'RK Kerk klimt weer uit dal' Kerk Samenleving ZATERDAG 24 JUL11993 11 HET WEER ROB GROENLAND Broeikasprogramma De BRT-televisie zond vorige week vrijdag voor de tweede maal binnen een half jaar een documentaire uit over het broeikasprobleem op onze planeet. Dit televisie-verslag is op veler verzoek herhaald en richt de aandacht gedurende 50 minuten op de peilers van het versterkte broeikaseffect. Helaas zijn in dit programma alle peilers door ver scheidene argumenten aan gruze lementen gebracht, zonder het op werpen van goede tegenargumen ten. Een peiler die stevig werd aan gevallen was de modellenonder- steuner. Diverse wetenschappers werden aan het woord gelaten over deze specifieke peiler en de con clusie, die uiteindelijk door de pro gramma-leiding de ether werd in gezonden, was dat men niet kan vertrouwen op klimaatmodellen en alleen kan aangeven dat het in de zomer warm en in de winter koud kan zijn. Met deze uitspraak wordt eigenlijk al het wetenschappelijk onderzoek met klimaatmodellen als nutteloos afgedaan. De boodschap had rea listisch geformuleerd moeten wor- en men had moeten kijken r de verschillende toepassings gebieden van klimaatmodellen. Het klimaat nauwkeurig voorspel len met computermodellen is na melijk onmogelijk gebleken (een bekend feit onder veel onderzoe kers). Doch er zijn nog veel andere :r nuttige toepassingsgebieden waarop men klimaatmodellen kan loslaten, waarmee de kennis over het klimaat alleen maar wordt ver sterkt. In diverse onderzoekscentra in de wereld worden zogeheten ge- voeligheidsstudies verricht waar van men de afgelopen jaren enorm veel heeft geleerd. Tijdens zo'n ge- voeligheidsstudie varieert men een bepaalde parameter, bijvoorbeeld de hoeveelheid C02 in de atmos feer, en men kijkt dan wat de in vloed van de variatie van die para meter is op andere parameters. Op deze wijze worden nog vele andere parameters bekeken die uiteinde lijk de geheimen achter zeer com plexe terugkoppelingsmechanis- men moeten prijsgeven. Als we van het klimaat naar het weer overstappen komen we bij dit weekeinde terecht. Vandaag wordt aan de voorkant van een koufront nog even een bel warme lucht over de regio gestuurd, waarin het 21- 23 graden kan worden. In de loop van de middag moet met het nade rende koufront vanuit het westen rekening worden gehouden. Er kunnen buien met onweer vallen waarbij de wind uiteindelijk ruimt naar het westen. Morgen bevinden we ons in koele Oceaanlucht met een westenwind, stapelwolken en 18 graden als maximum. Lezers die vragen hebben over meteorologie en/of milieu, kunnen deze schriftelijk aan de redactie van de krant richten. Ik zal dan proberen die vragen in deze rubriek te beantwoorden. HET WEER IN EUROPA BOES UIT DE KERKBLADEN Scheveningen (1) De kerkeraad van de wijk- gemeente 'Andreas' van hervormd Katwijk aan Zee I bracht onlangs een bezoek aan de Thabor wijkkerke- raad van Scheveningen, waarvan dominee H.G. de Graaff voorzitter is. Het ge sprek liep uit op een verge lijking van het geestelijk idi- maat in de twee kustplaat sen, De Scheveningers ke- j ken, zo blijkt uit het verslag van de Katwijkse predikant W.J. Gorissen in het blad 'Om de Oude Kerk', hoog tegen het traditionele Kat wijk aan, al is het dorp 'wel erg gericht op eigen groep en eigen hart'. De Katwijkse i delegatie wist van Scheve- j ningen eigenlijk niet veel meer dan 'dat er veel stille i Godsvrucht is', Scheveningen (2) De eigen situatie schetsten de Scheveningers zelf als weinig benijdenswaardig. „Laat", zo klonk een vol gens Gorissen o verden- kingswaardige uitspraak, „de Katwijkers heel blij en ontzettend zuinig zijn op hun eigen burgemeester en gemeentebestuur." Scheve ningen zucht onder het juk van 'het Haagse', blijkt uit liet verslag in de Katwijkse kerkbode. „Men weet dui delijk aan te geven dat de terugloop in de kerkdien sten én de afname van het geloof in de oude dorpsge meenschap alles te maken 1 heeft met het bestuurd worden vanuit Den Haag. Geen rekeriing werd gehou den met het eigene van de- Ze vissersplaats en haar be volking. Scheveningen moet geld in het stedelijk laatje brengen en daarom geëxploiteerd worden. Het werd bij de stad ingelijfd en is nu een uitgaansplaats van de eerste orde. Zon dagsrust en -heiliging is eT ver te zoeken. Komen onze ouderlingen in hun wijk op honderd adressen er bij twee niet binnen, daar is men blij wanneer men op honderd adressen er bij twee binnen mag komen," Scheveningen (3) Het beleid van de Thabor- wijkkerkeraad is 'van bin nenuit, van de kleine mee levende kern uit, naar die grote massa die buiten zijn toewerken'. Bij ons, consta teert Gorissen, wordt het wijkwerk eigenlijk precies andersom gedaan. „Wij zijn Op de grote meelevende kern gericht en besteden veel aandacht aan verdie pingvan het gploof en groei in de kennis Gods." De twee wijkkerkeraden heb ben afgesproken over een jaar nog eens bij elkaar te komen. „Dan zal Scheve ningen nagedacht hebben over onze waag: 'Loopt men niet door veel aan dacht te besteden aan het beevangeliseren van hen die buiten zijn, de kans het Ziéht op en de verdieping van dé meelevende ge meente te verliezen en van haar te vervreemden?'. De Katwijkers denken dan na over de Schevening- se waag: 'Zou het grote aantal van de meelevende leden, jong en oud, van uw wijkgemeente niet toege rust moeten worden om in zetbaar te zijn bij de God delijke opdracht de 12.000 hervormden (van de 21.000) en al de anderen die de kerk bijna of nooit van binnen zien met het evangelie te bearbeiden?' COLOFON ders. Koel weer, met zon dagmiddag temperaturen 15 graden op de Schotse Hooglanden en in t westen van Ierland tot :n in Engeland. België en Luxemburg: Zaterdag eerst af en toe zo is op enkele regen- of i de loop van zondag t zon. Middagtemperatuur zaterdag van 21 graden in Vlaanderen in de Ardennen; zondag overal n de 20 graden. h h°8«j inen zijn. Zaterdag middagtempera an langs de kanaalkust rond 22 gra- elders rond 28 graden, in de buurt i Clermont-Ferrand en Annecy iets 'en de 30; zondag beduidend koeler, tugal en Madeira: tugal: Overwegend zonnig. In het noorden kans op enkele wolkenvelden en zaterdag misschien een onweersbui. Middagtemperatuur aan de kust onge- r 29 graden, zondag aan de Costa Verde iets lager; in het binnenland maxi- 3 rond 35 graden. Madeira: Perioden at zon, van tijd tot tijd ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur onge- ir 25 graden. Zon op 05.49 Zon onder 21.39 Maan op 13.57 Maan onder23.51 Waterstanden Katwijk Hoog water 08.11 20.42 Laag water 03.57 16.11 MAANDAG 26 JULI 1993 Zon op 05.50 Zon onder 21.37 Maan op 15.16 Maan onderOO.OO Waterstanden Katwijk Hoogwater 09.08 21.38 Laag water 04.46 17.07 Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vrij zonnig, in het noorden ge leidelijk wat meer wolken en vooral za terdag kans op een onweersbui. Middag temperatuur aan de Golf van Biskaje Deeien Eelde 20 rond 22 graden, aan de Costa's 30 gra 19 8 0.4 den of iets hoger, in het binnenland Eindhoven wzw5 20 9 0.1 plaatselijk tegen de 40 graden, Canari Den Heider 18 13 0 sche Eilanden: Zonnig, aan de noordzij- 8 0.1 velden. Middagtemperatuur rond 30 Vhssmgen wil 14 0 21 12 09 Marokko en Tunesië: w7 22 8 4 Marokko: Droog en overwegend zonnig. Athene 05 32 25 0 Middagtemperatuur aan de westkust rond de 30 graden. Tunesië: Overwe gend zonnig. Maxima vlak aan zee circa 30 graden. Bordeaux no 3/ 17 0 9 Zuid-Frankrijk: Cyprus Dublin WAV 9 30 Zaterdag eerst nog zon en middagtem- peraturen van 30 tot 34 graden. Later wrw7 22 10 0.5 toenemende kans op enkele forse on Genêve 8 0 weersbuien. Zondag in de loop van de 22W3 20 13 06 dag weer wat zon en vooral in de weste 22 lijke departementen koeler. 27 Mallorca en Ibiza: Kiagenfurt 8 0 Zaterdag flinke perioden met zon, zon Kopenhagen w6 18 11 0.2 dag ook kans op enkele wolkenvelden. Droog. Maxima rond 33 graden. 13/ 37 Italië, Corsica en Sardinië: Vrij zonnig, Zondag in het noorden een WDu i wzw3 28 24 15 0 droog. Middagtemperaturen zaterdag Madnd Malaga wow** wzw6 20 rond 30 graden, zondag in het midden 27 22 0 15 0 en zuiden iets hoger. »6 Griekenlanden Kreta: 28 Aanhoudend zonnig en warm. Op veel Moskou vTndst 28 19 13 12 7 eilanden in de Egeische Zee waait eerst 20 nog een stevige noordelijke wind. Mid Nice onbew tt,h 25 18 0 dagtemperatuur langs de kust en op de Oslo regenbui 10 1 19 14 9 eilanden rond 30 graden, op het Griekse Panis w51 24 16 0 vasteland plaatselijk 35 graden. Rome 9 2 Turkije en Cyprus: <ww7 27 16 0 27 0 Zonnig. In het Turkse binnenland kleine Bangkok 36 kans op een onweersbui. Middagtempe BuenosAires Casablanca :rw3/ 14 ratuur langs de kusten 30 graden of iets *3 hoger, in het binnenland flink hoger. HEINZ Geloven in de leefwereld van jongeren De Generale Synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland woeg in 1986 aan de Vakgroep Praktische Theologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam een onderzoek in te stellen naar de teruglopende belang stelling van jongeren voor geloof en kerk. De uitkom sten zouden een sterke basis moeten geven aan het be leid om de betrokkenheid van deze groep te vergroten. Bij dit onderzoek richtte de vakgroep zich de afgelopen periode vooral op de waag welke plaats 'geloven' in neemt in de leefwereld van jongeren. Daarvoor werden portretten gemaakt van zeven zorgvuldig geselecteerde personen uit de doelgroep. Een enquête, als veel gang baarder onderzoeksvorm, werd slechts gebruikt als on dersteuning van het 'leefwereldonderzoek'. De vak groep koos bewust voor deze opzet om om de jongeren 'als individuen' in hun eigen leefwereld in het vizier te krijgen'. De opzet en de resultaten van het onderzoek zijn nu neergelegd in het boek 'Geloven in de leefwereld van jongeren', van de hand van andragologe H.A. Alma. De uitgave, verschenen bij Kok in Kampen, is vooral be stemd voor mensen die betrokken zijn bij het (kerke lijk) jeugdwerk. Hen wordt ook een aantal suggesties en BOEKBESPREKING mogelijkheden aan de hand gedaan om tot een beleid te komen 'dat werkelijk rekening met jongeren houdt'. Geloven in de leefwereld van jongeren H.A. Alma. - Kampen Kok, 1993. - 320 p. ISBN 90-242-6897-4. Prijs49,50 gulden. Gezin 2000: dynamiek of dynamiet Het Gereformeerd Sociaal Economisch Verband (GSEV) was één van de organisatoren van het congres 'Gezin 2000, dynamiek of dynamiet' dat op 9 mei 1992 in Amersfoort werd gehouden. Het doel was 'een verdere bezinning op de taakverdeling tussen man en wouw, met het oog op ontwikkelingen in samenleving en poli tiek in relatie tot een gereformeerde levensstijl'. De als traditioneel bestempeldetaakverdeling, waarbij de man kostwinner is en de wouw de kinderen verzorgt, kent in gereformeerde kringen nog veel aanhangers. De onderbouwing voor deze taakverdeling verschilt echter, zo bleek tijdens het congres. Voor sommigen is hier sprake van een keuze met een principiële lading, voor anderen is het meer een keuze uit praktische overwe gingen. Door de behoorlijke verschillen van mening konden aan het eind van het congres ook geen eenslui dende conclusies worden getrokken over wat nu pre cies de 'gerefonneerde levensstijl' is. Wel werd vastge steld dat 'velen onderschrijven dat we meer toe moeten naar een actieve rol van de man in het gezin'. De bijdragen van de verschillende sprekers op het congres zijn nu gebundeld in het boekje 'Gezin 2000: dynamiek of dynamiet?'. Het bevat bijdragen van onder anderen prof. dr. J. van Bruggen en drs. Jac Schaeffer. Gezin 2000: dynamiek of dynamiet? drs. lae Schaeffer e.a. - Bar- neveld De Vuurbaak, 1993. - 60 p. ISBN 90-6015-952-7. Prijs 14,90 gulden. Je groeit samen op In 'Je groeit samen op' snijdt Jetze Baas onderwerpen aan die 'in de opvoeding aan de zijlijn blijven liggen'. Voor de auteur zijn dat niet alleen geloofskwesties, maar ook onderwerpen als gehoorzaamheid, ruzie, pesten, discriminatie, vandalisme, omgaan met het milieu en 'Fijn dat er politie is'. Elk hoofdstuk eindigt met suggesties voor het lezen van een bijbelgedeelte dat op het gekozen thema van toepassing is. Baas richt zich met zijn boek niet alleen op de kinderen, maar ook op de ouders. („Het is fijn als u zelf ook meeleest.") Je groeil samen op Jetze Baas. - BarneveldDe Vuurbaak, 1993. - 134 p. ISBN 90-6015-939-X. Prijs17,90 gulden. Quartemont getuigt ook aan Leidse Webster University van Gods Liefde Zes jaar geleden streek Jean Anthony Quartemont, een multimiljonair uit Texas die al zijn bezittin gen heeft opgegeven om van Gods liefde te getui gen, in Eindhoven neer bij de 'evangelisatie-multina tional' van die andere ex- multimiljonair, Piet Der- ksen. Bij de Stichting Ge tuigenis van Gods Liefde coördineert Quartemont (63) de activiteiten van Lu- men 2000, een internatio naal netwerk van rk orga nisaties die via radio, tv en video het evangelie willen verspreiden. LEIDEN/EINDHOVEN DIRK VISSER MARGRIET VAN LITH/ANP Sinds begin dit jaar doceert Quartemont in zijn vrije tijd aan de Webster University in Lei den, een filiaal van de Ameri kaanse bedrijfskunde-universi- teit waar hij ooit zelf studeerde. De ex-zakenman houdt van do ceren en ziet het bovendien als een kans om met studenten en met collega-docenten over God te praten. „Het is een entree bij jonge mensen die niet met God vertrouwd zijn. Ik wil jonge mensen helpen om financieel succes te boeken en tegelijk iets met God te doen. Want plezier in het leven hebben en tegelijk van God houden, daar gaat het toch om." De Webster-universiteit gunt Quartemont alle wijheid om zijn colleges zelf vorm te geven. „Dat was ook mijn voorwaarde: I do it my way." Dat betekent veel inzet van de studenten zelf: zij geven les en beoordelen el kaar, terwijl de docent begeleidt en evalueert. Onderwerp van zijn colleges is business consul ting, waarbij een groep studen ten een half jaar lang een zelfge kozen bedrijf helemaal door licht op organisatie, sterke en zwakke kanten en mogelijkhe den voor de toekomst. „Na zo'n half jaar zijn de studenten wij zer, maar ook het bedrijf. Zo'n gedegen business-plan com mercieel laten uitvoeren zou immers duizenden guldens kos ten." Of de Webster-studenten van Quartemont nu ook een 'ethi scher' manier van zaken doen leren, is niet zo duidelijk. Na enig nadenken oppert de ex- miljonair, dat hij zijn studenten in elk geval leert dat ze netjes belasting moeten betalen en Jean Anthony Quartemont: „Mijn vrouw en ik hebben ons nog nooit zo gelukkig gevoeld." foto anp een concurrent niet zwart mo gen maken. „Misschien is het belangrijkste wel dat ik hun leer de zaken positief te benaderen. Dat het de instelling van de za kenman moet zijn om te den ken: wat kan ik voor mijn klant doen? Hoe kan ik hem helpen? Dat probeer ik mijn studenten te leren." Na een bekering gaf Quarte mont in 1985 al zijn bezittingen weg: drie villa's in Houston, de hoofdstad van Texas, evenveel auto's, een privé-vliegtuig, een oceaanjacht, onroerend goed en nogal wat miljoenen op de bank. Met twee koffers vertrok ken hij en zijn wouw naar Euro pa. Na enige omzwervingen kwam hij bij de Stichting Getui genis van Gods Liefde terecht. „Mijn wouw en ik hebben ons nog nooit zo gelukkig gevoeld." Lumen 2000 steunt de aange sloten organisaties met comple te programma's, opnamen van bekende persoonlijkheden als de paus en Moeder Teresa, en ook technische en personele ondersteuning in de vorm van opleiding. De BRTN begint in september met het uitzenden van programma's van Lumen 2000. Quartemont hoopt dat dit in Nederland zal doorwerken. „Ik zou graag zien dat ons werk in Nederland wordt uitgezon den. Maar binnen de KRO wordt negatief gedacht over Piet Derksen." Misschien heeft God er wel een bedoeling mee, zo zegt Quartemont, dat de Stichting Getuigenis van Gods Liefde juist in Nederland is gevestigd. „Ner gens ter wereld is evangelisatie zo moeilijk als in Nederland." Een groot voordeel van de Stichting Getuigenis is volgens Quartemont dat ze niet direkt onder het gezag van de RK Kerk valt. „Als we alles aan Rome zouden moeten voorleggen, zou dat jaren kosten. Wij hebben de vrijheid om dingen te doen die niemand anders zou doen." Zo wil de Stichting 16 miljoen brochures in vele talen laten drukken om alle scholieren in de westerse wereld te bereiken. Daarin wordt het christelijk ge loof in het kort weergegeven of, zoals Quartemont het zegt: 'om te laten zien hoezeer God ons liefheeft'. Een nieuw projekt is de op richting van een maatschappij die rooms-katholieke speelfilms moet maken over heiligen, hel den van de RK Kerk en andere geestelijke onderwerpen. De films zouden geschikt moeten zijn voor de bioscoop, televisie en video. „Veel bioscopen heb ben van die kleine bijzaaltjes waar slechts een handjevol mensen naar een B-film zit te kijken. Als wij daar elke maand een katholieke film zonder sex en geweld brengen, trekken de bioscopen een geheel nieuw publiek." Volgens Quartemont is er alle reden om de toekomst van de kerk met vertrouwen tegemoet te zien. Bij de stichting is nu sprake van een wereldwijd net werk waar er eerder slechts in dividuele projekten werden ge financierd. Zo is de zender van Mother Angelica in Birming ham, Alabama, de krachtigste korte-golfzender ter wereld. Sinds vorig jaar wordt ook de Volksrepubliek China bereikt. Over de hele wereld honderden miljoenen mensen, zegt Quartemont. Bij zijn komst in Nederland viel hem de neerslachtige stem ming in de RK Kerk op. De mis werd niet meer volgens het boekje gelezen, in plaats van een priester stond er een reli gieuze te preken en er werd maar gelamenteerd over het priestertekort. „Men maakte zich op voor het einde." Maar de RK Kerk in Nederland is be zig uit het dal te klimmen, zegt Quartemont. En de voornaam ste reden daarvoor is, zo zegt hij, dat de paus bisschoppen heeft benoemd die gehoorzaam aan Rome zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11