Zomergasten blijven weg uit Metulla Roemenië jaagt buitenlandse investeerders op de vlucht 'Nederlander vertrouwt te veel op verzekering' Feiten &Meningen Nigeriaanse hoofdstad loopt leeg uit angst voor burgeroorlog DONDERDAG 29 JUL11993 2 Vakantie-oord Israël dreunt onder geweld Normaal gesproken is Metulla, de noordelijkste plaats in Israël, hartje zomer een levendig vakantie-oord. Maar 'Operatie Verantwoordelijkheid', het eufemisme dat Is raël heeft bedacht voor zijn strafexpeditie in Libanon, heeft roet gegooid in het eten van de tientallen hoteleige naren, die al druk speculeerden over een recordaantal toeristen in augustus. Over gebrek aan belangstelling hebben ze niet te klagen, maar achter de voorruiten van bijna alle geparkeerde auto's prijkt het bordje 'pers'. metulla ad bloemendaal correspondent Voor een ongestoorde vakantie kan Metulla op dit moment al leen maar worden afgeraden. Sinds afgelopen zondag schudt het dorp iedere minuut op zijn grondvesten, als de nabijgele gen artilleriestellingen in actie komen Naar schatting de helft van de inwoners is naar zuide lijker streken gevlucht. De diehards schrikken alleen nog maar van de inslagen van de Katjoesja-raketten, die Hez bollah richting Israël blijft stu ren. De afgelopen nacht vielen er twaalf op diverse plaatsen in het noorden, maar er was alleen materiële schade. De artilleriebeschietingen gaan dag en nacht door. Iedere och tend meldt de legerwoordvoer- der in het Arazimhotel hoeveel granaten er in 'Operatie Verant woordelijkheid' zijn afgescho ten. Van het begin van de acties tot vanmorgen negen uur wa ren het er 13.000 van diverse ty pen, meldt hij met enige triomf. De legerwoordvoerder heeft de taak de wereld op zijn kop te zetten, want 'Operatie Verant woordelijkheid' zorgt voor lasti ge vragen, die natuurlijk het ge volgzijn van 'misverstanden'. Dat 150.000 Libanezen op de vlucht zijn geslagen, is niet de schuld van Israël, legt hij uit. De verantwoordelijkheid daarvoor berust bij Hezbollah. Het leger wil ook even wat in de Libanese hoofdstad Bayrut op geblazen cijfers corrigeren. Er zijn tot nu toe niet meer dan 120 Libanezen gedood en bijna de helft van hen waren 'terroris ten'. In de Zuidlibanese steden is 50 procent van de bevolking vertrokken, in de dorpen 70 procent. En in Noord-Israël? Een procent of 10, zegt hij. Tien kilometer naar het zuiden ligt Kiryat Shmona, met 20.000 inwoners het grootste bevol kingscentrum van de grens streek en daarom het belang rijkste doelwit van Hezbollahs raketaanvallen. Meer dan hon derd Katjoesja-raketten zijn de afgelopen drie dagen in het ge bied terecht gekomen. Maar het zijn ongeleide wapens en Hez bollah moet meestal onder pri mitieve omstandigheden vuren. De meeste raketten landen dan ook in het vrije veld. Stadscentrum en buitenwijken van Kiryat Shmona liggen er leeg en verlaten bij. Volgens de Israëlische media is meer dan de helft van de inwoners ver trokken. De doorgaande wegen zijn het domein van het leger, journalisten en vele politici die hopen met een bezoek aan de getroffen gebieden hun voor deel te doen bij toekomstige verkiezingen. Yuri, een 35-jarige Russische immigrant, wacht op de bus naar Tiberias waar hij een baan heeft als magazijnbediende. Er wonen veel emigranten uit de vroegere Sovjetunie in Kiryat Shmona, waar de flats nog be taalbaar zijn dankzij een flinke overheidssubsidie. Het laatste waar Israël behoefte aan heeft is een leegloop van het noorden. Yuri is alleen achtergebleven. ,,Mijn vrouw en mijn dochter zijn naar vrienden vertrokken in Karmiel, in de buurt van Haifa. Ik wil hier niet weg, want ik wil mijn flat in de gaten kunnen houden. De eerste twee nachten heb ik in de schuilkelder gesla pen, aan dë overkant van de straat. Maar daar ben ik alleen maar vermoeider van gewor den. Het is er benauwd en de mensen maken de hele nacht lawaai. De afgelopen nacht heb ik thuis de slaap ingehaald. Ge lukkig vielen er geen Kat joesja's." Is hij niet bang dat Hezbollah de komende tijd Katjoesja's zal blijven afvuren, ook als de Israë- 'De eerste halte voor buitenlandse investeerders: Roemenië', beweert het wervingsbord in de hal van de Roemeense Ontwikkelingsmaatschappij. Kan zijn, maar buitenlandse investeerders heb ben de halteplaats nog niet massaal ontdekt. En degenen die hun geld wel in Roemenië willen be- Aan de ene kant kunnen ze rekenen op vrijstelïin- te gaan. Het ministerie van transport heeft de di rectie van Petromin onlangs vervangen en dat is een veeg teken. Menig verdrag over verkoop van een staatsonderneming is de afgelopen jaren na zo'n door het ministerie gedicteerde directiewijzi ging in de prullenbak verdwenen. De Roemeense houding tegenover buitenlandse investeerders is op zijn minst zeer dubbelhartig. n, merken regelmatig dat buitenlands kapi taal lang niet zo welkom is als het bord wil doen geloven. De angstvoor 'de nationale uitverkoop' beheerst de publieke opinie. Die angst dreigt dezer dagen een forse streep te halen door de grootste investering van een bui tenlands bedrijf in Roemenië tot nu toe. Het gaat gen van belasting en importheffingen. Aan de an dere kant heeft de angst voor nationale uitver koop er ondermeer toe geleid, dat in de grondwet is opgenomen dat buitenlanders geen grond kun nen kopen. En dat is voor bedrijven die in Roe menië willen investeren, een enorme handicap. In de afgelopen jaren heeft zo ongeveer iedere t een joint venture van de rederij Petromin met buitenlandse delegatie in Roemenië dat verkoop- het Griekse bedrijf Forum Maritime. Dat wilde 51 verbod aan de orde gesteld. Maar zonder succes. procent van de aandelen overnemen e reid daarvoor 335 miljoen dollar (zo'n 620 mil joen gulden) op tafel te leggen. e belang van die transactie wordt dui- Een poging van de regering om buitenlandse be drijven via een speciale wet alsnog de mogelijk heid te geven grond te kopen, is begin juni door het parlement verworpen, delijk in vergelijking met de overige buitenlandse De Roemenen onderschatten de ernst van die be- investeringen in Roemenië. In totaal is er in de e 3,5 jaar na de revolutie voor pakweg 935 slissing. Dat blijkt ook uit de reactie van Alb, die het probleem min of meer als niet bestaand v miljoen gulden door buitenlanders in het land ge- tafel veegt. Buitenlandse bedrijven kunnen wel stoken. Oliegigant Shell was tot nu toe met zo'n degelijk grond kopen, meent hij. De constitutie 82 miljoen gulden verreweg degrootste investeer- verbiedt alleen uitdrukkelijk de verkoop aan par- der. ticulieren. Je zou verwachten dat de Roemenen dan ook een ,,Het kan gebeuren dat een rechter verkoop aan gat in de lucht springen over de Financiële injectie van de Grie ken. Niets is minder waar. Nau welijks had de pers lucht gekre gen van de transactie, of het dagblad Evenimentul Zilei ge bruikte zijn kolommen om te waarschuwen tegen deze 'uit verkoop van de strategische Roemeense vloot'. Wat de krant zijn lezers niet ver telde, is dat Petromin een bijna failliete boedel is, die het zonder flinke financiële impuls niet redt. Een groot deel van de 97 erts- er olieschepen waar het om gaat, ligt aan wal we gens achterstallig onderhoud. Een ander deel is aan buitenlandse reders verhuurd of dient als on derpand voor de afbetaling van de 6,7 miljoen dollar schuld die het bedrijf heeft. De resterende schepen varen gemiddeld maar 160 dagen per jaar, omdat verladers weinig vertrouwen in de wrakke Roemeense schepen hebben. Op de 'strategische vloot' valt kortom heel wat af te dingen, maar de campagne van Evenimentul Zilei had succes. Andere kranten namen de kwes- Angst voor 'de nationale uitverkoop' beheerst de publieke opinie bedrijf achteraf verbiedt, maar daar kun je tegen in be roep gaan", meent hij. Los van de vraag welke investeerder zijn geld wil wagen aan de onzekere uitkomst van een dergelijke procedure, veel kans om te win nen is er niet. De rechters heb ben formeel het gelijk aan hun kant en buitenlandse onderne mers lopen het risico hun hotel of kantoor te bouwen op grond die niet van hen i: De gedachte achter het verkoopverbod is voor een deel puur nationalistisch. Toen het wetsvoor stel in juni in het parlement werd behandeld, be toogden tegenstanders dat de Hongaren daar ge bruik van zouden maken om de voormalige Hon gaarse landstreek Transsylvanië stukje bij beetje op te kopen. Maar er spelen andere factoren mee. 'Business' is in Roemenië een beetje een vies woörd.'Zakendoen wordt geassocieerd met zwarthandel en winst maken is eigenlijk geen nette manier om je geld te verdienen. Wie een winkel heeft, doet in de ogen van veel mensen ei- tie over, nationalistische partijen sprongen op de genlijk geen echt werk. zaak en uiteindelijk bemoeide zelfs het parlement Ook buitenlandse investeerders ondervinden last zich er mee. Dat besloot dat de verkoop opnieuw van die houding. De belastingvrijstellingen die bekeken moest worden. Zelfs IosifAlb van de Roemeense Ontwikkelings maatschappij, een organisatie die investeren in Roemenië moet stimuleren, is ervan overtuigd dat het Petromin-contract slecht uitonderhan deld was. Volgens hem hebben de Roemenen nu eenmaal op westerse ondernemers tegen, dat z genieten, hebben herhaaldelijk geleid tot kwaad aardige campagnes in de media over het geld dat buitenlanders onbelast uit het land mee mogen nemen. Onlangs beklaagde een Roemeense ondernemer zich op de radio over 'de oneerlijke concurrentie' die Roemeense bedrijven van buitenlandse on- hun rechten niet goed kennen. „Die onderhande- dernemingen ondervinden. „Daardoor", zo be lingen zijn veel te snel gegaan. Het is normaal dat weerde hij, „worden de kwalitatief hoogstaande dat soort besprekingen twee jaar lopen", meent Roemeense produkten door minderwaardige bui hij. tenlandse uit de winkels verdreven". Het parlement, en ook Alb, menen dat de Grieken Iosif Alb van de Nationale Ontwikkelingsmaat- i minderheidsbelang van 49 procent had moe ten worden aangeboden. Die hebben dat inmid dels al afgewezen. Petromin blijft volgens het koopcontract een Roemeense onderneming, maar net als andere buitenlandse investeerders hechten de Grieken aan de zeggenschap in het bedrijf. Dat is de enige mogelijkheid om de schappij erkent het probleem van de intolerantie ten opzichte van buitenlanders. „De manier waarop sommige kranten schrijven, getuigt van onwetendheid of van nostalgie naar het verleden. Maar u moet niet vergeten dat onverdraagzaam heid vroeger door het regime werd gestimuleerd. En vooral voor mensen die door de val van Ceau- rotte bedrijfscultuur aan te pakken en, indien no- sescu vèrloren hebben, is het makkelijk c dig, te snijden in de onderneming. Inmiddels dreigt de hele verkoop niet meer door Israëlische soldaten bedekken hun Oten terwijl zij nog een serie raketten afvuren op Zuidlibanese doelen. Vanwege de 'Operatie Verantwoordelijkheid', blijven toeristen weg uit het anders zo druk bezochte Metulla, de noordelijkste plaats in Israël. foto apnati harnik lische operatie voorbij is? Yuri: „Eerlijk gezegd wel. In de drie jaar dat ik hier woon, is het hier betrekkelijk rustig geweest, maar het kan best zijn dat we een moeilijke tijd tegemoet gaan. Niemand kan ons verze keren dat Hezbollah nu niet zal doorgaan met het afvuren van de Katjoesja's. Laten we hopen dat Syrië er een eind aan zal maken^Alleen als dat gebeurt, kunnen we hier rustig slapen." De bus arriveert en drie mensen stappen in. Op normale ochten den staan de passagiers in de gangpaden. Alarmcentrales overspoeld door vakantieleed In de overvolle busdepots en taxistandplaatsen van Lagos gonst het van de geruchten over een op handen zijnde burgeroorlog. Elke morgen ko men op deze plekken honderden mensen uit noordelijk en oostelijk Nigeria bijeen om de stad te ontvluchten en naar hun dorpen terug te ke ren. Veel etnische minderheden in Lagos, zoals de Hausa en de Kanuri uit het noorden van Nigeria en de lbo's uit het oosten, vrezen dat ondanks de huidige kalmte een nieuwe golf van onrust zal uitbarsten als de militaire president Ibrahim Ba- bangida zijn belofte niet nakomt om volgende maand plaats te maken voor een door het volk gekozen burgerpresident. Vorige maand zijn on geveer honderd mensen tijdens gewelddadige pro-democratische demonstraties omgekomen. „Als de president weigert de macht op 27 augus tus over te dragen, zal er een burgeroorlog uitbre ken in Nigeria", zegt de 29-jarige Udoka Okoli, een handelaar in tweedehands auto-onderdelen uit de aan de rivier de Niger gelegen stad Onitsha. „Onitsha is mijn thuis. Als er oorlog uitbreekt, wil ik daar zijn, niet hier in Lagos." Okoli heeft zijn vrouw en zes kinderen al op de bus naar Onitsha gezet en treft voorbereidingen voor zijn eigen ver trek. Babangida, gesteund door een handvol officieren uit het leger en de veiligheidsdienst, heeft de pre sidentiële verkiezingen van 12 juni ongeldig ver klaard wegens vermeende fraude, hoewel waar nemers de verkiezingen omschreven als de meest vrije in de 33-jarige onafhankelijkheid van Nige- Maar Babangida weigert de overwinning van Moshood Abiola te erkennen. Abiola zpu de eer ste Nigeriaanse leider zijn geweest die uit het zuidwesten komt, het gebied van het Yoruba- volk. De militaire leider heeft nieuwe verkiezingen uit geschreven voor 14 augustus, maar de sociaalde mocraten van stamhoofd Abiola dreigen de ver kiezingen te boycotten. „We willen geen nieuwe verkiezingen", zegt Okoli, die tot de Ibo-stam be hoort. „De vorige verkiezingen waren duidelijk genoeg." Wole Soyinka, de Nigeriaanse auteur die de Nobelprijs heeft gewonnen, heeft opgeroepen tot vreedzame protesten op de dag van de verkie zingen. Zowel Okoli als Abdullahi Gashua, een 44-jarige buschauffeur uit de noordoostelijke staat Yobe, stemde in de verkiezingen van 12 juni voor Abio la. Maar ze zijn bang dat nieuwe verkiezingen zullen ontaarden in plunderingen en geweld, waar werkloze zware jongens ten tijde van onvre de traditioneel toe overgaan. En als er problemen zijn in Lagos, waar voornamelijk Yoruba wonen, zullen de etnische minderheden in de stad het volgens Okoli en Gashua zwaar te verduren krij gen. „Tijdens rellen in het verleden plunderden de Yoruba's winkels van de lbo, Hausa en Kanu ri", zegt Gashua. „Als ze ook Yoruba-winkels had den aangevallen, hadden we ons veiliger gevoeld, maar ze vielen alleen ons aan." Gashua, een Ka nuri, heeft zijn familie vorige week uit Lagos weg gestuurd en zal binnenkort ook zelf vertrekken. „Ik heb het gevoel dat ik hier ongewenst ben", al dus Gashua. Stamhoofd Abiola heeft toegezegd dat hij de weg van de vrede zal bewandelen: „We zullen deze politieke impasse op zo'n manier oplossen dat le vens en bezittingen veilig zijn." Ook de gouver neur van Lagos, stamhoofd Michael Otedola, heeft geprobeerd de etnische minderheden te kalmeren door de veiligheid van de traditionele leiders van de verschillende volkeren te garande ren. Hij geeft echter toe dat veel mensen bang zijn. „De indruk heerst dat er moeilijkheden op komst zijn en daarom sturen de mensen hun fa milie uit Lagos weg. Dat is een slecht voorteken." vertaling: margreet heslinga amsterdam ivar hoekstra De alarmcentrales in Neder land krijgen in toenemende mate te kampen met vakan tiegangers die slecht voorbe reid op reis gaan. „De Neder lander vertrouwt volledig op zijn verzekering en bereidt zich steeds slechter voor op zijn vakantie", aldus chef hulpverlening Koos Stikker van alarmcentrale SOS Inter national. Dagelijks krijgt SOS Internatio nal, de alarmcentrale waarbij zo'n vijftig verzekeraars en reis organisaties zijn aangesloten, duizenden meldingen binnen. Veel ellende is onvermijdelijk, maar volgens Stikker kan veel van het kleine leed makkelijk worden voorkomen. „Als je maar even de tijd neemt je va kantie voor te bereiden. Nog steeds vergeten legio mensen groene kaart, kentekenbewijs, verzekeringspolis en belangrij ke medicijnen mee te nemen." De slecht voorbereide vakantie ganger is een probleemgeval 'met stip'. „Dat is echt een trend aan het worden. De 'mij kan niets gebeuren' mentali teit", aldus Stikker. „Natuurlijk kunnen we hier echt bijna alles voor de mensen regelen. Maar dat gebeurt alleen wél op grond van hun polisvoorwaarden. Die worden vaak slecht of helemaal niet gelezen en dan kun je be drogen uitkomen." Om de onachtzame toerist te gemoet te komen, heeft de hulpcentrale een 'Personal Ser vice-systeem' opgezet. Vakan tiegangers kunnen de gegevens van al hun waardevolle docu- Vakantiegangers in nood. menten, zoals creditcard, bank pas, rijbewijs, polis en paspoort laten vastleggen in de SOS- computer. Bij verlies of diefstal is één telefoontje voldoende om alle kaarten te blokkeren. Bij de afdeling materiële hulp verlening zijn de landkaarten van Frankrijk, Spanje, Polen en de Republiek Tsjechië volge plakt met kleine magneetjes. „Allemaal plaatsen waar men sen met hun auto zijn gestrand. Die zijn niet meer te reparen. Wij halen ze op en leveren een vervangende auto", aldus chef materiële zaken Huib Vogelaar. „Voornaamste oorzaak van dit autoleed? Te veel mensen va ren blind op hun APK-keuring. Ze denken dat hun auto alles aan kan op grond van die ba siskeuring. Maar als je je wagen normaal alleen gebruikt voor de dagelijkse boodschappen, moet je er niet, met een zwaar beladen caravan aan de trek haak, mee naar Spanje rijden. Dan rijd je de motor in de soep. Meestal gaat het dan om een archieffoto kapotte koppelingsplaat of een defecte koeling." Vooral in het voormalige Oost blok, en dan met name in de Republiek Tsjechië, is het auto leed niet te overzien. „Tsjechië is autorampland nummer één deze zomer. Het is daar spot goedkoop en door het wegval len van 'Joegoslavië' als vakan tieland, ineens heel populair. De wegen zijn echter bijzonder slecht, de afstanden groot en 'auto-onderdelen schaars." Vo rig weekeinde stuurde SOS zo'n honderd vervangende auto's de wereld in. Nieuw dit jaar is het hoge aan tal gestrande fietsers. „De fiets vakantie is in trek. Prima na tuurlijk, maar zo'n sportfietsje gaat op die slechte Oostblok- wegen al gauw kapot. Het fra me breekt, en dat lichte metaal kunnen ze in die landen niet lassen", zegt Vogelaar. SOS International heeft tot nu toe 2050 medische repatriërin gen gehad. Dat is ongeveer evenveel als vorig jaar in de zelfde periode. „Kleine onge vallen (kneuzingen, verzwikte enkels), hartinfarcten, hersen bloedingen, psychische proble men en tragische familie-om standigheden. Dat zijn de meest voorkomende redenen om mensen terug te halen", vertelt arts Arian de Jong. Met het stijgende aantal vakanties naar tropische landen als Thai land, Indonesië en de Filipijnen is ook het aantal 'tropische' ziektemeldingen de laatste ja ren toegenomen. „Vaak de be kende verschijnselen. Diarree, overgeven, maagkrampen, uit- drogingsversch i j n selen. Meestal veroorzaakt door be smet voedsel en drinkwater." De consumentenbond uitte on langs kritiek op de wildgroei aan verzekeringen en hulp diensten. De vakantieganger zou op veel punten oververze- kerd zijn. „Dat is zo, en dat komt omdat de polissen slecht worden gelezen", zegt Stikker. Maar beter op tien punten oververzekerd dan op één punt onderverzekerd. De toestanden die dat oplevert, maken wij da gelijks mee."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2