Leidsch Dagblad Inzet van politie in binnenvaart nabij Major verbindt lot aan 'Maastricht' Verlies 2.800 banen door verpakkingsconvenant i é5 s 6 m 21 'Ze zijn groter dan auto's' GOED NIEUWS VRIJDAG 23 JUL11993 OPGERICHT 1 /WAART 1860 NR. 40215 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Oorlogsdagboek 2 De elfjarige Zlata Fi- lipovic schreef een dagboek over haar leven in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Lagerhuis stemt over vertrouwensmotie londen Rtr-DPA-AP De Britse premier John Major, wiens populariteit een diepte punt heeft bereikt, heeft in het parlement de vertrouwenskwes tie gesteld. Major nam dit be sluit gisteren nadat twee amen dementen over ratificatie van het Verdag van Maastricht wer den verworpen. Het Lagerhuis stemt vanmiddag over de ver- trouwensmotie. Als Major mocht verliezen, dan zal hij ver vroegde verkiezingen uitschrij ven. Maar in regeringskringen wordt verwacht dat de premier de motie zal overleven. Het besluit van Major de ver trouwenskwestie te stellen, wordt beschouwd als een wan- Tonnen schade bij brand in stal en schuur Rijpwetering rupwetering marieta kroft Een uitslaande brand heeft gistermiddag rond twaalf uur de hooizolder van een stal aan de Ripselaan in Rijpwete ring volledig in de as gelegd. De stal en waarschijnlijk ook een nabijgelegen schuur moeten als verloren worden beschouwd. De schade loopt in de tonnen. De vermoedelij ke oorzaak van de brand is hooibroei. Het vuur ontstond op de hooizolder, waarin 5000 ba len hooi met een totale waar de van ongeveer 25.000 gul den lagen opgeslagen. De brand werd geblust door de 1 Miguel Indurain 84:18.09> 2 Alvaro Mejia op 4.28' j Zenon Jaskula op 4.42' Tony Rominger c Siarne Riis 5 op 5.41' op 12.08' Claedio Chiappu "op 14.19' 7 Andrew Hampsten op 14.35' e Johan Bruyneel 8 ,->5 op 16.30' n Ped'O Delgado op 19.21' («Vladimir Poelnikov 10,53: op 20.40' 20 min. 15 min 10 mm.5 min. HHt" rMil: algemeen kp0hp(j Eindelijk: opera! En dan nog een Wagner-opera. Wolken, mistflarden en de grote tenoren in het voorste gelid. Het was wél een och tendvoorstelling. Maar wat maakt het uit als er zoveel te genieten valt? Indurain wan kelde op zijn troon. Chia- pucci viel aan of hij nooit was weggeweest. Rominger fietste zich blind. En verder was het overspel, moord en doodslag. Mijn poes, die an ders alleen maar naar de zan geres zonder naam luistert, was niet meer voor de buis weg te slaan. 'Is dit nou wiel rennen, baas?', vroeg hij. 'Ja, jochie dat is het nou'. Einde lijk begreep-ie waar ik al een dikke twee weken mee bezig ben. De Aubisque. Dat was het dan. De Tour de France speelde zich dit jaar op don derdag 22 juli af. Tussen half twaalf en één uur. Daarna had de hele vertoning meer weg van een Finse operette. LOUIS FERRON hoopsdaad om alsnog steun te krijgen voor het regeringsvoor stel het Verdrag van Maastricht over Europese eenwording te ratificeren, zonder de omstre den sociale paragraaf. Die kost, volgens Major, de industrie veel geld en zou dus rampzalig voor de economie zijn. Het voorstel van de regering haalde gisteren met 316 stem men voor en 324 stemmen te gen geen meerderheid. Labour- leider John Smith sprak van „een nederlaag voor de regering en een ernstige afgang voor de premier." Eerder verwierp het Lagerhuis het amendement van de oppo sitie om in het Verdrag van Basisschool 3 De basisschool doet het niet beter dan de oude kleuter- en lagere scholen, zo blijkt nu de eerste lichting klaar is. Icarus -7 Dit weekeinde is I voor het laatst te zien hoe Icarus, een kunst werk van Koos van leeu wen, de aarde ontstijgt. Wielerzesdaagse De laatste wieler wedstrijd van Joop Riethoven in Leiden: de vierde etappe van de inter nationale avondzesdaagse. Tientallen verzoeken na uitspraak in kort geding Premier Major slaagde er gisteren niet in het Lagerhuis te overtuigen van de noodzaak om het Verdrag van Maastricht te ondertekenen, zon der de sociale paragraaf. foto epa Maastricht voor Groot-Brittan- vroegde verkiezingen te voorko- nië een sociale paragraaf op te men, omdat ze die waarschijn- 1, die de positie van de lijk zullen verliezen. Volgens werknemers moet verbeteren. De meeste leden van de rege rende Conservatieven waren te- opiniepeilingen komt de Con servatieve Partij in de kiezers gunst pas op de derde plaats na gen het voorstel van de opposi- de Labourpartij en de Liberale tie. Een groep rebellen binnen Democraten. De leider van de de Conservatieve Partij stemde dwarsliggende Conservatieven, wel voor de sociale paragraaf Bill Cash, zei nog niet te weten om zo het hele Verdrag van of hij Major zal steunen. Maastricht tegen te houden. Politici gaan er overigens van Omdat er een patstelling ont- uit dat het Verdrag van Maas- De roep om ingrijpen van de politie in het binnenvaart- conflict neemt toe, mede als gevolg van een vonnis van de president van de Rotterdamse rechtbank. Die bepaal de gisteren in kort geding dat 'een ieder die dat wil' recht heeft op 'hulp van de sterke arm'. Bij het landelijk meld punt van de politie in Driebergen kwam vrijwel meteen na die uitspraak een stroom telefoontjes op gang van be drijven die lading over water willen vervoeren. rotterdam anp-gpd stond tussen de 317 voorstem mers en de 317 tegenstanders moest de voorzitter van het par- tricht vroeger of later zeker ge ratificeerd zal worden. Als Ma jor aanblijft, wordt het verdrag lement, Betty Boothroyd, de geratificeerd, maar dan zonder drie-brandweerkorpsen van Alkemade, die grote moeite moesten hadden om water te krijgen. De sloten in de buurt zaten vol met modder. Het duurde twintig minuten voor dat er een goede verbinding was gelegd met de Kagerplas- sen. Een half uur na de mel ding had de brandweer het vuur onder controle. Het nablussen en het oprui men van het hooi duurde tot vanochtend zeven uur. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Ook kwamen geen giftige stoffen vrij bij de brand. Pagina 14: 'Daar gaat mijn oogst'. Familie uit Enkhuizen komt om bij ongeval BRUSSEL GPD Een verkeersongeluk op de weg tussen Antwerpen en de Belgi sche kust heeft gisteren het le ven gekost aan zeven mensen, onder wie een volledig gezin uit Enkhuizen. Het ongeluk ont stond toen een vrachtwagen in reed op twee auto's die stil stonden voor een rood ver keerslicht op een kruispunt in het Vlaamse dorpje Moerbeke- Waas. Het Nederlandse gezin, be staande uit vader, moeder en hun dochters van 13 en 11 jaar oud, kwam om het leven toen hun auto door de vrachtwagen werd meegesleurd en direct in brand vloog. Een Spaans mini- busje werd door de aanrijding in een gracht naast de weg ge-" duwd, waarbij twee mensen omkwamen. Een 4-jarig Spaans kind overleed later toen het met zware verwondingen naar het ziekenhuis werd overgebracht. De chauffeur van de vrachtwa gen kwam er met enkele bot breuken van af. Lijk aangespoeld tussen Katwijk en Noordwijk Op het strand tussen Katwijk en Noordwijk is gisteravond hét stoffelijk overschot van een man aangespoeld. De man was slechts gekleed in een zwem broek. De rhan werd gevonden door voorbijgangers. Het li chaam is afgevoerd naar het mortuarium in Noordwijk. De politie kon de identiteit van de man vanochtend nog niet bekendmaken. Het ging om een blanke man van 60 tot 70 jaar oud. Hij had een lengte van 1.77 meter, donkerblond grij zend haar en een kaal voor hoofd. De politie stelt een nader on derzoek in. knoop doorhakken. De socialis- te stemde tegen het amende ment van haar eigen partij, om dat zij niet voor een voorstel wilde stemmen, waarvoor geen duidelijke meerderheid was. Waarnemers menen dat de rebellerende Conservatieven vanmiddag hun vertrouwen aan Major zullen geven om ver- kde sociale paragraaf. Mochten er vervroegde verkiezingen ko men, dan is de kans groot dat Labour die wint en dan wordt Maastricht zeker ook geratifi ceerd, maar dan mét de para- Pagina 5: Betty Boothroyd: streng maar rechtvaardig. Rechter Ter Kuile gelastte dat actieleiders Veuger en Seine 'al les in het werk moeten stellen' om vrije doorvaart mogelijk te maken van een cokestransport van Bom naar de centrale in Sluiskil. Over hun maatregelen moeten zij dagelijks verslag uit brengen. Dit op straffe van 25.000 per 'nalatigheid'. Ook bepaalde de president, dat duwbakexploitant Eurobuik het transport moet uitvoeren. De kapitein van de al geladen duwboot Jumbo voer nog niet uit omdat hij geweld en bedrei gingen van actievoerders vreest. ,De rechter verwierp het beroep van Eurobuik en de kapitein op overmacht. In Temeuzen was het gister avond even spannend toen bur gemeester Barbé eiste dat de schippers doorgang van zeven geblokkeerde schepen mogelijk zouden maken. Hij stelde een actie van de ME in het vooruit zicht. Tot een treffen kwam het niet. Barbé heeft aangekondigd dat vandaag één schip onder politiebegeleiding gaat varen. In een brandbrief aan pre mier Lubbers eiste gisteren het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) gedwon gen sluiting van de schippers- beurzen en onmiddellijk vrijge ven van de markt, als de blokka des voortduren. Politiek waren er donderdag kleine licht puntjes in het conflict. Zo wil bemiddelaar oud-premier Bies heuvel volgende week een voor stel op tafel leggen dat zowel voor minister Maij als voor de actievoerende binnenschippers acceptabel is. Maij zelf sprak gisteren in Brussel met EG-commissaris Matutes van transport over de marktordening in de Europese binnenvaart. Maij toonde zich optimistisch over de uitkomst, Matutes was voorzichtiger. Maij verwacht dat op de vergadering van de EG-ministers van ver keer (28 september) een besluit kan worden genomen over een marktordening op basis van een concept-voorstel dat er al ligt. Vandaag zou in Breda een tweede kort geding over de ac ties dienen. Rederij De Beijer eist een verbod van de acties en opheffing van de blokkade voor de Volkeraksluizen bij Willem stad. Hij heeft een 'blokhoofd' en een actievoerder gedaagd als 'aanstichters'. leiden „Mama, moetje kijken. Ze zijn groter dan auto's." Het Leidse meisje heeft nog nooit een olifant in het echt gezien en nu lopen er plotseling vijftien achter elkaar vlak voor haar neus over de Willem de Zwijgerlaan. Het zijn de olifanten van Flavio Togni, de vermaarde dompteur van het American Circus dat tot en met zondag op het terrein van de Groenoordhallen staat. Het was ook een imposant ge zicht, de stoet grijze dikhuiden. Een lang lint van auto's maakte de kleine kudde een wandeling door de stad. Die bleef op de doorgaans zo drukke verkeersader gehoorzaam begon op het goederenterrein van de NS aan de Haagweg achter de slenterende dieren rijden. En aan de kant fietsten tientallen Leidenaren met de olifanten op. Per trein was de grote circusattractie om twaalf uur 's middags aangekomen in Leiden. De dag daarvoor stalen ze nog de show in Haar lem. Om de stad lekker te maken voor de voorstellingen, Onderzoek naar effecten afspraken minister en industrie Jn de papier- en kartonindustrie gaan%zeker 2.8Ö0 banen verlo ren. Oorzaak daarvan zijn de af spraken die de overheid met het bedrijfsleven heeft gemaakt over het beperken van verpak kingen. Het verlies aan werkgelegen heid blijkt ruim twee keer zo groot als tot dusver werd veron- dersteld. Er was rekening ge houden met het verdwijnen van 1.000 tot 1.300 banen. Tegen over het' verlies aan werkgele genheid in de industrie staan 550 nieuwe banen in de dienst verleningen recycling. De afspraken zijn gemaakt tussen minister van milieube heer Alders en de Stichting Ver pakking en Milieu, waarin de papier- en kartonfabrikanten zijn verenigd. Ze werden in mei 1991 vastgelegd in het zoge noemde Verpakkingsconve nant. Doel is dat in het jaar 2000 de hoeveelheid verpakkingen is teruggedrongen tot tien procent onder het niveau van het jaar 1986. Volgens het Instituut voor Toegepaste Milieu-Economie (TME) is bij de ondertekening van het convenant geen reke ning gehouden met de gevolgen voor de werkgelegenheid. Het instituut heeft de effecten van de afspraken onderzocht in op dracht van de vijf FNV-bonden die bemoeienis hebben met de karton- en papierindustrie. Wanneer de verhoudingen in de markt van de verpakkingsin dustrie tot het jaar 2000 blijven zoals ze, nu zijn, verdwijnen in de papier en karton 2.800 ba- HET WOORD IS AAN Lea Cousin Vakantie: korte periode tussen plannen en herinneringen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Gesprek van de zomerdag 16 Info18 RTV Show - Sport HET WEER Af en toe zon Wolkenvelden en eerst nog wat motregen. Later op de dag ook nu en dan zon. Middagtemperatuur van 19 graden in het noorden tot 23 in het zuiden van het land. Zuidwestenwind, matig, kracht 3 a 4, aan de kust later mogelijk af en toe krachtig, 6. Oegstgeestenaar wereldkampioen in Optimistklasse Mats Hellman uit Oegstgeest is voor de kust van Menorca we reldkampioen zeilen in de Opti mistklasse geworden. In de laatste race moest de 13-jarige zeiler in de buurt van een Ar gentijn blijven, om eerste te blijven. Hellman had twee races gewonnen, een zesde en een veertiende plaats bereikt. Aan het WK deden 41 landen mee, met in totaal 180 zeilers. Slechts de helft van het aantal boten mocht deelnemen aan het echte kampioenschap, zo dat kwalificaties nodig waren. Mats Hellman, lid van water sportvereniging Braassemer- meer, en de vier andere Neder landse zeilers plaatsten zich voor het hoofdtoernooi. Lcidsch Dagblad j v.-? iifr So> gg jü» ter l niiiliiilY uur - Nieuwe abonnees ontvangen de krant de eerste 2 weken gratis. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik i nu een abonnement. Voorletter Postcode:, i Plaats. i voerde via Morsweg, Stationsplein, Schipholweg e Willem de Zwijgerlaan naar de Groenoordhallen. foto loek zuiderduyn Tel.: Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch 28.75) j Q Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) 0 automatisch 82.85) Nr. bank/giro: Handtekening: nen, grotendeels als gevolg van de afspraken, zo heeft TME be rekend. Hergebruik van verpak kingen vraagt volgens TME om uitgebreide inzamelsystemen. Die zorgen voor nieuwe werk gelegenheid. Per saldo komt het totale verlies aan werkgelegen heid zo uit op 2.250 banen. aar Uiriich Dagblad, Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1