32® Leiden Duitse kakkerlak gestuit Slopersbal hangt boven Anna's Hoeve Zeeheldenbuurt heeft geen behoefte aan nieuwe sloten 3-DAAGSE SUPERKOOPJES HEERLIJKE RIB- KARBONADES HEEL/ KILO fraaie DfMiSS'NGLETS "Hagelwitte CHAMPIGNONS yOGHURT Bedrijven in Noorderstraat vrezen oneigening niet MAANDAG 26 JULI 1993 VAN MAANDAG T/M WOENSDAG OP OP! elders afdeling. OVENVERSE MELKBOLLEN JÈ STUKS ■ÓNZÉGRÓWii 250 GRAM elders l99 L»,* zomerse 100 %ka!n U O' "^'"OPjés 00 /o ka,°en maten: S, M en XL ELDERS DAGVERSE HALFVOLLE VANILLE UIER PAK elders Kogels door ruiten AH leiden» Bij Albert Heijn aan de Kooilaan zijn vanochtend enkele kogelgaten in de ruiten aangetroffen. De politie kon vanochtend nog niet zeggen wat er precies is gebeurd bij de grootgrutter maar denkt voorlopig aan kwajongens met buksen. Opvallend is wel dat enkele dagen geleden ook al de ruiten van AH aan de Hooigracht zijn vernield. Daarbij is overigens geen gebruik ge maakt van een geweer. Botsing door 'aquaplaning' leiden» Drie inzittenden van een personenauto zijn in de nacht van zaterdag op zondag lichtgewond geraakt bij een ongeluk bij het viaduct aan de Dr. Lelylaan. Onder de tunnel stond een enorme plas water, waardoor de 21-jarige Leidse bestuurder het voertuig niet meer onder controle kreeg. Hij botste op een lan taarnpaal. Voorbijgangers hebben de drie gewonde inzittenden naar het AZL gebracht. De gewonden, tussen de 17 en 20 jaar en afkomstig uit Zoeterwoude, Oegstgeest en Leiden, klaagden over bloedneuzen en pijn aan de polsen en benen. Forse buit bij autokraak leiden Uit een auto die stond geparkeerd aan de Lammen- schansweg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag een radio cassetterecorder, een vlakschuurmachine, ene elektrische boor, een camera en een enveloppe met enkele duizenden guldens gestolen. De ruiten van de auto waren ingeslagen. Camperkraker bekent leidcN Zeven auto-inbraken, waarvan zes in een zogenaamde camper. Dat blijkt een 33-jarige Leidenaar op zijn geweten te hebben. De man werd medio vorige week aangehouden, vlak nadat hij met een arm vol spullen een camperbij de Lammer markt wilde verlaten. De dief is een bekende van de politie. De laatste tijd kwamen er veel meldingen binnen van Italianen die spullen uit hun campers misten. De bewuste campers ston den in de omgeving Molenwerf en Lammermarkt. De politie heeft dat gebied vorige week nauwlettend in de gaten gehouden. De camperkraker heeft zeven auto-inbraken opgebiecht. Diefstal op perron leiden Een 32-jarige Leidse vrouw mist sinds zaterdag haar handtas met-daarin zevenhonderd gulden, ziekenfondskaart, bankpassen en familie-foto's. Ze stond op het stationsperron op haar trein naar Delft te wachten en zette haar tas even neer. Ze heeft van de diefstal niets gemerkt. Snelkraak bij juwelier leiden Bij een snelkraak bij en juwelier van het Bevrijdingsplein zijn vannacht rond drie uur enkele horloges buitgemaakt. Een getuige die boven de winkel woont, heeft een onbekende met een zwaar voorwerp de vitrineruit kapot zien beuken. De man is er ook in geslaagd om een opening in het stalen rolluik achter het glas te maken. Hij is hardlopend richting Boshuizerkade ge gaan. Meerkreuk yi r\ Het nieuwe winkel- I VJ centrum De Meer kreuk in Oude Wetering nu bijna vol: twee van de drie lege panden zijn in middels verhuurd Stoomtrein yt Een authentieke I U stoomtrein rijdt vanaf zaterdag rondjes zijn rondjes langs een deel van het Valkenburgse Meer Wachten op betere middelen voor definitieve oplossing DUIVENBERICHTEN De opmars van de Duitse kakkerlak in Leidse flatwonin gen is gestuit. ,,Er wordt heel veel bestreden. Sommige dagen wel op tien verschillende plaatsen. Maar meer dan het aantal meldingen stabiel houden kunnen we niet. De Duitse kakkerlak is erg hardnekkig en snel resistent", al dus W. van der Vucht van de gemeentelijke ongedierte- bestrijding. helpt alleen tijdelijk, want het middel werkt maar een beperkt aantal dagen. De insecten vluchten naar een volgende wo ning, soms met achterlating van de eitjes. „Dat blijft ons pro bleem. We nemen wel eens een Van der Vuchts collega A. Rasser liet begin dit jaar weten dat het aantal meldingen van kakker- lakkenoverlast de afgelopen vier jaar is verdrievoudigd. Spuiten Protest tegen kap afgewezen den haag/leiden De Raad van State is niet inge gaan op een verzoek van de Vereniging van Huiseigenaren Zuid-West 100 om de vergun ning voor de bouw van 42 wo ningen aan de Brahmslaan/A- pollolaan te schorsen. Dat bete kent het doodvonnis over elf ei ken aan het Rousselpad. De ver eniging vindt dat de eiken on nodig worden gekapt. Boven dien vinden ze dat het gebied te. dicht bebouwd wordt. Volgens de gemeente kunnen de eiken niet worden verplaatst en is het onmogelijk de 42 hui zen te bouwen zonder de eiken te kappen. De gemeente stelde voor de Raad van State dat aan de 38 huurwoningen en 4 koop woningen die aan 4e Apollolaan worden gebouwd grote behoef te is en dat er ondanks de nieuwbouw sprake blijft van een ruim opgezette woonwijk. aantal huizen tegelijk onder handen, maar mensen die geen last hebben willen daar vaak niet aan meewerken", aldus Van der Vucht. Flatwoningen zijn bij de kak kerlakken favoriet omdat er veel zogeheten bufferplaatsen zijn zoals leidingen en water- en toi- letafvoeren. „Binnenkort .schij nen er nieuwe, betere middelen op de markt te komen die wel zouden helpen. Maar tot die tijd is het zaak het aantal stabiel te houden. Mensen kunnen daar zelf ook wat aan doen. De aan slag op een fornuis, en die heeft iedereen wel, is al genoeg om een kakkerlak een jaar in leven te houden. Vaker schoonmaken dus en kieren en gaten goed dichtkitten", raadt de bestrijder Voor elke keer dat Van der Vuchts afdeling toch moet uit rukken kost het de opbeller 150 gulden voor het spuiten. Maar verschillende woningbouwvere nigingen vergoeden deze kos ten: „En het is nog altijd goed koper dan de reguliere bestrij- dingsbedrijven die ongeveer drie maal zoveel rekenen", al dus Van der Vucht. Dierenvriend Peter Ramaker vecht voor behoud boerderij „Al het goede van de wereld", komen ze er bij hem brengen. Leidenaar Peter Ramaker (41) geeft de bloemkolen, komkom mers, andijvie en het brood door aan de dieren van Anna's Hoeve, een gemeentelijke boer derij in het Roomburg-gebied aan de Besjeslaan, nabij de A4. De buren en andere bekenden krijgen er van Ramaker 'knik kers' voor terug. „Da's een soort Leids voor eieren." Aan deze ruilhandel en ande re activiteiten op Anna's Hoeve dreigt een einde te komen. De uit rond 1850 stammende boer derij moet wijken voor bedrij ven langs de rijksweg. De bepa ling die Ramakers oma heeft la ten opnemen toen ze Anna's Hoeve aan de gemeente ver kocht, kan het voortbestaan van de vervallen hoeve niet langer rekken. De in 1984 overleden Mientje Verdegaal had afge dwongen dat haar kleinzoon 'om niet' gebruik mocht blijven maken van de boerderij. Rama ker, die al vanaf z'n geboorte rondloopt op de zes hectare land aan de Besjeslaan, verzorgt er tot op de dag van vandaag 310 kippen, een dikke honderd schapen, twee pauwen en een stuk of vijftien konijnen. Het schaap met maar een oog is het meest opdringerig. Ramaker: „Ze heeft er slechts één maar soms lijkt het wel alsof ze er ook mee kan horen, zo goed is het ontwikkeld." Aan zijn dagelijkse gang naar Anna's Hoeve verdient wao'er Ramaker niets. „Zet dat er alsje blieft in anders komt de fiscus me lastigvallen. Ik kom hier om de dieren te verzorgen. Dieren zijn m'n lust en m'n leven. Ik doe alles zelf. Ik snijd glas uit poten en begeleid bevallingen. Ik heb ook een lammetje dat ik zelf heb grootgebracht." Twee dieren springen er voor Ramaker uit: Dirk het konijn en Peter Ramaker met zijn schapen van Anna's Hoeve. De Leidenaar vecht voor behoud van de boerderij. Jopie de geit. Beide hebben het aardse bestaan al enige tijd ge leden verruild voor een plek in het hemelse dierenrijk, jopie at dropjes en suikerklontjes. Een loslopende hond heeft hem doodgebeten. Dirk werd met nog vijf andere konijnen rond de kerstdagen uit zijn hok ge stolen. Ramaker: „Hij had ook een achternaam: de Naaier. Man, wat zorgde dat beest voor een boel nageslacht." Ramaker woont in de binnen stad, maar brengt meer tijd door op Anna's Hoeve. Alleen in vakantieperiodes slaapt hij er. Zijn vrouw ligt dan niet naast hem. Zij kan niet zonder de sa nitaire faciliteiten die ze tfruis is gewend. Daar kan ze tenminste doortrekken. Op Anna's Hoeve staat ei; een emmer water naast de wc. Bovendien gruwt ze van spinnen en milizen. Ramaker zal de sloop van An na's Hoeve als een enorm ver- Trots leidt hij ver slaggever en fotograaf rond op de zwaar verwaarloosde boer derij. „De gemeente heeft aan onderhoud wijwei niets gedaan. Op het stadhuis zijn ze niet ge ïnteresseerd in de boerderij, maar in de grond. Ze hadden liever direct alles platgegooid, bang als ze zijn voor krakers." Ramaker ziet nog één moge lijkheid om de hoeve te redden. Hij wil dat Anna's Hoeve als monument wordt aangewezen. De 150 jaar oude welput, de stal foto henk bouwman met de acht zwaluwennesten in het dak, de bedstee op zolder, de kelder voor de dahliabollen en de rookkast voor de ham men rechtvaardigen zo'n be sluit, vindt Ramaker. „Was ik er maar bij geweest toen mijn oma de boerderij ver kocht", verzucht Ramaker. „Maar ze wou er niemand bij hebben. Ik mocht alleen maar thee inschenken." De Evertsenstraat in de Zeeheldenbuurt. Bewoners van deze wijk hebben geen behoefte aan nieuwe sloten. Ze wonen veilig, zeggen ze. foto loekzuyderduin De huisjes in de Zeeheldenbuurt zijn oud, maar niet versleten. Inbrekers slaan zelden hun slag in de Leidse volkswijk. En die wetenschap is voor de meeste bewoners van de huurhuizen van de Wo ningbouwvereniging Leiden (WVL) de belangrijk ste reden om geen nieuwe sloten en dieveklau- wen te monteren. „Ik zou niet weten wat ik moet beveiligen. En dan, je kunt het nog zo veilig ma ken, als ze echt kwaad willen komen ze je huis toch wel in." Dat zegt mevrouw Segaar uit de Trompstraat. Zij was eind vorige maand op een wijkbijeen komst waar de buurt werd geïnformeerd over een nieuw proefproject van het Leidse piko krimi team, de speciale werkgroep van politiemensen en welzijnsambtenaren die de kleine criminaliteit in de stad moet bestrijden. Voor 600 gulden kun nen de bewoners van de WVL-huizen degelijke sloten in deuren en ramen laten monteren. Zij be talen dat met een huurverhoging van een paar gulden. Bovendien maken de eerste 200 bewoners die zich melden aanspraak op een subsidie van 200 gulden. Maar de slotenactie blijkt geen succes. Amper 30 formulieren zijn de afgelopen weken binnen gekomen bij piko krimi. Ambtenaar W. van 'den Eshof wijt dal voor een deel aan de vakantieperio de, maar vermoedt dat er meer achter steekt. „Maar ik heb de formulieren nog niet gelezen." Navraag in de Zeeheldenbuurt leert dat veel be woners geen behoefte hebben aan nieuwe sloten. „Die actie stinkt een beetje", vindt meneer Van Ark uit de Trompstraat zelfs. „Want zo slecht be veiligd zijn onze huizen niet. Bij mij is nooit inge broken en ik woon hier al mijn hele leven. Het gekke vind ik dat je die sloten alleen maar kunt betalen met een huurverhoging. Als je het pakket gewoon wil kopen en in een keer betalen, mag dat niet." En daar wringt voor veel bewoners de schoen. „Aan die huurverhoging zit je vast. Die draaien ze niet meer terug", zegt Van Ark. Mevrouw De Ju uit de Evertsenstraat beaamt dat. „Ik heb er wel over nagedacht, maar eigenlijk vind ik het over bodig. Ik ben altijd heel precies, kijk vaak drie keer of alles goed dicht zit. Ik zou niet weten wat ik nog meer moet doen. En die huurverhoging kan ik eigenlijk niet hebben." Zo denkt mevrouw Oostwouder uit de Munnikenstraat er ook over. „Mijn man en ik wonen hier al 55 jaar en er is nog' nooit bij ons ingebroken. Echt, het zal onze tijd wel duren." De WVL wil zo veel, maar de huurders mogen het weer betalen, zegt meneer Van de Reijden uit de Oosterstraat. „Het zijn weer mooie praatjes van de woningbouwvereniging en daar heb ik er al te veel van gehoord. We wonen hier veilig, ik heb overal goeie sloten. Mooi dat ik er niet in trap." De gemeente heeft na acht jaar onder handelen besloten de panden van de Fir ma's Cupera en Blansjaar in de Noor derstraat en aan de Langegracht te onteigenen. Op de plaats van de bedrij ven moeten woningen komen. De twee bedrijven zijn echter niet onder de in druk van dit laatste redmiddel van de ge meente om de grond te verwerven. „Zo'n procedure duurt jaren. Niks aan de hand", laat een woordvoerder van Blansjaarweten. In haar streven om grote en middel grote bedrijven de binnenstad uit te krij gen knoopte de gemeente in 1985 onder handelingen aan met Cupera (galvanise- ringsbedrijf) en Blansjaar (aannemer). In naam van de volkshuisvesting moesten de Firma's verkassen. Op hun plaats zou den twaalf flatwoningen en zes eenge zinshuizen komen van de Woningbouw vereniging Leiden. Maar de onderhandelingen vlotten niet. Daarom besloot toenmalig wethou der Marietje van der Molen (PvdA) in 1990 een onteigeningsprocedure tegen de twee te beginnen. Dan zou de bereid heid van de bedrijven om tot een schik king te komen toenemen, verwachtte ze. Maar een meerderheid in de gemeente raad vond het dreigen met onteigening geen goed middel om de firma's onder druk te zetten. Nu, drie jaar later, heeft de gemeente haar tactiek herzien en is toch naar het middel van onteigening gegrepen. Maar dat heeft nog geen uitwerking op het standpunt van Cupera en Blansjaar. „Ik wil best verhuizen", zegt woordvoerder Lolkes de Beer van Cupera. „Eigenlijk zijn we er al half uit. Over de hoogte van de schadevergoeding zijn we het eens. Maar voor het onroerend goed krijg ik maar dertig procent van de huidige waarde." Bij Blansjaar (hel bedrijf is aan de Hooigracht gevestigd maar bezit panden op de gewraakte locatie) is men ook niet onder de indruk. „Komt wel goed", is het korte commentaar.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7