W ideale plaats Veilig rijden in 'meedenk-auto' Deze ruimte ruimte ken. Bel onze u parkeren WW Weg en wiel Ruimte troef in Australische Mitsubishi om een 100% rake groep (lp autolief heb- bers te berei- j advertentie- KUJtt afdeling. Apart smeersysteem verzorgt ketting ■P3Mji Hf: DONDERDAG 29 JUL11993 Katalysator van Bosal doorbraak ALKMAAR GPD Een Nederlandse uitvinding van de firma Bosal betekent mogelijk een doorbraak in de reiniging van uitlaatgassen. De zogeheten radiaalstroom- katalysator die deze Alk- maarse producent van onder meer uitlaatsystemen, samen met de FinSe firma Kemira heeft ontwikkeld, kan miljar den guldens besparen in de autoproduktie. Het kenmer kende van dit nieuwe sys teem is dat het de helft min der edelmetalen nodig heeft, geen kwetsbaar keramisch materiaal bevat en met een veel lagere tegendruk werkt. Door dat laatste neemt het motorvermogen minder af dan nu het geval is. De speciaal door Bosal ont wikkelde om manteling van duurzaam fecraloy (een ver vanging van hoogwaardig roestvrij staal) is ook de helft kleiner dan die van een gangbare katalysator. Het is de bedoeling dat bin nen twee jaar de radiaal- stroom-katalysator stan daard door autofabrikanten wordt toegepast. De stationwagen mag zich de laatste jaren in zo goed als alle klassen in een groeiende belang stelling verheugen. Ook Mitsubishi Motors speelt daar op in en heeft in Australië, land bij uitstek van stationwagons en pickups, haar nieuwe topmodel laten ontwikkelen: de Sigma sta tionwagon, een combinatie van veel ruimte, luxe en comfort. De auto wordt standaard onder meer geleverd met leren stoelbe- kleding, airconditioning, een ver stelbaar stuur, zes speakers, elek trisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels en verstelbare steunen zijn met hout afgewerkt. De Sigma Stationwagon heeft voorwielaandrijving, gekoppeld aan een drieliter V6-motor met twaalf kleppen (170 pk), de helft minder dan de sedan-uitvoering, Mitsubishi verwacht met de Sig ma station vooral kopers van an dere merken naar zich toe te trek ken. De forse bagageruimte is daarbij één van de belangrijkste stelbare achterbank geheel of ge deeltelijk omklapbaar. De wiel kasten zijn bovendien vrij klein. Om de bagage aan nieuwsgierige blikken te onttrekken is er een uit- hoofdsteunen. Dashboard en arm- die er vierentwintig telt aanschafmotieven. Voor die laad- trekbare afdekhoes aangebracht, ruimte is de in vier posities ver- De Sigma Station, die binnenkort bij de dealers zal staan, is uitge rust met stuurbekrachtiging en een ABS-remsysteem. Een aanvul lend systeem van een airbag voor bestuurder en rechter voorpassa gier is momenteel in ontwikkeling en wordt vanaf '94 geleverd. Met een viertraps automatische versnellingsbak komt de Station op 85 mille, de handgeschakelde versie kost drie mille minder. Corsa Combo Het ziet er naar uit dat het vanaf volgend jaar voor particulieren grotendeels afgelopen is met het (goedkoop) rijden op grijs kenteken. Toch zijn er enkele van personenauto's afgeleide modellen die wel grijs bereik baar blijven voor de particulier. Dat zijn de bestellers met ver hoogd dak als deTord Courier, Seat Terra en Renault Expresse. Opel heeft ook zo'n auto, ge naamd Combo. De huidige ver sie is afgeleid van de Kadett, maar we leven nu in het Astra- tijdperk en dus komt er in no vember een nieuwe Combo. Deze zal echter niet zijn afgeleid van de Astra, maar van de nieu we Corsa. Opel benadrukt daar bij dat de nieuwe Combo over meer bruikbare binnenruimte beschikt dan de huidige. Meer nieuwe motoren verkocht De verkoop van nieuwe motor fietsen is ondanks de weinig rooskleurige economische situ atie ook in de eerste zes maan man dit jaar gegroeid. De af zet steeg met bijna vijf procent van 15.865 naar 16.645 stuks, zo heeft de RAI bekendgemaakt. De tweedehandsmarkt laat ech ter wel een daling zien. In de eerste helft van dit jaar gingen 11.591 gebruikte motoren 'over de toonbank' tegenover 16.219 in 1992, een daling van 28,5 procent. De verklaring is dat ge bruikte motoren vooral populair zijn bij jongere consumenten die blijkbaar gevoelig zijn voor een economische achteruit gang. Nieuwe motoren worden doorgaans aangeschaft door ge bruikers met een hogere levens standaard en een vaste baan, al dus de RAI vereniging. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Amersfoort (A 1) Tussen Diemen en Bussum. Den Bosch richting Eindhoven (A 2) Tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Hogt. BOEKEN Den Haag richting Amsterdam (A 4) Ter hoogte van Roelofarendsveen, overdag. Hoogeveen richting Groningen (A 28) Over wielen, wagens en koetsen Boeken over auto's, oud en nieuw, verschijnen met de re gelmaat van de klok. Maar over wat daarvoor zit, lezen we eigenlijk nooit iets. De tijd vóór de auto, toen de paardekrach- ten nog met paarden te maken hadden en houten karren het straatbeeld vulden. André Wegener Sleeswyk, werk tuigkundig ingenieur en natuur kundige, heeft eerder voor de bijlage Wetenschap en Onder wijs van het NRC/Handelsblad een boeiende serie gemaakt over het primitieve vervoer, voorafgaand aan de auto. Die serie artikelen vormt de basis voor een boekwerk dat onlangs op de markt is gebracht door uitgeverij Hedeby Publishing in Leeuwarden. De auteur behandelt in Wielen, wagens, koetsen uitgebreid drie hoofdonderwerpen: de ontwik keling van het wiel, het gebruik van trekdieren en de ontwikke ling van de vierwielige wagen. Wegener Sleeswyk is daarbij vooral geïnteresseerd in de technische problemen die zich voordeden bij de ontwikkeling van de verschillende transport middelen. Een van zijn eigen problemen was dat er nogal wat historische gegevens ontbraken waardoor de schets van de tech nische ontwikkeling ook hypo thetische elementen bevat De zwerftocht door de historie van transportmiddelen met houten wielen had dan ook volgens de auteur vaak wat weg van een puzzelrit. Maar het resultaat mag er zijn. Wielenwagens, koetsen ligt in de boekhandel voor 65. Tussen Assen-Noord en aansluiting Vries/Tynaarlo. Aken richting Geleen (A 76) Ter hoogte van knooppunt Bocholtz. bestemd voor zonaanbid- ders en zon- aanbieders. Deze adver tentie werkt! Bel onze advertentie afdeling. Een 'slim' gaspedaal om de snelheid in de gaten te houden, een 'pienter' stuurwiel dat de auto op de baan houdt en een anti-botssysteem dat ingrijpt als een voorligger te dicht wordt genaderd. Wegenkaart verge ten? Geen punt, de auto wijst de weg. De 'meedenk-auto' is slim en daar mee ook veiliger, menen de ontwik kelaars. Bij TNO in Soesterberg wordt de 'auto van morgen' nu al getest. SOESTERBERG GPD Volgestouwd met computers, draden en lampen ziet de auto van de toekomst er nog niet direct gebruiksklaar uit. „Over drie jaar is het hele 'meedenk-systeem' gereduceerd tot een computer met het formaat van een sigarendoosje. Wij hebben er nu ook meet apparatuur in zitten, daarom oogt de wa gen wat ontoegankelijk", aldus dr. Wiel Janssen. Als wetenschappelijk medewerker van TNO is Janssen belast met het testen van het 'Generic Intelligent Driver Sup- port'-systeem, kortweg GIDS geheten. Over tien jaar moeten de eerste GIDS auto's van de lopende band rollen. GIDS is een in 1989 begonnen Europees project waaraan naast TNO ook Rover, British Aerospace, de Engelse divisie van Philips en de Rijksuni versiteit Groningen deelnemen. „Je kunt het systeem vergelijken met een slimme bijrijder. De automobilist wordt door het intensiever wordende verkeer en de opkomst van autotelefoon en -fax over spoeld met informatie. Die wordt door GIDS geordend". Janssen noemt een voor beeld. „Stel, je nadert een gevaarlijk kruis punt waar je al je concentratie voor nodig hebt. Juist op dat moment gaat de autotele foon. GIDS houdt het telefoontje dan vast tot je het kruispunt gepasseerd bent". Het meedenksysteem bestaat uit drie on derdelen. Een koerscorrector, een anti- botssysteem en een navigatievoorziening. De eerste twee werken via radars die aan voor- en zijkant van de auto bevestigd zijn. Ze bepalen continu de positie van de auto ten opzichte van andere weggebruikers. „Rijd je te dicht op een andere auto dan gaat automatisch je gaspedaal omhoog. En stel dat je teveel van je baan afwijkt dan maakt het stuurwiel dat door een lichte tril ling duidelijk". Als er echt botsingsgevaar dreigt, neemt GIDS het stuur zelfs van de rijder over. „Ja, een echte ingreep dus". Het meest exclusieve aan de meedenk-auto is het navigatiesysteem. Geen gehannes meer met onhandig uitgevouwen wegen kaarten, maar gewoon even de plaats van bestemming intikken op je boordcomputer. Een zwoele vrouwenstem, ondersteund door aanwijzingen op een beeldschermpje, wijzen de automobilist de weg. Is Jansen niet bang dat de automobilist in een GIDS-auto gemakzuchtig wordt en dus onveiliger gaat rijden? „Dat gevaar zit er na tuurlijk in. De automobilist moet niet het gevoel krijgen totaal geleid te worden. De aanwijzingen moeten zo subtiel mogelijk zijn. Harde toeters of knipperende lichten hebben een averechts effect. De rijder schrikt, ergert zich en probeert vervplgens het commando voor te zijn of te ontwijken. Dat kan heel gevaarlijke situaties opleve ren". Daarnaast heeft de automobilist altijd nog de mogelijkheid om een gegeven com mando te negeren. "Als hij te hard rijdt dan komt het gaspedaal omhoog, maar dat kan weer ingetrapt worden Een ander gevaar schuilt volgens Jansen erin dat het systeem misbruikt wordt. „De directeur van een vrachtwagenbedrijf kan natuurlijk gaan redeneren in de trant van: 'mijn chauffeurs kunnen nu veel effectiever rijden, dus dan kan ik wel een extra dienst- rit inroosteren', als dat gebeurt ben je, wat de veiligheid betreft, geen stap verder". In verband met de vakantletijd zal de pagina Weg en Wiel gedurende komende anderhalve maand om de veertien dagen verschijnen. Dat be tekent dat de autopagina in de week van 5 en 19 augustus en 2 septem ber een weekje overslaat. Daarna zijn we weer wekelijks van de partij. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN at heb jij nu aan je fiets hangen? heeft dat het kastje zelf vol vuil raakt en schoongemaakt n 'Een permanent worden. Ook de olie dient regel- smeersysteem' kan daarop het matig te worden bijgevuld. antwoord zijn. Een fiets met de- railleur en bijbehorende open en bloot liggende ketting, geeft het regelmatig terugkerende probleem van de vervuilde en roestende ketting. Wie een he kel heeft aan schoonmaken e De fietser moet er bij dit smeer systeem op verdacht zijn dat de ketting constant een oliefilm draagt. Oppassen dus met scho ne broeken en kousen. CLS is gemakkelijk zelf te monteren en kost op een stuiver na 20 gul olie verversen kan nu terecht bij den. Volgens importeur De de Zwitserse firma Fischer - Tech, die onder de naam CLS een apparaatje presenteert, dat voor constante smering van de ketting zorgt. Het is een klein kastje dat aan het onderste wieltje van de de- railleur wordt geschroefd. Een reservoirtje wordt daarna ge vuld met dunne olie. De ketting loopt door dat kastje heen en wordt daar bij elke omwente- Poort Trading in Haarlem i; in diverse kleuren uitgevoerde produkt verkrijgbaar bij 'de be tere fietsenzaken'. Wielen richten Het richten van fietswielen staat ongeveer gelijk aan hogere wis kunde. Een spaak hoeft maar een fractie vaster of losser te worden gedraaid om een lichte slag in de velg te krijgen. Het Het smeerkastje bevindt zich het onderste derailleurwieltje. ling verwend door een borsteltje vastdraaien van losse spaken of en met een likje olie. Het kan het vervangen van gebroken zijn dat veelvuldig rijden over modderige wegen tot gevolg kens. Om een wiel grof te rich ten kunnen eventueel de rem- blokjes als richtsnoer gebruikt fessionele fietsenmaker als de amateur. Het inklapbare appa raat is uitgerust met ingenieus scharnierende voelers die de velg controleren op hoogteslag, zijdelingse slag en correcte cen trering van het hele wiel. Expositie In Keulen wordt van 16 t/m 19 september een internationale vaktentoonstellingvan fietsen gehouden. De 'Intercycle Colog ne' is alleen de laatste twee da gen voor publiek toegankelijk. Deze expositie is een voortzet ting van de jaarlijkse IFMA-ten- toonstelling, die nu gesplitst is in aparte jaarlijkse evenemen ten voor Fietsen en motorfiet sen. Dit jaar zijn de fietsen aan de beurt. De expositie beslaat ruim 70.000 m2 en belooft een compleet overzicht te bieden van het nieuwste aan modellen, exemplaren bezorgt de amateur worden. Voor precisiewerk is meestal de nodige hoofd bre- echter een wielrichter onont- brengt een nieuw type wielrich- onderdelen en accessoires op ter op de markt, de Scorpio, die fietsgebied. zowel geschikt is voor de pro- In augustus 1948 was het splinternieuwe circuit van Zandvoort klaar om bereden te worden. Deze opname is van een maand eerder toen testrijder Maus Gatsonides het circuit uitprobeerde. Hij deed dat in zijn zelfgebouwde Gatso type 4000 Aero Coupé, vanwege het stralende weer zonder de koe- mm pel van plexiglas, die er normaal bijgeleverd werd. Deze in Heemstede gebouwde auto was ook te koop als roadster, touring, cabriolet en 4-persoons coupé. Zoals de meeste Gatso's was ook het type 4000 voorzien van een prominent geplaatste derde koplamp in het midden. •archieffoto TNO-onderzoeker Wiel Janssen bekijkt testresultaten in de auto van de toekomst

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7