Leiden Kraakpand razendsnel ontruimd VVV-bestuur bespreekt kwestie Nieuw Minerva wil niet weg Laatste bewoner Mors IV Politiek beslist over toekomst Zijlpoort ShopTópper Directeur breekt met bestuur van thuiszorg CLIP&PIPER DONDERDAG 29 JUL11993 Eten en drinken y| q Vroeger waren de I J cafés dicht tijdens de Voorschotense paar denmarkt. Tegenwoordig is er eten en drinken ge noeg Koopgrens y| a Het wordt voor I mensen van buiten de Rijnstreek moeilijker om een huis te kopen in Al phen, Jacobswoude, Rijn- woude en Ter Aar Drempels /irEr moeten hogere I J drempels komen voor de vraag naar specia listische hulp, vinden zowel patiënten als specialisten Actie Haarlemmerstraat oogst weinig sympathie Hoteliers maken zich geen zorgen over 'belangenverstrengeling Het ambitieuze plan om de Zijl poort om te vormen tot een ho- reca-centrum met bijgebouwde stadswal kan waarschijnlijk niet worden uitgevoerd zonder bij drage van de 'gemeente. De Leidse politiek moet zich dit na jaar buigen over de vraag of het de moeite waard is geld in het project te steken. De gemeente nam de poort vorig jaar voor een symbolisch bedrag over van de Belgische zakenman Melkert. In eerste in stantie werd op het stadhuis ge dacht om van de poort een ont vangstruimte te maken, maar de gemeente bleek aan haar ei gen burgerzaal aan de Bree- straat genoeg te hebben. Ver volgens werd een nieuw plan gelanceerd: het geesteskind van de vereniging Oud-Leiden, ge meentelijke chef-kabinet H. van Woerden en de architecten Bik en Mulder. Naast de poort, waar nu nog een geasfalteerd parkje ligt, zou uit beton een stacjswal worden opgetrokken, bedekt met aarde en gras. In de uitgeholde wal zou een horeca-vestiging kun nen komen, met een terras dat uitziet op hhet water. En vanuit het café zou een bovengrondse gang komen naar de poort, die zo ook onderdeel van de hore cazaak gaat uitmaken. Wethouder T. van Rij (PvdA- ruimtelijke ordening) reageer de enthousiast en vroeg een clubje ambtenaren de financiële haalbaarheid van het plan te bekijken en op zoek te gaan naar een geschikte horeca-ex- ploitant. Deze groep brengt bin nenkort advies uit aan burge meester en wethouders. Ambtenaar R. Hekert, lid van de Zijlpoortgroep, verwacht dat er bij het totstandkomen van het plan in ieder geval gemeen schapsgeld bij moet. „Maar daar moet de politiek maar over beslissen", aldus Hekert. Vol gens hem zou het plan ook so berder kunnen worden uitge voerd, mocht de politiek geen geld willen bijdragen. In ieder geval is er volgens Hekert, voor het eerst sinds de gemeente in de jaren vijftig op zoek ging naar een zinnige bestemming voor de Zijlpoort, een plan dat een goede kans van slagen heeft. Zag het er een jaar geleden nog naar uit dat de gemeente overeenstemming zou bereiken met de laatste bewoner van de Mors IV, de werkelijkheid is in middels geheel anders. De on derhandelingen zijn afgebroken en Blikman en de gemeente staan weer mijlenver uit elkaar. „Het dreigt een prestigestrijd te worden", zegt wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) met gevoel voor understatement De Mors IV (langs het spoor bij de Dr. Lelylaan) maakt een volstrekt verpauperde indruk. De woningen lijken rijp voor de sloop, op beide hoeken hebben Engelsen met caravans en kam peerwagens hun kamp opgesla gen (na overleg met de politie hebben zij toegezegd te zullen verhuizen). Daartussen de keu rige woning van Blikman, die niet van plan is te zwichten voor de ellende om hem heen. „We hebben het aanbod ge daan dat hij een onafhankelijke taxateur zoekt om de prijs van zijn woning te bepalen. Ik ver keerde in de veronderstelling dat we het eindelijk eens waren, maar toen haakte hij toch af', zegt Van Rij. Blikman: „Ik heb geen taxateur nodig, de ge meente moet betalen wat ik er voor vraag." Onoverbrugbaar probleem is voorts dat Blikman een forse schadevergoeding wil hebben. „Laat de gemeente hier eerst maar eens de rotzooi opruimen, Met een snelle actie heeft Notebook Porta PC 486SXP2 Zwart/wit 80486SX, 25 Mtiz MCI ö,w CPU met 80Mb harddisk, 4Mb RAM, 3.5" fdd 1 44 Mb, geïntegreerd toetsenbord en VGA LCD beeldscherm de politie gisteren drie ge kraakte panden aan de Haarlemmerstraat nabij het Vrouwenkerkplein ont- ruimd. De panden waren j nog maar net een uur ge- ij kraakt toen zeventien agenten daar een einde aan maakten. Nog een uur J later waren de 31 krakers afgevoerd. Een sympathi- Isanté van de krakers kreeg met de wapenstok een klap op haar hoofd. Zij zou een agent hebben gebeten. De kraakactie werd uitgevoerd door het Kraakoverleg Lei- j den. j! leiden frank buurman I; Volksvermaak op de Haarlem merstraat. Een grote groep sen- Isatiebeluste toeschouwers dromt samen bij de panden 70, j 72 en 74, in de buurt van het - Vrouwenkerkplein. De panden ~zijn net gekraakt en de Leidse politie maakt zich op voor de ontruiming. Het publiek heeft wel zin in een verzetje. De krakers hebben spandoe ken opgehangen. Ze hangen uit de ramen en maken de politie uit voor fascisten. De politie re- I ageert niet, maar enkele agen- I ten lijken wel zin te hebben in j de confrontatie. De politie houdt het publiek op afstand, bang dat het stenen, dakpannen of verfbommen gaat regenen. De krakers trachten de j sympathie van het publiek te winnen. „Wij willen aileen maar wonen", roept een kraker. „Ga liever werken", roept een toe- I schouwer. Voorbijgangers pro- beren zich door het publiek te I wurmen dat, teruggedreven I door de politie, de stegen ver- i stopt. „Wij willen alleen maar winkelen", roept een vrouw naar de krakers. 1 De sfeer wordt dreigend als i iemand probeert de krakers met I bier en brood te bevoorraden. Na een waarschuwing wordt de De politie maakt gisteren snel een einde aan de kraakactie in de panden Haarlemmerstraat 70-74. man afgevoerd. Een meisje dat sympathiseert met de krakers raakt in conflict met de politie. Ze krijgt een rake klap met de wapenstok en wordt afgevoerd. Omstanders reageren geschokt. Ontruiming Om twee uur gaat de politie tot actie over. Door de dakramen klimmen agenten naar binnen. Het bolwerk wordt stormender hand veroverd. Een voor een worden de 31 krakers afgevoerd. Enkelen verzetten zich hevig en schelden de agenten uit. Eén kraker heeft een lichte verwon ding opgelopen. De politie oogst applaus van het publiek. Om drie uur is de laatste kraker weg en verwijdert de politie de spandoeken. De Haarlemmer straat wordt weer vrijgegeven. De verantwoordelijkheid voor de kraakactie is opgeëist door het Kraakoverleg Leiden. Een anonieme woordvoerder stelt dat de politie niet het recht had tot ontruiming over te gaan. „De panden 70 en 72 waren al een keer gekraakt in 1992 en zijn per kort geding ontruimd. Ze stonden weer een jaar leeg en konden weer gekraakt wor den. Wij hebben de politie ge vraagd om leegstand te komen constateren, maar in plaats daarvan kwam ze met veel mankracht de zaak ontruimen. Er zijn mensen mishandeld en de camera van iemand die de ontruiming fotografeerde is af gepakt. Wij zullen een aan klacht indienen. Wij hebben drie advocaten ingeschakeld." Van een uitnodiging van de krakers is politiewoordvoeder R. Blom niets bekend. „Wij kregen om één uur de melding dat panden op de Haarlemmer straat werden gekraakt. De kra kers zijn op heterdaad betrapt op braak. Dat gaf ons het recht FOTO HENK BOUWMAN om in te grijpen. Ook zal de kra kers waarschijnlijk openlijke ge weldpleging ten laste worden gelegd, waardoor ze langer dan zes uur kunnen worden vastge houden." Volgens Blom zal de eigenaar van de panden, het Amster damse aannemingsbedrijf Im- mo, de panden dichtspijkeren en na de bouwvakantie direct laten slopen. Alleen de karakte ristieke voorgevel van de voor malige groentezaak blijft staan. Het is de bedoeling dat erachter huizen en winkels worden ge bouwd. Hoteliers in Leiden en omgeving vinden het niet correct dat VW-directeur Hugens belangen heeft in een hotel in de stad. Vorige week werd bekend dat zijn vrouw een aandeel heeft van 12,5 procent in Hotel Nieuw Minerva aan de Boommarkt. VW-bestuurslid A. Coenen heeft inmiddels aan gekondigd deze kwestie aan te kaarten in de be stuursvergadering van morgen. De nieuwe be stuursvoorzitter D.P. den Os zegt echter geen en kele moeite te hebben met het feit dat Hugens fi nanciële belangen in de horeca heeft. De VW speelt een rol bij de verdeling van de hotelruimte in de stad. Toeristen die zich voor een kamer tot de organisatie wenden, rekenen in het kantoor van de VW de eerste nacht af. Alle hotels hebben op die manier ook een duidelijk overzicht welke gasten via de VW komen. M. Worms, manager van Holiday Inn in Leiden, noemt het een slechte zaak dat de VW-directeur een aandeel heeft in Nieuw Minerva. „Er kan hier toch sprake zijn van belangenverstrengeling." Hij zegt dat zich bij zijn hotel nauwelijks klanten melden die door de VW zijn doorverwezen. „Dat kan ik voor een deel verklaren uit het feit dat wij voor de meeste toeristen te hoge prijzen hante- Ook mevrouw Kanbier, eigenares van hotel De Ceder, vindt het 'niet goed' dat Hugens betrok ken is bij Hotel Nieuw Minerva. „Het is mij al ja ren bekend. Ik wind me er niet zo over op omdat ik de meeste gasten via de universiteit krijg. De verdeling via de VW gaat naar mijn mening beter nu er een bord buiten hangt met groene en rode. lampjes, waarop staat aangegeven waar nog ho telkamers vrij zijn." Directeur A. van Ingen Schenau van hotel Het Witte Huis in Oegstgeest houdt zich op de vlakte. Hij heeft wel het idee dat Leiden prioriteit heeft bij de VW. „Maar dat is misschien ook logisch, want de toeristen komen in eerste instantie voor de stad." Het aandeel in hotel Nieuw Minerva Staat offi cieel op naam van mevrouw Hugens. Ook de vrouw van Groenoordhal-directeur A. de Jong, mevrouw De Jong - Erkelens, heeft een aandeel van 12,5 procent. Dit zou echter volgens de be heerster van het hotel een dekmantel zijn. Dat blijkt ook uit verslagen van aandeelhoudersverga deringen. Daar worden aanvankelijk Hugens en De Jong nog opgevoerd aJs 'vertegenwoordigers' van hun vrouwen, die nooit aanwezig waren. In latere verslagen wordt die moeite niet meer geno men en worden de vrouwen niet meer opge voerd. VRIJE TIJD De algemeen directeur van de stichting thuiszorg Groot-Rijn land, N. van Soolingen, is op gestapt. De 1500 medewerkers van de instelling zijn schrifte lijk op de hoogte gesteld. In de brief, die mede is opgesteld door Van Soolingen zelf, staat dat er 'breuklijnen' zijn ont staan in de relatie met het be stuur. Onderzoek heeft uitge wezen dat de breuk niet meer te lijmen is. Groot-Rijnland is het resul taat van een fusie van enkele instellingen op het gebied van kruiswerk en gezinsverzorging in Leiden en de Rijn- en Veen- streek. Voor Van Soolingen is nog geen opvolger gevonden. Mevrouw H. Grartiewski, vroe ger wethouder in Zoeterwou- de, is interim-voqrzitter en - directeur. Over de fusie en de aanstel ling is van het begin af veel te doen geweest. De PvdA-afdeling in Alphen kwam vorig jaar september met een kritisch rapport c de gevolgen van de fusie. De benoeming van Van Soolingen leidde tot het aftreden van kele bestuursleden. Zij konden zich niet verenigen met hoogte van het salaris van algemeen directeur en hadden een voorkeur voor andere kan didaten. Een woordvoerder van Groot-Rijnland wilde vanoch tend niet dieper ingaan op de breuk. Van Soolingen was niet bereikbaar voor com mentaar. Rondedaas Dienstencentrum De Ronde dans zoekt een vrijwillig(st)er die op donderdag (9.30 - 15.30 uur) wil begeleiden bij de dag verzorging voor ouderen. In lichtingen bij A. Driessen van de stichting Ouderenwerk 'De Rondedans' aan Julianastraat 74 (telefoon: 233210). Bijen In het Koetshuis Leidse Hout aan de Groene Maredijk is van 1 augustus tot en met 12 septem ber een tentoonstelling te be zichtigen over bijen en imkers. De tentoonstelling is ingericht door de Bijenvereniging Leiden. Men kan er zien hoe honing wordt geslingerd en getapt, hoe kaarsen worden gemaakt van bijenwas en hoe korven worden gevlecht. De openingsuren van de tentoonstelling zijn van 14.00 tot 16.00 uur. Personeel redt magnetron leiden Het personeel van een electrogroothandel aan de Zoe- terwoudsewegheeft gistermiddag de diefstal van een magnetron kunhen voorkomen. Twee mannen kwamen de zaak binnen. Een van hen bleef bij de deur staan, terwijl een ander de magne tron greep en wegrende. De bedrijfslèider en enkele perso neelsleden pakten de magnetron af, waama de twee mannen op de vlucht sloegen. Eén man vluchtte in een auto, de ander nam een taxi naar Den Haag. Daar werd de man, een 37-jarige Rijs- wijker, door de politie aangehouden. De ander is nog spoorloos. Auto's met gestolen verf beklad leiden Vandalen hebben in de nacht van dinsdag op woensdag drie auto's met verf beklad op de Colenbranderstraat. De verf was kort daarvoor gestolen uit een kelderbox aan de Uhlenbeck- kade. De dieven waren mogelijk teleurgesteld door de inhoud van de kelderbox, waarna ze zich met de buit schuldig maakten aan vandalisme. Wandelen De start van de corso-wandel tocht op zaterdag 7 augustus is bij het VW-kantoor aan het Stationsplein. Deelnemers kun nen 10, 15 of 20 kilometer lo pen. De tocht is uitgezet door de wandclkring Leiden. Het in schrijfgeld bedraagt 3 gulden Starttijd tussen 9.00 en 14.00 Voorlezen Op dc woensdagmiddagen 4 en 11 augustus wordt voor kinde ren van 4 tot 8 jaar een half uur voorgelezen in het filiaal Me ren wijk van de Openbare Bi bliotheek. Tijd: 14.00- 14.30 aan de Rosmolen 4. Tel. 211666. In de verpauperde Mors IV, tussen gekraakte en dichtgetimmerde huizen, woont nog het echtpaar Blikman. De gemeente krijgt hem zo maar niet weg. FOTO HENK BOUWMAN dan kan er weer worden onder handeld", zegt Blikman. Vol gens» de wethouder worden po gingen gedaan om de boel enigszins in de hand te houden. De reiniging steekt er extra energie in en de politie ziet er op toe dat de krakers het niet te bont maken. Maar, zoals een ambtenaar het formuleerde: „Het is vechten tegen de bier kaai." Wanneer gemeente en Blik man het niet eens kunnen wor den, komt het uiteindelijk aan op onteigening. Daarvoor is echter eerst een bestemmings plan voor het gebied nodig. Dat is momenteel in de maak. Wan neer het plan wordt goedge keurd is afhankelijk van het aantal bezwaarschriften dat er tegen wordt ingediend. Nogal wat buurtbewoners verzetten zich tegen de komst van de be- toncentrale naast Wernink. Dan kan een onteigeningsprocedure nog enige jaren in beslag ne- Wanneer beide partijen het plotseling toch eens mochten worden, wil Van Rij met ontrui ming en sloop van de panden aan de Mors IV wachten tot de nieuwbouw voor bedrijven op die plaats daadwerkelijk van start kan gaan. „Want om daar enige jaren grond braak te laten liggen, daar zie ik ook niet zo ShopToppers zijn aktie-artikelen van Clip Paper een landelijke keten van Kantoorsupers voor een Superkantoor1 Bel de dichtstbijzijnde vestiging voor toezending van de aktuele aktiekrant Koopavond en zaterdag open rjii juuj ■mill iirnrrm Vareseweo 41. Rotterdam Tel 010-262 10 22 Tiber 40 leidschendam Tel 070-320 30 04 Hanzeweg 11 Gouda Tel 01820-723 68 De Hemmen 23. Drachten Tel 05120-421 21 Onderhandelingen over verkoop huis weer vastgelopen Er is maar één man met wie hij nog zaken wil doen: de burge meester, de enige stadsbestuur der die hem te vertrouwen lijkt. Van de overige leden van het gemeentebestuur heeft hij de buik vol. Ze laten hem stikken in de Mors IV. Maar hij geeft niet op. „Schrijf dat maar op, Blikman en zijn vrouw wonen hier heerlijk."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11