'We moeten de pretentie dat we zoveel kunnen loslaten' Friese Dümkes uit Frankrijk? Vrede op korte termijn in Angola niet waarschijnlijk Feiten &Meningen ZATERDAG 24 JUL11993 Nederlandse Specialisten Genootschap ziet niets in huidige acties voor mm ywww... Twaalf jaar is hij vrijgeves tigd chirurg geweest. Daar na was hij twaalf jaar in loondienst bij het Sloter- vaartziekenhuis. Jan Landsman weet dus waar over hij praat als hij het heeft over de werkelijke in zet van de huidige specia listenacties: het belonings systeem-Want al dat ge scherm met patiëntenbe langen, daar moet de voor zitter van het Nederlands Specialisten Genootschap (NSG) niets van hebben. AMSTERDAM S „Uiteindelijk gaat het gewoon om de centen. Daarom vinden we het als NSG boerenbedrog als de actievoerders zeggen dat ze het allemaal doen in het be lang van de patiënten. En als je dan ook nog patiënten, die sterk afhankelijk van je zijn, protest brieven laat sturen naar Si mons... Dat is natuurlijk geen manier waarop je met elkaar omgaat." Bent u het dan e riefsverlaging va cent s met de ta- twaalf pro- „Ja....We hebben er zelf mee in gestemd in 1989 (toen gingen de specialisten ermee akkoord dat ze niet meer dan 2,1 miljard zouden omzetten en overschrij dingen zouden worden terugge haald via tariefskortingen, red.). Maar het is natuurlijk wel een hele ongenuanceerde maatre gel. Wie zich netjes aan zijn budget heeft gehouden, wordt ook twaalf procent gekort." Simons zegt dat hij dat wil corri geren als hij betrouwbare om zetcijfers krijgt, maar dat hij daarvoor afhankelijk is van de specialisten. „Dat hebben we hem wel kwa lijk genomen. Hij kan mij dat niet wijsmaken in een land, waar alles tot vier cijfers achter de komma bekend is. Hij heeft gewoon een grof middel ge bruikt om de zaak in beweging te krijgen. Wij specialisten heb ben altijd gedacht: niemand heeft wat met onze centen te maken. Dat is achterhaald. Het grootste deel van ons geld wordt opgebracht door de maatschappij en dus dienen we bereid te zijn om verantwoor ding af te leggen aan de maat- Jan Landsman. schappij. Na het akkoord in 1989 is iedereen gewoon zijn ei gen gang^egaan. En de LSV, de officiële gesprekspartner van WVC, dacht: die bui waait wel over. Maar dat is niet gebeurd en nu wordt het buigen of bar sten. In die zin kunnen we uit eindelijk wel achter de maatre gel van Simons staan." Toen in 1988 de specialisten voor de eerste keer stakingen organiseerden, was voor een aantal specialisten de maat vol. Zij wilden af van het imago van de specialist als geldwolf. De kwaliteit van de zorg moest weer centraal komen te staan, niet het inkomen van de specia list. Drie jaar later was het Ne derlands Specialisten Genoot schap een feit. Met zijn vijfhonderd leden is FOTO MARCO BAKKER het NSG tien keer kleiner dan de aloude LSV en drie keer zo klein als de Nederlandse Spe cialisten Federatie (NSF), die zich expliciet inzet voor het be houd van de Vrijgevestigde spe cialist. Daarmee staan NSG en NSF lijnrecht tegenover elkaar, want het NSG wil juist een eind maken aan het zelfstandig on dernemerschap van de specia listen. Want daarin, stelt Landsman, ligt een van de grootste hobbels op weg naar een doelmatige ge zondheidszorg. „Ie krijgt dan bijna automatisch een onderne mersinstelling: een hogere om zet en dus een hogere winst. Stel dat je tegen een kruidenier zegt: Meneer, volgend jaar moet u maar wat minder omzetten en wat minder winst maken. Dan zegt zo'n man toch ook: hoepelt u nou snel op, dat maak ik zelf wel uit." Het loskoppelen van het aantal verrichtingen van het salaris schept de ruimte voor een an dere manier van denken over zorg: niet méér beloven dan mogelijk is, en niet méér doen dan nodig is. Hij geeft een voor beeld uit zijn tijd als hoofd afde ling chirurgie bij het Sloter- vaartziekenhuis in Amsterdam: „We hadden daar een radioloog in loondienst die vond dat wij niet zorgvuldig genoeg waren bij het aanvragen van foto's. Als we iemand naar hem toestuur den, belde hij soms op en zei dan: ik heb eergisteren nog éen foto gemaakt, dus leg me eerst maar eens uit 2 nodig is. En als we dan niet een heel goed verjiaal hadden, kregen we geen foto. Enerzijds vonden we dat wel heel lastig, maar anderzijds vonden de meesten van ons het fantastisch zoals hij werkte. Want het kwam ook bij ons re gelmatig voor dat we uit routine een foto vroegen, niet omdat dat bij nader inzien nou zo no- digwas." Even illustratiefis overigens het vervolg op het verhaal: de om zet op radiologie liep zo sterk terug, dat de directie de radio loog op het matje riep. Op deze manier zouden er mensen moe ten verdwijnen. De radioloog door tot meer doelmatigheid gedwongen) gezondheidszorg voor vrijgevestigde specialisten in ziekenhuizen geen plaats Loondienst betekent niet, zegt Landsman nadrukkelijk, dat de specialisten zich dan als de spreekwoordelijke lijntrekker hield echter voet bij stuk. Of het zullen gedragen die om één r be- dan geen goed idee drijfsartsen van de grote bedrij nuut over vijf niemand r wenst te behandelen en geen de directe omgeving eens vinger extra uitsteekt. „In het te polsen over check-ups voor het personeel, stelde de directie nog voor. Dan zouden er ook foto's kunnen worden gemaakt. Ook dat voorstel stuitte op ver zet, omdat je daarmee mensen onnodig het medi sche circuit in trekt. Landsman: „Want als je maar genoeg testen op iemand doet, dan vind je wel ergens een afwij king." Het einde van het verhaal: de afde ling radiologie werd ingekrompen. Zo zou het overal moeten gaan, vindt Landsman: doelmatig werken. De grootste sta-in-de-weg, de vrije vestiging van specialisten, zal binnen nu en een paar jaar verdwijnen, verwacht hij. Een paar maanden geleden ver klaarde bestuursvoorzitter Pe ters van het Academisch Zie kenhuis Leiden al dat in een sterker concurrerende (en daar- 'Deze actie is boerenbedrog. Het gaat echt alleen maar om de centen Slotervaartziekenhuis werden we ook aangesproken op onze produktie." Bovendien kunnen in een loondienstsysteem de nodige waarborgen voor kwali teit worden ingebouwd: op het basisloon kan de specialist toeslagen krijgen voor extra verantwoordelijk heden, overwerk en (wat Landsman heel belangrijk vindt) de bereid heid om volgens protocollen te wer ken en de kwaliteit van het geleverde werk te laten toet- Mentaliteit Maar er moet meer gebeuren, stelt Landsman. Doelmatiger werken is ook een kwestie van mentaliteit: „Wij specialisten zijn erg eager to please. We ver kopen niet graag 'nee' of 'ik weet het ook niet'. Dus heb je snel de neiging om nog maar een paar dingen te laten nakij ken, ook al voel je aan je water dat dat niets oplevert. Daar moeten we veel kritischer op worden." „Dat geldt ook voor het resul taat. Als je bijvoorbeeld merkt dat in andere ziekenhuizen het slaagpercentage van een be paalde ingreep tachtig procent is en bij je zelf zestig, dan moet je kritisch genoeg wezen om net zo lang te werken totdat je ook die tachtig procent haalt." Specialisten, vindt hij, moeten ook meer samenwerken met de huisarts. Die rol is vooral weg gelegd voor de specialist bij wie de patiënt met zijn verwijskaart als eerste terechtkomt, ook wel de de poortarts genoemd: „Die geeft de gouden handdruk, zoals we dat noemen. Stel dat u bij me komt met buikklachten. Dan doe ik een onderzoekje en ik kan dan zeggen: Nou, gapt u maar even naar de röntgeno loog voor een foto en naar het laboratorium voor een uitge breid onderzoek. En laten we ook gelijk maar de alvleesklier laten onderzoeken, want die wil er ook nog wel eens mee te ma ken hebben. Maar ikLanook op dat moment terugschakelen naar de huisarts, die de patiënt immers al veel langer kent. Dan kan ik overleggen: ik kan dit en dat onderzoeken, wat denk jij ervan? In overleg kunnen we dan ook besluiten om niets te doen en de zaak nog een aantal weken aan te kijken." Voor de patiënt vaak niet pret tig, beaamt hij, want die wil juist dat er hoe dan ook wat ge beurt. Stuur me maar naar de specialist, zegt hij als de huis arts niets kan vinden. Lands man heeft het regelmatig mee gemaakt, zegt hij, dat hij een patiënt kreeg met een blanco verwijskaart. Dat heeft weer alles te maken, denkt hij, met de hoog opge schroefde verwachtingen in de gezondheidszorg. De patiënt verwacht niets minder van de medici dan een garantie voor een lang en gezond leven, de medici doen er weinig aan om die verwachting te temperen. Daarop berust immers een groot deel van hun relatief onaantast bare status. Landsman: „We moeten de pretentie loslaten dat we zo veel kunnen. Je kunt grofweg stellen dat een kwart van de aandoeningen uit sluitend geneest door medisch ingrijpen, bij een kwart kunnen we het herstel versnellen, nog eens een kwart geneest uit zich zelf en aan het laatste kwart aandoeningen valt niets te doen." „Er is natuurlijk wel heel veel verbeterd in de gezondheids- 'Het aantal kwalen dat we kunnen genezen is nauwelijks toegenomen ILLUSTRATIE TOM JANSSEN zorg in de afgelopen 25 jaar, maar dat is vooral de techniek. Vroeger moest je voor een gal blaasoperatie alles opensnijden, nu hoef je maar een heel klein sneetje te maken. Dat geldt voor meer ingrepen. Maar het aantal inzichten in ziektes en het aan tal kwalen dat we kunnen gene zen is de afgelopen twintig jaar maar matig toegenomen." Blijft nog het probleem aan de 'vraagkant', de patiënten. Voor 60 procent van de Nederlanders is gezondheid de hoogste waar de in het leven. Staatssecretaris Simons verzuchtte onlangs in een interview dat mensen wat minder aan een lang leven zou den moeten hechten. „Ik denk dat die verzuchting vooral zijn Zeeuwse afkomst is: het ge zonde boerenver stand tegenover de stadse mentaliteit dat je alles in de hand moet kunnen houden. Wij medici kunnen minder meegaand worden. Niet meer vragen: wat kan ik voor u bentu doen, m hier? Maar verder zie ik daar voor ons als specialisten echt geen taak. Mensen moeten uit eindelijk zelf bedenken dat ziek te, pijn en dood bij het leven horen." BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT EG Is parmaham alleen parmaham als hij uit de streek rond het Ita liaanse Parma komt? Is feta al leen feta als hij van Griekse gei- temelk is gemaakt? En is pils al leen pils als het in het Tsjechi sche Pilsen is gebrouwen? Deze prangende vragen zullen de mi nisters van landbouw van de Europese Gemeenschap in de komende jaren moeten beant woorden. Maar in Brussel ziet men de bui al hangen: dit wor den stevige robbertjes vechten. Schuld daaraan is een nieuwe EG-verordening die maandag van kracht wordt. De verordening kwam er vooral op verzoek van enkele zuidelij ke EG-staten. Hij werd ontwor pen om de goede naam en faam van die landbouwprodukten'op te houden, die in bepaalde plaatsen of streken nog op de traditionele, ambachtelijke wij ze tot stand komen. De bedoe ling was een soort 'Appellation d'Origine Controle'in het leven te roepen, zoals die ook voor wijnen bestaat. De nobele ge dachte erachter was dat men op deze manier de plattelandseco nomie in de minder ontwikkel de getijeden van de EG zou kunnen beschermen. Vanaf het begin hebben de noordelijke EG-staten, Neder land niet in de laatste plaats, ge zegd dat deze verordening over bodig is, omdat er al zoveel an dere regels over produktiepro- cessen en etikettering bestaan. Maar Noord-Europa is vooral bang dat dè verordening kan uitdraaien op protectionisme en dat is precies wat lijkt te ge beuren. Italië heeft in ieder geval al ten aanzien van de parmaham de verdenking op zich geladen de verordening naar zijn hand te willen zetten. Parmaham als soort ham wordt op talloze plaatsen in de EG geprodu ceerd. Daarnaast is veel van de 'echte' Italiaanse parmaham af komstig van uit Nederland ge- importeerde varkens. Italië heeft nu een wettekst in voorbe reiding die zegt dat parmaham alleen parmaham mag heten als hij is gemaakt van varkens die in bepaalde streken van Italië zijn geboren en getogen. Het gevolg laat zich raden: exit Ne derlands varken. Met de oorspronkelijk Griekse feta dreigt het dezelfde kant op te gaan. Denemarken is een grote producent van feta. Als straks de naam feta beschermd zou worden en uitsluitend zou mogen worden gebruikt voor een kaas die in Griekenland van Griekse geitemelk is gemaakt, verliest Denemarken een groot stuk van de Europese markt. Een derde en misschien wel het grootste conflict dreigt om de naam pils. In Noord-Europa is pils van een merknaam een soortnaam geworden. In enkele Zuideuropese staten is de naam pils echter sinds de zogeheten Conventie van Portugal van 1918 voorbehouden aan bier dal in het Tsjechische Pilsen is gebrouwen. Wat in dit geval wijsheid is, durft niemand in Brussel te zeggen. De strijd kan straks om tiental len produkten ontbranden. Em- mentaler wordt allang niet meer uitsluitend in Zwitserland ge produceerd, maar komt even goed uit Ierland. Goudse kaas kan in België zijn gemaakt, ca membert in Duitsland en gruyère in Groot-Brittannië. De eerste veldslag zal dan ook gaan om de vraag of een bepaalde naam een algemene soortnaam is geworden of een specifieke naam die aan de ambachtelijke produktie in één plaats, streek of land is gebonden. De EG-lidstaten hebben met het oog op 26 juli allemaal lijs-' ten kunnen indienen bij de Eu ropese Commissie met die pro dukten die volgens hen buiten de bescherming van verorde ning 2081/92 moeten vallen. Het ministerie van landbouw in Den Haag heeft, overigens in nauw overleg met het bedrijfsle ven, verreweg de langste lijst in geleverd en allerlei produkten opgevoerd die vyat ons land be treft net zo goed ergens anders vandaan mogen komen dan de naam doet vermoeden. Friese Dümkes die in Italië zijn gebakken, Weesper Moppen uit Groot-Britannië, Zeeuwse Bo- terbabbelaars uit Spanje, Haag se Hopjes uit Frankrijk? Als tra ditioneel handelsland vindt Ne derland dat het in principe zou moeten kunnen en dus heeft Den Haag ze allemaal bij de 'vrije produkten' gezet. Natuurlijk komt het zover niet, maar zou de nieuwe verorde ning heel strikt worden toege past, dan zou Goudse kaas straks werkelijk alleen nog maar uit Gouda en naaste omgeving mogen komen en zelfs niet eens ARCHIEFFOTO meer uit Noord-Holland of Friesland. En het zou ook ge daan zijn met de Ardenner-ham die ons land produceert of de Salami di Milano van eigen bo dem. Nederland heeft er niets op te gen om bijvoorbeeld de naam van enkele typische boerderij- zuivelprodukten te bescher men. Men zou, zegt men op het ministerie van landbouw, heel goed kunnen denken aan een beschermde 'Goudse boeren kaas uit de Lopikerwaard'. En wat het ministerie betreft mag een bepaalde ham ook heel bij zonder heten te zijn, omdat hij 'is gedroogd in zuivere berg lucht boven de 1500 meter'. Den Haag is echter als de dood dat voor die ham geen Neder lands varkensvlees meer zou mogen worden gebruikt. De oorlog in Angola zal de ko mende weken waarschijnlijk verder escaleren, wanneer beide partijen in het conflict een mili tair voordeel proberen te beha len alvorens naar de onderhan delingstafel terug te keren. Unita, de rebellenbeweging die weer op het oorlogspad ging na dat ze de verkiezingen van vorig jaar had verloren, belegert de stad Kuito in het centrale hoog land en treft voorbereidingen voor een aanval op de haven stad Benguela. Op haar beurt is de regering een offensief begon nen voor de herovering van Huambo, een provinciehoof- stad in het hoogland. Na een belegefing van twee maanden viel Huambo in maart van dit jaar in handen van de rebellen. Ondertussen zit de noodvoed- selhulp van het Wereld Voedsel Programma (WFP) aan de grond, sinds een van de vlieg tuigen van de organisatie vorige week vanuit door Unita gecon troleerd gebied onder vuur werd genomen. Het WFP wil een nieuwe overeenkomst slui ten met beide partijen, waar door WFP-personeel perma nent aanwezig kan zijn in ge bieden waar voedsel wordt ge bracht. Volgens functionarissen van de Verenigde Naties zijn er sinds het begin van de gevech ten in oktober 100.000 mensen gedood en worden twee miljoen mensen met de hongerdood be dreigd. Een verslaggever van de Angole se nationale radio in Kuito zei dig zijn, omdat particuliere wa penhandelaren de neus opha len voor het wapenembargo dat de VN-Veiligheidsraad dreigt in te stellen, als Unita niet vóór 15 september naar de onderhan delingstafel terugkeert. Volgens een wapenhandelaar die goed op de hoogte is van de situatie in Angola, heeft Unita genoeg wapens in ondergrondse bun kers opgeslagen om twee tot driejaar te blijven vechten. Bo vendien zou Unita genoeg vrienden hebben in Zuid-Afrika en Portugal om vanuit de lucht goed bevoorraad te blijven. De Angolese minister Venancio de Moura (buitenlandse zaken) heeft een bezoek gebracht aan Washington en militaire steun gevraagd. Maar bronnen in Washington zeggen dat de han del met Angola beperkt zal blij ven tot niet-dodelijke militaire apparatuur. Een VN-wapenem- bargo tegen Unita zou een complete ommekeer betekenen voor Washington, dat Unita vroeger met geld en wapens steunde. Nieuwe internationale initiatie ven om de strijdende partijen nader tot elkaar te brengen, zien er niet veelbelovend uit. Pogingen van het Vaticaan en de regeringen van Ivoorkust en Marokko hebben nog niet ge leid tot bereidheid om te onder handelen. „Ik geloof dat ieder een het er over eens is dat vrede in Angola op de korte termijn onwaarschijnlijk is", aldus een diplomaat. VERTALING: MARGREET HESLINGA deze week dat voedsel schaars was in de stad. Unita zou voort durend bombardementen uit voeren en rebellentroepen zou den het grote ziekenhuis vlakbij het administratieve centrum van de stad hebben ingenomen. Volgens de verslaggever zitten de burgers in het kruisvuur ge vangen en liggen de straten be zaaid met honderden lijken. In Menongue, een andere stad die door Unita wordt belegerd, hebben de inwoners de op dracht gekregen hun werk te verlaten en zich aan te sluiten bij de burgerverdediging van de stad om tegen de rebellen te vechten. De verovering van Kuito en Menongue door Unita zou betekenen dat de rebellen het midden van Angola in han den hebben, terwijl de verove ring van een havenstad Unita in staat zou stellen wapens en brandstof voor haar strijders Maar dit zal voorlopig niet no-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2