Kokkelkoren komt te kort 'Boebka is ook maar een mens verwerkt leed snel Sport 'Tennissen om te winnen is niet vies' Mare Fleischeuer aRCU'TINCI";ERS DONDERDAG 29 JUL11993 '.-chef rob onderwater. 071 -356463 De Romijn naar ADO Den Haag leiden Leidenaar Hennie de Romijn speelt komend seizoen voor ADO Den Haag. De ex-Roodenburger werd door zijn club NEC geruild voor Danny Hoekman die van het Zuiderpark naar de Nijmeegse Goffert verkast. Daar komt Hoekman trouwens ook vandaan. De Romeijn speelde voordien voor Excelsior en Willem II. Europees hordenrecord Jackson sestriere Colin Jackson pakte het Europees record, maar miste de hoofdprijs. De Britse atleet scherpte gisteren tijdens interna tionale wedstrijden in Sestrière het Europees record op de 110 meter horden aan tot 12,97 seconden. Dat was toch vijf-hon derdste te veel om een sportwagen (voor het wereldrecord) te verkrijgen. Frans Maas heeft tijdens wedstrijden in Sestrière 8,16 meter ge sprongen. Zijn poging werd gesteund door 4,2 meter rugwind. De eis voor deelneming aan de wereldkampioenschappen in Stuttgart is vastgesteld op acht meter precies. Hanssen houdt Japan voor gezien Tokyo» Na Henny Meijer heeft ook Eugène Hanssen zijn con tract bij de Japanse profclub Yomiuri Verdy ingeleverd. De 34-ja- rige Limburger kampt na twee maanden in Azië met heimwee. Meijer stapte eerder deze maand na interne strubbelingen op. In tegenstelling tot Meijer, die in Japan naar een andere club op zoek is, wil Hanssen zo snel mogelijk terugkeren naar Neder land. De routinier hoopt stilletjes op een rentree bij Roda JC, hij in zestien jaar ruim 500 wedstrijden speelde. De Wolf voorlopig uitgeschakeld Rotterdam Feyenoorder John de Wolf mist de start van de com petitie. De centrale verdediger kampt met verrekte kniebanden. Hij liep de blessure dinsdagavond op bij een ongelukkige actie in het oefenduel met de amateurs van FC Horst. De Wolf is voor ten minste drie weken uitgeschakeld. Polsstok beheerst leven van Tamminga tim brouwer de koning Christian Tamminga laat niets aan het toeval over. Zelfs een snelle vliegreis naar Spanje of ferde hij op voor een lange au torit naar San Sebastian, waar vanaf morgen de Europese atle- tiekkampioenschappen voor ju nioren worden gehouden. De terugreis legt de 19-jarige pols stokhoogspringer uit Alphen aan den Rijn overigens wel door het luchtruim af. Als dan maan dag op Schiphol een speciaal ontvangstcomité hem staat op te wachten, weet hij dat zijn prestatie. „Met mijn persoonlijk record van 5 meter 40 haal ik geheid het podium. Ik ken niet al mijn tegenstanders, al weet ik dat er een Brit bij is die 5.50 kan springen. Maar de grote vraag is of ik op het EJK in de buurt van die hoogte kom. Laat ik me eerst maar eens voor het hoofd- 'i plaatsen." „Wat zou het mooi zijn", mij mert Tamminga. „als twee jaar achter elkaar een Nederlandse polsstokhoogspringer het groot ste juniorenkampioenschap wint." Hij doelt op zijn één jaar oudere voorloper en voorbeeld Laurens Looye, die vorig jaar wereldkampioen bij de junioren werd. Tamminga, die toen negen plaatsen achter de jongeman uit Zoetermeer eindigde, acht zich zelf in staat tot een soortgelijke De reden dat de CIOS-stu- dent een halve week vóór de rest van de Nederlandse jeugd- ploeg naar Spanje is afgereisd, houdt verband met die selectie wedstrijd. „De kwalificatie is - schrik niet - om negen uur 's ochtends. Dat betekent dus vroeg opstaan. Niet alleen op de dag zelf, want om te wennen sta ik al weken om zes uur op." Imitatie Ook de rest van zijn buitenland se reis, die hij in het gezelschap van zijn ouders maakt, staat ge heel in het teken van de kam pioenschappen. „Mijn eerste training bestaat uit een imitatie van de kwalificatiewedstrijd. M§ar van het feit dat ik in het buitenland ben, merk ik tijdens Christian Tamminga: „Eerst maar eens het hoofdtoernooi halen. zo'n week nauwelijks wat. Ik maak er bepaald geen snoepreisje van." De polsstok beheerst mo menteel het leven van Tammin ga. Zo koos de atleet van Haag Atletiek („Ik moet toch ergens lid zijn") het CIOS in Sittard vanwege de daar aanwezige ga opgenomen in een gastgezin. „Maar ik zal nooit een Limbur ger worden." Dit jaar legde hij met het oog op het EJK in San Sebastian het accent voornamelijk op trainin gen. Als gevolg van die keuze en een lichte hamstringblessure liet hij competitiewedstrijden, topsportfaciliteiten en het feit de Ad Paulen Memorial en het clat hij daar dichtbij de Belgi sche trainer George Friant ver toeft. Doordeweeks is Tammin- Nederlands kampioenschap voor senioren aan zich voorbij gaan. „Daaraan kan ik nog vaak foto'archief genoeg deelnemen, maar dit seizoen staat voor mij helemaal in het teken van de EJK." Dat toernooi moet de bekro ning worden van een glansrijke periode als jeugdatleet. Tam minga schoot twee jaar geleden als B-junior met de polsstok omhoog van 4,15 naar 5,06 me ter, waarmeee hij nog even Ne derlands recordhouder bij de junioren was. Na te hebben af gerekend met een periode van blessureleed (een gebroken elle- pijp en een enkelblessure), bleek de 1,70 meter lange atleet, die het vooral van zijn techniek moet hebben, nog veel meer vooruitgang te kunnen boeken. Friant Onder de hoede van bonds coach en privé-trainer Friant denkt Tamminga ooit over 5,80 te wippen. „Het wereldrecord van Sergei Boebka (6,13) laat ik even buiten beschouwing. Op de hele wereld komen op dit ogenblik maar twee atleten bo ven de zes meter uit. Trouwens, Boebka is ook maar een mens. Dat bleek wel tijdens de Olym pische Spelen van Barcelona, waar hij de aanvangshoogte niet haalde. Ik steek vooral veel op van de trainingsweekends in Parijs, waar ik samen met Lau rens Looye drie keer per jaar naar toe kan. De Fransen zijn. net als de Russen, toonaange vend op het gebied van pols stokhoogspringen." Als de progressie van Looye en Tamminga aanhoudt, telt Nederland over een paar jaar ook mee als polsstok-natie. De Alphenaar, wiens vader Piet een generatie geleden furore maak te als sprinter, zou niets liever willen. „Want ik zou in de toe komst graag iets doen met mijn sport. Bondscoach lijkt me wel wat. Voor verveling ben ik niet bang. Want bij polsstokhoog springen komt zo veel kijken, dat je geen dag hetzelfde doet." Overwinningen voor Rooks en Van Kempen in Noordwijk De demy's en de renners trokken in de Ronde van Noordwijk toch weer veel bekijks. foto henk bouwman Het lijkt wel of Martien Kokkelkoren het avondcriterium van Noordwijk niet mag winnen. Gisteren was de Noord- wijkerhouter met de derde plaats dichtbij de zege. Maar hij had pech dat hij met de geroutineerde Steven Rooks en Danny Nelissen moest sprinten voor de zege. Rooks, die als enige 's middags had kunnen uitrusten terwijl zijn collega's in de Acht van Chaam uitkwamen, finishte 's avonds het snelst op de drukbezochte Noordwijkse Wil- helmina Boulevard. kijker rijdt. Deelname aan het wereldkampioenschap op de weg sluit hij nog steeds niet uit. „Ik heb nog niets van Kneet ge hoord", aldus Kokkelkoren. „Maar ik wanhoop niet, want ik kan het prima met hem vin den." De Noordwijkerhouter heeft het voordeel, dat de Nederland se proffenners die dit jaar wél naar de Tour de France gingen een allesbehalve sterke indruk achterlieten. Kokkelkoren kon zich gisteravond achter de bre de rug van gangmaker Joop Zij laard, ondanks 120 zware kilo meters in Chaam, gemakkelijk handhaven tussen renners als Jelle Nijdam, John Talen, John van den Akker en Tom Cordes. Maar een overwinning zat er l BROUWER DE KO- Kokkelkoren stapte ondanks zijn nederlaag goedgeluimd van de fiets. Het avondcriterium achter de derny's diende voor hem voornamelijk om zich in vorm te rijden voor de ronde van Burgos, waar hij dit week einde aan de bak moet. Hoewel de kleine renner uit de ploeg van Jan Raas verre van zeker is van contractverlenging, kan hij met name in buitenlandse wed strijden nog wat maken van zijn seizoen. Na het missen van de Tour de France zou het Kokkelkoren goed uitkomen als hij zich de komende weken bij bonds coach Gerrie Knetemann in de niet in, besefte ook Kokkelko ren. „Vorig jaar, toen de prof ronde van Noordwijk helaas niet doorging, zou ik een grote re kans hebben gehad. Toen had ik namelijk de Tour uitgere den. Renners die dat presteren, delen in de criteriums meestal de lakens uit." Of coureurs van het kaliber Rooks. De ervaren rot uit War- menhuizen, die in de eerste week van juli ziek de Tour de France verliet, heeft hetzelfde doel als Kokkelkoren: het WK in Noorwegen. Op grond van zijn grote staat van dienst heeft hij een streepje voor bij keuzeheer Knetemann. Hij wordt alleen niet uitgezonden als zijn vorm te wensen overlaat. Zijn zege in Noordwijk zal daarbij waar schijnlijk niet van doorslagge vende betekenis zijn. Zesdaagse Als voorproefje op het korte maar hevige profcriterium slo ten de amateurs in Noordwijk de internationale avondzes- daagse af. Rekenmeester Ri chard van Kempen liet zich niet verrassen door Bennie Gosink, die op dertien punten van de winnaar als tweede in het alge meen klassement eindigde. Re- né de Vink won de slotetappe vóór Rotteveel, Honders en Bos. Met zijn eindoverwinning ging een diepgekoesterde wens van Van Kempen in vervulling. „Ik had van tevoren aan mijn trainingsmaatje Leon Rekelhof toevertrouwd, dat ik deze zes daagse voor mijn dertigste een keer wilde winnen", zei de bijna 29-jarige rietdekker uit Nieuw- veen glunderend. „Wat mij als marathonschaatser al vaker is gelukt, heb ik nu ook op de fiets gepresteerd." De conclusie dat meerdaagse wedstrijden hem op het afge trainde lijf zijn geschreven, ligt voor de hand. „Toch heb ik op de ijsbaan veel meer overzicht dan tijdens een wielerkoers. Af en toe realiseerde ik me te laat, dat belangrijke concurrenten in een kopgroep zaten. Maar in de slotfase was ik zeker van mijn zaak. Als ik de 13 (een groot ver zet, red.) op heb, laat ik mij in de eindsprint niet meer verras sen. Bovendien wist ik precies hoe hoog ik moest eindigen. Ik sta er niet voor niets om bekend dat ik een beetje kan rekenen." LEIDEN ROB VAN DER ZANDEN Het al dan niet slagen van een tennisser is op een gegeven mo ment geen kwestie meer van ta lent en techniek. Na verloop van tijd is het meer het karakter en vooral de omgeving die be palend zijn voor het succes. Tenniscoach Gert Jan Minrlee is ervan overtuigd dat de Leidse regio genoeg tennistalent heeft. Maar de meesten blijven te lang hangen in een klimaat dat worat gekenmerkt door vrijblij vendheid en een gebrek aan ambitie. „In Leiden durft een speler vaak niet eens uit te ko men voor zijn doelen, want dan loopt hij het gevaar te worden uitgelachen door zijn medespe lers." Volgens Minnee cree"ren de Leidse B-toppers onbewust een sfeer waarin prestatiegericht heid als iets vreemds wordt be schouwd. „Jongens of meisjes die het B-werk zijn ontgroeid proberen eens wat in de kwalifi caties van een A-toernooi. Dat is vaak zwaar en ver van huis. Als ze zonder succes thuisko men worden ze vaak nog gek aangekeken ook. Zo van 'blijf toch thuis voortaan'. Dat werkt demotiverend en er zijn dan ook al veel spelers van terugge komen, terwijl ze niet eens hun grenzen hadden bereikt. Maar ze zitten nu weer gewoon in het veilige en gezéllige B-circuit, dichtbij huis. Dat is jammer." De Katwijkse trainer begon twee jaar geleden zelf met een voor Leidse begrippen ambi tieuze prive-opleiding onder de naam Matchpoint. Het is een kleine tennisschool waarin de regionale talenten Jolanda Mens, Carlijn Buis, Marieke Bethlehem, Martin Verkerk en Martijn van den Berg worden getraind en begeleid door Min nee en Frank Vahle. Minnee, die in het district be kend staat als een gedreven coach die voor zichzelf en zijn pupillen scherpe doelen stelt, wil niet voor betweter worden versleten en vindt dat iedereen voor zichzelf maar moet uitma ken wat goed of slecht is. „Maar ik durf te stellen dat iedere spe ler een goede tennisser wil zijn en ver vyil komen in het A-cir- cuit. Nou dan..." Liefhebber Minnee is een liefhebber en denkt dat het anders kan. Hij wil proberen de beste Leidse spelers daarvan te overtuigen. Hij doelt niet op Michael van den Berg en Marco van Trigt, die de landelijke subtop al heb ben bereikt. Het zijn meer de jongens en meisjes die nog net op de B-top zitten of daarboven en die doelloos rondstappen in het A-veld. „Ik wil eens bekijken of we niet samen iets kunnen doen. Gewoon afspreken om in groepjes van acht of kleiner naar A-toernooien te gaan, on der begeleiding van een coach. Je krijgt dan wat meer verant woordelijkheidsgevoel en ook onderlinge concurrentie. Nu verliest iemand die in zijn een tje naar Zeist gaat voor een toernooi veel te gemakkelijk. Het is te vrijblijvend, er zit geen doel achter. Volgens mij werkt het groepsidee prestatieverho- gend. Ik wil het graag uitwerken en laten zien dat Leiden echt wel goede tennissers heeft." „Het idee is helemaal niet professioneel, het is gewoon be kijken welk toernooi samen kan worden bezocht. Als de B-top pers zoals vorige week lekker Mare Fleischeuer speelde sterk op Roomburg maar haalde desondanks het hoofdtoernooi niet. foto archief tionale ranglijst op te klimmen, maar voorlopig blijven ze cirke len rond plaats 200. Voorscho tenaar Fleischeuer speelde op de laatste dag van de voorron des bij vlagen subliem tegen Erik Koch, maar verloor in drie sets (6-3, 3-6, 6-3) van de num mer 75 van Nederland. Rijns burger Paauw speelde ook sterk, maar werd door Elmar Gerth (63) verslagen (6-1,6-4). Minnee raakte enthousiast van de slagen en de vechtlust van Fleischeuer die het publiek vermaakte in een zeer attractief duel. „Kijk nou eens naar Mare, wèt een partij. Het is toch een genot om die jongen te zien. Een linkshander met lef en be zieling. Daar is zoveel mee te doen als je er serieus aan gaat werken." Volgens Minnee is Fleischeu er dè zoveelste begenadigde tennisser die het gevaar loopt tenonder te gaan in wat-hij een weinig prestatieve omgeving noemt. „Hoeveel trainers en spelers staan er nou vandaag te kijken naar hem? Dat vind ik te leurstellend. Dit is toch hèt toernooi van Leiden, waar is ie dereen dan? Als ik hem aan moedig of tips geef, moet ik van het park af, want coaching is verboden. Maar medespelers zouden hem' kunnen oppeppen. Dat kan in zo'n groepje. Tennis sen om te winnen is niet vies." LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN TENNISMEDEWERKER Tijdens de schiftingen, die in de eerste rondes van het B-toer nooi op de Open Leidse tennis kampioenschappen altijd plaatshebben, blijven de Leide- naars voorlopig boven drijven. Gisteren bleef het grootste ge deelte op de been, al was de te genstand die werd ondervon den van buitenaf niet echt groot. Zowel bij de vrouwen als bij de mannen blijft de Leidse inbreng groot. Mare Fleischeuer bijvoor beeld had geen enkele moeite met opponent Ralph van der Velde. Van der Velde begon overigens zijn tennisloopbaan welkin het Leidse district. Al op vroege leeftijd echter ontvlucht te hij zijn club De Munnik om in de regio Rotterdam verder te bouwen. Dat hij snel progressie heeft geboekt is wel duidelijk. Nog geen vier jaar geleden ver toefde hij anoniem op de D- lijst, maar inmiddels is hij een volwassen B-speler geworden. Hak Niet volwassen genoeg echter om Fleischeuer een hak te zett- ten. De Voorschotenaar, die eerder op de dag zijn hoop om naar Egmond willen om een ties tegen Riska Volkerts (4-6,6- paar dagen lol te maken, moet 1, 6-3) keek Minnee naar twee 'dat ook gewoon kunnen. gevestigde namen in het Leidse Op Roomburg werd Minnee tennis. Mare Fleischeuer en gisteren gesterkt in zijn opvat- Perry Paauw. Twee typische tingen. Nadat zijn pupil Carlijn voorbeelden van jongens die Buis eervol tenonder ging in de het B-veld in Leiden zijn ont- tweede ronde van de kwalifica- groeid. Ze proberen op de na Leidsch Dagblad Tennis Circuit '93 RabobankQ het A-toernooi te halen zag ver vliegen na verlies tegen Erik Koch (6-3 3-6 6-3), speelde de nog steeds tengere Van der Vel de gedecideerd naar een neder laag: 6-2 6-3. Ook Perry Paauw schaarde zich bij het rijtje Leidse win naars. De Rijnsburger in Uni- cumse dienst was eveneens in het kwalificatietoernooi een halt toegeroepen. Elmar Gerth was hier de verantwoordelijke 6-1 6-4). In het B-gebeuren kreeg Paauw wel zijn zin. Hij had drie sets nodig om zich van Scott Otte te ontdoen: 6-1 3-66-1. Winnaar van vorig jaar Mark Post hoefde zich niet overmatig in te spannen. Vroeg op de dag toen er nog redelijk wat wina stond kreeg hij toch iets meer tegenstand dan verwacht van Roy Mooyman. De ex-Leider dorper klaarde het karwei in twee sets: 6-3 6-3. Carlijn Buis Ook bij de vrouwen had de 'bui tenlandse' inbreng gisteren wei nig te vertellen. Carlijn Buis bij voorbeeld had weinig mededo gen met Christa Ploeger. Buis, die tijdens de kwalificatie het onderspit moest delven, liet zien dat er in B toch niet met haar te spotten valt. Opvallend makkelijk sloeg zij zich naar de tweede ronde. Zeker gezien het feit dat ze het eerder tegen Ris ka Volkerts tijdens de kwalifica ties een beetje had laten liggen. Een 2-0 voorsprong in de derde set kreeg geen vervolg. Buis kan zich dus na de 6-2 0-1 van giste ren op het B-toernooi concen treren. ROOMBURG, OPEN LEIDSE KAMPIOENSCHAPPEN HEB: E. Bolten - M. Brand 6-2 6-0. B. de Bruin - M. Cats 6-2 5-7 6-3, P. Paauw-S.Otte6-1 3-6 6-1, M. Post - R. Mooyman 6-3 6-3, M. Fleischeu er - R. van der Velde 6-2 6-3, M. Smit - B. Vtogendoorn 6-3 6-3, R. Thi|ssen - R. Hartwijk 5-7 2-5 ret B. Olden- hof - M. Buys 6-0 6-3. DEB: C, Buis - C. Ploeger 6-2 6-1L. Jonkman - W. vader 6-4 6-3,1. Kruit - C. Witteman 6-2 6-2, B. Zonderop - P. Jongmans 6-0 6 3 HDB: E Adrichem/J. Peters - J van Duyn/ P. Brebde 6-2 6-2. HEC1: B van der Feen - H.van Vel- zen 6-1 6-1, E. van bemschop - J. van Houwelingen 6-4 6-2, M. Brand - E. Leun.ssen 3-6 6-2 6 1DEC1: G. Kok - N. van Remoortere 6-0 6-2, M. Beran - B. van der Gugten 3-6 6-4 6- 2, M. Sievers -1. Bavelaar 6-3 6-2. DDC1: T. van Duinen/ Y. Westerhout G. Kok/M. Kok 6-2 6-3 HEC2: J. van Beelen - D. Smitte4naar 6-3 6-1, J. Rothbarth - S. Waterman 6-3 6-1, G. Bakker - R. Engelse 6-0 6-0, J. van Houwelingen - C. van Weerlee 6-2 6- 3, E. Bokhorst - J. Uljee 6-4 6-4. J. van Rijn - D. van der Oord 5-7 6-06- 0, J van Rijn - R. Bakker 7-6 6-4 DEC2: B. van der Gugten - M Kok 6- 0 6-0, H. Bakker - S. den Hengst 6-1 6-2. T. van der Voort - B. Zandbergen 6-1 6-0. DDC2: C. van der Geest/ H. Bakker L. van der bent/ J. Goutier 6- 4 6-4, M. Hofmans/ J. Heybroek - J. van Harten/ A. Verschoor 6-3 7-6 GDC2: W. van de Wereld/ G.J. van Geen - E. van VeenRBlankenstein 6 3 4-6 6-4. M Corn$lissen/ D. van der Oord - S. den Hengst/ E. Schoen maker 6-1 6-1 DE BOEKHORST HEB2: M Zandvliet - S Geerlmgs 6- 0 6-2, B. Swart - M Aartman 6-1 6- 2. HEC1: A. Turk - G Re.ssen 6-3 6- 2, F, Jansen - L. de Boer 6-4 6-4, J. Uittenboogaard - K. Barnhoorn 6-1 6- 4 DEC: I van der Plas - Y Verver 6-1 6-0 HDC: Mattke/Van Hensbergen- Van Overschot/ Berg 7-5 6-4. DDC: Huisman/ Castten -Hogervorst/Van Maris 6-2 6-4 GDC: Haket/ Remery - Barnhoorn/ Schoonenberg 6-4 2-6 6- 4 HEC 30+: W. Nelissen - E. Willems 6-4 6-2, J Diets - J. van Schooten 6- 3 6-0 DDC 30+: SeinStern - Van Schooten/Vrolijk 7-66-4,

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19