Europese Kerken tegen godsdienstwet Kerk Samenleving Na Amsterdam ook 'Mars voor Jezus' in Rotterdam St. Jan van Lateranen bisschopskerk van paus RK-Kerk groeit naar 945 miljoen leden 'Openheid van patiënten is voor mij een Godsgeschenk' DONDERDAG 29 JUL11993 HET WEER ROB GROENLAND BUITENLAND KORT Spijswetten (1 De joodse spijswetten uit het Oude Testament had den niet alleen een religieu ze functie, maar dienden ook het milieu. Zij be schermden dieren die niet mochten worden gegeten om gezondheidsredenen of omdat zij voor de maat schappij belangrijk en waardevol waren. Met de spijswetten beschermden de Israëlieten het land te gen roofbouw en uitput ting. Tot deze conclusie komt prof. dr. Aloys Hüttermann Van het Botanisch Instituut van de universiteit van de Duitse stad Göttingen. Pa lestina was, aldus Hütter mann, niet alleen weinig vruchtbaar, maar ook dicht bevolkt. De Israëlieten wil den hun akkers, tuinen en weiden intensief gebruiken, wat alleen mogelijk was als ze op een zorgvuldige ma nier zouden omgaan met de natuür. Spijswetten (2) Hüttermann ziet de spijs wetten als een soort 'rode lijst' van diersoorten die moesten worden be schermd. Het eten van her kauwers werd wegens hun rijkdom aan eiwitten toege staan, maar kleine roofdie- ïèn als marters en vossen, cöe hoofdzakelijk van ratten en muizen leven, werden als onrein beschouwd.Ook Slangen, die muizen eten, en hagedissen, die leven van sprinkhanen en andere insekten, werden be schermd. Hetzelfde geldt voor 'nuttige' vogelsoorten als uilen, gieren, raven,en Spijswetten (3) Van, de dieren die in het water leven, mochten de ei witrijke vissen worden ge geten, maar kikkers, sala manders en padden golden als onrein. Daarmee werd in het oude Israël indirect de malaria bestreden, want kikkers zijn de belangrijkste verdelgers van de larven van de malariamug. 'De Israëlieten hadden volgens Hüttermann zelfs weet van wat nu bescher ming van de biotoop wordt jjenoemd. Hij verwijst naar een passage in het boek Jesaja: Wee hun die huis a,an huis voegen, akker aan akker' trekken, totdat er geen plaats meer is, en gij allen de gezeten lieden zijt jn het land...want üén juk wijngaard zullen slechts één bath opleveren en een homer zaaikoren zal slechts een efa opleveren," Spijswetten (4) Hüttermann legt deze pas sage uit als een waarschu wing voor overproduktie. Door te intensief gebruik van land zou er geen ruimte overblijven voor de natuur lijke bestrijders van schade lijke dieren. Ook het gebod om bo men in een oorlog te sparen en eens in de zeven jaar het land braak te laten liggen is volgens Hüttermann voort gekomen uit het besef van de Israëlieten dat ze zorg vuldig met de natuur moes ten omgaan. De nieuwe godsdienstwet in Rusland, die beperkingen oplegt aan buitenlandse kerken, is in strijd met interna tionale verdragen als de Universele verklaring voor rech ten van de mens (Verenigde Naties) en de Verklaring van Wenen (Conferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa). reldraad van Kerken, roept de KEK Jeltsin op zijn veto over de Dit schrijft de Konferentie van wet uit te spreken. „Daarmee 'Europese Kerken (KEK) in een levert u een bijdrage aan het de- brief aan de Russische president mocratiseringsproces in uw Jeltsin. In navolging van andere land." organisaties, waaronder de We- De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft aangedrongen op de wet, die religieuze gemeenschappen uit het buitenland verplicht zich te laten registreren en evangeli satiewerk door buitenlanders verbiedt. Zij hoopt dat er zo een einde komt aan de in haar ogen agressieve zendingsactiviteiten van sekten, maar ook van .de Rooms-Katholieke Kerk. Bij de KEK zijn 115 ortho doxe, anglicaanse en protes tantse kerken aangesloten. De Russisch-Orthodoxe Kerk is één van de lidkerken. Na Amsterdam krijgt ook Rotterdam zijn eigen 'Mars voor Je zus'. Naar verwachting enkele duizenden christenen zullen op zaterdag 25 september door de havenstad trekken om 'hun ge zamenlijke liefde voor Christus te tonen'. Het gaat om een plaatselijk initiatief, dat voortborduurt op de twee landelijke marsen' die tot nu toe in Amsterdam zijn gehou den. De eerste mars in de hoofdstad, in mei 1992, trok ruim 10.000 deelnemers; de tweede, in juni 1993, ruim 20.000. Het thema van de mars luidt: 'Zoek de vrede voor de stad'. De orga nisatoren van deze en andere 'gebedsmarsen' gaan ervan uit dat hun demonstratie een gunstige invloed zal hebben op de stad. dato) gepresenteerd is in het Vaticaan. In 1991 nam het aantal leden toe met ongeveer 16 mil- De Rooms-Katholieke Kerk telt volgens de meest joen. recente cijfers bijna 945 miljoen leden. Van de Het aantal priesters groeide met ongeveer 1000 ruim 5,3 miljard mensen op de wereld, noemt tot ruim 404.000. In 1991 waren er voorts bijna 17,6 procent zich katholiek. 100.000 kandidaten voor het priesterambt, 4196 Dit blijkt uit het statistisch jaarboek 1991, dat bisschoppen, ruim 18.000 permanente diakens deze week (zoals gebruikelijk anderhalf jaar na en 875.000 vrouwelijke religieuzen. De basiliek van St. Jan van La teranen, die dinsdagavond bij een bomaanslag werd bescha digd, is de bisschopskerk van de paus in diens functie van bis schop van Rome. Het opschrift op de kerk 'Moeder en hoofd van alle kerken' getuigt ervan dat niet de St. Pieter, maar de St. Jan binnen de Rooms-Ka tholieke Kerk wordt beschouwd als de belangrijkste kerk van dé christenen. ■De aanslag had plaats op het plein, waar het transept (dwars- schip) en portaal van de kerk een hoek met het paleis van La teranen vormen. Volgens mgr. Liberio Andreatta, wiens bureau zich in het paleis bevindt, zijn er in de transept aanzienlijke beschadigingen aangericht. DE IlSoEPING Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? De roeping van priester Abr. Vijftigschild (54) voltrok zich - 'en ik ga er maar vanuit dat dit in de meeste gevallen zo gaat' - langs hele normale menselijke wegen. Opgroeiend binnen een tuindersgezin in het Westland had hij al vroeg in de gaten dat hij zelf niet geschikt was voor het zware werk op de kwekerij. De enige mogelijkheid om te gaan studeren was de keuze voor het seminarie. „Op die fsverdieping nog geen enkele rol. Dat komt pas later." Een andere factor vormde zijn voorliefde voor het toneelspel, opgedaan tijdens het instuderen van een rol in 'Repelsteeltje'. „Een liturg speelt, zeker binnen de Rooms-Katholieke Kerk, in zekere fcin ook een rol. Dat leek me wel wat: toneelspelen voor God." Vijftigschild werkt sinds 1976 als pastor in het Rijnland Ziekenhuis (het vroegere St. Elisabeth) in Leiderdorp. LEIDERDORP DICK VAN DER PLAS „Door het veranderde ritme in het ziekenhuis is het werk van de pastor wezenlijk moeilijker geworden. Hij moet mee in het hoge tempo waarmee de ver- pleegduur zoveel mogelijk wordt bekort. Als iemand tegen mij zegt: ik wil u spreken, dan is het zaak daar geen dag mee te wachten. Anders loop je kans dat de patiënt o'f al is geope reerd, o'f inmiddels op een an dere afdeling ligt, o'f zelfs al weer naar huis is. De tijd die ie mand in het ziekenhuis door brengt wordt door de medische staf ten volle uitgebuit. Je staat er versteld van wie en wat er al lemaal in korte tijd aan het bed verschijnen. De tijd om even rustig met iemand te praten, is heel beperkt. Wat mij in dit werk enorm blij maakt, is dat de mensen zo open voor je staan. Waar dat in zit, ik heb er geen verklaring voor. Het lijkt wel of men hier iets van een permanente vakan tie-mentaliteit over zich krijgt. In een andere omgeving geef je jezelf ook veel sneller over aan Ziekenhuispastor Abr. Vijftigschild: „Bij die erg in de war zijn of in coma liggen, mag ik graag een lied zingen." foto henkbouwman nieuwe indrukken en die hou ding wordt meegenomen naar het ziekenhuis. Ik noem dat een Godsgeschenk. Die grote open heid naar elkaar loopt vaak naadloos over in een openheid naar boven toe, naar het ge- heim van God in hun leven. In die openheid mag ik zelf ook delen. Door de houding van de mensen kan ik in dit werk heel erg mezelf zijn. Ik hoef aan het ziekbed niets concreets tot stand te brengen, niet te preste ren. Wees er maar. Ik voel me in die zin echt op m'n gemak bij mensen, ook al zijn het vreem den voor me. Het richten van de aandacht op e'e'n doelgroep ligt me goed. Bij het werk in de parochie werd ik vroeger weieens wanhopig van alle aandachtsvelden, van alle groepen die een appe'l op me deden. Daar ging ik stuk aan. Ik voelde dat ik onder de maat bleef. De keuze voor het zieken huispastoraat heb ik gemaakt toen ik in Voorburg kapelaan was. Tot mijn werkgebied be hoorde het Diaconessenhuis, dat op een steenworp afstand van de pastorie lag. Heel trouw ging ik daar vrijwel elke middag een aantal uren heen om men sen te bezoeken. Tijdens een drie maanden durende oplei ding klinische pastorale vor ming in Vught heb ik uiteinde lijk definitief voor het zieken huispastoraat gekozen. Ik solli citeerde - wat ook helemaal nieuw voor me was - in 1970 bij het St. Jozef ziekenhuis in Gouda, waar ik uiteindelijk zes jaar heb gewerkt. Daarna kon ik hier in Leiderdorp aan de slag. Bij'mijn gesprekken met pa tiënten begin ik pas over de 'on grijpbare dingen', de wereld van het geloof, als mensen zelf op de e'e'n of andere manier een hand uitsteken in die richting. Dat kan soms heel subtiel, door een bijzinnetje in een lang ver haal, waar ik dan op inhaak. Na afloop van een gesprekje vraag ik altijd of ik ze de zegen mag geven. Dat kan voor mij gewoon op de zaal, temidden van ande re kamergenoten. Die probeer ik daar dan ook wel in te betrek ken. Met protestantse mensen lees ik soms wat uit de bijbel ,of citeer ik een psalmtekst die ze erg mooi vinden. Als mensen al leen op een kamer liggen of het erg rustig is op een zaal, dan wordt er ook wel samen gebe den. Bij mensen die erg in de war zijn of in coma liggen, mag ik graag een lied zingen. Als ik weet dat ze ervan houden ten minste. Voor de rooms-katho- lieken kies ik dan vaak voor het Iatijn, dat roept vooral bij oude re mensen momenten van her kenning op. Er is een groep patiënten waarvoor het contact zoeken met God min of meer vanzelf sprekend is, de kerkelijk meele vende groep. Maar er zijn ook mensen die geen enkele band met een kerk hebben en waar voor het mysterie van God toch een rol speelt in hun leven. Ik sta soms met open mond als ik hoor hoe ze daar vorm aan ge ven. Dat zijn hele indrukwek kende ervaringen." door Jan Kruis COLOFON LM i ut vtfomMM 13<_nMrru DlREcf?EfjU'SesDGaiP.'Sd (adi): HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Fran: H«»nderPOfl^ Knel?S8623S26321 BMLe,den' REGIOKANTOREN Te I? 02521-19353, Fax: 02521-19610. ro?Sfl5E2N300ABLe,den. 0-1700 uur: i i ma -vnj. van 8.30-17.00 uur: (Sleutelt/es) Telefoon 071-1435 ABONNEMENTEN Tel 0/! 1.78030 bij vooruitbet per kwartaal per kwario.il (po',1) perjaar permaand.. Kentering in zicht? Zelfs in deze komkommertijd valt er voor de media genoeg te schrij ven. Na de zeer overvloedige re gens van de afgelopen dagen wordt op diverse locaties in het land de balans opgemaakt. Uit analyses is gebleken dat vooral de campings in Zandvoort afgelopen maandag avond een ware zondvloed te ver werken hebben gekregen. In drie uur tijd viel er ongeveer 40 liter en in totaal werd 60 tot 66 liter water per vierkante meter opgevangen (dit is bijna gelijk aan een hele plë som). Dat de buien zeer lokaal wa ren bewezen de regenmeters in Haarlem-oost, Bennebroek en de luchthaven Schiphol, waartussen de 20 en 30 liter water per vierkan te meter werd'afgetapt. Enkele plaatsen in de regio komen tot nu toe iri de julimaand op regentota len van tussen de 150 en 200 mm. Het landelijk neerslaggemiddelde komt nu uit op 115 mm. Echter, het kan nog erger met de neerslag hoeveelheden in een julimaand. In het jaar 1980 werd landelijk in juli 144 mm afgetapt en in juli 1965 een totaal van 145 mm. In dat laatste jaar werden uitersten van 242 mm gemeten. De hamvraag voor veel mensen is: wanneer komt er een einde aan de ze langdurige inzinking Welnu, de huidige gegévens laten zien dat een vleugje warmte deze middag over de regio gaat uitstromen met in de namiddag maximumtempera turen van 21 tot 24 graden celsius. Dit tijdelijk uitstromen van warme lucht vanuit de Golf van Biscaye hebben we te danken aan een lage drukgebied dat vandaag via de Britse Eilanden naar het noordelijk gedeelte van de Noordzee koerst. De warme sector van dit systeem komt tussen deze middag en mor genochtend over ons gebied te lig gen. Het koufront van de depressie wordt de komende avond al boven het oosten vari Engeland verwacht. Mogelijk dat zich aan de.voorkant van dit front boven Noord-Frankrijk en België buien ontwikkelen, die later in de nacht over onze regio trekken. De koufrontpassage vindt vermoedelijk in de nanacht plaats eh ook dan kunnen er enkele flinke buien vallen. Morgenochtend is het nog enige tijd bewolkt, maar in de middag moeten opklaringen vanaf de Noordzee gaan binnenkomen. Het koufront zelf kan later op vrij dag en in de nacht van vrijdag op zaterdag boven het oosten van Ne derland opnieuw regen geven, als zich langs het front een aantal gol ven vormen. De zaterdag lijkt in ons gebied redelijk maar fris te gaan verlopen bij een westenwind 5-7 Beaufort. De zondag belooft een mooie dag te gaan worden met droog en vrij zonnig weer en maxi mumtemperaturen boven de 20 graden! Hollands zomerweer is slechten saai? HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel wolkenvelden, nu en dan ook wat zon. Op beide dagen enkele buien, mo gelijk met onweer. Maxi ma van 16 graden op de Schotse Hooglanden en langs de westkust van Ier land tot rond 22 graden in het zuidoosten van Enge land: België en Luxemburg: .Vandaag in de loop van de dag perioden .met zon en zwoel met maxima van 21 graden aan zee* tot plaat selijk 27 graden in de Ar- dennen. Morgen opnjeuw wolkenvelden, kans op een regen- öf onweersbui en koeler. Noord- en Midden-Frank rijk: Noorderi: Perioden met zon, in Bretagne en Normandiëop beide dagen ook wolkenvelden. Vandaag meest dróóg, morgen kans op enkele buien, in de oostelijke helft met onweer. Maxima vandaag rond 29 graden, langs 'het Kanaal circa 21 graden; morgen vanuit het wésten afkoeling. Midden: Vrij zonnig en warm. Morgen aan het eind van de dag kans op onweer. Maxi ma vandaag rond 30 graden, morgen vooral in de Haute Savoie nog iets ho- Portugal en Madeira: Portugal: Overwegend zonnig. In het noorden op beide dagen enkele wolken velden en morgen kans op een bui. Mid- dagtemperatuur vandaag langs de kust van 25 graden aan de Costa Verde tot 32 graden in de Algarve; morgen in het noordwesten iets lager. Madeira: Perio- qleri met 'zon, van tijd tot tijd ook wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Overwegend zonnig. Langs de Golf van Biskaje enkele wolkenvelden, misschien onweer en maxima rond 22 graden. Middagtemperatuur aan de Cos ta's rond 31 graden, In het binnenland- vandaag plaatselijk boven de 40 graden. Canarische Eilanden: In het algemeen zonnig. Maxima aan de zuidstréndert iets boven de 30 graden Marokko en Tunesië: Marokko: Zonnig, morgen ook kans op enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur aan zee rond de 30 graden. Tune' siè: Zonnig.. Maxima bij de stranden on geveer 34 graden, landinwaarts veel ho ger. Zuid-Frankrijk: Zonnig en warm. In de loop van morgen kans op onweer. Middagtemperaturen op de meeste plaatsen tussen de 32 en 36 graden, in Les Landes iets koeler. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig. Maxima rond 33 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Meest zonnig, morgen in het noorden Triisschien een onweersbui. Maxima op veel plaatsen tussen de 32- en 35 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig. Maxima ongeveer 33 graden. de eilanden rond 32 graden, op het Griekse vasteland op veel plaat sen boven de 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur langs de kusten ongeveer 33 graden. Duitsland: In het noorden vandaag veel wolken en enige tijd regen of motregen. Morgen ook wat zon en later énkele buiën. Ver der naar het zuiden toe op beide dagen perioden met zon en vooral morgen later op de dag kans op onweer. Middagtem peratuur meest tussen de 25 en 30 gra den, in het zuiden mogelijknog iets war mer. Maxima in Sleeswijk-Holstein rond 21 graden. Zwitserland: Flinke perioden met zon en droog. Mor gen in de loop van de dag kans op on weer. Maxima 30 graden of iets hoger. L lagedruk H hogédrük Neerslagkans Minimumtemp. Middagtetnp. VRIJDAG 30 JUL11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.56 Zon onder 21.31 Maan op 19:25 Maan onder02.44 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.08 13.58 Laag water 09.26 22.01 Weerrapporten 28 JULI 20 uur: Oen Helder zwaar bew. Rotterdam licht bew, Twente licht bew. Vlissingen onbew. Maastricht half bew. Budapest regenbui HEINZ INDUSTRIETERREIN ALMERE DOS NIER MOET HO MIJ/O VAEANT/E DOORBRENGEN/ EM DAN TE BEDEN/OEN BAT EJE/TS INTUSSEN HEERL'JK van z'n rust zit te genie TEN INDE&RIERSE ZON/

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12