Genua wacht op nieuwe rellen Buitenland René getipt als winnaar op Seychellen Dodental door regen blijft stijgen Major molensteen om hals Conservatieve Partij Turken vieren verjaardag van verdrag dat Kurden negeerde Verzoeken om uitstel besprekingen Bosnië Acht Braziliaanse straatkinderen in Rio in koelen bloede vermoord ZATERDAG 24 JUL11993 ?Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International Armeniërs veroveren Agdam moskou De strijdkrachten van Nagorno-Karabach een voor namelijk door Armeniërs bewoonde enclave in Azerbajdzjan hebben gisteren een belangrijk succes behaald in de inmiddels vijfjaar durende oorlog tegen de Azeri's. De soldaten veroverden het tien kilometer buiten de enclave gelegen regionale centrum Agdam. Ook zouden zij op het punt staan Fizoeli, een andere strategische plaats, in te nemen. De Armeniërs hebben al drie omliggende dorpen in handen en zijn slechts een kilometer van de stad verwijderd. Agdam herbergt het hoofdkwartier van de Azerbajdzjaanse strijdkrachten in de regio. De stad is van strate- jgisch belang voor de beheersing van de omstreden enclave Na gorno-Karabach. Attali ontkent terugnemen boek parus Jaques Attali, tot vorige week van de zogenaamde Oost europa Bank en auteur van het boek Verbatim, ontkent dat hij van de Franse president Mitterrand het verzoek heeft ontvangen om zijn boek uit de handel te nemen en excuses aan te bieden omdat hij plagiaat zou hebben gepleegd. Attali reageerde daar mee op een artikel in de International Herald Tribune, waarin de Nobel-prijswinnaar Elie Wiesel stelde dat de Franse president de houding van Wiesel deelde over het uit de handel halen en de excuses. Chipfabrikanten vergroten produktie Tokyo» De grote producenten van halfgeleiders in Japan heb ben laten wéten dat ze hun bedrijfsvakanties willen bekorten om meer chips te kunnen produceren. Hitachi en Fujitsu willen ge durende het zomerseizoen 24 uur per etmaal doordraaien en Nee heeft laten weten de zomervervakantie met twee of drie da gen te zullen verkorten om aan de sterke vraag naar chips, voor al uit de Verenigde Staten, te kunnen voldoen. Doden bij vliegtuigongeluk China peking Bij het neerstorten van een Chinees passagiersvliegtuig zijn gisteren minstens 59 personen omgekomen. Het vliegtuig verongelukte op een binnenlandse vlucht van Yinchuan naar Pe king in de provincie Ningxia. Het toestel, een British Aerospace 146 van China Northwest Airlines, had 108 passagiers en vijf be manningsleden aan boord. Grieks paspoort hartchirurg Barnard athene Christiaan Barnard, de beroemde Zuidafrikaanse hart chirurg die met zijn broer de eerste harttranspantatie op een mens uitvoerde, heeft gisteren in Athene het Griekse staatsbur gerschap gekregen. Barnard (70) had om naturalisatie gevraagd, omdat hij Griekenland jaarlijks vele malen bezocht en hij dui zenden Grieken had behandeld. Barnard zal ook zijn Zuidafri kaanse nationaliteit behouden. Drugshandelaren vechten om macht in Italiaanse havenstad rome-genua gpd-dpa De Noorditaliaanse havenstad Genua, de afgelopen da gen het toneel van gevechten tussen immigranten en buurtbewoners, maakt zich op voor nieuwe rellen. Noordafrikanen schijnen zich te bewapenen en vanuit de nabijgelegen steden Milaan en Turijn zijn groepen skin heads en autonomen op weg om hun steentje bij te dra gen aan een strijd die als bron heeft drugs, stedelijk ver val en racisme. verwijten zich niet in het cen trum van de stad te laten zien om het leger te sturen, deed hij af als 'onzinnig'. Het verzoek illustreert de wanhoop die leeft in wat mis schien wel Europa's meest ver vallen oude stad is. De Italianen hebben gemerkt dat racisme en vreemdelingenhaat niet het ex clusieve alleenrecht zijn van Duitsland. „Negerjacht in Ge nua", kopte de krant La Stam pa. ,,Ik had gehoopt dat mijn vlucht uit Afrika mij een beter leven zou bezorgen", zegt een jonge Marokkaan. „Hoerenkind weg uit onze stad", is de me ning die jonge Italianen luid keels verkondigen. Al jaren is sprake van een ver- Het hoofd van de Italiaanse po litie Parisi heeft de hoofdcom missaris vervangen en 500 man extra politie ingezet om de situ atie in de hand te houden, maar de vraag is of dat zal lukken. Heel Italië is bevreesd voor een verspreiding van het geweld in hun land waar circa 1,5 miljoen buitenlanders wonen, van wie de helft illegaal is. Volgens Parisi gaat het slechts om de strijd tussen Italiaanse en Noordafrikaanse drugsbendes en is het gevaar voor escalatie geweken. „We vegen het cen trum in 15 dagen schoon", al dus Parisi. Het verzoek van buurtbewoners die de politie Italiaanse politiemannen staan klaar om in de haven van genua in te grijpen bij de gevechten tussen immigranten en Italianen, foto ansa paupering van het centrum, dat grenst aan de haven van waar uit ooit Columbus zijn reis on dernam naar Amerika. De be woners zagen hoe drugshande laren uit met name Palermo en Napels zich meester maakten van dit deel van de stad, waar victoria»Rtrlen (SPPF), de verkiezingen winnen. Vorig jaar behaalde de SPPF bij verkiezingen voor een com missie die een nieuwe grondwet moest opstellen 58 procent van de stemmen. De SPPF voert campagne voor sociale verbete ringen voor de gewone man, waaronder gezond heidszorg, gratis onderwijs en goedkope huizen. Volgens zijn belangrijkste tegenstander, de advo caat Philip Boulle, ruïneert René met zijn centraal geleide economische politiek de eilanden. De be langrijkste inkomstenbron voor de Seychellen is het toerisme. De inwoners van de Seychellen, een groep van 115 eilanden in de Indische Oceaan, hebben gis teren vor het eerst sinds de linkse leider Albert René zestien jaar geleden via een coup de macht overnam, kunnen stemmen. De circa 55.000 kies gerechtigden mochten zich uitspreken over Re- né's unieke marxistische model dat bekend staat onder de term 'kokosnoot-socialisme'. Volgens waarnemers zal de partij van René, het Progressieve Front van het Volk van de Seychel- Babangida sluit zes kranten en radiostations lagos ap-ips De militaire machthebber in Ni geria, generaal Ibrahim Baban gida, heeft zes onafhankelijke kranten en radiostations geslo ten. De Verenigde Staten heb ben Nigeria gewaarschuwd dat sancties zullen worden getrof fen. indien Babangida op 27 au gustus niet de macht overdraagt aan de winnaar van de in juni gehouden verkiezingen. Zwaar bewapende agenten bestormden de redacties van onder meer het dagblad Con cord, dat eigendom is van de zakenman Moshood Abiola, die in juni de inmiddels door Ba bangida geannuleerde verkie zingen won. Babangida wil op 14 augustus nieuwe verkiezin gen houden, waarvan Abiola is uitgesloten. De politie doorzocht de kan toren en nam karren vol docu menten mee. De regering gaf geen commentaar op de sluitin gen, die komen na de recente hardere aanpak van onafhanke lijke journalisten en mensen rechtenactivisten, van wie som migen al wekenlang zonder op gaaf van redenen Worden vast gehouden. Washington heeft drie extra maatregelen aangekondigd die „specifiek zijn gericht op het Nigeriaanse leger", waaronder het naar huis sturen van in de VS studerende militairen, het beperken van de toegang van militaire attachés en het herzien van de militaire export naar Ni- newdelhi-des Moines Het dodental als gevolg van de overstromingen door de moessonre gens in India, Bangladesh en Nepal is gisteren gestegen tot 1.800. In een Indiase deelstaat al leen al waren 200 mensen omgekomen, terwijl legerhelikopters voedselpakketten afwierpen voor meer dan een miljoen mensen die geïso leerd zaten in overstroomde dorpen. In het overbevolkte Bangladesh (foto), dat voor een derde onder water staat, hebben meer dan zes miljoen hun huis verloren toen hun strohutjes door het water werden weggespoeld. Ook aan de wateroverlast in het midden-wes ten van de Verenigde Staten komt geen einde. Gisteren verslechterden nieuwe stortregens de situatie in het gebied, dat al sinds zes weken geteisterd is door ongekende overstromingen. Met een neerslag in sommige streken van 25 centimeter is de waterstand van de rivieren, die toch al uitzonderlijk hoog is, nog meer ge stegen. Meer dan veertigduizend vierkante ki lometer vruchtbaar akkerland, een gebied gro ter dan heel Nederland, staat onder water. foto ap pavel rahman ACHTERGROND LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Slechts de alleronnozelste hals kan zich hebben verbaasd over de uitkomst van de Lagerhuis-klucht over 'Maastricht'. Vanaf het moment dat premier Major donderdagnacht de vertrouwenskwestie stelde, was duidelijk dat hij zou winnen. Tegen d^egering stemmen, zoals de Euro-rebellen die avond hadden gedaan, zou politieke zelfmoord zijn geweest. Blijkens de laatste opiniepeiling geniet Major als premier nog slechts het vertrouwen van 16 procent van de kiesgerechtigde Britten. Zijn partij, de Conservatieven, is onder de 30 procent gezakt. Verkiezingen nu zou Labour, als de peilingen juist zijn, aan een absolute meerderheid van 300 zetels hebben geholpen. Tweehonderd Conservatieven, onder wie talrijke rebellen, zouden hun zetels zijn kwijtgeraakt. Het debat was van meet af aan een klucht, waarvan de uitkomst voorspelbaar was. Toch had de ontknoping gistermiddag het karakter van een anti-climax. 'Europa' was sinds de geruchtmakende val van Thatcher in november 1990 een splijtzwam geweest in de Conservatieve Partij. De IJzeren Dame moest het veld ruimen nadat ze haar visie op een verenigd Europa in drie woorden had samengevat: „No, no, nol". Aan de macht kwam de stroming die in de woorden van de nieuwe roerganger'Groot-Brittannië in het hart van Europa' wilde. Maar terwijl deze roerganger, John Major, Groot-Brittannië naar het hart van Europa troonde, De Britse krant 'The Times' noemde het de dreiging met de atoombom, de 'nuclear threat'. De aankondi ging van de Britse premier John Major om nieuwe verkiezingen uit te roepen, mocht hij niet het vertrou wen krijgen voor zijn Europees beleid, heeft evenwel haar vruchten afgeworpen. Het Britse gezicht in Euro pa is gered, maar of Majors het zelf redt? nestelden de oude thacheristen zich als luizen in zijn pels. Een aantal van deze luizen werd verdelgd na de verkiezingen van vorig jaar april. Thatcher werd tot barones geslagen en opgeborgen in het Hogerhuis, een soort Opperste Sovjet van politici wier uiterste verkoopdatum is gepasseerd. Hetzelfde lot was Norman Tebbit beschoren, de harde thatcherist die in het1 satirische programma Spitting Image altijd in leren jasjes werd afgebeeld. Maar hoewel een aantal rebellen op de mestvaalt der geschiedenis werd gebulldozerd, bleef een stuk of 25 van deze ijzervretende Eurohaters op de Lagerhuisbankjes achter. Dat was misschien wel minder dan voorheen, maar hun macht was des te groter. In het nieuwe Lagerhuis namelijk was de Conservatieve meerderheid tot 20 zetels geslonken. Ergo: de Euro-rebellen konden Major in gijzeling houden. Een jaar lang hebben zij zulks gedaan. Eind vorig jaar brachten zij de regering bijna op de knieën door een Labour-motie te steunen waarin gevraagd werd om uitstel van de parlementaire behandeling van 'Maastricht'. En donderdag hielpen zij met hulp van Hare Majesteits oppositie een regeringsmotie om zeep. Maar uiteindelijk bleek het hemd toch nader dan de rok. Het grote ideaal van een verdeeld Europa was hen geen verkiezingen waard. Alle rebellen zwichtten gisteren voor Majors dreigement. Voorwaarts, en snel vergeten? Dat is de vraag. De burgeroorlog in de Conservatieve Partij heeft diepe wonden geslagen, die elke moment weer opengereten kunnen worden. De broederstrijd heeft het gezag van Major aangevreten, en het is duidelijk dat hij dat op eigen kracht niet zal kunnen herstellen. Alleen een niet-aflatende stroom van goed economisch nieuws zou misschien het tij nog kunnen keren. Maar als de opiniepeilingen blijven uitwijzen dat Major een molensteen is om de nek van zijn partij, moet een paleisrevolutie niet worden uitgesloten. Weinig commentatoren verwachten dat een rivaal hem dit najaar al de handschoen zal toewerpemNog minder waarnemers denken dat hij het einde van zijn amtstermijn haalt. nooit een einde lijkt te komen aan .restauratieprojecten en de bouw van metro's en nieuwe wegen. De drugshandelaren, die hun waar direct uit de haven betrek ken, deden goede zaken, koch ten appartementen en lieten steeds meer werkloze immi granten het 'straatwerk' doen. De immigranten, voor het me rendeel afkomstig uit Noord- Afrika, zijn echter steeds mach tiger gevvorden en zijn nu zover dat zij hun vroegere bazen openlijk uitdagen. De bewoners van het cen trum zien zich geconfronteerd met een strijd tussen drugs clans, alle problemen die sa menhangen met drugsgebruik en ook een snel stijgend aantal immigranten. Volgens de ge meente zijn er 8000, maar inge wijden spreken van minstens 20.000, dit terwijl de het cen trum bevolkt wordt door 26.000 'Genuezen'. In de nacht van dinsdag op woensdag barstte de bom. Een protestactie van buurtbewoners ontaardde in een gevecht tus sen blank en zwart. De afgelo pen nachten bleven de gevech ten aanhouden. In totaal raak ten 12 personen gewond en werden 300 personen ingere kend. Speculatie op waardedaling Franse franc amsterdam-parus anp-ap Hoewel de Franse premier Bal- ladur zich gisteren vastbesloten toonde om de waarde van de Franse munt niet te verlagen, speculeren valutahandelaren nog steeds wel op zo'n devalua tie. De franc ligt al twee weken onder vuur, evenals de Spaanse peseta en de Deense kroon, ter wijl de Portugese escudo en de Belgische frank er evenmin flo rissant voor staan. Om de druk te verlichten ver hoogden Frankrijk en België gisteren de rente op daggelden. Het heeft de Europese centrale banken al miljarden guldens ge kost om de Franse franc over eind te houden. De munt dreigt echter nog steeds uit het Eu ropese Monetaire Stelsel (EMS) te duikelen. Alle ogen zijn nu gericht op het monetaire comité van de EG, dat een eventueel besluit tot een herschikking van de EMS-wisselkoersen moet ne men. Het comité vergadert meestal in het weekeinde. De koers van de franc bleef gisteren overigens stabiel. ANKARA-HAKKARIInd-AFP-ANP Premier Tansu (giller van Tur kije bezoekt op dit moment het vooral door Kurden be woonde zuidoosten van haar land. Gisteren werd de minis terraad in Hakkari gehouden. Voor een aantal ministers was het de eerste keer dat ze deze arme hoek van Turkije bezoch ten. „Turken en Kurden zijn gelijk we zijn als de vinger en de vingernagel", aldus de premier. Kurdische politici vroegen haar in een verklaring om vergaande vrijheiden voor hun bevolkingsgroep, (giller ging niet op de eisen in. Het bezoek van giller valt sa men met de viering dit week einde van de 70-jarige verjaar dag van het Verdrag van Lausanne, een akkoord dat eer dere beloften aan de Kurden over onafhankelijkheid onge daan maakte. Het verdrag dat op 24 juli 1923 werd gesloten, gaf een omschrijving van de grenzen van Turkije en van de rechten van religieuze minder heden die in dat land leven. De Kurden werden in het verdrag niet als minderheid beschouwd, omdat zij islamitisch zijn. De ondertekenaars van Lausanne rekenden joden, Grieken en Ar meniërs wel daartoe. Het Verdrag van Lausanne kwam tot stand tussen enerzijds Turkije en anderzijds Groot- Brittannië, Frankrijk, Italië, Ja pan, Bulgarije, Joegoslavië en Griekenland. „Lausanne" ver ving het Verdrag van Sèvres uit 1920 dat door de overwinning van de Turken onder, leiding van Mustafa Kemal Atatürk op Griekenland moest worden her zien. Het Verdrag van Sèvres behoort tot het complex van vredesver dragen die een einde maakten aan de Eerste Wereldoorlog. Het was een verdrag dat Turkije moest tekenen het behoorde immers tot de verliezers van de oorlog. De bepalingen beteken den het einde van het 600 jaar oude Ottomaanse rijk en een verkleining van het eigenlijke Turkse deel van dat imperium. De Armeniërs en de Kurden kregen volgens Sèvres het recht om respectievelijk in het oosten en zuidoosten een eigen staat te stichten met het vooruitzicht op onafhankelijkheid. Na de herovering van Turks ge bied op de Grieken werden de grenzen echter in het verdrag van Lausanne ten gunste van Turkije gewijzigd. De Kurden kregen in het nieuwe verdrag van 1923 geen aparte status zoals die wel voor Grieken, jo den en Armeniërs was wegge legd. Tegenwoordig wonen vijf van de naar schatting acht tot twaalf miljoen Turkse Kurden in het zuidoosten van het land. De Turkse republiek kende in de jaren na Lausanne verschei dene opstanden van de Kurden die allemaal door het leger wer den onderdrukt. Het zuidoosten is sinds 1984 opnieuw het to neel van van een opstand van de Kurdische Arbeiderspartij PKK die streeft naar Kurdische onafhankelijkheid. Zie ook Zaterdags Bijvoegsel: Wachten op de lont in het kr uitvat. BUDAPEST-SARAJEVO GPD-Rtr-AFP Het collectieve presidentschap van Bosnië heeft gisteravond gepleit voor uitstel van de vre desbesprekingen tot dinsdag. Dit heeft Radio Sarajevo ge meld. Het vredesoverleg tussen de drie strijdende partijen in Bosnië zou volgens plan mor gen in Genève moeten begin nen. De Bosnische leiding rekent erop dat dinsdag mbgelijk de waterleiding en andere nuts voorzieningen in Sarajevo ver beterd of hersteld zijn en dat de blokkades voor humanitaire hulpverlening voor belegerde Bosnische steden zijn opgehe ven. De commandant van het le ger van de Bosnische Serviërs, generaal Ratko Mladic, ver klaarde dat zijn troepen een be stand rond Sarajevo in acht wil len nemen. Het bestand had een reden kunnen zijn voor de Bosnische president Alija Izet- begovic om naar Genève te gaan. Izetbegovic had als voor waarde voor zijn deelname aan de besprekingen tussen de drie partijen onder meer een wa penstilstand voor de regio Sara jevo geëist. De leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, pleitte gisteren eveneens voor' uitstel van het vredesoverleg, maar dan tot de herfst. Volgens hem zijn de moslims toch niet tot concessies te bewegen die voor de Kroaten en Bosnische Serviërs aanvaardbaar zijn. In de herfst zou een „goedvoorbe- reid" vredesoverleg mogelijk tot concrete resultaten kunnen lei den, meende Karadzic. Pronk zit vast visoko gpd Minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) is gisteren bij zijn bezoek aan centraal- Bosnië blijven steken in het plaatsje Kiseljac. Pronk werd gedwongen er te overnachten nadat hij werd tegengehouden door beschietingen. Bosnische schutters hadden, even voor dat Pronk arriveerde, Britse VN-eenheden bij Visoko onder vuur genomen. Pronk kon daardoor Sarajevo niet meer bereiken, zoals wa>; gepland. Aanvankelijk was het de be doeling dat Pronk door ge pantserde VN-wagens vanuit Sarajevo zou worden opge haald, zodat hij toch nog de nacht in de Bosnische hoofd stad zou kunnen doorbrengen. Daar werd echter om veilig heidsredenen op het laatste moment vanaf gezien. Militaire politie beschuldigd van betrokkenheid RIO DE JANEIRO Rtr-DPA-AFP Braziliaanse doodseskaders hebben gisternacht in Rio de Ja neiro zeker acht straatkinderen in koelen bloede vermoord. Dat heeft de militaire politie in Rio meegedeeld. Het Braziliaanse persbureau Estado meldde dat mogelijk 25 kinderen door ge weld zijn omgekomen. Het mi nisterie van justitie heeft inmid dels een vergaand onderzoek aangekondigd. Gemaskerde mannen schoten zes kinderen bij Rio's bekendste kerk, de Candelaria, neer. Twee andere straatkinderen werden dood gevonden bij het Museum voor Moderne Kunst, eveneens in het centrum van de stad. Gis termorgen waren op het plein bij de Candelaria nog overal bloedvlekken te zien. Omrin gende gebouwen waren door zeefd met kogels. De kinderen die aan de moor denaars konden ontsnappen, zochten hun toevlucht bij een sociaal werker die voor de kin deren opkomt. De politie ver klaarde niets te kunnen zeggen over de motieven van de doodseskaders. Maar de Nationale Beweging voorde Straatkinderen beschul digde de militaire politie van betrokkenheid bij de moorden. Woordvoerder Mario Volpi zei dat bij de kerk incidenten waren ontstaan tussen zo'n vijftig straatkinderen en de politie. Een van de kinderen gooide een steen naar de politie die de jeugd probeerde op te jagen. Uren later openden vier gemas kerde mannen het vuur op de kinderen. Een van de ontsnapte kinderen verklaarde een lid van de militaire politic te hebben herkend als een van de moorde naars. Een woordvoerder van de centrum-linkse Braziliaanse So ciaaldemocratische partij (PSDB), Paulo Mello, wees eveneens met de beschuldigen de vinger naar de militaire poli tie. Mello was vorig jaar voorzit ter van een parlementaire com missie die onderzoek deed naar de moord op straatkinderen. Volgens hem bestaat de politie uit „een bende misdadigers". Volgens een rechtbank voor minderjarigen werden in de eerste vijf maanden van 1993 al leen al in Rio 351 minderjarigen vermoord.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5