58 Respijt voor Vliko BRIL 'Je moet naar de mensen luisteren' Paardenmarkt met de geur van gebakken uien Regio 'Stinksloot' in Haaswijk wekelijks onder de loep Duinrell: geen maatregelen na verdrinking BRIL 58. ALLES WAT IE OGEN AANTREKT. £^oberging DONDERDAG 29 JULI 1993 J2 JANET VAN DIJK. 071-3564' 3 Leiderdorps containerbedrijf hangt dwangsom boven hoofd Het Leiderdorpse containerbedrijf Vliko bv krijgt wat lan ger de tijd om een nieuwe lozingsinstallatie aan te leggen voor het water dat van het erf afkomt. Het Hoogheem raadschap van Rijnland wil pas dwangsommen van 5.000 gulden per dag opleggen als de installatie er op 15-okto ber niet ligt. LEIDERDORP» PAUL V De limiet lag eerst op 12 augus tus en Vliko wilde die vandaag aanvechten in een zitting van de Raad van State. Gistermid dag kwamen de partijen echter met het compromis, zodat de zitting niet door hoeft te gaan. Vliko had om uitstel tot 1 ja nuari gevraagd omdat het de in stallatie niet zo maar zou kun nen aansluiten op de Oude Rijn. Zo moet de leiding door ge meentegrond, onder de Achtho- venerweg, worden doorgetrok ken. Ook zouden de filters uit gebreid getest dienen te wor den. Het hoogheemraadschap geeft toe dat er nogal wat geïn vesteerd en geregeld moet wor den, maar vindt wel dat Vliko daar eerder mee had kunnen beginnen. Op 12 maart liet het hoogheemraadschap al weten dat het op 12 augustus dwang sommen zou opleggen. Metin gen wezen toen namelijk uit dat het bedrijf te veel zware meta len loosde. Koeien Het hoogheemraadschap vond dat extra kwalijk omdat de af voer op polderslootjes uitkwam, waar koeien uit drinken. Van daar het voorstel om de lozin gen beter te filteren en het lo- zingspunt te verplaatsen naar de Oude Rijn. Om te voorko men dat hij als illegale lozer de krant haalt, is Vliko-directeur H.J. Koen akkoord gegaan om Wilde achtervolging van autodieven wassenaar Tijdens een nachtelijke surveillance wilde de politie van Wassenaar een auto aanhouden op de Rijksstraatweg. Toen de bestuurder van de wagen dit in de gaten had reed hij met zeer hoge snelheid de Fapelaan in en ging er vandoor. Na een wilde achtervolging door Voorschoten, Leidschendam en Stompwijk reed de bestuurder zichzelf klem op een woonerf in Zoetermeer. Daar werd de hulp ingeroepen van de Zoetermeer- se polite en konden de twee inzittenden, 20 en 22 jaar uit Den Haag, overmeesterd worden. De wagen was gestolen in Den Haag. Een van de mannen was eerder deze week in Wassenaar ook al betrapt terwijl hij lag te slapen in een gestolen auto. De twee mannen zijn overgedragen aan de Haagse politie. De sloot door de wijk Haaswijk in Oegstgeest staat onder stren ge controle om te voorkomen dat hij weer gaat stinken. Vol gens een woordvoerster van de gemeente houden gemeente en hoogheemraadschap het water in de sloot sinds medio juni goed in de gaten. „Wekelijks wordt het zuurstofgehalte ge controleerd. Als het water te weinig zuurstof bevat worden maatregelen genomen voor de aanvoer van vers water. Daar voor wortit water gebruikt uit de andere kanaaltjes in de buurt." Medio juni begon de sloot in de nieuwbouwwijk vreselijk te stinken. De lucht was volgens sommige omwonenden niet meer te harden. Ook de vissen in de sloot hadden het moeilijk. Een voor een legden ze het loodje in het rottende water. Een bewoner van de Rosa Spier- laan beklaagde zich erover dat hij vanwege de stank niet eens meer in zijn tuin kon zitten. Nu de controle is verscherpt, zijn er volgens de woordvoer ster van de gemeente Oegst geest geen klachten meer bin nengekomen. Overigens is ook het koele en regenachtige \yeer van de laatste weken gunstig voor de kwaliteit van het water. zo'n 200.000 gulden een installatie te kopen. Wel blijft hij het vreemd vinden dat zijn water 'schoner moet zijn dan drinkwater'. Overigens moet hij nog zien of hij de termijn haalt. De woordvoerder van het hoog heemraadschap laat echter we ten dat verdere versoepelingen van de termijn er niet in zitten. Hij waarschuwt het bedrijf zelfs voor metingen op 15 oktober, de dag waarop de lozing in overeenstemming moet zijn met de nieuwe lozingsvergun ning. Deze lozingsvergunning moet overigens nog ter inzage wor den gelegd, maar het hoog heemraadschap verwacht dat ze voor 15 augustus afgegeven kan worden. Ook hoopt de woord voerder dat er snel een bouw vergunning komt voor overkap pingen boven de opslag. Als het water niet langer via open con tainers het bedrijfsterrein ver laat, wordt het al voor het filte ren een stuk schoner. De directie van attractiepark Duinrell in Wassenaar treft geen speciale veiligheidsmaatregelen naar aanleiding van de dood van een 5-jarig jongetje. Het kind, dat met zijn ouders op de camping stond, verdronk dins dagmiddag in een sloot bij het kampeerterrein. Het gezin was afkomstig uit Duisburg in Duitsland. Adjunct-directeur C. Schoen makers spreekt van een 'vrese lijk treurig ongeval'. Maar de sloot waarin het kind is ver dronken, is volgens hem niet gevaarlijker dan welke sloot ook. „Het is een normale sloot zoals elke sloot in waterrijk Ne derland." Het heeft volgens Schoenmakers geen zin om nu deze ene sloot te gaan omhei- Ook de politie is die mening toegedaan. Een kind loopt vol gens een politiewoordvoerder overal risico. „Het kind had net zo goed tussen de spijlen van een van de bruggen kunnen val len." De politie vermoedt dat het kind spelenderwijs in het water is beland. Het kind zoü geregeld langs de waterkant hebben staan te kijken naar een voorbijkomend treintje. Van Marwijk versleept jaarlijks 2500 auto 's ZOETERWOUPE PAUL VAN DER KOPIJ Het klinkt misschien wat cru, maar eigenlijk boft het Zoeterwoudse takel- en bergings bedrijf Van Marwijk met het stukje rijksweg voor de deur. Het is vaak zo druk op de twee banen, dat het in- en uitvoegen op de drie drukke opritten botsingen oplevert. Èn werk voor Van Marwijk, dat zo'n 2500 auto's per jaar versleept van het stukje rijks weg tussen Hoogmade en Ypenburg en de binnenwegen in de regio er omheen. Ook afgelopen dinsdag was het weer raak. Het regende pijpestelen èn botsingen. En Van Marwijk maar slepen. Met tien man en zo'n 6 7 reddingsvoertuigen wer den een stuk of twintig auto's weggesleept. Van half elf 's morgens tot vier uur 's mid dags hing het ene na het andere politie korps aan de lijn om botsingen aan te ge ven. Het begon bij de afrit Hoogmade. Door ongelukkig invoegen, botsten vier auto's lichtjes tegen elkaar en schoof een vracht wagen de vangrail in. De berger had de vrachtwagen nog niet van zijn klapband verlost en weggesleept, of het ging aan de andere kant mis: „Een vrachtwagenchauffeur had weer eens zitten kijken", vertelt monteur èn berger F.B. Bee- len van Van Marwijk. Het blijkt het bekende liedje, gevoegd bij te weinig afstand hou den. Enfin, de vrachtwagen was nog niet met twee kranen op zijn pootjes gezet, of het ging weer mis aan de andere kant: „Auto mobilisten zagen hoe de politie de weg vrij gaf en boem". En daarna weer bij Alphen, waar automobilisten botsten die de file op de rijksweg wilden ontwijken. En Leids chendam, waar zes wagens op elkaar klap- Overuren De kantine van Van Marei is op zo'n mid dag net een crisisopvangcentrum. Het kof- fie-apparaat maakt overuren en iedereen wil bellen. Zakenlieden zeggen afspraken af, familie wordt ingelicht. De bergers zijn de spil van alles. Ze moeten de informatie van de verzekerden opnemen en doorgeven aan alarmcentrales, zodat die zaken als vervan gend vervoer kunnen regelen. En ondertus sen hebben de automobilisten steun en troost nodig. Blijken ze de auto geleend te hebben en weten ze niet hoe ze het de eige naar moeten vertellen. En die auto, die was toch zo gloednieuw. „Het belangrijkste is dat je hun verhalen aanhoort, vriendelijk blijft en ze op hun ge mak stelt. Echt antwoord hoef je vaak niet te geven", meldt Beelen. En: „We zijn vaak nog meer tijd kwijt met regelen dan met ta kelen". De opvang gaat soms heel ver. Zo had Beelen deze oudejaarsnacht van half een tot zeven uur een kantine vol gestrande au tomobilisten. Na een reeks ongelukken, had de politie de rijksweg namelijk afgesloten. En taxi's reden niet. Nou. daar kwamen de oliebollen tevoorschijn en versierden Bee- 'Dag van Voorschoten' vooral eet- en drinkfestijn voorschoten judy n Het is nog piet zo Jang geleden dat de bezoekers van de Voor- schotense paardenmarkt hun broodjes en koffie maar beter van thuis konden meebrengen. Dat is vandaag de dag bijna niet meer voor te stellen. Eten en drinken zijn voor het publiek toch minstens zo belangrijk als het flaneren langs de paarden. De hele Voorstraat is een aan eenschakeling van terrasjes. Door het hele dorpscentrum heen staan stands met lekker nijen. De gebakken uien ver spreiden een sterkere lucht dan de paardenstront. Om negen uur 's ochtends gaan de eerste broodjes hamburger al over de toonbank. Koffie valt bijna niet aan te slepen. „Om twaalf uur gaan we over op bier, hoor", deelt een.handelaar zijn collega mee terwijl hij hem de zoveelste kop koffie aanbiedt. Bij de Melkhal aan de Voorstraat, waar de koffie maar een piek kost, zit het vol. Ruim twintig jaar geleden was het echter beroerd gesteld met de verkoop van eten en drinken. „De cafetaria's gingen toen ge woon dicht tijdens de paarden markt. Zelfs Het Wapen van Voorschoten", herinnert T. van Bohemen van de Melkhal zich. Dat vond hij onbegrijpelijk. „De toenmalige eigenaar van Het Wapen zei: als ik open ga, dan moet ik de volgende dag de boel voor 6000 gulden laten schoon maken, want het is een komen en gaan van mensen met ont zettend vuile schoenen." Terras Van Bohemen vond toch dat de bezoekers en de handelaren er gens terecht moesten kunnen en hij besloot zelf iets op poten Er werd niet alleen gegeten en gedronken, er werd ook nog gehandeld. De aanvoer v er 162 naar Voorschoten. te zetten. Het terrein naast de Melkhal richtte hij in als terras. „Met koffiekannen die ik leende van het Wapen en houten kist jes." De laatste jaren ziet het terras er heel wat professioneler uit, met gehuurde houten tafels en stoelen en een overdekt gedeel te. „Je laat je maar een keer he lemaal nat regenen, daama neem je wel maatregelen", al dus Van Bohemen. Het terras' bleek een succes. Veel andere ondernemers zetten in navol ging van Van Bohemen ook een terras neer. Inmiddels wemelt het van de terrassen en stands met drank en voedsel, van patatkraam tot Limburgse vlaaienstand. Op de bazaar van de kerk gaat de kof fie met cake grif van de hand. De eetkramen staan naast die met tweedehands boeken, kle ding en spulletjes, waarvan de opbrengst - uiteraard - is be stemd voor de kerk. De eigenlijke paardenmarkt is slechts een onderdeel van het hele Voorschotense evenement. Dit jaar was de aanvoer van paarden groter dan het jaar er voor: 162 paarden. „De ge meente moet er geld op toe leg gen om de paarden hierheen te krijgen, maar wat geeft het. Het is toch de leukste dag van het jaar", zegt een bewoner van de Bijdorpstraat die met zijn paardjes op de markt staat. Slechts twee exemplaren zijn bestemd voor de verkoop, de andere dieren staan er voor de show. De eigenaar glundert elke keer als een voorbijgangers een van zijn oogappeltjes op de foto zet. Hobby Voor de handel hoeft hij het niet te doen, legt de Voorscho tenaar uit. Voor een van zijn Shetlandertjes is 325 gulden ge boden, maar daar gaat hij niet op in. „Dan worden ze gelijk weer doorverkocht voor vijf-, zeshonderd gulden. Ach, weet je, het is voor mij gewoon een hobby, paarden fokken, ik heb zes paardenboxen in mijn ach tertuin staan. Verder ben ik straatmaker." Bij café-bar De Lindeboom knalt plotseling Engelbert Hum- perdinck uit de luidsprekers, op het terras ernaast kun je een broodje eten op het ritme van discomuziek. De Melkhal doet het zonder harde muziek. De jongeren ko men elders voldoende aan hun trekken. „De paardenmarkt is het feest van de oudere Voor schotenaar", zegt Bohemen. „Zelfs mensen die al jaren in het buitenland wonen, komen voor deze dag even over. Een heel bekende Voorschotenaar, die al jaren in Nieuw-Zeeland woont, kon vandaag niet ko men. Hij is ongeneeslijk ziek en zijn verzekering wil hem niet la ten gaan. Dat is toch jammer." Van Bohemen groet weer een bekende. „Ik sta expres niet te veel achter de bar, anders geef ik alles weg. Tegen bekenden zeg ik al snel: Dit is van de zaak." Twee incidenten VOORSCHOTEN De gisteren gehouden paar denmarkt in Voorschoten is volgens de politie overdag en 's avonds prima verlopen. Na afloop van het evenement waren er toch nog twee inci denten. Drie mannen, een 31-jarige Leidenaar en twee Voorschotenaren van 24 en 22 jaar, werden rond half drie vannacht aangehouden na dat ze een ruit van een wo ning aan de Willem de Zwij gerlaan hadden vernield. De mannen hadden een vuilnis zak door de ruit gegooid, waarop de bewoner naar buiten kwam. Er ontstond een vechtpartij, maar de da ders namen al snel de benen. De politie kon de mannen op de Willem de Zwijgerlaan oppakken. Het is niet duide lijk of de verdachten de be woner kenden. Een 22-jarige Voorschote naar is de afgelopen nacht in de Voorstraat in elkaar gesla gen. Omstanders zouden hebben gezien dat de man met zijn hoofd op het plavei sel werd gebeukt door een groep jongens. Toen de poli tie aankwam, waren de da ders al gevlogen. Het slacht offer is opgenomen in het AZLin Leiden. len en zijn vrouw een slaapplaats voor de gestrande kinderen. Kraanverhuurbedrijf Van Marwijk takelt en sleept al zo'n 40 jaar. Eerst vanuit Leids chendam, de laatste 16 jaar vanuit het in dustrieterrein Grote Polder in Zoeterwou- de-Rijndijk. Vanuit de kantine en het bo- vengelegen woonhuis van Beelen kun je de rijksweg goed in de gaten houden. Belletje En dat gebeurt ook. Als opeens het verkeer op een rijbaan stokt,, weten de mannen haast dat de politie zó zal bellen voor sleep- werk. Maar om nou te zeggen dat ze pro blemen zien aankomen, nee. Regen alleen blijkt geen garantie voor ongelukken. Het moet ook druk zijn. Zo blijven werknemers bij een regenachtige spits vaak 'wat langer aan de zaak'. Want anders zul je het altijd zien: ben je net thuis met je pieper of je kunt al weer uitrukken met je meegenomen takelwagen. Want Van Marei is 24 uur pa raat, ook voor pechgevallen van ANWB en enkele buitenlandse alarmcentrales. Men heeft het dus druk en heeft geen moment de illusie dat het rustiger zal wor den na de verbreding van de rijksweg. „Kijk maar naar het Prins Clausviaduct bij Leids chendam. Het is prachtig geworden. Maar automobilisten letten gewoon niet op. Dan zitten ze in een file, vervelen zich, kijken om zich heen. Hup. Boem." En werk voor Van Marwijk. Heemstede Binnenweg 114,023-284921 Hlllegom Meerstraat 19,02520-23346 Katw1|k Voorstraat 80,01718-12765 'Overleg over Schiphol doekje voor het bloeden' HAARLEM HENNY VAN EGMOND VERVOLG VOORPAGINA „Het meepraten over de uitbrei ding van Schiphol was niet meer dan een doekje voor het bloeden. Om de bevolking de indruk te geven dat ze serieus werd genomen", zegt een boze Bart Wiedemeijer, woordvoer der van de bewonersorganisa ties die gisteren bekendmaak ten uit de Klankbordgroep - het overleg over de uitbreiding van Schiphol - te stappen. De bewo ners werden voorgegaan door de stichting Natuur- en Milieu, die enkele weken geleden op stapte omdat werd geweigerd een milieuvriendelijker alterna tief voor de uitbreiding van de luchthaven in de onderzoeken te betrekken. Vertrouwen De bewonersorganisaties hebben al het vertrouwen in de discussie over de uitbreiding van Schiphol verloren, zo maakt Wiedemeijer duidelijk. „Onze inbreng is jarenlang niet serieus genomen. Alle vragen die we stelden werden niet beant woord. Als je niet serieus wordt genomen, wordt het tijd jezelf serieus te nemen. Dat is een van de redenen dat we er nu uit stappen." De onvrede over de gang van zaken rond Schiphol speelt al enige tijd. Nadat duidelijk werd dat de zogenaamde dubbele doelstelling niet werd gehaald - een verbetering van het leefmil ieu èn uitbreiding van de lucht haven - overwogen de bewo ners al op te stappen. „Het uit gangspunt is nu: Schiphol zo groot mogelijk en het milieu zien we later wel. Verkeer en Waterstaat wilde bovendien al leen die cijfers verstrekken die ongeremde groei ondersteu nen", meent Wiedemeijer. Rapporten „En daar kwamen de veilig heidsrapporten nog eens over heen. Er zijn nu twee rapporten die zeggen dat de situatie rond Schiphol onveiliger wordt na de uitbreiding, maar die cijfers worden niet verstrekt." Vorige week viel het doek de finitief. „Wij hadden de illusie dat de Milieu Effect Rapportage, de MER, door een onafhankelijk bureau zou worden uitgevoerd. Maar vorige week bleek dat het het onderzoek zelf Dat als Geen minimarkt ZOETERWOUDE-RUNDUK In verband met de vakantie is er een aantal weken geen mini- markt in Zoeterwoude-Rijndijk. De kramen staan niet opgesteld op de donderdagen 2H juli. 5 augsutus en 12 augustus. bom ingeslagen", zegt Wiede meijer. „Ambtenaren van het Verkeer en Waterstaat, een luchtvaart lobby met daarin de KLM en mensen rond Schiphol, bepalen de toekomst van de luchthaven. Niet de omwonenden, de pro vincie Noord-Holland of de ge meente Haarlemmermeer. Het is nu de vraag of de Tweede Ka mer bereid is die lobby een halt toe te roepen." Instemmen Op het moment dat de Twee de Kamer ingrijpt en het kabi netsbesluit om voorlopig in te stemmen met een parallele vijf de baan terugdraait, is Wiede meijer bereid te praten over te rugkeer in de overleggroep. „Het opstappen uit de Klank bordgroep is een duidelijk sig naal aan de politiek", aldus Wiedemeijer, die niet bang is dat de bewoners nu buitenspel staan. „De tijd dat je problemen van mensen kunt oplassen door ze te negeren is voorbij. Ie kunt niet de belangen van 2,5 mil joen omwonenden van Schip hol onder tafel vegen.' 1PS-PD-90I het Zoeterwoudse bedrijf Van Marwijk. Maar hij blijkt ook voor een goede opvang te kunnen zorgen FOTO JAN HOLVAST Berger/monteur F.B. Beelen sleept wat af met koffie en een luisterend oor.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13