Humanistisch Verbond in voortbestaan bedreigd Kerk Samenleving Zomeravondzang in kustplaatsen Kerken Zuid-Afrika verontwaardigd over schietpartij DINSDAG 27 JUL11993 KORTWEG Moker Het radio-programma van Moker, hel media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, staat mor genmiddag opnieuw in het teken van het project 'Langs Leidse Kerken'. Er wordt dit keer een bezoek gebracht aan de Lutherse kerk. De overdenking is van dominee J.H. van Hunnik uit Leiden. Het programma is te beluisteren van 16.30 tot 17.00 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. De uitzending wordt komende zondag op dezelfde frequenties her haald van 19.00 tot 19.30 Artists Seminar Musici, zangers, dansers, mime-spelers en beeldende kunstenaars uit meer dan 2.5 landen in Europa nemen vanaf maandag 9 tot en met zaterdag 14 augustus deel aan het Christian Artists Se minar 1993. De bijeen komst wordt gehouden op het terrein van het confe rentiecentrum 'De Bron' in Dalfsen. Tijdens het con gres worden naar schatting zo'n 900 semi-professionele en amateurartiesten ver wacht. Er wordt de bezoe kers een programma aan geboden dat bestaat uit tien concerten en talloze workshops over de meest uiteenlopende onderwer pen op hun vakgebied. Het Cristian Artists Seminar wordt voor de dertiende keer georganiseerd door Christian Artists Europe, de kunstenbond van het CNV. Het jaarlijkse evenement is sinds het eerste seminar in 1980 uitgegroeid tot het grootste artiestencongres in Europa. Flevo Festival Youth for Christ is de drij vende kracht achter het zestiende Flevo Totaal Fes tival dat van 19 tot en met 22 augustus wordt gehou den op het evenementen terrein van de Flevohof in Biddinghuizen. Voor het eerst is dit jaar gekozen voor een overkoepelend thema, om meer samen hang aan het festival te ge ven. Dit keer is het thema 'In Search of Man...'. De be zoekers kunnen kiezen uit 150 programma-onderde len die in 12 tenten worden afgewerkt. Er worden onder meer lezingen gehouden over de relatie tussen God en mensen en het 'doolhof van de menselijke relaties'. Ook is er een Leerhuis-tent waarin bezpekers en inlei ders praten over de beteke nis van menselijke begrip pen. Het festival biedt ver der een uitgebreid theater- en tienerprogramma, films, sport en muziek. Islam Het onderwerp 'Christen dom en Islam' staat cen traal tijdens een studiedag van de interkerkelijke stich ting 'Open Doors' op don derdag 4 november in de ïmmanuëlkerk in Ermelo. De bijeenkomst is bedoeld voor predikanten, voorgan gers, ouderlingen, oudsten en andere leidinggevenden in kerk en gemeente. Spre ker is de Amerikaan Don McCurry, directeur van Mi nistries to Muslims. De deelname aan het seminar kost 50 gulden per persoon. Inlichtingen kunnen wor den verkregen bij 'Open Doors', Postbus 47, 3850 AA Ermelo (03410-17844). REDACTIE: DICK V Reliekschrijn Titus Brandsma in Dokkumer Bonifatiuskapel Het Humanistisch Verbond en Humanitas worden direct in hun voortbestaan bedreigd, als er geen einde komt aan de 'eilandencultuur' binnen de twee organisaties, het aantal leden blijft stagneren en de financiële problemen niet worden opgelost. Het humanisme moet bovendien af van zijn onduidelijke imago bij het publiek. vierde kerntaak moeten vervul len: het uitdragen en zonodig verdedigen van humanistische normen en waarden in de sa menleving. Het hoofdbestuur van het Verbond hoopt komen de maand een pre-advies over het rapport uit te brengen. In november zal het congres, waarin de plaatselijke afdelin gen zijn vertegenwoordigd, zich over het rapport uitspreken. De onderzoekers van de Eras- musuniversiteit constateren dat Dit staat in een rapport van de Erasmusuniversiteit in Rotter dam, dat in opdracht van het Verbond en Humanitas is ge schreven. De onderzoekers be velen beide organisaties aan zich te concentreren op hun drie kerntaken: geestelijke vor ming en bezinning, de geestelij ke verzorging en maatschappe lijke hulp. Daarnaast zouden beide organisaties samen de het aantal leden van beide orga nisaties zich stabiliseert of zelfs daalt. Zo schommelt het aantal leden van het Verbond al jaren rond 15 a 16.000. Zowel het Ver bond als Humanitas heeft te lij den onder vermindering van subsidies. Niet alleen bezuinigt het ministerie van WVC, ook is de bijdrage van de Algemene Loterij Nederland aanzienlijk teruggebracht. Verder weten de meeste Ne derlanders niet waarmee het Verbond en Humanitas zich be zighouden. De gemiddelde Ne derlander heeft een positief beeld van het humanisme, zo blijkt uit onderzoek, maar als wordt gevraagd naar de activi teiten van deze organisaties, staat hij of zij met de mond vol tanden. De onderzoekers kritiseren de 'eilandencultuur' binnen het Verbond en Humanitas: afde lingen weten van elkaar niet, waar ze zich mee bezighouden, wat ook de contacten met ande re humanistische organisaties, zoals HIVOS (ontwikkelingssa menwerking) en de Universiteit voor Humanistiek, belemmert. Het rapport pleit niet voor een fusie van het Verbond en Humanitas. Zij behouden beide de verantwoordelijkheid voor de functies die zij nu al vervul len. Het Verbond blijft zich con centreren op de geestelijke vor ming en de geestelijke verzor ging en Humanitas op maat schappelijke hulp. Maar beide organisaties zouden wel samen humanistische waarden moeten uitdragen en verdedigen. KATWiJK/NOORDWUK» Tot de publiekstrekkers uit de evenementenprogramma's in Katwijk en Noordwijk behoort sinds jaar en dag de zomeravondzang. In Katwijk wordt de reeks tot en met 1 september afgewerkt in de Ou de Kerk aan de Boulevard (foto), elke woens dag om 20.00 uur. De organisatie is in han den van de Gezamenlijke Evangélisatiecom- missie van de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk van Katwijk aan Zee. De commissie viert op zaterdag 14 augustus in een feestelijke dienst in de Oude Kerk het 25-jarig jubileum van de zangavonden. Mor genavond is de soliste Grietè Barnhoorn te gast tijdens hét evenement. In Noordwijk worden de koor- en samenzangavonden ge houden in de Oude Zeekerk aan de Hoofd straat, ook steeds op de woensdag. Deze week wordt medewerking verleend door de zangeressen B. van der Zwet-Admiraal en B. van der Aa-Bulk. De dienst begint om 20.30 uur. De toegang in zowel Katwijk als Noord wijk is gratis. Wel wordt er aan het eind van de bijeenkomsten een collecte gehouden om de kosten te dekken. foto wim dijkman De Nijmeegse karmeliet Paul Reehuis heeft gistermiddag tij dens de eerste Titus Brandsma- bedevaart een reliekschrijn ge plaatst in de Bonifatius-kapel in Dokkum. De bedevaart was een initiatief van enkele karmelie tessen uit Nijmegen en Box meer. Sinds de genezing van een kind door het water uit de Bonifatiusbron, drie jaar gele den, is Dokkum opnieuw uitge groeid tot een pelgrimsoord. Pater Titus Brandsma stierf op 26 juli 1942 de marteldood in het concentratiekamp Da chau. In 1985 werd Titus Brand sma door paus Johannes Paulus II zalig verklaard. Reehuis hoopt dat de reliek schrijn de pelgrimgangers in ge dachte één zal maken met de gedachten van de pater. Hij spreekt ook liever van een ge- dachtenistocht dan van een pel grimage, waarbij de strijd van Brandsma voor rechtvaardig heid door de bezoekers wordt overgenomen. Tussen 1924 en 1936 was Brandsma nauw be trokken bij de pelgrimages naar het hoge noorden. In 1925 was hij mede-oprichter van het Broederschap van de Heilige Bonifatius. Deze broederschap zorgde voor de bouw van de Bonifatiuskapel, de oprichting van een standbeeld en de aan leg van een processiepark rondom de bron. Nadat de Titus Brandsma-re- likwie - een stukje uit de habijt van de pater, in een zilveren Fries pompeblad gevat - was geplaatst, zijn de pelgrims in processie langs de veertien kruiswegstaties geschreden. In de twaalfde statie is een ge denkteken aan Titus Brandsma aangebracht. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Garsthuizen-Zandeweer c.a. en Uithuizen: K.H. Waterlanden te Terkaple; te Herkingen: H.J. Stout- jesdijk te Dordrecht; te Ouddorp: W. J.F. Schuitemaker te Loenen aan de Vecht. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: De Tike:G.M.\ lijepa-Opeii ir Linden te Klun- GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt: voor Luttem D. Ophoff, kan didaat te Kampen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Capelle aan den IJssel- West: P. Meliste Nieuw-Beijerland; voor Hoofddorpen voor Melissant i.s.m. Ouddorp: A.Bac te Bodegra ven; voor Kortgene: E. Venema te El- speet; voor Meeuwen: G. Mouw te Ge- nemuiden; voor Sprang Capelle: W. Hage te Kruiningen; voor Werken dam: A. Moerkerken te Gouda. JOHANNESBURG» ANP Zuidafrikaanse kerkelijke leiders hebben met afschuw en verontwaardiging gerea geerd op de schietpartij in de kerk van Kenilworth bij Kaapstad, waarbij elf mensen zijn omgekomen. De St. James- kerk, die met 1400 gelovigen tot de laatste plaats was bezet, behoort tot de Anglicaanse Kerk in Zuid-Afrika, een conservatieve afsplitsing van de Angli caanse Kerk. Onder de slachtoffers zijn de vrouw van de priester Dawie Ackerman die in de dienst voorging en drie Russische zeelieden. Hun schip lag in Kaapstad af gemeerd. De parochie van St. James heeft een zendingspost bij de haven voor de geestelijke verzorging van Russische zeelieden. Aan de zondagse diensten ne men daarom vaak Russen deel. De vroegefe secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, dr. C.F. Beyers Naudé, sluit niet uit dat het werk onder de Russische zeelieden het motief voor de terreurdaad is. „Men moet mis schien kijken naar deze Russische zeelui als men probeert te ontdekken waarom de aanval plaatshad. Het zou een aanval kunnen zijn van verblinde mensen op wat zij als communisten beschouwden", aldus Beyers Naudé. Zijn opvolger bij de Raad, dr. Frank Chikane, is 'verschrikkelijk geschokt' door de schietpartij. Hij vroeg zich gis termorgen af wat het motief van de da ders is geweest. „Men kan de schietpartij slechts dwaasheid noemen", meende hij. Hij herinnerde eraan dat voor het eerst kerkgangers doelwit van een aan slag waren. Conservatieve tegenstanders van het beleid van president De Klerk zouden de aanslag kunnen misbruiken om blanken schrik aan te jagen voor een toekomstige anti-kerkelijke regering. Chikane hoopt op een snelle reactie van de partijen die bij het overleg over het nieuwe Zuid-Afrika betrokken zijn. De vice-voorzitter van de (blanke) Ne derduitse Gereformeerde Kerk, prof. Jo- han Heyns, meent dat de schietparij aantoont 'hoe duivels de beweging in ons land op dit moment is'. Er moet naar zijn mening zo snel mogelijk een weg worden gevonden naar rechtvaardige structuren en een verbreding van de de mocratie. Ook de rooms-katholieke bisschoppen in Zuid-Afrika hebben hun afschuw over het bloedbad uitgesproken. Aartsbis schop Desmond Tutu heeft bisschop Frank Retief van de conservatieve Angli caanse Kerk maandagmorgen bezocht. Tutu noemde de aanslag een verschrik kelijke gebeurtenis. „Het is een duivelse daad - buitengewoon gemeen en verach telijk." De politie heeft een beloning van 250.000 rand (ongeveer 130.000 gulden) uitgeloofd voor aanwijzingen die tot op sporing van de daders leiden. COLOFON ATSCHAPPU Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever!) Damiate bv. DIRECTIE J de Vries, G P Arnold fa HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoc Nypels. Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR 182, 2321 BMLeide 26aLisse Tel. 02521-19353, Fax:02521-19610. OSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden. ELEFAX ïs071-323508__ ieÖ7ie.321923l23 ma.-vri|. van 08.00-1700 ui RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vri) van 8 30-17 00 uu (Sleuteltjes) Telefoon 071-1 ^Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: ma t/m/vri|: 18.00-19 30 ui zat: 10.00-12.00 uur 143241 HEINZ P/JLTJES EOO/EM //V DE LA/JD- KAAPTf WAT EE/J LEl/PE MAN'EP OM JE VAPAMT/E BESTEMM TE BEPALEN /P DE A/AT DAT /kT ME WEL ZAL l/E&MA/CE/J POL/- TOTAL LOS, GPfEPE/V- HET WEER ROB GROENLAND Venijnige randstoring Het slechte zomerweer kreeg giste ren een vervolg toen een door staande onstabiele westelijke stro ming voor de aanvoer van pittige buien zorgde. Plaatselijk werd on weer gehoord en bij korte stortre gens en windstoten van 7 Beaufort kreeg menige thuisblijver spijt dat hij niet alsnog naar het verre bui tenland is vertrokken. Voor de mensen met een gevoelig oog voor de natuur viel er de hele dag te ge nieten van zeer afwisselende wol kenluchten. Voorgl de avondlucht zat vol met opgeblazen bloemkool wolken, waarvan de toppen prach tig werden beschenen door de zon. De satellietfoto's toonden boven de Britse Eilanden alweer het binnen lopen van warme lucht. Deze war me en vochtige luchtmassa's zijn afkomstig van nieuwe warmbloedi ge depressies, die met de straal stroom in een rap tempo van west naar oost over de Atlantische Oce aan bewegen. De moederlaag neemt vandaag positie in boven Schotland. Voor ons weer van veel meer betekenis is de vorming van een venijnige randstoring (ook wel met de term dochterlaag aange duid). De koers van deze storing is belangrijk maar tegelijkertijd ook moeilijk te bepalen. Waarschijnlijk koerst een apart lagedrukcentrum in de loop van deze middag en in de vooravond pal over ons land néar het noordoosten. Vooral aan de zuid- en westzijde kan het wind veld in korte tijd flink in kracht toe- Achter dit storingsgebied komen we de komende nacht even op nieuw in een krachtige onstabiele westelijke stroming terecht, waarin opnieuw buien tot ontwikkeling kunnen komen. De Noordzee voor onze kust heeft nu een tempera tuur van 15-17graden bereikten dit heeft zijn uitwerking op de bui enfrequentie voor onze kustgebie den. Morgen overdag loopt alweer een volgende regengebied het land binnen. Wel kan bij een iets terug- krimpende wind de luchttempera tuur tot 20 graden oplopen. In de dagen na woensdag zullen vooral gedurende de nachtelijke uren de buien flink gaan broeien boven de waterplas. Degene die echt specta culaire foto's of dia's wil gaan schieten, adviseer ik om rond zons ondergang (22.00 uur) het strand- gebied op te zoeken met de came ra op de westelijke horizon gericht. Als de lucht de komende avonden onstabiel genoeg is kunt u oogge tuige zijn van kilometers omhoog HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met woensdag. Veel bewolking en enkele buien, mogelijk met on weer. Maxima rond 17 Denemarken: Van het westen uit toene mende bewolking en in de loop van de dag regen. Ook morgen bewolkt en van tijd tot tijd regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, buie daag oc Morgen wisselend bewolkt en nog steeds buiig. Maxi ma van 15 graden op de Schotse Hooglanden en land tot ongeveer 20 gra- Belgiëen Luxemburg: Veel bewolking en perioden met regen. Morgen ook enkele opklaringen. Mid- dagtemperatuurrond 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noorden bewolkt en plaatselijk wat regen of motregen. Naar het zuiden toe geleidelijk perioden met zon en droog. Maxima van 20 in het noorden tot 27 graden in het midden. Langs de kanaalkust ongeveer 18 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Overwegend zonnig. Middag- temperatuur van ongeveer 25 graden aan de Costa Verde tot rond 30 graden in de Algarve. in het binnenland maxima rond 35 graden. Madeira: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Overwegend zonnig. Middag- temperatuur aan de Golf van Biskaje rond 23 graden, aan de Costa's van 27 graden aan de Costa Brava tot 34 gra den bij Malaga, in het binnenland plaat selijk 40 graden. Canarische Eilanden: Zonnig. Maxima aan de zuidstranden rond 30 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Overwegend zonnig. Aan de kust kans op enkele wolkenvelden. Mid dagtemperatuur vlak aan zee rond de 30. graden. Tunesië: Zonnig. Maxima bij de stranden ongeveer 34 graden, landin- Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog. In het Rhönedal waait de Mistral. Geleidelijk iets warnier, met middagtemperaturen van ongeveer 26 graden in de westelijke departementen tot maximaal 35 bij de Middellandse zeekust. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig. Maxima rond 32 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Meest zonnig. Middagtempera tuur rond 30 graden, in het zuiden plaatselijk 35 graden. Corsica en Sardi nië: Vrij zonnig. Maxima van 28 graden op Corsica tot 33 graden op Sardinië. Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur langs de kust en op de eilanden rond 30 graden, op het Griekse vasteland plaatselijk 35 Turkije en Cyprus: Vrij zonnig. Middagtemperatuur langs ■de kusten rond 30 graden. Duitsland: In de loop van vandaag van het westen uit bewolking gevolgd door regen, Mor gen bewolkt en van tijd tot tijd regen, la ter op de dag in het westen ook enkele opklaringen. Middagtemperatuur van 19 graden in het noorden tot ongeveer 24 Zwitserland: Aan de noordzijde van het alpenmassief af en toe zon maar ook nog kans op een bui. Warmer met maxima van ongeveer 25 graden. Aan de zuidzijde vrij zonnig, droog en middagtemperaturen morgen rond de 30 graden. Oostenrijk: Geleidelijk meer zon en bijna overal droog. Morgen in het westen weer meer bewolking. Middagtemperatuur onge veer 26 graden, morgen iets hoger. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 28 JULI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.53 Zon onder 21.34 Maan op 17.39 Maan onder00.59 Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.29 Laag water 06.51 19.27 Weerrapporten 26 JULI 20 u Casablanca half be

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12