Israël en Hezbollah vechten door 'Aanslagen houden hervormingen in Italië niet tegen' Chasboelatov vloert decreten Jeltsin T' Buitenland Aantal boeren in EG daalt dramatisch Izetbegovic praat over Servisch-Kroatisch plan Andorra lid van de VN Militaire herbegrafenis voor Hongaarse dictator Advocaten storten zich op Taro Hutje-mutje in China 'Pakistan heeft atoombom' DONDERDAG 29 JUL11993 Interim-regering in Nigeria lagosDe twee politieke partijen van Nigeria hebben gisteren onder zware druk van de militaire leider generaal Babangida in gestemd met de vorming van een interim-regering. Het akkoord sluit oppositieleider Abiola, winnaar van de presidentsverkiezn- gen in juni, van de macht uit. Franse boeren blokkeren vrachtwagens Toulouse» Honderden boze Franse boeren hebben in de nacht van dinsdag op woensdag vrachtwagens met Spaanse meloe nen, Tsjechisch vlees en Chileense appels tegengehouden en de lading verbrand. De boeren zeggen zwaar te lijden te hebben van de goedkope importen uit het buitenland. Duitse hemoflliepatiënten eisen geld bonn» Duitse hemoflliepatiënten hebben geld en een onderzoek geëist naar de bloedvoorraden. Meer dan een kwart van de Duit se hemoflliepatiënten is besmet met het HIV-virus, dat AIDS veroorzaakt. Inmiddels zijn er 300 overleden. De 8.000 patiënten eisen compensatie voor de getroffenen en hun familieleden. Vietnam weert zieke bezoekers Bangkok» Buitenlanders en in het buitenland wonende Vietna- mezen met besmettelijke ziekten mogen Vietnam niet meer in. Dat meldde het Vietnamese staatspersbureau VNA gisteren. De maatregel is bedoeld om verspreiding van ziekten als AIDS tegen te gaan. CIA: Noord-Korea heeft nieuwe raket Washington Noord-Korea heeft een niéuwe middellange af standsraket getest die een bereik heeft van duizend kilometer. Dat heeft directeur James Woolsey van de Amerikaanse geheime dienst CIA gisteren gezegd. De raket is geschikt voor zowel een nucleaire, biologische als chemische lading. Arkansas keert Democraten de rug toe little rock Voor het eerst in dertien jaar hebben de kiezers van Arkansas, de staat waar Bill Clinton gouverneur was voor hij pre sident van de VS werd, gisteren een Republikein gekozen in een hoge bestuurlijke functie. De kiezers gaven de voorkeur aan baptistendominee Mike Huckabee boven advocaat Nate Coulter voor de post van vice-gouverneur. „Niets zal het volk stoppen bij zijn mars naar vernieuwing." De Italiaanse president, Oscar Luigi Scalfaro, toonde zich gisteren vastberaden tijdens een persconferentie naar aanleiding van de bomaanslagen gisternacht in Milaan en Rome. Vijf mensen werden daarbij gedood en bijna 40 raakten gewond. Scalfaro zei zeker te weten dat de aan slagen „politieke daden" zijn, gericht op het scheppen van verwarring. „Het ging erom de onzekerheden te vergroten op een zeer delicaat moment voor de gang van zaken in het land", zo zei de president. Het waren volgens hem aanslagen tegen het parlement om te verhinderen dat dit in enkele da gen zal stemmen over hervormingen van het kiesstelsel die de weg vrij moe ten maken voor nieuwe verkiezingen. Minder expliciet verwees Scalfaro ook naar de 'Operatie Schone Handen' te gen de corruptie van het politieke le ven. „Italië is niet bang voor het open baar maken van namen, op welk hoog niveau dan ook. De opmars van het recht wordt niet gestopt." De nieuwe aanslagen in Rome en Mi laan leidden intussen tot het ontslag op staande voet van de chef van de Ita liaanse binnenlandse veiligheidsdienst, Angelo Fionchiaro. De gouverneur van Catania op Sicilië, Domenico Salazar, volgt hem op. Fionchiaro en andere leiders van de veiligheidsdienst waren daarvoor al het mikpunt van kritiek in het parlement, omdat zij eerdere bom aanslagen niet hebben kunnen voorko men. Op 14 mei werd in Rome een flatblok door een bomaanslag verwoest en op 27 mei was er de aanslag op het Uffizi-museum in Florence. In diverse Italiaanse steden vonden gisteren spontane optochten plaats van mensen die hun woede over de aanslagen wilden uiten. In Milaan voerde een protestmars naar het poli tiebureau, vanaf de plaats van de aan slag waar drie brandweermannen, een politieman en een man die op een bank lag te slapen werden gedood. Voorop gingen 30 brandweerwagens en 400 mensen van de verkeerspolitie, die hun zwaailichten en sirenes ge bruikten. Daarachter liepen naar schatting 50.000 mensen die leuzen meedroegen als 'We zullen niet wijken' en 'Democratie'. Een vakbondsleider en een rechter voerden het woord. Soortgelijke, maar kleinere demonstra ties hadden plaats in Venetië, Florence. Turijn en in Palermo op Sicilië. brussel peter de vries correspondent eg Het aantal boeren in de Europe se Gemeenschap is in tien jaar tijd dramatisch gedaald. In de twaalf EG-landen verdwenen tussen 1980 en 1990 1,2 miljoen boerderijen, dat is 13 procent van het totale aantal. In Neder land sloot in dezelfde periode zelfs één op de zes bedrijven (16,1 procent), en bleven van de 150.000 boerderijen nog 125.000 over. Dat blijkt uit giste ren gepubliceerde cijfers van Eurostat, het statistisch bureau van de EG. Volgens de organisa tie is de daling het gevolg van de enorme schaalvergroting. Verder blijkt dat Nederland ver voor ligt op de rest van de EG waar het gaat om produkti- viteit van de landbouw en vee teelt en dat landbouwgrond de afgelopen tien jaar nauwelijks uit produktie is genomen. Ook blijkt uit cijfers van Eurostat dat er nog maar nauwelijkse jonge boereaonder de 35 zijn. Zij vor men slechts 8,5 procent van alle Europese boeren. Leger tevreden over 'boven verwachting geslaagde aanval Israël en de pro-Iraanse Hezbollah hebben vandaag hun gevechten in het zui den van Libanon en het noorden van Israël voort gezet, ondanks de oproep van de Amerikaanse presi dent Bill Clinton de aanval len op Zuid-Libanon te sta ken. Guerrillastrijders vuurden katjoesja-raketten af op Galilea, in het noord oosten van Israël, en stel lingen van het Zuidlibane- se leger (SLA) dat Israël steunt. WASHINGTON-JERUZALEM AFP-Rtr-DPA De Israëlische beschietingen waren vanochtend met name gericht tegen dorpen in de om geving van Tyrus. Rond midder nacht voerde het Israëlische le ger een serie van elf bombarde menten uit. Daarna volgden sporadische aanvallen met artil lerie. Gisteravond had Israël dertien raketten afgeschoten op de omgeving van Sidon en de bewoners van de stad via de ra dio van het SLA gewaarschuwd deze 'zo snel mogelijk te verla ten'. Clinton riep gisteravond zo wel de Hezbollah als Israël op de gevechten te staken. Hij stel de ook dat Syrië een 'actieve rol' moet gaan spelen om een einde aan het geweld te maken. De oproep van Clinton kwam kort nadat secretaris-generaal Bout- Vrouwen rouwen bij het graf van een Libanese cameraman die door Israëlische bommen op Zuid-Libanon werd gedood. foto afp ros Ghali van de Verenigde Na ties de Israëlische aanvallen op Zuid-Libanon had bekritiseerd. De VN-voorman hekelde in het bijzonder de doelbewuste Israë lische politiek de burgerbevol king op de vlucht te jagen om zo de regering in Bayrut onder druk te zetten een eind te ma ken aan de aanvallen van het verzet vanuit Libanon. Inmiddels zijn al bijna 400.000 inwoners van dorpen in Zuid-Libanon op de vlucht ge slagen. Boutros Ghali zei vooral deze vluchtelingenstroom te be treuren. Hij voegde eraan toe dat de Israëlische acties een be dreiging kunnen gaan vormen voor het vredesproces in de re gio. Het Israëlische leger is tevre den over de resultaten van het offensief dat vandaag de vijfde dag inging. Een Israëlische ge neraal, die voor de legerradio werd aangeduid als 'R', ver klaarde dat het aanvalsplan bo ven verwachting verliep. De linkse Meeretz-partij, die in de coalitieregering zit, bekri tiseerde echter „het gebruik van onschuldige burgers om militai re en politieke doelen te berei ken". „Wij waren vanaf het be gin af aan tegen deze operatie", verklaarde minister Yair Tsaban voor de Israëlische televisie. De rechtse oppositie in Israël staat achter de operatie in Zuid-Liba non. Zij riep de regering op druk uit te oefenen op Syrië, omdat de massale uittocht van de burgerbevolking niet het ge wenste effect op Damascus dreigt te hebben. Rabin wil dat Syrië zijn steun aan Hezbollah intrekt. Op verzoek van Libanon zijn de 21 ministers van buitenland se zaken van de landen van de Arabische Liga opgeroepen voor spoedoverleg morgen in Da- MOSKOU HANS GELEUNSE Totale chaos en bittere strijd teisterden gisteren de politieke elite van Rusland. Het door pre sident Jeltsins aartsvijand Chas boelatov geleide parle- mentspresidium haalde twee decreten van Jeltsin onderuit. Jeltsins ontslag van KGB-minis- ter Barannikov werd 'onwettig' verklaard. Bovendien bepaalde het presidium dat de door Jelt sin bijgestelde 'roebelzuivering' geheel van de baan is. Jeltsin heeft nog niet gereageerd. BUDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT De regering zal niet officieel vertegenwoordigd zijn bij de herbegrafenis van admiraal Miklós Horthy. Maar de minis- cule Hongaarse marine is wel aanwezig om de dictator, die tot 1944 samenwerkte met de Duit sers, op 4 september de laatste eer te bewijzen als zijn as wordt bijgezet op het voormalige fa milielandgoed in Kenderes. Hoewel Horthy jarenlang een trouwe Duitse bondgenoot was, bestaat in Hongarije een duide lijke neiging om zijn rol te ver doezelen. De Hongaren wijzen er met graagte op dat Horthy in oktober '44 door de Pijlkruisers, de Hongaarse fascistische partij, werd afgezet. Dat gebeurde na dat de dictator toenadering tot ISLAMABAD» AP Pakistan heeft gisteren voor het eerst toegegeven over een atoombom te beschikken. Het zal die gebruiken als de conven tionele Pakistaanse troepen op het slagveld dreigen te verlie zen. Dit liet de gepensioneerde legerchef generaal Aslam Bag het persbureau AP weten. Het werd al langer aangeno men dat Pakistan een bom had, dan wel een bom kon maken. Chasboelatov zei gisteren te gen persbureau Interfax, dat het parlement het recht heeft Ba rannikov zijn functie terug te geven, maar hij gaf ook aan dat de Grondwet niet voorziet in zo'n rehabilitatie. De 'Baran- nikov-verklaring' van het presi dium is zo geformuleerd, dat Jeltsin nog een dag de kans wordt gegeven „de problemen rond het veiligheidsministerie" op te lossen volgens de regels van de 'Wet op de Russische re gering'. Volgens Chasboelatov betekent dit, dat Jeltsin het ont slag aan premier Tsjernomyrdin de geallieerden zocht op het moment dat duidelijk was dat de Duitsers de verliezende partij waren. Toch was Horthy's rol niet zo nobel als de Hongaren zichzelf wijsmaken. In de jaren '30 voerde hij een aantal antise mitische wetten ingevoerd. Horthy greep in 1919 de macht en zorgde met harde hand voor relatieve rust in het twee jaar eerder onafhankelijk geworden Hongarije. Nadat hij in 1944 was afgezet, vluchtte hij met zijn gezin het land uit. Hij overleed in 1957. Zijn resten en die van zijn vrouw liggen begra ven op de militaire begraaf plaats in de Portugese hoofd stad Lissabon. Sinds de val van de commu nisten is het Horthy-regime bij veel Hongaren weer langzaam in de gratie gekomen. De vroegere premier Nawaz Sharif had al eens toegegeven dat Pakistan over de kennis be schikte er een te kunnen ont wikkelen, maar Begs uitlatingen zijn het duidelijkst ten aanzien van het Pakistaanse bewape ningsprogramma. Pakistan heeft er nog nooit een getest, maar heeft een mechanisme dat al eens elders is getest, aldus Beg. en het parlement moet voorleg gen. Barannikov zou een uitno diging om bij de presidium-ver gadering zijn zegje te doen 'we gens hartproblemen' hebben afgewezen. Over het roebelbesluit wordt in een verklaring gezegd dat de omwisseling van voor 1993 ge drukte roebelbiljetten in nieuwe geleidelijk moet verlopen en dat er geen wissellimieten of -ter mijnen mogen worden gesteld. De betreffende resolutie was gisteravond volgens Interfax nog niet door het presidium ge tekend. De verwarring hierover werd nog vergroot door de initiatief nemer van de roebelzuivering, president Viktor Gerasjtsjenko van de Centrale Bank van Rus land. Hij zei dat het geheel te rugdraaien van het bank-besluit buiten de bevoegdheden van het parlement valt. Zo heeft het parlementspresidium volgens de huidige wetgeving geen en kel recht om eigenmachtig pre sidentiële decreten ongeldig te verklaren. Daarvoor is een tweederde meerderheid vereist in de Opperste Sovjet, het kleine permanente parlement. GENEVE/SARAJEVO GPD-AP De Bosnische president Izetbe govic is gisteren, op de tweede dag van de Geneefse vredescon ferentie, gezwicht voor de druk van de twee internationale be middelaars om te onderhande len over het Servisch-Kroatische plan voor opdeling van zijn land in drie etnische gebieden. Te genover de buitenwereld bleef de moslimdelegatie volhouden dat er geen sprake was van „enigerlei capitulatie". Na een tweede gesprek van anderhalf uur tussen de leiders van Bosnische Serviërs, Kroaten en moslims wisten bemidde laars Owen en Stoltenberg de partijen zover te krijgen zonder tolken verder te praten. Het was de eerste keer dat Izetbegovic in een rechtstreekse confrontatie met zijn vijanden over een ge- biedsverdeling heeft gepraat. VN-bemiddelaar Stoltenberg heeft er gisteren bij VN-secreta- ris-generaal Boutros Ghali op aangedrongen in dit kritieke stadium van het overleg de NAVO-luchtmacht nog niet het groene licht te geven voor grondsteun aan de VN-troepen in Bosnië. Stoltenberg is bang dat een ingrijpen van de gealli eerde luchtmacht de moslims de indruk geeft „dat de Ameri kaanse cavalerie eindelijk in aantocht is en er dus kan wor den doorgevochten De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren gezegd dat de VS „serieus overwegen" om de Amerikaanse luchtmacht in te zetten in Bosnië. Aanlei ding is de aanval op Franse VN- manschappen die dinsdag voor de tweede keer in drie dageij onder vuur werden genomen. NEW VORK Rtr-AFP Het bergstaatje Andorra met 56.000 inwoners is gisteren de 184e lidstaat geworden van de Verenigde Naties. De Algemene Vergadering van de VN stemde unaniem in met het lidmaat schap. Andorra is het vierde Europese ministaatje dat lid wordt van de VN. Twee maan den geleden trad Monaco toe tot de volkerenorganisatie. Liechtenstein en San Marino waren al lid. De bevolking van Andorra, dat in de Pyreneeën ligt inge klemd tussen Frankrijk en Spanje, aanvaardde in maart in een referendum een nieuwe grondwet waarmee het vor stendom zijn feodale status van zich afschudde en de twin tigste eeuw binnentrad. Het parlement van Andorra kan nu zijn eigen wetten goedkeuren, zonder dat Frankrijk of Spanje daaraan hun goedkeuring hoe ven te hechten. Jonge vrouwen lopen meer kans op AIDS NEW YORK/BOSTON IPS-AP-Rtr Jonge seksueel actieve vrouwen lopen een grotere kans besmet te raken met het HIV-virus, dat AIDS veroorzaakt, dan welke andere groep dan ook. Dat con cludeert het Ontwikkelingspro gramma van de Verenigde Na ties (UNDP) in een gisteren ge publiceerd onderzoek. Volgens het onderzoek is 70 procent van de 3.000 vrouwen die dagelijks met het HIV-virus besmet raakt en eveneens 70 procent van de 500 vrouwen die dagelijks aan AIDS overlijdt tus sen de 15 en 25 jaar. Het onder zoek is gebaseerd op cijfermate riaal uit Europese landen, Myanmar (het voormalige Bur ma), Rwanda, Thailand. Ugan da en Zaïre. Volgens UNDP heeft de gro tere besmettingskans onder zeer jonge vrouwen te maken met hun lichamelijke conditie. Eén van de factoren die daarbij een rol spelen, is dat hun ge slachtsdelen niet volledig ont wikkeld zijn. Jonge vrouwen produceren minder baarmoe- derslijm dan oudere vrouwen. Dit slijm vermindert het risico van infecties. Ook de baarmoe derhals is op jonge leeftijd niet geheel ontwikkeld, wat bij seksuele gemeenschap een ver hoogd risico inhoudt. Eerste helft '93 300 kinderen gedood in Rio RIO DE JANEIRO «OPA Na de opschudding over de exe cutie van een groep straatkinde ren afgelopen vrijdag in het centrum van Rio de Janeiro, heeft de geschrokken Brazi liaanse politie nieuwe, schok kende cijfers gepubliceerd over de moorden op kinderen. De eerste zes maanden van dit jaar zijn in Rio 298 straatkinderen gedood, een stijging van 70 pro cent vergeleken met vorig jaar. In heel Brazilië sneuvelen per dag gemiddeld vijf kinderen on der het geweld van doods-cska- ders. «tv f v ft' I - ./Sr - f r fPPfe##** NEW YORK PETER PRINGLE QiNGDAODuizenden Chinezen genieten handdoekje-aan-handdoekje op het strand van Qingdao aan de Chinese oostkust van hun vakantie. De zonaanbidders zullen nog wat op moeten schikken; met het stijgen van de temperaturen zoeken steeds meer Chinezen hun heil aan zee. foto reuter adrian bradshaw THE INDEPENDENT Gevangene nummer 914095 in de dodencel van de Bergen County gevangenis in de Amerikaan se staat New Jersey vergaat het net als andere ter dood veroordeelde gevangenen. Hij zit al veel te lang vast (2,5 jaar), heeft alle mogelijkhe den van beroep doorlopen en wacht nu op de definitieve uitspraak van de rechter. Een reeks psychiaters en vrienden heeft getuigenissen af gelegd in zijn verdediging. Maar deze gevangene is geen mens, hij is een hond. Het geval van Taro, een 50 kilo zware akita (een Japanse jachthond), onderstreept nog eens de in vloed die advocaten in de Amerikaanse samenle ving hebben. Tot dusver heeft het openbare mi nisterie bijna 100.000 gulden aan de zaak uitgege ven en heeft de verdediging ruim 50.000 gulden neergeteld. Het dossier over de zaak is 60 centi meter dik. Er is een panel van hondendeskundi gen bijeengeroepen en de laatste van vijf be roepszaken wordt momenteel in het Hoogge rechtshof van New Jersey behandeld. Taro is inmiddels vijfjaar oud. Toen hij 2,5 was, werd hij ervan beschuldigd zijn tanden in een jong meisje te hebbenr gezet de kleindochter van zijn eigenaar. Volgens de wet van New Jersey moeten honden die een mens hebben gebeten, worden afgemaakt. Maar de zaak is omstreden en het bewijs is niet duidelijk. De aanklager beweert dat Taro het meisje in de lip heeft gebeten, maar de verdediging houdt vol dat het een onopletten de uithaal van zijn poot was. „Als Taro had gebe ten", vertelt een deskundige in de krant the Was hington Post, „zou het meisje geen gezicht meer over hebben". De strijd om Taro is zó verhit dat de eigenaars hun kleindochter sinds Kerstmis 1990 niet meer hebben gesproken. Volgens deskundigen zijn akita's gewoonlijk niet agressief tegen mensen. De hondenpsycho loog die Taro heeft onderzocht, noemt hem een „vriendelijk, verlegen en teruggetrokken dier". De Amerikaanse Vereniging voor de Redding van Akita's heeft de rechtbank zelfs aangeboden om Taro op kosten van de vereniging naar een reha bilitatiecentrum in Canada te sturen. Akita's, die in Japan als jacht- en waakhonden zijn gefokt, hebben wel de neiging om andere honden aan te vallen. Voordat hij werd opgeslo ten, had Taro al drie honden aangevallen een puppy, een golden retriever en een Welsh terrier, die de confrontatie niet overleefde. Taro's voorge schiedenis met andere honden en zijn ene scher mutseling met een mens zouden zijn lot wel eens kunnen bezegelen. In ieder geval heeft de burge meester van de woonplaats van zijn baas al ver klaard dat als Taro aan het spuitje ontsnapt, hij uit de stad zal worden verbannen. MARGREETHESLINGA

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5