Leidsch Dagblad Stroom vluchtelingen past in opzet Israël Maaien onder moeders paraplu 17< Proteststaking na bomaanslagen Straïheffing VS valt Hoogovens nog wel mee LEIDEN BEL: 071-128030 GOED NIEUWS WOENSDAG 28 JULf 1993 O OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40219 LOSSE NUMMERS 1,60 WAO-boete 3 Het GAK int boetes die bedrijven moeten be talen omdat een van hun werknemers in de WAO is beland voorlopig niet. Duits jongetje verdrinkt in sloot Duinrell wassenaar Een vijfjarig jongetje uit de Duitse stad Duisburg is gister middag verdronken in een slootje op de Wassenaarse cam ping Duinrell. Het kind werd sinds half vier vermist. Een zoekactie van de ouders en en kele campinggasten leverde geen resultaat op. Pas om half tien 's avonds werd de politie ingeschakeld die in samenwerking met de plaat selijke brandweer, een duikers ploeg en medewerkers van de camping een grootscheepse zoekactie op touw zette. Om ongeveer half twee vannacht trof een Duinrell-medewerker het lijkje aan in een slootje, vlak bij de plaats waar de tent van de ouders staat. leiden Regen of niet, het gras moet gemaaid. Want met een beetje zon en veel regen groeit het juist harder dan anders. Verlet is er niet bij voor de ze medewerker van de dienst Milieu en Beheer van de gemeente Leiden. In de stromende regen moest hij gisteren de maaier op om het opgeschoten gras in de perkjes langs de Haagweg te 'scheren'. Maar zó degelijk gewapend tegen slecht weer kan je wei nig gebeuren. foto &loek zuyderduin Gevechtscommando's 1 De Turkse regering wil door de Mummies 5 De I urkse regenng wil door de *\~7 Mummies onder het mes' instelling van speciale vechtcom- spinnen goed garen bij het re- mando's binnen een jaar van de genachtige weer. De tentoonstelling Kurdische opstand in het zuidoosten in het Rijksmuseum van Oudheden van het land af zijn. trok al 43.000 bezoekers. Vijf doden en 38 gewonden in Milaan en Rome MILAAN/ROME v-Rtr-DPA De Italiaanse vakbonden heb ben opgeroepen tot een staking van twee uur en demonstraties, uit protest tegen drie bomaan slagen gisteravond Iaat in Mi laan en Rome, waarbij ten min ste vijf doden vielen en 38 per sonen gewond raakten. In de Italiaanse hoofdstad kwam vanochtend onder lei ding van minister van binnen landse zaken, Nicola Mancino, het Nationale Veiligheidscomité bijeen. De groepering Gewapende Falanx (Slagorde) eiste in een telefoontje aan een persbureau de verantwoordelijkheid op voor de drie aanslagen, aldus het hoofd van de Milanese poli tie, Michele Serra. De beweging beweert ook verantwoordelijk te zijn voor de aanslag op het we reldberoemde Uffizi-museum in Florence eind mei, toen vijf doden vielen. Maar de autoritei ten hechten weinig waarde aan de verklaringen. De Gewapende Falanx zou altijd pas reageren nadat de media de aanslagen breed hebben uitgemeten. De maffia daarentegen heeft de laatste tijd wèl gewaar schuwd voor spectaculaire ac ties waarmee zij een aantal re cente tegenslagen wil wreken, waaronder de arrestatie van verscheidene leiders van de misdaadorganisatie. Volgens premier Ciampi zijn de bloedige aanslagen van dins dag een poging om de politieke vernieuwing in Italië tegen te houden. Ciampi, die zijn vakan tie onderbrak, zei dat Italië re kening moet houden met „her haalde pogingen om wanorde en paniek te creëren om de ver- Herbert Joeks alias Klukkluk (77) overleden AMSTERDAM feANP De acteur Herbert Joeks is he denochtend op 77-jarige leef tijd in het Antoni van Leeu wenhoek ziekenhuis in Am sterdam overleden. Joeks is vooral bekend geworden door zijn rol van de indiaan Kluk kluk in de kinderserie Pipo de Clown. Joeks werd in 1915 als Her man Jozef van Hugten gebo ren in Amsterdam. In 1943 maakte hij zijn debuut als ar tiest. Hij speelde in de jaren daarna in een enorm aantal theater-, film- en televisiepro- dukties voor vrijwel alle om roepen in Nederland. Joeks werd een volksheld door Kluk kluk, een rol die hij van 1958 tot 1970 speelde. Het succes werd een blok aan het been; de acteur werd steeds weer vereenzelvigd met de indiaan- met-het-speciale-taaltje. Joeks, een enthousiast ama teurzanger van het Weense lied, kon dat effect zelf minder waarderen. Verwoesting dorpen ten noorden van veiligheidszone in Libanon umuiden jy frans van den berg De Verenigde Staten komen met forse invoerheffingen op staal uit zestien landen, waar onder Nederland, maar minder dan werd gevreesd. Hoogovens wordt getroffen door een hef fing van 20 prpcent op koud ge walst staal, maar blijft gevrij waard van een heffing op warm gewalst staal. Dat heeft de Ame rikaanse International Trade Commission (ITC) gisteren be sloten. Volgens de ITC heeft Hoog ovens zich niet schuldig ge maakt aan dumping van warm- gewalst staal, maar wel van de koudgewalste variant. De hef fing voor Hoogovens bedraagt 20 procent, maar er zijn ook fa brikanten die door heffingen van meer dan honderd procent worden getroffen. De export van Hoogovens naar de VS bedraagt tien pro cent van de omzet, wat neer komt op 400 miljoen gulden. De helft daarvan bestaat uit warm- gewalst staal, zodat het besluit om hierop geen heffing te leg gen een meevaller is. Het koud gewalste staal, ruim 29 procent van de export naaf Amerika, wordt door de importheffing onaantrekkelijker voor de Ame rikaanse afnemers. Hoe groot de schade uiteindelijk (minder afzet) wordt, is nu nog onduide lijk. Overigens gaat Hoogovens het besluit van de ITC nog aan vechten. De Amerikaanse klagers een groep van elf staalbedrijven hebben dus maar ten dele hun zin gekregen. Zij toonden zich teleurgesteld. Ook de Ame rikaanse staalbedrijven zullen beroep aantekenen. Het minis terie van handel heeft tot 9 au gustus de tijd om een definitief besluit te nemen. GEOPEND PUZP •Hut het restaurant van de betere pizza Wij verkopen pizza's in 3 maten en een ruime keuze uit verse ingrediënten op onze wereld beroemde qeep pan pizza of thin 'n crispy pizza© AFHAALSERVICE Al onze warme gerechten kunnen worden meege nomen. Voor de lekkerste meeneempizza in de stad kunt u ons 20 minuten van te voren bellen en uw bestelling staat klaar als u komt. Even gebeld is vlugger besteld. 132.606 STEENSTRAAT 59 - LEIDEN IEDERE DAG GEOPEND Israëlische straaljagers en helikopters zijn gister avond begonnen met de verwoesting van dorpen in Zuid-Libanon, even ten noorden van de Veilig heidszone'. Premier Rabin legde gisteren uit dat Israël bewust aanstuurt op een stroom vluchtelingen. Van morgen zijn de bombarde menten voortgezet. tel aviv i,ad bloemendaal correspondent Rabin zei te hopen dat de aan komst van zoveel vluchtelingen in Bayrut de Libanese regering tot nadenken zal stemmen. Is raël wil dat de Libanese rege ring, geholpen door Syrië, de Hezbollah ontwapent. Maar de regering in Bayrut voelt daar weinig voor, omdat de Hezbol lah de enige is die gewapend verzet biedt tegen de Israëlische bezetting van het zuiden. Israël heeft het bezette gebied tot zijn 'veil igheidszo neverklaard Israël waarschuwde maandag al dat het de dorpen ten noor den van de zone zou aanvallen. Tienduizenden inwoners trok ken daarop naar het noorden. Israël zegt dat de dorpen dienst doen als bases voor de Hezbol- lah-strijders. Volgens berichten uit Libanon is de muchtar (hoofdman) van het dorp Jibshit een van de slachtoffers van de Israëlische bombardementen. Het dorp is een belangrijk cen trum van het shi'itische verzet. De Israëlische luchtmacht trof ook een positie van Unifil, de VN-vredesmacht in Zuid-Liba non. Vier VN-soldaten raakten daarbij licht gewond en de ex plosie beschadigde 15 VN-voer- tuigen. Ook gisteren wist Hezbollah weer salvo's Katjoesja-raketten af te vuren op het noorden van Israël, waar de bevolking al drie dagen in de schuilkelders zit. Veel vrouwen en kinderen zijn naar veiliger oorden gevlucht. De laatste drie dagen zijn in to taal 160 Katjoesja's in Israëls noordelijke grensstreek terecht gekomen. Rabin moest in een bijeen komst met de parlementscom missie voor buitenlandse zaken en defensie toegeven dat 'Ope ratie Verantwoordelijkheid', zoals de Israëlische strafexpedi tie wordt genoemd, nog weinig heeft kunnen uitrichten tegen de Katjoesja's. Tot zover onze correspon dent. De Verenigde Staten beschul digen Iran ervan de kwade geni us te zijn achter de strijd. Witte Huis-woordvoerder Dee Dee Myers zei gisteren dat Iran en de pro-Iraanse Hezbollah-be- nieuwing van het land tegen te houden." Bij de eerste en zwaarste aan slag, kort voor middernacht in het centrum van Milaan, kwa men drie brandweerlieden, een verkeersagent en een op een bank slapende man om het le ven. Er vielen twintig gewon den. Niet veel later explodeerden twee bommen in Rome. Een daarvan richtte zware schade aan aan de basiliek van Sint Jan van Lateranen. Bij de explosie zouden vier lichtgewonden zijn gevallen. De derde bom ontplofte in een nauw straatje achter het Fo rum, een belangrijke archeolo gische trekpleister. Hier raakten veertien mensen gewond. De chaos in Rome na de aanslagen verlamde het historische cen trum van de stad. weging in Libanon bewust op een gewapende confrontatie met Israël hebben aangestuurd, om op die manier het vredes proces in het Midden-Oosten te .torpederen. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Warren Christopher reist zaterdag naar het gebied. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties betreurt het geweld in Libanon en Israël. De V-raad verlengde het mandaat van Unifil met zes maanden. Edammer kaaskorsten als isolatie LONDEN k.DPA Een Brit uit Loughton, in het graafschap Essex, heeft een onge bruikelijke manier gevonden om zijn woning te isoleren. Hij be legde het dak van zijn huis met korsten van Edammer-kaas. Zijn werkwijze kwam aan het licht, toen tien dakbedekkers deze week het huis opnieuw moesten isoleren. De woningbouwvereniging die het huis beheert, heeft inmid dels opdracht gegeven de kaaskorsten te verwijderen en echt isolatiemateriaal aan te brengen. File door gekantelde vrachtwagen leiderdorp «.paul van der koou Een gigantische stroom auto's verlaat zuidelijk Libanon, richting Bayrut. De bestuurders hopen daar bescher ming te vinden tegen de Israëlische luchtaanvallen van de laatste dagen. ».foto EPA Nog geen abonnee? SERVICES HET WOORD IS AAN Benjamin Franklin Kortwiek uw kippen en uw illusies, zodat ge niet achter hen aan hoeft te hollen. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Gesprek van de zomerdag 16 Info18 RTV Show - Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 7 HET WEER Een gekantelde vrachtwagen met paprika's heeft gister morgen voor een kilometer slange file gezorgd op de rijksweg A4, op de rijstrook richting Amsterdam. De 30- tonner kantelde om tien voor half elf in de stromende re gen bij de oprit Hoogmade, maar werd pas twee uur later weer op zijn wielen gezet. Een rijstrook bleef al die tijd vrij. Toch bleef het files en ongelukken regenen op de rijksweg. Zo botsten bij Leidschendam vier perso nenauto's en twee paarde- trailers op elkaar. De (onbe kende) dravers bleven onge deerd, maar het verkeer stond vast tot aan de A13 (Rijswijk-Rotterdam). De politie vermoedt dat de paprika wagen kantelde om dat de chauffeur wat te veel oog had voor een ongeval op de rijbaan in de richting van Den Haag. Daar moest een vrachtwagen uitwijken voor invoegend verkeer. De wagen ;g met de oplegger tegen de vangrail en kreeg een klapband. Kon die vrachtwagen al snel weer verder, het Zoeter- woudse sleepbedrijf Van Marwijk had met twee 35 tonners een flinke klus aan de gekantelde vrachtwagen. De paprika's waren namelijk keurig binnengebleven. Frank Rijkaard laat zijn hart spreken Louis van Gaal weet nog niet welke rol Frank Rijkaard bij Ajax gaat krijgen. Rijkaard werd gis teravond met champagne bij zijn oude liefde Ajax binnenge haald. De transfer kost Ajax, door de medewerking van AC Milan, slechts 1,4 miljoen gul den. De Amsterdammers trok ken met Rijkaard een tweede grote naam aan, nadat Peter van Vossen vrijdag al was inge lijfd. Van Gaal zei het gisteren in Vierumaki (Finland) te betreu ren, dat Nederlandse Milanees niet eerder was ingelijfd. In de afgelopen maanden verklaarde de technisch leider van de Am sterdammers herhaaldelijk ver sterking van de verdediging te beogen. Hij sluit echter niet uit, dat de teruggekeerde Rijkaard toch een rol op het middenveld krijgt. „Net als Van Vossen moet Rijkaard bewijzen dat hij in de basis hoort." Ajax startte de voorbereiding op het seizoen op 5 juli. De Amsterdammers slo ten gisteren hun Finse trip af met een zege op Portsmouth, uit de een na hoogste Engelse divisie. Pagina 19: 'Dit heb ik altijd graag gewild'. Verwachting van het KNMI; Later wat zon Veel bewolking en af en toe regen of motregen. In de middag vooral in het zuiden en midden van het land ook af en toe zon. In de avond kans op onweer. Minimum temperatuur omstreeks 15 graden. Middagtemperatuur van 20 gra den op de waddeneilanden tot 26 in het zuiden van het land. Wind uit zuid tot zuidwest, matig, kracht 3. Hamster gedumpt ALPHEN AAN DEN RUN'. Dat iemand zijn hond aan een boom bindt of een kat in het bos achter laat als hij met va kantie gaat, is al geen nieuws meer. Maar het kan ook anders, zo ontdekten agenten van de Alphense politie. In een portiek van een flat aan de Gtoenoord hadden onbekenden een kooi met een bruine hamster achter gelaten. Om het leed voor het dier wat te verzachten had de eigenaar er wel enkele pakken voer bij achtergelaten. 1 A DagbUd i sfr'Sgagjfr BS i NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:- j Postcode: Plaats: Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i Q Per maand, automatisch j (ƒ28.75) j Q Per kwartaal j 0via acceptgiro (ƒ82,85) 0 automatisch (ƒ82,85) I Nr. bank/giro: i Handtekening Of bd 071-128030 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1