Leiden Eindelijk nieuwbouw op Vrouwenkerkplein 'Ze behandelen je als misdadiger' Bakker Bart blijft bakken VW-directeur verdient aan 'Leids Rood' Stationstoren niet meer bij de tijd LXJNUtKUACj ZV JULI VMS Na bijna vijftien jaar soebatten over muurresten, in spraak, erfpacht, bouwplannen, parkeerplaatsen en kraakacties is het dan eindelijk zo ver. Half september wordt de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw op het Vrouwenkerkplein. leiden loman leefmans Het wachten is nu alleen nog op toestemming van de monu mentencommissie om de muurresten op het plein weg te mogen halen. Die beslissing valt op 11 augustus. „Dat is puur formeel. Daarna staan we klaar met de bouwvergunning. Dan wordt er meestal vier weken ge wacht maar dan kan het begin nen", legt T. Rasser, een van de betrokken ambtenaren uit. „Beetje lang geduurd ja, dat kan je wel zeggen", grapt hij. Al begin jaren tachtig bleek dat het speciaal tot ruïnes om gevormde plein een blunder was die tonnen gemeenschaps geld had gekost. Alleen voor honden en graffity-artiesten was het een paradijs. Maar geld om dit foutje zelf recht te zetten had de gemeente niet en dus moest er een projectontwikke laar (Dynamic/DNB, later Im- mo-Select) aan te pas komen om nieuwe ideeën te lanceren. Maar de ontwikkeling verliep uiterst traag. Vier wethouders ruimtelijke ordening en een le gertje ambtenaren beten er hun tanden op stuk. Diverse plan nen waarbij ook twee panden aan de Haarlemmerstraat be trokken zouden worden, wer den door de buurtvereniging of gemeentelijke commissie afge schoten. „De gemeente wil alles maar kan niks", waren vorig jaar nog de felle woorden van de ont moedigde directeur Breure van Honderden kaarten gestolen leiden Bij een diefstal uit een personenauto zijn in de nacht van woensdag op donderdag een paspoort, een regenjas en een koffer met 1500 wens- en ansichtkaarten buitgemaakt. Het voer tuig stond geparkeerd in de Caeciliastraat. De gedupeerde is een 24-jarige Leidse vrouw. Inbraak op klaarlichte dag leiden Op klaarlichte dag heeft een inbreker gisteren kans ge zien tweehonderdvijftig gulden uit een huisaan de Schelpenka de te stelen. De bewoner verliet gistermiddag voor twee uur zijn huis en daaraan had de inbreker genoeg. Bij terugkeer bleek het slot van de voordeur te zijn opengebroken. Station werkterrein dieven leiden* Het dievengilde blijft actief in het station van Leiden. Gisteren was een 19-jarig Engels meisje het slachtoffer. Zij stond bij een kiosk om wat etenswaren te kopen en bemerkte dat de tas die ze een moment eerder naast zich had neergezet, was ver dwenen. De tas bevatte een onbekende hoeveelheid Britse pon den, kleding, een fototoestel en een walkman. Gewond onder de brug leioen Een 34-jarige vrouw uit Barsingerhoorn raakte gister middag gewond toen zij op een pleziervaartuig de Sumatrabrug nabij de Admiraal Banckertweg onderdoor wilde. De vrouw ver gat te bukken.Zij moest met een flink gat in haar hoofd worden overgebracht naar het AZL. GROETEN UIT LEIDEN In hemdsmouwen naar de Italiaanse lunch Soep, pizza's, broodjes en een 'antipaSto misto'. Het kan allemaal bij La Sosta. fotq henk bouwman leiden De toren van het Leidse centraal station heeft zo'n beetje alle statigheid verloren zonder de klok. De betonnen gatenpaal wacht nu geduldig op de sloop, die voor maandag 16 augustus staat gepland. De toren moet wijken voor de nieuwe stationshal, waarvan de glazen voorgevel enkele meters naar voren op schuift. Het uurwerk is door de Nederlandse Spoorwegen cadeau gedaan aan de gemeente Leiden. Het keert vermoedelijk terug in de Merenwijk op het nieuwe plein dat moet komen bij buurthuis Op Eigen Wieken i het Valkenpad. foto henkbouwman Voorburgse woedend op Leidse parkeerpolitie Camping a Een ambtenaar rijdt 11 dagelijks over de op te heffen Alphense na- tuurcamping. Veel geld heeft hij dit jaar nog niet gevangen leiden loman leefmans Door in beroep te gaan tegen de beslissing van de gemeente heelt Bakker Bart voorlopig voorkomen, dat de winkel in de Haarlem merstraat op last van diezelfde gemeente wordt gesloten. De bak kerij zou niet voldoen aan bepaalde milieueisen. De gemeente heeft het bedrijf al verschillende malen gewaar schuwd. De eerste keer al in 1990 omdat omwonenden klaagden over stank en herrie. Bakker Bart zou een gasplafond moeten aan leggen, maar heeft dat tot op de dag van vandaag niet gedaan. De bakkerij werd al eerder door de gemeente-aangeklaagd en be dreigd met sluiting. Maar dat ging niet door omdat de gemeente Bakker Bart verkeerd had aangeschreven. „Die procedurefout heb ben we rechtgezet en nu hebben we opnieuw bestuursdwang uit geoefend", aldus J. Vellekoop van de afdeling milieu. Vanuit de hoofdvestiging van Bakker Bart in Nijmegen is nu bezwaar aange tekend tegen het besluit van de gemeente. En daarmee is de slui ting in ieder geval weer een tijdje van de baan. Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden. Sommigen komen even in hemdsmouwen uit de kantoren van de wijnrode kolos aan de Schipholweg naar de begane grond. Vanuit de hal met liften en trappen kunnen ze droog door een glazen tussendeur de lunchroom binnengaan. Belangrijk in de winderige en natte zomer van 1993. Even later vertrekken ze weer naar boven met een pizza, een broodje of een salade. Anderen nemen plaats in La Sosta en voeren een business-gesprek aan de tafeltjes van het Italiaanse selfservice-restaurant. Het is rustig, nu ook vele werknemers van de bedrijven langs de Schipholweg op vakantie zijn. Rafaella in Vaticana roept de kunstposter aan de muur, afkomstig van de hoofdstedelijke Italiaanse boekhandel. Kunstzinnige tekeningen die een uitdrukking met wijn (als de wijn is in de man...) weergeven hangen achter het buffet. Een rondgang is even goed kijken. Er is soep, er zijn pizza's, er zijn verpakte broodjes, de lekkerbekkende kantoormens kan een antipasto misto samenstellen uit het saladebuffet. Eigenaresse Louise van Nunen rekent af en verontschuldigt zich wat voor het geluid van de geautomatiseerde kassa. Ze helpt de mensen als ze ziet dat ze nog onwennig staan te kijken hoe ze zich het beste kuhnen bedienen, maar ze weet ook dat werknemers van bedrijven ^n kantoren vaak enigszins aan selfservice zijn gewend. La Sosta, dat moet vast Italiaans zijn voor siësta zijn. Dat klopt. De eigenares vertelt dat de Italianen vaak tegen elkaar Immo-Select, toen het zoveelste plan een halt werd toegeroepen. Uiteindelijk lukte het de Haagse architect Dick Sikkes onlangs om een niet te massaal maar fi nancieel aantrekkelijk bouw plan te maken, waar de meeste partijen zich in kunnen vinden. Het gaat om acht woningen bo ven een grote winkel die op de begane grond doorloopt naar de Haarlemmerstraat. Het stra tegische hoekpand van de groenteman kon op het laatste moment bij het plan worden betrokken. Daarbij lanceerde stedebouw- kundige Egbert Meulema het idee de overgebleven delen van het plein kunstzinnig te bestra ten met bomen, design-lan taarns en terrassen. Ondanks tegenstribbelen van de buurtbe woners, die niet staan te sprin gen om extra horeca, is ook dit deel van het herinrichtingsplan door gemeente en ontwildcelaar aanvaard. Ontucht in de Merenwijk leiden Een onbekende man heeft gis termiddag ontucht gepleegd met een 7-jarig Leids jongetje. Het ventje was met een vriendje aan het spelen in het park nabij de kinderboerderij in de Leidse Merenwijk. De man vroeg de twee de weg. De jongens zijn een eindje met hem meeegelo- pen. Ter hoogte van de kinder boerderij kwam het tot enkele ontuchtige handelingen met een van de twee. Wat later op de middag heeft het jongetje zijn ouders verteld wat er is ge beurd. EEN KLAVERJAS- en sjoelmara thon voor mensen van 55 jaar en ouder wordt zondag 22 au gustus van 10.00 tot 18.00 uur gehouden in buurtcentrum De Dijk aan de Apothekersdijk 33. Deelname aan de marathon kost ƒ7,50. Belangstellenden kunnen zich opgeven op tele foonnummer 125736 of 143503. 'facciamo una sosta' zeggen: zullen we even pauzeren. Ze kan het weten, want ze is met de Italiaan Salvatore Barletta getrouwd en samen - hij deed de hotelschool, zij is vinologe - openden ze negen maanden terug deze lunchroom, nadat ze eindelijk een plek hadden gevonden. Al werd deze kolos door een bank overgenomen, de vroegere projectontwikkelaar Erica had in deze uithoek ook een horecabestemming gedacht. En ja, La Sosta heeft gezien dat het Tulip Hotel rlu ook met een lunch buiten adverteert. Gymzaal /inDe VW in War- I J mond voelt er wel voor om met de biblio theek in de gymzaal op het pleintje bij de pomp te gaan zitten De kantoorruimte in de eigen wijnrode flat is nagenoeg gevuld en de zeventig tafeltjes zijn in het seizoen goed bezet met de witte boorden. Want al is het restaurant open van acht uur tot zes, het is voor 99 procent op de lunch gericht. Over een maand gaat La Sosta 's avonds - ook zaterdag - open en dat moet een ander publiek trekken. Dan staat er een uitleg voor het buffet op tafel en worden drankjes - en grotere pizza's natuurlijk - ook aan tafel bezorgd. Zoals voor de nieuwe bewoners van de wijk tussen het Schuttersveld en de Maredijk. Wat de Schipholweg hier tot het Manhattan van Leiden maakt, is naast de hoogte van de flats ondermeerde ondoordringbaarheid van de ramen. Hoeveel mensen zitten er hier te eten, vraagt de buitenstaander zich af die door de vensters immers niets kan zien. Zelf kan hij van binnenuit goed worden bekeken, terwijl hij misschien van buiten af de Listino dei prizzi leest. De eigenaar vindt dat het moet veranderen. Een ander soort glas staat voor dit stuk begane grond op het verlanglijstje, maar er moet nog worden overlegd met betrokkenen van de hele kolos, omdat zoiets de totale aanblik van de ramen verandert en dat esthetisch 'vervelend is'. Maar 's avonds is straks geen probleem. Het terras met de reclame van een biermerk ervoor is zoals zovele terrassen leeg. Maar het moet nog wat worden, als de nieuwbouw in de omgeving af is en het minder stuift in deze winderige hoek met hoge gebouwen. En de zon zich eindelijk een keer laat zien natuurlijk. emiel fangmann letden* willem spierduk De Leidse VW verkoopt toe ristische produkten die door, een bedrijf van directeur Hu- gens op de markt zijn ge bracht. Het zogenaamde 'Leids Rood' werd enkele jaren geleden als variant op het Delfts Blauw gepresenteerd. Het was een idee van Hugens die dat vervolgens onder bracht bij een privé onderne ming: Haagland Promotions. De WV draagt geld af aan dat bedrijf voor het gebruik van het merk 'Leids Rood'. Hugens zegt zelf dat de ver koop van Leids Rood maar matig loopt. Volgens een me dewerkster van het kantoor aan het Leidse Stationsplein is het produkt echter 'dagelijks veelgevraagd'. De WV-directeur zegt geen toestemming te hebben van het bestuur om privé zakelijke banden met de VW te onder houden. „We hebben er inder tijd alleen over gesproken of het wel kon om de Leidse mid- leiden aap rietveld „Je zou een ongeluk begaan. Ie zou zo'n man achter zijn bu reau vandaan halen." Mevrouw K. Boogert uit Voorburg is nog witheet over de behandeling die haar ten deel viel bij de parkeer politie in Leiden. Niet alleen kreeg ze tol twee keer toe een bon terwijl ze haar zwaar licha melijk gehandicapte dochter Wilma bij haar huis aan het Ra penburg bracht. Toen zij bij hel bureau van de parkeerpolitie verhaal ging halen werd ook nog haar invalidenparkeerkaart afgenomen. Wilma Boogert, die in Leiden studeert, kreeg een paar jaar ge leden een ongeluk waarbij zij een dwarslaesie opliep. Voor de deur van haar huis aan het Ra penburg kreeg zij een gereser veerde parkeerplaats. Alleen: haar aangepaste auto laat nog tot september op zich wachten. En dus is zij voor haar vervoer nog afhankelijk van haar moe der. En die had wel een invali denparkeerkaart. maar uiter aard een ander kenteken op haar auto dan dat op het bordje bij de gereserveerde plaats. Om boetes te voorkomen deed mevrouw Boogert een briefje achter haar voorruit. Daarop stond dat een parkeer wachter haar eventueel in het het huis van haar dochter kon vinden en om uitleg kon vragen. „De meeste parkeerwachters weten hoe het zit en ik had ook nog nooit problemen gehad Dit is gewoon een tijdelijke noodsi tuatie. Maar er is één parkeer wachter die zich van dat briefje niks aantrekt en gewoon bon nen schrijft. Gistermiddag kreeg ik al de tweede. Dan vraag ik: zijn wij nou allemaal robots ge worden die alleen maar regel tjes kunnen uitvoeren, of be staat er nog zoiets als medele ven?" De Voorburgse wordt niet snel boos. Maar woensdagmid dag was zij razend. Vijf minuten was zij doende geweest haar dochter thuis te brengen en daar zat alweer een bon achter denstand met dit produkt con currentie aan te doen. Er werd toen gesteld dat dat geen pro bleem was." Formeel komen ideeën van een werknemer toe aan de werkgever, in dit geval de VW. Hugens denkt er an ders over. „liet was mijn idee. dan wil ik daar ook zelf de re venuen van hebben." VW-voor/jtter Den Us denkt dat de ideeën van de di recteur van de VW ook toebe horen aan de organisatie en niet aan de directeur. Hij wil verder commentaar leveren na de bestuursvergadering van de VW die vanavond wordt ge houden. Het bedrijf Haagland Pro motions bestaat overigens al jaren. Volgens Hugens zijn er diverse zaken 'in het belang van de stad' opgezet. Eind ja ren '70 begon het bedrijf met het Key-Townjazzfestival. Dat evenement werd later overge nomen door het Leidato-co- mité dat ook de jaarlijkse huis houdbeurs organiseert. de ruitenwisser. De vrouwelijke parkeerwachter, di e aan de overkant van het Rapenburg liep, wenste niet it iet haai te praten. „Terwijl ze w feet hoe het zit." Op hoge poten ging mevrouw Boogert naar het bureau van de parkeerpolitie aan de Zonne veldstraat. „Waar ze me eerst ik weet niet hoe lang hebben laten wachten. En toen ik eindelijk ie mand te spreken kreeg zei die man: 'Als het u niet bevalt laat u het maar voorkomen. Dan legt u het maar aan de rechter uit.' Nou, ik heb er geen woorden Een discussie met de verte genwoordiger van de parkeer politie bleek zinloos. „1 let is een betaalde plaats, zei ik. Ik ge bruik hem alleen omdat we in een noodsituatie zitten. We hebben hem uit onze eigen zak betaald. Waarop die man zei: 'Hou daar uw mond maar over. Daar moet nog geld bij.' Nou vraag ik je!" De invalidenparkeerkaart die mevrouw Boogert liet zien werkte alleen maar averechts. „Die hebt u ten onrechte. Die neem ik in", zei de parkeerpoli- tieman. „Er staan allemaal mensen bij en je wordt behan deld als een misdadiger. De parkeerpolitie heeft mij die kaart zelf verstrekt Blijkbaar was het een verkee •rde, maat daar wist ik niets vb in. Aan de voorkant zien die ka< uien er al- lemaal hetzelfde uit Maar ik kon het niet meer r< introleren. want ik kreeg hem nii 't terug." Di' Voorburgse is kwaad en verdrietig. „Ik denk dan: wat schappij. Ik weet best dat ik naar de letter van de wet fout ben. maar er bestaat toeh ook zoiets als de geest van de wet. De situatie waar wij in zitten is toch al zo erbarmelijk. Dan zou je verwachten dat de politie je helpt, dat ze de deur voor je open houden." Bij de politie was gisteren en vumuoigen niemand voor com mentaar bereikbaar.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11