Maij wil concurrent PTT Integratie kleuter op school nog ver te zoeken Binnenland 'Hindoestanen moeten hongerstaking stoppen' PvdA dreigde bijna met crisis over WW Sproei vliegtuigje stort neer Bedrijven krijgen 57.000 WAO-boetes Bommelding bij Paleis van Justitie Peper: Wraakoefening op Perron Nul was incident VRIJDAG 23 JUL11993 Medeplichtige van ontsnapte gepakt Maastricht De politie heeft gisteren een 26-jarige Rotterdam mer aangehouden. Hij is de eigenaar van de auto, waarmee een 29-jarige Rotterdammer die dinsdag uit de gevangenis in Maas tricht ontsnapte, weg kon komen. De auto stond buiten de ge vangenis klaar en er lag een vuurwapen in. Aan de hand van het kentekenbewijs kwam de politie bij de Rotterdammer terecht. De ontsnapte gevangene is nog voortvluchtig. Janmaat moet voor rechter komen den haag Het CD-kamerlid Janmaat moet voor de rechter ver schijnen wegens discriminerende uiüatingen en aanzet tot haat tegen buitenlanders in Nederland. Deftfficier van justitie in Den Haag heeft ook Janmaats partij, de Vereniging Centrumdemo craten, begin deze maand gedagvaard. De zaak dient op 23 sep tember voor de meervoudige kamer van de rechtbank in Den Haag. Het gaat om discriminerende uitlatingen tijdens TV-uit- zendingen, en publikaties in pamfletten en partij-organen vanaf 1989. Vier jaar gëeist voor hasjsmokkel Amsterdam Tegen vier leden van een hasjbende zijn gisteren celstraffen van één tot vier jaar geëist. De bende smokkelde hasj van Marokko naar Nederland. De politie ging op 29 april tot ac tie over. Bij invallen in Amsterdam, Vreeland, Loenen aan de Vecht, Weesp en Riel werd in totaal 1800 kilo hasj gevonden. „Maar het staat vast dat er véél meer over de toonbank is ge gaan," aldus de Amsterdamse officier van justitie Valente giste- zoetermeer anp Oproep secretaris-generaal: door de aanvraagprocedure voor het stichten van een school binnen een jaar af te ronden. Normaal staat er twee jaar voor. Het ministerie moet in die tijd bekijken of de school een eigen (religieuze) grondslag heeft en of de school levensvatbaar is. Volgens Kartaram is dit geen probleem. Volgens zijn bereke ningen zijn er binnen vijf jaar ruim zeshonderd leerlingen. Het ministerie houdt het echter s. op 250, en dat zijn er te weinig volgens de wettelijke norm. De actievoerders gaan ervan uit dat veel hindoestaanse Surinamers zich de komende jaren zullen vestigen in Den Haag en dat zij hun kinderen en masse zullen inschrijven bij hun school. Gisteren is de negende actie voerder in hongerstaking ge gaan. Drie van hen zitten in een tent op de stoep van het minis terie in Zoetermeer. Een 35-jari- ge man ligt daar aan het infuus. Hij heeft bijna drie dagen niet gedronken. Secretaris-generaal Meijerink van het ministerie van onder wijs heeft gistermiddag de ac tievoerende hindoestanen giste ren vergeefs verzocht hun hon gerstaking te beeïndigen om menselijk leed te voorkomen. De actievoerders denken er niet aan te stoppen. „Wij gaan net zo lang door tot het ministerie onze school per 1 augustus er kent en financiert", zegt woord voerder Kartaram. De actievoerders zijn woe dend op de secretaris-generaal en zijn ambtenaren die volgens hen totaal geen begrip voor-hun zaak hebben en „het echt niet kan schelen dat er mensen op de stoep liggen dood te gaan". Tijdens een overleg op het ministerie heeft Meijerink de actievoerders nogmaals uitge legd dat het uitgesloten is dat de school op 1 augustus kan star ten. Het ministerie is de actie voerders al tegemoet gekomen den haag «anp De PvdA-ministers hebben za terdagavond bijna een kabinet scrisis veroorzaakt. Vice-pre mier Kok en de overige PvdA- bewindslieden weigerden in te stemmen met een plan van CDA-minister De Vries om vol gend jaar het mes in de'WW te zetten. Verschillende bronnen in politiek Den Haag hebben gisteren bevestigd dat CDA en PvdA in het kabinet een „zeer fors verschil van mening" heb ben over verdere ingrepen in de sociale zekerheid. Na afloop van het ministerbe- raad zaterdagavond laat, ver scheen Kok in het bij het Bin nenhof gelegen perscentrum om de kabinetsbesluiten toe te lichten. Normaal neemt de mi nister-president die taak voor zijn rekening, maar volgens de Rijksvoorlichtingsdienst was Lubbers te moe. Volgens inge wijden zou premier Lubbers de Bruinvis wordt in Dolfinarium vertroeteld Het Dolfinarium in Harderwijk heeft zich ontfermd over een in Duitsland gestrande jonge bruinvis. Vorige week werd het gewonde dier per vliegtuig over gevlogen naar Lelystad, van waar het met een speciaal transportbassin van het zeedie renpark werd afgehaald. De bruinvis werd aangetrof fen op het strand van het Duitse waddeneiland Sylt vlakbij De nemarken, waar de populatie dichtheid van bruinvissen groot is. Volgens de bioloog Ron Kas telein van het Dolfinarium- kan het zeedier niet meer dan vijf weken oud zijn. Het is negentig centimeter lang en weegt slechts vijf kilogram. Het zoog dier, dat volgens de onderzoe ker waarschijnlijk zijn moeder is kwijtgeraakt, is nog nog zo jong dat het nog melk drinkt. Toen de bruinvis strandde, werd het dier door meeuwen belaagd. De vogels, die het op de glinsterende ogen van de bruinvis gemunt hadden, pikten in zijn oogleden. „Gelukkig hebben zij het oog zelf niet ge raakt", aldus Kastelein. Ook op enkele andere plaat sen, zoals aan de onderkant de rugvin, brachten de meeu wen verwondingen aan. Boven dien heeft het zeedier een in wendige ontsteking. stavoren De 47-jarige piloot van een landbouwvliegtuigje is gisteren overleden na een crash bij Stavoren. Het sproeivliegtuigje was onderweg van Creil naar Wieringerwerf en stortte door nog onbekende oorzaak neer. De brandweer zaagde de ernstig gewonde piloot nog uit de brokstukken van zijn toestel. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Sneek, waar hij overleed. De Rijksluchtvaartdienst onderzoekt de oorzaak en de toedracht van het ongeluk. Fokker coupeert stembanden van honden De Dierenbescherming heeft bij een illegale hondenfokker in Schijndel dertig volwassen hon den en 22 puppies in beslag ge- De honden lagen in hun eigen vuil op een rooster- vloer. Bovendien bleken bij ver scheidene honden de stemban den te zijn gecoupeerd om ge luidsoverlast voor de omgeving te voorkomen. De man werd eerder dit jaar betrapt op illegaal fokken. Ook bleek dat de hondehokken zeer bouwvallig waren en dat de hygiëne te wensen overliet. De fokker werd toen te verstaan ge geven het fokken te staken. De inspectiedienst van de Dierenbescherming kreeg ver volgens signalen dat honden bij deze fokker aan de stembanden behandeld zouden zijn. Samen met de politie werd een onder zoek ingesteld. Bij een inval bleek dat een aantal honden niet kon blaffen doch slechts een kuchend en gorchelend ge luid voortbracht. De Dierenbescherming zegt de laatste tijd vaker klachten te krijgen over het illegaal coupe ren van stembanden. Het ver moeden bestaat dit op bedui dende schaal gebeurt. De Die renbescherming is er fel tegen, omdat het de dieren normaal communiceren vrijwel onmoge lijk maakt. NS, kabelnetten en stroomproducenten moeten samenwerken zoetermeer anp PTT-Telecom moet er binnen kort een krachtige Nederlandse concurrent bij krijgen. Maar pas over vijf jaar, als de EG het mo nopolie op de gewone spraakte lefonie heeft opgeheven, zal de consument kunnen kiezen bij welke maatschappij hij een tele foonaansluiting wil. Het kabinet wil met deze gis teren bekendgemaakte stap vooral duidelijkheid scheppen naar de beleggers, nu PTT-Tele com volgend jaar naar de beurs gaat. De verkoop van de staats- aandelen PTT moet de schatkist vele miljarden opleveren. Behalve de PTT beschikken de Nederlandse Spoorwegen en de elektriciteitsmaatschappijen nu over eigen telefoonnetwer ken. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat wil dat deze twee plus de kabelexploi tanten (omdat het technisch mogelijk is ook via tv-kabels te bellen of computers met elkaar te verbinden) gaan ken om zo de binnenlandse concurrentie gestalte te geven. Maij wil op die manier bereiken dat Nederland als distributie land voor vooral de bedrijven goede verbindingen kan waar borgen tegen internationaal ge zien scherpe prijzen. Voor de PTT blijft de plicht bestaan om overal in het land tegen hetzelfde redelijke tarief gewone telefonie te blijven aan bieden aan de consument. Om de concurrentie eerlijk te laten verlopen zullen 'kruissubsidies' mm - vergaderzaal van de minister raad woedend verlaten hebben, waardoor Kok de pers te woord moest staan. Kok heeft op geen enkele wij ze laten blijken dat hij kort voor zijn persconferentie op het scherp van de snede had geba lanceerd. Wel gaf hij aan tegen een bezuiniging op de WW te zijn in een tijd dat de werkloos heid snel stijgt. De ruzie in het kabinet spitste zich toe op het plan van De Vries om een werkJoze pas een uitkering te geven als hij min stens 36 aaneengesloten weken een baan heeft gehad. Dat is nu 26 weken. De PvdA voelt daar niets voor, ook omdat zij bang is nog ver der te dalen in de1 opiniepeilin gen. Op de valreep voor de va kantie heeft het kabinet afge sproken eind augustus terug te komen op mogelijk nieuwe in grepen in de uitkeringen. Amsterdam Het Paleis van Justitie aan de Parnas- moesten alle torens van het complex verlaten. Tach- susweg in Amsterdam is gistermiddag enige tijd ont- tig arrestanten die op een proces zaten te wachten, ruimd geweest in verband met een bommelding. Er werden in bussen afgevoerd. Om half vijf mochten werd niets gevonden. Bij diverse politiebureaus de mensen weer naar binnen, kwam rond half twee een telefonische melding bin- foto anp frans vanderlinde nen. Zo'n zeshonderd man personeel en bezoekers niet worden toegestaan. Elektri citeitsmaatschappijen mogen bijvoorbeeld niet de stroomprij- zen hoog maken om lage tele foontarieven te kunnen bieden. De PTT vindt dat het kabi netsstandpunt getuigt van „een evenwichtige en heldere bena dering". De PTT zal door de nieuwe concurrentie inkomsten mislopen in eigen land, maar denkt dat ruimschoots te kun nen compenseren door zich meer te richten op de interna tionale markt. Dode en drie gewonden bij explosie biertap HEERLEN ANP Een feestje ter gelegenheid van de renovatie van het Heerlense stadhuis is gisteren geëindigd in een drama. Tijdens het aanslui ten van een biertap in de hal, explodeerde de hele installatie. De 56-jarige ambtenaar die de tap installeerde, verloor daarbij het leven. Drie omstanders raakten licht gewond. Hoe de installatie kon explo deren, is nog een raadsel. Een vertegenwoordiger van de brou werij verklaarde dat het niet aan het vat gelegen kan hebben. Volgens hem is waarschijnlijk te veel druk op het bier ontstaan toen het vat werd aangesloten op een koolzuurfles. Het slachtoffer verzorgde ge regeld feestjes van de gemeente en had volgens wethouder Zuidgeest behoorlijk wat erva ring met het aanslaan van vaten bier. Aan de vooravond van de bouwvakvakantie wilde de ar chitect van de renovatie van het stadhuis alle medewerkers op bier trakteren. In het eerste jaar van de zoge heten bonus/malus-regeling zijn 56.622 boetes aan werkge vers uitgedeeld omdat een of meer van hun werknemers in de WAO terechtkwamen. Daar stonden slechts 1.274 bonussen tegenover als beloningen voor werkgevers die een gedeeltelijk arbeidsongeschikte in dienst namen, zo heeft de Sociale Ver zekeringsraad gisteren bekend gemaakt. De werkgevers zijn van meet af aan fel van leer getrokken te gen het bonus/malus-systeem, dat door financiële prikkels het aantal arbeidsongeschikten moet terugdringen. Het systeem zou vooral kleine werkgevers die buiten hun schuld werkne mers in de WAO zien belanden, onevenredig zwaar treffen. De regering heeft al toegezegd het systeem kritisch te beoordelen op ongewenste effecten. De re sultaten worden dit najaar ver wacht. De werkgever heeft recht op een bonus van een half jaarloon als die een gedeeltelijk arbeids ongeschikte voor de duur van tenminste één jaar in dienst neemt. Daar staat tegenover dat de werkgever een boete krijgt van drie, vier of zes maanden loon van een werknemer, als die in de WAO belandt. Banken zeggen rekeningen Surinamers op na witwassen den haag gpd Transport 400 kilo cocaïne loopt vast op wad oudeschild gpd Twee mannen zijn gisteravond op Texel aangehouden terwijl ze probeerden vierhonderd kilo cocaïne aan land te brengen. Ze werden door de douane ontdekt toen ze hun schip bij laag water op een wad hadden gezet en de cocaïne met rubberbootjes aan land trachtten te brengen. Rond half acht gisteravond lag het schip vast op een zand plaat nabij de haven van Oude- schild. Toen een douanevaar tuig poolshoogte kwam nemen, lieten de twee alles achter en probeerden naar het eiland te roeien. De ingeseinde rijkspoli tie van Texel zag ze aankomen en arresteerde ze. De autoriteiten gingen vervol gens aan boord van het schip en ontdekten daar de coke, die een geschatte straatwaarde van tegen de honderd miljoen gul den heeft. den haag theo haerkens r- De basisschool is niet geworden wat de ijveraars voor integratie van het kleuter en lager onderwijs voor ogen hadden toen de schóól in 1985 van de grond kwam. Deze zomer komt de eerste ge neratie leerlingen die de kleuterschool niet heeft gekend van school. Onder wijskundigen noemen de resultaten 'pover' of stellen vast dat „we er nog lang niet zijn." De afstand tot de oor spronkelijke doelstellingen is erg groot. Acht jaar na de invoering van de ba sisschool bestaat de kloof tussen het on derwijs aan kinderen van vier tot zes en aan oudere leerlingen nog steeds. De in dividualisering van het onderwijs is niet van de grond gekomen. De scholen sla gen er niet in de uitstroom van kinderen naar het speciaal onderwijs te stuiten en de prestaties van de leerlingen zijn er in het algemeen niet beter op geworden. De afgelopen jaren werd veel energie opgeslorpt door organisatorische kwes ties. Daardoor kwam de onderwijsver nieuwing niet erg van de grond. De eer ste ruzies gingen over de vraag of het wel zo logisch was dat de directeur van de lagere school (meestal een man) de leiding van de nieuw te vormen basis school opeiste. Wat bleef er over voor het hoofd van de kleuterschool, meestal een vrouw? De vakbonden verwijzen bovendien naar de bezuinigingen op de scholen. De klassen werden eerder groter dan kleiner. Ondertussen moest op de basis school ook Engels worden gegeven en kregen de leraren te maken met steeds meer buitenlandse kinderen en leerlin gen uit gebroken gezinnen. Toch, zo zegt bij voorbeeld de Katholieke Onder wijsvakorganisatie, is er ook heel veel werk verzet. „Een grote minderheid van de scholen heeft wel iets bereikt." J. van Gils van het Christelijk Pedago gische Studiecentrum, die tot voor kort verbonden was aan de algemene schoolbegeleidingsdienst, meent echter dat de leerkrachten de hand wel wat meer in eigen boezem mogen steken. „In het onderwijs is men erg goed in het vinden van excuses", zegt de man die zelf tien jaar voor de klas stond. Hij wijst erop dat de energie die in het onderlinge gekift wordt gestopt, de on derwijsvernieuwing niet ten goede komt. Tot voor kort telde elke basis school acht koninkrijkjes. De leraar is de baas in zijn klas. Die mentaliteit maakt het moeilijk onderwijskundige vernieu wingen in te voeren en de lesstof in de verschillende groepen op elkaar af te stemmen. Invoering van een onderwijsmethode die een lange constante lijn vormt van groep één naar groep acht, betekent dan ook een ware cultuuromslag. Het zelfde geldt voor de introductie van zo genoemde leerlingvolgsystemen, waar bij van jaar tot jaar wordt bijgehouden hoe een kind het op school doet. De le raar in groep zeven kan dus naslèan waar een leerling in groep vijf of zes moeite mee had. Deze vorm van kwali teitsbewaking is pas mogelijk door de autonomie van de leerkracht in zijn ei gen klas aan te tasten. Onder invloed van de voormalige kleuterleidsters, zo constateert Van Gils, is er meer aandacht gekomen voor de sociale en emotionele ontwikkeling van het kind. „De andere leerkrachten heb ben een betere antenne gekregen voor leerlingen die buiten de groep vallen en er neit bij horen." Ook zijn onderwijzers nu meer bereid zich in te spannen voor kinderen in achterstandssituaties. „Voorheen werd nogal snel gezegd dat problemen het gevolg waren van het karakter van het kind en het gezin of de buurt waar het vandaan kwam. Er was toch niets aan te doen." Opmerkelijk is de constatering van H. Uiterwijk, projectleider eindtoets basis onderwijs bij het Cito, dat de traditione le onderwijsmethoden weer wat meer waardering krijgen. Vrijwel alle leerlin gen, maar zeker kinderen uit kansarme milieus, hebben baat bij rust, orde en regelmaat. Klassikaal onderwijs is nog niet zo'n slechte methode om iets te le ren. „De wilde opvattingen van twintig, dertig jaar geleden staan weer in de hoek", constateert Uiterwijk. Van de an ti-autoritaire opvoeding wordt tegen woordig ook bijna niets meer verno men. „Er is geen leraar die dat op kan brengen." Een aantal Nederlandse banken heeft rekeningen opgezegd van Surinaamse particulieren, voor namelijk geldhandelaren, om dat ze het sterke vermoeden hebben dat via die rekeningen drugsgelden worden witgewas sen. ABN AMRO, dat met name wordt genoemd in een artikel in het Surinaamse dagblad De Ware Tijd, is nogal ongelukkig met de publiciteit. „Aan de ene kant moeten wij de relatie met de klant respecteren en willen we ook zeker niet een bepaalde groep klanten stigmatiseren. Aan de andere kant krijgen we als bank al snel te horen dat we niet alert genoeg zijn op onoir- bare handelingen", aldus een woordvoerder. Sinds kort moeten banken al le verdachte transacties van meer dan 25.000 gulden melden bij justitie. Om niet constant justitie over de vloer te krijgen, hebben Nederlandse banken nu een aantal rekeningen van Suri- valutahandelaren opge- De handelaren zelf zien de stap vooral als een slag in de concurrentiestrijd tussen hen en de banken. Sinds vorige maand een vrije wisselkoers voor de Surinaamse gulden werd ingevoerd, kunnen ook Surinaamse wisselkantoren geldtransacties uitvoeren tussen Nederland en Suriname. Dat was voorheen voorbehouden aan de banken. Veel Surinamers in Nederland maken gebruik van valutahan delaren om geld over te maken naar Suriname. Ze geven de handelaar een bedrag in Neder landse guldens, waarna diens medewerkers in Suriname de tegenwaarde daarvan in Suri naamse guldens bij familie of vrienden afleveren. Het is op die manier echter ook goed mo gelijk om zwart geld, zoals drugsgelden die Surinaamse handelaren in Nederland heb ben verdiend, wit te wassen. Dat gebeurt ook, zeggen Suri naamse geldhandelaren, met name omdat voor geldwissel kantoren geen meldingsplicht voor verdachte transacties geldt. Overigens is dat geen ex clusieve Surinaamse aangele genheid. Een paar maanden ge leden kwamen de particuliere geldwisselkantoren in Amster dam al in opspraak. Die zouden in toenemende mate worden overgenomen door de onder wereld, die ze dan gebruikt om het misdaadgeld te witten. ken en zelfs autokrikken de tientallen Junks op Perron Nul te lijf. Vier verslaafden raakten zo ernstig gewond dat zij naar het ziekenhuis moesten. Giste ren was overigens iedereen weer ontslagen. Drie van de vier aangehouden taxichauffeurs werden gisteren weer vrijgelaten. Ze waren op gepakt wegens openlijke ge weldpleging en mishandeling, maar bewijzen bleken niet te verzamelen. De vierde chauf feur zit nog vast omdat in zijn taxi een vuurwapen werd ge vonden (dat overigens niet bij de actie is gebruikt). De wraakoefening van taxi chauffeurs woensdagavond op junkies van Perron Nul was niet meer dan een incident. Aanpas sing van het beleid voor de drugsopvangpost is dan ook niet nodig, heeft de Rotterdam se burgemeester Peper gisteren gezegd. „Maar de opvang van zulke grote concentraties ver slaafden vergt van alle partijen veel inschikkelijkheid en disci pline. Eigenrichting is nooit toe laatbaar." Met hun dertigen gingen de taxichauffeurs woensdagavond rond elf uur met knuppels, stok-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3