Leidsch Dagblad Doorbraak in conflict binnenschippers nabij Milieuvriendelijke autolak kan slecht tegen vogelpoep Oorwurm teistert Katwijkse camping Haarscheurtjes in staarten Fokker 100 Klaar voor de fotograaf 06-11 verstond Schoonhoven in plaats van Schouwenhove BEL: GOED NIEUWS i DINSDAG 27 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40218 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Overstromingen 2 Gemeenschapszin overstroomt nu het verdronken middenwesten van de Verenigde Staten. Gokverslaving 3 Mensen van achttien jaar en ouder moeten voortaan met een chip kaart aan de gokkast spelen. Russische Roebel 3 Russische burgers krijgen tot eind augustus de tijd om 100.000 roebel (circa 200 gulden) aan oude coupures in te wisselen voor nieuwe. Grafiek 7 In het kader van de Kunstesta fette toont het Leidse CBK gra fiek van Ben Overdevest. De Gra fiekbiënnale in Maastricht dreigt te floppen. Avondzesdaagse yt -y Richard van Kempen stevent I recht op de overwinning in de Avondzesdaagse af. Op de Haar lemmerstraat eindigde hij gisteren als derde. PENH Milieuvriendelijke autolak op waterbasis is slecht bestand tegen de zure stoffen in vogel poep. Vooral donkere kleuren zijn gevoelig voor de zuren, die de lak soms totaal wegvre ten en in het gunstigste geval witte vlekken achterlaten. Voorlopig raadt de ANWB de automobilist aan de auto flink in de was te houden ert vogel poep direct te verwijderen. In september verwacht de afdeling Expertise van de ANWB weer een golf van klachten, want vogelpoep richt vooral in de zomer maanden schade aan. „Door warmte en vochtigheid", zegt C. Niholt, het hoofd van de af deling. Hij krijgt de laatste ja ren vaak klachten. In 1991 waren dat er 78, vorig jaar 106. „Het zijn misschien geen indrukwekkende getallen, maar het kan best het topje van de ijsberg zijn." Aanvankelijk wuifden de importeurs de moeilijkheden weg en wezen ze op de algehe le verzuring van het milieu. Inmiddels erkennen impor teurs én fabrikanten echter dat hun lakken niet voldoen. Met genoegen vertelt Niholt over Toyota, dat een hele de legatie naar Nederland af vaardigde en in een busje langs de kust stuurde om er auto's te bekijken. „Ze heb ben de poep er zelfs afge schraapt en meegenomen. Die wordt nu onderzocht Het ongemak is overigens niet aan de Japanse merken voorbehouden. De Europese en Amerikaanse fabrikanten hebben net zo goed te maken met steeds strengere milieu- eisen en passen hun lak aan. „Maar verf op waterbasis moet natuurlijk wel bestand zijn tegen wat vogelpoep", meent de ANWB. Sinds begin dit jaar valt aantasting van de lak door 'organische verontreiniging' bij de meeste merken niet meer onder de garantie, aldus de ANWB. De automobilist moet dan een beroep doen op de verzekering en dat kost hem zijn no-claim korting. De RAI, de organisatie van auto- importeurs, vindt dat van een probleem nog geen sprake is. „De ANWB is iets te stellig in zijn uitspraken", aldus secre taris E. Glasius. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat is be reid zo snel mogelijk met een wet te komen waarin de verplichting komt lading voor België en Frankrijk aan te bieden via de schippersbeurs. Bemiddelaar Biesheuvel heeft hiermee gisteravond een doorbraak bereikt in het schippersconflict. van de opdrachtgevers van de binnenvaart, de EVO, reageert sceptisch op het plan. Niette min legt ook de verladersorga nisatie het aan de achterban den haag-rotterdam anp De oud-premier heeft de actie voerders een voorstel gepresen teerd voor een wettelijke rege ling van de 'toerbeurt noord- zuid'. Die regeling zal van kracht zijn totdat binnen de EG een nieuw vervoersbeleid van kracht wordt. De schippersdele- gatie legt het plan aan de ach terban voor en antwoordt Bies heuvel morgen. De organisatie De schippersbonden ASWV, ONS en Toerbeurt Noord-Zuid reageerden gereserveerd. Actie leider G. Veuger is ontevreden over het feit dat er sprake zal zijn van een tijdelijke regeling. Hij wil het voorstel van Bies heuvel daarom eerst met de achterban bespreken. N. Deen, actieleider bij de blokkade in Terneuzen, is gematigd positief over het voorstel. „Maar als Ma- ij geen kans ziet de wettelijke toerbeurt in te bedden in de Eu ropese regelgeving, dan blijven we hier liggen. In dat geval schieten we er niets mee op", aldus Deen. Over het voorstel van Bies heuvel werd dit weekeinde koortsachtig overleg gevoerd in de Eindhovense woning van Maij. Maij slaagde er gistermor gen ook in de Europese com missaris van mededinging Van Miert en de Belgische minister van transport Coëme achter de plannen te scharen. Nederland zal nu in nauw overleg met Bel gië tot een wet komen die de goedkeuring krijgt van de Eu ropese Commissie. De EVO en andere gedupeer de partijen in het binnenvaart- conflict kondigden eerder giste ren aan de burgemeester van Terneuzen, de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland en de Nederlandse staat voor de rechter te dagen. Zij eisen „onmiddellijk maatre gelen" van de overheid voor on belemmerde doorvaart op de vaarwegen. Het kort geding wordt behalve door de EVO ook aangespannen door minstens vijf rederijen. Aarse verstrekt overigens wel 'strooigif aan zijn campinggas- ten, het middel Abate. Volgens deskundigen is het werkzame middel in Abate Temefos vrij onschuldig. Op de verpak king staan ook niet de gebruike lijke waarschuwingskruizen. „We hebben gevraagd of dit middel gebruikt mocht worden en dat was het geval", zegt een van de medewerksters. „Met deze regen helpt het overigens niet echt. Het spoelt zo de grond in." Bij de Energie en Watervoor ziening Rijnland, beheerder van het waterwingebied, zijn ze noch van de oorwurmplaag noch van het gebruik van Abate op de hoogte. „We hebben in middels het laboratorium ge vraagd een onderzoek in te stel len", zegt een woordvoerder. Pagina 14: 'Als het donker wordt komen ze tevoorschijn'. De Katwijkse camping Zuiddui nen smacht naar een strenge winter. Alleen op die manier be staat er een kans dat het terrein aan de Zuidduinseweg volgend jaar oorwurmvrij is. Momenteel telt de camping naast de re- güliere gasten miljoenen van deze beestjes. Sinds er zo'n zes jaar geleden een laag grond op het campingterrein is aange bracht, heeft Zuidduinen last van oorwurmen. De laatste twee jaar is er sprake van een echte plaag. Spuiten met gif mag niet, omdat de camping midden in een waterwingebied staat. „We zijn echt al bij alle mogelijke instanties te rade ge gaan", zegt campingbeheerder F. Aarse. „We raden de mensen aan natte dweilen neer te leg gen. Of potjes met daarin voch tig stro te plaatsen. Daar krui pen de oorwurmen in. Maar ja, het zijn er inmiddels zo veel." schiphol henny van egmond Alle Fokker 100's moeten in grijpend worden aangepast," omdat er in onderdelen van de staart haarscheurtjes kunnen ontstaan. De haarscheurtjes werden geconstateerd in een deel van de staart, na langdu rige tests met een toestel op Schiphol, aldus Fokker-inge nieur R. den Hertog in het Amerikaanse luchtvaartblad Flight. Het gaat om 140 toe stellen. Fokker-woordvoerder B. van Veen benadrukt dat de haarscheurtjes pas ontstaan na 180.000 vluchten. Dat is twee keer zoveel als de norma le levensduur van de Fokker 100. De haarscheurtjes in een deel van de staart ontstaan door de grote druk die op het achterste deel van het vlieg tuig wordt uitgeoefend bij het landen. Daarbij wordt de straalomkeerder ingeschakeld, een soort klep die wordt uitge- klapT en waardoor extra rem- kracht wordt geproduceerd. Door de kleppen ontstaat een luchtstroom die langs een staartdeel gaat. De luchtdruk veroorzaakt op dat deel haar scheurtjes. De problemen kunnen volgens Van Veen worden opgelost door in de straalomkeerder een gat te maken, waardoor de lucht stroom verandert, en door het bewuste staartonderdeel te versterken. De vliegtuigbouwer heeft al le gebruikers van de Fokker 100 nu bericht dat de aanpas singen aan het toestel moeten worden uitgevoerd voordat er 15.000 landingen mee zijn ge maakt. Volgens de Fokker zegsman gaat het om een ver anderingen die per toestel „enkele duizenden dollars" kosten. De haarscheurtjes ontstaan pas na meer dan 180.000 vluchten. Dat is twee keer de officiële levensduur van het toestel. Fokker benadrukt dat de F-100 de tests onder nor male condities, waarbij de straalomkeerder niet werd ge bruikt, goed heeft doorstaan. londen De Brits-Franse top in Londen weïd gisteren vol ledig overschaduwd door de strijd in de Britse Conserva tieve Partij. Op de afsluitende persconferentie werd pre mier Major gevraagd of hij zijn verontschuldigingen had aangeboden aan 'de rotzakken'. De vraag sloeg op het in cident van eind vorige week, toen Major drie van zijn anti- Europese ministers voor rotzakken (bastards) uitmaakte, terwijl hij dacht dat de camera's, microfoons en bandre corders nog uit stonden. De BBC-apparatuur draaide ech ter al. Major ging gisteren niet op de vraag in. Hij sprak met zijn Franse ambtgenoot Balladur onder meer over de wereldhandel en de Franse franc. Op de foto maken de Franse president Mitterrand (links), Major (midden) en Balladur (rechts) zich op voor de fotosessie. FOTO REUTER RUSSELL BOYCE Griekse staking dupeert toerist Als gevolg van een staking voor onbe paalde tijd, die van morgen is ingegaan, ligt het openbare le ven in Griekenland volkomen plat. Toe risten die op het punt staan naar Griekenland af te reizen, worden hier mee onherroepelijk geconfronteerd, zegt de ANWB in Den Haag. De staking, gericht tegen de pri vatisering van over heidsbedrijven, treft de spoorwegen, de luchtvaartmaat schappij Olympic Airways, de post, de banken en alle openbare nutsbe drijven. 'Shell bedreigd door Kurdische Arbeiderspartij' istanbul» jessica lutz correspondent De oliemaatschappij Shell zou een afkoopsom van een mil joen dollar aan de Kurdische Arbeiderspartij PKK hebben betaald om te voorkomen dat het personeel iets zou overko men of dat schade zou worden toegebracht aan de installaties. Dit meldt de Turkse krant Cümhüriyet. Shell ontkent dat geld is betaald, maar bevestigt wel dat het bedrijf door de PKK is bedreigd. Atesh Akyildiz, Shell-woord- voerder in Istanbul: „Er is geen sprake van dat er is betaald. We hebben onze zakelijke principes. Onze rekeningen zijn open. Wie dat wil kan ze controleren", aldus Akyildiz. Ook het hoofdkantoor van Shell in Nederland zegt dat het bericht onjuist is. „Onze presi dent-directeur in Turkije heeft dat ook aan het dagblad laten' weten, maar dat heeft men kennelijk niet opgepikt", aldus een woordvoerder. Misverstand leidde tot trage brandmelding serviceflat Moordenaar in bestuur van Coornhert-Liga 'gpd leiden «emielfangmann De brandmelding twee weken gelèden in de Leid se serviceflat Schouwenhove liep vertraging op door een misverstand. De alarmcentrale 06-11 verstond Schoonhoven in plaats van Schouwen- hoven. De portier die de brand ontdekte belde het landelijke alarmnummer, omdat hij door de rookontwikkeling de brandmelder niet kon vin den. De Leidse brandweervoorlichter C. van der Meyden zegt dat door het misverstand 'twee, drie minuten vertraging' kan zijn ontstaan. 06-11 bel de door de spraakverwarring het centrale brand weeralarm in Gouda, waaronder Schoonhoven valt. Na ontdekking van het misverstand belde 06-11 de. Leidse brandweer. In de Leidse serviceflat brandde door kortslui ting een flatwoning uit. De 94-jarige bewoonster wend gewond in het AZL opgenomen. De Leidse brandweer constateerde direct na de brand dat er onnodige vertraging was opgelopen. Er was geen gebruik gemaakt van de brandmelders in de flat die rechtstreeks met de Leidse brandweer in con tact staan. Volgens directeur H. Rijn van Schouwenhove is dat niet zo vreemd. „De brandmelder was niet zichtbaar ten gevolge van de rookontwikkeling. Onze portier heeft toen 06-11 gebeld, want dat nummer is er bij elke Nederlander ingehamerd." Voor de brandweer is nog niet duidelijk of de oorzaak van het misverstand bij 06-11 of bij Schouwenhove ligt. Van der Meyden: „Het komt vaker voor dat een naam en een adres in de pa niek niet goed doorkomen." Feit is wel dat 06-11 in Den Haag na de melding uit Leiden contact opnam met de centrale brandweer van de regio Midden-Holland in Gouda. „Gouda maakte aan 06-11 duidelijk dat de brand niet in Schoonhoven kon zijn", aldus Van der Meyden. Dat 06-11 vervolgens op het idee kwam de Leidse brandweer te bellen, omdat het weieens om serviceflat Schouwenhove kon gaan, berustte op toeval. Op het moment dat de melding bin nenkwam, had een medewerker dienst die goed bekend is in Leiden. Hij kende ook de serviceflat. Nadat hij het teruggespoelde bandje met de mel ding van de portier had beluisterd zei hij dat ver moedelijk Schouwenhove in Leiden werd be doeld. „Het toeval heeft een handje geholpen." Geen krant ontvongen? 071-143241 mal/mvr 18.00-19.30 uur zaterdag 10 00-12 00 uur "SERVICES HET WOORD IS AAN Dizzy Gillespie Elke dag lees ik overlijdens berichten in de krant en aJs ik er niet in sta, ga ik gewoon door. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Programma's- Randstad Regio Religie Sport HET WEER Verwachting van het KNMI: Later regen Eerst enkele opklaringen, later veel bewolking en regen. Minimum temperatuur omstreeks 13, mid - dagtemperatuur van 18 aan zee tot 23 graden in het oosten van het land. Zuidwestenwind, matig, kracht 4; langs de kust later toene mend tot krachtig 6. Lekkende wagon zwavelzuur: ruim 1.700 mensen ziek richmond ap Meer dan 1.700 mensen hebben zich in Richmond in de Ameri kaanse staat California in zie kenhuizen moeten laten behan delen, nadat een spoorwegwa gon met zwavelzuur was gaan lekken. De wagon stond op het terrein van een chemische fa briek. In de tank zat 45.600 liter oleum, een hoog geconcen treerde vorm van zwavelzuur. Hoe de wagon kon gaan lek ken is nog onduidelijk. Het duurde vier uur voor het lek was gedicht. In die tijd was een gro te wolk zwavelzuur over Rich mond gedreven. Zeker 1.700 mensen moesten zich laten be handelen wegens misselijkheid, ademhalingsproblemen en hui dirritaties. Leidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. De Brit Alan Reeve, die tot drie maal toe werd veroordeeld we gens moord, blijkt te zijn opge nomen in het bestuur van de vereniging voor strafrechther vorming Coornhert-Liga. De Li ga benoemde Reeve „vanwege zijn ervaring met de praktijk van het strafrecht". De Amsterdamse politie is woedend over de benoeming. Reeve werd in 1982 veroordeeld tot 15 jaar wegens de moord op de Amsterdamse politieman Jaap Honingh. Reeve werd be trapt op het stelen van een fles wijn. Hij trok zijn pistool en schoot Honingh neer. Een an dere agent raakte zwaar ge wond. In Engeland moet Reeve nog zitten voor een tweevoudi ge moord. Politiewoordvoerder Wilting: „Het zegt voor mij meer over de Coornhert-Liga dan over Reeve. Het is een wrange zaak voor de nabestaanden van onze collega en voor de gewonde agent." Postcode:. Plaats: j Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand, automatich Cf 28.75) I I Per kwartaal via acceptgiro 82,85) Qautomatisch (ƒ82,85) Nr. bank/giro: Handtekening: lti, U,d«h lUghUI. Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1