Jeltsin verzacht roebelmaatregel Resultaat Israels optreden blijft 'onvermijdelijk' uit Buitenland Zoeken naar slachtoffers Verdeeldheid over ontwerp-Grondwet Zuid-Afrika Bosnische moslims moeten realistisch zijn Bezit dollars in Cuba niet meer illegaal Israël opnieuw actief in Libanon DINSDAG 27 JULI 1993 Generaal Ridgway overleden Dev sterren generaal Matthew Bunker Ridgway, een held in zowel de Tweede Wereldoorlog als de Koreaanse oorlog, is gisteren op 98- jarige leeftijd in Pittsburgh overleden. Ridgway leidde in de Tweede Wereldoorlog het 18e Luchtlandingskorps bij operaties in Nederland en de Ardennen en bij de aan val over de Rijn. Hij was begin jaren vijftig opperbevelhebber van de geallieerde troe pen in Europa, waar hij generaal Dwight Eisenhower opvolgde, archieffoto reuter Christen-democraten Italië hernoemd rome» De Italiaanse christen-democraten hebben gisteren aan het einde van een vierdaags congres met overweldigende meer derheid ingestemd met een naamswijziging van hun partij. De door corruptieschandalen geteisterde Democrazia Cristiana (DC) moet onder de naam Partito Populare Italiano (PPI Ita liaanse Volkspartij) het vertrouwen van de bevolking herwinnen. De leden van de DC moeten de komende week het.voorstel offi cieel goedkeuren. Honger bedreigt 200.000 Liberianen Monrovia» De hulporganisaties in Liberia hebben gisteren, een dag na de ondertekening van een vredesakkoord dat een einde moet maken aan de burgeroorlog, de alarmklok geluid over een dreigende hongersnood in het Westafrikaanse land. In het noor- den«dreigt voor 200.000 mensen de hongerdood. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen overweegt een luchtbrug op te zetten. Lachgas veroorzaakt longproblemen frankfurt Het chemieconcern Hoechst AG zal 330.000 ton lachgas terugnemen omdat een aantal patiënten longproblemen heeft gekregen na gebruik van het narcosemiddel. Volgens het bedrijf gaat het om een voorzorgsmaatregel; of het lachgas (distikstofoxide) werkelijk onzuiver is, wordt nog onderzocht. Distikstofoxide staat bekend als een van de veiligste narcose- middelen omdat het weinig schadelijke bijwerkingen heeft. Russen krijgen langer de tijd om geld om te wisselen De Russische president Jeltsin heeft gisteren de drastische maatregelen om de roebel te 'zuiveren' aan zienlijk verzacht. In Rus land en in negen andere voormalige Sovjet-repu blieken waar de roebel wettig betaalmiddel is, heerste gisteren grote pa niek over de plotselinge af schaffing van alle voor 1993 gedrukte roebelbiljet ten. moskou» hans geleijnse correspondent In een decreet bepaalde Jeltsin dat burgers tot eind augustus de tijd hebben om 100.000 roebel (circa 200 gulden) aan oude coupures in te wisselen voor nieuwe. Daarmee wil hij „de rechten en legitieme belangen van de burgers beschermen". De bevolking werd zaterdag overrompeld door het besluit van de bank om alle oude Sov jetbankbiljetten die sinds 1961 zijn uitgegeven, uit de circulatie te halen, evenals enkele Russi sche coupures van vorig jaar. Aanvankelijk hadden geldbezit ters tot 7 augustus de tijd om een bedrag van hooguit 35.000 Het inwisselen van roebels verliep gisteren niet vlekkeloos omdat de banken niet voldoende nieuwe roeBei- biljetten in voorraad hebben. Deze vrouw kon in Moskou haar geld niet omruilen. foto epa hector mat a roebel (ongeveer 68 gulden) in te wisselen. Bovendien blijven tot eind augustus de (Sovjet-)biljetten van 1, 3, 5, 25 en 50 roebel van kracht als 'wisselgeld'. En de eind vorig jaar in omloop ge brachte biljetten van tiendui zend roebel mogen onbeperkt worden ingewisseld. Ruslands openbaar aanklager Valentin Stepankov noemde de actie illegaal, en werd daarin bijgevallen door minister Boris Fjodorov van fipanciën. „Deze maatregel om de inflatie te be- Boze oogvan premier Bolger: Wie volgt er? wellington afp De Nieuwzeelandse minister president Jim Bolger lijkt zijn collega's ongeluk te brengen. Behalve tot nu toe de Britse premier Major, zijn alle premiers die hij ontmoet heeft enige tijd later op straat ko men te staan. Dat constateert de Nieuwzeelandse krant The Dominium. Zijn voorlopig laatste slacht offer was de Japanse eerste mi nister Mjyazawa. Maar ook Mi- chel Rocard en Edith Cresson van Frankrijk en Walter Lini van Vanuatu waren na een ge sprek met Bolger gedwongen op te stappen. En de lijst 'jachttrofeeën' is langer. Ook de Canadese premier Mulro- ney, zijn Australische collega Hawke en de Poolse Suchoka, ja zelfs de Amerikaanse ex-pre sident Bush en de Russische vice-president Roetskoj kon den niet ontkomen aan het 'boze oog' van Bolger. The Dominium vraagt zich dan ook of de Amerikaanse president Clinton Bolgers uit nodiging om in september naar Nieuw-Zeeland te komen wel moet aannemen. seoul» Het vliegtuigongeluk gisteren in Zuid-Korea heeft aan zeker 66 mensen het leven gekost. Een Boeing 737-500 van de luchtvaarmaat schappij Asiana stortte neer bij het dorp Haenam in de buurt van de zuidwestelijke havenstad Mokpo. De piloot die bij de ramp om het leven kwam zou een beoordelingsfout hebben gemaakt door te pro beren zijn toestel in slecht weer en met weinig zicht toch aan de grond te zetten. JOHANNESBURG Rtr-DPA-AFP-AP De onderhandelaars in het meerpartijenoverleg over een democratisch Zuid-Afrika heb ben gisteren de tekst van de ontwerp-Grondwet bekendge maakt. Het belangrijkste artikel stelt dat Zuid-Afrika wordt be stuurd door een direct en de mocratisch gekozen regering die de gelijkheid tussen man nen en vrouwen van alle rassen probeert te bereiken. Verder wordt in het ontwerp gepleit voor een sterke centrale regering. Territoriale onafhan kelijkheid of autonomie, zoals door sommige minderheden is voorgesteld, wordt van de hand gewezen, Het gelijkheidsprin cipe en de culturele vrijheid maken dergelijke verlangens overbodig, aldus de opstellers van het ontwerp. In de ontwerp-Grondwet zijn voorts de volgende zaken gere geld: de Nationale Vergadering, de Senaat, de regionale wetge ving, wettelijke procedures, het Constitutionele Hof en de in stelling van een ombudsman voor mensenrechten. Het ont werp gaat uit van een 400 leden tellend parlement en een Se naat, bestaande uit tien regio nale afgevaardigden. Beide hui zen moeten een grondwetge vende vergadering vormen die de definitieve Grondwet moet uitvoeren. De twee belangrijkste politie ke groeperingen in het land, de regering van president De Klerk en het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) van Mandela, heb ben gematigd positief gerea geerd op het behaalde resultaat. „Het moet nu lukken een rege ling te bereiken die een einde betekent voor de apartheid", al dus ANC-secretaris-generaal Ramaphosa. Regeringsonder handelaars Meyer en De Villiers benadrukten dat het document „niet meer is als een eerste ont- ACHTERGROND LONDEN REUTER-ANP Westerse diplomaten proberen Izetbegovic ervan te overtuigen dat hij eieren voor zijn geld moet kiezen. De Servische troepen rukken steeds verder op naar de Bosnische hoofdstad Sarajevo en naar andere gebieden die nog in handen van de moslims zijn. Hoe langer Izetbegovic wacht, hoe kleiner het Bosnië zal zijn dat hem rest. „Als er geen vooruitgang wordt geboekt", zo dreigde afgelopen weekeinde EG-bemiddelaar Owen, „dan zullen de Serviërs hun zaak in handen geven van generaal Mladic, die met veel plezier zijn troepen door Bosnië zal dirigeren." Ratko Mladic, de bevelhebber van de Bosnische Serviërs, veroverde afgelopen jaar al tweederde van de republiek. De verdeeldheid binnen het presidium van Bosnië, waarin Kroaten en Serviërs althans nominaal nog zijn vertegenwoordigd, is groot. Verscheidene moslim leiders, onder wie de Bosnische vice-president Ejup Ganic, zouden voorstander zijn van doorvechten. Zij voelen niets voor het voorstel van Kroaten en Serviërs om Bosnië om te vormen tot een confederatie van drie ministaatjes op etnische basis. Izetbegovic zegt dat hij de eenheidsstaat niet wil opgeven, maar heeft al twee keer laten blijken dat hij misschien wel zal moeten. Het oude voorstel van de Zes weken heeft de Bosnische president Alija Izetbe govic zijn boycot volgehouden en weigerden de mos lims te praten over driedeling van Bosnië-Hercegovi- na. In die tijd is de boodschap van het Westen aan de moslims hard en duidelijk geweest: onderhandel nu er nog iets te onderhandelen valt. Izetbegovic had geen keus. Vandaag schuift hij met een grote delegatie weer bij de onderhandelingstafel aan, voor een 'mara- thonoverleg' dat de bemiddelaars pas willen afsluiten als een akkoord is bereikt. internationale bemiddelaars voor een federatie van tien semi-autonome provincies is twee maanden geleden door de Serviërs en Kroaten effectief getorpedeerd. Een wederopstanding van dit Vance-Owenplan lijkt uitgesloten.' Owen en zijn nieuwe collega-bemiddelaar Stoltenberg noemen het nieuwe plan voor drie mini-staatjes verre van ideaal en ook Westerse regeringen, die Bosnië vorig jaar nog massaal erkenden, wagen zich niet aan een openlijke steunverklaring. Maar, zo zeggen ze wel, in feite is het voorstel voor een confederatie het enige realistische. Westerse diplomaten, die voor de televisiecamera's de Serviërs de meeste verwijten maken, hebben achter gesloten deuren de moslims bekritiseerd omdat ze tegen beter weten in zijn blijven hopen op een' buitenlandse interventie. De onderhandelingen die in september vorig jaar begonnen, zijn herhaaldelijk onderbroken. Veel van het bloedvergieten had volgens de diplomaten kunnen worden voorkomen als de moslims niet vorig jaar waren weggelopen van de onderhandelingstafel nadat ze al hadden ingestemd met een EG-plan voor de opdeling van Bosnië in cantons, een voorstel dat veel weg heeft van de confederatie die nu wordt besproken. „Onderhandelen biedt de enige uitweg", zegt een diplomaat. „Niemand zal deze oorlog voor Izetoegovic vechten." De huiver van Westerse regeringen om betrokken te raken bij de gevechten en te worden meegezogen in een moeras, blijkt ten overvloede nog eens uit de aarzeling om troepen te leveren voor de verdediging van Sarajevo en vijf andere gebieden die door de VN 'veilig' zijn verklaard. Zelfs op steun vanuit de lucht moeten de zes 'veilige gebieden' wachten. De VN schortten de luchtoperatie vorige week op, volgens diplomaten in Brussel om Izetbegovic kort voor het vredesoverleg niet 1 het idee te geven dat buitenlands ingrijpen nog altijd mogelijk is. strijden is niet alleen zinloos, het is ook nog schadelijk", klaagde hij. Fjodorov zat in de Verenigde Staten toen de lei ding van de centrale bank en enkele ministers, onder wie Vik tor Tsjernomyrdin, zaterdag de stap goedgekeurden. Het vliegtuig was bezig aan zijn derde landingspoging toen het tegen een heuvel vloog op 50 kilometer van de landingsbaan. Van de 110 passagiers en bemanningsleden kwamen er 66 om. Vierenveertig men sen overleefden het ongeluk, sommigen in kritieke toestand. De sterk- sten onder hen wisten na de ramp te voet Haenam te bereiken, waar de hulpdiensten (foto) werden ingeschakeld. Het vliegtuig, dat uit Seoul kwam, was op dat moment al twee uur vermist. foto afp werp". De extreem-rechtse Conservatieve Partij (CP) noemt het een „communistische grondwet" en de Zulu-bewe- ging Inkatha zal het naar ver wachting ook afkeuren. Ook de regeringen van de thuislanden KwaZulu, Bophuthatswana en Ciskei en de Groep van Bezorg de Zuidafrikanen (Cosag) zullen de Grondwet afkeuren. De roebelmanoeuvre leidde gistermorgen tot paniek bij de Spaarbanken. Rijen van boze, vooral oudere mensen kwamen voor gesloten deuren. Tot het middaguur bleek het Sberbank- personeel geen instructies te hebben gekregen. Pas daarna kon het wisselen beginnen en al spoedig bleek dat veel banken te weinig nieuwe biljetten in huis hadden. De president van de Centrale Bank van Rusland, Viktor Ge- rasjtsjenko, heeft de volledige verantwoordelijkheid op zich genomen voor de 'geldzuive- ring'. In een interview met het dagblad Izvestia verklaart Ge- rasjtsjenko vanmorgen, dat het initiatief voor de monetaire operatie van hem afkomstig is. Gerasjtsjenko gaf geen direct antwoord op de vraag of presi dent Jeltsin van tevoren op de hoogte was gesteld. Volgens hem was het in 'Jeltsins kring' bekend. Evenmin gaf hij een duidelijk antwoord op de vraag of de operatie tot in detail met de re gering was afgesproken. Vol gens Gerasjtsjenko was de geld- zuivering bedoeld om duidelijk heid te scheppen in de roebel zone. „Republieken die in deze zone wilden blijven, zouden on middellijk nieuwe roebelbiljet ten krijgen", aldus de bankier. De Cubaanse staats- en partij leider Fidel Castro heeft giste ren aangekondigd dat het ver bod op het bezit van buiten landse valuta op het Caribische eiland wordt opgeheven. In een toespraak ter ere van de veertig ste verjaardag van de Revolutie beloofde het 66-jarige staats hoofd ook dat Cubaanse ballin gen in de toekomst makkelijker een visum voor familiebezoek krijgen. De maatregelen worden binnenkort door de staatsraad goedgekeurd, aldus Castro. Cu ba heeft een nijpend tekort aan deviezen. Tot nu toe mochten alleen bepaalde mensen, zoals perso neelsleden van buitenlandse bedrijven en ambassades, dol lars bezitten. Zij konden daar mee in speciale deviezen win kels produkten kopen die in an dere winkels in Cuba niet meer te krijgen waren. Veel van deze goederen werden op de zwarte markt overigens weer doorver kocht. Het ministerie van buiten landse zaken in Washington heeft al laten weten dat de Amerikaanse sancties legen Cu ba niet worden gewijzigd. Cu baanse ballingen in de Verenig de Staten mogen niet meer dan 300 dollar (570 gulden) naar huis sturen. nabatiyeh Rtr-/ Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben vanochtend opnieuw aanvallen uitgevoerd op stellin gen van het verzet in Zuid-Liba- non. Volgens VN-waarnemers hebben artilleriebeschietingen zware schade aangericht in ze ker twintig dorpen in het zuiden van Libanon, waar Israël de aanwezigheid van Hezbollah- strijders vermoedt. Het doden tal onder de burgerbevolking is volgens berichten uit Bayrut ge stegen tot 28. De Israëlische premier Rabin heeft gisteravond gedreigd het zuiden van Libanon onleefbaar te maken als de beschietingen van de pro-Iraanse Hezbollah doorgaan. De Israëlische staats televisie meldde dat de operatie tot een „massale vlucht" van de bedreigde dorpelingen naar Bayrut moet leiden, „om de Li banese regering te destabilise ren en onder druk te zetten de Hezbollah in te perken". In het door Israël bezette ui terste zuiden van Libanon sneu velde gisteren een Israëlische Drie soldaten raakten bij de aanval gewond. Nieuwe salvo's op de stad Kiryat Shemona, in Noord-Israël, verwondden een De VN-Veiligheidsraad komt pas vanavond bijeen om zich te buigen over de Israëlische aan vallen. De Libanese regering had gisteravond al een spoed zitting gewild. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Wat opvalt in de Israëlische commentaren op de nog niet beëindigde strafexpeditie in Li banon is het gebruik van het woord 'onvermijdelijk'. Ingrij pen was onvermijdelijk, is de strekking van de hoofdartike len in de meeste kranten. Het was onvermijdelijk geworden de shi'itische Hezbollah en ra dicale Palestijnse groepen een lesje te leren. En al e mijdelijk was de boodschap aan de Syrische president Ha- fez al-Assad: stop de steun Hezbollah. De televisiejournaals tonen de onvermijdelijke beelden van ro kende puinhopen in vluchtelin genkampen en Libanese dor pen. De Israëli's omschrijven die onvermijdelijk als voltreffers op terroristische bases, waar terroristenleiders juist de laatste hand legden aan plannen voor een nieuwe terreuraanval in Is raël. En bij dezelfde beeldert huilen shi'itische en Palestijnse leiders onvermijdelijk tranen met tuiten over scholen vol weerloze kinderen en zwangere vrouwen, ten prooi aan Israëli sche agressie. De beelden uit Libanon vormen een film met een open einde, die het publiek al honderden malen is getoond. En dat terwijl de Israëlische regering zich vast had voorgenomen ditmaal niet in de val te lopen. Ditmaal zou alleen de luchtmacht in actie komen en binnen een paar uur zou de strafexpeditie ten einde zijn. Premier Rabin kreeg de steun van zijn kabinet, al stelden een paar ministers van de links-Iibe- rale Meretz-partij lastige vra gen. „Wat gaat er gebeuren als Hezbollah besluit zijn katjoesja- raketten op het noorden van Is raël af te schieten in plaats van ze ijlings terug te trekken?" vroeg minister Sarid (milieu) zich hardop af. Hij zei alleen maar te kunnen hopen dat hij ongelijk zou krijgen en gaf mei zijn partijgenoten deopeiatie zijn zegen. Sarid kreeg het gelijk dat hij niet wilde hebben en de eerste dag van de onvermijdelijke strafex peditie eindigde met de dood van twee Israëlische burgers doorkatjoesja-raketten. Wat nu? Rabin stelde zondag voor de operatie met onvermin derde kracht voort te zetten, maar Meretz haakte af. Niet dat ze een kabinetscrisis in de zin hadden, maar de liberale minis ters moeten zich beelden van een jaar of tien geleden te bin nen zijn geschoten. Zeshonderd Israëlische soldaten bekochten de invasie van Libanon met de dood. Het dagblad Hadashotschreef gisteren bang te zijn dat de les van de invasie van 1982 niet is geleerd. Het adviseert Rabin het Israëlische publiek de harde waarheid te vertellen, namelijk dat er geen enkele garantie is dat het aantal slachtoffers in het grensgebied met Libanon zal verminderen „zelfs als de ope ratie van het leger zal worden afgesloten met het best mogelij ke resultaat". Israël moet zich volgens het commentaar niet laten verleiden tot „een dodelijk ping-pong spel". Rabin ziet zich nu gesteld voor een maar al te bekend pro bleem: hoe de operatie in Liba non te beëindigen zonder on- Aanval door Hezbollahstrijders met Katjoesjaraketten op Israëlische doelen en SLA (pro-Israëlische Zuidlibanese Leger). middellijk de indruk te wekken dat alles voor niets is geweest. Zolang de vergeldingsaanvallen op het noorden van Israël voortduren kan hij de actie moeilijk afblazen. Maar effectief optreden tegen de mobiele af- vuurinstallaties voor de raketten en tegen de Hezbollah-aanhan- gers die deze onvermoeibaar van de ene-plaats naar de ande re slepen, vraagt om een optre den van infanterie en tanks in het gebied ten noorden van de 'veiligheidszone'. Meretz en een aantal ministers van Rabins ei gen partij Arbeid verzetten zich daartegen omdat het zou kun nen leiden tot een nieuw uit zichtloos avontuur. Doorgaan op de huidige voet betekent echter nieuwe jour naalbeelden met rokende puin hopen en meer slachtoffers on der de Libanese burgerbevol king. Met als gevolg grotere irri tatie in de wereld. Israël veroor looft zich tenslotte wel erg veel vrijheid op het soevereine grondgebied van een land dat manhaftig pogingen doet zich na zeventien jaar burgeroorlog te herstellen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5