Drinkwater Londen gaat door tunnel Feiten &Meningen 'Niet bang voor de dood, wel om kreupel te worden' Geld verdienen aan echtscheiding VRIJDAG 23 JUL11993 Diep onder Londen, ont trokken aan het oog van persfotografen en camera- lieden, wordt de laatste hand gelegd aan een tun nel die de zo geruchtma kende Kanaaltunnel volko men overschaduwt. Tach tig kilometer lang en breed genoeg voor een Londense 'black cab', zal de tunnel straks zes miljoen Londe- naren van drinkwater voor- CORRESPONDENT Park Lane, zes uur 's avonds. Zes rijen auto's bewegen zich stapvoets richting Marble Arch, en zes rijen gaan in tegengestel de richting, naar Hyde Park Corner. Samen twaalf rijen, een duizendtal voertuigen, een veel voud aan inzittenden. Gedach- tenloos passeren zij een ver- keerseiland, dat bedekt is met een goed onderhouden gazon netje. Vrijwel niemand weet wat zich onder dat anonieme gras veldje uitstrekt: een 12 meter brede, 40 meter diepe schacht die eindigt in 's werelds langste, door mensen gegraven onder grondse rivier. Er zijn in Londen twaalf van die schachten, alle aan het oog ont trokken. Eikervan zal vanaf vol gend najaar een agglomeratie ter grootte van de stad Eindho ven van drinkwater voorzien. Uit de ondergrondse rivier zal dagelijks 1,3 miljard liter water omhoog worden gepompt, ge noeg om de Royal Albert Hcill acht keer mee te vullen. De werkzaamheden aan het drinkwaterproject, begonnen in 1987, zijn inmiddels bijna vol tooid. De eigenlijke tunnel kwam in maart al gereed, maar de bekabeling ervan en de In richting van de computercentra laten nog op zich wachten. Niettemin zal de opening van de tunnel, gepland in het najaar van 1994,21 maanden eerder zijn dan oorspronkelijk was voorzien. En anders dan bij de Kanaaltunnel zijn de kosten binnen de oorspronkelijke be groting, 250 miljoen pond, ge bleven. Victoriaans Het idee werd in 1985 geboren, Victoriaanse tijd aangevoerd door een twintigtal gietijzeren pijpleidingen die in diameter varieerden van 75 centimeter tot 1,5 meter. Voordat het water omhoog kon worden gepompt naar de leidingnetten vlak on der de oppervlakte, was echter al bijna een kwart verloren ge gaan. De oorzaak: lekkages. Acht jaar geleden begon het be sef door te breken dat radicale maatregelen geboden waren. Sinds de eeuwwisseling was de vraag naar water in Londen jaarlijks met een procent toege nomen, en het was duidelijk dat die vraag tot ver in de volgende eeuw zou blijven stijgen. Tha mes Water, het Londense wa terleidingbedrijf, liet een onder zoek doen naar de mogelijkhe den. De meest voor de hand liggende oplossing leek reparatie en uit breiding van het bestaande, Victoriaansedistributiestelsel. Maar die gedachte werd al snel verworpen. Herstelwerkzaam heden aan de vele honderden kilometers pijpleiding zouden het verkeer in Londen, dat toch al niet als een speer door de straten schiet, vooreen periode van tien jaar nog.verder ont wrichten. En bovendien: op veel plaatsen in Londen was tussen riolering, metrotunnels en bekabeling eenvoudigweg geen ruimte meer voor nieuwe on dergrondse pijpleidingen. En zo ontstond het plan voor een ondergrondse tunnel die, ver beneden de oppervlakte, Londens drinkwater zou bevat ten: een ondergrondse rivier ei genlijk, in de vorm van eeri cir kel. De tunnel zou op een aantal plaatsen worden gevoed met drinkwater, dat elders door schachten omhoog zou worden gepompt naar het bestaande stelsel van waterleidingen. Nog steeds zouden de oude, gietijze ren pijpleidingen moeten wor den gebruikt (voor de andere zes miljoen Londenaren), maar de waterdruk hierin zou veel la ger zijn en derhalve ook het ver lies door lekkages. 'Mol' De eigenlijke werkzaamheden begonnen in 1987 met het gra ven van een aantal schachten. In elk van die schachten werd een graafmachine, de 'mol' neergelaten alsmede een loco motief met tien wagons aanvoer van tunnelsegmenten en de afvoer van grond. De constructie van de tunnel ir STANDPLAATS ROME Brood en bestek Londens geheime tunnel. Uit het 80 kilometer lange drinkwaterkanaal zal in 1994 dagelijks 1,3 miljard liter water omhoog worden gepompt. de de waterdichte Londense klei was tamelijk eenvoudig. Achter de graafmachine werden tel kens zeven betonnen segmen ten tot een ring geassembleerd, segmenten die door de druk van de klei bijeen worden ge houden. De ruimte tussen de ringen werd vervolgens met vul- specie (een substantie die uitzet door contact met water) water dicht gemaakt. Zolang de 'mollen' zich door de klei een weg konden banen, kon de aanleg van de tunnel vorde ren met een snelheid van 200 meter per week, maar op som mige plaatsen kwamen de tun nelbouwers voor onaangename verrassingen te staan. Om bene den alle bestaande metrotun nels te blijven, moest de water tunnel op de 'bodem' komen te liggen van de brede laag klei waarop Londen is gebouwd. Daar begint een laag van water- doorlatend zand, die echter door geologische onregelmatig heden op sommige plaatsen in de kleilaag piekt. Op een van die plekken, in Zuid-Londen, raakte de 'mol' de zandlaag, met als gevolg dat de tunnel over een afstand van drie kilometer volliep met water. Een nieuwe schacht moest ge graven worden, waarvoor diep gevroren pekel naar beneden werd gebracht. Op deze wijze werd het water bevroren, waar na de bouwers de betonnen tunnelsegmenten door water dichte gietijzeren delen konden vervangen. Voordelen De tunnel heeft een aantal voordelen boven de klassieke pijpleidingen die overal elders ter wereld worden gebruikt, zegt Thames Water. Het eerste voor deel is, dat de tunnel volkomen gevrijwaard is van lekkages doordat hij vrijwel overal in de waterdichte kleilaag ligt. Het andere pluspunt is een lagere energierekening. Het water wordt de tunnel inge leid vanuit een vijftal boven grondse installaties waar rivier water (uit de Thames en de Lea) gezuiverd wordt. Omdat de tun nel echter zo diep onder de grond ligt, valt het water er met zo'n kracht in, dat pompen overbodig wordt. De zwaarte kracht is voldoende om het wa ter met de snelheid van een ge middelde rivier door de 80 kilo meter lange tunnel te voeren, een besparing van ten minste 3 miljoen gulden per jaar. Elke schacht heeft een onbe mande computerkamer, van waaruit informatie wordt ge zonden naar het computercen trum in Hampton (Zuidwest- Londen). Die informatie betreft stroomsnelheid en watervolu- foto cees me van de 'rivier' ter plekke. Deze meetresultaten worden in de centrale 'verwerkt' en gaan terug naar de onbemande com puterkamer in de vorm van op drachten als: stop de pompen, vertraag ze, start ze op. „Als er te veel water door de tunnel stroomt, kan dat beteke nen dat een van de pompen in een schacht moet worden stil gelegd", zegt John Batchelor, een van de ingenieurs. „Het is essentieel dat watervolume en - druk goed gedoseerd worden. Je moet niet vergeten dat je vanuit een hypermodern systeem wa ter onder grote druk in een hon derd jaar oud waterleidingnet perst". Zelfs een journalist in Rome heeft wel eens écht iets te vie ren, en dus, zoals een goed Ro mein betaamt, op naar een écht goed restaurant, waar de vis (vrijdag!) net zo adembene mend is als het uitzicht over de Tiber en de volkswijk Trasteve- Het wordt niets. Ristorante Consolini all'arco diSan Lcizzaro, hooggelegen op de Aventijn, een van Rome's zeven heuvelen, heeft twee prachtige, boven elkaar gelegen terrassen en een groot aantal obers op leeftijd, in livrei. Een combina tie die niet blijkt te werken althans niet volgens de snelle bedrijfsleider met draadloze te lefoon. We krijgen plaatsen toe gewezen op het bovenste terras, maar ver van de balustrade, dus niks geen uitzicht. Op een soort uitstulping, twee treden hoger gelegen, staan echter vier lege tafels. „Nee, die gebruiken we pas als het helemaal vol is", antwoordt de bedrijfsleider. „Het is voor onze obers een te grote aanslag op hun conditie om elke keer naar dat terras te klimmen". In zo'n geval vertrek je dus weer en sluit je je overtuigd aan bij het koor van mensen (Italianen en buitenlanders) dat de Ro meinse restaurants vervloekt. Even maar, want er zijn in de Eeuwige Stad honderden plaat sen waar je voortreffelijk eet en zelfs correct wordt bediend. Dat er iets mis is met veel res taurants in Rome staat echter buiten kijf. De menu's zijn vaak onvolledig, slecht te lezen en niet bij de ingang van het res taurant te vinden. De prijzen fluctueren te sterk, de bediening kan 'boers' zijn en dan is er het regiment van onduidelijke, bij komende kosten die vooral de toerist, die toch al gaat zitten met het idee afgelegd te wor den, bij het afrekenen verleidt tot discussies met de ober. De meest controversiële posten zijn 'servizio' (een percentage voor de bediening) en, vooral, 'pane e coperto', een bedrag, variërend van drie tot tien gul den, dat elke persoon betaalt voor het gebruik van de zaken waarmee de tafel is bedekt (co perto) ofwel het tafelkleed, bestek, borden, glazen en het mandje met brood (pane). Waarom? Niemand, en zeker niet de restauranthouder, weet een verklaring te geven. Het meest plausibel is, dat in een ver verleden de coperto in reke ning werd gebracht in de drink- gelegenheden, de 'osterie', op het moment dat de klanten eten begonnen mee te nemen en de barman borden en bestek ter beschikking stelde. Traditie dus, en die is er om in ere gehouden te worden. Maar er rijst verzet tegen deze archaïsche belastingheffing. De directeur van de prestigieuze gastronomische uitgeverij 'Gambero Rosso', Stefano Bo- nilli, wil dat de Romeinse res taurants Europees worden en de 'pane e coperto' overboord zetten. „Als je brood en bestek in rekening brengt, waarom dan niet de huur van het pand en het verbruik van gas en licht?", zo verwoordt hij de gedachten van ons allemaal. Gebruikmakend van de crisis in de horeca dit jaar een terug gang van 30 procent heeft hij 200 van de 2000 restaurants 'om' weten te krijgen. Mis schien niet veel, maar de eerste bres is geslagen, aldus Bonilli. De restaurants zijn te herken nen aan een bord met daarop een paard en een ruiter die een vork in zijn hand heeft. De tekst 'Hospites sacri sunt' garandeert dat in het restaurant de gast heilig is en hij dus een correcte bediening krijgt en een reke ning zonder trucjes. Uit eten gaan wordt dus goedkoper? Nou nee, dat niet. De pane e coperto wordt verrekend in de prijzen van de gerechten. Ook de Romeinse Glasnost heeft, juist ja, zijn prijs. EELCO v/d LINDEN CORRESPONDENT Elfjarig meisje schreef dagboek over leven in Sarajevo SARAJEVO «SAMIRKRILIC BELASTING BELICHT Er lopen in Nederland veel ad viseurs rond die een goede bo terham verdienen met het rege len van echtscheidingen. Er is zelfs sinds kort een vakblad: Echtscheiding-bulletin. Maar ook mensen die gaan scheiden weten door hun zaakjes goed te regelen soms een slaatje uit de echtscheiding te slaan. De verliezende partij was dit keer de fiscus. Die had het na kijken omdat de Hoge Raad toe stond dat bij een scheidend echtpaar de man zijn huis vrij van overdrachtsbelasting over droeg aan zijn vrouw. Een leuke truc, want normaal moet in Nederland zes procent overdrachtsbelasting worden betaald bij overdracht van een huis. Maar er zijn uitzonderin gen. Zo is er geen overdrachts belasting verschuldigd, als men in algemene gemeenschap van goederen is gehuwd en als bij de echtscheiding het huis aan een van de echtgenoten wordt toegedeeld. Trouwt men echter op huwelijkse voorwaarden, dan kan dit problemen opleve ren. Man en vrouw kunnen dan namelijk aparte vermogens hebben. Gevolg: als bij echt scheiding het huis dat op naam van de man staat aan de vrouw wordt toebedeeld, moet over drachtsbelasting worden be taald. Dat kan in het vervolg echter worden omzeild met instemming van de Hoge Raad. Bij de zaak waarover de Hoge Raad zich boog, lagen de feiten als volgt. Een man en een vrouw trouwen in 1970 onder huwe lijkse voorwaarden. Hierbij wordt elke gemeenschap van goederen uitgesloten. In 1981 koopt de man een huis. Ruim vijftien jaar na de echtverbinte nis wordt het huwelijk slechter en besluit het paar te gaan scheiden. In oktober 1987 stapt het echtpaar naar de rechter en deze spreekt net echtschei- dingsvonnis uit. Dit betekent echter nog niet dat het huwelijk officieel is beëindigd. Hiervoor moet eerst het vonnis worden ingeschreven in de registers van de burgerlijke stand. De vrouw is nogal aan het huis gehecht en het echtpaar spreekt af, dat de vrouw het huis na de scheiding mag heb ben. Vervolgens gaat de man met zijn belastingadviseur pra ten. Deze heeft goed en slecht nieuws. Het slechte nieuws is, dat bij de overdracht van het huis aan de vrouw overdrachts belasting is verschuldigd; het duo was immers onder huwe lijkse voorwaarden getrouwd. Vervolgens opent de adviseur zijn trucendoos: 'Waarom ver anderen we de huwelijkse voor waarden niet in een algemene gemeenschap van goederen?' Dan hoeft bij de overdracht van het huis namelijk geen over drachtsbelasting te worden be taald. Aldus geschiedt. In november 1987 worden de huwelijkse voorwaarden omgezet in alge mene gemeenschap van goede ren en een maand later wordt het echtscheidingsvonnis inge schreven in de registers van de burgerlijke stand en is het hu welijk officieel ten einde. De op zet lijkt geslaagd: zonder belas tingheffing kan het huis aan de vrouw worden toebedeeld. De fiscus vond echter, dat hier sprake was van wetsontdui king en er volgde een rechts zaak. Het gerechtshof te Am sterdam vond de truc in strijd met doel en strekking van de wet en gaf de fiscus gelijk. De Hoge Raad keurde de truc ech ter wel goed. Fiscale wetenschappers heb ben op dat laatste oordeel met gemengde gevoelens gerea geerd. Eigenlijk kunnen ze niet goed begrijpen waarom er bij deze truc geen sprake is van wetsontduiking; het is toch een duidelijk voorbeeld van het wil lens en wetens ontgaan van be lasting. Belastingadviseurs kun nen zich echter in hun handen wrijven. Hun trucendoos is im mers uitgebreid met ee'n gloed nieuw (goedgekeurd) artikel. Zlata Filipovic begint haar dag boek op haar elfde verjaardag. Op drie december 1991 is het nog vrede in Sarajevo en Zlata pent over de dagelijkse avontu ren van een puber in wording; naar school gaan, sleeën in de bergen, pesterijen in de bio scoop door vriendjes. Nu is ze 12 jaar en is haar dag boek gepubliceerd. De toon is in de loop van het jaar veran derd. Het is een kroniek van ter reur, oorlogen dood geworden. 6 april 1992: „Niets en nie mand hier is nog goed bij zijn hoofd. Ze schieten op mensèn vanaf het dak van het Holiday Inn. Ik hoor geen schoten meer rond het huis. Klop, klop. Ik klop op het hout voor geluk." Op 6 april begint de belegering van de Serviërs rondom de heu vels van Sarajevo. De oorlog in Bosnië is dan al bijna een maand een feit. Zlata schrijft: 21 april 1992: „Overal vallen granaten. Menseh en kinderen worden gedood. Overal schie ten. We zullen de nacht in de schuilkelder doorbrengen. In mijn knapzak stop ik koekjes, vruchtesap, speelkaarten en an dere dingen. Ik hoor kanonnen en andere schietdingen." Kort geleden werd het dagboek van Zlata gepresenteerd. Het Medjunarodni Centrum voor Vrede, dat zichzelf omschrijft als een onafhankelijk van de moslimregering opererende an ti-oorlogsbeweging. drukte tweeduizend kopieën van het boekje; reprodukties van Zlata's handschrift en tekeningen. 20 mei 1992: „Ik lees het Dag boek van Anne Frank en ik her inner mij lang niet samen te zijn geweest met mijn dagboek. Op 7 mei viel een bom in het park. Selma verloor een nier en moest in het ziekenhuis blijven. NINA DOOD. Een stuk granaat in haar hersenen. Ik zal een bloemenvaas voor Nina teke nen, die dood is gegaan in deze afschuwelijke oorlog." Aan het begin van het dagboek is de vaas getekend, met daarin zes bloemen. Via een leraar van Zlata op een geïmproviseerde school kwam haar boekje in handen van het Medjunarodni Centrum. De vergelijking met het Dagboek van Anne Frank ligt voor de hand. Tijdens de presentatie za terdag zei Zlata tegen de vol wassen aanwezigen: „Ik voel mij als een zwemmer die geen zin heeft het koude water in te gaan, maar-gedwongen wordt te springen. Ik ben verrast, droe vig, ongelukkig en bang welke kant ze mij dwingen op te zwemmen. Ik hield van mijn kinderjaren. Het waren warme jaren, gelukkige jaren. Zo voel den alle kinderen het hier, voor dat de jeugd werd vernietigd". Zlata is enig kind. Vader is ad vocaat en moeder apotheker. Als begin maart de barricades in de straten van Sarajevo ver schijnen, schrijft ze over de gra naatbeschietingen, de nachten in de schuilkelder en het vertrek van vrienden met de evacuatie konvooien. 27 mei 1992: „Een slachtpartij. Gruwelijk. Dat is de beschrijving van de Vaso Miskinstraat van daag. Twee granaten vielen in de straat en een op de markt. En mijn mama was zo dichtbij. Ze rende naar het huis van grootmoeder. Papa en ik wer den gek omdat ze zo lang weg bleef. Papa besloot naar het zie kenhuis te gaan, maar even la ter zagen we haar over de brug rennen. Ze trilde toen ze deur binnenkwam. Ik heb dode men sen gezien, zei ze." Het dagboek van Zlata is ook in het Engels vertaald. Zelf wil Zla ta graag journaliste worden om te schrijven over hoe mensen leven en om over hun overle- vingsstrijd te verhalen. 16 juni 1992: „Ons weekend huis in Dobrosevici is verbrand. De afgelopen zomer waren we nog daar. Alles verbrand. Onze buren Ziga, Meho en Becir zijn gedood. Het huis van de dokter ook. Een hoop mensen zijn ge dood." 15 september 1992: „Een jon gen van onze schrijfgroep is dood. Een granaat viel voor zijn huis. Zijn naam was Edin en hij was een vluchteling uit Grba- vica. Mijn God, wat gebeurt hier?" 10 oktober 1992: „Vandaag is een fijne dag voor onze familie. We brachten een kleine kachel naar onze flat. Zo fijn. Zo warm. Mama en papa en ik namen een lekker bad. Van regenwater dat we verzameld hadden." Zlata is niet bang om dood te gaan. „Ik heb meer angst om kreupel te worden", zegt ze. Twee kinderen uit de Bosnische hoofdstad Sarajevo die zichzelf moeten zien te handhaven in het oorlogsge weld. Zlata beschrijft in haar dagboek het leven van de jeugd in de door geweld verscheurde stad. foto epa

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2