stond gisteren in Voorschoten nogal in de be langstelling. Voor het begin van de kortebaandraverij werd de pikeur gehuldigd, omdat hij vo rig jaar Nederlands kampioen was geworden. Gisteravond werd hij opnieuw in de bloeme tjes gezet. Met zijn paard Griffy Sunsine voor de sulky won hij de voor de tweede keer in suc cessie de draverij op de Voor- schotense Prins Bernhardlaan. De liefhebbers moesten heel lang geduld hebben om te we ten wie dit jaar met de hoofd prijs naar huis zou gaan. Om kwart voor acht won Bouwhuis de alles beslissende rit van Wim Zwart met Goldspeed S. Pikeur Bouwhuis was toch succesvol, want met Grolsch B werd hij derde. Hij versloeg het duo Guus Knijnenburg/Grisby Vites se. Dat het zo laat werd was het gevolg van het grote deelne mersveld. Niet minder dan 30 combinaties deden aan het eve nement in Voorschoten mee. Bovendien moest er een aantal kampritten worden gereden omdat de pikeurs elk een rit hadden gewonnen. De strijd op de Prins Bernhardlaan was fel. Soms werd een rit met een neuslengte beslist. Voor de kamprechters was het af en toe een hele klus om de winnaar aan te wijzen. Voor de draverij bestond enorm veel belangstelling van het publiek. „Hoeveel mensen er waren is niet te zeggen. Er wordt geen entree gevraagd, maar we hebben zo n 3000 pro grammaboekjes verkocht. Dat is veel meer dan in andere jaren het geval was", zegt bestuurslid Waayer van het Comité Paar densport. „Het was gisteren geen weer voor het strand. Dus een evenement als het onze komt dan in de belangstelling. Nu. dat was duidelijk merkbaar. Langs het parcours stond het zwart van de mensen", aldus Waayer. Ook de totalisator langs het parcours deed goede zaken. Voor bijna 33.000 gulden werd er door de bezoekers vergokt. Dat is zo'n 2000 gulden meer dan vorig jaar. Een plezierige bijkomstigheid voor de organi satie is dat zij een bepaald per centage van de totalisator krijgt. oegstgeest judy nihof Bewoners van de Oude Rijns- burgerweg in Oegstgeest vrezen dat nog meer verkeersoverlast ontstaat als zich meer bedrijven in het gebied vestigen. Zij gaan de gemeente Oegstgeest dan ook bestoken met bezwaar schriften tegen alle bouwplan nen van bedrijven in de buurt. Aanleiding voor deze actie is volgens woordvoerder C. Strijk de boosheid over het uitblijven van veiligheidsmaatregelen voor het kruispunt Rijnsburger- weg, Oude Rijrisburgerweg en Rijnzichtweg. De bewoners hadden erop gerekend dat het kruispunt nog voor de zomerva kantie zou zijn gereconstrueerd. Zij klagen over een gevaarlijke situatie, vooral door het vracht verkeer dat het bedrijf Sierafor aantrekt. „Dit is gewoon in de hand ge werkt door de gemeente", zegt Strijk over de actie om te pro testeren tegen de komst van nieuwe bedrijven in het gebied tussen de A44, de Rijnzichtweg en de Oude Rijn. Dit terrein moet volgens de gemeente op termijn een 'hoogwaardig indu strieterrein' worden. Om van een 'wraakactie' te gen de gemeente te spreken, vindt Strijk veel te ver gaan. Maar volgens de groep bewo ners is de maat gewoon vol. Het kruispunt is te gevaarlijk om te fietsen en kinderen kunnen am per veilig op straat spelen. Die zouden worden weggedrukt door passerende vrachtwagens van onder meer het plantteelt- bedrijf Sierafor. De maatregelen die Sierafor bv heeft genomen, hebben volgens Strijk ook niet zo veel effect. Het plantteeltbe- drijf droeg enkele maanden zijn eigen chauffeurs en de bezoe kers op om op het kruispunt niet harder te rijden dan 30 ki lometer per uur. „De chauffeurs van Sierafor houden zich er wel aan, maar de toelevcringsht'- drijven zijn het al weer verge ten. Als ze zien dat het licht op groen staat, geven ze flink gas." De gemeente wil het kruis punt pas opnieuw inrichten als duidelijk is wat er precies met het achterliggende gebied moet gebeuren. De uitslag van een onderzoek hiernaar wordt na de zomer verwacht. „De gemeente doet niks anders dan rekken, nou dat kunnen wij ook", aldus Strijk. „We houden onze oren goed open. Al wordt er maar een duiventil geplaatst, dan zijn we er snel bij met ons protest." Strijk kondigt alvast bezwaar schriften aan tegen een confec tiebedrijf en de Stichting Cen trum voor Secretariaten (SCS). die zich in de nabije toekomst in het gebied willen vestigen. De SCS heeft haar plannen op een onlangs gehouden informa tie-avond voor de omwonenden uit de doeken gedaan. Dit be drijf. waarvan de hoofdvestiging in Noordwijk zit, gaat volgens Strijk ook weer een hoop ver keer aantrekken. Daarvoor houdt hij zijn hart vast. „Het bedrijf verzorgt cursussen aan medewerkers van overheidsin stellingen dus behalve ruim twintig man personeel komen er ook de nodige cursisten." Ook bleek tijdens de informatie avond volgens Strijk dat het be drijf in de toekomst 'wil kunnen uitbreiden.' Volgens bewoner Strijk is de actie het enige wat de bewoners kunnen doen om de gemeente wakker te schudden. „Want procederen tegen de gemeente heeft op dit moment weinig De politie heeft gistermiddag een dode gans verwijderd van de kerkdeur van de hervormde kerk aan de Dorpsstraat in Kou dekerk. Het is niet bekend wie het kadaver daar heeft opge hangen. De politie gaat een on derzoek instellen. Een woord voerder van de politie kon van ochtend ook niet vertellen of het dier is aangereden of afge maakt. Mensen die langsliepen zagen het kadaver hangen aan de deur en schakelden gisteren vroeg in de middag de politie in. Grootste kavels voor laagste prijs Vervolg van voorpagina Het onderzoek van het Leiderdorpse gemeentebestuur en de politie strekt zich niet alleen uit tot de drie ambte naren die begin jaren tachtig ondergeschikte functies vervulden. Het vermoeden bestaat dat eventuele valsheid in geschrifte niet kan zijn gepleegd zonder medeweten van anderen. leiderdorp» henk van der post Centrale vraag in het onderzoek is hoe het toenmalig gemeente bestuur eraan kon meewerken dat wellicht verkeerde salarisge gevens werden verschaft van ambtenaren die bij de gemeen te Leiderdorp zelf in dienst wa ren. Ook is onduidelijk waarom de gemeente niet op de hoogte was van de lagere bouwsubsi- die. De zaak is aan het rollen ge bracht door Riet Dekkers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp. Zij ligt al jaren overhoop met de gemeente over de uitbreiding van haar keuken. Naar aanlei ding daarvan stelde zij in de ar chieven van het gemeentehuis een onderzoek in naar de uit bouw bij andere huizen, onder meer bij een van de verdachte ambtenaren. Zij stuitte daarbij op stukken die volgens haar niet klopten. Gisteren heeft zij bij de politie aangifte gedaan. Gedu rende enkele uren is zij door de recherche verhoord. Interim-burgemeester De Bruin is sinds twee weken op de hoogte. Hij heeft vorige week besloten tot een onderzoek, maar zegt nog onvoldoende van de kwestie te weten om bij de politie aangifte te kunnen doen: "Het is ook een moeilijke perio de. Veel mensen zijn op vakan tie. Het kost moeite om nu een gedegen onderzoek te kunnen doen." Vraagtekens Tijdens de gemeenteraadsver gadering van 26 oktober 1981 werden door raadsleden al de nodige vraagtekens geplaatst bij de verkoop van de grond aan de drie ambtenaren. Toenmalige wethouder A. Meerburg beriep zich bij de verkoop op de zoge naamde 5-procentsregeling, waarbij onder anderen ambte naren voorrang krijgen bij huis vesting in de gemeente Leider dorp. Merkwaardig genoeg woonden twee van de drie ver dachte ambtenaren toen al lan ger in de gemeente. Ook over de hoogte van de salarissen van de drie ambtena ren werd een vraag gesteld. Vol gens Meerburg waren die ge controleerd en de drie kwamen in aanmerking voor een pre- mie-A-koophuis. Uiteindelijk beschikte het ministerie op ba sis van gegegevens van de be lastingdienst dat slechts een van hen daarvoor in aanmerking kwam. De twee anderen kregen tot 1988 geldsteun op basis van de premie-B-regeling. Twee ambtenaren kochten 139 vierkante meter grond en een 135. In het archief van de gemeente zitten over deze zaak twee raadsbesluiten: een dat aansluit bij de notulen van die vergadering en een ander waar bij 139 vierkante meter grond is veranderd in 189. Ter goedkeu ring van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland wordt even wel niet het 'herziene' besluit opgestuurd, maar het 'oude' waarin de betrokken ambtenaar nog 139 meter koopt. Gedepu teerde Staten melden per brief van 22 januari 1982 dat zij ak koord gaan. Akkoord Reeds op 14 januari, een week voordat het besluit officieel bin nen is, schrijven B en W aan de plaatselijk notaris dat de ver koop akkoord, is. Twee weken later volgt er weer een brief aan de notaris waarin B en W schrij ven: "Zoals telefonisch is afge sproken, vervalt op bladzijde 2 van het concept de onder A 2 voorkomende bepaling Daarin wordt geregeld dat de kopers bouwrente verschuldigd zijn, een bepaling die is opge nomen in het raadsbesluit. De uiteindelijke verkoopprij zen van grond in Buitenhof ko men opnieuw ter sprake in de raadsvergadering van 8 maart 1982. In het raadsvoorstel wor den alle te bebouwen kavels in het deelgebied Buitenhof met prijzen genoemd, behalve de percelen van de drie ambtena- De drie betaalden voor de grond elk ongeveer 22.000 gul den voor kavels grond tussen de 135 en 189 vierkante meter. Voor de andere premie-A-koop- woningen in hetzelfde gebied werden prijzen betaald tussen de 27.000 en 33.700 gulden. De percelen grond waren gemid deld rond de 110 vierkante me ter groot. De prijzen voor premie B- huizen bedroegen tussen de 32.500 en 36.000 gulden. De grondoppervlakte onder die huizen bedroeg tussen de 120 en 130 vierkante meter. Bijna twee jaar later, op 9 ja nuari 1984, schrijven burge meester en wethouders een brief aan de plaatselijke notaris dat in het transport van de grond een fout is gemaakt. Op basis van het raadsbesluit van 8 maart 1982 vragen B en W de notaris het aantal vierkante me ters grond van een van de amb tenaren te veranderen van 139 in 189 vierkante meter. Echtheid Het gemeentebestuur en de po litie onderzoeken onder meer de echtheid van handtekenin gen onder diverse brieven. De indruk bestaat dat er flink geoe fend werd met het zetten van handtekeningen. Vooral de handtekening van burgemees ter Van der Have - een soort uit gerekte U - was zeer eenvoudig na te maken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13