Ajax eindelijk slagvaardig Sport John Daly maakt geld in Noordwijk niet waar De Graaf heeft engelengeduld mnmdof uit? Leidsch Dagblad Tennis Circuit '93 RabobankQ ZATERDAG 24 JUL11993 17 Melkhuisje zonder Jan Siemerink Jan Siemerink heeft zich afgemeld voor het Levob Dutch Open, dat maandag op de banen van HLTC in Hilversum begint. De Rijnsburger heeft last van een voetblessure. Hij ont brak ook al bij de wedstrijd om de Davisbeker tegen Zweden. De plaats van Siemerink wordt ingenomen door de Argentijn Fran co Davin. Mark Koevermans, die zich in Scheveningen terugtrok wegens verschijnselen van een tennisarm, heeft zich niet afge meld bij de organisatoren van Het Melkhuisje. Knetemann selecteert al zes renners den haag Bondscoach Gerrie Knetemann heeft voor de weg wedstrijd van'de professionals bij de strijd oom de wereldtitels in Oslo, eind volgende maand, reeds zes renners, van wie onder voorbehoud, aangewezen. Het gaat om: Maarten den Bakker, Erik Breukink, Eddy Bouwmans, Frans Maassen, Adri van der Poel en Steven Rooks. Knetemann selecteerde Rooks onder het voorbehoud van een goed voorbereidingsprogramma. De overi ge zes renners en vier reserves worden aangewezen na afloop van de strijd om het kampioenschap van Zürich op 22 augustus. KNWU geïnteresseerd in WK 1997 woerden De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft zich bij de internationale federatie kandidaat gesteld voor de organi satie van de wereldkampioenschappen in 1997. De UCI heeft Nederland na Rusland en Marokko geregistreerd als gegadigde. De plannen van de KNWU, die in 1979 voor het laatst de WK or ganiseerde, moeten nog vaste vorm krijgen. Directeur Frank Buddels vertelde dat de gewijzigde voorwaarden bij de UCI zijn opgevraagd en dat daarna bekeken moet worden of de organisa tie aantrekkelijk kan zijn. Lyon vecht degradatie door FIFA aan zürich Lyon heeft bij de internationale voetbalfederatie beroep aangetekend tegen het terugzetten van de eerste naaf de tweede divisie van de Franse voetbalcompetitie en de boete van ruim 60.000 gulden. De FIFA sprak die straf uit omdat de club niet had voldaan aan zijn betalingsverplichting van twee miljoen gul den na de transfer van de Deense speler Torben Frank. Het be roep van Lyon heeft een opschortende werking, waardoor dit weekeinde begonnen kan worden in de Franse eerste divisie. Lyon heeft bovendien toegezegd het aan Lyngby verschuldigde bedrag in termijnen te betalen. Na herhaalde aanmaningen had de FIFA 20 juli als uiterste betaaldatum vastgesteld. Volleybalteam wint verplicht nummer oulu» De laatste twee wedstrijden van Nederland in de World League volleybal tellen niet meer. De winnaar van de zilveren medaille van Barcelona mist voor het eerst de finaleronde, maar het einde van het toernooi heeft toch zijn waarde. Nederland won de eerste van de twee wedstrijden tegen Finland in Oulu gemakkelijk, 3-0 in vijf kwartier met 15-7, 15-9,15-5. Coach Al- berda behoefde nauwelijks in te grijpen. Hij begon met Bijl, Held, Klok, Benne, Van der Horst en Zwerver en hij eindigde er ook mee. Alleen in de tweede set gebruikte hij Mulder heel even in de verdediging voor Van der Horst. noordwijk «anp Na Mark Calcavecchia, die en kele jaren geleden als trekpleis ter voor veel geld naar het open Nederlands golfkampioenschap werd gelokt en er niets van te recht bracht, heeft Robbie van Erven Doorens ditmaal met John Daly een dure flop binnen gehaald. 'Wild Thing' kostte een ton en stelde daar 153 slagen over 36 holes (negen boven par) tegenover. Veel te veel om dit weekeinde ook nog in actie te mogen komen. De Amerikaan, bekend om zijn onorthodoxe wijze van le ven en golfen, wandelde twee dagen ongeïnteresseerd over de fairways van de Noordwijkse. Af en toe liet hij een van zijn be faamde lange klappen zien, maar af en toe ook een uiterst nonchalante slag. Verder pro duceerde hij vooral missers. Na de eerste ronde verdween Daly schielijk en zonder iets te zeggen naar zijn hotel. Om dat gisteren te voorkomen, wachtte toernooidirecteur Andy Stubbs OPEN Stand na tweede ronde: 1 Rafferty (NTe) 137 (-7), 2. Coceres (Arg), Mason (Eng), Drummond (Sch), Sörensen (Den) 139, 6. Russell (Eng), Janzen (VSt). Evans (Eng) -ï0e (Eng)i iSch), Els (ZAf). Brand ]r. (Eng) SCHAKEN Petervan Vossen (rechts) gaat bij Ajax in eerste instantie op de linkerflank zijn geluk zoeken. foto archief Van Vossen overdonderd door snelle transactie Kwartfinales: Gustafsson (Zwe/16) mjmm: 6-2. Goellner (Du./l 2) (Ts|/4) 6-3 6-2, Stich (Dui/2) - Derde ronde: Washington (VSt/3) - Tarango (VSt) 6-3 6-1, Knckstein (VSt) - Agassi (VSt/6) 4-6 6-3 6-4 SCHEVENINGEN Enkelspel, kwartfinales: Eltingh (2) - Pol- s (1)6-3 6-3. Wuyts (Bel/4)- 6-16-1, dubbelspel, halve Holm/Wahlgren (Zwe) - Allgardh/Pol- v (Zwe/Oek) 3-6 7-6 6-4 Federatiebeker, kwartfinales: Spanje 3-0. Sanchez Vic. srijk - Tsiechiö en Slowakije 3-0 Tau- Novotna 6-1 0-6 6-3, Halard - Suko- 6 6-4, Demongeot/Paradis-Mangon - Strnadova/Zrubakova 6-4 3-6 3-6 MAHWAH (VST) e: Raymond (VSt/5) - Paz (Arc) /-o o-j. nerce (Fra/." 0 6-0, kwartfinales: .(VSt)-Patti O'Reilly (VSt) 6 - McCarthy (VSt) 6- Biel (Zwitserland) INTERZONETOERNOOI Zevende ronde: Van der Sterren - Gelfand (WRu) 1/2 - 1/2, Georgiiev (Bul) - Piket 1/2 - 1/2, Van Wely - Brunner (Zwi) 1-0. Anand (Ind) - Salov (Rus) afgebroken, Baraiev (Rus) - Kramnik (Rus) 1/2 - 1/2, Shirov (Let) - Portisch (Hon) 1/2 - 1/2, Kamsky (VSt) - Hjartarson (IJsl) 1-0, Gurevich (Bel) WATERPOLO ZESLANDENTOERNOOI Derde ronde: Nederland - (4-2 2-2 2-5 4-1) Peter van Vossen had zich al neergelegd bij een sombere toekomst bij Anderlecht. Totdat de Zeeuwse internatio nal zich gisterochtend bij manager Michel Verschueren moest melden. Om half elf 's avonds zette de aanvaller zijn handtekening en brak plotseling in Vinkeveen nog wel de zon door. ,,Zo zie je maar hoe snel het kan gaan in de voetballerij", sprak Van Vossen voor de NOS-came- ra's, nog duidelijk onder de indruk van de snelheid waar mee de zaken werden gedaan. amsterdam vpe minkema gpd-verslaggever Ajax wilde Peter van Vossen al eerder naar Amsterdam halen. De bekerwinnaar schrok zich een ongeluk van de vraagprijs van Anderlecht. De Brusselse club zou liefst 12 miljoen gul den voor de aanvaller willen hebben. „Dat is niets", liet pen ningmeester Arie van Os toen weten. „Voor dat bedrag kun nen we ook Romario kopen." Twee maanden later is de si tuatie heel anders geworden. Op twee fronten. Ajax stootte zijn neus en schendde zijn aan gezicht bij de pogingen oiVi de Slowaakse international Peter Dubovsky te kopen en An derlecht zag de marktwaarde van Van Vossen, inmiddels bankzitter omdat trainer Jan Boskamp het niet in de aanval ler zag zitten, met de week kel deren. De Brusselse club wilde de Nederlander, die kort daar voor nog voor twee jaar had bij getekend, ineens laten gaan. Ajax en Anderlecht zullen elkaar ergens in het midden van vraag en antwoord hebben gevonden. „Een aanzienlijk bedrag", hield Ajax-penningmeester Arie van Os zich op de vlakte. „Maar ie dereen kan weten dat voor een speler als Van Vossen veel be taald moetworden." Waar schijnlijk meer dan Ajax zou moeten betalen voor Dubovsky: bijna zeven miljoen gulden. Van Vossen wilde zelf ook graag weg. „Mijn situatie bij An derlecht is bekend", zei hij gis teravond. John Bosman en hij zouden het in de spits mogen uitvechten van trainer Bos kamp. Van Vossen had inmid dels zijn bedenkingen. Met de supersnellé transfer naar Ajax koos hij gisteren het zekere voor het onzekere. Want dat de zes voudige international in Am sterdam een - bijna - gegaran deerde basisplaats krijgt, is Van Vossen duidelijk. De Zeeuw heeft zijn eerste gesprek met zijn nieuwe technische baas, Louis van Gaal, al gevoerd. Te lefonisch vanuit Finland, waar Ajax op dit moment in trai ningskamp zit. „Een goed ge sprek", aldus Van Vossen. Over zijn plaats in het elftal („Ik ga het eerst aan de linkerkant pro beren"), over zijn inzetbaarheid op andere plaatsen. De interna tional wordt vooralsnog op de linkerflank ingezet. Mare Over- mars verhuist naar rechts, ter wijl Dan Petersen achter Ronald de Boer zal spelen. Maar Van Vossen is zo multifunctioneel als Van Gaal zich maar kan el) 1-0, Gelfand - Rogers (Aus) 1/2 -1/2 Stand in de kopgroep: 1 Salov 5 pnt 1 afg, 2. Van der Sterren, Barajev, Kramnik, r»V,öSvss" WERELDSPELEN SPORT OP TV Met de overgang van Van Vossen heeft Ajax eindelijk zijn pitale versterking. De bekerwin naar moest wel antwoorden op de massale trek van talent naar het zuiden. Er stond immers niets - behalve John van den Brom - tegenover de uittocht van acht spelers in één jaar. Vooral de weinig slagvaardige manier van onderhandelen met de zaakwaarnemer van Peter Dubovsky zorgde voor de nodi ge kritiek. De komst van Van Vossen heeft die honger naar 'namen' bij de fans voor even gestild. Maar er moet - volgens Van Gaal - ook nog een verdedi ger worden gecontracteerd. De begeerde Frank Rijkaard schijnt inmiddels terug te zijn van va kantie. Ajax zit op het vinken touw. 10.30-11.30 TV 5 Terre de foot Voetbal- ^n^nschiTn^oeJen'm Du?sburDU',S Tl Sl 2.00 EURO Tennis. Federation Cup 22.30-23 00 BRT 1 Sport op zaterdag Mt H° 55U8 TölïBC\FTranTs'tan^ Mei00 00-02 00 EURO Tenms Federation Ci vanaf Ascot, autosport, Brits Tourwagen- ZONDAG 12.00-13 00EUROGolf TheDutchOpen 13 oÓ-2ZOOWEUROeZaterdag live, met Au 00-09.30 EURO Eur ATP-Cup vanuit Stuttgart (Duitsland) Halve met vandaag de 19e etappe (individuele tijdrit) Brétigny-sur-Orge naar Montlhéry (55km). Live. Aansl. Golf TheDutchOpen 18 32-19.01 Ned 1 Wor informatieve sene over g, 22.00-23.00 EURO Aut 5-23.35 Did 2Das aktuelle Sport-S 11.00-12 00 EURO Tennis llf55-13.30BBClCncke' match Engeland - Australië ley, vierde dag. 12.00-12.30 Ned 2 Master 9-dehge serie portretten var grote Europese voetbalclub; vandaag de 20e etappe Viry-Ch8till< r.|s(180km) Live Aansl Atletiek •nhagen(Dene f The Dutch Open vanui hem persoonlijk bij de achttien de hole op. Daly meeslepen naar de persconferentie was niet nodig. Hij kwam gedwee zijn verplichtingen na. „Natuurlijk vind ik het erg dat ik de cut heb gemist, maar het hoort bij het leerproces. Ik wijt mijn slechte prestatie hier aan het Britse Open. Dat was zo zwaar, zo moeilijk, dat ik me in Noordwijk niet kon concentre ren", zei Daly. „Ik moet nog veel leren. Als je Bernhard Lan ger ziet, die is zo rustig, zo kalm. Hij heeft dan ook veel meer er varing dan ik." Het afscheid van Daly werd gedeeltelijk gecompenseerd door de wederopstanding van Ronan Rafferty, met 137 slagen (-7) de koploper na twee dagen. De Noordier had heeft twee sla gen voorsprong op Sorensen, Mason, Drummond en Coceres. De saaie maar oerdegelijke Amerikaan Lee Janzen staat, met enkele anderen, op vier on der par. Ian Woosnam heeft vier slagen achterstand op Rafferty. voorhout gerrit-jan van geen tennismedewerker Of het een record is, is niet ze ker. Maar de partij van vier uur die Erik de Graaf gisteren toe gang verschafte tot de halve fi nale van het C-toernooi gaat waarschijnlijk de boeken in als één van de langste partijen in de historie van de SV Voorhout. Ronald Rijsdorp kon uiteindelijk ook niets inbrengen tegen de vuurpijlen van De Graaf. Na 4-6 6-2 7-6 (3) moest ook hij het hoofd buigen, waardoor De Graaf nog steeds het gelijk aan zijn zijde heeft. De meningen zijn immers verdeeld over de speelstijl die De Graaf er op na houdt. Velen die hem een wedstrijd zien spe ler* zonder hem te kennen, den ken dat het om een D2-partijtje gaat. De ballen vliegen huizen hoog over het net heen en je moet als tegenstander wel veel geduld hebben om hem te ver slaan. Neutrale toeschouwers spra- ter er op na houdt. „Het is toch een schande", zei de één. „Hij staat er nog een beetje sullig naar te kijken als die bal de lucht ingaat. Dit kan echt niet". „Ik zou hem al gefeliciteerd hebben en de baan aflopen", vond een ander. De Graaf blijkt alleen maar medestanders te hebben in zijn eigen kennissenkring en dan is hij in Voorhout op goede bo dem. Maar voor wie het nog niet wist: hij heeft lak aan de meningen van anderen over zijn spel. Winst is voor hem het enige dat telt. Want het begon al vroeg in de wedstrijd, die een lange beloof de te worden. Rijsdorp is nu eenmaal niet het aanvallende type en blijft het liefst vanaf de baseline zijn tegenstander tot fouten te dwingen. Zijn oppo nent is dezelfde mening toege daan, al is hij er nog iets bedre- Want op 3-0 achter schakelde De Graaf meteen over op de ho ge ballen. Het leverde hem vier games op rij op, maar Rijsdorp kon toch de eerste set opstrij ken. Daarna was het afgelopen, met als sluitstuk de tie-break. Rijsdorp was er dichtbij, maar had het geduld niet om De Graaf te stoppen. Na 7-3 bleef hij met lege handen achter. Eerder op de dag sloeg Men- no Seriier zich als eerste in de 'halve finale. De Merenwijker geldt na de uitschakeling van Tim Bavelaaar als favoriet voor de eindzege. De altijd lastige Paul Brand kreeg hij na een vlekkeloos verlopen derde set eronder. Boskoper Brand pakte alleen de tweede set (6-2). Ser iier was oppermachtig in de eerste en derde set: 6-3 6-0. Of hij opgewassen is in een even tuele finale tegen De Graaf valt echter te betwijfelen. Darvoor lijkt Seriier niet vast genoeg. CIRCUIT IN CIJFERS Wat betekent deuce? Waarom 'new balls please' na negen games? Wat stelt de Australische opstelling in het dubbelspel voor. Waarom speelt John McEnroe met een veel hardere bespanning dan gewoonlijk7 Wat voor schoeisel is gewenst op kunstgras? Op deze en nog veel meer andere vragen, geeft Peter Klein antwoord. Klein (48) is voormalig districtstrainer en coach van de nationale jeugdselecties. Bij Unicum werkte hij ondermeer met Jan Siemerink en Jacco Eltingh. V-- Ook voor uw (brandende) vragen op het gebied van tennis, materiaal, l techniek, regels, etc. staat hij open. Voor de beginners als ook voor de gevorderde. U kunt bellen met de sportredactie (071-356460) van het Leidsch Dagblad of schrijven naar Postbus 54,2300 AB Leiden (t.n.v rubriek,tennis-wetenswaardigheden) iNoort 6-3 6-2, Spruyt/ Gugten/ Van Delft - Bleijswijk/ Bleijs- Hogervorst - Bal der Gugten/ Vai vijk 5-7 6-0 6-3. n Eeden 6-3 6-2, t Toonstra en Dirks heersen op tien kilometer amsterdam anp Toonstra noch Dirks komt volgende maand i Stuttgart uit in de strijd om de wereldtitels. Toon- Christien Toonstra en Tonnie Dirks zijn in Am- stra wordt nog steeds geplaagd door de i sterdam gisteravond de nieuwe nationale kam- van een virus dat haar ernstige leverklachten pioenen op de tien kilometer geworden. Het heeft bezorgd. tweetal vertegenwoordigde Nederland bijna een Dirks versloeg, tot zijn verbazing, in de eindsprint jaar geleden in Barcelona op respectievelijk de John Vermeule, aan wie daardoor een tweede Ne- tien kilometer en de marathon. derlandse titel ontging. 1. Wat voor toernooi is het Melkhuisje (Vraag: A. Bos te Nieuw Vennep) Het tennistoernooi, dat in Nederland met het 'Melkhuisje' wordt aangeduid, draagt officieel de naam van Internationaal Tennis Kampioenschap van Nederland. Deze titel is historisch verworven. Vanaf 1962 organiseert de Hilversumsche Lawn Tennis Club dit open kampioenschap op haar tennisbanen aan de Bussumergrintweg. Het park wordt alweer 30 jaar speciaal voor dit evenement ingericht. Een belangrijk onderdeel van die in richting is het houten clubhuis van de HLTC, dat de naam 'Melkhuisje' draagt en daarmee de naamgever van het evenement werd. In vroeger jaren, voordat de tennisbanen waren aangelegd, was het Melkhuisje een uitspanning, waar aan dorstige wandelaars, die de grintweg in het toen nog landelijke gebied tussen Hilversum en Bus- sum afliepen, een verfrissing werd geserveerd. Hedentendage is 'Hilversum' opgenomen op de kalender van de ATP, de overkoepelende asso ciatie van tennisprofs bij de mannen. Hierdoor wordt ieder jaar opnieuw een sterke deelname gegarandeerd. De ATP zorgt voor een eerlijke ver deling van de spelers over de diverse evenemen ten in de gehele wereld. De belangrijkste winnaar van het Melkhuisje is Balasz Taroczy. De Hon gaarse gravelspecialist kwam liefst vijf maal in de eindstrijd uit 2. "Wat is het verschil tussen de vier-sterren aan duiding van het A-toernooi van Roomburg en de tweesterren van Unicum (Vraag: A.Verlind te Leiden) De aanduiding bij de Nederlandse A-toernooien met de kwalificatie één tot en met vier sterren wordt bepaald door de hoogte van het prijzen geld. De Open Leidse Tennis Kampioenschap pen, die maandag op Roomburg met de kwalifi caties voor het vrouwen- en mannen-enkelspel A van start gaan, hebben vanaf de invoering van het landelijk A-toernooiencircuit de hoogste waarde ring toegewezen gekregen. De voortreffelijke staat van dienst als 'Generale voor de Nationale' en de hoge kwaliteit en continuïteit van de wedstrijdlei ding maakten de Open Leidse direct tot een be langrijke kandidaat voor vier sterren. Met een prijzengeld van 15.000 gulden bij de mannen en 9.000 gulden bij de vrouwen voldeed Roomburg ook aan de gestelde minimumeis met betrekking tot de hoogte van het prijzengeld. In het Nederlands A-circuit wordt elke week slechts e'e'n viersterrentoernooi afgewerkt. Ande re toernooien in die week hebben een lagere kwa lificatie. Het aantal punten dat te verdienen valt voor de nationale Mitsubishi Motors ranglijst, loopt parallel aan het prijzengeld. De Open Leid se weet zich met de vier-sterrenaanduiding dus altijd verzekerd van het sterkst mogelijke deelne mersveld. In de week van het A-toernooi van Uni cum is nog geen toernooi van de hoogste catego rie geplaatst. De Leidenaars hebben door de hoogte van hun prijzengeld gekozen voor een twee-sterrenevenement. Omdat in de week rond Pasen geen tweede toernooi op de kalender staat, rekent Unicum toch op een aantrekkelijk deelne mersveld. 3. Is een gravelbaan, zoals op het Malieveld, in twee weken aan te leggen (Vraag: Irene Postma te Zoetermeer) Het feit, dat de Davis Cup-wedstrijd Nederland - Zweden daadwerkelijk op een gravelbaan is ver speeld, die twee weken voor die kwartfinale was aangelegd, zou een bevestiging moeten zijn. Technisch is de aanleg inderdaad binnen twee weken te realiseren. Voor een baan die iets langer mee moet dan een Davis Cup-ontmoeting, is een langere periode van aanleg een voorwaarde. Een goede gravelbaan moet harden om te voorko men, dat binnen enkele weken de lijnen eruit worden gelopen. Dit hardingsproces is goed te vergelijken met de aanleg van een autoweg, waar het zandbed zelfs enkele jaren mag en moet in klinken (inzakken) voordat de asfaltlaag wordt aangebracht. De oerdegelijke Amerikaan Lee Janzen laat tijdens de Heineken Open in Noordwijk niets aan het toeval over. foto anp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17