Leidsch Dagblad Hof Israël spreekt Demjanjuk vrij Eindelijk weer eens wat zon en blauwe BEL: Stichting 40-45 verwacht dip bij oorlogsslachtoffers Binnenschippers bezetten scheepsruim Bewoners stappen uit overleg over Schiphol GOED NIEUWS X DONDERDAG 29 JULI 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40220 LOSSE NUMMERS 1,60 Geen krant ontvangen? 071-143241 071-128030 mat/mvr 18.00-19 30 uur zaterdag 10.00-12.00 uur Beleggen 2 Buitenlandse beleggers merken dat hun kapi taal in Roemenië lang niet zo welkom is als de rege ring wil doen geloven. I Gevechten Israël gr Israël en de pro-lraanse Hezbol- J lah zetten hun gevechten In zuid-Libanon en noord-lsraël voort, ondanks de oproep van de Ameri kaanse president Clinton te stoppen. Bioscopen -y MGM doet biosco- I pen van de hand, maar de plannen voor een megabioscoop in Leiden gaan gewoon door. Rooks 1 q Steven Rooks won I -7 gisteren op de bou levard van Noordwijk de dernykoers voor wieier- profs. DEN HAAG GPD Deze, uitspraak tekent Israël als rechtsstaat, reageert directeur Van der Wall, van de Stichting 40-45 op de vrijspraak voor John Demjanjuk. In een land met vele door oorlog getekende burgers, is gekozen voor eerlijke rechtsspraak en niet voor ver gelding. Van der Wall verwacht dat vele vervolgingsslachtoffers in Nederland ,de komende tijd weer bij zijn stichting of het maatschappelijk werk zullen aankloppen, omdat ze moeite hebben met de uitspraak van de Israëlische rechters. „Dit soort dingen zijn aanleiding om terug te gaan in de tijd." „De vrijspraak van John Demjanjuk getuigt van mense lijkheid en wijsheid", vindt Hadassa Hirschseld, adjunct-di recteur van het CID1, het Cen trum Informatie en Documen tatie over Israël. „Zolang je niet echt zeker bent, kun je niet an ders." Hirschseld kan zich voor stellen dat het voor de slachtof fers die ervan overtuigd zijn dat de 73-jarige Demjanjuk en Ivan de Verschrikkelijke een en de zelfde zijn, erg moeilijk is deze uitspraak van het Israëlisch Hooggerechtshof te accepteren. „Maar een veroordeling is on herroepelijk en dan is doorslag gevend dat je 100 procent zeker moet zijn." Een woordvoerster van de Anne Frank Stichting meent dat het recht zijn beloop heeft ge kregen. „Het zal voor de men sen die denken dat hij het is ge weest, een teleurstelling zijn. Maar het is de rechter die het moet bepalen." De zaak Demjanjuk heeft nog eens bewezen dat het na zoveel jaar moeilijk is sluitend bewijs materiaal te verkrijgen, maar dat mag de vervolging van oor logsmisdadigers ook in de toe komst niet in de weg staan, al dus de Anne Frank Stichting. Niet bewezen dat hij Ivan de Verschrikkelijke is Het Israëlisch Hooggerechtshof heeft de Amerikaanse Oekraïner Demjanjuk vanochtend vrijgesproken van oor logsmisdaden. Volgens het hof is niet bewezen dat Dem janjuk dezelfde is als Ivan de Verschrikkelijke, de beul van het nazi-vernietigingskamp Treblinka, waar in de Tweede Wereldoorlog 850.000 joden de dood vonden. tel aviv ad bloemendaalveroordeeld. De belangstelling voor de uitspraak was overwel digend. De zaal was tot de nok toe gevuld, terwijl buiten meer dan 150 Israëliërs de uitspraak via een TV-installatie verbijsterd aanhoorden. Ongeloof bepaalde de reacties van het publiek. Maar, zo zei de voorzitter van het hof: „De verschrikkelijke herinneringen aan de holocaust mag niet verhinderen dat het recht zijn loop krijgt". Demjanjuk heeft altijd be weerd het slachtoffer te zijn van De 73-jarige Demjanjuk toonde geen enkele emotie, toen hij de vertaling van de uitspraak van het hof vernam. De vijf rechters waren unaniem in hun beslis sing. „Er is onvoldoende bewijs vast te stellen dat Demjan juk Ivan de Verschrikkelijke was", zei de voorzitter van het hof, rechter Meir Shamgar. Eer der was Demjanjuk door de Is raëlische rechtbank ter dood een persoonsverwisseling. Niet hij, maar de onbekende Ivan Martsjenko van wie niet eens vaststaat of hij nog in leven is zou de beul van het vernieti gingskamp Treblinka zijn ge weest. Van belang voor de uit spraak was een verklaring van een prostituee, die in Treblinka heeft gezeten en Demjanjuk na drukkelijk niet als Ivan de Ver schrikkelijke heeft herkend. Met de uitspraak is een einde gekomen aan een proces dat in totaal 16 jaar heeft geduurd. De verdenkingen jegens Demjan juk kwamen in het midden van de jaren '70 aan het licht. Dem janjuk, die toen al lange tijd in de VS woonde, werd op verzoek van de Israëlische regering aan gehouden en na een proces van jaren, waarbij zijn staatsburger- John Demjanjuk. foto reuter 1 1986 schap werd afgenomei aan Israël uitgeleverd. „Een afschuwelijke nacht merrie is voorbij", zei Demjan- juks schoonzoon vanochtend opgelucht. Demjanjuk gaat pro beren zich opnieuw in de VS te vestigen. Maij terug naar Europarlement DEN HAAG GPD Exportbedrijf opgelicht door Ierse vrouw noordwuk dorith ligtvoet Een 33-jarige Ierse vrouw heeft een Noordwijks exportbedrijf flink bij de neus genomen. Ze lichtte met behulp van vervalste papieren het bedrijf voor enkele duizenden guldens op. De vrouw deed zich voqr als een hooggeplaatst ambtenaar op het gebied van ontwikke lingshulp en internationale be trekkingen. Met mooie verhalen vvist ze het vertrouwen van de directie te winnen. Zé kreeg de beschikking over een eigen kan toor en mocht gebruik maken van telefoon en fax-apparatuur. Volgens een politiewoordvoeder was zij belist niet de eerste de beste. „Ze beschikte over de kennis, het air en de flair om bij zo'n bedrijf binnen te komen". De Ierse beloofde de directie gouden bergen. Ze Zouden op drachten in de wacht slepen, bijvoorbeeld bij projecten voor het behoud van tropische re genwouden. Toen er na maan den nog niets gebeurde, kreeg de directie argwaan en schakel de de politie in. Het is niet bekend of de Ierse nog meer bedrijven heeft opge licht. Ze vertelde de politie dat ze in Ierland een bedrijf had ge had dat op de fles was gegaan. Ze was uitgeweken naar Neder land om hier aan de slag te ko men- De vrouw is overgedragen aan de vreemdelingendienst. AUTOVERHUUR PRANGERS verhuurt luxe en bestelauto's v a ƒ35 ex. per dag 071-894040 'Ministerie houdt gegevens achter' haarlem hennv van egmond De bewonersorganisaties zijn boos uit het overleg over de uit breiding van Schiphol gestapt. Eerder ging de Stichting Natuur en Milieu hen al voor. De orga nisaties verwijten vooral het mi nisterie van verkeer en water staat gegevens achter te hou den. Bovendien zijn ze boos over het besluit van het kabinet, om in principe akkoord te gaan met de aanleg van een vijfde baan, parallel aan de Zwanenburg- baan, terwijl die baan niet vol doet aan de uitgangspunten die over de veiligheid en het milieu zijn afgesproken. Ze twijfelen verder aan de onafhankelijkheid van de verschillende onderzoe ken die worden uitgevoerd. „De bewoners, de milieu-or ganisaties, de provincie Noord- Holland en de gemeente Haar lemmermeer zijn buitenspel ge zet. De ambtenaren van Verkeer en Waterstaat en een geweldige lobby vanuit de luchtvaart be palen nu de discussie over de uitbreiding van Schiphol. En zij willen onbelemmerde groei", aldus B. Wiedemeijer, de woordvoerder van de bewo nersorganisaties over het ver trek uit de zogenoemde Klank bordgroep Maatschappelijke Organisaties. Door het vertrek van de be wonersorganisaties en Natuur en Milieu zitten in de Klank bordgroep alleen nog vertegen woordigers van de regionale economie, zoals de Kamer van Koophandel. J. Teders,/lirecteur van het Project Milieu en Main- port projectbureau, erkent dat 'het wel heel mager wordt'. „Ik vind het erg jammer dat de be wonersorganisaties en eerder al Natuur en Milieu zijn opge stapt. Ik vind het ook voorbarig. Het kabinet heeft uitdrukkelijk gezegd dat de keus voor de vijf de baan een voorlopig stand punt is, dat nog kan veranderen als de onderzoeken daartoe aanleiding geven." Teders is het volstrekt niet eens met de opmerking, dat ge gevens worden achtergehouden en het onderzoek niet zou deu gen. „Er wordt heel gedegen on derzoek uitgevoerd. En de be wonersorganisaties krijgen alle gegevens. Het beeld dat door de bewonersorganisaties wordt ge schetst klopt dan ook niet. Hoe dat komt? Misschien omdat ze slecht luisteren", aldus Teders. Bijna geen winst meer voor DSM Rotterdam Actievoerende binnenschippers hebben gisteren twee schepen in de Rotterdamse haven be zet. Het vrachtschip Might Light, met sojabonen aan boord, kon niet worden gelost nadat de schippers zich in het ruim begaven. Pagina 3: Schippers grim mig na mislukt overleg, foto reuter jerry lampen Verzekeraar van fraude verdacht den haag anp De Economische Controledienst en de politie verdenken het 'ver zekeringsbedrijf Euroned van fraude. Bij huiszoeking in Zoeter- meer, Den Haag en Rotterdam is de administratie in beslag geno men. Tegen een 30-jarige inwoner van Zoetermeer is een gerechte lijk vooronderzoek gestart. Euroned doet onder meer in autoverze keringen. Nederlanders in Spanje, dat weer meer vakantievierders trekt: HEERLEN ANP/GPD De winst van chemieconcern DSM is weggesmolten van ƒ210 miljoen in de eerste zes maan- dan van vorig jaar naar 10 miljoen in het eerste halfjaar 1993. Dat heeft het concern vanochtend gemeld. De omzet daalde van 4,901 miljard naar ƒ4,195 miljard. De Europese economie deed het de afgelopen tijd slecht en DSM betaalt daarvoor de reke ning. Mede daarom gaat de DSM-top er van uit dat ook het derde kwartaal niet best zal zijn. Op de Amsterdamse effecten beurs duikelde de koers van het DSM-aandeel na het bekend worden van de cijfers met 8,50 naar 86. Gisteren al waren de handelaren op het Damrak al nerveus in afwachting van de DSM-cijfers. De resultaten van DSM worden beschouwd als een belangrijke aanwijzing voor de stand van zaken bij andere economisch gevoelige beurs- fondsen. „Gelukkig is het hier droog. Wat een weer hebben we gehad in Frankrijk. Heel Frankrijk zijn we doorgereden op zoek naar een blauwe lucht". Met een bezorgd gezicht kijken Hein en Johan naar .de grijze wolken die vanuit de Spaanse Pyreneeën near de zee trekken. „Krijgen we nu hier ook slecht weer?" Javier, de klusjesman van de Noordspaanse camping bij het knus se Port de la Selva, stelt hen gerust. „Vandaag.» juli. Volgende week... au gustus. Dan 'bueno', 'muy bueno". Volgens Javier en het overige perso neel op de camping hebben ze in ja ren niet meer zo veel buitenlanders gezien. „Vooral Nederlanders en Bel gen. Misschien komt dat door de ge devalueerde peseta", meent Javier. „Ben je gek", zeggen Hein en Johan in koor, die op de motor hier naar toe zijn gekomen, „Dat interesseert ons niets. We wilden een eindje Frankrijk in om eindelijk eens wat zon te hebben. Gisteren, toen we hier aankwamen, was de lucht voor het eerst blauw". Spanje kan zich als vakantieland weer verheugen in de belangstelling van de Nederlanders. Na enige jaren van teruggang in het 'sol, playa y paella-toerisme', wijzen de cijfers uit dat er een kentering is opgetreden. Anneke van Gastel, directrice van de ANWB in Barcelona: „Of de stij ging spectaculair is, durf ik niet te zeggen. Maar verschillende campings langs de Costa Brava melden een toe name van het aantal buitenlanders en daarbij zitten opvallend veel Ne derlanders. We merken dat ook aan onze dossiers. Wij krijgen meer tele foontjes en moeten ook vaker in springen dan het afgelopen jaar". Mevrouw van de Geest-Vogelaar, directrice van de ANWB-reisorgani- satie 'Vrij uit', kan de toegenomen belangstelling voor autovakanties naar Spanje en dan met name naar de Costa Brava, bevestigen. „Die stij ging is 28 procent ten opzichte van vorig jaar, maar Spanje is nog altijd niet terug op het oude niveau". Over de oorzaken van deze heront dekking van Spanje door de Neder landse vakantiegangers, verschillen de meningen. Van de Geest gelooft niet dat het aantal last-minute boe kingen door het slechte weer in Ne derland is toegenomen: „De meeste boekingen zijn eerder in het jaar ge maakt". De vakantiegangers op de pings langs de Costa Brava i ook andere redenen voor hun aan wezigheid in Spanje: „Ik ging altijd naar Joegoslavië", zegt Jan uit Rot terdam, die sinds twee weken op de camping Tres Estrellas bij Barcelona staat. „Maar door die verrekte oor log, ben ik vorig jaar hier terecht ge komen. Dat bevalt me best, dus ik denk dat ik Jiier volgend jaar weer sta". Het slechte weer in Nederland van de afgelopen weken heeft bij de meeste Nederlandse kampeerders op Tres Estrellas zeker geen rol gespeeld om naar Spanje te gaan. „Wij komen hier al meer dan tien jaar. Elke keer met dezelfde buren. Zon, strand en gezelligheid, meer heb ik niet nodig", aldus Willem Makkinga, die op de Amsterdamse Dappermarkt een kraam heefL Zijn vrouw Tonnle kan niet nalaten op te merken dat ze des te meer geniet, als ze hoort dat het met de zomer in Nederland maar niet wil lukken. Campingdirecteur Magien Cam- presios Torrell van Tres Estrellas ge looft evenmin dat er veel extra boe kingen zijn geweest vanwege mensen die de regen, hagel en koude in Noord-Europa wilden ontvluchten. „We zitten nog lang niet vol. Er zijn wel meer toeristen, vooral uit het buitenland, dan vorig jaar, maar de stijging is de afgelopen week zeker niet spectaculair". Pagina 2: "Nederlander vertrouwt te veel op verzekering' Minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) wordt op ver zoek van haar partij, het CDA, lid van het Europees Parlement. Dat zij minister blijft is boven dien zeer onwaarschijnlijk ge worden, omdat zij geen voor keur meer uitspreekt voor het voorzetten van haar minister schap. In de actualiteitenrubriek Tijdsein van de EO liet de mi nister gisteravond weten graag weer terug te willen naar het Europees Parlement in Straats burg, waarvan zij vóór haar mi nisterschap elf jaar lid is ge weest. Het is haar 'om het even' of ze Europarlementariër wordt of minister blijft, zei de be windsvrouw. Eerder nog gaf zij te kennen liever minister te willen blijven en het Europees Parlement als tweede keus te zien. Maij wil niet naar de Tweede Kamer, lie ver zet ze zich in voor de Eu ropese politiek, omdat daar de toekomst ligt Ook boeit het in ternationale werk haar het meest. Newyorkse beurs valt op Gotcha! haarlem john oomkes De Haarlemse gogo/funkband Gotcha! heeft deze week grote indruk gemaakt tijdens het New Music Seminar. Deze Newyork se beurs selecteeert elk jaar 300 bands van over de gehele we reld uit een aanbod van vele duizenden. Het Seminar vormt de belangrijkste uitstalkast voor nieuwe muziek binnen het pop genre. In New York maakt de muziekindustrie kennis met-in- ternationale trends. Na afloop van een succesvol optreden in het New Music Cafe nabij Chi natown was er serieuze interes se van tenminste één Ameri kaans platenlabel. Behalve Got cha! werden nog vier Neder landse bands geselecteerd: Go re, Kong, Cords en Jaydee. HET WOORD IS AAN Jonathan Swift Een genie kun je makkelijk herkennen, aangezien alle stommelingen tegen hem samenspannen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Religie - Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 7 HET WEER Kans op onweer Half tot zwaar bewolkt en een en kele regen- of onweersbui. Mini mumtemperatuur rond 15 graden, middagtemperatuur van 20 gra den in het noordwesten tot 23 graden in het zuidoosten van het land. EG: Fransman als opvolger van Attali De Franse centrale-bankpresi- dent De Larosière is door de EG kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de Oost- Europabank. De Larosière moet zijn landgenoot Attali opvolgen, die vorige maand tot aftreden werd gedwongen na harde kri tiek op de manier waarop hij de bank leidde. De definitieve beslissing over de benoeming valt volgende maand. De kandidatuur van de EG wordt gesteund door de VS. I^idsch 't- Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed i Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter.m/> Na de eerste 2 wek betaal ik mijn abonnei I Per Lwjru.ll ria accepliïirn HIM .iitonr.itiM li (T K7.H* i Si. haul, «in. Ihulilleleiimu Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1