Vertier en cultuur onder de Dom. Neem de trein. Schrijvende Lezers PvdA DINSDAG 27 JUL11993 CHEF PAUL DE TOMBE. 071 -3 Onkruid (1) Het onkruid wordt niet meer verwijderd van de straat want 'onkruid is een verrijking voor de stad' zegt de gemeente in een artikel van dinsdag 20 juli in deze krant. Het is alweer geruime tijd gele den dat iemand van de plant soenendienst mij verzekerde dat de troep aan brandnetels en distels in een plantsoentje aan de Levendaallaan, ons de nach tegaal zou terugbrengen. Naast de vele misvattingen bij die dienst, bleek ook dat tot nu toe, te berusten op een misrekening. De nachtegaal is er nog niet, meneer Künn. Nu wordt er weer beweerd: „Onkruid is verrijking voor de stad". Nu is dat kwantitatief misschiet) wèl zo, maar kwalita tief beslist niet. Men kan rustig stellen dat het nergens in den lande zulk een grote troep is als juist hier in Leiden en dat nog met zulk een grote financiële bijdrage van de burgerij. Dat al- - les nog boyenop de 24 miljoen gemeenschapsgelden die men wegvergadqrd heeft over de al- of niet noodzakelijke vuilver brandingsoven. Mogelijk gaat dat zo ook tyeer met die 7 mil joen voor eén fabriek die alleen nog maar op papier, ons van het afval moet verlossen en een product zal opleveren waar nie mand behoefte aan heeft. Het is dan ook te betreuren dat de mensen nog^oiets als een her- inneringsvernjogen hebben en dus nog weten dat de straten schoon waren en ook niet wa ren voorzien ,van de verleng stukken van de vuilnisbelt in de vorm van betonnen bunkers en groene afvalbakken in de .voor tuin, i.p.v. bloemen op die plaatsen. Groen links en groen rechts, groen vóór en groen achter. Wat is de zin ervan om toeris tische wegen schoon van on kruid te houden en de andere wegen te laten begroeien? Dis criminatie van de bewoners lijkt hier de opzet. Milieuzorg groeit meer en meer uit tot milieuterreur, een ontwikkeling die ons ernstige zorgen moet maken. „We kun nen mogelijk de straten aanpas sen", zegt de heer Roos, maar wil men dan de stenen eruit ha len en de grond omploegen om de gras- en onkruidgroei te be vorderen? Of wordt alles ge woon asfalt? En dat alles terwijl er niet-nadelige onkruidverdel- gingsmiddelen in de handel zijn. Doet de gemeente niets aan het schoonhouden van trot toirs en wegen, dan ook geen geld daarvoor, zou de slogan moeten zijn voor de bewoners van de weilanden 'nieuwe stijl'. De waardering voor het onkruid is er beslist wèl, maar dan wel waar het verwacht wordt aan wezig te zijn, nl. de hjeemtuin. Terug naar de tijd toen plant soenendienst nog een dienst was in de zin van dienstverle ning aan de burgerij bij het schoonhouden van hun straat, daar willen wij weer heen. Nu schaamt men zich voor de stad die zelfs een universiteit bezit. Of geldt nog steeds het: 'Hoe groter geest, hoe groter beest?'. Toch zou ook hier moeten zijn: Het zijn juist de vrienden die mij op mijn feilen wijzen. H. van Eek, Hoge Rijndijk 3, Leiden. Onkruid (2) "Onkruid is verrijking voor de stad" aldus gemeenteambte naar Roos. Je verwacht van een gemeentebestuur maatregelen om de stad aantrekkelijker te maken, in plaats van er lang zaam maar zeker een grote puinhoop van te maken. Ik kwam zelf 2 juli 1928 in Leiden om een jaar als militair te dienen. Het was toen een klein stadje, met hele mooie wijken buiten de singels. Er wa ren ook een paar hele mooie parken, o.a. het Plantsoen en v.d. Werfpark binnen de singels en het Kooipark buiten de sin gels. Deze parken kunnen nu niet meer tippen aan wat ze ge weest zijn! Dat ga je krijgen als de gemeente er zulke rare men sen op na houdt: een vuiltje kan geen kwaad! Voorheen, als je na tien uur 's morgens je deurmat uitschudde of klopte en de poli tie betrapte je, dan had je een bon, de straat moest schoon blijven. Idem als men werd be trapt met schrobben van de straat, ook dan werd je gepakt. De grachten toen waren een gruwel van stank. Maar wat wil je, Leiden was een fabrieksstad en dan werd ter wille van de bo terham wel geloosd, wat het milieu niet ten goede kwam. Nu is dat gelukkig niet meer zo, ve le zijn gedempt en de mooiste is voor mij de Oranjegracht. Want daar wonen mensen die zo nu en dan het onkruid er uit halen en eventueel bij het huisvuil op ruimen. Kom je daarentegen op de Oude Vest en Singel, daar groeit de nieuwe groente, de brandnetel, soms meer als één meter hoog. Zo ook op de Waardslootwant een gracht kan je het feitelijk niet noemen en niet ontdekken door het vuil wat er groeit. De groene waas is tevens voor bejaarden levensge vaarlijk, je kan er zo lekker op glijden. Als je twintig bent heb je daar geen boodschap aan! Maar dat maak je op de Oude Vest en Singel niet mee, daar is veel verkeer op de rijbaan. Daar maakte ik pas nog mee dat een damesstudent eigenhandig een stuk afzette, want ze hadden een aanhanger en die moest ge lost worden. Terwijl het niet no dig was, althans als men begrip voor elkaar en anderen had. Ui terst rechts en niet midden op straat, dan had alles er gewoon voorbij kunnen gaan. Dergelijke zaken bevorderen niet het ge zicht wat Leiden te bieden heeft, b:v. de musea en vele ge bouwen met heel mooie gevels, als je het zien wilt! Van het huidige gemeentebe stuur kan je niet veel meer ver langen als wat ze nu doen. Wik ken en wegen hoe komen we de verkiezingen door! Daarom in gezetenen van Leiden die iets zien van de oudheid en z'n schoonheid, sla de handen in een en houdt de straten onkruid vrij! M. den Hartog, Kaarsenmakersstraat 2, Leiden. Onkruid (3) "Onkruid is niet lelijk, het is een verrijking van de stad" zegt ge meente-ambtenaar Roel Roos. Zo, dat weten wij dan weer, en zo zie je maar, een mens is nooit te oud om te leren. Hopelijk werken er bij de rei nigingsdienst niet van die malle ambtenaren, want dan komt het nog zo ver, dat zij de vervui ling van de Leidse straten ook een verrijking vinden. J. Zeilstra, Burggravenlaan 220, Leiden. Winkels Het beleid van de gemeente Leiden is uitsluitend gericht op: hoe krijgen wij zoveel mogelijk geld om de artikel 12-status te ontlopen, politiek prestige dus. Precariorechten, onroerend- goedbelasting, parkeergelden, verkoop kabeltelevisie e.d. moe ten dit voorkomen. Kortom, er is geen beleid bij de gemeente Leiden. Het wordt eens tijd om capabele mensen neer te zetten die hun positie kunnen waar maken en echt beleid gaan voe- Een rekensommetje leert dat de kleinste winkelruimte van 38 m2 op de Steenstraat, overeen komend met een garage met een breedte van 2.90 mtr. en 13 mtr. diep, zonder achteruit gang, neerkomt op f 1.600,- per maand, maar dan ben je wel ondernemer op een A-l lokatie De gemeente Leiden kan geen huurders vinden voor twee winkelpanden aan de Steen straat, meldde stadsverslagge ver Loipan Leefmans in de kant van 22 juli. Leidenaar H. Bos meent te weten hoe dat komt: er is geen beleid bij de gemeente Leiden. Naar aanleiding van het artikel Winkels niet te slijten op de Steenstraat" van Loman Leef mans wil ik reageren, als voor malig geïnteresseerd onderne mer/zelfstandige in één van de ze, overigens drie, aangeboden winkelpandjes. In februari 1992 werd in een gemeente-advertentie de win kelruimte in de Steenstraat aan geboden. Op 18 februari heb ik o.a. met de heer Toet van E.Z. gesproken over onze plannen m.b.t. deze ruimte. N.a.v. dit ge sprek kregen wij op 31 maart 1992 een schrijven dat wij in principe in aanmerking kwa men, aldus de heer Amptmeyer, hoofd directie E.Z. Op 27 april werden wij uitgenodigd voor een gesprek inzake de eventueel te betrekken winkelruimte. Als ondernemer ben je uiter aard geïnteresseerd in het kos tenplaatje. Naast de circa f 400,- per m2 per jaar exclusief ener gie, moest tevens rekening wor den gehouden met investerin gen in een toilet, aanrechtblok, CV-installatie en een eigen me terkast. De vertegenwoordiger van het aannemersbedrijf schatte dit alles in op circa f 15.000,-exclusief o.b.! De huurprijs was tot stand ge komen door bemiddeling van een makelaar die vond dat er sprake was/is van een A-l loca tie aldus de gemeente Leiden en er werd een vergelijking ge maakt met o.a.- Haarlemmer straat en Breestraat. Uit het gesprek bleek dat de WBL de verhuurder zou zijn. Mij is gebleken dat het totaal niet botert tussen de WBL en de gemeente Leiden. Na vanaf april tot begin november '92 te zijn bezig geweest met telefo nisch/schriftelijk contact op óns initiatief met de gemeente Lei den en de WBL blijkt/bleek dat géén enkel persoon een "be drijfseconomische" beslissing mag/kan/wil nemen. Van on derhandelen heeft men nog nooit gehoord. Uiteindelijk werd er dan in november gevraagd of we nog geïnteresseerd waren. Uiter aard, maar niet onder de voor waarden van de gemeente Lei den of is het de WBL? Hoezo nooit meer van de ondernemers gehoord? De gemeente Leiden wil gewoon niets horen. drs. H.S.J. Bos, bedrijfseconoom, Briljantstraat 16, Leiden. (van redactiewege ingekort). U2 Op de nieuwe CD van U2 is de groep onherkenbaar. In hun drang naar vernieuwingen zijn Bono en de anderen te ver doorgeslagen, schreef recen sent Wim Koevoet. Leidenaar Robert-Jan van den Hoorn is een andere mening toegedaan. „U2 is dood," las ik zaterdag 17 juli jl. in uw rubriek "Nieuwe CD's Oorzaak: overdosis me tamorfose. Als dat zou kunnen, zouden vele artistieke geesten (vooral, maar niet uitsluitend die van deze eeuw) ver vóór hun officiële sterfdatum reeds te betreuren zijn geweest: Picas so, Mondriaan, enz. Om dichter bij U2 te komen: The Beatles zouden veel eerder en veel va ker (de één wat meer dan de ander) gestorven zijn. Goed, als een band ons be valt, zouden we hem het liefste in een doosje willen doen (ik trap er in elk geval steeds weer in), maar een artiest is ook maar een mens en het is mijns in ziens juist een levensteken als hij zich ontwikkelt. U2 pakt de zaken misschien wat drastisch aan (ook ik hoor liever het oude materiaal!), maar was er zich dan ook vanaf het begin ('Boy') van bewust dat die ontwikkeling onvermijdelijk ging komen en hoopte maar dat het publiek meekwam (vandaar de naam?). Volgens mij blijft het echter het zelfde hart (en niet dat van Flood en Eno), dat klopt en klopt en springlevend is. Eigen lijk zijn de huidige concerten daar het bewijs van. Laat u ook overtuigen op 3 augustus in Nijmegen. Mis schien komen we elkaar tegen. Ik verheug me erop. Robert-Jan van den Hoorn, Vingboonshof22, Leiden. Vuilfabriek De gemeenten die tegen de komst van een vuilfabriek aan de Voorschoterweg zijn, ma ken weinig kans. Leiden heeft zo'n grote stem in het gebeu ren dat de fabriek nauwelijks is tegen te houden, was de strek king van een achtergrond-arti kel. Wat ondergetekenden betreft valt het Leidsch Dagblad met als publiciste Erna Straatsma grif in de prijzen. Men heeft nu op 8 juli jl. eindelijk eens in de openbaarheid gebracht hoe er door bepaalde bestuursleden gedacht en gehandeld wordt in Gevulei-kader. In de Gevulei nemen negen gemeenten deel. Echter, kenne lijk is het zo, dat grote broer Lei den, gezien het inwonertal van die gemeente, praktisch gezien, de rest zijn wil op kan leggen. Het reglement van de Gevulei geeft aan dat het aantal stem men dat een gemeente kan uit brengen afhankelijk is van het inwonertal. Zo kunnen van de negen deelnemende gemeenten er zeven tegen een besluit zijn, echter een minderheid van twee, waaronder dan Leiden, kunnen dat besluit er toch doordrukken. Hiermede wor den dus indirect zeven gemeen teraden buitenspel gezet! Is dit nu de geest van een goed sa menwerkingsverband? Tot zover het prijzen van het LD, want het LD geeft zonder enig kritiek en naar het lijkt in stemmend weer, dat grote broer Leiden (lees wethouder De La Mar) zijn goede relatie met buurgemeenten op deze wijze wil onderhouden! Citaat: „De Sleutelstad is net niet groot ge noeg om een meerderheid bin nen de Gevulei te halen." Ook de rest van het artikel van mevr. Straatsma geeft aan leiding enige kritische kantteke ningen te plaatsen, te weten: 1. De Leidse gemeenteraad heeft niet ingestemd met de bouw van de SVI, zoals is ver meld, maar met deelname aan de financiering van de volgende fase van de miljoenen verslin dende voorbereiding van de bouw van de SVI, nl. de zgn. basicengineering" (technisch voorontwerp). Dit voorontwerp is noodzakelijk om o.a. de bouwvergunning aan te vragen. 2. Leiden drukt een belangrijk stempel op de besluitvorming, maar het is duidelijk dat de an dere gemeenten niet onbe dachtzaam in dit project mee hollen. In tegenstelling tot Lei den hebben de andere gemeen ten duidelijk meer tijd nodig om een kundig oordeel te vor men ten aanzien van het mee doen in de "basic engineering" fase. Deze gemeenten krijgen tot 1 oktober de gelegenheid om te beslissen om verder mee te doen. In deze periode kun nen de verschillende alternatie ven om vuil te verwerken op Als je het station Utrecht uitloopt, sta je al meteen in het winkelcen trum Hoog Catharijne. Vandaar is het nog geen 5 minuten lopen naar het oude centrum, waar zich ook veel winkels bevinden en waar de grach ten zijn met talloze terrassen en eetgelegenheden. Maar ook uit cultureel oogpunt is Utrecht interessant. Twee voor beelden: het museum Van Speelklok tot Pierement' en het Centraal Museum, met een collectie oude, moderne en hedendaagse kunst. Met een NS-Dagtocht naar Utrecht krijg je zo'n 20% korting op de treinreis, aanvullend vervoer en toegang tot o.a. het Nederlands Spoor wegmuseum. Met een NS-Dagtocht naar Utrecht beleef je veel voor weinig geld.^^ een juiste manier vergeleken worden. Deze extra afweging vindt in Leiden niet plaats. 3. Of deze installatie aan de Voorschoterweg geplaatst gaat worden moet nog beoordeeld worden door de vergunningver lenende instanties. In elk geval is een groot aantal bezwaren in gediend tegen het Milieu Effect Rapport (MER). 4. Niet de provincie gaat door met de uitvoering van de "basic engineering" maar de zelfstan dige Proav (Provinciaal Afval verwijderingsorgaan) laat dit doen. 5. Niet het dagelijks bestuur (o.a. de heer De la Mar) zoals mevr. Straatsma stelt, maar het algemeen bestuur beslist vol gens artikel 27 van de algemene bepalingen van de gemeen schappelijke regeling Gevulei over het al of niet uitstappen van leden uit de Gevulei. Alle deelnemende gemeenten zijn in dit algemeen bestuur vertegen woordigd. Verder staat er uiter aard mogelijkheid van verzet open tegen een besluit van het algemeen bestuur in deze, waarbij de provincie het uitein delijke besluit neemt. Waar halen we deze kennis allemaal vandaan? Uit openbare stukken die ook allemaal aan mevr. Straatsma ter beschikking staan, maar waarvoor zij kenne lijk, in haar haast om de Leidse regio in te lichten, helaas niet de tijd heeft gehad om ze eens rustig door te nemen. Tot slot: protesteren zinloos? Nee, protesteren heeft wel de gelijk zin, zeker bij de hierboven geschetste besluitvorming. Een ieder kan zijn stem ook laten horen buiten de verkiezingen. Het Nederlands rechtsbescher mingssysteem biedt daar geluk kig een groot aantal mogelijkhe den voor. Echter in de oordeelvorming van de burger en volksvertegen woordigers is het essentieel dat de krant een objectieve be schouwing geeft. Dat is ons in ziens overwegend niet gebeurd in het artikel van 8 juli jl. Stichting Stop Vuilverwerking Voorschoterweg Leiden, T. Alblas, voorzitter, B. Hospers, secretaris, Apollolaan 27, Leiden. Groeten In uw rubriek 'Groeten uit Lei den' is een verkeerde en wel licht kwetsende opmerking ge slopen m.b.t. het stemmen. Door mij is gezegd dat vroe ger woonbootbewoners net als woonwagenbewoners een an dere wijze van wonen prefereer den en ten onrechte anders werden gezien en in een be paald deel van de wet waren ondergebracht. Uit genoemd stukje zou kun nen worden opgemaakt dat be treffende opmerking discrimi nerend is bedoeld tegenover woonwagenbewoners en dat betreur ik ten zeerste. J. van der Geer, Roomburgereiland 2,. De Vliet gen en 3000 op topdagen? Wat minder gemeenteborrels en je hebt 't eruit! Moeten we alle maal weer de auto in om naar 't strand te jakkeren, of moeten we zoals in de tijd van de paar- detram gaan lopen naar Kat1 wijk? Daar kun je geen baantjes trekken, en zwemmen is toch de gezondste ontspanning? Trouwens, die laatste zin in het artikel over alleenstaande moeders met kinderen en 55+- ers vind ik discriminerend. Hoeveel zijn daar niet van? Veel meer dan golfspelers en rijke bootbezitters. Waar moeten de ze minder draagkrachtigen dan heen, is er verder iets waar zij een verantwoorde uitgave aan kunnen doen? Ik laat het oordeel aan de le zers over. Wij hebben in luttele uren duizenden handtekenin gen verzameld en bezoekers ge teld. Wie steunt ons nog meer, 't moet toch lukken?! Names een groep 60+-ers die elke dag, weer of geen weer, zwemt in de Vliet. Tine Mizé'é, Van Lennepstraat 4a, Leiden. Zwembad De Vliet moet dicht want de gemeente heeft geen geld het buitenbad op te knap pen. De zwemmers leggen zich er niet bij neer en voeren actie. Naar aanleiding van het artikel over zwembad De Vliet in het Leidsch Dagblad van zaterdag 17 juli jl. Wat een leuke foto van een dicht toegangshek, waarom niet één als er vele mensen 's mor gens vroeg hun baantjes trek ken? Zij beleven daar plezier aan (de sfeer is altijd vrolijk) en ze sparen dokterskosten uit. Volgens de heer Duivesteijn zou het niet verantwoord zijn om voor 20 warme dagen een bad open te houden. Hierop zou ik ten eerste willen zeggen: Er zijn veel meer zomerse da gen, alleen door een ouderwet se, niet soepele opstelling van de heer D. is het bad op deze dagen niet open geweest (apr- /mei). Ten tweede, nu we het over economisch verantwoord hebben, wat dacht je van 't geld waarmee de gemeente de Blauwpoortsbrug verbouwde en de entourage daaromheen, voor misschien 7 kruisers per zomer? En de passantenhaven, daar ligt er momenteel niet één! Als laatste, wat vindt de heer D. een grote investering? Gezien een kunstwerk zoals op de Garen- markt, waar niemand wat aan heeft en waar steeds geld bij moet vanwege vernielingen. Niet het openluchtbad is ou derwets als de paardetram, maar 't denkpatroon van stads en landsbesturen. Wat is in deze tijd nou 8 ton voor het plezier van 300 personen op slechte da De PvdA zit te springen aansprekende politici die bij deve rkiezingen stemmen trekken, was de conclusie van een re bellerend lid van de Leidse PvdA. „Hadden wij maar een Walen kamp", kon men lezen in het LD. van 16 juli jl. Tot onze ver rassing was het een ontboeze ming van een PvdA-lid, nl. dhr. Van Seggelen. Dat verlangen bleek gebaseerd te zijn op de aanwezigheid van genoemde Walenkamp op de markt, op de (natuurlijk) fiets en de al even natuurlijke boot. De boot waar ook hij ons allen in wil nemen, ontbreekt aan de verduidelij king. De heer Walenkamp die blijkbaar zijn wortels (wat dat ook moge zijn), in de Leidse sa menleving heeft, is toch ook de man die de Blauwpoortsbrug 'beweegbaar' liet maken v vele miljoenen guldens aan be lastinggelden? Nu, na zovele maandep, blijkt dat geen enkele schipper prijs stelt op die be weegbare brug. Hij is ook dé man die nog veel meer Leidse bruggen beweegbaar wil ken, om dan tot Amsterdamse toestanden te komen waar n op plannen broedt om alle terverkeer uit hun grachten te verbannen. Hij is ook de man die in eerste instantie er niet over peinsde de brug nabij de Haagsche Schouw te herstellen nadat deze wegens gebrek onderhoud van armoede ineen stortte. Een passender opmer king zou zijn: „Gelukkig hebben wij er maar één...". Maar dat is nog niet alles wat in het genoemde ten berde werd gebracht. Duidelijk werd dat er in de Leidse gemeente raad een strijd woedt tusser lochtone- en autochtone Leide- naars. Het was de 'Zachte G' die hiertoe aanleiding gaf. Is de a teur van dat artikel, dhr. Van Seggelen, er niet van op de hoogte dat eertijds de Wijzen uit het Oosten, kwamen? Voor ons buitenstaanders is het on begrijpelijk dat het: "Waar ben je geweest dan?" en een zachte G kon leiden tot al datgene dat Leiden nu tot een onleefbare stad dreigt te maken. Toch zul len zij met een bekakte spraak en zij met die zachte G, sarrjen weer één geheel moeten gaan vormen om er nog van te ken, wat er nog van te makeri is. Er is immers maar één volk, 'de mens', en maar één land, 'de aarde'. Het oude socialistische lied uit de tijd waarin men het Plan Van De Arbeid aan prees als middel om uit de toen heer sende ellende te komen, dat lied zal misschien en hopelijk nog wel in een archieflade lig_ opgeborgen. Kunt u het niet meer vinden? Welnu, hier een geheugensteuntje: „In de duisternis der tijden Heffen wij de fakkel op. Door een dal van bitter lijderf Gaan wij opwaarts naar de top." Om dan te vervolgen mèt: „Machinisten kranendrijver Architect en sjouwerman, Slaat uw handen in elkander Allen op voor 't Arbeids Plan. Mogelijk horen dan die sjou werlieden bij die zachte G, maar zij horen er wél bij. Ten o vloede kan hij misschien ook nog de tekst op de zijgevel v het politiebureau gaan lezen. Blijft nog de vraag: Hoe be middeld hij zijn klanten bij het zoeken naar een baan, bij zijn opvatting over uitspraakver schillen? H. van Eek. Hoge Rijndijk 3, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8