Gokken inperken met een chipkaart Onze Top 5 van deze week. Binnenland Geen betere controle op APK Slapend de Zesdaagse doen Hindoekinderen tijdelijk naar protestants-christelijke school Suriname in rep en roer na subsidiestop Graf uit vijfde eeuw gevonden Geen vredespijp, maar excuus voor gedrag 'Zure Zeeuwen' 9Oorlog met Zeeland? Dat is toch een grapje9 DINSDAG 27 JUL11993 3 Brit niet vervolgd voor messteek Amsterdam Het openbaar ministerie in Amsterdam heeft beslo ten de 54-jarige Mark Freeman, die vorige week een overvaller met een mes stak, niet te vervolgen. De Brit schakelde de 34-jari- ge overvaller met één messteek in de arm uit toen deze een gas pistool op het hoofd van een politieagente gericht had. De over valler was gevlucht nadat hij een juwelier had beroofd. De zaak tegen de Brit is geseponeerd omdat te verwachten valt dat hij zich met succes op noodweer kan beroepen, aldus het OM. Man dood bij manoeuvre in haven zutphen Een 49-jarige man uit Barneveld, die met zijn motor kruiser op vakantie was, is zondagmiddag om het leven geko men in de jachthaven van Zutphen. Zijn echtgenote moest zwaargewond naar het ziekenhuis worden gebracht. Bij het ma noeuvreren met zijn boot raakte hij met zijn hoofd bekneld in een luik. Hij overleed ter plekke. Toen zijn vrouw met haar been probeerde het schip af te houden, raakte dat bekneld en brak op verschillende plaatsen. Vrouw verdrinkt in woeste zee pen helder» Een jonge vrouw uit Julianadorp (gemeente Den Helder) is gisteravond verdronken toen zij samen met vijf ande ren in zee ging zwemmen. Twee andere zwemmers zijn met on- derkoelingsverschijnselen in het ziekenhuis opgenomen. De reddingsbrigade die een oefening hield, had de zwemmers ge waarschuwd voor de harde wind en de hoge golven. Kaketoes nog niet terug naar eigenaar alkmaar De 22 kaketoes die justitie in april bij een vogelhande laar in Waarland in beslag heeft genomen, blijven op hun gehei me verblijfplaats. De handelaar krijgt ze voorlopig niet terug. Dat heeft de raadkamer van de Alkmaarse rechtbank besloten. Justitie bestempelt de kaketoes als een zeldzame diersoort en wil de Waarlander wegens heling vervolgen. Via een kort geding probeert de Waarlander ook een omgangsregeling met de dieren te krijgen. Nieuwe directeur van grenshospitium Amsterdam M.A. Pronk (49) wordt per 1 september de i directeur van hel; grenshospitium voor kansloze asielzoekers in Amsterdam-Zuidoost. Pronk werkt vanaf 1980 bij de directie Vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie. Dat behan delt alle verzoeken van asielzoekers. Van 1974 tot 1980 werkte hij bij de rijkspolitie district Utrecht. Pronk volgt R. Hofstee op die in december met bijzonder verlof werd gestuurd vanwege spanningen met het personeel. Prijs zwavelarme dieselolie omlaag den haag De prijs van een liter zwavelarme diesel wordt de ko mende jaren met zes tot acht cent verlaagd. In 1996 zal een liter nog maar twee tot vier cent duurder zijn dan 'normale' diesel. Minister Alders (milieubeheer) .heeft dit gisteren in een brief aan de Tweede Kamer bekendgemaakt. Momenteel is een liter zwa velarme diesel nog een dubbeltje duurder dan de minder milieuvriendelijke dieselolie. Daardoor blijft de vraag gering. DEN HAAG GPD Het is niet mogelijk een betere controle op APK- keuringen van auto's uit te voeren omdat de af slanking van de overheid dat onmogelijk maakt. Intensivering van dergelijke controles, zoals de Raad voor de Verkeersveiligheid (RW) wil, zit er écht niet in. Dat heeft minister Maij-Weggen van verkeer gisteren in een brief aan voorzitter Pieter van Vol lenhoven van de RW geschreven. Volgens Maij zullen er in het kader van de 'grote efficiency operatie' bij het rijk, ook banen verdwijnen bij de Rijksdienst van het Wegverkeer. Om hoeveel ba nen het gaat, is niet bekend. Volgens Maij kunnen er alleen meer perso neelsleden bij de Rijksdienst worden aangesteld, als de APK-keuringsgarages per gekeurde auto een hogere vergoeding aan het ministerie van verkeer gaan betalen. Het percentage te controle ren APK-keuringen (drie procent per jaar) wordt nu al niet gehaald. Horeca Nederland neemt maatregelen tegen verslaving Mensen van achttien jaar en ouder moeten in de toe komst een chipkaart hebben om met een gokautomaat te kunnen spelen. Bovendien mogen ze niet langer dan één tot anderhalf uur per dag achter de 'eenarmige bandiet' staan. Die maatregelen wil de werkgeversorganisatie Ho reca Nederland nemen om de gokverslaving tegen te gaan. De organisatie heeft een technisch bureau op dracht gegeven zo'n chipkaart te ontwikkelen. Bovendien wordt met het ministerie van justitie overlegd over de ju ridische haken en ogen, vooral met betrekking tot de pri vacy. hoek van holland» Terwijl zijn vader en moeder zich inspannen om hem door het rulle zand te trekken, ligt Thomas van Doormaal uit Hilvarenbeek prinsheerlijk in zijn wandelwagen te pitten. Gisteren begon in Hoek van de Holland de jaarlijkse Strandzesdaagse. foto anp marcel antonisse den haag anp J. Entius, bestuurslid van de werkgeversorganisatie Horeca Nederland en voorzitter van de Commissie Criminaliteit van het Bedrijfsschap Horeca, maakte dit plan bekend in 'On derneming', het blad van het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO). In september komt het kabi net met een standpunt over de speelautomaten. Entius vindt dat de de bedrijfstak niet op overheidsmaatregelen moet wachten, maar zelf het gebruik drastisch aan banden moet leg gen. De horeca overlegt nu met het ministerie van WVC en met Economische Zaken over de speelautomaten. Binnen de be drijfstak bestaat de indruk dat het kabinet met een heffing op speelautomaten komt om de zorg voor gokverslaafden te fi nancieren. Sommigen vrezen zelfs dat de apparaten helemaal uit cafés zullen worden ge weerd. De afgelopen drie jaar is het aantal speelautomaten al ge daald van 75.000 naar 52.000. Entius schrijft dat toe aan het beleid van veel gemeenten om het aantal speelautomaten te rug te dringen. In veel plaatsen mag in snackbars niet meer dan één gokkast staan. Samen met de Jellinek Kli niek, het centrum voor versla vingszorg in Amsterdam, wordt een training voor horeca-onder- nemers opgezet, waarin zij le ren omgaan met gokverslaaf den. Entius zegt bereid te zijn een bedrag van bijvoorbeeld honderd gulden per automaat uit te geven voor voorlichting over gokverslaving op scholen. Ook wil Entius dat er een geijkte registratie van alle auto- malen komt. Dan kan precies worden vastgelegd hoeveel geld er in de automaat omgaat. Zo kunnen speelautomaten niet langer worden gebruikt om zwart geld wit te wassen. Dat kan door bij de belasting op te geven dat de automaat een ton heeft opgeleverd, terwijl dat in werkelijkheid veel minder is. Gemiddeld levert een automaat twintigduizend gulden pér jaar op, aldus Entius. Met de maat regelen uil Horeca Nederland voorkomen dat een groot deel van de 41.000 horeca-bedrijven in Nederland gedupeerd wor den door een algemeen verbod op speelautomaten. Hongerstakers beëindigen actie; Ritzen onderbreekt vakantie DEN haag gpd Minister Ritzen van onderwijs blijft bij zijn besluit om de liberale hindoe-basisschool in Den Haag niet te erkennen. Wel kan de Vereniging Alge meen Hindoe Onderwijs Nederland (VAHON) een nieuwe aanvraag indienen, waarbij preciezer is aangegeven waarom de liberale hindoes een ei gen school wensen. Dit komende schooljaar zul len de 150 leerlingen van de tijdelijk gedoogde hindoe-school en hun leraren onderdak krijgen bij een protestants-christelijke school in Den Haag. Dat bleek gisteren na afloop van het overleg dat Ritzen die daarvoor zijn vakantie in Zwitser land had onderbroken met vertegenwooriger Kartaram van het VAHON had. Ritzen zei „met gemengde gevoelens" terug te kijken naar de hongerstaking die de hindoes de afgelopen week voor zijn ministerie hielden. De hindoes hebben hun honger- en dorststaking beëindigd omdat Ritzen dat als voorgaarde voor een gesprek had gesteld. „Het middel van de hongerstaking om iets te bereiken, wijs ik volstrekt af, maar ik heb wel res pect voor de aandacht die men heeft willen vesti gen op de eigen richting die de hindoes vertegen woordigen", zei Ritzen na afloop van het gesprek. Aan het standpunt van het ministerie is echter niets veranderd. Als de hindoes geld willen voor hun eigen school, dan moeten ze opnieuw een aanvraag in dienen bij het ministerie. Vervolgens zal die uiter lijk eind maart volgend jaar worden bekeken. Ri- zen heeft de hindoes geadviseerd met een goede motivering voor de school en het te verwachten leerlingenaantal te komen. Eerder wezen zowel het ministerie als de Raad van State een eerste aanvraag af, omdat die niet aan de wettelijke ei sen voldeed. Prijs bellen mag in 1994 met vijf procent omhoog den haag gpd Bellen in het binnenland kan vanaf volgend jaar vijf procent duurder worden. Dat komt omdat PTT Tele com voortaan niet alleen de inflatie van het ene jaar, maar ook dat van het jaar erop alvast mag doorbere kenen in de tarieven. Minis ter Maij van verkeer en wa terstaat heeft hiervoor giste ren, in een brief aan hoofd directeur Dik van de PTT, toestemming gegeven. Maij heeft besloten de re geling om de tarieven jaar lijks met maximaal drie procent te laten stijgen, af te schaffen. In plaats daarvan mag het tarief voor de 'kleingebruiker' (dus niet het bedrijfsleven) hooguit stijgen met het gemiddelde inflatie-percentage. Dit is vastgesteld op 2,5 procent per jaar. De PTT mag daarnaast al vast een voorschot nemen op de tariefsverhoging van het daaropvolgende jaar. Daarmee kunnen de tarie ven dus in totaal met vijf procent worden verhoogd. Achteraf wordt wel gecon troleerd of de inflatie niet lager is uitgevallen, waar door er te veel in rekening is gebracht. n haag/paramaribo anp OCH Ananasschijven op sap, blik 8 stuks AE& yy ©cn Extra gevulde tomaten-, groente-of kippesoep, ro blik 0.8 liter l.by ©Braziliaanse perssinaasappelen, 0 cr. net 2.5 kilo Z.OU OC(1 Zaanlander pikant 48+, 11 ftr. vers van 't mes, kilo J£t5ö"" II. JU ©Komo huisvuilzakken, 0 rol 20 stuks Z.DV »*0' Extra zomertip. Slabak met bestek, van transparant y QJj Suriname is in rep en roer na de aankondiging dat Nederland de ontwikkelingshulp gedeeltelijk stopzet. Twee parlementariërs van de oppositie hebben al ge zegd dat de regering moet op stappen. Er wordt gesproken van een „dramatische situatie". Gisteren besloot het Neder landse kabinet per 1 augustus de financiële steun aan de Suri naamse betalingsbalans te sta ken. Het kabinet heeft dat be sluit genomen omdat de Suri naamse regering te weinig werk maakt van het aanpassingspro gramma dat is bedoeld om de economie een gezondere basis te verschaffen. De Nederlandse ambassadeur in Suriname, Pieter Koch, heeft het besluit zaterdag aan presi dent Ronald Venetiaan meege deeld, zo heeft een woordvoer ster van minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking bevestigd. De steun voor de be talingsbalans werd uit Pronks budget betaald. Nederland heeft de Suri naamse regering geadviseerd geld te vragen aan het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank. Suriname heeft dat in het verleden altijd geweigerd, omdat de eisen van IMF en Wereldbank te veel ne gatieve sociale gevolgen zouden hebben. Inmiddels heeft met name de Wereldbank meer oog gekregen voor deze sociale consequen ties, zodat dit geen overwegend bezwaar meer hoeft te zijn, zo redeneert' het Nederlandse ka binet. Het aanpassingsprogramma van de Surinaamse regering, waarover dit voorjaar na lang overleg overeenstemming werd bereikt, wordt begeleid door de Europese Commissie. Die heeft, na een aantal bezoeken aan Su riname, vastgesteld dat er nau welijks schot in de zaak zit en ziet er dan ook weinig heil in op dezelfde voet verder te gaan. Nederland heeft tot nu toe zo'n 66 miljoen gulden beta- lirigsbalanssteun aan Suriname gegeven. Op grond van het eveneens dit voorjaar onderte kende Raamverdrag tussen Ne derland en Suriname is in totaal driehonderd miljoen gulden uitgetrokken voor betalingsba- lanssteun en een investerings fonds. Voor de oprichting van zo'n fonds heeft Nederland steeds een vaste wisselkoers voor de Surinaamse gulden als voorwaarde gesteld. Dat is tot nu toe niet gelukt. Bij de opgravingswerkzaamheden op de Op de schouder van het skelet lag een speld a in het Friese Wijnaldum is vorige week brons die waarschijnlijk als sluiting van haar wunaldum terp Tjitsma in het Friese Wijnaldum is vorige week een graf aangetroffen dat vermoedelijk uit de vijfde of zevende eeuw stamt. Het is het graf van een on geveer twintig jaar oude vrouw. De vrouw is destijds waarschijnlijk niet in een kist de grond in gegaan, maar zo in haar graf gelegd. Haar kleding is vergaan. die waarschijnlijk als sluiting van haar mantel diende. Om haar hals droeg ze een kleurige, glazen kralenketting. Vermoedelijk was de terp Tjitsma in de middeleeuwen een koninklijke nederzetting. foto gpd kerst huisman kunststof,(z28 cm Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 31 juli a.s.. 'Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. middelburg jan van damme De Zeeuwse commissaris van de koningin heeft de publiciteit ruimschoots gehaald. De tele foon in zijn kantoor stond giste ren roodgloeiend. Niet alleen verslaggevers van Nederlandse kranten maar ook hun collega's uit Spanja en zelfs BBC-televisie bellen. Klopt het dat Zeeland na bijna 3,5 eeuw nog steeds oor log heeft met Spanje? „Het doet me deugd dat het be richt vleugeltjes heeft gekregen. Maar ach, u moet die oorlog niet al te letterlijk nemen, hoor. Met dat woord doel ik op de emotionele sfeer tussen beide landen", zegt commissaris Wim van Gelder. Maar is het eigenlijk wel nodig om vrede te sluiten? Verkeert Zeeland nog steeds in staat van oorlog met Spanje? Al jaren doet het verhaal de ronde over deZeeuwse onwil om destijds vrede te sluiten met Spanje. Maar net als nu was e.en provin cie 350 jaar geleden ook niet in staat op eigen houtje de oorlog te verklaren. Op het gebied van binnenland se politiek hadden alle zeven provinciën als autonome ge westen veel macht, maar bui tenlandse politiek en zaken van oorlog en vrede waren ook in die tijd voorbehouden aan de Staten-Generaal. Het waren dan ook vertegenwoordigers van die Staten-Generaal die in Munster op 15 mei 1648 het vredesak koord met Spanje bekrachtig den. Dat er in de delegatie van de re publiek geen vertegenwoordiger van Zeeland was opgenomen, maakte niets uit: de Republiek der Zeven Verenigde Nederlan den zette een punt achter de Tachtigjarige Oorlog. En of de Zeeuwse statenleden nu hoog of laag sprongen: de oorlog was ookVoor hen op dat moment voorbij. Dus Zeeland hééft helemaal geen oorlog met Spanje. Het enige is dat de Zeeuwen geen handtekening onder het officië le vredesakkoord hebben gezet. Dat kan commissaris Van Gel der nu alsnog doen, maar daar mee tekent hij geen vrede. Hooguit biedt hij zijn excuus aan voor het gedrag van de 'Zu re Zeeuwen' van destijds. Van Gelder stoort zich niet aan deze „juridische details. Het gaat mij veel meer om het posi tieve verhaal richting Spanje. De Zeeuwen hebben het ak koord destijds niet geratificeerd. Ik wil eens kijken of we aan die volslagen negatieve houding van toen een positieve wending kunnen geven." barcelona. ruud de v correspondent „Zouden wij op voet van oorlog verkeren met een Nederlandse provincie? Dat is echt nieuw voor me. U maakt een grapje!" Bij het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken in Madrid weet men zich geen raad met de vraag om een officiële reactie op het bericht dat de provincie Zeeland zich formeel nog steeds op voet van oorlog met Spanje beschouwt. Van het Verdrag van Munster uit 1648 hebben de Spanjaar den gehoord en van de oorlog tussen het Spaanse rijk en de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden bij ons beter bekend als de Tachtigjarige Oorlog ook. Maar dat de pro vincie Zeeland als enige dat ver drag uit 1648 niet heeft geratifi ceerd, is Madrid ontgaan. Ook het vredesvoorstel van saris Van Gelder is niet binnen gekomen. „Iedereen is hier met vakan tie. Probeert u het begin sep tember nog eens", laat een woordvoerster van de algemene directie van het kantoor van de diplomatieke informatie weten. Ook op de Nederlandse ambas sade in Madrid wordt verrast gereageerd. „Ik ben geen deskundige in het internationale recht, maar ik weet bijna zeker dat die kwestie al lang is opgelost. De bevoegdheden van dc Staten van Zeeland lagen in 1648 heel anders dan nu. Toen was het blijkbaar mogelijk, dat een pro vincie zich eenzijdig uitsloot van internationale verdragen. Dat kan nu echt niet meer, hoor. Trouwens, ik denk niet dat er in Spanje iemand over deze zaak wakker ligt. Wij heb ben teminste nog geen veront ruste telefoontjes gehad."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3