Daly raakt achterop Riethoven neemt afstand van Leiden Vuurpijlen De Graaf weer succesvol Roomburg wil zuiver tennis Sport Leidsch Dagblad Tennis Circuit '93 RabobankQ VRIJDAG 23 JUL11993 rob onderwater, 071-356463 Manager Bernès op vrije voeten valenqennes Jean-Pierre Bernès, de manager van Olympique Marseille, is gisteren ontslagen uit voorlopige hechtenis. Bernès was woensdag uitgebreid verhoord over de mogelijke omko pingszaak tussen Olympique Marseille en Valenciennes. Volgens zijn advocaat Jean-Louis Pelletier was Bernès, die we gens gezondsheidsproblemen tijdens zijn hechtenis verbleef in de ziekenafdeling van de gevangenis van Loos bij Lille, ter plek ke flauw gevallen toen hem zijn vrijlating werd meegedeeld. Ber nès zijn enkele beperkende bepalingen opgelegd. Hij mag Frankrijk niet verlaten, hem is niet toegestaan contact te hebben met andere betrokkenen bij de zaak. Hazeleger gaat lekker leiden Jan-Dirk Hazeleger leverde met zijn 8.23,9 op de 3000 meter gisteren de meest opvallende prestatie van de regio-atle ten tijdens een avondwedstrijd in Alphen aan den Rijn. De Ba taaf, volop in training voor de marathon van Eindhoven, won de sprint van de kopgroep, vóór onder meer clubgenoot Casper Ra- vensbergen (8.27,2) en Jan Jansen van AV Holland (8.37,9). Bij de vrouwen waren het de zusjes Lynda en Hanneke Verhorst die de 100 en de 200 meter beheersten (12,9 om 13,1 en 26,6 om 27,3). Hun jonge clubgenootje bij AAV '36 Brenda van der Laan liep de 800 meter sterk in 2.24,6, terwijl Dirk-Jan Vermeer de discus naar 39,16 zwiepte. Spartaan Jan Laan was de snelste regio-at leet op de 800 meter (1.58,2). Laura Bosman stopt leiden De Alphense atlete Laura Bosman stopt dit seizoen met de wedstrijdatletiek. Door een langdurige voetblessure, die het onmogelijk maakte de trainingsintensiteit op topniveau te hand haven, kwamen de prestaties van Bosman dit seizoen niet meer in de buurt van haar persoonlijke toptijd van 2.01,55 op de 800 meter. De Alphense die de afgelopen jaren in Rotterdam trainde bij Haico Scharn, verzet haar bakens en gaat zich richten zich op de hervatting van haar studie. FIFA eist degradatie van Lyon zürich De internationale voetbalfederatie heeft van de Franse voetbalbond geëist dat Lyon wordt teruggezet naar de tweede divisie. De FIFA wil die strafmaatregel omdat Lyon na de trans fer van de Deense speler Torben Frank niet aan zijn betalings verplichting heeft voldaan. Lyon contracteerde de Deen, die voor Lyngby speelde, aan het begin van het afgelopen seizoen en kwam een transfersom van 2 miljoen gulden overeen. Dat geld is nog steeds niet naar Dene marken overgemaakt. Koevermans heeft tennisarm scheveningen Met een gevoel alsof zijn arm eraf viel, heeft Mark Koevermans zich gisteren teruggetrokken uit het Scheveningse Challengertoernooi. Fysio-therapeut Jan van Daatselaar consta teerde de symptomen van een beginnende tennisarm en raadde de Davis-cupspeler dringend aan de komende dagen geen racket ter hand te nemen. Daarmee is ook Koevermans deelna me aan het toernooi van Hilversum van komende week dubieus geworden. HetMelkhuisje had hem een wild card verstrekt. De elleboog-blessure komt op een uiterst ongelegen moment. Koe vermans: ,,Ik stond ze goed te raken, de loting was goed en ik had de punten hard nodig." De meelopers kozen op de eerste dag van het Dutch Open golf het pad van John Daly. De kleurrijke Ameri kaan, wegens zijn verwoestend verre slagen en bizarre le venswandel getooid met bijnamen als The Macho Man en The Wild Thing, presteerde met 77 slagen ver bene den de maat van de baan. Van de 150 starters eindigde hij op de gedeelde 135ste plaats. Zonder aanzienlijke ver betering vandaag is het toernooi voor hem voorbij. noordwijk «anp De ronde langs achttien holes van David A. Russell, een keuri ge Engelsman, trok veel minder bekijks. Hij was na 65 slagen te rug in het clubhuis. Waar Daly meteen was verdwenen na het inleveren van de scorekaart stonden de plooien van Russell, in i987 tweede, op tevreden. „Vorig jaar ben ik aan mijn lin kerhand geopereerd. Acht maanden kon ik niets doen. Nu kom ik langzaam weer in vorm." Beste Nederlander was amateur Michael Vogel, met 73. Met een ontbijt, bestaande uit roerei, cola en sinaasappelsap was Daly op weg gegaan. Om 08.00 uur werd hij verwacht voor de afslag. Hij trok een hor de toeschouwers. De verhalen over Daly waren hem vooruitge sneld. Zijn start was even indruk wekkend als ontnuchterend. De man uit Castle Rock, Colorado, die in het gesplitste veld op de tiende hole begon, joeg de bal bijna 320 meter ver. Bijna hon derd meter verder dan titelhou der Bernard Langer: niemand kan de bal zo'n mep geven als de Amerikaan met het blonde haar, de schrik van menig gol fende bobo. Maar Daly's slag naar de vlag, negentig meter verderop, ging over de green. Een chip en twee putts later had hij de eerste aantekening van een bogey op zijn scorekaart. Het kwam niet meer helemaal goed met hem. Hij finishte op twaalf slagen van de leider: 77 om 65. Woest Hij zal in de tweede ronde een goede score nodig hebben (68 of lager) om ook in het week einde in actie te kunnen komen. Met zijn woeste slagen zou Daly in het nadeel zijn op banen die met zeewind, zoals die van Noordwijk, maar hij bewees vo rige week tijdens het Britse Open ook onder winderige om standigheden een aardig balle tje te kunnen slaan. Bernard Langer, de kampioen van vorig jaar, sloeg 68 keer. Drie keer meer dan Russell, eentje meer dan de Zuidafri- kaan De Wet Basson en de Noordier Rafferty. „Een goede start", vond de Duitser, vorige week derde tijdens het Brits Open. Ook Lee Janzen, onlangs winnaar van het open kam pioenschap in de Verenigde Staten, haalde 68. SCOREBORD VOETBAL Engeland 3-6, Spanje 3-4, Nederland 3-1, Engeland. Om derde Bemhard Langer voelde zich gisteren goed in Noordwijk. LOEK ZUYDERDUIN leiden tim brouwer de koning Joop Riethoven. Joop Riethoven neemt steeds meer afstand van Leiden. De 71-jarige organisator be weert zelfs dat de vierde etappe van de in ternationale wielerzesdaagse voor amateurs aanstaande maandag de laatste wedstrijd is die hij naar zijn woonplaats heeft gehaald. „Zelfs als ik er een ton voor krijg, organiseer ik hier geen wedstrijd meer", moppert de Leidenaar, die volgende week woensdag met meer plezier de jaarlijke wieleravond in Noordwijk organiseert. „Leiden is niet meer zo wielerminded", aldus Riethoven. „Ik ben dat wél en daarom heb ik het nog één keer geprobeerd een wedstrijd dichtbij huis te organiseren. Daarvoor betaal ik per etappe 3500 gulden aan de Stichting Organisatie Sportevene menten. Vervolgens moet ik zelf sponsors werven om uit de kosten te komen. Ik ben al die jaren nog nooit te kort gekomen, maar moet er wel steeds harder aan trek ken." De samenwerking met de gemeente laat volgens Riethoven te wensen over. Zijn grootste grief betreft echter de organisatie van de start van de profronde van Neder land op 16 augustus in Leiden. „Ik ben wel benaderd om plaats te nemen in de organi satie, maar toen ik aanschoof stond het draaiboek al vast. Ik vind dat ik die de Tour start in 1978 naar Leiden heeft gehaald, een betere behandeling verdien. Nog nooit heb ik een cent subsidie ontvangen. Voor de start van de profronde trekt de gemeente wel geld uit en plotseling zitten anderen op de eerste rij." Voor de goede orde: in Noordwijk blijft Riethoven wel als wielerorganisator actief. Op 28 juli koppelt hij in de badplaats de zesde en laatste etappe van de avondzes- daagse aan de traditonele dernykoers voor twaalf beroepsrenners, die na één jaar terug is van weggeweest. „Nu Breukink in de Tour de France is afgestapt, weet ik niet of hij nog naar Noordwijk komt. Maar als hij wegblijft, heb ik die Pool die nu tweede staat achter Indurain (Jaskula, red.) als ver vanger." Verder nemen Frans Maassen, Jel- le Nijdam, Steven Rooks, Gert Jakobs, Noordwijkerhouter Martien Kokkelkoren, Ron Mackay, Danny Nelissen, Tom Cordes, Gerrit de Vries, John Talen en Maarten de Bakker deel aan de dernykoers. Dat de prestaties van de Nederlanders in de Tour dit jaar tegenvallen, deert Rietho ven allerminst. „Ondanks al die zware ber getappes bereiken de meeste Nederlanders toch de finish ia Parijs. Dat vind ik al een hele prestatie." In Leiden begint het amateurpeloton maandag om 19.00 uur op het kruispunt van de Haarlemmerstraat en de Lange Mare aan een criterium van ruim 80 kilometer. De prijsuitreiking is om 21.30 uur bij Mc Donald's. Twee dagen later bestaat het pro gramma op de Wilhelmina Boulevard in Noordwijk, nog afgezien van de reclameka ravaan, uit drie onderdelen. Tussen de slo tetappe van de avondzesdaagse (start 18.00 uur) en de dernykoers (20.45 uur) zet Riethoven woensdag twaalf 'prominente' duo's uit de regio op de tandem (20.15 uur). voorhout gerrit-jan van geen tennismedewerker Erik de Graaf is een apart figuur. De Voorhouter laat zich zelden zien in het Leidse circuit. Door zijn drukke baan ziet hij geen kans om zich voor veel toer nooien in te schrijven. Hij speelt tegenwoordig in Amsterdam bij Joy Mozaiek, maar als hij weer eens in het Leidse zijn neus om de hoek steekt, weet ook ieder een dat hij er is. Zeker op Voor hout. De club waar hij begon als tennisser doet hij elk jaar aan. En vaak met succes. Twee jaar geleden bijvoorbeeld won hij het C-toernooi. En gezien de sterkte van de kwartfinalisten, waarbij De Graaf zich sinds gis teren na zijn overwinning op Jack Manuputty (2-6 6-3 6-4) bevindt, heeft hij dit jaar ook een grote kans. Drie uur had hij gisteren nodig en dat is gezien zijn stiil van spelen eerder regel maat aan uitzondering. Vuurpijlen Want De Graaf houdt er een bij zondere stijl op na. Als het even niet loopt begint hij met vuur pijlen. Ballen die met een grote boog op de helft van de tegen stander belanden. Door het tempo zo uit de wedstrijd te ha len drijft hij zijn opponenten vaak tot wanhoop. Even houden ze het nog wel vol, zoals Ma nuputty gisteren, maar dan ge ven ze het toch gauw op. „In de eerste set stond ik bij na alleen maar te smashen", al dus Manuputty. „Vanaf de baseline en dat ging-wel lekker. Maar het is niet echt lekker spe len. En na de eerste set ging het ook niet echt meer. De ballen worden wat zachter en dan is het niet meer vol te houden." De lol ging er voor Manuputty ook een beetje af. „Je wilt toch een beetje plezier hebben op de baan, maar zo is het niks. Ais je wint vergeet je snel hoe het is gegaan, maar als je verliest kun je alleen maar balen. Hoewel je het het vantevoren weet als je tegen hem speelt. Tegen het eind stond ik mezelf ook steeds maar op te peppen. Maar het lukte gewoon niet meer, ik had er geen zin meer in." Tennis wet Manuputty baalde dus, maar er is nu eenmaal geen tenniswet, die voorschrijft hoe de bal over r Manuput- het net moet en hoe hoog of hoe laag. Zolang de bal binnen de lijnen valt telt hij. Dat weet» De Graaf maar al te goed. Dat tegenstanders er niet tegen kunnen, daar heeft hij niets mee te maken. Hij vond het zelf trouwens nog wel meevallen, die hoge ballen. Sterker, hij had gedacht dat hij het klusje wel in twee sets zou kunnen klaren, zonder vuurpijlen. „Jack slaat niet zo hard, dus dan heb ik meestal niet zo'n probleem", meent De Graaf. „Maar ik liep een beetje te klooien. Er zat geen lengte in mijn slagen. Daarom gooide ik die hoge bal er af en toe uit. Maar Jack liet zich niet op de kast jagen en maakte alles af." Daarna kreeg De Graaf, zoals gezegd, meer succes. „Ik heb nu eenmaal een hekel aan verlie zen. Dat wil ik koste wat kost voorkomen. Ik was iedere keer een stapje te laat en ik besloot dat hij nu maar eens een keertje het loopwerk moest doen. dat ging toen beter." Toch was het \n ty die in de derde set een sprong nam. na 3-1 was het echter afgelopen. De voormali ge Rijnkanter ging op belangrij ke momenten dubbele fouten slaan en moest zo toch, drie uur na aanvang, de winst aan De Graaf laten. Voor zijn kwartfinalepartij staat Ronald Rijsdorp 6-1 6-1 tegen Adri Freke op het pro gramma. Ook een baseliner en dat wordt dus ook een lange partij. De Graaf: „Ja, ze plannen hier vijf kwartier voor een partij, maar dat is veel tekort. Zeker als ik op de baan sta." Bavelaar In het C-toemooi van SV Voor hout zorgde Hans van Velzen gisteren voor de grootste verras sing. De Munniker schakelde het eerste reekshoofd Tim Bave laar uit. In de eerste set had Van Velzen tegen zijn clubgenoot nog een tie-break nodig, maar in de tweede was een break ge noeg vöor de winst: 6-4. Bavelaar was niet het enige reekshoofd dat gisteren het veld moest ruimen. Ook Leimonias- speler Jan van der Geest strui kelde vroegtijdig. Jelle Rinzema was de verantwoordelijke. Via leiden rob van der z De kampioenen van Roomburg 1992 laten zich volgende week niet zien aan de Kanaalweg om hun titels te verdedigen. Linda Niemantsverdriet en Marcel Reuter hebben verplichtingen in het buitenland en laten de Leidse beker dit keer aan zich voorbijgaan. Omdat ook enkele andere toppers het viersterren- toernooi niet op hun kalender hebben staan, worden de regio nale blikvangers Michael van den Berg en Marco van Trigt kanshebbers. De 38ste uitvoering van de Open Leidse kan ook niet bou wen op Ralph Kok, al was hij de afgelopen jaren duidelijk ge charmeerd van de Roomburg sfeer. In '91 won hij het toer nooi en vorig jaar haalde hij de halve finale. De nationaal kam pioen slaat dit jaar echter over en dat wordt betreurd door An- nelies Koole die alweer aan haar 28ste Open Leidse toe is. „Ralph Kok speelt volgende week Rapiditas in Nijmegen. Dat is een driesterrentoemooi, maar als ze de spelers wat bie den in de vorm van een reiskos tenvergoeding of anderszins dan trekt dat toppers aan. Wij houden het graag zuiver en doen daar niet aan mee. Ik word ook gebeld met de vraag: wat hebben jullie te bieden? Maar bij Roomburg is het graag CIRCUIT IN CUFERS avondwedstrijd: Man der Krogt (Randstad - m.: 1. Smit 'an Tongeren (Walcheren) 1.51,2. Laan (Spartaan) 1.58.2. Heus (AAV) 1.58,6, De Lmcel (Ba- 1.58.6; 3000 m.: 1. Hazeleger (Ba- 7. Steijn (Bat) 8.53.7, 8. Plaatzer (Bat) 8.54,6. 9. Buikema (AAV) 8 54.9, 10. :r Velde (Bat) 3,80, Discus: I gehandicapter hoog: 2. Van der Vele 1. Dele Salie (Canada) 100 m.: 1. L. Verhorst (AAV '36) 12,9, 2. H Verhorst (AAV) 13.1; 200 m. 1 L. Ver horst 26,6. 2 H Verhorst 27,3, Vriens (AAV) 27,7. 800 m..- Van der Laan (AAV) 2.24,6. A. van Leeuwen (Holland) 2.33,2; Discus. Ljubisic (Vancouver Canada) 34,36; Kogel: L|ubis.c 10,65; r (AAV) 39,16, Meisj I 32.52. Kogel: GOLF isell(Eng)65. 2. Basson (ZAf), Rafferty (Nle) 67, 4. Montgomerie (Sch), Turner (NwZ), Levet (Fra), Langer (Dut), Janzen (VSt). Baker (Eng), Eales (Eng), Fowler (Aus). Berendt (Arg), Jimenez (Spa) 68. 14 Coceres (Arg). MacKenzie (Chi), Evans (Eng), Pi- nero (Spa). Goosen (ZAf), Drurrtmond (Sch) 69. 20 oa Woof (Eng) 70, 33 oa Olazabal (Spa). Woosnam (Wal) 71. 64. oa Vogel (Ned) 73. 88. oa Steenkamer (Ned) 74. 112. oa Van der Velde (Ned) 75, 124 oa Bos (Ned), Van Zijl (Ned), Bovsen (Ned) 76. 135 oa Daly (VSt) 77. 140 oa Smits van Waesberghe (Ned), Van den Berg (Ned), MuntzfNed) 78. SCHAKEN INTERZONE Zesde ronde, belangtjkste uitslagen: Van der Sterren (Ned) - S|irov (Let) 1/2-1/2, Kortsino. (Zw.) - Seirawan (VSt) 1/2-1/2, tisch. Kamsky. Kalifman. Yudasin, Kortsj- 3 1/2. Van Wely2 1/2. Hjartarson en Barua TAFELTENNIS Ljubljar ek jeu of niet," zegt de 'directrice' van het toernooi dat samenvalt met Het Melkhuisje. In het hoofdtoernooi dat woensdag begint is naast de twee genoemde regionale hel den Paul Dogger een outsider. De Amsterdammer zette enkele maanden geleden een punt achter zijn profcarriere, maar speelt in Nederland nog wel toernooitjes. Hij blijft een pu bliekstrekker, net als voormalig nationaal kampioen Christan Feenstra die ook komt. Er zit bij de mannen 15.000 gulden in de prijzenpot. In het kwalificatietoernooi proberen in elk geval Jos Koem ans, Martijn Krans, Marcel Wol- fert en Mark Fleischeuer door te dringen tot het schema van 32. De Leidse inbreng is zowel in het hoofdtoernooi als kwalifica tietoernooi magertjes omdat Erik Bakker Onno Guinau, Mar co Visser en Jan Willem Lugt- hart Roomburg overslaan om diverse redenen. Bij de vrouwen (lijstje van 16) is Eva Haslinghuis favoriete voor de eindzege. Heieen van den Berg, ook al een poosje ver schoond van vermoeiende bui tenlandse trips, moet de regio nale eer hier hooghouden en zal wel ver komen. In de voorron den speelt onder anderen Cindy Berkhout mee. Bij de vrouwen is 9000 gulden aan prijzengeld te verdelen. (Spa) 12-21 17-21, Schreiber (Zw.) 21-14 2115, Bottra Belling (Lux) 21-7 21-12 Tweede ror Pastoors - Fischer (Lux) 21-1221-15 TENNIS Kempers (Ned) 7-6 6-4; Schalier (Oos/3) - Roux (Fra) 6-0 6-4, Van Garsse (Bel) - Koe geblesseerd terug. Dubbelspel tweede ron de: Holm/Wahlgren (Zwe) - Koeverrnans- Kok (Ned) w.o.. Allgardh/Poljakov (Zwe /Oek) - Schaller/Kitmov (Oos/Gn) 6-7 7-6 (VSt) 6-7 6-3 7 6, f leewa (Zwi/3) - Christine O'Reilly (VSt) 6-1 6-0, Capriati (VSt/2) - Tem O'Reilly (VSt) 6-1 6-0, Bowes (VSt/6) - Loearsjabisvili (Geo) 6-4 6-2 SPORT OP TV 16 30 17.00 Did 3 W.elrer 17 00-17 15Dld2 Sport h 30 EURO: Golf- Dutch Open m 19 10 RTL Sport 9 25 Ned 3 Tour de France sa indaag gereden etappe HD8 Brand - De Wit/ Robben 6-0 6-2 7-6, Martens/ Van der Meer - Oltmans/ Van Stee.6-1 6-4, Vreeswijk/ Van Maren - Monfils/ Van Duin w o gdc: Van Keste- 6-4 6-4 plaatste hij zich voor de De Nieuw-Venneper moest hel kwartfinale. wederom in drie sets doen. Albert Robben zette in het B2- Guyt, als derde geplaatst, won toernooi Pieter Guyt een hak. de eerste soepel met 6-3. Daar- Zee i na had tic speler Duin hel nakijken. Via 6-3 e 5 plaatste Robben zich als ste voor de halve finale. E de Graaf - j. Manuputty 2-6 6-3 6- Rinzema - j. van der Geest 6-4 6-4. S. Snelders - G.van Reisenen 4-6 6-0 6-0, P. Brand - K Korenhof 6-3 6 4 dec: S. Berkhout I Bavelaar 6 3 6-4 hdc: der Lippe/ Geerlings - Barnhoorn/ Re 7-5 1-6 6-1, Van der Meer/ De Gi-- Buis/ Mellema 7-6 6-3, Lommerse/ Ende- ma - Van der HamStark 6-0 6-4, De Leur/ van Leeuwen - Engel/ Gravestein 6-3 4-6 6-3, Kusters/ Spierenbucg - De Graaf/ Uljee 6-1De la Rie/ Homan Oh/ Van der Mi 6-3 2-6 6-3, Blei|swi|k/Bleiiswijk - Van Plas/ Freke 7-6 4-6 6-1, Endema/ Van Wijk 00 OO-Ol 00 EURO Autosport •t Geest/ Pebesma 6-3 5-7 6-4. Barnhoorn/ Remerij lisserbroek HDC1 30+: Goossens/ Goossens - Van der Marei/ Dogger 7-5 5-7 6-3, Winkel aar/ Dekker Heemskerk/ Iterson 4-6 6-1 6 1. Pouwels/ Visser - Verhaar/ Langelaan 6-1 14 30-20 00 BRT 1 Sport 19 30-20 00 EURO Sportnieuws 20 00-21 00 EURO International Motor- 20 00-21 00 Super Go motorsports magé 21*00-23 00 EURO Atletiek IAAF GPin 21 35-22 05 BRT 2 Sport 22 15-22 30 Ned 3 Soort journaal 22 45-23 10 BRT 1 Sport 23 00-00 00 EURO Wielrennen Tour de France, samenvatting 23 10-23.40 Old 2 Die Sport Reportage met atletiek (GP in Londen), wielrennen (Tour de France) en tennis (Federation Cup) 23 25-23 50 Old 1 Sportsc 1URO Autc 00 40-01 05 TV 5 Le fournal du Tour de 01 00-01 30 EURO Motorsport magazine Jack Manuputty verloor in Voorhout van Erik de Graaf. FOTO •ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21