Wachten op de lont in het kruitvat "T* r' :~~VlLr\V^4 Het zout uit de pap ZATERDAG 24 JUL11993 *r *rfs De weg naar Bodrum kronkelt zich over de heuvels langs uit gestrekte olijfgaarden. De zilver- groene bomen wuiven in een briesje dat de prikkelende geur van pijnbomen en hooi met zich meedraagt. Het is rustig in de smalle straatjes van het stadje. Na de PKK-acties in Europa en de bomaanslag in Antalya hebben met name de Duitse toeristen hun reizen ge annuleerd. Er wordt geklaagd door de boeren die hun sinaasappelbomen hebben omge hakt om een pension op het vrijkomende lapje grond te bouwen, maar vooral de han delaren die grote voorraden leren jassen en tassen of andere spullen op krediet hebben gekocht houden hun hart vast. Een bosbrand heeft twee weken geleden de heuvels rond het stadje zwartgeblakerd. Het vuur ontstond op vier verschillende plaatsen tegelijk en kwam gevaarlijk dicht bij de bui tenwijken. De burgemeester is van mening dat het een van die branden was die elk jaar ontstaan door glas of een sigarettepeuk. De plaatselijke politiecommissaris verklaarde dat hij met eigen ogen had gezien hoe de wind brandende takkenbossen optilde: ,,Waar ze neerkwamen, begon het onmiddel lijk te branden." Volgens een T-shirt-verko per zijn dat echter indianenverhalen: „Ze zijn bang dat negatieve publiciteit ook de laatste toeristen zal wegjagen. Daarom doen ze net alsof het geen sabotage was. Maar we weten allemaal wie het hebben gedaan: de Kur den." Elk seizoen komen duizenden Kurden naar het schiereiland waarop Bodrum ligt. Ze ma ken gretig gebruik van de behoefte aan ar beidskrachten om de vakantiedorpen en ho tels uit de grond ta stampen. Rijk worden ze er niet van de daglonen variëren van 9 tot 15 gulden maar omdat ze in kampen op de bouwplaats verblijven, hebben ze nauwe lijks onkosten. Zo kunnen ze toch nog wat geld naar hun familie sturen. 's Avonds slenteren de bouwvakkers in hun sjofele kleding door Bodrum. Ze zijn een doorn in het oog van de uitbaters van hotels en disco's. De plaatselijke vertegenwoordiger van de Vereniging voor Mensenrechten, Aydin Doger, maakt zich zorgen over de groeiende vooroordelen. De Kurden hadden al het imago van dieven en verkrachters, maar na de acties van de PKK denkt menig inwoner van Bodrum dat alle Kurden ook ter roristen zijn. „Er zijn niet alleen seizoenarbeiders, veel Kurden hebben zich hier gevestigd, zijn ge trouwd met Bodrumse meisjes. Neem nou de eigenaar van de grootste openlucht-disco theek van Turkije, Halikamassos, waar Bodrum beroemd om is. Hij is ook een Kurd. Maar bepaalde groepen sturen aan op een polarisatie, ze willen een Kurdenjacht ontke tenen. De PKK is er daar één van", aldus Do ger. Ooit droeg hij de PKK een warm hart toe. Turkse, linkse activisten zoals hij begonnen vijftien jaar geleden de strijd tegen het kapi talisme. Het was logisch dat ze ook vochten tegen de Kurdische grootgrondbezitters in Zuidoost-Turkije, die de bevolking uitzogen. Vanaf 1984 profileerde de PKK zich sterk en werd de strijd grimmiger, maar nog steeds vonden de marxisten geweld een geoorloofd middel om hun ideaal te bereiken. Een jaar of zes geleden begon Doger te twijfelen. Dat kwam met name omdat de PKK steeds 'chau vinistischer' werd en zich afkeerde van de Turkse bondgenoten. „Hun ideologie is zoek, er zit geen lijn meer in de acties. De Turkse bourgeoisie ziet de Kurden als tweederangsburgers, zoals de negers dat zijn in Amerika. Dat kan alleen veranderen in samenwerking met de Turkse intellectuelen en niet door geweld om het ge weld". Dogan Karadag, een Kurdische tassenver- koper, is tien jaar geleden naar Bodrum ge komen. Vóór die tijd was ook hij een linkse politiek activist. Hij kan zich absoluut niet verenigen met de ideeën van de PKK, in de eerste plaats door het geweld dat de organi satie ook tegen burgers hanteert. Ook de na tionalistische boodschap staat hem tegen. „Ik spreek de taal zelf niet, maar natuurlijk moeten de mensen die dat willen Kurdisch kunnen spreken. Kurdische televisie, radio, ik vind het allemaal prima. Maar ik hoef toch niet te kijken alleen maar omdat het Kur disch is? Ik wil gewoon een goed programma zien, of dat nou Turks of Grieks of Kurdisch is. Mensenrechten, dat vind ik belangrijk, niet alleen Kurdenrechten. Er zijn tenslotte Spanning tussen Turken en Kurden loopt hoog op Op de vlucht voor de armoede en terreur in zuidoost-Turkije trek ken veel Kurden naar het westen van het land. Ze strijken neer in Ankara, Istanbul en Izmir en de laatste jaren ook in de toeristische centra. Ze werden door de Turken gedoogd, maar sinds de Kurdi sche Arbeiderspartij PKK haar acties heeft uitgebreid naar het westen, groeit de haat tegen de Kurden. Onlangs kon op het nip pertje voorkomen worden dat Turken een nachtclub van een Kurd in brand stak, na een ruzie over een rekening. De ingrediënten voor een burgeroorlog zijn er. Het is alleen de vraag wie de lont in het kruitvat zal steken. ^woongebied Kurden mnffiïïi aantal Kurden -J AZERBAIJAN ook veel Turken die arm zijn en die het slecht hebben." Van de drie miljoen inwoners van Izmir is volgens gegevens van de Kamer van Koop handel vijftien procent Kurdisch, volgens Kurdische schattingen een derde. De ge meente zegt geen idee te hebben, omdat er nooit onderscheid is gemaakt. Elk jaar ko men er 100.000 nieuwe migranten bij, alle maal op zoek naar werk en een plek om een geqekondu neer te zetten, een illegaal huis 'in de nacht gebouwd'. Sinds 1985 heeft de ge meente al 15.696 nieuwe 'nachthuizen' ge teld. De toestroom is de stad te veel gewor den. De gemeente heeft daarom besloten een ontmoedigingsbeleid te voeren. Her en der worden de gegekondu's afgebroken en het straatventen, waar de meeste nieuwkomers van leven, is bijna overal verboden. De hoofdredacteur van het regionale dag blad YeniAsir (NieuwTijdperk), Hamdi Türk- men, steunt deze politiek van harte en vindt overigens dat vooral de Kurden moeten wor den geweerd. „Het economisch evenwicht in de regio is volkomen verstoord, maar als je daar wat van zegt, wordt je meteen bestem peld als vijand van de mensenrechten. In Pa rijs kun je niet verhuizen zonder de politie op de hoogte te stellen van je adreswijziging, in Amerika moet elke staat zijn goedkeuring uit spreken over een nieuwe bewoner, maar hier...? Ik vind dat er niemand naar de grote steden mag komen zonder van tevoren werk en een huis geregeld te hebben. De vluchten voor de terreur, ze stappen zonder enig bezit op de bus. Dat is natuurlijk erg, maar er bestaan nou eenmaal verschillen tussen ons. Ze brengen hun eigen cultuur mee en gaan in getto's zitten. Dat is fout. Ze moeten integreren. „Neem de wijk Kadifekale, daar wonen al leen maar Kurden in getjekondu's. In de Stad praat iedereen erover dat ze op een dag van die heuvel zullen komen en ons allemaal de zee in zullen drijven. Dat is natuurlijk onzin, maar het is toch niet verwonderlijk dat de haat tegen de PKK omslaat in Kurdenhaat? De soldaten die in het zuidoosten sneuvelen, zijn allemaal afkomstig uit deze streek. Elke dag begraaft ergens een familie een zoon." Türkmen vindt dat de PKK niet hard ge noeg kan worden aangepakt. „De staat pro beert terroristen en burgers van elkaar te scheiden. Dat is onmogelijk. De boer die overdag op het veld staat, neemt 's avonds zijn Kalashnikov op tegen onze soldaten. En die lui zitten nu ook hier." Vorige week werd in Kadifekale een politieauto onder vuur ge nomen door twee mannen en een vrouw, waarbij een politieman omkwam en twee an deren gewond raakten. De politieke partijen en andere organisa ties die zich inzettên voor de rechten van de Kurden beamen met genoegen dat de 'natio nale bevrijdingsoorlog' sinds drie jaar ook in de grote steden gevoerd wordt. Veel activis- #w ten hebben jarenlang als politieke gevangene opgesloten gezeten en dat heeft hen radicaal gemaakt. Ze hebben het over 'de gehate bourgeoisie', 'fascistische provocateurs' en de 'imperialistische machten', die samen spannen tegen het proletariaat. De Democra tie Partij (DEP) is van mening dat 'de fascis tische Turkse staat' de hotelbrand in Sivas, die aan 37 schrijvers en kunstenaars het le ven kostte, zelf in scène heeft gezet. De voor zitster van de Vereniging van Mensenrech ten, de gynaecologe Yeshim Ishlegen, onder schrijft dit. Op samenzweerderige toon zegt ze: „We weten dat de fundamentalistische sekte die het heeft gedaan nauw samenwerkt met de geheime dienst." Op die manier zou de dienst de aandacht van de publieke opinie in binpen- en buiten land af willen leiden van de wandaden van het leger in Kurdistan. „Maar toen in heel het land protestmanifestaties onstonden tegen het fundamentalisme en tegen de nalatigheid van de politie, zag de staat in dat het volk het spelletje door had. Dus pleegde de contra guerrilla (het vermeende werktuig van de ge heime dienst, waarvan het bestaan nooit is bewezen, JL) een nieuwe gruweldaad en moordden ze een half dorp uit bij Erzincan, zodat iedereen zich daar weer op richtte." Ze voegt er aan toe: „VVe zijn niet tegen het geweld dat de PKK hanteert, het is een van de wettige partijen in een oorlog, beide zijden moeten zich alleen aan de regels houden. Dat de PKK burgers doodt, is de schuld van de staat, want die betrekt de burgers bij de oorlog." Op de vraag hoe zij als verdedigster van de mensenrechten geweld kan goedkeuren, ant woordt ze schamper: „De VN heeft net een internationale conferentie over de mensen rechten gehouden. Het doel is vrede. Maar de VN is de organisatie die het meeste geweld gebruikt. We zien dat mensen op de hele we reld hun nationaliteit willen beleven, tot ze erin zwelgen. We moeten ze niets in de weg leggen en zo proberen geweld te voorkomen. Ik geloof dat volkeren etnisch gezien eerst moeten scheiden, om dan zelfstandig te be slissen of ze al dan niet samen willen leven." Slavernij In deze kringen kijkt men met bewondering op naar de PKK. Ze vinden het bijvoorbeeld volkomen legitiem dat de PKK rijke Kur dische zakenlieden afperst, want alles moet in dienst staan van de partij. Zo vertelt een jonge moeder van twee kinderen in het DEP- gebouw glimmende van trots dat ze geschei den is van haar man omdat hij zijn léven niet in het teken van de strijd wilde stellen. Vol gens het maandblad 'Ozgur Halk' (het Vrije Volk), dat onder de leden wordt verspreid, is liefde tussen twee mensen verraad aan de zaak, een misdrijf waar om twee redenen de doodstraf op zijn plaats is. Ten eerste is het valse liefde, want hij is in onderdrukking, op Turkse scholen aange leerd. Maar belangrijker dan dat is het feit dat een mens die liefheeft, die een gezin heeft, alles zal doen om zijn geliefden te bescher men en daarom kan besluiten geen guerrilla te worden. Zodoende is hij volgens deze theorie een instrument van het kapitalis tische Turkije, waarmee de slavernij waaraan de Kurden zijn onderworpen in stand wordt gehouden. Nu voelen niet alle Kurden in Izmir zich slaven, en de meesten hebben grote gezin nen met soms wel vijftien kinderen. Maar ze voelen wel dat ze niet meer gewenst zijn. In de wijk Esentepe werden drie weken geleden de illegale huizen van zo'n veertig gezinnen afgebroken. De huizen stonden er al meer dan twintig jaar, maar moesten plaats maken voor een nieuwbouwwijk. De bewoners zit ten verslagen tussen de puinhopen. „We hebben altijd ons water en licht betaald, netjes onze belasting afgedragen", zegt een van de mannen die als chauffeur op een vuil niswagen van de gemeente werkt. „Ik heb mijn baas gevraagd of hij ons kon helpen, toch op zijn minst een tank met water kon sturen zodat we ons kunnen wassen. Maar hij wees me gewoon de deur." Een weduwe staat huilend voor wat eens haar huis was. „We hebben dit huis samen opgebouwd, die druiven heeft mijn man ge kweekt. Al mijn herinneringen liggen hier, hoe kan ik hier nou weg gaan?", snikt ze. Een verslaggever van de radicale krant Özgür Gündem (Vrije Agenda) zegt: „En vind je het dan gek dat dé kinderen van deze i met een Kalashnikov de berg opgaan?" Een Kurdische vrouw bij haar 'ge^ekoncfu' in Izmir. De Turkse bestuurders van de stad laten de illegale bouwsels steeds va ker slopen, foto's JFSSICALUTZ D enkwijzer De vergadering in Leiden was zó lang uitgelopen dat we geen tijd meer hadden om te lunchen, wilden we op tijd zijn voor de volgende vergadering in Den Haag. Terwijl we in zijn auto daarheen op weg waren, vroeg ik mijn collega: ,,Wil je soms een boterham van mij? Ik heb er toch twee bij me." Nou dat sla ik niet af', was zijn ant woord. Ik pakte mijn tas van de achterbank, haalde het zakje met de twee boterhammen kaas eruit, gaf er hem een en nam er zelf een. Op vrijwel hetzelfde ogenblik na men we ieder onze eerste hap. Alleen, nog voor het goed op gang gekomen was, brak hij het kauwen al af. Er volg de een korte, analytische stilte. Toen kwam als vanuit zijn tenen: „Gatverdamme, wat is dat voor een troep?!" Het duurde heel even voor bij mij de munt viel: „Oh, sorry, da's waar ook. Daar heb ik niet bij stilgestaan. Het is zoutarm brood en zoutarme kaas." De schok van hoe dat smaakt, is hem de hele middag bijgebleven. Na afloop van de Haagse verga dering was het eerste wat hij deed me meesleuren naar een broodjeszaak. Daar bestelde hij twee rosbief, waarop hij de zout- pot losliet op een manier die ie dere herinnering aan zijn eerdere lunchpoging moest wegbijten. Terwijl hij vol genoegen zat te eten, mompelde hij om de paar hartige happen hoofdschud dend: „Mozes, hoe kan iemand zulke laffe troep door zijn strot krijgen?" Het is inmiddels zo'n jaar of vijftien geleden dat ik besloot zonder dat er een medische re den voor was om op een zo zoutarm mogelijk dieet over te gaan. De aanleiding was een reeks van publicaties tegen het eind van de jaren zeventig over het verband tussen het gebruik van keukenzout enerzijds en ge zondheid en stemming anders- zijds. Een daarvan was het toen tertijd spraakmakende boek Kil ler Salt (Dodelijk Zout) van Ma rietta Whittlesey. De gevolgen van dat min of meer plotselinge besluit waren ingrijpend. Op de eerste plaats ontdekte ik dat de meeste dingen die de levensmiddelensuper markt verkoopt absoluut niet in mijn nieuwe dieet pasten. Vrijwel aan alles melk, (pinda)kaas, brood, gebak, koek, blikgroente, (melk)chocolade, chips, mayo naises, soepen, sauzen, boter, margarine, vlees(waren) wordt keukenzout toegevoegd. Ik merk te ook dat maar weinig winkels een enigzins fatsoenlijke sorte ring zoutarme vaak natrium- arm genoemd, omdat de chemi sche naam voor keukenzout na- triumchloride (NaCl) is pro- dukten verkopen. Die zijn bo vendien vaak schandalig duur. Gevolgen: ik moest zoveel mo gelijk 'vers' eten (gunstig), vaak de halve stad door om aan mijn dieetprodukten te komen (lastig), en allerlei meelijkwek- kende blikken en soms ronduit onbehoorlijkeondervragingen ondergaan (vervelend). De mees te mensen kunnen zich namelijk niet voorstellen dat iemand, zon der dat ie iets aan zijn hart of bloeddruk heeft of om een ande re reden van zijn dokter daartoe de opdracht heeft gekregen, zo gek is om op zoutarm over te gaan. Ik ontdekte ook dat ik in de meeste restaurants niet zonder uitvoerige en soms heftige dis cussies een maaltijd kon samen stellen. De meeste obers weten absoluut niet of er nu wel of niet keukenzout in gerechten zit. Het gevolg is een soort pendeldienst met de keuken voordat alles min of meer duidelijk is. De toezeg ging „we zullen alles zonder zout voor u klaarmaken" moest ik ook niet al te letterlijk opvatten. Het kwam herhaaldelijk voor dat de biefstuk zonder zout werd geser- veerd met een saus waar de kris tallen vanaf sprongen. De enkele keer dat ik wel eens bij een snackbar frites zonder zout pro beerde te bestellen, ging het al tijd mis. Zelfs als ik uitdrukkelijk gezegd had 'zonder zout', ge bruikte de snackbar-boy meestal toch, waar ik bij stond, de zout- strooier. Uit automatisme. Als hij dat niet deed, maakte dat trou wens nog niet veel uit. De bak waarin de frites vanuit de olie wordt gemikt en de schep waar mee ze in de zak wordt gescho ven, zitten meestal zo zwaar on der het spul dat er eigenlijk hele maal niks bijgestrooid hoeft te worden. Maar het lastigste was nog wel de sociale druk: allerlei mensen uit mijn omgeving die probeer den om me toch aan het eten van zoutrijk voedsel te krijgen met halve leugens als 'dit kun je rustig eten, er zit praktisch geen zout in' tot zoutloze grappen als 'doeniet zo flauw'. Toch wogen en wegen de voor delen ruim op tegen al die na delen. Op de eerste plaats at en dronk ik veel minder. Als je bij voorbeeld bij een koud buffet bent, kun je van de meeste scha len niks eten want ze staan alle maal even stijf van het zout. Wat rest is meestal alleen sla en fruit. Op een receptie raak je de bor relhapjes en zoutjes niet meer aan, waardoor je sowieso minder gaat drinken. Het gevolg was niet alleen dat ik me fitter en gezon der ging voelen, maar ook dat ik me ontworstelde aan de eet-en- drink tirannie die de meeste wes terlingen zozeer in zijn greep heeft. Eten en drinken werden gewoon minder belangrijk. Een ander voordeel was dat ik voor het eerst de 'echte' smaak vart allerlei voedingsstoffen be gon te proeven. Zout is het be langrijkste 'voedingsuniform' in onze cultuur. Het kan ons vaak niet schelen hoe dingen smaken, als ze maar hartig smaken. De meeste mensen zijn, of ze dat nou toegeven of niet, aan zout verslaafd. Ze 'kunnen' niet zon der. De doorsnee Nederlander gebruikt dagelijks maar liefst 10 tot 15 maal meer zout dan zijn li chaam nodig heeft. Excessief gebruik heeft een aantal ingrijpende gevolgen. Bij tenminste een op de vijf mensen leidt overconsumptie van zout tot hypertensie (te hoge bloed druk), en op den duur tot minder soepele, verharde vaatwanden, met alle risico's vandien. Vastge steld is dat bij volkeren die geen zout aan hun voedsel toevoegen, de bloeddruk na de leeftijd van 25 jaar licht daalt. Dat staat in schril contrast tot het gegeven dat in een cultuur als de onze de bloeddruk met het stijgen de leeftijd na het vijfentwintigste le vensjaar progressief toeneemt. Volkeren waar hypertensie oor spronkelijk niet of nauwelijks voorkwam vanwege het ontbre ken van zout in hun dieet zoals in veel Oostafrikaanse lan den vertonen met het overne- dingsstijlen ook een toename in verslaving aan zout, gemiddelde bloeddruk en aantal hypterten- sie-patiënten. De verslavende werking van zout werd een aantal jaren gele den treffend aangetoond in een onderzoek waarin mensen met een normale bloeddruk en wei nig zoutgebruik werden vergele ken met patiënten met hoge bloeddruk. Aan beide groepen werd de keuze gegeven uit twee soorten drinkwater, namelijk wa ter met een laag en water met een hoog zoutgehalte. In tegen stelling tot de 'normale' groep, gaven de hypertensie-patiënten, degenen dus die ziek waren als gevolg van hun hoge zoutge bruik, vrijwel altijd de voorkeur aan het (keuken)zoute water. De overmaat aan zout in ons dieet speelt ook een rol in het feit dat we vaak veel meer eten en drin ken dan we nodig hebben en dus te dik of te zwaar worden. Over gewicht is weer een risicofactor voor allerlei ziektes. Het verplicht ons bovendien vaak tot het vol gen van allerlei lastige of kostba re diëten. Ons woord salaris komt van het latijnse woord voor zout (sal) en drukt uit dat zout oorspronke lijk een schaars en kostbaar goed was, waarmee je niet naar harte lust rondstrooide. Op gevaar af dat de voedingsmiddelen-indu strie dat flauw van mij vindt, daarom dit advies: gebruik niet meer zout in uw voedsel dan uw lichaam nodig heeft gelijk aan de hoeveeheid zout in een snee brood), dan geniet u langer van uw salaris en van uw kostbare gezondheid. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25