Opening McDrive in zicht Schoolstraat loopt leeg 'Ik dacht: m'n geld krijgt hij niet' Regio Veel belangstelling voor kortebaan in Voorschoten deze Astra huw je bij Leiderdorper bestraft voor uitdelen klappen DINSDAG 27 JUL11993 Loting moet deelnemers aanwijzen CHEF GERT VISSER, 071 -356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-356413 Leiderdorpse winkelier had overvaller bijna te pakken VOORSCHOTEN KEES VAN KUILENBURG Er is grote belangstelling voor de kortebaandraverij in Voor schoten. Niet minder dan 42 viervoeters staan ingeschreven voor de draverij van komende donderdag. Die kunnen niet al lemaal meedoen, want volgens de reglementen van de Neder landse Draf- en Rensport (NDR) mogen er maximaal 30 dieren deelnemen. Kort voor de start wordt er geloot welke paarden op de Prins Bernhardlaan van start mogen gaan. De draverij in Voorschoten staat voor de 69ste keer op het programma. Onder de deelne mers een groot aantal landelijk bekende pikeurs, onder wie Rob de Vlieger uit Zwaanshoek. De ze jonge pikeur won vorige week maandag onder zeer slechte weersomstandigheden de grasbaandraverij in Stomp- wijk. De tweede keer dit seizoen dat zijn Enjoy Buitenzorg de LEIDERDORP RUDOLF KLEUN „Het gebouw kan er dan in veertien weken staan en dan kunnen we voor de jaarwisse ling open", zegt Marden Kop, die het nieuwe restaurant gaat exploiteren. Kop is tevens eige naar van de inmiddels al derden Vakantiespel voorjeugd Voorschoten Brandspuitwedstrijden, hutten bouwen en kampe ren. Dat zijn enkele van de activiteiten tijdens de tradi tionele jeugdvakantiebezig- heden in Voorschoten, die volgende week van start gaan. Van 2 augustus tot en met 13 augustus, valt er voor de Voorschotense jeugd vrijwel dagelijks iets in het dorp te beleven. Een van de hoogtepunten van de jêugdvakantiebezig- heden is de 'zwemkam- pëernacht' bij zwembad Het Wedde. De program maboekjes en de inschrijf formulieren zijn elke werk dag van 8.30-12.30 uur ver krijgbaar aan de informa tiebalie van het gemeente huis. Ook liggen ze klaar in zwembad Het Wedde en in alle buurthuizen in Voor schoten. VOORSCHOTEN MIEP DE GRAAFF Het gezicht van de Schoolstraat, dé winkelstraat van Voorscho ten, verandert dezer dagen in grijpend. Heel wat 'oude ver trouwde' winkeliers zijn er al mee gestopt of zullen dat bin nenkort doen. Bovendien staan er nogal wat panden leeg. Waar moet het met de Schoolstraat naar toe? Over die vraag buigt de vereniging 'Centrumwinke liers' zich. Zij wil de Kamer van Koophandel om advies gaan vragen. Zowel de midden standsvereniging als plaatselijk makelaar Felix Bax noemen de huidige situatie triest. Een opsomming, te beginnen aan de rechterkant (vanaf de kant van Leiden rechts): het winkeltje met houten spulletjes is geruisloos verdwenen om plaats te maken voor een 'witte vleeshal'. Drie winkels verder, op de hoek van de Erasmus- straat, staat de nieuwbouw-kan- toorkolos die de plaats van bak kerij Tukker innam, alweer bij na twee jaar troosteloos leeg. Er lijkt geen huurder voor te vin den. Even verderop speelgoed zaak Teddy, waar het deze laatste dagen voor de sluiting storm loopt. Een paar winkels verder heeft de voormalige mo dezaak La Mode het veld moe ten ruimen. Er is nog niets voor in de plaats gekomen. Ooit wil snelste draver was. Voordat om half twee de eer ste omloop wordt gereden staat de huldiging van de Nederland se drafkampioén van 1992 op het programma. Manus Bouw huis verzamelde in de diverse draverijen het meeste aantal punten. De paarden draven op het ge deelte van de Prins Bernhard laan langs het Burgemeester Berkhoutpark. De afstand waar over wordt gereden is 285 me ter. De paarden lopen twee keer tegen elkaar. Is er dan geen winnaar, dan volgt een beslis sende kamprit. De pikeurs strijden om de jaar bestaande Leidse McDo nald's-vestiging. Volgens Kop is het gebruikelijk dat restaurants van McDonald's in ongeveer veertien weken worden ge bouwd. In enkele gevallen zijn de gebouwen zelfs nog sneller gerealiseerd, maar daarbij werd gebruik gemaakt van prefab- Leiden 071 - 310001 Katwijk 01718 - 2 85 35 Leidschendam 070 - 327 91 15 Beverwijk 02510 - 1 5315 IJmuiden 02550 - 2 34 50 de naastgelegen Rabobank er nieuwbouw plegen. Overstekend links treffen we het aloude Greenway-theater, dat na het vertrek van de bio scoop ook nog steeds gedeelte lijk te huur staat. En aan het eind van de Schoolstraat, voor bij het parkeerpleintje, zal de fotozaak van Reekers binnen kort vrijkomen. Ook deze 'echte Voorschotense middenstander' stopt ermee. Midden in de straat staat het forse pand waar slager Grundeken tot een paar jaar geleden draaide. Ook on- verhuurbaar. Over twee maanden takelt het gezicht van de winkelstraat nog verder af omdat de Scho.olstraat dan open gaat voor herbestra ting. Recentelijk zei wethouder F. ten Have (economische zti- ken) tijdens een vergadering van de Middenstandscommis sie al dat de Schoolstraat wel een push kan gebruiken. „Er vallen momenteel wel wat ga ten, ja. Het is wel logisch dat een aantal ondernemers het na zoveel jaar voor gezien Jioudt, maar toch..." Vervolgens stelde de wethouder voor om met een aantal simpele ingrepen bloembakken, invalidenopritten de sfeer in het centrum te verbeteren. Trieste zaak De verenigde 'Centrumwinke- eerste prijs van 5000 gulden. Al is dat geld in de regel bestemd voor de eigenaar van de win nende viervoeter. In totaal zijn er acht geldprijzen te verdelen. Ook voor de trainers van de in de prijzen vallende paarden is er iets te verdienen. De eerste prijs is in dit geval een volledig paardetuig en de tweede een hoofdstel. Zoals gebruikelijk in Voor schoten is ook de totalisator weer aanwezig. Liefhebbers van een gokje kunnen aan drie spel- soorten meedoen. Dat is als eer ste 'winnend', waarbij wordt ge gokt op het paard dat de eerste prijs wint en 'plaats'. In dit spel moet de winnaar en de plaatsen bouw. Volgens een woordvoer ster van McDonald's Nederland zal dat echter niet het geval zijn in Leiderdorp. McDonald's telt op dit ogen blik 85 vestigingen in Neder land. Het grootste deel daarvan is in handen van zelfstandige ondernemers die een exploita tie-overeenkomst hebben met de hamburgerketen. Ook in Lei derdorp is voor een dergelijke opzet gekozen, waarbij McDo nald's voor de bouw zorgt en het pand verhuurt aan de ex ploitant. De inrichting van de McDrive aan de Persant Snoep- weg zal volgens Kop in 'filmstijl' liers' zegt bij monde van be stuurslid R. Kühn het huidige uiterlijk van de Schoolstraat een 'heel trieste zaak' te vinden. „Dat er op een gegeven mo ment veel winkeliers tegelijk weggaan, dat gebeurt gewoon. Maar bezwaarlijk is het wel als die zaken vervolgens leegblij- ven, zoals nu dreigt te gebeu ren. Of als er zaken voor terug komen waarvan je je afvraagt of ze wel bijdragen aan een even wichtige brancheverdeling. Niet dat ik commentaar wil geven op die nieuwe slagerij, daar zal wel een markt voor zijn. Per slot van rekening heb je ook vier drogis terijen in het dorp." Kühn zegt dat de leegstand hem verbaasd. „Voorschoten is toch een heel leuke plaats en we hoeven niet te verbloemen dat het bestedingsniveau van de in woners hoog ligt, veel hoger bij voorbeeld dan in Leiden. Bo vendien hebben we best een re gionale aantrekkingskracht. Waarom die winkels dan niet snel bezet zijn, ik begrijp er niets van. Ik denk dat het een kwestie is van: onbekend maakt onbemind. Vandaar mijn idee om contact op te nemen met de Kamer van Koophandel. Wel licht dat die organisatie een idee heeft hoe we collega's voor de Schoolstraat kunnen interes seren. En hopenlijk dat de Ka twee en drie worden geraden. Tenslotte is er 'winscore'. Deel nemers moeten hier per om loop, waaraan tenminste acht paarden deelnemen, de winaars van de ritten juist voorspellen. Volgens kenners zijn Benny Jea- net, Enjoy Buitenzorg, Expresa Beroona, Fatal Action, Gold- speed S en Griffy Sunshine kan didaten voor de hoofdprijs. Outsider is Zeno Oostland van Jan Wagenaar. De toegang tot de drafbaan is gratis. Een programma met daarin alle informatie over de deelnemende paarden en pikeurs kost zes gulden. Al een dag eerder begint het paardenfestijn in Voorschoten. Morgen wordt in het centrum van het dorp de eeuwenoude paardenmarkt gehouden. In alle vroegte komt der aanvoer van paarden en pony's op gang. Daarna kunnen bezoekers ge nieten van het spel van loven en bieden tussen de verschillende handelaren. worden uitgevoerd. „Met veel zwart-wit en in de vloer een filmmotief verwerkt. McDonald's zegt overigens alle vertrouwen te hebben in een gunstige uitspraak van de provincie over de vestiging van het restaurant bij de Alberts Corner aan de Persant Snoep- weg. Eerdere bezwaren van om wonenden werden al door de gemeente afgewezen. „Er pas seren op dat punt dagelijks 7.000 auto's, daar komen er door de komst van het restau rant hooguit honderd bij. Het argument van verkeersoverlast is dan betrekkelijk." mer van Koophandel er een klein onderzoekje aan kan wa gen, zodat we weten welke branches hier noodzakelijk zijn." F. Spendel van het in de Schoolstraat goed ingevoerde LEIDERDORP JUDY NIHOF Bang? Nee, bang is hij eigenlijk geen moment geweest. Zelfs niet toen de overvaller een pistool op hem richtte. „Ik dacht maar een ding: mijn geld krijgt hij niet." Terwijl me nigeen nog zou nabeven als een rietje, haalt middenstander Ge rard Vermeulen zijn schouders op over de beroving van afgelo pen zaterdag op de Engelendaal in Leiderdorp. „Ik ben nuchter ingesteld", zegt hij met een op gewekt gezicht. Bij de overval werd Vermeu len, eigenaar van drie winkels, in zijn linkervoet geschoten. Met zijn benen op een kruk en zijn voet in het verband, zit Vermeulen in zijn huiskamer. Omringd door vrienden en ken nissen die versteld staan van zijn relaas. En dan raakt hij al weer verwikkeld in een zakelijk gesprek. Een vertegenwoordiger wil hem overhalen tot hete aan schaffen van 'representatierek- ken' voor een van zijn winkels. De vertegenwoordiger garan deert daarmee 'dertig procent meer inkomsten'. Alsof er niets is gebeurd, nemen de zakelijke beslommeringen Vermeulen al weer in beslag. „Ja hoor, het le ven gaat weer gewoon door", aldus de middenstander. Vermeulen werd zaterdag rond 17.30 uur beroofd bij het wegbrengen van een cassette met de dagopbrengst van zijn woninginrichtingszaak in de Winkelhof. Toen hij bij de bank aankwam, zag hij een man op een paaltje zitten. „Ik dacht eerst, hé, dat is een vriend van me." Toen Vermeulen beter keek, zag hij dat het toch een onbekende was. Op de een of andere manier vertrouwde Vermeulen hem niet. „Hij zat me zo aan te kijken." Hijs Behalve deze man was er nie mand in de buurt te bekennen. Vermeulen wachtte tot de man was verdwenen. De winkelier stapte uit en stak de sleutel in de kluis, waarop de onbekende man plotseling tevoorschijn sprong. Vermeulen: „Hij begon te schreeuwen dat hij het geld wilde. Ik dacht: ik geef hem een hijs met de cassette. Maar ik raakte 'm niet goed." Van de beoogde klap kwam weinig terecht. De cassette vloog uit zijn hand en de over valler ging ermee vandoor. Maar Vermeulen zette onmid dellijk de achtervolging in. „Ik kon alleen maar aan mijn geld denken." Zonder acht te slaan op het verkeer, stak Vermeulen de En gelendaal over, de overvaller achterna. „Het kon me niet schelen, al kwamen er auto's aan. Ik moest dat geld hebben." Vermeulen had hem al bijna bij zijn kladden, toen de overvaller zich plotseling omdraaide en een pistool op hem richtte. De man schoot, maar het pistool werkte niet. Het zal wel een makelaarskantoor Bax Spen del kan die suggestie alleen maar toejuichen. Eén van de oorzaken voor hét probleem is het ontbreken van een branche bescherming, meldt Spendel. „Want wat moet de Voorschote neppistool zijn, dacht Vermeu len. „Hij belazert de boel, nou grijp ik hem, dacht ik." Maar de overvaller begon alweer te schieten. Bij het derde schot werkte het pistool wel degelijk. De kogel ging door de schoen van de Leiderdorper en schampte langs zijn voet. „Toen voelde ik me niet goed worden en ik zakte op de grond." De overvaller wist met het geld te ontsnappen. De pijn aan zijn voet vaJt mee, lacht Vermeulen. De kogel ging er immers alleen maar langs. „Maar hij is wel he lemaal blauw." Moed Waar hij de moed vandaan naar nou met drie slagers op dat stukje?" Spendel noemt de huidige si tuatie 'niet best'. Anderzijds ziet hij de toekomst van de School straat niet al te somber in. „Vol gens ons is er sprake van een haalde om achter de overvaller aan te gaan, weet Vermeulen niet. „Ik ben gewoon niet bang uitgevallen." Het rennen ging hem met zijn uitstekende con ditie vrij makkelijk af. „Ik ben voetbalscheidsrechter en ik ten nis een paar keer per week." Een nare ervaring 'rijker' en enkele duizenden guldens ar mer, blijft Vermeulen het leven van de zonnige kant zien. „Ik heb twee maanden geleden mijn vrouw verloren en nu dit weer. Maar ik ben een positief ingesteld mens." Slapen doet hij goed. „Nee hoor, van nacht merries heb ik geen last." Ook wordt hij niet geplaagd door rancune of wraakgevoelens. reeks toevalstreffers: de leeg stand wordt niet veroorzaakt door faillissementen, maar gro tendeels door ondernemers die er om leeftijd- of gezondheids redenen mee stoppen. Dat hou je natuurlijk nooit tegen." Vermeulen kijkt niet terug, maar voorui t. Van een ding is hij wel voor goed genezen: zijn wekelijkse gang met de geldcassette naar de nachtkluis. „Nee, zo'n risico wil ik niet meer lopen. Ik ga voortaan gewoon een paar keer per week het geld ophalen. Daarvoor gunde ik mezelf voor heeft de lijd niet. Ik vond het zo wel handig, met die kluis." De politie verzoekt mensen die rond 17.30 getankt hebben bij het Mobil-station aan het Engelendaal en mogelijk iets verdachts hebben gezien, zich te melden bij het politiedistrict Rijn en Braassem: 071 - 411421 Vijf kandidaten gemeentesecretaris LEIDERDORP Vijf kandidaten zijn ovcrgeble- meentesecretaris in Leiderdorp. Het zijn vier mannen en écn vrouw. De vijf sollicitanten zijn de afgelopen weken geselec teerd uit in totaal 62 briefschrij vers, onder wie zeven vrouwen. Op 9 september spreekt de selectiecommissie met het vijf tal. Na een eventuele tweede gespreksronde doet de commis sie een aanbeveling aan de ge meenteraad. Hij neemt waar schijnlijk eind september een definitief besluit over de nieuwe gemeentesecretaris. Bedrijfskundige voor Leiderdorp LEIDERDORP Een bedrijfskundige is voor een periode van twee jaar aange steld bij de afdeling openbare werken van de gemeente Lei derdorp. Hij heeft als taak de in terne bedrijfsvoering te verbete ren. Bij de gemeentelijke reor ganisatie eind vorig jaar stelde^ een extern adviesbureau vast dat de toenmalige dienst Ge meentebedrijven groenvoor ziening, reiniging, bestrating, onderhoud van gemeentelijke gebouwen de nodige aanpas sing behoefde. Inmiddels is de ze dienst onderdeel van de sec tor openbare werken. Provincie heeft laatste woord Nog in december van dit jaar moeten de eerste hambur gers worden geserveerd bij het McDonald's drive-in-res- taurant in Leiderdorp. McDonald's Nederland hoopt dat het provinciebestuur van Zuid-Holland in september een uitspraak doet in de nog lopende bezwaarprocedure. Als die gunstig uitpakt voor het bedrijf, wordt daarna direct met de bouw begonnen. Kapotte aansteker aanleiding ruzie LEIDERDORP/DEN HAAG Een 20-jarige Leiderdorper is gistermiddag veroordeeld tot veertig uur onbetaalde arbeid omdat hij in april van het vorig jaar in zijn woonplaats een vader en zijn zoon klappen had verkocht. De aanleiding vormde een kapotte aansteker. „Zin loos en onbeschoft", noemde rechter Van der Heide van de Haagse rechtbank het gedrag van de Leiderdorper. De dader zat op de bewuste avond in een café aan de Hoofd straat. Van daaruit trok hij rond elf uur met een groepje van ze ven man naar een woning aan de Boekenburg. Daar wilde de groep opheldering vragen over het kapot maken van een aan steker waarvan de zoon des huizes werd verdacht. In de hal van de woning ontstond na een woordenwisseling al snel een duw- en trekpartij tussen de vader en de 20-jarige Leiderdorper. Daar maakte laatstgenoemde uiteindelijk een einde aan door zowel vader, die daarbij zijn bril brak, als zoon een dreun te verkopen. Ook schopte hij een deur in hoewel de Leiderdorper op de zitting volhield dat dat niet met opzet ge beurde. „En dat alles om een aansteker. Wat moet er niet gebeuren als het echt om iets gaat", vroeg officier van justitie Van Ek zich af. Hij eiste vervolgens een maand gevangenisstraf waarvan de helft voorwaardelijk. Daar kwam nog een bedrag van 1500 gul den bij voor het vernielen van de bril. Rechter Van der Heide was het met de strafmaat eens, maar zette de celstraf om in veertig uur dienstverlening. Voorschotense winkeliers vragen Kamer van Koophandel om advies De Schoolstraat in Voorschoten. Het gezicht van dezewinkelstraat verandert ingrijpend. FOTO LOEK ZUYDERDUIN de confrontatie met zijn overvaller. „Ik slaap 's nachts pri- FOTO LOEK ZUYDERDUIN Gerard Vermeulen heeft niks overgehouden ma."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13