Ik had veel eerder moeten afstappen' Eerherstel voor Chiappucci in Pau UT B' ONCE: een Belg als troost Tour de France VRIJDAG 23 JUL11993 CIJFERS Zeventiende etappe, Tarbes - Pau 1. Chiappucci (Ita), 189,5 km in 5.05.33 gemiddelde 37,309 km/u, 2. Ghirotto (Ita), 3 Unzaga (Spa), 4. Riis (Den) 1 17,5. Ekimov (Rus) 1.21,6. Dojwa (Fra), 7. Skibby (Den) 1.24, 8. Museeuw (Bel), 9. Sciandri (Ita), 10. Colage (Ita). 11Simon (Fra), 12. Perini i (Ita), 13 Jaskula (Pol). 14. Faresin (Ita), 15 Mejia(Col), 16. Bölts (Dui), 17. I Claveyrolat (Fra), 18 Poelnikov (Oek), 19. Delgado (Spa), 20. Rué (Fra), 21 j Virenque (Fra), 22. Chiesa (Ita), 23 I Roche (Ier), 24. Sörensen (Den), 25. j Alcala (Mex), 26. Lino (Fra), 27. Indu- rain (Spa), 28. Bruyneel (Bel), 29. Ro- minger (Zwi), 30. Alonso (Spa), 31 Millar (GBr), 32. Hampsten (VSt), 37 Bugno (Ita), 59. Bouwmans 18.53,73. Talen, 76. Van den Akker, 81 De Vries, 83. Abdoesjaparov (Oez), 104. Jakobs, 106. Cordes, 109 Mulders, 115. Den Bakker. 119. Maassen, 133. Nijdam 33.55,136. en laatste Nelissen Niet gestart. Breukink (Ned) Opgave: Jalabert (Fra). Algemeen klassement: 1. Indurain 34,18.09, 2. Mejia4.28, 3. Jaskula 4.42, 4. Rominger 5.415. Riis 12.08, 6 Chiappucci 14 19, 7. Hamp sten 14.35, 8 Bruyneel 16.30,9. Del gado 19 2110. Poelnikov 20.40,11 Antonio Martin (Spa) 24 19,12. Doj wa 25.27, 13. Faresin 25.44,14. Conti (Ita) 26.16,15. Rincon (Col) 26.19,16. Roche 26,37,17. Elli (Ita) 30 10,18. Unzaga 31.44,19. Virenque 31.51 20. Madouas (Fra) 34.0121Vona (Ita) 34.08, 22. Millar 36 18,23. Echa- ve (Spa) 37.17,24. Mauleon (Spa) 37.32,25. Bugno 37.50,26. Bölts 39.17, 27. Claveyrolat 41.09,28 Alca la 43 .35, 29. Hamburger (Den) 46.20, 30. Penni 47.54,45. Bouwmans 1.18.02,51De Vries 1.30 05, 78. Van den Akker 1.58.59,82. Abdoesjaparov 2.01.5192. Den Bakker 2.10.15,110. Maassen 2.26.43,118. Cordes 2.33.47,119. Talen 2.33.49,128, Ja kobs 2.49.'16,129:. Nelissen 2.49.56. 130. Nijdam2.50 13,134. Mulders 2.58.30,136.enJaatste Van Hooy- donck (Bel) 3.23.48. Dagploegenklassement 1. ZG Mobili 15.19.27, 2. Carrera, 3 Clas, 4. Ariostea 1.17, 5. Festina 121, 6. Novémail, 10. TVM 1 24,16. Word Perfect 36.22. Algemeen ploegenklassement: 1. Carrera 253.06.10, 2. Clas 46.07, 3. Ariostea 47 16,4. Festina 1 03.03, 5. Banesto 1 08.10,6. GB MG 1.08.18, 13. TVM 2.18.29,18. WordPerfect 4.38.51. Puntenklassement: 1. Abdoesjaparov 228,2. Sciandri 131, 3. Museeuw 130, 4. Indurain 124,5. Riis 119,6. Capelle (Fra) 116,7. Mon- cassin (Fra) 115, 8. Rominger 111,9. Simon 109,10. Fidanza(lta)94, Bergklassement: 1Rominger439, 2. Chiappucci 295, 3. Rincon (Col) 286,4. Indurain 238, 5. Virenque 190, 6. Mejia 187, 7. Cas- sani (Ita) 155, 8. Jaskula 150,9. Sierra (Ven) 136,10. Riis 108 De Tourrêhnei' heeft een haat-liefcie- verhoiidiag met zijn biaon. Hij moer beslist meer dan een liter water drinken tijdens de etappe, maar alleen al de halve liter van een. gevulde bUlon weegt, zeker bergop, als lood. liet gewicht van de ge middelde racefiets in de Tour bedraagt slechts acht a negen kilo. De constructie van een nog lichtere fiets zou ten koste gaan van de stijfheid vah het frame. Zo'n fiets zou gaan zwabberen en vooral op slechte wegdekken en in snelle afdalingen le vensgevaarlijk zijn. Boven op die acht kilo komt soms nog een volle kilo van twee gevulde bidons, een forse ge wichtstoename. De renner wil dat overgewicht zo snel mogelijk kwijt en moet daarvoor goed calculeren. Eén gevulde bidon bij grote inspanningen is te weinig. Te snel drinken is slecht voor het lichaam en te wei nig in reserve houden is on verstandig. Drinkwater aannemen van toeschou wers draagt een zeker risico. Daarom wordt er onderweg nogal gesmeten met volle, halfvolle en lege bidons. En dan maar hopen dal de ploegleiderswagen met volle bidons snel weer in de buurt komt. THEO VAN DER KAAJL PAU DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Waar gebeurd, een motorrijder die is gelost door een fietser. Gisteren, in de afzink van de Tourmalet, een klassieke Pyre- neeën-piek in het parcours van de Ronde van Frankrijk. Daar moest een motard van het ra diostation Europe 1 het wiel van Miguel Indurain laten gaan. „Terwijl ik toch 115 op de tel ler had staan," bibberde de man in Pau nog na. De afdaling van Indurain was, met alle res pect voor het eerherstel van Claudio Chiappucci, het hoog tepunt van de laatste loodjes in de bergen. De Spanjaard spotte met de logica van de zwaarte kracht, dook als een havik in z'n overdrive het dal van Luz-Saint- Sauveur in en greep tijdens die bloedstollende, supersnelle duikvlucht twee prooien bij hun kladden. Hun namen: Tony Rominger en Zenon Jaskula. Zij hadden op weg naar de top van de Tour malet nog een laatste, vermetele poging ondernomen de Spaan se wielerleider aan het wanke len te brengen. En durain kon vooi ze ronde zijn naaste c ten niet volgen. Haakte af en kwam 50 seconden later boven. Negen kilometer later had hij deze plooi, die even een golfje van opwinding door de volgers karavaan deed gaan, echter al weer glad gestreken. Ging, ge holpen door 80 kilo lichaamsge wicht, per 1000 meter tussen de vijf en zes seconden sneller naar beneden dan Rominger, die zich toch ook als een steen naar beneden liet vallen en tussen deze enerverende bedrijven door Jaskula had losgereden. Kamikaze Indurains achtervolging had veel weg van een kamikaze-ac tie, maar was het geenszins. In durain geniet de reputatie van één van de beste dalers van het peloton en die faam maakte hij meer dan waar. De Bask was ook geen moment in paniek ge raakt toen de gekromde ruggen van Rominger en Jaskula, aan vankelijk vergezeld van Chiap pucci, Millar, Rincon en Unza ga, steeds verder van hem weg dansten. Indurain: ,,Ik wilde me niet forceren en bleef gewoon mijn eigen tempo draaien en werd daarbij goed gesteund door Gorospe. Ik vertrouwde volledig op mijn kwaliteiten als afdaler." Nadat Indurains zijn razend snelle correctie had uitgevoerd, achtereenvolgens de Pool en Zwitser tot de orde had geroe pen, mocht Chiappucci een nummer opvoeren. De kleine Italiaan, die altijd het onderste uit de kan wil, maar ook vaak het deksel op z'n neus krijgt, zag zijn mentale veerkracht be loond met een dagprijs. „Leuk voor hem," 'gaf Indurain zijn kwelgeest uit het verleden een aai over diens ravenzwarte bol. „Het is een bewijs dat hij nog altijd tot de betere renners van de Tour behoort, die echter in de tweede week aan een inzin king ten prooi is gevallen." Pottebak Chiappucci verloor eerst dik vijf minuten in de individuele tijdrit rond het meer van Madine, en ging vervolgens op de Galibier de pottebak in. Op zijn favoriete terrein moest hij nog eens bijna negen minuten inleveren bij In durain en was zijn gele droom over en uit. „Ik beleefde daar mijn slechtste Tourdag ooit. Mijn benen waren opgeblazen. Ik denk als gevolg van het ver schrikkelijk hoge tempo in de eerste week. Negen dagen is er volle bak gereden." Waar een andere campionisso, de ook diepgevallen Bugno, het verder wel geloofde, probeerde de luis in de pels van het peloton er nog het beste van te maken. Dat moet 'Calimero' inder daad worden nagegeven. Zijn mentale veerkracht bracht hem de afgelopen dagen stukje bij beetje terug in de top van het klassement. In de Pyreneeën behoorde Chiappucci tot de zeldzame aanvallers, hoewel hij nimmer tot zijn hoge niveau van afgelopen jaren reikte. Zelf wenst de Italiaan dat genuan ceerder te zien. „Ik denk dat het probleem is dat ik op hetzelfde niveau ben gebleven, terwijl an dere renners, zoals Rominger, Jaskula en die jongens van Mo torola enorm zijn gegroeid. Om van Indurain maar te zwijgen." Samen met zijn land- en ex- ploeggenoot Ghirotto en Ro- mingers Spaanse vazal Unzaga, moest hij zich liefst 120 kilome ter uit de naad rijden. De winst die bergop (Aubisque) was ver kregen, kwam in de lange uit loop naar het Zuidfranse stadje, waar 9092voor de 50ste keer het finishdoek was neergehangen, flink onder druk. Dat gebeurde door toedoen van de Ariostea's, die de vijfde plaats van Bjarne Handjes omhoog voor Claudio Chiappucci. foto Reu Riis verdedigden. Dat lukte. Chiappucci bleef op 6 steken. Het mocht de pret bij hem niet drukken. „Ik heb hier revanche op mezelf genomen, dat is voor mij het belangrijkste. Deze overwinning heeft mijn Tour gered." Erik Breukink zit alweer thuis in Kalmthout Ploegleider Manoio Saiz verloste Erik Breukink gisteroch tend uit zijn lijden. 'Ga maar, wat voor zin heeft het nog.' En Erik de ontredderde, ziek van de pijn in z'n knie, ging. Andermaal via de zijdeur. Zoals vier jaar geleden in de Pyreneeën, zoals twee jaar geleden toen het intralipid- schandaal de zieke PDM-ploeg uit de Tour smeet. Gister avond kwam hij thuis in Kalmthout. KALMTHOUT GPD Echtgenote Gea haalde hem na een rit vol hindernissen en ver tragingen in het Franse Lille van het vliegveld. Vier dagen eerder dan verwacht. Een illusie een plaats bij de eerste tien ar mer, als 29-jarige slechts één zekerheid rijker: de Tour win nen, nee, dat is voor hem niet weggelegd. Zeker niet zolang Miguel Indurain de scepter zwaait over La Grande Bouclé. Definitief weggeëbd is de eu forie van '90, het optimisme dat Nederland na Jan Janssen en Joop Zoetemelk andermaal een Tourwinnaar in z'n armen zou mogen sluiten. Een herinnering. 24 Juli 1990. Erik Breukink op de Grote Markt in het Westbrabantse Bergen op Zoom. Duizenden fans gaan uit hun bol om hun idool te huldigen met zijn derde plaats achter Greg LeMond en revelatie Claudio Chiappucci. „Ik wil jullie bedanken, dit had ik niet verwacht. Wat moet dat wel niet zijn als ik ooit eerste zal worden. Ik verwacht dat jullie de kerktoren dan geel zullen schilderen." En ploegleider Manfred Krikke, destijds: „Erik, dat is een toekomstig Tourwin- Gevallen Krikke is inmiddels een 'geval len wielerprofeet.' AI lang en breed, als slachtoffer van de in- trapalid-affaire, van het wieier- toneel verdwenen. Breukink niet. Die beseft wel dat Romin ger en Indurain voorlopig on genaakbaar zijn, maar wil nog niet toegeven. „29. Dat is toch geen leeftijd om te zeggen 'het is definitief over. Ik mag nog twee, drie jaar ambities koesteren. En, een wielersei- zoen is meer dan de Tour. We zitten van februari tot oktober op de fiets." Maar voor winst van het Cri terium International en de Ron de van Asturië werd Breukink natuurlijk niet naar Spanje ge lokt met zakken vol peseta's. ONCE, dat hem tegen een vor stelijk jaarsalaris van twee mil joen contracteerde, wilde hem koesteren als tere bloem die fei telijk pas in juli mocht ontlui ken. Daar in het Franse hoogge bergte, omringd door een be hoorlijke ploeg die hem in de buurt van Indurain moest hou den. Een dag voor de proloog sloeg het noodlot echter toe. Tijdens de training 'toucheerde' een on voorzichtige Franse automobi liste Erik Breukink. Hij kwam op z'n knie terecht. Aanvankelijk leek de schade mee te vallen. Weliswaar klaagde hij over pijn, mqar hij kwam de eerste week, zoals hij zelf zegt 'goed door.' „Het was dragelijk en de dokter zei dat er weinig aan de hand was. Diverse keren kreeg ik een injectie om de ontsteking in de knie tegen te houden." Maitre Donderdag 8 juli liet hij nog we ten 'dat het ergste voorbij was.' En maandag 12 juli, bevestigde hij die woorden met een tijdrit waarin hij slechts 2.22 toe moest geven op de maitre van de chrono, Indurain. Waarom zo weinig? „Ach, je rouleert. Trapt lekker rond, licht. Er wa ren momenten dat ik helemaal niets voelde." .De opleving was van korte duur. In de Alpen knakte de 'bloem' Breukink. Hoewel. In de tiende etappe verloor hij 3.22. „Daarmee was ik niet eens zo Erik Breukink is weer thuis bij z'n Gea. Voorlopig zal hij de fiets in de schuur laten staan. ongelukkig." Maar een dag later 9.47 minuten. „Dat was een re actie op de eerste Alpenetap- pe." Vanaf die tweede bergetappe ging het met Breukink snel bergafwaarts. „De pijn werd steeds erger," vertelt hij. „Elke keer als ik druk moest zetten, moest staan op de trappers, kreeg ik pijnscheuten in die knie. Waarschijnlijk veroorzaakt door een zenuw die dwars over de knieschijf loopt." Wat zich aanvankelijk als een kleine blessure liet aanzien, groeide uit tot een dagelijks te rugkerende marteling. „Ik ging anders op de fiets zitten. Nam een andere houding aan om die knie te ontlasten. Nu voel ik ook mijn'n andere knie, mijn rug." Na de Alpen dacht Breukink op het vlakke even te kunnen herstellen. Maar het werd er niet beter op. „Ik heb afgezien. Vreselijk. Waarom ik ben door gegaan? Ik had geen moraal meer. Was voortdurend met die knie bezig. Achteraf gezien had ik beter eerder uit kunnen stap pen. Ik heb het zaakje gefor ceerd. Maar uit de koers ver dwijnen, dat ligt niet in m'n aard. Zo'n beslissing neemt de ploegleiding." Die zag hem gisterochtend, na dat de Pyreneeën de frêle cou reur nog verder hadden ge sloopt, met een van pijn ver trokken gezicht opstaan. Met in de achterzak de resultaten van Breukinks bloedtest („Het ijzer gehalte in m'n lichaam bleek tij dens de tweede test danig ge zakt"), hakte Saiz de knoop door. Zodat Breukink („Dit is min der erg dan twee jaar geleden met PDM") de laatste dagen van de Tour thuis via de televi sie moet volgen. Vandaag zal hij enkele 'bekende' artsen consul teren. Die zullen zijn knie eens goed onder de loep nemen. In de Tour is dat niet gebeurd. Zelfs geen röntgenfoto werd er van het pijnlijke gewricht ge maakt. Vandaar dat Breukink geen termijn durft te noemen voor zijn terugkeer in het peloton. „Normaal gesproken zou ik de Ronde van Burgos rijden. Nu? De eerste week laat ik alle crite riums schieten (dat betekent dat hij de Ronde van Noordwijk, aanstaande woensdag, niet rijdt, red.). Daarna? Ik weet het niet." PAU PETER OUWERKERK Het gaat goed met Miguel Indurain, dat is duidelijk. Bekend beeld onderhand uit de Tour. GPD-VERSLAGGEVER Het zou het AC Milan van de Tour 1993 worden. ONCE, de miljoenenploeg van het Spaans natio nale blindeninstituut. Omhoog gevoerd door Ma noio Saiz, de ex-juniorencoach van Spanje. Het scenario lag klaar, hoefde alleen nog maar te worden uitgevoerd. Breukink en Zülle vooraan in de proloog. Hoofdprijs in de ploegentijdrit. Jalabert een week lang in het geel. Breukink en Zülle via de Madine-tijdrit dicht achter Indurain. Jalabert de groene trui. Breukink of Zülle op het podium, ten minste toch in de top-5. Maar de- enige menselijke machine in deze 80ste Tour blijkt Miguel Indurain. Voor ONCE rest slechts de deceptie. Een gehalveerde ploeg: na Stephens en Leanizbarrutia (ritten 13 en 14), gisteren in rit 17 het niet-starten van Erik Breu kink en de opgave van Laurent Jalabert, vorig jaar nog ritwinnaar en groene trui. De enige troost is een Belg: Johan Bruyneel. goed voor de dagtriomf in Amiens, hoogtepunt na de waarschijnlijk meest atletische prestatie van deze ronde 17 kilometer solo tegen een in recordtempo jagend peloton. Manoio Saiz keek niet vrolijk gistermorgen op de Place Marcadieu in PyTeneeën-stadje Tarbes. Hij had zojuist een 'Eric adieu' achter de rug. De ploegarts van ONCE, Nicolas Terrados, had nog eens naar de linkerknie van de Nederlandse kam pioen gekeken, en de diagnose gesteld dat het on verantwoord was verder door te gaan. Het geluk heeft ONCE niet op het wiel gereden in de afgelopen weken. Een aanrijding op Breu kink nog voor de Tour begonnen was; pech op een fataal moment in de ploegentijdrit en de val van Zülle door een toeschouwer daags voor de eerste grote tijdrit. Al het bravoure, waarmee naar de Tour was gelonkt, was stukje bij beetje ver dwenen. Pech Dat is één kant van het verhaal. Tegen blessures en pech kun je weinig uitrichten. Ook als aanstor mend, wetenschappelijk geschoold ploegleider niet. Maar alleen tegenslag aanvoeren, is wat goedkoop. Feit is tevens, dat Saiz met heel zijn vernieu wende aanpak ook geen antwoord heeft geweien op 'het verschijnsel-lndurain', daarin royaal ach ter bleef bij Vuelta-winnaar Tony Rominger. Verkeerd voorbereid? Verkeerd geprogram meerd? Verkeerd 'geprepareerd'? Saiz blijft, als al zijn collega's, schimmig. Zegt zelfs nog 'niet onte vreden te zijn'. In het land der blinden... ONCE reed een goeie Ronde van Spanje, won er vijf ritten en scoorde met Zülle lange tijd hoog in het klassement. Tót een val in een afdaling de ambitieuze Zwitser vroegtijdig het zwijgen opleg de. Brètigny sur Orge Zaterdag 24 juli, 19de etappe Bretigny-sur-Orge-Montlhery, individuele tijdrit over 48 km: Voor wie zijn klassement nog wil verbeteren ligt onder Pan/s de laatste kans. Het parcours is grotendeels vlak. Wie er op de Cote de Bris-sous-Forges (1.3 kilometer klimmen tegen een stijgingspercentage van 5 4°0) en de Cote de l'Escargot (1.2 km tegen 5%) in slaagt een flinke versnelling te trappen, zit goed. Indurain lijkt hier zijn meesterschap te gaan bevesti gen. TOURENTELLER Zeventiende etappe, Tarbes- Pau: 0 km. Om 10.57 uur vertrekken 137 renners in Tarbes. Breukink ontbreekt. Hij heeft besloten niet te starten. Op het pro gramma staan de laatste Pyre- neeën-cols: Tourmalet (buiten categorie) en d'Aubisque (eer ste) 9 km: Vluchtpoging Declercq en Roscioli. Ze verwerven niet meer dan 0.10 30,5 km: Tussensprint in Sam- te-Mane-de-Campan 1. Decle rcq, 2. Colage, 3. Capelle 31 km: Voet Tourmalet. Pen- sec, Gonzalez Arrieta, Bölts, Millar, Mottet en Hampsten hebben voorsprong van 0.21. Jalabert ploegmakker van Breukink, geeft op 32 km: Groepje teruggepakt, Vona, Chiappucci, Unzaga en Rincon aan de haal 36 km: 79 renners, onder wie Rominger, Bugno, Hampsten, Mejia, Riis, Jaskula, Millar, Un zaga, Rincon, Chiappucci en Vona hebben zich afgeschei den. 43 km: Vi/f kilometer van de top zijn Rominger, Unzaga, Rincon, Chiappucci en Jaskula 45 km: Drie kilometer van het hoogste punt heeft Chiappucci 0.25 achterstand opgelopen op Rominger, Unzaga, Jaskula en Rincon. Peloton met Indurain volgt op 0.35. 48 km Op de top heeft het kwartet 0.35 op Chiappucci, 0 50 op Indurain en de rest 58,5 km: Indurain passeert Jas kula en sluit aan bq Rominger. 66 km: Aanval Chiappucci, Un zaga en Ghirotto volgen 105,5 km Op de top van de Soulor hebben de drie leiders 4.35 115 km Top Aubisque: Voor sprong Chiappucci, Unzaga en Ghirotto 5.20. 127,5 km Voorsprong gedaald 4.40. 132 km: In Laruns weer 5.40 151 km: Ariostea bepaalt het tempo van het peloton, verschil slinkt met twee minuten 189,5 km Chiappucci verslaat Ghirotto en Unzaga in de sprint. Indurain blijft leider Nieuwe Zülle PAU GPD Jesper Skibby en Bo Hamburger hebben hun contract bij de ploeg van Cees Priem (TVM) met twee jaar verlengd Skibby was etappewinnaar in Evreux, terwijl Hamburger met zijn 23 jaar één van de betere jongeren is in deze Tour Verder heeft TVM per 1 januan een Zwitser se amateur gecontracteerd Het is de 25-jarige Roland Meier, die in het land der Helveten doorgaat voor een type Zülle. Ned 3

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19