Grafiek Fré Cohen 'tot verheffing der menschen' Niet-commerciële reclame slaat aan De dood in het laatste kunstwerk Cultuur&Kunst Aïda financiële strop CBK toont grafiek in kader Kunstestafette Grafiekbiënnale dreigt op flop uit te draaien DINSDAG 27 JUL11993 Aanwinsten Rijksprentenkabinet Amsterdam Het Rijksprentenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam toont van 31 juli t/m 17 oktober zijn aanwinsten uit de periode 1992-1993. Tentoongesteld worden ongeveer dertig tekeningen en tachtig prenten. Het museum noemt de kwaliteit van de getoonde werk noog. De 18de eeuw is op het gebied van de tekenkunst goed vertegenwoordigd. Hoogtepunt is volgens het museum de aankoop van vier grote aquarellen van Jacob Cats. Te zien zijn ook vier Indiase miniaturen. Nederlandse kunstenaars naar Moskou Amsterdam Een groep van 15 Nederlandse kunstenaars vertrekt half augustus naar Moskou om samen met 15 Russische vak broeders een tentoonstelling te maken. Het project, getiteld „ex change" mondt uit in een expositie die op 12 september in het Contemporary Art Centre van Moskou wordt geopend. Volgend voorjaar is een vervolgtentoonstelling in Amsterdam. Van de dialoog tussen de kunstenaars wordt een film gemaakt waaraan de VPRO-televisie zal meewerken. Na de expositie in Moskou en Amsterdam verschijnt een catalogus van de twee exposities. Voor het ontwerp heeft Rob Schroder zijn medewerking toege- Theaterprenten Lautrec in Den Haag den haag De parijse theaterwereld herleeft in 50 lithos' van Henri de Toulouse-Lautrec die het Museum Paleis lange Voor hout van 6 augustus tot 16 september tentoonstelt. Dankzij Lautrec hebben veel artiesten die anders in de vergetelheid zou den raken bekendheid verworven. Namen als Aristide Bruant, - Yvette Guilbert en Jane Avril leven, dankzij de prenten van de Parijse schilder, nu nog voort. Het bureau Services Products International (SPI) in Ermelo leidt zo goed als zeker een fors verlies op de organisatie van de opera Aïda. In totaal is voor ruim één miljoen gulden aan claims ingediend. De 'opera spectacular' Aïda werd eind juni gedurende vier avonden opgevoerd in de Rai in Amsterdam. Tijdens de premiè re ging al direct van alles ver keerd. Bezoekers klaagden dat ze niets konden zien, het geluid 'Wild Plakkenin Centraal Museum In Amsterdams Historisch Museum Nederlandse SS-ers stuiten 10 juni 1943 in Borne op een Joodse onderduikster. Ze wordt gearresteerd, slikt enkele gifpillen en overlijdt twee dagen later. Er wordt een naamloos graf voor haar gedolven. De kunstenares Fré Cohen is 39 jaar oud geworden. Ze laat een groot oeuvre na, dat tot 29 augsutus is te zien in het Amsterdams His torisch Museum. amsterdam. andreas Het werk var 1943) heeft gevonden in de strijd om Zij wortelde Fré Cohen (1903- inspiratiebron zij als rechtvaardigheid, •ven sterk in de so- ciaal-demöcratie als in de jood se gemeenschap. Vader Levie was diamantbewerker, moeder Esther de dochter van een siga renmaker. De kleine joodse luy- den zagen licht en uitkomst in de opkomende arbeidersbewe ging. Er werd politiek bedreven in de SDAP en voor de jongeren was er de AJC. Het meisje Fré zong en tekende graag. In de avonduren nam ze tekenlessen, daarna volgde ze de opleiding van het Instituut voor Kunstnij verheidsonderwijs. Ze joeg be vlogen op werk en verzamelde in de loop van weinig jaren een respectabel aantal opdrachten. Vanaf het begin was er een duidelijke gerichtheid op de grafiek als dienende vorm van kunst. Fré ontwierp en liet drukken 'voor direct gebruik': pamfletten, boekomslagen, za kelijk drukwerk, postkaarten, brochures, vignetten, affiches, illustraties, trouwkaarten en ka lenders. Ze vestigde tussen de twee oorlogen een naam en verliet de aanvankelijk zwaar op het Art Deco leunende stijl voor een meer persoonlijk geluid. Vooruitgang Fré Cohen is ten nauwste ver bonden met de plaats en bete kenis van de sociaal-democrati sche instellingen in haar tijd. Voor velen is dat nu grauwe ge schiedenis geworden. De ont wikkelingen hebben Het Ideaal goeddeels terzijde geschoven, al is er een kleine kern die zegt dat hetzelfde ideaal nog steeds springlevend is. Verheffing van de lagere klassen was een doel dat in de drang tot nivelleren ten onder is gegaan. Het Mor genrood vond met het klimmen van de zon niet altijd een ver volg. Het doel van bewegingen als de AJC had zeer veel met volksverheffing te doen. De we gen heetten onder meer sport, spel, studie, kunst- en natuur beleving, zelfwerkzaamheid. Het is onmogelijk het werk van Fré Cohen los te zien van die beweging. Ze zette zich in en werd in niet onbelangrijke mate beloond. Haar opdrachtgevers waren met name te vinden in de hoek van de sociaal-democratie. Daarnaast werkte ze voor Jood se instellingen, de gemeente Amsterdam, de uitgevers Quer- ido, Veen, Wereldbibliotheek, Meulenhoff, Strengholt, Allert de Lange en de Arbeiderspers. De kunstenares maakte ook ontwerpen voor ruimtelijke ob jecten, maquettes, tentoonstel lingen. Tijdsbeeld De overzichtstentoonstelling in Amsterdam geeft het beeld van een tijd, die de uitloper van de ene wereldoorlog met het begin van de volgende verbond. Waarden en normen verander den snel, idealen vervluchtig den. De roep om meer leidde deugde niet en de videoscher men waarop de voorstelling werd vertoond, vielen uit. In totaal 3.500 mensen clai men een gemiddeld bedrag van 150 gulden terug; in totaal ruim een half miljoen gulden. Ook de Rai eist een half miljoen gulden. Tenslotte hebben de 750 figu ranten voor twee ton reiskosten Eerder besloot de organisatie om de drie voorstellingen die in augustus in het Duitse Essen zouden worden gehouden, uit te stellen tot november. Van de Leidse kunsenaar Ben Overdevest is tot 29 augustus een kleine presentatie te zien in het Centrum Beeldende Kunst. Overdevest werkte in het kader van de tweede Kunstestafette, die volgende maand in Zuid-Holland wordt gehouden, een gra fiekopdracht uit met als uitganspunt een tekst van Eric Bolle 'Es thetica van de zinloosheid'. Zeven kunstenaars uit verschillende (Zuidhollandse) gemeenten kregen van de cultprele raad Zuid- Holland de organsator van de Kunstestafette, een dergelijke op dracht. De tweede Kunstestafette plaatst dit jaar de relatie tussen beeldende kunst eri recreatie centraal. Op 26 augustus zal de Leidse bijdrage aan deze estafette officieel worden geopend. On der de titel Contrapunt Depressie wordt een wandel- en fiets route door Leiden uitgezet lands een beeldende kunsttentoon stelling op veertien verschillende plekken. Deze manifestatie wordt georganiseerd door Stelling Projecten in samenwerking met de gemeente Leiden en het Centrum voor Beeldende Kunst. De provincie heeft hiervoor een subsidie van 7.500 gulden ver leend. Het Centrum Beeldende Kunst is gevestigd aan de Hooglandse kerkgracht 19/21. Openingstijden: woensdag t/m zaterdag 12-17 uur, donderdagavond 19-21 uur. utrecht gpd „Wij hebben altijd als fundament voor ons werk gehad dat er een eigen verhaal in een ontwerp moet zitten. Dat je naast het ver haal van de opdrachtgever ook je eigen ver haal vertelt En als die twee verhalen elkaar dan ook nog eens versterken, krijg je de beste kwaliteit." Samen met Lies Ros vormt Rob Schroder sinds 1977 de harde kern van het ontwer perscollectief Wild Plakken. Ten strijden trekkend tegen conventies en dogma's in vormgeversland hebben Ros en Schroder hun eigen visuele taal ontwikkeld, die is ge baseerd op betrokkenheid en een gezond wantrouwen tegen de gevestigde orde. In het Centraal Museum te Utrecht wordt voor het eerst op grote schaal een inzicht gegeven in de denk- en belevingswereld van Wild Plakken. Na een korte introductie wordt de kijker geconfronteerd met een ka kofonie van beeld en geluid. Projectors op hoge stellingen projecteren in een verdui sterde ruimte ontwerpen van Wild Plakken op de muur, terwijl ondertussen stemmen in de ruimte klinken, die vanuit verschillen de gezichtspunten visies geven op de vorm geving van het collectief. Helemaal achterin de tentoonstellings ruimte is een tweede verduisterde zaal. Hier draaien video's die Wild Plakken maakte voor het kunst- en mediaprogramma Prima Vista van de VPRO en projecteert een dia projector als een beeldcatalogus chronolo gisch het werk dat Wild Plakken in de afge lopen vijftien jaar maakte, vaak ook in de context waarin het tot stand kwam. Ingeklemd tussen dit visuele bombarde ment zit een zaal, die de rust uitstraalt van een leesruimte in een bibliotheek. Aan touwtjes vanaf het plafond hangen tijd schriften en boeken, die door de bezoekers ingekeken kunnen worden, terwijl her en der in de ruimte vitrines staan, waarin vormgeving op papier te bewonderen is. Op de entresol, die tussen de twee eerste ruimten van de tentoonstelling zweeft, wordt door middel van foto's het ontwerp proces getoond. Twee foto's zijn er door Ros en Schroder extra uitgehaald en sterk uitvergroot. De ene is een wat mysterieuze close-up van een vrouwentorso en de ander een troosteloos beeld van een bundeltje kleren, dat de vorm van een mens heeft, lig gend in de modder. Het symboliseert de twee polen waarbinnen het wérk 'van Wild Plakken zich beweegt. Schroder en Ros: „Het is voor ons heel belangrijk dat we een band hebben met ons onderwerp. Met pro- duktontwikkeling en réclame hebben we absoluut geen binding, dus zulke opdrach ten nemen we ook niet aan. De wijze waar op reclame wordt gemaakt is toch nog steeds het voorspiegelen van een droomwe reld. Het in slaap sussen, alsof er in de wer kelijkheid geen chaos is. Wij willen opko men voor de echte behoeften „We hebben voor allerlei opdrachtgevers gewerkt. Soms was dat niet altijd even mak kelijk. Bij de Nederlandse Opera bijvoor beeld komen veel buitenlandse regisseurs en die hebben niet de Nederlandse ontwer persmentaliteit. Die waren dus niet gewend dat een ontwerper op gelijke voet mee dacht. Die eigenzinnigheid blijkt heel Ne derlands. Dat heeft ook wel conflicten op geleverd, zelfs zo ver dat we uiteindelijk geen affiche hebben gemaakt." „Naast de opdrachten doen we ook pro jecten, waarin we onze betrokkenheid wil len laten zien, zoals de schilderijen die we in de entreehal naar de tentoonstelling la ten zien of de filmpjes voor Prima Vista, waarin we onze visie op de wereld om ons heen kunnen geven. Voor ons zijn dit soort projecten een belangrijk onderdeel van ons werk. Zoiets komt dan ook weer terug in de kinderzegels van 1985, waarin we de kwets baarheid van kinderen in het verkeer als thema namen. Eén ontwerp daarvoor heeft de PTT geweigerd. We wilden het gebrek aan speelruimte voor kinderen op straat symboliseren, door pen meisje over auto's te laten lopen. Dat vonden ze te ver gaan en teveel een oproep tot vandalisme". 'Wild Plakken, Beeld tegen Beeld', t/m 22 augustus, Centraal Museum, Agnieten- straat I, Utrecht. Di t/m za 10-17.00 uur, zon- en feestdagen 12-17.00 uur. Omslag voor het inlichtingenboekje voor het Nederlandsch Jeugdlei ders Instituut Doel en Werk, 1930. Ontwerp omslag en vier vignetten: Fré Cohen. foto academisch historisch museum niet altijd tot een vorm van ho gere kwaliteit. Het is allemaal niet eens zo heel lang geleden, maar voor wie niet weet lijkt het een eeu wigheid. Zo wordt op deze ten toonstelling De Drinker aan de kaak gesteld, wordt gesproken over Menschenjongens en Vro lijke Meisjes, volksdansavon den, Het Socialisme als Kuituur beweging, de Mei-bode, Staat en Maatschappij, Strijd en Op bouw, Natuur en Mensch. De kwaliteit van het werk is zeer ongelijk; tussen krachtige bladen wankelen de aarzelende aanzetten. Het past in het to taalbeeld, dat mede i krijgt door het boek dat bij deze tentoonstelling verscheen. Het is zowel catalogus als biografie, steunt op veel documenten en een kernachtige tekst. Een mar kante uitgave bij het werkzame leven van een markante vrouw. Boek: Fré Cohen, Leven en werken van een bewogen kun stenares, door Peter van Dam en Philip van Praag. 160 pp, geïllustreerd. Uitgave: Unie pers, Abcoude. Prijs: f 49,90. Tentoonstelling: Amster dams Historisch Museum, tot 29 augustus. maastricht Ad LAM. Muyten, assuradeur te Nederland ('niemand ge looft me als ik dat zeg') is een geplaagd mens. Zijn initiatief - 'de grootste grafiekbiënnale ter wereld' - dreigt een flop te worden. Ondanks de anderhalf miljoen die in het evenement zijn gestoken. Ondanks de 450.000 gulden die het Arn hemse bureau Van Rossum Partners heeft uitgegeven aan p.r. „Ik beschouw de biënnale als een succes als er veertig duizend mensen komen", zegt Nuyteh. Sinds de opening op 24 juni zijn er vijfduizend be zoekers geweest... Maar Nuy- ten laat zich niet kisten: „Wie de zee wil bevaren moet de branding niet vrezen".- Laat er geen misverstand over bestaan: de Eerste Inter nationale Grafiek Biënnale Maastricht 'Global Graphics- Het Nieuwe Zien' is een bij zonder evenement. Zo veel grafiek bij elkaar biedt een on gekende mogelijkheid om in zicht te krijgen in de ontwik kelingen die zich in de wereld voordoen. Men moet er alleen wèl de tijd voor nemen en de conditie van een atleet voor hebben. De 3500 prenten van zo'n 2000 kunstenaars hangen keurig in het gelid en goed belicht in de reusachtige expohal van het MECC. Wie zijn bezoek tol enige uren beperkt kan niet anders dan een globale indruk krij gen. Het is dan ook niet onver standig om zich vooral te rich ten op het centrale paviljoen met de bekroonde werken. Daar kan men in elk geval be hoorlijk aandacht geven aan de prenten van de uitgenodig de en genomineerde kunste naars. Daar hangen ook de in zendingen die de internatio nale jury onder voorzitter schap van Ad Nuyten heeft be kroond. De 'Grand Prix' was voor de prenten van de Slowaak Ro bert Brun: een drietal monu mentale mezzotinten vol sfeer, associatieve verwijzingen naar de figuratie en perfect uitge voerd. En wie er nog eens op zijn gemak naar wil kijken heeft altijd nog de catalogus waarin van alle geïnviteerde en genomineerde kunstenaars een werk is afgebeeld. Aan technische hoogstand jes ontbreekt het trouwens toch niet op de tentoonstel ling. Niet zo verwonderlijk na tuurlijk omdat grafiek nu een maal een kunstvorm is waarin de maker niet met de techniek kan sjoemelen zonder door de mand te vallen. Maar los daar van is duidelijk, dat de inzen ders hun vak verstaan. Wat daarnaast opvalt is, dat er we reldwijd toch vooral figuratief werk wordt gemaakt, prenten in de marge van de realiteit. De 'onherkenbaren' zijn ver in de minderheid vergeleken met de honderden romantische, symbolistische, landschappe lijke, (fantastisch-)realistische prenten. Onbegrip Veel variatie dus, kwaliteit die gezien mag worden, gen uit landen w; tistieke zin weinig bekend is (China, Puerto Rico, Pakistan, Cuba, Thailand, Soedan, Oez bekistan om er maar een aan tal te noemen). Toch lopen de liefhebbers tot nu toe bepaald niet storm. Is het verwonder lijk, dat Nuyten, het p.r.-bu- reau, het MECC zelf zich af vragen waar de bezoekers blij ven en daar ook geen oorzaak voor kunnen geven? De tijd van het jaar? De nieuwigheid van het evenement? Vakantie van kunstredacteuren? Hel mooie weer? Het slechte weer? De suggestie die uitgaat van de naam van de organiserende stichting Internationaal Muse um voor Exlibris en KJeingra- fiek tfat het hier om gepriegel zou gaan? De oorzaak van het gebrek aan belangstelling moet wel licht gezocht worden in het feit, dat grafiek zich eigenlijk niet zo leent voor een mega- show. De echte liefhebbers willen een prent van heel na bij, en het liefst 'op de hand', bestuderen. Grafiek vraagt om intimiteit en die is op zo'n reuze-tentoonstelling natuur lijk ver te zoeken. Internationale Grafiek Biënnale 'Global Graphics- Het Nieuwe Zien'; t/m 8 au gustus in Mecc Maastricht; open: iedere dag van 10 tot 18 uur. Bas jan Ader stelde zich kwetsbaar op De menselijke kwetsbaarheid loopt als een rode draad door het werk van Bas Jan Ader, de conceptuele kunstenaar die bij zijn dood in 1975 een klein oeu vre naliet waarin persoon en werk onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Het complete, originele filmmateriaal van Bas Jan Ader, aangevuld met foto's, is onderwerp van een expositie in museum Boymans-van Beu- ningen in Rotterdam. Een man zit, zo te zien tame lijk op z'n gemak, op een stoel. Het gekke is, en een beetje link: die stoel staat op de nok van het dak van een huis. De stoel gaat wankelen, het kan natuurlijk niet anders. De man valt van het dak, laat zich naar beneden rollen over het iets minder steile dakje van een aangebouwde serre en lazert dan spectaculair tussen de struiken in de tuin. Afloop onbekend. Of: dezelfde lange slanke man, hetzelfde zwarte pak, slin gert als een aap aan een boom tak boven een watertje in het Amsterdamse Bos. Ie weet dat hij moet vallen, maar het duurt toch nog langer dan je denkt, voor het ook werkelijk gebeurt. Elbrig de Groot, conservator van museum Boymans-van Beuningen: „Het heeft natuur lijk iets slapstick-achtigs, maar dit breder uitgesponnen en het is echt. De man valt zelf, en niet zo zachtzinnig ook. Je moet zelf maar verzinnen hoe het afloopt. Het gaat steeds over het verlie zen van balans." Boymans brengt vrijwel het volledige werk van de concêp- tuele kunstenaar Bas Jan Ader. „Een heel bescheiden oeuvre qua omvang. Maar we zijn blij dat we het in huis hebben. Want binnen dit genre heeft Bas Jan Ader altijd heel zuiver en to the point gewerkt. Heel com pact en met een duidelijk the ma: het kwetsbaar zijn, het val len. Hij neemt altijd zichzelf als onderwerp en bij hem wordt hel nooit een maniertje. Zijn kunst was geen optreden. Hij gaf zich helemaal bloot, ging echt tot de rand van de moge lijkheden." De bekende huilfoto I'm too sad to tell you' vertelt niet waar de kunstenaar zo bedroefd c Huilen Wat Ader, geboren in Gronin gen maar meest werkend in Ca- lifornië, met zijn werk bedoelde, heeft hij zelf niet duidelijk ge maakt. Hij schilderde bijvoor beeld in levensgrote zwarte let ters de wanhoopskreet 'Please don't leave me' op een witte binnenmuur van zijn huis, zette er een lamp op en nodigde vrienden uit om te komen kij ken. Zijn huilfoto en -film 'I'm too sad to tell you' uit 1970 en 1971 vertellen niet waar de kun stenaar zo bedroefd over was. In haar toelichting bij de ten toonstelling schrijft Elbrig de Groot daarover: „Tenslotte kan hij zich niet meer beheersen en laat hij zijn tranen de vrije loop. Ader toont zich hier uiterst kwestbaar. Zeker in de tijd van deze opnames was het beeld van een huilende man nog ta boe en (in de beeldende kunst) alleen voorbehouden aan de voorstelling 'van een lijdende Christus, de man van smarten tities Ader wel verwijst." De kunstenaar kwam in 1975 midden in zijn laatste kunst werk om het leven. Met een klein zeiljacht vertrok hij van de Amerikaanse oostkust op weg naar Engeland en Nederland, waar in 1976 tentoonstellingen van zijn werk zouden zijn. De eenzame overtocht beschouw de hij als een monumentaal kunstwerk en het verslag dat hij er van zou doen moest een be langrijk onderdeel van de ten toonstellingen worden. Die ex posities zouden de titel 'Op zoek naar het wonderbaarlijke' krijgen. foto» gpd Drie weken na het vertrek viel het radio-contact met Ader weg. Een zoektocht op de oceaan le verde niets op. Pas in april '76 werd het wrak van het bootje gevonden, met een gebroken mast. Uit de aangroeisels op de scheepshuid concludeerden deskundigen dat het zeker een half jaar rondgedobberd moest hebben. Bas Jan Ader had het leven gelaten in zijn kunst. De tentoonstelling 'Bas Jan Ader, fotowerken en films' loopt tot 29 augustus. Het mu seum Boymans-van Beuningen is dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur ge opend en op zon- en feestda gen van 11.00 tot 17.00 uur. Boymans is gevestigd aan het Museumpark 18-20 in Rotter dam.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7