'Het is vaak allemaal erg liefdeloos' 'Haag van militairen rondom Macedonië' Kerk Samenleving VRIJDAG 30 JUL11993 Katholieke prominenten voelen zich minder thuis in kerk Oud-KRO-voorzitter mr. B. Schmitz en oud-minister M. Gardeniers-Berendsen voelen zich niet meer zo thuis in de Rooms-Katholieke Kerk. „Ik vind het vaak allemaal erg lief deloos. Ik vind dat mensen zo gemakkelijk op de veroordeel- stoel gaan zitten. Zoiets van: zo moet het gebeuren", zegt Gar deniers-Berendsen in het pro gramma 'Dromen en signalen', dat zondagavond door KRO/RKK wordt uitgezonden. In het programma reageren vijf prominente rooms-katholie- ken en voorzitter prof. mr. J. Glastra van Loon van het Hu manistisch Verbond op uitspra ken van mgr. R.Ph. Bar die in maart onverwacht aftrad als bisschop van Rotterdam. Zij hebben allen meegewerkt aan het vriendenboek voor Bar, die gisteren 65 jaar werd. Het boek is hem vorige week vrijdag in de benedictijnenabdij van Che- vetogne aangeboden door initi atiefneemster mevr. C. Schmel- zer en oud-kamerlid C. Kleister- lee. Programmamaker C. Brink huizen heeft ook Bar benaderd voor een gesprek, maar deze bleek daartoe niet bereid. Hij heeft het programma inmiddels gezien en via mgr. Ernst laten weten zeer ontroerd te zijn. Alle gesprekken zijn opgeno men in de kathedrale kerk van Rotterdam, waar eind maart nog een 'dienst van droefheid en rouw rond de lege bis schopszetel' werd gehouden. De meeste gesprekspartners blijken zich soms flink te erge ren aan de kerk. Schmitz stoort zich zeer aan het voortdurend gepraat over wat wel en niet ma^ en aan de manier waarop de kerk met de oecumene om gaat. Hij pleit voor een paus Be- nedictus XVI die net als paus Benedictus XV in 1914 snel een einde maakt aan de conserva tieve achterklap en roddel en een open klimaat in de kerk cre- eert. De socioloog prof. dr. R. de Moor, oud-rector-magnificus van de Katholieke Universiteit Brabant, heeft grote moeite met de machtsuitoefening in de kerk. Hij heeft het idee dat Ro me zich veel te veel laat leiden door angst, veel te weinig kijk heeft op de moderne werkelijk heid en veel te sterk uitgaat van de gedachte dat het zich moet verdedigen tegen de heidense omgeving. De socioloog droomt van een kerk die gekenmerkt wordt door 'christelijke liefde onder elkaar waarin machtsuit oefening achterwege blijft'. Bisschop Ernst van Breda voorspelt dat de kerk als leven de gemeenschap kapot zal gaan, als de verschillende groe peringen de dialoog blijven mij den. Ernst geeft toe dat hij door de verdeeldheid van de Neder landse kerk soms dingen heeft moeten laten die hij graag had gedaan, zoals het bezoeken van een manifestatie van de pro- gressief-katholieke Acht Mei Be weging. Zijn droom is 'een kerk van verstandhouding waar mensen voor elkaar instaan'. Ernst betreurt het dat hij reeds 76 jaar is en vorig jaar zijn ont slag aan de paus heeft moeten aanbieden. Hij was graag tien jaar jonger geweest om aan de noodzakelijke dialoog mede ge stalte te geven. Ook minister Hirsch Ballin van justitie waarschuwt dat de kerk zich niet moet opsluiten in een 'clericaal getto'. Hij is het eens met een uitspraak van Bar dat de kerk door haar stand punten over onder meer homo seksualiteit, abortus en eutha nasie kil óverkomt, terwijl zij juist aan de mensen veel te zeg gen zou hebben, als ze open zou staan voor mensen van heel verschillend ras, overtuiging, geslacht en seksuele geaard heid. Glastra van Loon, zoon van een rooms-katholieke Limburg se en een agnostische Fries, meent dat het Humanistisch Verbond van de kerken kan le ren, hoe mensen met dezelfde overtuiging maatschappelijk noodzakelijke dingen kunnen aanpakken. Van de manier waarop kerken met macht om springen, kan het Verbond le ren, hoe het niet moet. Glastra van Loon kritiseert onder meer de starheid van de Rooms-Ka tholieke Kerk tegenover de vrouw in het ambt en het ver plichte priestercelibaat. Als hij bisschop zou zijn - 'een hele ge dachte-exercitie' - zou hij her vorming nastreven, zonder 'van de ene op de andere dag alles omver te gooien, want dan stort je je in een avontuur waar je ook niet van weet wat het ople vert'. Het programma wordt ko mende zondag om 23.31 uur uitgezonden. Bisschop Ernst van Breda 'was graag tien jaar jonger geweest om aan Mgr. R.Ph. Bar vierde gisteren zijn 65-ste verjaardag. foto anp de noodzakelijke dialoog mede gestalte te geven'. foto anp oral vandaag kans gp temperatuur vandaag Luxemburg rond 26 gra den, verder meest tussen de 18 en 21 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: Vandaag vanuit het westen wolkenvel- i vooral in de oostelijke departe menten kans op fors onweer. Morgen perioden met zon en op veel plaatsen langs het Kanaal tot 24 graden in de Vo gezen en Jura; in de Haut Savoie wordt het dan nog 27 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Overwegend zonnig, in het noorden vandaag nog kans op wolken velden. Middagtemperatuur langs de kust tussen 27 en 31 graden, vandaag aan de Costa Verde flink lager. Maxima 'n het binnenland rond 35 graden. Ma- leira: Perioden met zon, ook kans op enkele wolkenvelden.. Droog. Middag- temperatuur ongeveer 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanjé: Overwegend zonnig. In het n L lagedruk H hogedruk VR ZA ZO MA o% 30 30 50 50 Neerslagkans 60 50 10 30 Minimumtemp. 12 12 13 Middagtemp. 23 19 22 23 Wind var3 w5 zw3 zo3 Zon op 05.58 Zon onder 21.29 Maan op 20.03 Maanonder03.48 Waterstanden Katwijk Hoog water 02.22 14.59 Laag water 10.51 23.06 Weerrapporten 29 JULI 20 uur: lan de Costa's 30 graden of iets hoger.- In het binnenland geleidelijk iets min der heet, met morgen maxima van 29 graden zuid van de Pyreneeën tot 28 graden in Andalusië. Langs de Golf van Biskaje vandaag 20 graden, morgen iets Canarische Eilanden: In het al gemeen zonnig. Maxima aan de zuids- tranden ruim boven de 30 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Zonnig, vooral landinwaarts ook kans op enkele-wolkenvelden. Mid dagtemperatuur aan zee 30 graden of iets tioger. Tunesië: Zonnig. Maxima e rond 32 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon, vooral vandaag later op de dag toenemende kans op on- Morgen waait de Mistral. Middag- temperaturen vandaag van 23 graden rond Bordeaux tot ruim boven de 30 ten zuiden van Lyon; morgen vooral in de Provencé lagere temperaturen. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. ,Maxi- a rond 33 graden. Italië, Corsica en Sardinië: :alië: In het noorden enkele wolkenvel- en en vooral morgen kans op onweer. i het midden en zuiden zonnig. Maxi- ia op veel plaatsen tussen de 32 en 35 graden". Corsica en Sardinië: Droog en flinke perioden met zon. Maxima onge- ir 33 graden. Griekenland en Kreta: Aanhoudend zonnig en warm. Middag- temperatuur langs de kust en op de ei landen rond 32 graden, op het Griekse vasteland op veel plaatsen boven de 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur langs de kusten ongeveer 32 graden. Duitsland: Vandaag perioden met zon, in de loop n de dag vanuit het westen enkele for- onweersbuien. Middagtemperatuur n 23 graden in Sleeswijk-Holstein tot im boven de 30 in Beieren. Morgen wisselend, bewolkt, plaatselijk een re gen- of onweersbui en koeler. Buenos Aires Casablanca Los Angeles HET WEER Warmte krijgt meer kans De warmte boven het zuiden van Europa krijgt de komende dagen meer kans om af en toe tot onze contreien door te dringen. De dag van gisteren liet dit eigenlijk al zien, toen achtereen warmtefront de warme én aanzienlijk drogere lucht vanuit het zuiden eindelijk kon binnenstromen. In het zuiden van Nederland bereikte de lucht temperatuur op 1,5 meter hoogte om 16,30'uur al de 25 graden Cel sius (in de schaduw gemeten). Ook in onze regio steeg het kwik tot bo ven de 20 graden uit en konden al le thuisblijvers opgelucht adem ha len. Het warmtefront zelf bleef wel de hele middag boven het noorden van het land aanwezig, waarbij de zuidelijke randbewolking nog een tijd lang boven onze regio bleef hangen. Verder naar het zuiden kwam het kwik al snel boven de 25 graden met toppers van bijna 30 graden in het noorden van Frank rijk. Boven het noorden van Spanje en boven de Golf van Biscaye te kenden zich in de middag alweer de eerste voortekenen van onstabi liteit af (zichtbaar op de satellietfo to). Boven de Britse eilanden formeer de zich een koufront dat langzaam maar zeker naar het oosten be woog. Vandaag komt zowel dit front als de onstabiliteitszone boven de Golf van Biscaye boven ons land te liggen. Vermoedelijk komt onze re gio na de passage van dit koufront aan het einde van de dag achter al le storingsgebieden te liggen, waarin het verder kan gaan opkla ren. Het midden en oosten van Ne derland moet eenter rekening hóu den met'meer buien waarbij de oiï- weerskansen een stuk hoger lig gen. Op zaterdag stroomt een aanzien lijk koeler portie lucht van. de At lantische Oceaan over ons gebied üif,.waarin zon en stapelwolken el kaar afwisselen. De kans op een bui blijft tot de avond nog vrij groot. Daarna breidt een rug van hogedruk zich uit tot over Neder land en stabiliseert het weer zich snel. De zondag belooft een mooie dag te worden als de as van de nte' gedrukuitloper vrijwel over ons heen ligt. Bij niet al te veel stro ming en veel zon kan het 20 tot 23 graden worden. Begin volgende week wordt het tij delijk nog iets warmer, als de stro ming naar het zuiden draait. Ech ter deze zuidelijke component in de stroming manifesteert zich al leen in de onderste twee kilometer van de troposfeer. Hogerop over heersen de westenwinden en die zullen waarschijnlijk later in de. - week opnieuw wisselvalligheid ge- HET WEER IN EUROPA BUITENLAND KORT Verkiezingen (1) Religieuze leiders in Zuid- Afrika hebben gisteren een comité gesticht voor vrije en eerlijke verkiezingen vol gend jaar april. Het comité staat onder leiding van de secretaris generaal van de Raad van Kerken, dr. Frank Chikane, en voorzitter ds. Gerrie Lubbe van de Zuidafrikaan- se afdeling van de Wereld conferentie voor Gods dienst en Vf ede. De 21 leden van het co mité zien het als hun plicht zich bezig te houden met de manier waarop in Zuid- Afrika politieke macht wordt uitgeoefend en de le vensomstandigheden van alle gemeenschappen beïn vloedt, zo blijkt uit een ver- Jdaring. Verkiezingen (2) Het comité is ervan over tuigd dat alle Zuidafrikanen er het grootste belang bij hebben aan de verkiezin gen deel te nemen. Het is de plicht van godsdienstige leiders tussenbeide te ko men, als het verkiezings proces gevaar loopt. Het grootste gevaar komt volgens de godsdienstige leiders van het aanhouden de geweld, dat kan leiden tot 'extreme terreur en el lende' voor het Zuidafti- kaanse volk. In het comité hebben on der anderen zitting de voor zitter van de rooms-katho lieke bisschoppenconferen tie van Zuidelijk Afrika, aartsbisschop Wilfred Na pier, opperrabbijn Cyril Harris, aartsbisschop Des- ipond Tutu en prof. Pieter Potgieter, voorzitter van de Nederduitse Gereformeerde Kerk, eens steunpilaar van het apartheidssysteem. Züid-Libanon (1) De Raad van Kerken in het Midden-Oosten (MECC) heeft het Israëlische offen sief tegen Libanon veroor deeld en aangedrongen op een onmiddellijke stopzet ting van de gevechten. „In plaats van dat Israël VN-resolutie 425 uitvoert (waarin van het land wordt geëist dat het zich uit Zuid- Libanon terugtrekt), valt het nieuwe gebieden in Liba non aan en veroorzaakt het daarmee verdere verwoes tingen en de dood van on schuldige mannen, vrou wen en kinderen", schrijft de MECC in een verklaring die gisterenis gepubliceerd. Zuid-Libanon (2) De MECC roept de Verenig de Naties op eraan mee te werken dat er 'voor eens en .altijd' een einde komt aan zulk optreden van de Israë liërs en dat Israël wordt ge dwongen een constructieve vredesdialoogte beginnen. Israël bestookt sinds zon dag vanuit de lucht en met tanks Zuid-Libanon, nadat zeven soldaten waren ge dood door guerrillastrijders van de pro-Iraanse Hezbol lah. Ongeveer 2ÖO.ÖOO mensen zijn inmiddels uit Zuid-Li banon naar noordelijker streken gevlucht. HEINZ Secretaris Raad van Kerken bezorgd over Servische aanval De Europese Gemeenschap zou een haag van militairen om Macedonië heen moeten leggen, meent de secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, dominee W.R. van der Zee. Hij keerde gisteren terug van een bezoek van een week aan deze republiek in het voormalige Joegosla vië. „De interne etnische spanningen kan Macedonië wel aan, maar als de buren, waaronder Servië, gaan etteren, kan er van alles gebeuren." in Kosovo wonen, massaal naar Macedonië vluchten, hetgeen daar tot etnische conflicten kan leiden. Als de Servische minder heid in Macedonië zich door de Albanezen bedreigd voelt, kan zij Servië te hulp roepen en breekt de oorlog los", vreest Van der Zee. De secretaris wil gesprekken op gang brengen tussen de Ma- cedonisch Orthodoxe Kerk en de Wereldraad van Kerken. Net zoals de republiek zelf verkeert ook deze kerk in een isolement, Een Servische aanval is de grootste bedreiging voor Mace donië, zei Van der Zee tegen over de pers. Hoe groot de kans hierop is, durft hij niet aan te geven. Een directe aanval acht hij onwaarschijnlijk. Maar als Kosovo bij de burgeroorlog in het voormalig Joegoslavië be trokken raakt, pakt dit volgens hem nadelig uit voor Macedo nië. „Dan zouden Albanezen die heeft Van der Zee ze kerk heeft zich in 1968 afge scheiden van de Servisch Or thodoxe Kerk en is nog door geen enkele andere orthodoxe kerk erkend. Het gevolg is dat de kerk ook geen lid is van de Wereldraad van Kerken en de Konferentie van Europese Ker ken (KEK)", legt hij uit. De religieuze leiders van de orthodoxen, katholieken en moslims in Macedonië hebben volgens Van der Zee een goed contact met elkaar. Een oecu menische traditie is er echter nog niet. „Ik was eigenlijk de eerste oecumenische gast die de Orthodoxe Kerk ontving." Van der Zee heeft de reis op persoonlijk initiatief onderno men. Het doel was om contac ten te leggen en de Nederlandse kerken op de hoogte te stellen van de situatie in deze jonge Balkan-republiek. Humanistische onderscheiding voor auteur Karlheinz Deschner De Internationale Unie van Humanisten (IHEU) heeft haar jaar lijkse onderscheiding toegekend aan de Duitse auteur Karlheinz Deschner (69), schrijver van boeken waarin het christendom fel wordt aangevallen. Tot de boeken die hij heeft geschreven, be hoort Criminele geschiedenis van het christendom'. De IHEU kent de prijs, waaraan geen geldbedrag is verbon den, toe aan mensen die opkomen voor de Verlichting, het hu manisme en de bescherming van de mensenrechten. Vorig jaar werd tijdens het IHEU-congtes in Arasterdam de prijs uitgereikt aan Jelena Bonner, weduwe van de Russische strijder voor de mensenrechten Andrej Sacharov. Bovendien werd de Neder landse anesthesist P. Admiraal onderscheiden voor zijn pio nierswerk op het gebied van de euthanasie. Verdrag tussen Polen en Vaticaan kerk en staat de wens uit nauw samen te werken, aldus minis ter van buitenlandse zaken Kr- zysztof Skubiszewski. Volgens de minister is het concordaat een model-verdrag voor andere voormalige com munistische staten. „Midden- Europa zoekt naar oplossingen die recht doen aan de politieke veranderingen. Met het Poolse concordaat bieden wij een op lossing waarmee andere landen hun voordeel kunnen doen." Na maandenlange onderhande lingen hebben het Vaticaan en Polen in Warschau een concor daat ondertekend. Het is het eerste verdrag van het Vaticaan met een staat in het voormalige communistische Oost- en Mid den-Europa. In het concordaat staat dat de RK Kerk, die in Polen vanouds een grote invloed heeft, en de staat onafhankelijk van elkaar zijn. Tegelijk echter spreken COLOFON KNMI Weersvooruitzicht zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, nu en dan ook wat zon. Vandaag vrij wel overal enkele buien, mogelijk met onweer; mor gen vooral in Wales en En geland afnemende neer slagkans. Middagtempera tuur van 15 graden langs de Schotse westkust tot circa 20 graden in zuid- oost-Engeland. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en paar /comt-/e' 7&ch a/oo/t acatte&, paar taa almere/

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12