OPRUIMING Schippers grimmig na mislukt overleg Meer Hollanders in buitenlandse cel Binnenland Kattekop Topdrukte verwacht op Franse snelwegen Verpleger stapelde fout op fout bij behandeling Controle op autobezit 'Struisvogel is oliedom maar wel lekker' ihfi DONDERDAG 29 JUL11993 Man dodelijk verongelukt in maehine zijpe» Een 42-jarige landbouwer uit het Noordhollandse Burger vlotbrug is gisteren overleden in zijn landbouwmachine. Dat heeft de regiopolitie Noord-Holland-noord gisteren bekend ge maakt. De man wilde de draaiende machine inspecteren, toen zijn kleding werd gegrepen door een aandrijfas. Vervolgens raak te de riïan bekneld in de machine. De dode landbouwer is door een buurman gevonden. Twee vier-jarige jongetjes uit stelen den haag Twee vier-jarige jongetjes uit de Haagse wijk Loosdui nen zijn gisteren een middagje uit stelen gegaan. De kleuters na men de tram en de bus naar de binnenstad en gingen naar de Bijenkorf, waar ze snoep en een speelgoedauto pikten. Ze wer den gesnapt en vervolgens vermanend toegesproken door een agent. Generaal pardon voor drug MDEA den haag Er geldt een landelijk generaal pardon voor bezitters van de chemische drug MDEA, die sterk doet denken aan de XTC-pil. Daartoe heeft het openbaar ministerie gisteren beslo ten. Bezitters van de 'feestpil' mogen tot 31 juli hun pillen bij de politie inleveren zonder dat ze proces-verbaal krijgen. Daarna is het pillenbezit strafbaar. Nep-rechercheur krijgt 15 maanden Amsterdam Een 32-jarige man die zich voordeed als recher cheur is gisteren door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot vijftien maanden celstraf. De man deed zich aan buitenland se druggebruikers voor als rechercheur van de narcoticabrigade. 'Betrapte' toeristen moesten hun drugs en geld afgeven. De man is in het verleden ook al voor soortgelijke misdrijven veroor deeld. Disco in Zaandijk gesloten na schieten zaanstad Discotheek The Twilight Zone in Zaandijk is door burgemeester J. Bruinsma-KÏeijwegt van Zaanstad voorlopig voor twee maanden gesloten. Aanleiding zijn drie schietpartijen en een reeks protesten van buurtbewoners, aldus een gemeente woordvoerder. De laatste schietpartij vondt het afgelopen week einde plaats toen een onbekende man een paar schoten loste op een dansende menigte. Er vielen twee gewonden. De gemeente overweegt de discotheek helemaal te sluiten. Twaalf jaar cel voor leider drugkartel den haag Drie Colombianen hebben gisteren voor de rechtbank in Den Haag celstraffen variërend van acht tot twaalf jaar gekre gen voor het invoeren en verhandelen van cocaïne. De drie had den een belangrijke rol in een drugorganisatie en zouden ook druggeld hebben witgewassen. De drie werden in april aange houden door de douane toen ze eeii. container met bananen via de Amsterdamse haven invoerden. Tussen de gedroogde bana- zat 120 kilo cocaïne verbórgen. Er zijn totaal 27 verdachten wie de meesten Colombianen. Drie aanhoudingen in moordzaak Amsterdam De Amsterdamse politie heeft drie mannen aange houden in verband met de moord op een Amsterdamsesport- schoolhouder in april dit jaar. In Vinkeveen werden maandag een 21-jarige en 25-jarige man aangehouden, gisteren werd een 40-jarige man opgepakt. De sportschoolhouder werd in zijn auto doodgeschoten op de parkeerplaats van het Amsterdamse Al- teahotel. De moord, die alles weghad van een liquidatie, stelde de politie in eerste instantie voor raadsels. Het slachtoffer was een zeer geziene figuur in worstelkringen. Hij had volgens de politie geen banden met de onderwereld. 241 x 173 uitzoeken van^L790r 245 x 185 uitzoeken van^^O^ 240 x 172 uitzoeken vanJ-éT^ I Zijden Kashmir 190 x 125 uitzoeken van.ji25fXr Heriz 305 x 206 uitzoeken van JL850T- I Sarouck Mir 360 x 260 uitzoeken van_ir950r Nepsdi Kaskay Bidjar 895,- 1.280,- 995,- 2.350,- 1.470,- 2.495,- i»» ME'ers naar Terneuzen en Willemstad stel-Biesheuvel door de schip pers niet slim. „Wat op tafel ligt, is het beste resultaat. Meer zit er niet in", aldus Maij. Biesheuvel had voorgesteld een tijdelijke wettelijke regeling in te voeren waarbij alle bin- nenvaartvrachten naar België en Frankrijk via de schippers- beurs worden verdeeld tegen minimum-vrachtprijzen. Die regeling zou kunnen gelden tot een nieuw Europees vervoers beleid van kracht is. joure» In Joure werden de Friese Ballonfeesten gehouden. Er was een exemplaar van de dinosaurus van Harold Warner, die te zien is in de nieuwe speelfilm van Steven Spielberg, 'Jurassic Park'. Maar ook deze enorme kattekop mocht er zijn. Het bleek wel een katje dat je niet zonder handschoenen kunt aanpakken. FOTO ANP HERMAN PIETERSE Het binnenvaart-overleg is mislukt. Een gëemotioneerde bemiddelaar Biesheuvel heeft gisteren zijn functie neer gelegd. Het nu al vijf weken durende conflict dreigt ern stig te verharden. Minister Maij van verkeer heeft de dui zend actievoerders opgeroepen met hun acties te stop pen. De schippers weigeren dat echter. In Willemstad en Terneuzen zijn vanochtend de eerste pelotons ME'ers aangekomen om werkwillende schippers door de sluizen te loodsen. den haag anp-gpd Biesheuvel legde gisteravond zijn werk neer. Hij weigerde in te gaan op het verzoek van de binnenschippers tot het week einde verder te onderhandelen met de verladers. De schippers vreesden dat het conflict anders zou verharden. „Voor die eer heb ik bedankt", zei de oud premier. Minister Maij van verkeer vindt de afwijzing van het voor- Schaatser Evert van Benthem gaat in kaas den haag gpd Tweevoudig Elfstedentocht- winnaar Evert van Benthem gaat kaas maken. Volgend jaar komt hij met zijn eigen boeren kaas de 'Benthemmer'. De schaatser wil de komende win ter nog wat wedstrijden rijden, maar daarna gaat hij zich volle dig richten op zijn boerenbe drijf. Eerdere plannen om te emigreren naar Nieuw-Zeeland zijn van de baan. De Benthemmer moet een onvervalste boerenkaas worden, geproduceerd op Van Benthems eigen boerderij in Sint Jans klooster in de kop van Overijs sel. Voor de kaas gebruikt Van Benthem de melk van zijn eigen veertig koeien. De schippers eisen vrezen echter dat zo'n wet lang op zich zal laten wachten. Ze eisen voor die periode ook prijsgaranties van de verladers. Biesheuvel stelde dat daarvoor veel te wei nig onderling vertrouwen is tus sen schippers, verladers en overheid. Woordvoerders Seine en Veu- ger van de actievoerende schip pers reageerden gisteren furieus op de uitlatingen van Maij. „We hebben al achttien jaar gepraat zonder actie te voeren. We zit ten al jaren klem. Als we nu be sluiten te gaan varen, dreigen we weer ladingen te verliezen omdat die buiten de beurs om gaan." De christelijke schip- persbond CBOB distantieert zich van de schippersacties. De bond staat als enige wel achter hetvoorstel-Biesheuvel. den haag gpd Befaamde collectie Oosterse en moderne handgeknoopte tapijten in alle afmetingen. Nu voordeliger dan'ooit! Bijvoorbeeld: Boete en voorwaardelijke celstraf geëist vend en braakremmend middel Volgens de geneeskundige in spectie was grote oplettendheid bij toediening van de combina tie van middelen geboden. De man moest zich echter ook met de andere patiënten bezighou den. „Ik kwam handen tekort", zo beklaagde hij zich ter zitting. Volgens hem is het volstrekt on verantwoord om een recovery- afdeling met slechts één ver pleegkundige te bemannen. Toen de verpleger in de gaten kreeg dat de vrouw hard achter uit ging, verzuimde hij een rea- nimatieteam te alarmeren. Bo vendien slaagde hij er niet in de draden waarmee de kaken van het meisje aan elkaar waren verbonden, los te knippen. Het meisje overleed aan een adem stilstand. den haag anp Officier van justitie mr. W. Mijnssen heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam een boete van 2.500 gulden en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf geëist tegen een 38-jarige verpleegkundige. Mijnssen achtte bewezen dat door het nalatig handelen van de man een 17-jarige patiënte is overleden. Het meisje onder ging in juni 1991 een zware kaaJcoperatie in het Streekzie kenhuis Hilversum. Na de operatie belandde de patiënte op de recovery-afde- iing, waar de 38-jarige verpleger in zijn eentje dienst had. Toen de patiënte veel pijn had en werd gekweld door misselijk heid, diende hij haar een hogere dosis pijnstiller (dipidolor) toe dan verantwoord is. Vervolgens spoot hij de vrouw een rustge- Nog dit jaar kunnen controleurs van sociale diensten bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam navragen of ie mand die in de bijstand zit, een auto heeft. Dat staat in de Voortgangsrapportage Fraude bestrijding die de regering giste ren naar de Tweede Kamer stuurde. De suggestie van het CDA om controleurs van de gemeentelij ke sociale diensten toegang te geven tot de gegevens van 'Veendam', leidde september vorig jaar nog tot een felle dis cussie tussen CDA-kamerlid Doelman-Pel enerzijds en de vakbeweging en PvdA-kamerlid Schoots anderzijds. In het streven van de regering om de fraude aan te pakken speelt het koppelen van allerlei gegevensbestanden een belang rijke rol. De ANWB en het Korps landelij ke politiediensten verwachten komend weekeinde grote pro blemen op de Franse wegen. Het is het begin van de vakan tieperiode voor de Fransen, die er massaal op uittrekken. Vol gens de verkeersprognose gaan zo'n elf miljoen mensen de weg op. Morgen wordt halverwege de middag rond Parijs de eerste grote drukte verwacht. Zaterdag is al uitgeroepen tot 'zwarte dag' omdat dan de ergste druk te wordt verwacht. De meeste vakantiegangers rijden vanuit Parijs via de snel wegen naar het zuiden en het westen van Frankrijk. In heel Frankrijk wordt dan een zeer groot verkeersaanbod voorzien met grote kans op files. De grote knelpunten liggen" in de omge ving van de grote steden, alle snelwegen naar het zuiden en het westen van Frankrijk en we gen in recreatiegebieden. Pas in de loop van zondagavond zal het verkeersaanbod volgens de filedeskundigen weer afnemen. De Franse overheid probeert de verkeersstroom op de snel wegen naar Lyon in goede ba nen te leiden door de toltarie ven tijdelijk aan te passen. Voor de drukke snelweg Lille-Parijs- Lyon gaat het toltarief omhoog met elf Franse francs vanaf vrij dagmiddag twee uur tot en met zaterdagmiddag twee uur. De verhoging geldt alleen voor die automobilisten die de snelweg tussentijds niet verla ten. Doet men dat wel, dan geldt het normale tarief. Daar entegen wordt het toltarief op de minder drukke snelweg Reims-Lyon verlaagd met 28 Franse francs als men de snel weg tussentijds niet verlaat. De ze verlaging geldt van vrijdag ochtend tot en met zaterdag avond. De tariefaanpassingen gelden alleen voor het verkeer naar het zuiden. Op de Nederlandse wegen wordt niet zo'n massale drukte verwacht. Wel kan op de snel wegen rond Eindhoven vertra ging ontstaan. Ook bij Rotter dam worden vrijdagavond en zaterdag files verwacht omdat er honderduizenden bezoekers worden verwacht bij het jaar lijkse Zomercarnaval in de Maasstad. In de rest van Europa zijn minder verkeersproblemen te verwachten dan in Frankrijk. Een combinatie van vertrekken de en alweer huiswaarts keren de vakantiegangers zorgt wel voor een groot verkeersaanbod, maar van een extreme situatie zal volgens de politie geen spra ke zijn. In België moet het ver keer rekening houden met weg- afsluitingen omdat een deel van de openbare weg het weekeinde wordt gebruikt voor de 24-uurs races op het circuit van Franc- orchamps. den bosch elaine de boer De publiciteit rond de zaken man Van Damme, die in Singapore tot de doodstraf werd veroordeeld, bracht het onder werp weer eens in.de schijnwer- përs: Nederlanders in buiten landse gevangenissen. Hun aantal is de afgelopen jaren aanzienlijk gestegen. Zaten er in 1981 nog 305 landgenoten in het buitenland in een cel, zeven jaar later wa ren dat er 579 en op 1 juli dit jaar was het aantal al gestegen tot 979. Tachtig procent van hen is aangehouden wegens drugssmokkel, zes procent zit voor vermogensdelicten en de rest wegens geweld, het veroor zaken van een verkeersongeluk of illegaal verblijf. Drs. Herry Koers, hoofd van het Bureau Buitenland van de Nederlandse Federatie voor Re- classeringsinstellingen (NFR), durft voor de stijging geen ver klaring te geven. De toegeno men reislust, de stijgende crimi naliteit of de strengere controle kunnen een oorzaak zijn, maar onderzocht is het nooit. Sinds 1975 al staat het bureau met drie stafmedewerkers in Den Bosch en vijftig vrijwilligers in het buitenland de Neder landse gevangenen bij tijdens hun detentie. Het ministerie van buitenlandse zaken houdt het bureau op de hoogte van ar restaties van Nederlanders in het buitenland. De meeste Nederlanders wor den juist niet in de vakantie maanden juli en augustus, maar in oktober, november en vooral december opgepakt. Op dit mo ment zitten de meeste (190) Ne derlandse gedetineerden in Duitsland vast, gevolgd door Frankrijk (189), Spanje (144) en Groot-Brittannië (88). Ook in België (64), Portugal (29) en De nemarken (10) zitten Nederlan ders vast. Buiten Europa wor den nog enige tientallen men sen vastgehouden in Marokko, Suriname en de Verenigde Sta ten vastgehouden. Volgens vrijwilligers van dó NFR bestaat het overgrote deel van die gedetineerden nog altijd uit „stomme jongens die pech hebben gehad". Vrijwilliger M.J. Dijkstra, die in Frankrijk werkt: „Het zijn geen beroepscrimine len, maar in 95 procent van de gevallen zielige mensen". Aad de Niet, die geruime tijd in Spanje werkte, denkt dat het op de landenroute Marokko, Spanje, Frankrijk en België vooral gaat om hasj-koeriers en in Kopenhagen en Parijs om mensen die zich bezighielden met harddrugssmokkel en an dere criminaliteit. „En de door snee hasj-koerier is toch net ie mand anders dan de hard drugskoerier. In Spanje hebben wij eerder te maken met onno zele mensen", aldus De Niet. Het Bureau Buitenland en de vijftig vrijwilligers bereiken vol gens Koers 78 procent van alle Nederlanders in de buitenland se cellen. De contacten variëren van het sturen van informatie folders tot de opvang van fami lieleden in Nederland, regelma tig bezoek in de cel en het schrijven van reclasseringsrap- porten voor justitie in het land van arrestatie. Onlangs startte de NFR een studieproject waar mee gedetineerden in buiten landse cellen Nederlandstalige cursussen kunnen volgen. Stejeds meer Nederlandse ge vangenen doen volgens Koers een beroep op de mogelijkheid om hun straf in Nederland uit te zitten. Sinds 1988 is de Wel Overdracht Tenuitvoerlegging Strafvonnissen (WOTS) in wer king. De wet vloeit voort uit het Europese Verdrag inzake Over brenging van Gevonniste Perso nen, waarbij zestien landen zijn aangesloten. In 1992 werden volgens het ministerie van buitenlandse za ken é9 personen overgebracht, van wie de meesten uit Spanje (27), Denemarken (9) en Groot- Brittannië (8). Dat Frankrijk in het rijtje ontbreekt, is volgens Koers geheel te wijten aan de „milde straffen" die volgens de Fransen in Nederland staan op smokkel van softdrugs. Een land mag weigeren een verdachte over te dragen als de strafmaat in het land van herkomst lager ïigt. „Nederland gaat met de soft drugs afschuwelijk de mist in. Frankrijk voelt er niets voor Ne derlanders in eigen land de straf te laten uitzitten. Op smokkel van (luizend kilo hasj staat in Frankrijk tien jaar, in Nederland vier", aldus Koers. Spanje daar entegen heeft er niet de minste moeite mee. „Als een Nederlan der daar tot negen jaar cel is veroordeeld en hier maar vier jaar krijgt, draagt Spanje de ge detineerde gewoon over." rotterdam yvonne keunen In de Verenigde Staten heeft de struisvogelbiefstuk al een plekje veroverd op menig menu. De vraag naar het malse lapje is daar inmiddels vele malen gro ter dan het aanbod. Ook in Ne derland groeit de belangstelling voor het exotische vlees. Rotter dammer Lenno Hoogerbrugge is de eerste veehouder in het westen van het land die zich op struisvogelfokken toelegt. „Het gaat slecht met de veehouderij. Zeker met de varkens. Dus ga je op zoek naar alternatieven." In een van de stallen heeft Hoogerbrugge een aparte ruim te gemaakt, verwarmd en met vloerbedekking, waar vijftien kuikens rondlopen. Ze zien er uit als egels met een lange nek. Doen de meeste boeren de schoenen uit als ze hun huis binnengaan, bij Hoogerbrugge moet iedereen de stal op kouse voeten betreden. Binnen staat een paar rubberlaarzen klaar. „Dat doe ik om infecties te voorkomen. Ik neem geen enkel risico. Al mijn geld zit erin." Het leergeld voor zijn nieuwe 'hobby' heeft Hoogerbrugge in middels al betaald. In april kocht hij zeven struisvogelkui kens a 1.400 gulden per stuk van een bedrijf dat eieren uit Namibia importeert en uit broedt. Daarvan gingen er drie vrijwel direct dood. „Dan zakt de moed je wel in de schoenen. Van de overgebleven vogels doen drie het goed. Eentje zon dert zich altijd af en groeit ook minder hard. Die doe ik bin nenkort de deur uit." De struisvogels zijn nu ruim vier maanden oud. Als ze hun nek strekken, zijn ze bijna even groot als de boer zelf. Is het droog, dan lopen ze gewoon in de wei. Regen is niet goed voor Struisvogels houden is ver schrikkelijk moeilijk, vertelt hij. „Vooral de kuikens zijn heel teer. In Nederland is er nog maar weinig over bekend. De meeste kennis is afkomstig uit Afrika. Maar die is gebaseerd op temperaturen van rond de veer tig graden. Je moet dus alles zelf uitvissen. Een struisvogel is niet te vergelijken met een koe of een kip. Als ze ziek zijn, geve In Maar HHSSIH ze. Het kan dagen duren voor dat ze weer droog zijn. Boven dien is Hoogerbrugge veel te bang dat zijn vogels een koutje vatten. „Na anderhalf jaar kun nen ze alles hebben. Dan zijn ze bij wijze van spreken niet meer dood te krijgen." Als de vogels volwassen zijn, kunnen ze zo'n vijftig eieren per jaar leggen. Een volwassen vo gel kost meer dan 15.000. En volgens Hoogerbrugge stijgen de prijzen nog steeds. het begin heeft mijn veearts ook steeds contact gezocht met de veearts in de dierentuin Blijdorp. „Struisvogels zijn heel stress- gevoelig. Als er dertig keer een trekker voorbij komt, schrikken ze zich dertig keer te pletter. Ik lach me telkens weer dood. Ze zijn echt verschrikkelijk dom. Ze presteren het om dood te gaan van de honger als z een bak met vreten staar het is heel leuk spul om mee om te gaan." Hoogerbrugge is ervan over tuigd dat struisvogelvlees toe komst heeft. In de Verenigde Staten is het al een rage. Het is mals en heeft een wat zoete smaak. Het is bovendien rijk aan eiwitten en bevat veel min der vet en cholesterol dan vlees van koeien en varkens. Vooral daardoor is het in de VS zo po pulair. De Nederlandse veehouders die zich op de struisvogeltcclt toeleggen, hebben inmiddels een belangenorganisatie. Vol gens secretaris Van den Horst van de Nederlandse Struisvo gelorganisatie in Almelo worden de langnekken 'op behoorlijke schaal' gehouden in Nederland. „Het groeit nog met de dag. Vo rig jaar zijn we de organisatie begonnen met zo'n vijftien struisvogelhouders, nu zitten honderd."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3