Schippersgeweld blijft uit Binnenland WAAR MN IEDEREEN ZICH GROTER VOORDOEN DAN TE IS? Ministerie zwicht gedeeltelijk voor dorststakers Franse drugtoeristen laten 150 gestolen auto's achter WW-crisis zou PvdA niet slecht uitkomen Record-aantal aanvragen noodfonds Bijlmer-ramp ZATERDAG 24 JULI 1993 Marinier komt per ongeluk om den haag Een 18-jarige marinier uit Wierden is gisteren in het Cambodjaanse Sisophon overleden, nadat hij bij een ongeluk door een kogel in zijn hoofd was getroffen. Hij bevond zich in een legertent toen in de tent naast hem een kogel werd afge vuurd die hem trof. De marechausse onderzoekt de exacte toe dracht van het ongeluk. Het slachtoffer behoorde tot het Neder landse mariniersbataljon dat sinds mei 1992 deel uitmaakt van de VN-vredesmacht voor Cambodja. Staatsloterij verhoogt hoofdprijs den haag De Staatsloterij gaat vanaf oktober iedere maand een hoofdprijs van een miljoen gulden uitkeren. De hoofdprijs is nu een half miljoen. De SENS (de vorig jaar geprivatiseerde Staat sloterij) heeft daartoe besloten door de moordende concurrentie tussen de verschillende aanbieders van kansspelen. De verdub beling van de hoofdprijs is mogelijk door met andere prijzen te schuiven. Van de 2.400 prijzen van 500 gulden in de derde trek king blijven er nog maar 240 over. De troostprijzen van 5.000 gulden zijn opgetrokken tot 10.000 gulden. Heropend Schutterswei nog niet veilig alkmaar Het Alkmaarse huis van bewaring Schutterswei is na een snelle renovatie opnieuw in gebruik genomen, hoewel de beveiliging nog niet helemaal klaar is. Het nijpende cellentekort noopte tot de versnelde heropening. Voorlopig komen er alleen verdachten in die in voorarrest zitten en 'minimaal vluchtge vaarlijk' zijn. De gevangenismuur en de binnenplaats missen nog de met justitie overeengekomen beveiligingen. Verder ont breken c Racistische graffiti-spuiters aangepakt Rotterdam Justitie in Rotterdam heeft de jacht geopend op groepen jongeren die Groot-IJsselmonde al lange tijd teisteren met racistische graffiti. De afgelopen weken zijn in totaal 22 jon geren aangehouden. Zes van hen worden vervolgd voor het spuiten van racistische leuzen, aldus de politie. De jongeren, die ook verdacht worden van brandstichting, hebben volgens de po litie een schade aangericht van ten minste een miljoen gulden. De politie greep in na langdurige klachten van angstige buurtbe- Cocaïnevangst Texel was 500 kilo texel De hoeveelheid cocaïne die donderdagavond bij Texel in beslag is genomen, blijkt 100 kilo groter dan aanvankelijk werd gedacht. Volgens de politie omvat de vangst 500 kilo onversne den coke (straatwaarde ruim 100 miljoen gulden). Het is de op drie na grootste vangst die cfë politie ooit in Nederland heeft ge daan. De coke zat in een rubberboot die was vastgelopen op een zandplaat. Twee Amerikanen zijn gearresteerd. De drugs zijn gistermiddag vernietigd Nieuwe vakantie in mei blijkt succes den haag Meer dan 85 procent van alle scholen houdt volgend jaar tussen 7 en 15 mei vakantie. Dit blijkt uit een steekproef van de Commissie Vakantiespreiding onder meer dan 400 scholen in Nederland. De onderwijswereld is tevreden met een vakantie in mei. De regelmaat tussen vakantie en lesweken is aanzienlijk verbeterd. Het komt nu niet meer voor dat bij een vroege Pasen soms 15 weken zonder onderbreking wordt lesgegeven. De toe- risme-sector is ook blij met de mei-vakantie. MADURODAM. HÉÉÉL NEDERLAND AAN IE VOETEN 40ia«r ADURODAM Vonnis rechter: 'Verdachte moet advocaat zien' De Amsterdamse advocaat mr. B. Ficq en haar vluchtgevaarlij ke cliënt mogen niet bekeken worden door bewakers via een zogeheten 'one-way-screen', waarbij de verdachte van achter een spiegel wordt geobserveerd. Dat heeft president mr. B. Punt van de Haagse rechtbank be paald in een kort geding dat Ficq heeft aangespannen tegen de Staat. Volgens Punt is het ontoelaat baar dat gesprekken in de Extra Beveiligde Inrichting (EB1) van de Marwei-gevangenis in Leeuwarden via een intercom lopen en cliënt en advocaat el kaar niet kunnen zien. Punt heeft gezegd dat hij geen pro blemen heeft met een glazen wand tussen beiden, maar die moet dan wel geluid doorlaten. Ficq eist normaal contact met haar cliënt. De man die al drie keer is uitgebroken, staat bij Justitie te boek als 'zeer vlucht gevaarlijk'. Hij zit daarom in de Extra Beveiligde Inrichting (EB1) in Leeuwarden en staat op de nominatie te worden overge plaatst naar een inrichting in Vught voor extreem vluchtge vaarlijke gedetineerden. In Vught zijn wel geluidsdoor- latende glazen wanden. Punt oordeelde dat een glazen wand tussen advocaat en cliënt wel enigszins het contact belem mert, maar dat de rechten van de verdachten niet onredelijk worden aangetast, gezien de ex traveiligheidsrisico's. Het 'one-way-screen' is vol gens Punt niet toelaatbaar om dat verdachte en advocaat niet weten wanneer ze worden geobserveerd. Advocaten heb ben het recht hun cliënten on der vier ogen te spreken, maar voor EBI-klanten heeft Justitie de regels verscherpt. Volgens landsadvocaat mr. E. Daalder is dit gebeurd onder meer ter be scherming van de advocaten. Ficq vindt dit niet nodig. Vol gens haar frustreren de maatre gelen een goede procesvoorbe reiding. Mocht het mis gaan, dan vindt de advocaat dat zij al tijd nog op de alarmknop kan drukken. Ficq neemt geen ge noegen met de uitspraak en gaat in beroep. 'Hepatitus C niet na seks hetero's' utrecht «anp De kans om de virusinfectie He patitis C, die een chronische le veraandoening kan veroorza ken, over te dragen via hetero seksueel contact is waarschijn lijk afwezig, of in elk geval zeer klein. Dat blijkt uit Nederlands onderzoek dat vandaag in het gezaghebbende medische tijd schrift The Lancet staat. Het virus wordt overgebracht via bloed en is vooral te vinden onder bepaalde risicogroepen zoals drugspuiters en hemofilie- patiënten die in het verleden met onveilige stollingsproduk- ten zijn behandeld. In het on derzoek werden vijftig partners van hetroseksuele mensen be trokken die gemiddeld al der tien jaar een relatie met elkaar hadden. Werkwilligen bekogeld met eieren en teer Het gevreesde treffen tussen actievoerende binnenschip pers en de Mobiele Eenheid is gisteren uitgebleven. Er stonden ME-pelotons bij de sluisblokkades van Terneu- zen en Willemstad, maar de transporten verliepen zon der incidenten. Tientallen werkwillige schippers die om politiebegeleiding hebben gevraagd kunnen daar niet au tomatisch op rekenen, zegt het landelijk coördinatiecen trum van de politie in Driebergen. Het besluit al of niet politiebegeleiding te geven is een zaak van de burge meesters. krijgen. De rechtbank stelde verder dat „een ieder die dat wil, kan vragen om hulp van de sterke arm", waarna de verzoe ken om politiebijstand binnen stroomden. Volgens landsadvo caat Groen strekt het vonnis van Daarmee verandert er niets aan het beleid tot nu toe, ondanks het vonnis van de rechtbank in Rotterdam. Die bepaalde don derdag dat duwboot Jumbo van Eurobuik vrije doorgang moest de Rotterdamse rechtbank niet verder dan de transporten van de betrokken partij, Eurobuik. Verder zou het .volgens hem al leen betrekking hebben op de route Born-Sluiskil die inzet was van het geding. Inmiddels wachten alle partij en in het nu al een maand du rende schippersconflict op maandag. Dan doet de recht bank in Breda uitspraak in een kort geding tegen twee actie voerders en komt bemiddelaar Biesheuvel met een plan voor een toerbeurtstelsel. De schip pers eisen een verplichte verde ling van alle ladingen via de schippersbeurs. Op het ministerie van bin nenlandse zaken vond gisteren overleg plaats tussen de com- i de koningin en burgemeesters van de meest betrokken provincies (Noord en Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) en gemeenten (Terneuzen, Wil lemstad en Maasbracht) met topambtenaren van Verkeer en Waterstaat, Justitie, Binnen landse Zaken en Algemene Za ken plus vertegenwoordigers van het Openbaar Ministerie. Na afloopt zijn geen mededelin gen gedaan. In Terneuzen lagen gisteren ten minste zes schepen vast door de blokkades. Twee sche pen, de Adelboden en de Iris, passeerden onder politiebege leiding de blokkade. Ze werden bekogeld met flessen, stenen, eieren en teer. Het aangekon digde ME-optreden, dat veel kij kers op de been bracht, bleef uit omdat burgemeester Barbé van Terneuzen in Den Haag zat. De rechtbank in Breda wijst maandag vonnis in het kort ge ding van rederij De Beijer tegen blokkades van twee binnen schippers in Willemstad. De Beijer eist dat de schippers die volgens de rederij tot de ac tieleiding behoren afzien van verdere intimidaties en de blok kade bij de Volkerak-sluizen op heffen. Op snelwegen rond Bre da stonden gisteren lange Files door blokkades van schippers met auto's. Verder waren er blokkades bij sluizen in Amster dam, Zutphen en Utrecht. zoetermeer De eis van Hindoestaanse honger- en dorst stakers voor een eigen school in Den Haag, is gisteren ge deeltelijk ingewilligd. Het ministerie van onderwijs is be reid volgend jaar augustus een dergelijk school toe te laten, maar vindt wel dat de huidige school in Den Haag dan dicht moet. Gisteren heeft de dorststaker R. Rambal, rechts op de foto, zijn infuus er uit getrokken. Hij dreigde daar mee als de eisen voor behoud van de school niet zouden zijn ingewilligd. Ramdal ligt samen met de leraar R. Dwar- ka (links) in een tent voor het ministerie in Den Haag. Het ministerie kwalificeert de actie als „chantage". FOTO ANP MARCEL ANTONISSE rotterdam cpd De Rotterdamse politie heeft zeker vijftig Franse auto's, die waren gestolen door Franse 'drugtoeristen', terugbezorgd bij de eigenaars of de verzekeringsmaatschappij en. De auto's waren in het Franse Lille en omgeving gestolen door junks die vervol gens naar de Maasstad reden om daar drugs te kopen. Als deze drugtoeristen in Rotterdam worden betrapt, mogen ze na het opmaken van een proces-verbaal terug naar Frankrijk, maar de auto's blijven ach ter. Door de vele aanhoudingen van de laatste tijd staan de parkeerruimten van de politie in Rotterdam-Rijnmond bomvol met ongeveer 150 in beslag genomen voertui gen. De politie had door taalproblemen problemen met het achterhalen van de rechtmatige eigenaars van de auto's, maar inmiddels is er een tolk ingeschakeld. De jacht op druggebruikers wordt gecoördi neerd door het Geweldscriminaliteit-team (GCT), dat eerder dit jaar is opgericht om de drugcriminaliteit in de oude stadswijken van Rotterdam in te dammen. Werkgevers ook tegen loonstop den haag anp Als het kabinet besluit tot een loonmaatregel, zal het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) een klacht indienen bij de Internationale Arbeidsor ganisatie in Genève. Eerder dreigde ook de vakcentrale FNV met zo'n stap. Dat staat in het blad Onder neming van werkgeversorgani satie VNO. Het kabinet heeft de wettelijke procedure om een loonmatregel mogelijk te ma ken in werking gezet. Daarmee kan de 'nullijn', waarbij nie mand een loonsverhoging krijgt, wettelijk worden afge dwongen. Het VNO vindt het noodzake lijk dat de lonen worden gema tigd zodat het land economisch sterker wordt, maar is tegen de „noodstop" van een loonmaat regel. „Loonmatiging moet tot stand komen in overleg tussen overheid, werkgevers en vak bonden. Een,loonstop leidt tot verzieking vah de arbeidsver houdingen. Bovendien bewijst de geschiedenis dat er na afloop van zo'n maatregel altijd in haalbewegingen zijn, want werknemers eisen dan gewoon een hogere loonstijging", aldus het VNO. ACHTERGROND HAARLEM SJAAK SMAKMAN De Vries wilde met die maatregelen de schade aan de werkgelegenheid zoveel mogelijk beperken. Tot eind volgend jaar komen er volgens het Centraal Planbureau 150.000 werklozen bij, waardoor Nederland een naoorlogs record bereikt van 720.000 werkzoekenden. Nog voordat die sombere prognoses bekend waren, had de Sociale Verzekeringsraad (SVr) al laten weten dat de WW-premie volgend jaar fors omhoog moet. Dit jaar werd hij al met ruim een procent verhoogd naar 2,9 procent, volgend jaar zou er nog ruim een procent bij moeten. Als de CPB- voorspellingen werkelijkheid worden, kan de WW-premie volgend jaar gemakkelijk boven de vier procent uitkomen. En dat is sinds de economische rampjaren 1982-1983 n jet meer vertoond. Daarmee stond De Vries voor het blok. Hij kan natuurlijk best een actieplan voor meer werkgelegenheid in elkaar timmeren, maar een verdubbeling van de WW-premie in twee jaar maakt zo'n plan al bij voorbaat vrijwel kansloos. De bulk van de werkloosheid zit in de lagere loon- en opleidingsniveaus, want ongeschoolde arbeid is te duur. Om die groep toch aan werk te helpen, moeten de loonkosten op en rond het minimumloonniveau omlaag. Een verhoging van de WW-premie betekent echter dat die loonkosten alleen maar omhoog gaan. En daarmee dreigt de vicieuze cirkel van hogere loonkosten, meer „Het kan niet zo zijn dat we bezuinigen op de WW omdat de werkloosheid op loopt", zei vice-premier Kok vorige week zaterdag na een roerig avondje vergade ren. Hóe roerig, werd pas gisteren be kend: op straffe van een kabinetscrisis had minister De Vries van sociale zaken een voorstel om de drempel voor de WW flink op te krikken in zijn tas moeten te rugstoppen. werkloosheid, hogere premies dus nog hogere loonkosten, enzovoort. Bij een oplopende werkloosheid kan het kabinet twee dingen doen om de WW- premies in de hand te houden: de uitkeringen verlagen of zorgen dat minder mensen aanspraak kunnen maken op een WW-uitkering. Het eerste is een dik half jaar voor de verkiezingen waarschijnlijk politieke zelfmoord, dus kozen De Vries (en Lubbers) voor het laatste. Om voor een WW-uitkering van een half jaar in aanmerking te komen, zouden werklozen straks 36 weken in plaats van 26 weken moeten Rebben gewerkt in het jaar voordat ze werkloos werden. Om na dat eerste halve jaar ook nog WW te krijgen (de looptijd van die vervolguitkering wordt langer naarmate men langer heeft gewerkt) zouden werklozen straks vier van de vijf voorafgaande jaren (nu nog drie van de vijf), moeten hebben gewerkt. Echt veel geld leveren zulke maatregelen niet op. In de Voorjaarsnota, waarin het kabinet er enkele regels aan wijdt, wordt een opbrengst genoemd van 150 miljoen gulden. Ter vergelijking: de oplopende werkloosheid kost naar schatting een miljard extra aan uitkeringen. Maar alle beetjes helpen, zal De Vries hebben gedacht. Voor de PvdA is vooralsnog ook een hogere WW-drempel nog een brug te ver. Na de ingrepen in de WAO en de bijstand (waarvan er vorige week nog een paar nieuwe tussen neus en lippen werden aangekondigd), zouden de sociaal democraten zich dan ook nog eens moeten verantwoorden voor het snijden in een derde belangrijke poot van de sociale zekerheid, de WW. Voor veel kiezers zou de afgang dan compleet zijn. In dat verband doet momenteel de volgende theorie veelvuldig de ronde: de PvdA is naarstig op zoek naar een 'mooi' punt om het kabinet op te laten vallen. De WW zou zo gek niet zijn. Als de PvdA zich in de verkiezingscampagne kan opwerpen als redder van de WW, is tenminste nog iets van het sociale gezicht gered. En wie weet wordt het verlies dan iets minder dramatisch dan voorspeld. Eind augustus komen de WW-ingrepen opnieuw in het kabinet aan de orde. Dan moet blijken welke overwegingen het binnen de PvdA hebben gewonnen. amsterdam anp "Veel verzoeken deugen niet' beroep. Er werd een miljoen gulden uitgekeerd. In oktober vorig jaar ver wachtte Crans dat er ongeveer 175 aanvragen zouden binnen komen. „Dat baseerde we op het aantal doden (43), het aan tal gewonden dat langer dan twee dagen in het ziekenhuis had gelegen (16) en een schat ting van het aantal mensen dat zich ternauwernood in veilig heid had weten te brengen." De 1.400 aanmeldingen zijn voor Crans dan ook een com plete verrassing. „Onder de aanvragers zijn mensen die niets meer hebben overlegd dan de mededeling dat ze op 300 meter van de rampplaats woon den, een dreun hoorden, rook en vuur zagen en nu niet meer kunnen slapen. Voor een ver goeding wegens immateriële schade is toch iets meer nodig. Maar er zitten bij de aanvragers ook mensen die in Engeland op familiebezoek waren, beelden van de ramp op televisie zagen en nu smartegeld eisen." Aan het eind van het jaar zul len alle 1.400 aanvragen zijn be oordeeld. Ruim 1.400 mensen die zeggen dat ze slachtoffer zijn van de vliegramp in de Bijlmermeer in oktober vorig jaar, hebben een beroep gedaan op het door El Al en Boeing opgerichte fonds. Maar naar schatting heeft slechts de helft van de aanvra gers recht op geld. „De anderen zijn gewoon op een rijdende trein gesprongen", zegt mr. B. Crans van advoca tenkantoor De Brauw Black- stone Westbroek in Amsterdam. Hij behartigt de belangen in Ne derland van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al en de Amerikaanse vliegtuigfabri kant Boeing. Het fonds, dat twee weken na de ramp is opgericht, moest de volledige schade van de slacht offers vergoeden, zonder eerst de uitslag van het onderzoek naar de oorzaak van de ramp af te wachten. Het nieuwe fonds stond los van het EI Al-noodfonds, waar uit de eerste nood van de men sen werd gelenigd. Daarop de den in totaal 550 Een biervat explodeert nooit spontaan den haag cpd Biertapinstallaties kunnen ont ploffen als ze niet vakkundig worden geïnstalleerd. Het ge vaar zit niet in de biervaten zelf, die nooit spontaan zullen ex ploderen, maar in de koolzuur- cilinder die op het vat wordt aangesloten. Dat zegt bierbrou wer Heineken. Bij een ontploffing van een biertap in de hal van het stad huis in Heerlen kwam donder dag een man om het leven en vielen drie gewonden. Uit onderzoek van de ar beidsinspectie blijkt dat het on geluk is te wijten aan een on deugdelijke tapinstallatie van de gemeente Heerlen. Het biervat deugde volgens de politie. De gewraakte tapinstallatie had geen reduceerventiel. Het slachtoffer heeft het vat recht streeks aangesloten op de kool- zuurfles, waardoor het bier on der veel te hoge druk kwam te staan en het vat explodeerde. De Heineken-brouwerij heeft al een paar keer te maken ge had met ontplofte biertappen. „In één geval ging het om een defect veiligheidsventiel. In alle andere gevallen bleek dat men sen zelf waren gaan sleutelen aan de installatie", aldus een woordvoerder. De koolzuurcilinder is het ge voeligste onderdeel. Koolzuur gas zorgt voor de schuimkraag van het pilsje, en moet onder juiste druk worden toegevoegd. De druk wordt geregeld met een reduceerventiel en is afhankelijk van de temperatuur. De gas druk moet regelmatig worden bijgesteld.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3