Leidsch Dagblad Major wint de slag om 'Maastricht' wmwm Leiden krijgt 81 miljoen gulden voor station Het zit erop Twee duikers gered voor kust Katwijk Peuter moet terug naar echte moeder GOED NIEUWS ZATERDAG 24 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40216 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Specialisten 2 Het gaat niet om de patiënt maar om het geld, zegt de voorzitter van het Nederlands Spe cialisten Genootschap. Jeltsin mogelijk eerder naar huis wegens onrust President Jeltsin van Rusland overweegt zijn vakantie af te breken vanwege de politieke ontwikkelingen van de afgelo pen dagen. In een verklaring haalde hij gisteren fel uit naar het conservatieve parlement. Volgens hem brengt dit de de mocratie in gevaar door te po gen de macht aan zich te trek ken en terug te keren naar een totalitair systeem. De Beweging Democratisch Rusland vroegf Jeltsin terug te komen, omdat volgens haar staatsgreep dreigt. Democra tisch Rusland meent dat pre mier Tsjernomyrdin samen spant met de voorzitter van het parlement, Jeltsins aartsvijand Chasboelatov. Volgens de be weging voert het parlement een felle aanval uit op de hervor- .mingen en sluit de premier zich daarbij aan. Het parlement nam de afgelo pen dagen een aantal anti-her vormingswetten aan. Zo werd besloten de privatisering van staatsbedrijven aanzienlijk te bemoeilijken. Chasboelatov noemde de omstandigheden in Rusland gisteren 'moeilijk'. „Grote veranderingen zijn niet uitgesloten. Het parlement moet daarop voorbereid zijn." algemeen klassement 1 Miguel Indurain 89:32. Alvaro Mejia op 4.28' Zenon Jaskula op 4.42' iJ .<35 Tony Rominger op 5.41' Bjarne Riis op 12.08' j Andrew Hampsten I op 14.35' oJohan Bruyneel op 16.30' 8 c5 ft Pedro Delgado op 19.21' ,9 <X> an Vladimir Poelnikov lU.£jg op 20.40' l 20 min. 15 min. 10 min.5 min. De Franse schrijver Montaigne is ooit burge meester van Bordeaux geweest. Uit dien hoofde had hij natuurlijk een mening over het wielrennen. Hij noemde het een 'van die on beduidende, zinloze vernuf tigheden, door middel waar van mensen soms roem pro beren te oogsten'. Nu leed Montaigne aan nierstenen en gassigheid, zodat we hem zijn negatieve oordeel maar niet kwalijk moeten nemen. Voor wat de Tour van dit jaar be treft echter, kun je hem geen ongelijk geven. 'Onbedui dend'. dat is nog zachtjes uitgedrukt. Daar doet zelfs de tweede sprintzege van Ab- doesjaparo\J niets aan af. Natuurlijk moest deze melan cholieke steppebewoner de etappe winnen. Zeker als je weet dat Frans Maassen meespurtte. Jean Nelissen had het ongeveer tien kilo meter voor de streep al goed begrepen toen hij zei: 'Maas sen kijkt, Maassen kijkt'. Maassen kijkt nog steeds. Naar die stomme vierde plek waarop hij doorzijn eigen stomme schuld is blijven han gen. Dat kijken van Maassen: een 'zinloze vernuftigheid'. Hij heeft er zelfs geen roem mee weten te oogsten. Misschien alleen in de ogen van Jean, die het resultaat van den Ol- lander 'een aardige uitslag in het dagklassement' noemde. LOUIS FERRON hans koenekoop Lpiden heeft het geld voor het stationspro ject definitief binnen. De gemeente heeft van de ministeries van verkeer en water staat en financiën 81 miljoen gulden ge kregen. Eerder was een bedrag tussen de 60 en 80 miljoen gulden toegezegd. Uit eindelijk is er zelfs nog een miljoen meer uitgekomen'. „Dat heeft ons verrast. Het is nu mogelijk om alles wat we willen te rea liseren", aldus wethouder J. Walenkamp (verkeer). De champagne vloeide gisteren op het Leidse stadhuis, want het gemeentebe stuur heeft lang in onzekerheid gezeten over deze subsidie. De laatste weken bel den de bestuurders bijna dagelijks naar Den Haag om te vragen wanneer de be slissing zou vallen. In november 1992 deed minister Maij al de toezegging dat Leiden de subsidie zou krijgen. Dat deed ze na een succesvolle lobby van kamerle den van de PvdA en CDA. „We hebben niet echt in de rats gezeten, maar we wer den wel ongeduldig", zegt wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening). Van het geld kan de gemeente het plein voor het centraal station volledig autovrij maken. Onder het plein wordt een lange verkeerstunnel aangelegd, die pas op de Schipholweg boven de grond komt. Te vens komen er een nieuw busstation en een aparte bustunnel (de Terweetunnel). Het totale project kost circa 140 miljoen gulden. Het werk aan de Terweetunnel is al be gonnen. Dit najaar wordt die doorgetrok ken vanaf het Academisch Ziekenhuis on der de rails door naar de voorkant van het station. Volgend voorjaar begint het graaf werk voor de lange autotunnel onder het Stationsplein. In 1998 kan het project klaar zijn. r image v i Lei-. Nieuwe rellen Genua Van Vossen naar Ajax 3 De Noorditaliaanse ha- yi —j Ajax heeft na Jan venstad Genua maakt I Mulder en John van zich op voor nieuwe rellen Loen opnieuw een spits tussen immigranten en Ita lianen van Anderlecht gekocht: Peter van Vossen. ARENTHALS CHAUDRON ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS De Britse regering heeft gisteren de slag om 'Maastricht' definitief in haar voordeel beslist. Het Lagerhuis stemde met een meerderheid van 40 voor een motie van vertrou wen. Donderdag had premier Major nog een belangrijke stemming verloren. Major kan nu het Verdrag van Maas tricht bekrachtigen, zodra de rechter zijn toestemming heeft gegeven. De premier mag bovendien aanblijven. Nijmegen. Deze Deense militairen lieten gisteren nog geen paar meter over de meet blijken hoe blij ze waren dat de Vierdaagse erop zat. Gisteren werd het vermoeide peloton wandelaars in Nijmegen ingehaald. Pagina 13: 'Dat is het moment om karakter te tonen'. TOUSSAINT KLUITERS londen» ceesv correspondent Nadat hij de stemming over 'Maastricht' donderdag had ver loren, stelde Major onmiddellijk de vertrouwenskwestie. Daar mee stonden de rebellen in zijn eigen Conservatieve Partij voor het blok. Een stem tegen 'Maas tricht' zou de val van de rege ring hebben ingeluid, en daar mee nieuwe verkiezingen. Die zouden de Conservatieven vrij wel zeker verliezen. Labour-leider John Smith veegde gisteren de vloer aan met Major. Hij zei dat de pre mier zijn Conservatieven alleen in het gareel kon brengen door te dreigen met 'de zelfmoord- knop'. Maar Smith waarschuw de: „Als u een wapen kiest, lijkt het wel of u de boemerang het prettigst vindt." Minister Hurd van buitenlandse zaken schoot de premier te hulp: „U begrijpt niet hoe een boemerang werkt. Die treft doel en keert dan terug in de hand van de aanvaller." De uitslag betekent het einde katwijk dorith ligtvoet Bij een anderhalf uur durende reddingsactie zijn gistermiddag tien kilometer uit de kust bij Katwijk twee sportduikers ge red. Drie reddingsschepen, een schip van Rijkswaterstaat en een helikopter van de marine waren hierbij betrokken. De duikers bleven ongedeerd. De mannen, afkomstig uit Eindhoven en lid van een Haag se duikclub, waren afgedreven toen ze deelnamen aan een zo genaamde 'georganiseerde wrakkenduik'. Twee andere le den van het duikteamsloegen om kwart over twaalf alarm. Het duo had toen al .ruim een "half uur boven water moeten zijn. De kustwacht in IJmuiden riep de hulp in van reddingsbo- Negen gewonden bij treinbotsing dordrecht» anp Bij een aanrijding» tussen een trein en een landbouwvoertuig op een spoorwegovergang bij Dordrecht zijn gisteravond ne gen gewonden gevallen. Het gaat om zeven treinpassagierè en twee berijders van het land bouwvoertuig. Het ongeval gebeurde rond kwart over elf. De trein reed van Rotterdam in de richting van Breda. Er waren dertig tot veer tig passagiers aan boord. Volgens een politiewoord voerder gebeurde het ongeluk omdat het landbouwvoertuig moeite had de smalle spoor wegovergang over te steken. De trein boorde zich in de flank van de machine, terwijl de com bine op de overgang manoeu vreerde. Als gevolg van de botsing raakte het landbouwvoertuig goeddeels vermorzeld. Het voorste deel van de trein ont spoorde, het achterste deel bleef in de rails. De NS zette bussen in om de passagiers naar hun bestemming te bren gen. Tot nader order is er op het traject Rotterdam-Roosendaal geen treinverkeer mogelijk. ten uit IJmuiden, Zandvoort en Noordwijk. De directie Noord zee van Rijkswaterstaat stuurde een schip met een decompres- sortank. Daarmee kunnen dui kers langzaam aan de normale luchtdruk wennen. Ook een marinehelikopter van basis De Kooy in Den Helder schoot te hulp. Het schip van Rijkswaterstaat vond de duikers uiteindelijk op enkele kilometers afstand van het wrak. Ondertussen had de motor van het rubberbootje van de twee andere duikers het op gegeven. Ze waren enkele kilo meters weggedreven en moes ten worden opgepikt. De rijks politie te water in IJmuiden stelt een onderzoek in naar de toe dracht van de zaak. Kamminga roept op tot boycotten van WAO-boete Voorzitter Kamminga van het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond (KNOV) roept de werkgevers op de boetes niet te betalen die ze krijgen opge legd als werknemers in de WAO terecht komen. Kamminga deed dat nadat bekend werd dat al 57 duizend boetes zijn uitgedeeld. Daar staan slechts 1.300 bonus sen tegenover voor werkgevers die een WAO'er in dienst heb ben genomen. Volgens Kamminga tonen de cijfers aan dat het vooruitzicht van een eventuele boete (ma lus) ondernemers terughou dend maakt om mensen aan te nemen. Het systeem is er juist op gericht om door financiële prikkels (gedeeltelijk) arbeids ongeschikten aan het werk te krijgen of te houden. Ook als een werkgever zelf er niets aan kan doen dat een werknemer in de WAO belandt, moet de malus worden betaald. Een sprekend voorbeeld was de chauffeur van Kamminga ze(f, die in de WAO belandde omdat hij 'stemmen hoorde'. Zijn vader was bij de BVD en verhoorde dubbelspion King Kong. Schrijver Tomas Ross kwam er jaren later achter. Steeds meer Zuidafrikaanse golfers dringen door tot de wereldtop. Ernie Els probeert zijn slag te slaan in Noordwijk. Veel Kurden trekken naar het westen van Turkije. Maar de haat tegen de Kurden neemt hand over hand toe. Drama, een snufje seks, intriges, wat overspel, veel liefde en massa's haat. Het succes van The Bold and the Beautiful. De wijkagent nieuwe stijl heet 'contactmedewerker'. Een dagje op stap met de wijkagent in de Merenwijk. GEOPEND JJjg®1 LEIDEN HET RESTAURANT VAN DE BETERE PIZZA Wij verkopen pizza's in 3 maten en een ruime keuze uit verse ingrediënten op onze wereld beroemde DEEp pAN p|ZZA 0F THIN'N CRISPY PIZZA© AFHAALSERVICE Al onze warme gerechten kunnen worden meege- nomen. Voorde lekkerste meeneempizza in de stad i&, kunt u ons 20 minuten van te voren bellen en uw «Hart bestelling staat klaar als u komt. Even gebeld is vlugger besteld. 132.606 STEENSTRAAT 59 - LEIDEN IEDERE DAG GEOPEND Het twee jaar oude Braziliaanse meisje Amber uit Hoofddorp is door de Haarlemse rechter mr. G.H. Zweers gisteren toegewe zen aan haar biologische moe der. De pleegouders van het kind, het echtpaar Mooijman, moeten haar vóór 1 september aanstaande afstaan, op straffe van een dwangsom van 20.000 gulden per dag. Amber werd op 11 maart 1991 geboren in Brazilië. Moe der Vera kon niet voor het kind zorgen en gaf het aan haar tante Joana. Die kwam in mei 1991 met het kind naar Nederland. Sindsdien verblijft het meisje bij de familie Mooijman. Vera wil haar kind echter terug. De moë- der is al een jaar in Nederland. De familie Mooijman staat haar toe de peuter eens in de veer tien dagen te bezoeken. Vera vertelde de rechter vori ge week in kort geding dat zij het kind slechts tijdelijk aan Jo ana had toevertrouwd, totdat zij een middel van bestaan zou hebben gevonden om Amber te kunnen onderhouden. De van de rebellie tegen het Ver drag van Maastricht. Die rebel lie had de Conservatieve Partij tot op de rand van burgeroorlog gebracht. Partijbonzen hadden gewaarschuwd dat wie tegen stemde uit de partij zou worden gezet. De rebellen zwichtten, maar een van hen zei: „Dit ver drag zou niet meer legitimiteit hebben als het was getekend door een derderangs dictator van een Zuidamerikaans land." De stemming ging formeel over de weigering van de rege ring de sociale paragraaf in het verdrag op te nemen. Lager- en Hogerhuis hadden de wet waar in 'Maastricht' wordt goedge keurd al aanvaard. Die wet komt dit najaar nog aan de orde in de rechtzaal. Volgens de aan klager, Lord Rees-Mogg, is het procedureel onjuist dat niet het verdrag zelf, maar uitsluitend de wet aan het parlement is voor- Pagina 5: Major molensteen om hals Conservatieve Partij. HET WOORD IS AAN Cervantes Soms spreekt het hart tegen alle moraal en wet in; het vereist heldenmoed dan nog te blijven luisteren. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag- Info Religie- Sport HET WEER Tamelijk warm Af en toe zon. Latere regen- of onweersbui. Middag- temperatuur van 21 graden op de Wadden tot 25 in het zuiden La ter wisselvallig met enkele buien. PC'S BLUVEN GOEDKOOP! Eenvoudige 286-PC met printer voor fl. 759,- IBM XT voor fl. 425,- IBM PS/2 voor fl. 700,- Gebruikte portables. Prijzen ex. btw en zolang de voorraad strekt. Overrijn 18 (hoek Lage Rijndijk/Zijlsingel), Leiden. Tel: 071-224551. pleegouders lieten de rechter weten dat zij vrezen dat het meisje in Brazilië uiteindelijk aan haar lot zal worden overge laten. De Raad voor de Kinderbe scherming heeft de teruggave van de peuter aan de moeder 'riskant' genoemd en vreest dat het meisje 'gedragsproblemen' zal krijgen. „Zij zal abrupt ge scheiden worden van de men sen met wie zij een hechte band heeft opgebouwd." De Raad pleit ervoor dat het kind verder bij de familie Mooijman op groeit. De rechter gaat er echter vanuit dat de moeder recht heeft op de verzorging en op voeding van haar kind. Volgens hem is niet gebleken dat Vera daartoe „ongeschikt of on machtig moet worden geacht". Hij baseert dat onder meer op een rapport dat de International Social Service in opdracht van de kinderbescherming maakte bij Vera's familie in Brazilië. Zowel de raadsman van de fa milie Mooijman als de familie zelf wilde gisteren geen com- r geven. 'Organisatie is schuld van eind kunstproject' amsterdam henny van egmond en renee de borst Niet de tegenwerking van de ge meente Amsterdam, maar de slechte organsiatie heeft het cultuurspektakel Kakatriki, dat vier weken zou plaatshebben op een enorme boot achter het centraal station in Amsterdam en daarna Rotterdam en Ant werpen zou aandoen, doen mislukken. Het project is gestopt en op de boot is beslag gelegd door artiesten en leveranciers. Zij ei sen ongeveer 200.000 gulden van de organisatie. Gisteren be weerden de organisatoren en de rederij nog dat de tegenwerking van Amsterdam hen de das om had gedaan. Zo zou het uitblij ven van een volledige drankver gunning hen enorm veel in komsten hebben gescheeld. Volgens een aantal artiesten en leveranciers klopt daar ech ter niets van. Zij hebben hun geld niet of slechts deels gekre gen en hebben een advocaat in de arm genomen om de rest binnen te halen. Het is voorlo pig onduidelijk wat nu wèl pre cies heeft geleid tot het stoppen van het project. Achter Kakatriki gaan diverse bedrijven en men sen schuil, die met de beschul digende vinger naar elkaar en anderen wijzen. Leidsch Dagblad i. StefS* Bar NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonneme i Q Per maand, automatisch i 28.75) 0 Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) automatic (ƒ82.85) advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Ncordwijk tel. 01719 - 46566 fax. 01719 48547

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1