Aanval Israël op Zuidlibanees dorp 'Gekkenwerk, maar ook wel dapper' Buitenland Prille liefde leidt tot drama Extra politie naar Genua Vredesoverleg Bosnië tot zondag uitgesteld Streng maar rechtvaardig Sociale paragraaf voor Major recept voor werkloosheid VRIJDAG 23 JUL11993 5 Zeker 45 doden bij gevechten in noord-N icaragua Spanning stijgt na offensief pro-Iraanse Hezbollah De spanningen in het zuiden van Libanon zijn gestegen nadat Israëlische helikopters gisteren het Zuidlibanese dorp Jarjouh bestookten. Volgens het Israëlische leger herbergt het dorp een basis van de pro-Iraanse beweging Hezbollah. De actie was een vergelding voor de dood van een Israëlische soldaat eerder op de dag. De liefde voor zijn vriendin Kurisha is de 17-jarige Mohammed Shamin noodlottig geworden. De jonge inwoner van Fiji kon het niet verdragen dat zijn vriendin terug zou keren naar Groot-Brit- tannië. De jongen had op 16 juli geprobeerd zich te verstoppen in het vliegtuig dat haar naar huis zou brengen. In een brief aan een vriend had Shamin geschreven: „Ik zal zo snel mogelijk afscheid van haar nemen op het vliegveld en dan mijn plan uitvoeren. Ik zal me aan de wielen vastbinden en als het vliegtuig de lucht in gaat, zal ik samen met de wielen in het onderstel worden getrok ken." Vijf dagen later werd Shamins zwaar verminkte lichaam ge vonden op 30 meter afstand van het einde van de landingsbaan. De soldaat kwam gisteren om in de zogenoemde Israëlische vei ligheidszone in het zuiden van Libanon toen langs de kant van de weg een bom ontplofte. Het Israëlische leger probeert sa men met het Zuidlibanese Le ger (SLA) posities te heroveren die onlangs door Hezbollah zijn ingenomen. Bij de aanslag raak ten twee soldaten van het SLA gewond. De aanvallen van Hezbollah vormen onderdeel van het grootste guerrilla-offensief sinds maanden. Volgens Israël wil Hezbollah hiermee een groot scheepse tegenactie uitlokken en een wig drijven tussen de Arabische landen die momen teel vredesbesprekingen voeren met Israël. Hezbollah meent dat een vredesregeling met Israël de belangen van Arabische landen en Palestijnen verkwanselt. Via de Amerikanen heeft de Israëlische regering Syrië ver antwoordelijk gesteld voor het geweld in Zuid-Libanon, omdat Damascus de beweging steunt. Zowel de regering van Syrië als Libanon hebben laten weten niet te zullen optreden tegen de Hezbollah, omdat ze gewapend Libanees verzet tegen een bui tenlandse bezettingsmacht (Is raël red.) rechtvaardig achten. Het Israëlische leger heeft gis teren ook tachtig zieke Palestij nen beschoten die met een mars naar de veiligheidszone medische verzorging wilden af dwingen. De tachtig behoren tot de groep van 395 Palestijnen die eind vorig jaar door Israël werden gedeporteerd naar het niemandsland tussen Israël en Libanon. Bij de schietpartij raakte niemand gewond. genua «rtr De Italiaanse regering heeft gis teren extra politie naar de ha venstad Genua gestuurd. De autoriteiten hopen daarmee de gevechten de kop in te drukken die sinds dinsdagavond woed den tussen allochtonen en in woners van de Noorditaliaanse stad. Vooral in het havengebied zijn de spanningen flink opgelo pen. Zeven Noordafrikanen raak ten in de nacht van woensdag op donderdag gewond toen ze door gewapende bendes wer den aangevallen. De bendes gingen de immigranten te lijf met messen, stenen en stokken. Een van de Noordafrikanen ligt nog in het ziekenhuis nadat hij met een ketting op het hoofd werd geslagen. Volgens het hoofd van de na tionale politie, Vincenzo Parisi, zijn de rellen in het havenge bied een gevolg van een drugs oorlog. Italiaanse dealers vrezen namelijk dat zij hun lucratieve handeltje kwijtraken aan Noordafrikaansehandelaren. Bij gevechten in het noorden van Nicaragua tussen legereen heden en voormalige leden van het Sandinistische Volksleger zijn zeker 45 doden gevallen en 98 mensen gewond geraakt. De vijandelijkheden begonnen woensdag toen leden van van het Volksleger de stad Esteli, 150 kilometer ten noorden van de hoofdstad Managua, pro beerden in te nemen. De 72-jarige Nicaraguaanse ambassadeur in Honduras die door de opstandelingen werd gegijzeld toen hij voor vakantie naar zijn vaderland terugkeer de, is gisteren weer vrijgelaten. Volgens legerwoordvoerder Wheelock hebben de opstande lingen zich gisteren terugge trokken nadat de regering mili taire versterking had gestuurd. De opstandelingen, zogenoem de recompa's, hebben uit onvre de met het beleid van president Chamorra de wapens opgepakt Het Nationale Sandinistische Bevrijdingsfront (FSLN) heeft de aanvallen van de dissidente Sandinisten veroordeeld. Tirana Beren en wolven zijn een plaag geworden voor de plat telandsbevolking van Albanië. De roofdieren hebben in de ber gen rond de noordelijke stad Skhoder volgens Albanese kranten dit jaar al meer dan 600 schapen gedood; Boeren en herders kla gen erover dat hun levens gevaar lopen omdat ze geen wapens meer mogen dragen. Vorig jaar verbood de regering particulie ren vuurwapens te dragen om een golf van geweld na de val van het communisme in te dammen. Raketten in bolwerk maffia napels De Italiaanse politie heeft vier grond-grondraketten ontdekt in een auto die zij aanhield bij een wegblokkade bij Na pels. Er is één arrestatie verricht. De Italiaanse autoriteiten vre zen dat de maffia een spectaculaire aanslag beraamt om zijn ge zag te herstellen na een serie gevoelige tegenslagen. De jongste tegenslag was de arrestatie in Palermo gisteren van Salvatore Cangemi. Hij werd getipt als de jnogelijke opvolger van Salva tore „Toto" Riina, de baas der bazen van de maffia in heel Italië, die in januari werd opgepakt. Hooggerechtshof Nigeria buigt voor junta Lagos* Het Nigeriaanse Hooggerechtshof heeft gisteren gewei gerd het beroep in behandeling te nemen, dat was aangetekend tegen het decreet van de militaire president, Ibrahim Babangida, waarbij de presidentsverkiezingen van 12 juni ongeldig werden verklaard. Babangida verbood ook publikatie van de uitslag van de verkiezingen, die vrijwel zeker werden gewonnen door Moshood Abiola. De president schreef nieuwe verkiezingen uit voor 14 augustus. VS helpen Witrusland Izetbegovic eist eerst bestand Het vredesoverleg tussen de lei ders van Kroatië, Servië en Bos nië is uitgesteld tot zondagmid dag. Dat hebben de bemidde laars Owen (EG) en Stoltenberg (VN) gisteravond bekend ge maakt. Aanvankelijk zou het overleg vandaag beginnen. Kroatië en Servië hadden toe gezegd te komen. De Bosnische president Izetbegovic had zijn deelneming aan het overleg af hankelijk gesteld van een aantal voorwaarden, zoals de vrije doorlating van hulpgoederen en een bestand in de gevechten rond Sarajevo. Gisteren liet Izetbegovic we ten niet naar Genève te reizen, omdat de beschieting van de Bosnische hoofdstad door Ser vische mijities onverminderd voortging. Ondanks toezeggin gen van Servische zijde dat de gevechten gestaakt zouden wor den, werd de hoofdstad gisteren zo onder vuur genomen dal zelfs pantserwagens een rijver bod kregen. In het totaal vielen er volgens Radio Sarajevo zeven doden. De Bosniërs hebben verklaard zondag wel naar Genève te wil len komen, op voorwaarde dat de Serviërs zich aan het afge sproken staakt-het-vuren hou den. Kroatië heeft gisteren zijn grenzen voor Bosnische mos lims gesloten. Verblijfsvergun ningen of doorreisvisa zullen al leen nog aan Bosnische mos Iims worden verstrekt vcror ge zinsherenigingen of in'samen werking met de VN-vluchtelin- genorganisatie Unhcr. Washington De Verenigde Staten en Witrusland (Belarus) heb ben een verdrag ondertekend waarin Washington zich verplicht de voormalige Sovjet-republiek te helpen om van zijn kernwa pens af te komen. President Bill Clinton en zijn Witrussische col lega Stanislav Sjoesjkevitsj zetten gisteren in Washington hun handtekening onder dit akkoord. Toch monument Berlijn-Grünewald PORTRET: BETTY BOOTHROYD Derde devaluatie Joegoslavische dinar Belgrado* Klein-Joegoslavië heeft gisteren de dinar voor de der de keer dit jaar gedevalueerd. De nieuwe wisselkoers is nu vast gesteld op 13.600.000 dinar voor 1 dollar. De oude koers bedroeg 2.400.000 dinar. Gisteren is ook een nieuw bankbiljet van 50 mil joen dinar geïntroduceerd, om de druk- en verwerkingskosten van de enorme hoeveelheden papiergeld te verminderen. De in flatie bedraagt momenteel 600 procent per maand. FOTO TANJUC NENAD PETROVIC Beren en wolven rukken op in Albanië Weer zelfmoord van Italiaanse topindustrieel Voor de tweede keer in een week tijd heeft een Italiaanse topindustrieel zelfmoord ge pleegd, vermoedelijk in verband met een onderzoek naar cor ruptie. De voormalige voorzitter van het Ferruzi-conglomeraat, Raul Gardini, schoot zichzelf door het hoofd in zijn huis in Milaan. Drie dagen geleden sloeg Ga- briele Gagliari, de voormalige voorzitter van de staatsolie maatschappij ENI in de gevan genis de hand aan zichzelf. Zijn zelfmoord leidde tot een golf van kritiek op het langdurige voorarrest waaraan verdachten in het corruptie-onderzoek zijn onderworpen. Zonder sociale paragraaf wil de Britse oppositie eigenlijk niet dat het Verdrag van Maas tricht over de economische en monetaire unie wordt be krachtigd. Mèt de sociale para graaf is hetzelfde Verdrag on aanvaardbaar voor premier John Major, die in Maastricht heeft bedongen dat de para graaf niet geldt voor Groot- Brittannië. Major vindt de re geling een 'economische ramp en een recept voor werkloos heid'. Wat is de sociale paragraaf ei genlijk? De sociale paragraaf is een protocol dat aan het Verdrag van Maastricht is toegevoegd en waarin de doelstellingen van het sociale beleid van de EG met betrekking tot verbetering van de levens- en werkomstan digheden in grote lijnen worden vastgelegd. De paragraaf be krachtigt het aparte sociale ver drag dat in december 1989 door 11 EG-leiders (onder wie niet de Britse premier John Major) werd ondertekend en geeft de Europese Commissie 'Brussel') duidelijk omschreven bevoegd heden om sociale wetgeving op te leggen. Wat betekent dat in de praktijk? Als het Vgrdrag is geratificeerd kunnen de ministers in de Eu ropese ministerraad zonder in mengingvan hun de nationale parlementen afspraken maken over gezondheid en veiligheid, werkomstandigheden, raadple ging van werknemers, gelijke behandeling v vrouwen wat betreft werkgele genheid en arbeidsvoorwaarden en de bescherming van gepen sioneerden en werklozen. Bij eenstemmigheid kunnen voor schriften worden uitgevaardigd over zaken als sociale zeker heid, afvloeiingsregelingen, col lectieve vertegenwoordiging, ar beidsvoorwaarden, werkom standigheden voor werknemers van buiten de EG en banen- scheppende projecten. Wat zouden Britse werknemers hiermee winnen? Voorstellen die uit de sociale paragraaf voortvloeien, zijn on der andere dat zwangere vrou wen recht krijgen op 14 weken zwangerschapsverlof met door betaling van salaris op ziekte- geld niveau, vergeleken met de huidige Britse regeling van zes weken verlof tegen 90 procent van het salaris en twaalf welcen tegen een gekorte uitkering. Verder: een werkweek van maximaal 48 uur waar Groot- Brittannië overigens de eerste tien jaar niet aan hoeft te vol doen; een plan om part-time en tijdelijke werknemers die ten minste acht uur per week wer ken dezelfde arbeidsrechten sociale zekerheid en contractu ele voordelen te geven als full time werknemers; controle op het aantal uren dat schoolgaan de kinderen werken. Waarop heeft de sociale para graaf geen betrekking? Het salaris, het recht van ver eniging, het stakingsrecht en het recht op uitsluiting. In te genstelling tot wat de Britse re gering eerder heeft beweerd, zal de sociale paragraaf geen in vloed hebben op de uitgebreide vakbondswetgeving die de Con servatieven in de laatste tien jaar hebben geïntroduceerd. Waarom is de sociale paragraaf ingesteld? Om de werkomstandigheden in de landen van de Europese Gemeenschap niet te ver uiteen te laten lopen. Daarmee wordt voorkomen dat bedrijven om aan dec strenge sociale wetge ving in de ene lidstaat te ontko men in dat land de deuren slui ten, om ze elders binnen de EG waar de regels soepeler zijn te openen. Haar taak wordt wel vergeleken met die van een schooljuffrouw op een instituut voor moeilijk opvoedbare kinderen. Het gaat Betty Boothroyd niet slecht af. Haar klas bestaat uit 650 Lager huisleden, van wie de meesten uitsluitend in het eigen stemge luid zijn geïnteresseerd. Weini gen zijn echter opgewassen te gen Madame Speaker'. De 63-jarige is streng maar rechtvaardig. Toen een rumoe rig Lagerhuislid weigerde in te binden, waarschuwde ze hem met een zinspeling op haar eer dere carrière als danseres: „Kijk uit jij, ik weet hoe ik een karate trap moet uitdelen." Maar voor 'Mevrouw de Voor zitster', die gisteravond bij de eerste stemming in het Lager huis de beslissende stem moest uitbrengen en tegen haar eigen Labour-partij stemde, staan de belangen van diezelfde Lager huisleden voorop. Deze week opende ze het vuur op het Brit se Hooggerechtshof, dat zich wil bemoeien met 'Maastricht'. Reden voor de aanval was een besluit van het Hooggerechts hof om de rechter te laten uit maken of de in het Lagerhuis gevolgde procedure ter be krachtiging van het verdrag juist is geweest. Betty Boothroyd zag hierin een terugkeer naar de tijd van voorde Glorious Resolution toen de koning naar believen de wil van het parlement negeerde. Wat voor de Fransen de Franse Revolutie was, was voor de Brit ten de Burgeroorlog en de Glo rious Revolution. De burgeroor log begon in 1642 met vijande lijkheden tussen legers van het parlement en de strijdmacht van de koning. De strijd eindig de zeven jaar later met de exe cutie van de koning. Hoewel de Stuarts later toch weer op hun troon belandden, was het pleit definitief beslecht in het voor deel van hgt parlement. In 1688 werd de koning ge dwongen een Bill of Rights Xe ondertekenen die de fameuze woorden bevatte: „De vrijheid, van spreken en debat in het Betty Boothroyd: 'Madame Spea ker'. FOTO PRESS ASSOCIATION parlement mag niet worden be let of in twijfel getrokken door enig hof of op enige plaats bui ten het parlement." I let was de ze episode waarnaar Betty Boothroyd deze week verwees. Met haar harde opstelling heeft Betty Boothroyd zich impopu lair gemaakt bij sommige hoog waardigheidsbekleders, en het is dan ook niet vreemd dat deze maand een roddelcampagnc te gen haar op gang kwam. Onder meer had ze, zo viel in de bou levardpers te vernemen, het aanbod van een gratis vakantie op Cyprus geaccepteerd. Betty Boothroyd verwaardigde zich niet op de roddel in te gaan, maar enkele Lagerhuisle den onthulden de ware toe dracht van de zaak. Mevrouw Boothroyd, zo zeiden ze, gaat al jaren met vakantie naar Cyprus en heeft bij een van die bezoe ken toegezegd een hotel te zul len openen. Ja, ze zal in dat ho tel verblijven, maar ze betaalt alle kosten zelf. De roddelcam pagne, waarschijnlijk geïnsti geerd door de regering, stierf een vroege dood. londen cees van zweeden correspondent berlijn De Duitse Bundesbahn zal een deel van de pferrons van het station Berlijn-Grünewald ombouwen tot monument ter herdenking van de jodenvervolging. Vanaf dit station, dat de Bundesbahn wil slopen om plaats te maken voor een remise, werden in de Tweede Wereldoorlog zo'n 36.000 Berlijnse joden naar de vernietigingskampen getransporteerd. Tegen de sloop was deze week protest aangetekend door de joodse gemeen schap. Python wurgt Amerikaans jongetje commerce city Een 15-jarige jongen uit Commerce City in de Amerikaanse staat Colorado is gewurgd door een 3,5 meter lan ge en 35 kilo zware python, het huisdier van zijn broer. De jon gen had slangebeten over zijn lichaam en sectie wees uit dat hij gestikt was. Pythons wurgen hun prooi voordat zij proberen hem in zijn geheel te verslinden, maar volgens de politie waren er geen aanwijzingen dat de slang de jongen had willen opeten. RAF-lid onthult identiteit tipgever berlun De óp 27 juni in Bad Kleinen gearresteerde RAF-terro- riste Birgit Hogefeld heeft elke twijfel over de identiteit van de vermeende infiltrant uit de weg geruimd.Klaus Steinmetz is een politiespion. Hij heeft de geheime diensten op ons spoor ge bracht. Zonder zijn verraad zou Wolfgang (Grams, red.) nog le ven en zouden wij beiden nog in vrijheid zijn", zo schrijft Hoge feld aan de links-alternatieve Berlijnse krant taz. Steinmetz had begin deze week gezworen dat hij niet voor de politie had ge werkt. Hogefelds verklaring staat hier haaks op. Ze noemt het verhaal van de infiltrant een 'leugenconstructie'. Omringd door Nederlandse VN-militairen en medewerkers van Artsen zonder Grenzen bekijkt Pronk het Kosevo-ziekenhuis in Sarajevo. FOTO ANP HANS STEINMEIER sarajevo maurice wilbrink verslaggever Onverstoorbaar loopt Jan Pronk, minister van ontwikkelingssamenwerking, tussen de gebouwen van het Kosevo-ziekenhuis door, terwijl de beschietingen plotseling verhevi gen. Geratel van machinegeweren en harde, doffe klappen weerklinken in dit zeer kwetsbare stukje Sarajevo. „Ik vind het ei genlijk gekkenwerk", zegt een Nederlandse VN-officier. „Maar ja, het is ook wel dapper van hem." Pronks missie komt op een precair mo ment. De veiligheid in de Bosnische hoofd stad is minimaal. De bewindsman moet aan de rand van Sarajevo enkele uren wachten voordat de stad wordt vrijgegeven door Unprofor, de VN-macht. Als de bom bardementen even verminderen, mag de pantserwagen met Pronk aan boord op weg naar het ziekenhuis dat hij zo graag *wil zien. De Serviërs zijn op de hoogte van Pronks beqpek, menen VN-militairen. En de Servi sche1 sluipschutters kunnen hem vanuit de heuvels zeer goed in het vizier houden, ze hebben een perfect overzicht. Als een kogel langs iemands hoofd fluit, dan is dat ook zo bedoeld. Pronk wil zich intussen niet teveel met dat soort details bezighouden. Nadat hij de beruchte 'Sarajevo-landing' heeft gemaakt waarbij de piloot zijn toestel in een soort vrije val op het vliegveld laat neerkomen om zo min mogelijk kwetsbaar te zijn voor vijandelijk vuur is hem duidelijk dat hij een onrustig dagje heeft getroffen. „De af gelopen dagen waren warm en vrij kalm", legt de Nederlandse majoor Niessen uit. Nu is het fris en luidruchtig: de zwaarste be schietingen sinds weken. Bij Artsen zonder Grenzen wordt de mi nister gewezen op de zeer gevaarlijke lig ging van het grote Kosevo-ziekenhuis, waar vlakbij de linies dagelijks tweeduizend mensen worden behandeld. Ziekenhuisdi recteur Kadic schetst de wurggreep waarin zijn ziekenhuis langzaam maar zeker stikt. „We hebben tijdens het beleg al 176 directe treffers gekregen. Zes gespecialiseerde art sen zijn daarbij omgekomen. We hebben geen stromend water en een enorm tekort aan dieselolie waardoor ook onze stroom voorziening erg slecht is." De Nederlandse minister heeft Kadic ver der weinig concreets te biéden. Kadic zou graag een vliegtuiglading met steriel gaas willen hebben, 'want we verbruiken hier 6000 vierkante meter gaas per dag'. Pronk zegt toe dat hij op ieder niveau de nood kreet van de Kosevo-staf zal laten weerklin ken. Meer kan hij niet doen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5