'42nd Street' ouderwets spektakel ^Tendering ff Cultuur&Kunst MGM doet bioscopen van de hand Benetton wil Fidel Castro als directeur van kunstcentrum Vlissingen verandert in groot openluchttheater DONDERDAG 29 JUL11993 CONCERTEN 30 juli. LEIDEN HOOGLANDSE KERK zaterdag 31 juli Orgelconcert door Mark Heering, or ganist Augustinuskerk Amsterdam, 13.30 uur. LVC vrijdag 30 juli Vivid (zoldercafé), zaal open 22.00 uur, aanvang23.30 uur. DEX dinsdag 3 augustus Afscheidsconcert Luis Barros, 20.30 KATWIJK NIEUWE KERK vrijdag 30 juli Orgelconcert door Albert de Klerk; werken van o.a. Marchand, Boëly, An-* driessen en Vierne, 20.15 uur. VREDESKERK dinsdag 3 augustus Concert Herman van Vliet op Baatzor- gel met koraalfinale, 20115 uur. NOORDWIJK OUDEZEEKERK AMSTERDAM CONCERTGEBOUW zaterdag 31 juli Horacio Gutiérrez, piano; werken van Haydn, Schumann en Liszt, 20.15 zondag 1 augustus Vadim Repin, viool, Pavel Gilflov, pia no; werken van Prokofjeww, Schu mann en Strauss, 20.15 uur. dinsdag 3 augustus I Virtuosi di Roma, solisten Angelo Stefanato, viool, Rocco Filippim, vio loncel, Augusto Loppi, hobo en Maria Teresa Palermo, piccolo; werken van Corelli, Vivaldi en Boccherini, 20.15 donderdag 5 augustus Nationaal Philharmonisch Orkest van Letland olv Paul Magi, solist Jean- Marc Luisada, piano; werken van Vasks, Griegen Tsjaikovsky, 20.15 THEATERS DEN HAAG CIRCUSTHEATER zo 1 t/m za 14/8, dag (beh ma), 20.00 CARRÉ t/m zo 29/8, dag (beh ma), 20.15 uur, zo ook 14.00 uur: Musical zo 1 t/m za 7/8, 20.15 uur: Tap- dance-musical '42nd Street', Ameri kaanse bezetting. Amerikaanse musical week lang in RAI Amsterdam Albert de Klerk bespeelt het Katwijkse Van den Heuvelorgel op vrijdag foto kees hoek woensdag 4 augustus Christelijk Mannenkoor Jubilateolv Peter Bontje, organist Teke Bijlsma, 20.30 uur. Ouderwets, maar perfect gedaan. Een betere om schrijving is er niet voor de Broadway-legende '42nd Street'. Vanaf 1 augustus is de originele, Amerikaanse produktie van deze musi cal een week lang te be wonderen in het RAI Con grescentrum in Amster dam. Liefhebbers van glit ter en glamour komen bij deze voorstelling volop aan hun trekken. Want hoeveel vraagtekens je bij deze show ook kunt zetten, '42nd Street' blijft een spektakel om te zien. BERLIJN MARTIN HERMENS Broadway, het Amerikaanse theatermekka, beleefde gouden tijden in de periode 1915 tot 1927. Er was een enorme be hoefte aan vermaak. En Broad way leverde dat. Tientallen mu zikale shows, voorlopers van de hedendaagse musicals, trokken avond aan avond volle zalen. Het publiek kreeg waar voor zijn geld: prestigieuze decors, vrolijke muziek en rijen meisjes die vooral waren geselecteerd op de schoonheid van hun be- '42 Street', gebaseerd op de gelijknamige musical-film uit 1933, laat dat glorieuze tijdperk herleven. Pretentieloos ver maak, bedoeld om het publiek een ontspannen avondje uit te bezorgen.1 ,,Het is een show waarbij je niet hoeft na te den ken", zegt Bob Arnold, een van de hoofdrolspelers van de pro duktie die naar Amsterdam komt en deze week nog in Ber lijn te zien is. „Het publiek ver laat lachend het theater." Het verhaal van de show is flinterdun: een danseresje krijgt de kans om een grote ster te worden. Met deze interpretatie van de Amerikaanse droom probeerde de vermaarde film producent Darryl F. Zanuck zijn landgenoten een beetje hoop te geven in de zware tijden van de Depressie. Geschiedenis film zijn première. Succes bleef wederom niet uit. '42nd Street' geldt op Broadway nog altijd als de op één na langst lopende musical in de theatergeschiede nis; alleen 'A Chorus Line' hield het langer vol. De show kreeg drie Tony's, de hoogste theater onderscheiding in Amerika, toe gekend. Tournees door de Vere nigde Staten en een produktie in Londen completeerden de zegetocht. Drie jaar geleden maakte het vasteland van Europa kennis met '42nd Street'. Het spekta kelstuk stond destijds ook zes dagen in vol ornaat in het Con grescentrum in Den Haag. Deze zomer beleefde de musical de 600ste voorstelling in Europa. Wie '42nd Street' destijds in Den Haag heeft gezien, komt in Amsterdam niet helemaal aan zijn trekken; ook in het RAI Congrescentrum is te weinig ruimte voor al het spektakel. Je kunt je afvragen wat je an no 1993 met een show als '42nd Street' moet. Sinds de première in 1980 is het musical theater ingrijpend veranderd. En wel zodanig dat '42nd Street' een hopeloos ouderwetse uitstraling krijgt. Zelfs de uitbundige tap dansen, hoe enthousiast ook gebracht, zijn achterhaald. Goed, ze passen bij de tijd waarin het verhaal zich afspeelt. Daar is dan ook alles mee ge zegd. De choreografie biedt weinig variatie. Wat '42nd Street' in elk geval bewonderenswaardig maakt, is het vakmanschap waarmee de musical wordt gebracht. Achter die rij mooie benen en de reeks eigenaardig hoge stemmetjes schuilt een discipline die je al leen bij Amerikanen tegenkomt. Elke dag wordt er gerepeteerd voor de show. En wie bij een voorstelling een been niet hoog genoeg optilt, krijgt dat meteen te horen. „Omdat we de show al zo vaak gespeeld hebben, moe ten we voorkomen dat de kwali teit minder wordt", zegt regie assistent en speler Rick Conant, die dagelijks een oogje in het zeil houdt. Het mooiste van de show speelt zich eigenlijk achter de schermen af. Daar staan onder meer achttien kleedsters klaar om de spelers te helpen bij de vele razendsnelle verkleedpar tijen. De hectische taferelen achter de coulissen zijn perfect geregisseerd. „Pas geleden kreeg een chorus girl een gebro ken enkel tijdens het dansen op toneel. Zonder dat het publiek daar ook maar iets van merkte, werd ze vervangen door een collega." '42nd Street' is van 1 tot en met 7 augustus dagelijks te zien in het RAI Congresgebouw in Amsterdam. Toegangskaar ten zijn onder meer te koop bij alle VW-Theaterbespreekbu- UTRECHT >GPD Het besluit van MGM om de 66 bioscopen in Nederland te koop aan te bieden heeft geen gevol gen voor de bestaande plannen van het bedrijf om op korte ter mijn mega-bioscopen te bou wen in Leiden, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam. Maastricht, Groningen, Utrecht en Eindho- De directie van MGM Neder land is er zelfs van overtuigd dat de herstructurering van het be drijf juist de realisering van de ze projecten zal bespoedigen. Dit heeft MGM-directeur Wiin van Wouw laten weten vanuit Kopenhagen waar de staf van de Amerikaanse filmmaat schappij momenteel verenigd is ter bespreking van de plannen die ontworpen zijn door het Amerikaanse adviesbureau van Michael Ovitz. De Franse staatsbank Crédit Lyonnais werd een jaar geleden als belangrijkste schuldeiser hoofdeigenaar van MGM, toen de Italiaanse zakenman Gian- carlo Parretti zijn schuld van 3 miljard gulden niet kon aflossen na het filmbedrijf te hebben ge kocht. Volgens de Amerikaanse wetgeving mag de bank MGM maximaal vijf jaar in bezit hou den. Daarom worden nu maat regelen getroffen om de open staande schulden met spoed af te lossen. De bank zal de schuld die MGM bij haar heeft met 800 miljoen dollar verminderen en een achtergestelde lening van 221 miljoen dollar versneld af lossen. Deze acties maken hQt nood zakelijk alle bioscoopactivitei ten in Engeland, Nederland en Denemarken onder te brengen binnen aparte MGM-holdings met als doel de waarde van de door Crédit Lyonnais gedane investeringen te maximaliseren. Er zullen geen bioscopen afzon derlijk verkocht worden, ook het Amsterdamse Tuschinski- theater niet; het vlaggeschip van MGM dat nagenoeg een mono polie-positie bezit in de drie grootste steden van Nederland. Wel valt te verwachten dat MGM Nederland, Engeland en Denemarken in totaliteit bin nen vijf jaar van eigenaar zullen wisselen. De Italiaanse kledingfabrikant Luciano Benet ton heeft de Cubaanse president Fidel Castro gevraagd om directeur te worden van een on derzoekscentrum voor jonge kunstenaars van over de hele wereld. „Alleen een meester van de revolutie, zo charismatisch als de Cubaanse lei der, kan deze kosmopolitische en multiraciale school besturen", zo schrijft Benetton in een brief aan Castro. Benetton, bekend om zijn omstreden recla mecampagnes, omschrijft de communistische leider in een dinsdag uitgekomen persbericht als „de perfecte inspirator voor een nieuwe, non-conformistischeschool". Het nieuwe kunstenaarscentrum moet in Ponzano Veneto komen, in noord-Italic, waar ook de fabriek van Benetton staat. De opleiding is bedoeld voor jonge kunstenaars die opvallen door hun talent voor toegepaste kunst. De Italiaanse ondernemer was een van de eersten die de economische boycot doorbrak die de Verenigde Staten in 1962 tegen Cuba af kondigde. Benetton opende afgelopen januari twee winkels in Havana. De industrieel vatte bij die gelegenheid grote sympathie op voor de Cu baanse leider. Voor de Italiaanse radio verklaarde Benetton deze week „dat Cuba en Fidel moeten verande ren". Hij voegde eraan toe „dat de Cubaanse leider op dit moment misschien meer tijd heeft In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Dagobert Schulp, eigenaar van de Vliegershop in Leiden, zijn bewondering uit over, hoe kan het ook anders, vliegeren. „De kriebel die 1 ik krijg van vliegeren is dat ik moet vechten tegen iets dat ik niet kan zien of vast kan pakken." Als klein jongetje was ik al gefascineerd door alles wat vliegt. Het maakt niet uit hoe. >ic<Met mijn vader maakte ik vliegers. Het papier en het touw haalde ik bij de ijzerhandel. En hout bij de houthandel. Je staart maakte je van oude lakens. Als jochie van 5, 13 heb ik samen met een vriendje een tijdje aan modelbouw gedaan. Vliegtuigjes natuurlijk. Eén keer hebben we een boot gemaakt. Die kan voor- en achteruit, naar links en naar rechts maar niet omhoog. Je mist die derde dimensie. Die boot ging na één keer varen dan ook weer de kast in. Soms denk ik ook wel: wat sta je nou als grote vent aan twee touwtjes te trekken? Het is het el vechten tegen de elementen. Dat is de kick. Het leuke en meteen ook het minder leuke van vliegeren is dat je 10 afhankelijk bent van iets waar je niets aan kunt doen. Als er geen d0|f'Wind is, houdt het op. Hoewel, tegenwoordig heb je vliegers die twee keer niks Wegen. Die gaan bij een klein zuchtje wind toch se de lucht in. in- Het leuke van vliegeren is dat je er alle kanten mee op kunt. Je Een stortvloed van straatarties ten, theatermakers en musici daalt vanaf zaterdag acht dagen over Vlissingen neer. De Vlis- singse binnenstad verandert dan in één groot openlucht theater en blijft tot en met vol gende week zondag in de avonduren een muziekcentrum in de buitenlucht. Het Straatfes tival Vlissingen biedt in enkele dagen meer dan in Zeeland vaak in maanden te zien en te horen is. De internationale straatthea terdag luidt zaterdag het festival in, officieel dan. Officieus is het Straatfestival al gisteravond be gonnen. Theatermaker Frank Groothof - bekend van Sesam straat - gaf toen zijn eerste voor stelling van Idomeneo in een tent op een parkeerterrein ach ter de Boulevard Bankert. Mor gen trekken de eerste straatar tiesten door de binnenstad. Het Engelse gezelschap The Natural Theatre Company geeft een voorproefje van wat Vlissingen zaterdag staat te wachten. The Natural Theatre Compa ny opent zaterdagmorgen om elf uur ook de internationale straattheaterdag. Zestien ande re straattheater-artiesten en - groepen komen in de middag uit alle hoeken en gaten de bin nenstad 'onveilig' maken. Op het Scheldeplein treedt om drie uur het veertig man sterke sym fonie-orkest Riccioti Ensemble op. Muziek, dans, theater en humor zijn de ingrediënten van de openingszet van het Straat festival, waarbij altijd voor het publiek een grote rol is wegge legd. Rustig winkelen is er niet meer bij. Salsa, folk, blues, jazz, Afri kaanse dansmuziek, a capella- zang, 'gewone' popmuziek, reg gae, liedjes uit Kinderen voor Kinderen. Op muziekgebied kan iemand zich op het Straatfesti val breed oriënteren. Voor elk wat wils, zo lijkt, maar echte consessies aan het grote publiek doet het Straatfestival niet. Een duidelijk einde kent het Straatfestival niet. Volgende week zondag verdwijnen de po dia, maar Groothof, drie klassie ke concerten en het traditionele Indiaanse gezelschap American Native Pow Wow (vrijdag 20 au gustus, dijktheater Arsenaalge- bied) houden Vlissingen nog even uit de slaap. Taaluniepenning voor Kinsbergen AMSTERDAM ANP Prof. dr. A. Kinsbergen krijgt de Taaluniepenning 1993. Het comité van mi nisters van de Nederland se Taalunie heeft dat be sloten vanwege de bijzon dere zorg voor de Neder landse taal die Kinsbergen in zijn carrière aan de dag heeft gelegd. Kinsbergen heeft eerst als lid en later als voorzit ter van het bestuur van de Stichting Instituut voor Nederlandse Lexicologie in Leiden met succes geij verd voor de Nederlands- Vlaamse samenwerking op*het gebied van woor donderzoek. Hij heeft er toe bijgedragen dat pro jecten zoals het Woorden boek der Nederlandsche Taal en het Vroegmiddel- nederlands Woordenboek bijna voltooid zijn. Prof. Kinsbergen is gou verneur van de provincie Antwerpen, ere-advocaat en ere-doctor van de Uni versiteit van Antwerpen. kunt het zo gek niet bedenken, of het vliegert. Een houten plank kun je bij wijze van spreken nog laten vliegen. Dan wel bij windkracht acht natuurlijk. Je hebt één-lijn- vliegers. Dat is zo'n ruit met een staart. Je zet hem in de lucht en dat is het. Dat heet het zogenaamde passief vliegeren. Je kunt ook figuren vliegeren met een groepje mensen. Er zijn mensen die acrobatisch stunten in de lucht. Zelf hou ik van power vliegeren. Het liefst sta ik met windkracht zeven of acht op het strand. Ik ga ook wel naar 't Joppe, de Vlietlanden of het Valkenburger meer. Dat ligt bij wijze van spreken in mijn achtertuin. Daar heb je ook geen last van vloed. Want bij hoog water is zo'n strand erg klein. Vliegers zijn zo gevaarlijk als de persoon die hem vasthoudt. Zo'n ding kan heel hard aankomen. Van de week stond ik te vliegeren met windkracht zeven. Dan gaat die vlieger al gauw zo'n 130 kilometer per uur. De kriebel die ik krijg van het vliegeren is dat ik moet vechten tegen iets dat ik niet kan zien of vast pakken. Als een vent me uit mijn schoenen slaat, kan ik die nog bij zijn kraag grijpen. De wind niet. Dat fascineert me. Je bent met iets bezig dat je niet kunt vastpakken. Je kan ook geen knopje om zetten zodat het gaat waaien. Gelukkig maar. Hoe hard het ook waait, ik moet blijven staan. Zorgen dat de wind me niet uit mijn schoenen trekt. Ik gebruik nooit een trapezium. Dat kun je om je heupen gorden en daar zet je het vliegertouw aan vast. Dat >irl4m<vind ik niks. Ik wil zelf die touwen vasthouden. Als ik pijn aan mijn armen krijg, stop ik vanzelf wel. Het is het spden met de wind. Ik en dej wind en ik.>z)< Glitter en glamour in de musical '42snd Street'. Al biedt de choreografie weinig variatie en is het gegeven flinterdun en ouderwets, het blijft een spektakel. foto

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17