Molenviergang weer ter discussie 'Schildpadden zijn geen dieren om te knuffelen' Bedrijf is diefstallen spuugzat Regio Vooral kleine clubs voelen zich benadeeld \r R ZATERDAG 24 JUL11993 Provincie vindt dubbele bemaling te duur Het is onzeker geworden of de Aarlanderveense molen viergang de polder blijft bemalen. Gedeputeerde staten vinden het plan te duur om behalve de vier molens ook elektrische bemaling te plaatsen. Mogelijk worden de wieken stilgezet. De molenviergang bij Aarlanderveen is de enige ter wereld die nog werkt. hadden voorgesteld ze in een hoek van de polder neer te zet ten, dat was het goedkoopst. Maar de provincie was bang dat wij dan de molens zouden af stoten als er weer een conflict zou uitbreken." Toen duidelijk werd dat de hele operatie een stuk kostbaar der was dan de provincie had gedacht, gingen ze daar moei lijk doen, aldus Van Helden. „Door ambtelijke tegenwerking werd pas laat duidelijk hoe duur het zou worden. Toen zijn ze gaan klieren over de capaciteit van de gemalen. Terwijl we dat in het begin al hadden afge sproken." In de oorspronkelijke plannen zouden naast de nieuwe gema len de oude molens blijven draaien. De molenaars zouden gewoon in dienst blijven van het waterschap. Het rijk, de pro vincie, de gemeente Alphen en het waterschap moesten de kos ten delen. Over wat er gaat ge beuren nu provincie en water schap het zo hartgrondig met elkaar oneens zijn, is Van Hel den aanvankelijk heel voorzich tig. „Daar moeten we in het be stuur nog over praten. We zul len in ieder geval juridisch ad- AARLANDERVEEN/DEN HAAG In september werd gekozen voor de oplossing om naast de molens elektrische gemalen te plaatsen, die de polder eventu eel zonder hulp van de wind kunnen bemalen. Dat plan is te duur, antwoorden gedeputeer de staten op vragen van staten leden. De nieuwe gemalen zou den tussen de 1,8 en 2,2 miljoen gulden kosten. Die gemalen kunnen dan wel 55 kubieke me ter water per minuut verstou- Maar volgens GS kan het best wat minder omdat de polder in de toekomst steeds meer een natuurgebied zal worden, ter wijl het agrarisch gebruik zal te ruglopen. En in een natuurge bied mag het waterpeil wat meer schommelen dan in een agrarisch gebied, vinden gede puteerde staten. Secretaris O. van Helden van waterschap De Aarlanden heeft met stijgende verbazing kennis genomen van het antwoord van GS. Het provinciebestuur is ak koord gegaan met de capaciteit van de nieuwe gemalen en wil de die bij de molens plaatsen, zegt Van Helden. „Dat is duur der, maar als de provincie de extra kosten wilde betalen, wil den wij graag meedoen. Wij Maar even later laat de secre taris toch wat meer los. „We kunnen twee dingen doen. Het ZOETERWOUDE CAROLINE VAN OVERBEEKE De kleine Zoeterwoudse sport verenigingen voelen zich flink gepakt nu de gemeente de jeugdsubsidies wil halveren. Voor de grotere clubs met in komsten uit sportkantines heeft dat geen ingrijpende gevolgen. Maar voor een Heine vereniging als de Zoeterwoudse IJsclub be tekent het een flinke aderlating. „Wij hebben maar een be perkt budget van zo'n 2500 gul den per jaar. We moeten het doen met de contributies van de leden en hebben geen ande re inkomsten", aldus secretaris H. Ammerlaan. Als het bestuur bezwaar wil maken, moet dat voor 2 augus tus gebeuren. „In de zomer is de ijsclub nooit actief en dan is het lastig om als slapend be stuur iets te ondernemen." Ammerlaan heeft er wel be grip voor dat de gemeente op de subsidies wil bezuinigen. "Het geld moet èrgens vandaan komen. Ik had liever gezien dat men aan ónze deur was voorbij gegaan. Als de plannen door gaan, zullen we als bestutur keu zes moeten maken. En de jeugd willen we ontzien: want dat is de hypotheek op je vereniging." Ook Gymnastiek- en Turnver eniging Meerburg voorziet moeilijke tijden als haar jeugd- -subsidie wordt gehalveerd. „Dat vind ik een slechte zaak: elke één" Onderzoek naar problemen gezondheidszorg Rijnstreek MAANDEN RIJN. Er komt een onderzoek naar de problemen in de gezond heidszorg in de Rijnstreek. De provinciale raad voor de volksgezondheid in Zuid-Hol land verricht de studie. Dat blijkt uit een brief van gede puteerde staten aan de raad. GS reageren daarmee op een verzoek van de PvdA-staten fractie. De fractie uitte onlangs haar bezorgdheid over de voorzieningen in de Rijn streek. Dat gebeurde naar aanleiding van gesprekken met medewerkers en directie van diverse gezondheidsin stellingen. De fractie luidde de noodklok en pleitte voor een nader onderzoek. Als voorbeelden van een zorg wekkende situatie noemde de fractie de problemen rond het ziekenhuis Rijnoord, de ver deling van 30 'bedden' over verpleeghuizen en de fusie van diverse gezinsverzor- gings- en kruiswerkinstellin gen waardoor de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland ont stond. Universiteit brengt wensen Alphense bejaarden in kaart ALPHEN AAN DEN RUN. dat eerste 1987 v houdt in dat de bemaling de viergang in Aarlanderveen: de enige molenviergang ter wereld die nog in werking is. ons plan van maal buiten gebruik stellen, tweede mogelijkheid is dat we - uit de kast halen. Dat Dan zal alleen een vrijwillig mo- eigenwijs als we zijn - de plan- at we1 de molens voor lenaar de boel nog zo af en toe nen zoals die in september vo- de polder hele- nog in beweging zetten. De rig jaar zijn afgesproken ge- FOTO VZIM DIJKMAN woon uitvoeren. Maar als de provincie dan niet wil bijdragen De Leidse universiteit onder zoekt in Alphen aan welke zorg voorzieningen bejaarden be hoefte hebben en wat voor hui zen er in de gemeente nodig zijn. Onder de oudere Moluk- kers in Alphen wordt een apart onderzoek verricht. Het onder zoek wordt gedaan omdat het idee bestaat dat op dit moment de huidige voorzieningen niet aansluiten bij de wensen van de ouderen. Het onderzoek wordt uitge voerd door het Leids Instituut voor Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek, in opdracht van de gemeente Alphen en het pro vinciebestuur. Het Overlegor gaan Samenwerkende Oude renbonden en de Wetenschaps winkel van de universiteit subsi diëren het project. De onderzoekers praten met deskundigen van verschillende instellingen en interviewen zes tig ouderen. Op die manier pro beren zij antwoord te krijgen op de vraag in welke mate ouderen gebruik maken van de Alphense voorzieningen en welke ervarin gen zij daarmee hebben. Ook willen de onderzoekers te weten komen of die ervaringen van in vloed zijn op de manier waarop de ouderen wonen of willen wo nen. De vragen worden gesteld aan bejaarden die nu nog zelf standig wonen en aan bewoners van een verzorgingshuis. Aan de Molukse ouderen worden de zelfde vragen gesteld. De resultaten van het onder zoek zijn in november 1993 be kend. Zoeterwoude snoeit in subsidie „Onze vereniging is er finan cieel slecht aan toe: wij hebben jaarlijks maar een paar duizend gulden te besteden. Vorig jaar zijn we nog aardig doorgeko men omdat we geld hebben ge kregen van een bedrijf. Maar we moeten elk jaar sappelen om rond te komen." Dooremaal vindt het plan van de gemeente niet redelijk. „Ze kan zeggen dat andere dingen belangrijk zijn. Maar dan zeg ik: wij zijn ook belangrijk. Het is jammer dat ze op deze wijze de sportverenigingen pakken. Voor de jeugd is sport juist zo belang rijk. Onze vereniging bestaat voor het grootste deel uit het jonge spul, daar moeten wij het van hebben." „Als die korting doorgaat, zul len we waarschijnlijk de contri butie van onze vereniging moe ten verhogen. En dat kost je le den en inkomsten. Dat betekent dat we geen toestellen en ande re materialen kunnen aanschaf fen." Bestuurslid Plooij van voet balvereniging SJZ reageert vrij laconiek op de verlaging van de subsidies. SJZ krijgt voortaan maar 740 in plaats van 1475 gulden. „Natuurlijk is elke ver mindering vervelend, maar het had erger kunnen zijn." Om te voorkomen dat de jeugdkam pen en de speldagen dreigen te verdwijnen, verwacht hij dat de leden meer kerstbomefi moeten verkopen en dat er wat andere acties moeten worden verzon nen om de kas te.spekken. Landelijk opvangcentrum in Alphen ALPHEN AAN DEN RUN G. Een televisie-uitzending heeft altijd gevolgen, ook al is het een herhaling. Dat heeft Karin van den Bosch van de Stichting Schildpaddenopvang Alphen aan den Rijn de afgelopen week weer ondervonden. Zondag werd een uitzending herhaald van een aflevering van het pro gramma 'Ook dat nog' van de KRO. Hierin kwam een vrouw aan het woord die haar schild padje door het toilet had ge spoeld omdat zij dacht dat het beestje dood was (het was in winterslaap). Karin legde in het programma uit hoe zo'n mis verstand kan ontstaan. De eer ste dagen na de uitzending was het weer een stuk drukker dan normaal. „Noem het maar gerust een uit de hand gelopen hobby", zegt ze. De woonkamer in haar huis in de wijk Ridderveld in Al phen lijkt meer op een groot terrarium met een zithoek dan andersom. Toen Karin veertien jaar geleden haar eerste schild padje kocht, had ze niet kunnen vermoeden dat ze zoveel jaar la ter nog eens haar huis vol zou hebben. Toch runt zij samen met echtgenoot Wouter al ne gen jaar het landelijk opvang centrum voor deze gepantserde dieren. Karin: „Ja hoe begint dat. Ik had zelf vrij veel gelezen over schildpadden, hoe ze leven, wat ze eten, hoe je ze moet verzor gen. Ik wist er best veel van. Op een gegeven moment kwamen er kennissen bij ons die wat- problemen hadden met hun waterschildpadjes. Toen merkte ik dat ze er eigenlijk vanaf wil den. Dus ik zei: 'Geef ze maar hier'. Nou je weet hoe dat gaat, binnen de kortste keren had ik zestien schildpadden in huis." Leuk Volgens Karin nemen veel men sen schildpadjes als huisdier omdat kinderen ze zo leuk vin den. „Maar schildpadden zijn geen knuffeldieren, ze houden er niet van om opgepakt te wor den. Eigenlijk zijn het alleen 'kijkdieren'. Dus na verloop van tijd vinden kinderen er niets meer aan en dan moeten ze weg. Ée worden door. het toilet gespoeld of gewoon in een sloot gedumpt." Schildpadden vragen een speciale verzorging. In veel die renwinkels wordt hierover, vol gens Karin, nauwelijks voorlich ting gegeven. Schildpadden zijn koudbloedige dieren en hebben een constante temperatuur no dig van zo'n dertig graden. Bij waterschildpadden moet het water op temperatuur blijven en ze moeten de ruimte hebben om te zwemmen. Op het adres in Alphen ko men geregeld beestjes binnen die op Schiphol in beslag zijn genomen. Of die op een schip zijn meegesmokkeld. Alle die ren die op welke manier dan ook uit het buitenland komen gaan een paar weken in quaran taine. In de berging van huize Karin van den Bosch met een Griekse landschildpad, een van de 120 gasten die momenteel in het Schildpaddenopvangcentrum in Alphen verblij- Van den Bosch is daarvoor een aparte afdeling ingericht. Hier krijgen de dieren een speciale behandeling voordat ze bij de andere schildpadden gezet wor den. Op dit moment verblijven er in het opvangcentrum zo'n 120 schildpadden, 20 tot 22 ver schillende soorten, water- en landschildpadden. „Maar we hebben er wel eens vierhonderd gehad", zegt Karin lachend. De dieren kunnen tegen een ver goeding worden afgehaald. Onderhoud Karin staat elke morgen om kwart over vijf op om de dieren te verzorgen want ze heeft ook nog een volledige baan. En dat moet wel want de kosten voor het onderhoud lopen behoorlijk op. Alleen al aan energiever bruik zijn ze per maand zo'n 600 gulden kwijt. En aan eten voor de beestjes gemiddeld 1000 gulden. Voor al deze kos ten draaien ze zelf op. Het cen trum krijgt geen subsidie of eni FOTO BEN DE BRUYN ge andere bijdrage voor de op vang en verzorging van de schildpadden. Het opvangcentrum geeft alle mogelijk informatie over ver zorging en behuizing van land- of waterschildpadden en is tele fonisch bereikbaar onder num mer 01720-34446. Ponyrijden bij Hoogenboom NIEUWE WETERING Kinderen tussen de 6 en 14 jaar kunnen dinsdag en donderdag een dagje pony rijden bij Mane ge Hoogenboom Ruitersport, Achterweg 33 in Nieuwe Wete ring. Behalve ponyrijden, leren de kinderen ook hoe ze het dier moeten verzorgen. Ze borstelen de pony's en zadelen ze af. Het enige wat de kinderen moeten meenemen is een lange broek en laarzen. De aanvang is tien uur. Het ponyrijden duurt tot ongeveer half een. De kosten bedragen 2,50 gulden. Kaartjes moeten van te voren gekocht worden, dat kan vanaf zondagavond zes uur bij Tiny van Rijn, (Noord einde 129, Roelofarendsveen), Gerard Hoogenboom (Voorweg 155, Nieuwe Wetering), Ria Oudshoorn (Buitenweg 44, Rijpwetering) of Al'ra van Ruiten (Julianalaan 29, Kaag). HJ VERMEULEN B.V Leiderdorpse sloper: beloning voor tip gestolen schroefcompressor Angelique Chrispijn bij de overgebleven compressor. „Door die diefstal zitten v LEIDERDORP KEES VAN KUILENBURG Spuugzat worden ze het. De laatste twee jaar is er al zes keer bij het Leiderdorpse grond- en sloopbedrijf H.J. Vermeulen in gebroken. Ook als het bedrijf er gens een klus heeft is het voort durend raak. Allerlei zaken wor den ontvreemd, van autotele foons tot volle of lege Vlikobak- ken. Nu mist het bedrijf weer een mobiele schroefcompressor A^an ruim 22.000 gulden. Gesto len begin deze week bij een sloopproject in Overveen. „De verzekering dekt dan wel de schade, maar je zit gelijk om hoog. We hebben maar twee compressoren, dus raak je on middellijk in de problemen. Er is een levertijd van ongeveer an derhalve maand. Bovendien is er niet gelijk ander werk voor het personeel. Gelukkig ligt het werk nu door de vakantie stil, dus is er even tijd om maatrege len te nemen", aldus Angelique Chrispijn-Vermeulen. Zij is hoofd administratie en bij afwe zigheid van de directeur verant woordelijk voor de gang van za ken bij het bedrijf. De Mannesman Demag-com- pressor wordt onder meer ge bruikt bij sloopwerk en het gra ven van sleuven. In de nacht van maandag op dinsdag werd de compressor weggehaald in Overveen. „Personeel van ons is daar bezig met sloopwerk bij een bejaardenhuis. Toen de werknemers maandagmiddag naar huis gingen werd het ap paraat achter een hek neergezet en afgesloten. Zoals de verzeke ring ons voorschrijft. De volgen de morgen was de compressor toch spoorloos verdwenen. Beloning Omdat het aantal diefstallen de spuigaten uitloopt heeft het be drijf een advertentie geplaatst, waarin een hoge beloning in het vooruitzicht wordt gesteld aan degenen die informatie over de gestolen compressor kwijt wil len. „Dat hebben we al eerder gedaan, nadat er een half jaar geleden bij het Ajax-stadion in Amsterdam een lege Vlikobak van ons was gestolen. Die ad vertentie leverde echter niets op." Toch heeft het Leiderdorpse bedrijf nu enige hoop op een betere afloop. „Volgens ons is het apparaat door een aanne mer gestolen, want wat moet een particulier met een com pressor. Bovendien is de com pressor in onze kleuren gespo ten. Ook zit er het bedrijfslogo op en is het apparaat voorzien van een serienummer. Die din gen verwijder je niet zonder schade aan te richten. Wij ho pen dan ook dat collega's hier en daar eens rondkijken", zegt Chrispijn. Volgens haar doet het bedrijf er alles aan de diefstallen te be perken. „Na werktijd gaat alles achter slot en grendel. We heb ben een beveiligingsinstallatie en 's avonds en 's nachts Loopt er een waakhond rond. Maar die doet ook niets als een vrachtauto het terrein op rijdt en een Vlikobak op zijn wagen takelt. De chauffeur hoeft daar voor niet eens uit te stappen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12