Minicontainer vaak bron van ergernis 'We zorgen dat het zwembad openblijft' Rijn- en Veenstreek Mavom voor rechter: te veel nikkel geloosd Bier verduisterd voor onderbetaald personeel Blumenlander Musikanten de wijk in Co de Bruyn overleden Het Kasteel weer open 'Als het donker wordt, komen ze tevoorschijn' DINSDAG 27 JUL11993 Vals honderdje ontdekt nieuwkoop» Bij de JNG-bank aan de Beatrixlaan in Nieuwkoop is gisteren een vals briefje van 100 gulden aangetroffen. Het bank biljet was afkomstig van een bakkerij in Zevenhoven waar het vermoedelijk zaterdag door een klant het valse geld is gewisseld. Alarm afgeplakt, boten weg alphen aan den run» Bij een bedrijf in watersportartikelen aan de Christiaan Huygensweg in Alphen zijn in de nacht van zondag op maandag zes rubberen opblaasboten gestolen. De boten hadden samen een waarde van 18.000 gulden. De daders zijn het pand via een draairaam binnengekomen. Zij zagen kans het alarm af te plakken voor dit kon afgaan. Fietser gewond bij aanrijding alphen aan den rijn» Op de Treiuweg op de grens van Alphen en Zwammerdam zijn gistermiddag een auto en een fietser met el kaar in botsing gekomen. De fietser, een 20-jarige man uit Nieuwkoop, verleende volgens de politie geen voorrang aan de auto, bestuurd door een 34-jarige inwoner van Zwammerdam. De jongeman liep bij de aanrijding letsel op aan het gezicht en is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Milieutelefoon Alkemade 275 keer gebeld De milieutelefoon van Alkemade is vorig jaar 275 keer door de inwoners van deze gemeente gebeld. De meeste telefoontjes kwamen in de maanden mei, juni en augus tus bij warm weer binnen. Een andere piek vormde de periode van oktober 1991 tot en met januari 1992, nadat de gemeente de afvalcontainers invoerde. Dat blijkt uit het jaaroverzicht van 1992. Gemiddeld gaan circa 12 tele foontjes per maand over de mi- nicontainers en het legen van deze bakken. De container is zoek, kapot, stinkt of is niet ge leegd. Ook wordt er nogal eens een verzoek ingediend voor een kleinere of grotere container. Gemiddeld acht telefoontjes per maand gaan over afval op straat. Gemeld wordt dan bij voorbeeld dat troep ergens ano niem is gedropt of dat het afval ergens is neergezet op dagen dat er geen vuilnis wordt opge haald. Andere vragen en klachten gingen over het kringloopparkje aan de Korte Goog, de chemo kar en -box, het ophalen van grofvuil, bedrijfsafval dat niet bij de gemeente kan worden aan geboden, oud ijzer en andere soorten afval. In de zomer ko men ook wel klachten binnen over overlast van ongedierte zoals wespen, mieren en ratten. Van de 22 geregistreerde klachten per maand gaan er ge middeld twee over overlast die wordt veroorzaakt door een be paald bedrijf. Bellers klagen darl over geluidsoverlast, stankover last, overlast van afval, het ver branden van afval en verontrei niging van het .oppervlaktewa- Mavom BV in Alphen moet vrij dag voor de economische poli tierechter verschijnen. Reden daarvoor is dat tijdens een rou tinecontrole in juni 1991 bleek dat het bedrijf te veel nikkel in het oppervlaktewater had ge loosd. Mavom BV is een bedrijf dat chemische middelen produ ceert voor de oppervlaktebe handelingvan metalen. Volgens persofficier Van Ek is het 'niets bijzonders' dat een bedrijf zich moet verantwoorden bij de po litierechter voor het overschrij den van de lozingsnormen. Soms worden voor dergelijke milieudelicten ook wel boetes of waarschuwingen uitgedeeld. Hoe er wordt opgetreden hangt af van factoren als de mate ter. Klachten over stank gingen in het verleden nogal eens over Ruiten Troef. Daar wordt nu veel minder over geklaagd. De klachten over geluidsoverlast hadden voornamelijk betrek king op transportbedrijven en supermarkten in Roelofarends- veen en Oude Wetering. De gemeente Alkemade heeft sinds februari 1991 een centraal meldpunt voor milieuklachten. Het is bij de gemeente Alkema de niet bekend hoeveel keer het eerste jaar van de milieutele foon gebruik werd gemaakt. Wel was het opvallend dat er vaak werd gebeld na de invoe ring van de afvalcontainers. Vaak worden de klachten door de milieu-ambtenaar di rect afgehandeld. Het komt ook voor dat de ambtenaar als reac tie op een telefonische klacht op onderzoek uitgaat. Soms wordt een klacht ook wel doorgegeven aan een andere instantie: de provincie, een waterschap, de politie of de brandweer. waarin de norm wordt over schreden en of het al eens eer der is gebeurd. Van Ek kon niet vertellen waarom het Alphense bedrijf voor de rechter moet verschijnen en waarom de zaak niet al is afgedaan met een waarschuwing of een boete. Volgens directeur D. Kamberg van Mavom BV lag de norm die destijds voor Mavom werd ge hanteerd, lager dan voor het be drijf technisch haalbaar was. ,,Soms maken we wel eens pro#- dukten waarin veel nikkel is ver werkt. Dan is er een risico dat er meer nikkel in het riool terecht komt, dan volgens die oude norm gold. Sinds enkele maan den hebben we een nieuwe ver gunning. De norm is nu opge trokken tot de grens die voor ons technisch haalbaar is." Nog geen acties Molenviergang aarlanderveen» Er komen voorlopig geen nieu we acties van de actiegroep 'Houd de Molenviergang in werking'. Dat zegt de Aarlander- veense actievoerster Anneke de Bruin. In de onenigheid tussen waterschap De Aarlanden en de provincie Zuid-Holland ziet zij voorlopig geen aanleiding om de acties na een jaar weer op te pakken. „Wij wachten gewoon af. Voorlopig draait alles nog in Aarlanderveen", reageert zij la coniek. Vorig jaar wist de actiegroep ruim 5500 handtekeningen te verzamelen van mensen die de Molenviergang draaiende willen houden. De actiegroep probeer de, samen met gemeente en provincie, het waterschap.ervan te overtuigen dat de molens hun werk makkelijk aan kun nen. Eind september vorig jaar leek het erop dat de acties wa ren geslaagd. Het waterschap wilde de molens laten malen als daarnaast maar een volledige elektrische bemaling zou ko men. Nu dat voor de provincie te duur wordt, is het broze com promis van tafel en lijkt het voortbestaan van de Aarlander- veense viergang als laatste nog. werkende Molenviergang weer in gevaar te zijn. bodegraven/den haag Omdat de directie wilde weten waarom er spullen verdwenen uit het magazijn, scha kelde de Bodegraafse levensmiddelengroot handel Schuitema-West BV een beveili gingsbedrijf in. Zo kwam via video-opna men aan het licht dat de 58-jarige produk- tiechef en enkele werknemers vanaf '91 tot mei vorig jaar geregeld kratten bier en an dere levensmiddellen achterover drukten. De schade wordt door Schuitema geschat op tien- tot vijftienduizend gulden. Gisteren werd de inmiddels ontslagen chef uit Gouda door de Haagse politierech ter, mr. J. van der Heide, veroordeeld tot vijftig uur dienstverlening en drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Een 26-ja- rige Nieuwkoper en een 57-jarige Bodegra ver, die als werknemers meededen aan de verduistering, kregen veertig uur dienstver lening naast twee weken voorwaardelijke celstraf opgelegd. Alle mannen bekenden. Justitie zal nog enkele andere werknemers vervolgen of een schikking aanbieden. In' totaal zouden er zo'n tien man betrokken zijn bij de verduistering. De chef zou moeite hebben gehad de 'teamgeest' erin te houden bij de 55 man die hij onder zich had. Volgens hem deed de directie te weinig voor de 'onderbetaal de' werknemers, ondanks het zware en veel voorkomende overwerk. „Sommige van die jongens kregen maar 900 gulden in de maand, maar ze moesten wel de hele dag met kratten bier gooien. Er was een enorm verloop onder het personeel", aldus de ex- chef. Hij had dat verloop willen tegengaan door kratten bier, cola of tasjes met andere levensmiddelen mee te geven aan zijn on dergeschikten. Maar zelf pikte hij ook een graantje mee, zo gaf hij toe. De ex-chef heeft nog geen nieuwe baan kunnen vinden en is daarmee eigenlijk al gestraft, vond rechter Van der Heide. Toch legde hij de Gouwenaar een hogere straf op dan de andere twee werknemers, die in middels wel weer een nieuwe baan hebben gevonden. „Want u hebt in uw vertrou wenspositie als voorman andere mensen meegesleept in deze zaak". De rechter zette ook vraagtekens bij" 'de houding van de werkgever'. Hij liet die houding in het voor deel van de verdachten wegen, zoals mr. Van der Heide zijn vonnis motiveerde. Hij vond een alternatieve straf op zijn plaats omdat de manneneen blanco strafblad hadden. roelofarendsveenDe blaaskapel de Blumenlander Musikanten trekt diverse woonwijken van Roelofarendsveen in. Het openlucht-optreden van twee weken geleden gfng vanwege het slechte weer niet door. Gisteravond werd, ook al vanwege de regen, gekozen voor de recreatiezaal van bejaarden centrum Arendshorst. Op maandag 9 augus tus geven de muzikanten, ijs en weder die nende, een openluchtconcert op het grasveld van de Schoener. Het laatste optreden in de ze serie staat gepland voor maandag 16 au gustus op het binnenplein van Gogherweide. De jubilerende muzikanten trekken ver schillende wijken in om de bevolking hun nieuwe uniformen te laten zien. „Het is als dank voor de loten die de mensen massaal van ons kochten zodat wij onze pakken kon den betalen", zegt een van de muzikanten J. van Emmerik. De 19 muzikanten zijn nu te herkennen aan een zwarte broek, een bor deaux-rood vest en een wit overhemd met een opstaande kraag. Bovendien vieren de Blumenlander Musikanten hun zilveren jubi- roelofarendsveen» Op 76-jarige leeftijd is in Roelo farendsveen Co de Bruyn over leden. De Bruyn was in Alkema de een bekende persoonlijk heid. Niet in het minst door zijn beroep als fotograaf. Ook was de in Oude Wetering geboren De Bruyn actief als kunstschil der; hij maakte ongeveer 300 schilderijen. Maar vooral als artiest genoot Co de Bruyn veel bekendheid in de Veen en omgeving. Samen met zijn plaatsgenoot Hein van Berkel vormde hij het duo De Vrijbuiters, dat jarenlang brui loften en partijen muzikaal op luisterde. De Bruyn wordt morgen op het kerkhof van de St. Petrus Banden-parochie aan het Noordeinde in Roelofarends veen begraven. Eerst is er vanaf 10.30 uur in de parochiekerk St. Jacobus de Meerdere aan de Meerkreuk in Oude Wetering een eucharistieviering. alphen aan den run» Jongerencentrum Het Kasteel in Alphen aan den Rijn is vanaf dinsdagavond 3 augustus weer open na een kleine verbouwing. De afgelopen drie weken is de gaderobe verbeterd en is de kleine zaal een stuk groter ge maakt. Een week later gaan de deu ren in het weekeinde weer open: te beginnen op zaterdag 14 augustus met een Summer Party, een feest met muziek en rap-optredens. De volgend bands treden dit najaar in -Het Kasteel op: Sleeze Beez (10 sep tember), Tröckener Kecks (24 september), De Dijk (16 okto ber), Yellowman (30 oktober), The Scene (5 november) en Pa- tpr Moeskroen (19 november). Duo bedreigt krantenbezorgster voorhout» Een 12-jarige krantenbezorgster uit Voorhout is gisteren op de Boekhorstlaan in haar woonplaats bedreigd door twee jongens. Het duo, beiden 13 jaar. bedreigde het meisje met een mes en een brandende sigaret. De politie heeft de jongens opgepakt. Ze hadden geenjnotief. Ze verveelden zich. Campinggasten geterroriseerd door wonnen katwuk annet van aarsen vervolg van voorpagina De campinggasten hebben veel hinder van de oorwormplaag op camping De Zuidduinen in Kat wijk. „Het vergalt zeker het va- kantieplezier", zegt een van de vaste gasten die niet bij naam wil worden genoemd. „Als je je bed ingaat, moet je eerst een stuk of vijftig van die oorwor men je bed uit meppen." Vol gens de vrouw vertrekken er zelfs mensen van de camping vanwege de plaag. Regenwater Het probleem rond de beestjes is ontstaan doordat het regen water niet zo makkelijk meer wegstroomt, aldus campingbe heerder F. Aarse. „Anders dan voorheen, toen het water zo uit de zandgrond wegliep, blijft het water langer in die vaste laag zitten. En dat vinden cjie beest jes lekker. Het gaat hier niet meer om één of twee oorwor men. Doordat we van die zach te winters hebben gehad, zijn het er elk jaar meer. Oorwor men vermenigvuldigen zich nogal snel. Wat dat betreft ho pen we dat het deze winter hard gaat vriezen, dan gaan ze wel dood." Plaag Een andere vaste gast van de camping spreekt van een ware plaag. „Het zijn er miljoenen", zegt ze. „Overdag zie je ze niet, maar als het donker wordt, ko men ze tevoorschijn. Iedereen hoor je erover. De voortenten van caravans zitten helemaal vol. De kampwachter heeft zak ken ter beschikking gesteld met een soort zaagselachtig gif erin. Dat moet je om je'huisje, tent of caravan strooien. Nou, het helpt niet echt. Wij proberen het nu met busjes met wit poeder erin. Dat helpt een beetje." Volgens een woordvoerder van dè gemeentelijke afdeling ongediertebestrijding valt het probleem wél op te lossen. „Oorzaak van de plaag is, dat het vocht niet weg kan. Het is eigenlijk de schuld van de be woners. Ze hadden de huisjes iets hoger moeten opbouwen aan het begin van het seizoen zodat het aan de onderkant niet vochtig wordt. Verder zie je dat het gras vaak heel hoog slaat, er planken tegen de huisjes zijn aangegooid of autobanden en dergelijke. Dat blijft allemaal vochtig." Schimmels „Goed ventileren is heel belang rijk", aldus de woordvoerder van de dienst ongediertebestrij ding. „Oorwormen leven van schimmels. Vorig jaar hebben we hier en daar in de huisjes waar het echt erg was gespo ten. Maar ja, dat doen we liever niet. Je kunt beter de oorzaak wegnemen, het vocht dus. Want als je oorwormen bestrijdt met gif, gaan ook de ander insekten dood en worden de vogels, die van deze insekten leven, even eens aangetast." Oorwormen zijn volgens hem overigens niet schadelijk. „Ze kunnen met hun schaar wel knijpen maar ze spuiten geen gif Vernieuwde Hazelaar trekt 200 bezoekers per dag hazerswoude-dorp» caroline van overbeeke „Heerlijk!", gilt mevrouw Sloot weg tussen de joelende kinde ren. ,,'t Is dat ik gisteren visite had, anders was ik ook gegaan. Alleen jammer dat ik mijn man niet meekrijg: hij kan niet Zwembad De Hazelaar ziet er beter uit dan ooit tevoren, daar is iedereen het over eens. Het dertig jaar oude, helemaal door vrijwilligers opgeknapte buiten bad in Hazerswoude-Dorp, wordt maandagmiddag vooral bevolkt door vrouwen en kinde ren. De watertemperatuur be draagt 23 graden en bij het win keltje ruikt het naar kroketten en natte handdoeken. De zon komt af en toe achter de wolken tevoorschijn maar de harde wind is ijzig koud als je kletsnat bent: kinderen staan te rillen met een grote handdoek om. Hazerswoudenaren kunnen weer of geen weersinds 14 juli dagelijks een duik nemen van 10-21 uur, in het weekeinde tot 19 uur. Een kaartje kost 2,50 3,50, een gezin betaalt hon derd gulden voor een heel sei zoen, een patatje mèt komt op 1 gulden en 25 cent. Zelfs chips, meenemen kan ook, vinden de kinderen, want zwemmen in de buitenlucht maakt hongerig. Ondanks het slechte zomer weer trekt de Hazelaar gemid deld tweehonderd bezoekers per dag. Zo'n honderd dorpelin gen bekommeren zich om het onderhoud van het bad en de machines, de schoonmaak, de planten en het groen, de kassa, het winkeltje en het toezicht op de zwemmers. Al deze vrijwilli gers zijn zó ingeroosterd dat het zwembad elke dag open kan. „Het zwembad is nu van ons. En we zorgen dat het open blijft", verzekert Aart-Jan van der Poel. Prop Van der Poel is een van dorpe lingen die het zwembad nieuw leven hebben ingeblazen. „We willen met elkaar dit buitenbad Sommige kinderen nemen elke dag een duik in de vernieuwde Hazelaar: „Lekker dichtbij." foto loekzuyderduin in stand houden en dat lukt goed. Het saamhorigheidsge voel in Hazerswoude is groot. Andere gemeenten zouden daar een voorbeeld aan kunnen ne men." Hij wandelt over het ter rein, raapt een rondslingerende prop papier op. Die gaat keurig de afvalbak in, want rommel wordt niet geduld. Van der Poel heeft zelf niet het idee dat hij een huzaren stukje heeft geleverd met de openstelling van het eerder door de gemeente gesloten bui tenbad. „Je kunt de gemeente politiek bestoken als je iets graag wilt, maar je kunt die energie ook gebruiken om zelf iets te doen. Dat gaat bovendien veel sneller. En de motivatie is groot omdat we voor een ge meenschappelijk doel werken. ïn het water is het veel aange namer dan daarbuiten, vinden de kinderen uit het Dorp. „Ik kom hier elke dag", roept Wil lem-Jan van Dorp enthousiast vanuit het helderblauwe water. De 9-jarige Hazerswoudenaar is dolgelukkig dat hij nu elke dag kan zwemmen. En het is vlakbij: zo'n vijf minuutjes fietsen van huis. „We blijven meestal de hele middag", roepen de zusjes Marieke en Sophia van der Lin de in koor.Als dit buitenbad er niet zou zijn, zouden we tien ki lometer moeten fietsen naar het bad in Waddinxveen. En dal vinden we veel te ver." Toezicht De gediplomeerde Marion Blokzijl en Lenie van den Berg houden één middag in de week toezicht op de zwemmers. Ze hebben geen spijt dat ze zich als vrijwilligers hebben aangemeld. Lenie van den Berg: „Je bent met z'n allen voor een goed doel bezig. De Hazelaar is een echte ontmoetingsplaats voor de dorpelingen en de kinderen zien hier hun vriendjes. Zelf kom ik ook graag een uurtje zwemmen. Toen het bad dicht was, vond iedereen in Hazers woude dat het weer open moest. Nu is het open: dat enorme saamhorigheidsgevoel vind ik heel leuk." Christine Buitenhuis mag ook graag baantjes trekken in de vernieuwde Hazelaar. Na schooltijd neemt ze haar kinde ren mee. „Ik ben erg blij dat het zwembad weer open is. En het ziet er ook stukken beter uit dan vroeger! Het bad is nu ook een beetje van onszelf. Iedereen loopt ook een stapje harder om het netjes te houden. Ik ben nu vier keer geweest: zelfs bij slecht weer ga ik zwemmen. Ik hoop echt dat we een snikhete zomer krijgen: als het zo superdruk is, bewijst dit bad zijn bestaans recht."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14