'Die agente heeft gewoon veel geluk gehad' applaus' Kleine luchtvaartbedrijven zijn boos op inspecteurs van de RLD 'Wie het rotst loopt, krijgt het meeste Meer taken voor provincies Het Gesprek van de Zomerdag Martini houdt het voor gezien Wiggle writer niet aan te slepen VRIJDAG 23 JUL11993 972 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356439, PLV.-CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071 -356442 Welke van de volgende twee le zingen spreekt u het meest aan? Lezing 1: De dappere Engels man met een uitzonderlijk groot rechtsgevoel bedacht zich geen ogenblik. Hij wierp zich bovenop booswicht die de poli- tie-agente onder schot hield en schakelde hem met een simpele messteek uit. Hiephiephoera! Geef die man een lintje en een' dikke beloning. Zo'n man ver dient het niet vervolgd te wor den. Lezing 2: De Engelsman stortte zich op de dief die de politie agente onder schot hield en schakelde hem met een mes steek uit. Dat gaat natuurlijk niet zomaar. De rechter moet binnenkort bepalen of de En Er gaat geen zomer voorbij of er wordt een speelgoedtrend ge boren of herontdekt. U kent het wel: ineens worden de knikkers weef van zolder gehaald en is er geen kind die zich niet aan een spelletje waagt. Dit jaar echter geen knikkers. Het motto van nu lijkt te zijn 'alles voldoet als het maar fel gekleurd is'. De 'supersoaker' het beruch te waterspuitkanon in neontin- ten staat nog steeds nummer één, zegt een verkoopster van speelgoedzaak lntertoys aan de Leidse Haarlemmerstraat. Maar ja, die kennen we al van vorig jaar en is dus eigenlijk niet inte ressant. Nee, dan deze: de wig gle writer, vrij vertaald bibber- pen. „Schudt en wiebelt bij het schrijven", meldt de verpak king. „Niet aan te slepen", aldus een lacherige verkoopster. En dan plechtig: „Wij noemen hem Vibrator." Inderdaad, hoewel voor kinde ren onschuldig vermaak, blijkt deze felgekleurde forse vibre rende pen voorzien van batterij volwassenen vooral op ondeu gende gedachten te brengen. Dat valt althans af te leiden aan de giechelige reacties op het schrijfgerei. Een reactie die ook door de Sas- senheimse Anita van der Veer gelsman hiervoor wordt ver volgd of niet. Zo hoort dat te gaan in een rechtsstaat. We nemen aan dat u nog steeds in een stevig debat verwikkeld bent met uw vrienden en ken nissen. Met als hoofdvraag: mag een buitenstaander op een dus danige, gewelddadige wijze het recht in eigen hand nemen? Het hart zegt 'ja, dat mag', het ver stand zegt 'dat gaat zomaar niet'. Is het niet veel zinniger om ons eens af te vragen of de sterke arm der wet de in werd bespeurd, toen haar ver- jaardagsgasten de bewuste pen op tafel zagen liggen. „Het is éi- genlijkeen raar ding", geeft Anita ook zelf toe. „Mijn zus en haar vriend moesten er toch wel om lachen toen ze het zagen. Mijn man trouwens ook toen hij het speelgoed kocht in de win kel." Haar dochter van drie-en-half ziet de wiggle writer echter al leen als pen. „Kinderen hebben niet van die bijgedachten, die denken nog niet zo", aldus Ani ta. „En mijn dochter maakt er prachtige tekeningen mee. Ik zelf gebruik hem ook, voor het schrijven van verjaardagskaar ten. Dat gaat prima." En toch: „Ik kan me voorstellen dat er ouders zijn die zo'n ding beslist niet kopen. Mensen die een beetje preuts zijn. Al ziet een kind zo'n pen alleen als pen, de ouders maken toch uit wat er als speelgoed in huis komt." In de verkoopcijfers komt een der gelijke huiverige opstelling van ouders niet naar voren. De ver koopster van lntertoys: „We lo pen de hele dag het rek bij te vullen." De vierjarige Suzanne Martens uit Leiden is sinds kort de trotse bezitster van een bibberpen. Haar moeder: „Het buurmeisje menging van buitenstaanders wel op prijs stelt? „Daarover wordt hier vaak ge praat", zegt persvoorlichter C. Jongh van het korps Hollands Midden. „Nu dus ook. Hoe hier over die actie wordt gedacht? Als je de krant moet geloven, is het allemaal geweldig wat die Engelsman heeft gedaan. Kijk, dat het een oud-commando is heeft-ie natuurlijk mee. Maar het had ook anders kunnen af lopen. Wij zeggen altijd: hang nooit de held uit. Het schijnt vertelde erover. Ze had het over een pen met allemaal kleurtjes die scheef schrijft. 'Scheef?', zei ik nog, 'da's niet best, dan moet je hem terugbrengen'. Maar nu begrijp ik wat ze bedoelde." Ook de zogenaamde 'trapveer' doet het overigens goed bij ln tertoys. Een gatchet dat al jaren in de omloop is maar dit jaar in vernieuwde versie plastic in de kleuren van de regenboog vreselijk goed verkoopt. Niet al leen kinderen maar ook volwas senen blijken trek te hebben in zo'n speeltuigje dat vanzelf de trap afloopt. Bij Speelgoedpaleis Bart Smit hebben ze dezelfde ervaringen als bij hun concurrent. „De bib berpen, de supersoaker, model len 50, 100 en 200. Daar hebben we er geen een meer van in de winkel. Alles is verkocht. Ia en dan verder: de kooskins. Dat zijn van die kleine poppetjes ge maakt van rubberdraadjes. Een soort pompon-idee. Eigenlijk kun je vooral zeggen dat die dingen die op televisie verschij nen heel goed verkopen. Je ziet die reclames nooit? Dan moetje 's ochtends eensjdjken naar Te- lekids." ANNETVAN AARSEN dat hij met een zakmes een man met een pistool heeft over meesterd. Het was dan wel een gaspistool, maar toch... „Spring er alsjeblieft niet tus sen, zeggen wij. Dat is levensge vaarlijk. Je wint het nooit van een pistool. Wij adviseren zo snel mogelijk de politie te bel len, kentekens te noteren, te zorgen voor een goed signale- ment. Alleen ging dat in dit ge val natuurlijk niet. De politie was al ter plekke. Maar dit was natuurlijk een uitzonderlijk ge „Zo, effe een sjekkie draaien hoor", zegt Leidenaar Kees Ver- straaten als hij nog maar enkele kilometers van de meet bij ge bouw De Vereeniging in Nijme gen is en de Waalbrug al in het vizier heeft. „Ja joh, ik heb im mers helemaal geen haast." In derdaad, die tijd heeft de 65-ja- rige vierdaagseloper gehad. Vanwege zijn respectabele leef tijd mag hij dit jaar in plaats van veertig nu dertig kilometer lo pen. „Ik vind dat wel prettig zo. Ik heb nu wat meer tijd tijdens het lopen. Bovendien kan ik 's ochtends wat langer blijven lig gen. In plaats van om zes uur, start ik nu rond half acht. Dat is toch fijn. Daar zul je mij niet over horen klagen. Het preste ren hoeft voor mij niet meer zo, meedoen is belangrijker." Voor de voormalige FNV-be- stuurder is zijn passie voor het wandelen ontstaan in de hon gerwinter. Hij liep zelfs een keer van Leiden naar Groningen, wanhopig op zoek naar iets te eten voor zijn familie. Drie da gen heen, drie dagen terug. „Na de oorlog heb ik van deze nood zaak maar een hobby gemaakt. Ik deed mee aan de eerste vier daagse na de oorlog in 1947. Toen was het trouwens nog vier keer 55 kilometer. In mijn her innering draaiden wij daar onze hand niet voor om, maar ja, het is ook zo lang geleden", zegt Verstraaten die dit jaar voor de 14de keer meedoet. Vlak na de oorlog heeft de Lei denaar de Vierdaagse maar een paar keer gelopen. Door zijn werk kon hij in de zomermaan den geen vrij krijgen. Er waren altijd wel collega's die in de bouwvak met vakantie moesten en dan moest hij bij de zaak blijven. Zijn hobby heeft hij weer kunnen oppakken in '82. Sindsien heeft hij niet meer ver stek laten gaan. Hoe kan het ook anders, want het wandelen is zijn hele leven een grote liefhebberij gebleven. De vierdaagse liep hij dan niet, aan andere looptochten deed hij wel mee. Een van de zwaar dere tochten daarbij is die door Luxemburg met vele venijnige hellingen. In zijn woning aan de 3 Octoberstraat heeft hij een grote reeks van medailles. Pronkstuk in zijn collectie is het gouden kruis die deelnemers krijgen na hun tiende succes volle vierdaagse. Tegenwoordig denkt hij tijdens het wandelingen nog maar zel den aan die oorlog. „Ik heb heel veel dingen nog wel onthouden, maar ik ben er niet meer mee bezig. Je schiet er niks mee op toch? Waar ik wel veel aan denk is het milieu. Neem nou de wandeltocht van Hoek van Hol land naar Katwijk. Je ziet dan op val. Aan de andere kant, we kunnen wel allemaal zeggen hoe mensen moeten reageren, maar men reageert nu eenmaal af en toe primair." „Wat er nu met de Engelsman moet gebeuren? Dat is nu een zaak van de rechter. Is het noodweer? Of is er wat dat be treft ook een bepaalde grens overschreden en is het nood weer-exces? De rechter bekijkt dat van geval tot geval. Gelukkig maar, daarvoor leven we in een rechtsstaat." het strand geen kip, maar toch ligt er her en der plastic troep en blikjes. Zouden wandelaars dat nou weggooien, denk ik dan. Kijk, dat zijn dingen waar ik mij vreselijk aan erger. En als ik de kranten lees ben ik niet de enige, gelukkig maar. Dat milieuvervuiling niet van vandaag is, weet Verstraaten zich nog goed te herinneren. Met name in de eerste vierdaag se na de oorlog kregen de wan delaars verschillende dingen toegestopt. Snoepgoed zoals DEN HAAG» De PvdA-wethouder C. Martini stapt volgend jaar uit de ge meentepolitiek in Den Haag. Zijn naam zal niet meer voorko men op de lijst voor de gemeen teraadsverkiezingen. Volgens Martini is het na twintig jaar ge meentepolitiek wel welletjes ge weest. Dit heeft Martini donder dag bekendgemaakt. Constantijn Martini (1949) zit sinds 1974 in de Haagse ge meenteraad. Sinds 1986 is hij wethouder van sociale en eco nomische zaken, werkgelegen heid en gezondheidszorg. „Ik ga absoluut niet met gekrenkte ge voelens of iets soortgelijks weg. Het lijkt me gewoon genoeg ge weest. Ik ben dankbaar dat ik de gemeenschap in die jaren ten dienste heb kunnen zijn." De wethouder heeft plannen bui ten de politiek, maar wil daar over nog niets meedelen. Robert Blom, persvoorlichter van de politie in Leiden, heeft speciaal voor ons zijn oor eens te luister gelegd. „Hoe denken we er hier over? Wat het puur ambtelijke betreft: tegen de messteker moet proces-verbaal worden opgemaakt. De officier van justitie moet dan vervol gens bepalen wat er verder ge beurt. Aan de andere kant is het een gevoelskwestie. Als er een pistool op je hoofd wordt ge richt en iemand redt je, dan ben je daar blij mee. Maar je reali een rolletje King(pepermunt, maar ook scheermesjes. „Er wa ren ook toen al mensen die dat achteloos in berm gooiden. Mensen die dan even later daar gingen rusten grepen dan zo in die mesjes. Ernstige ongelukken zijn geloof ik niet gebeurd." Een van de moderne dingen die Verstraaten minder op prijs stelt is de toegenomen commercie. „Bij de tent van de Haagse ver eniging SDS (Sterk Door Strijd) waar ik lid van ben kun je een kopje koffie nog voor drie DEN HAAG Als zich in Nederland een over stroming zoals die van de Mis sissippi zou voordoen, dan zul len de provincies daarop wor den aangesproken. De zorg voor de rivierdijkver sterking is één van de taken die van het rijk naar de provincies wordén overgeheveld. Andere belangrijke taken die op het bordje van de provincies ko men, zijn het natuurbeleid, landinrichting, openlucht-re- AGENDA ZATERDAG 24 JULI Noordwijk Derde ronde Heineken Dutch Open, Noordwijkse Golfclub, starttijd van 8-13.30 uur. Noordwijkerhout Braderie in het centrum: meer dan 150 kramen, oude ambach ten en optredens, tevens jeugd seert je ook, dat het verkeerd had kunnen aflopen De Wassenaarse politie blijkt voornamelijk over de juridische kant van de zaak te praten. „Bij voorbeeld: is er een strafuitslui tingsgrond?", zegt B. Hoogka mer, plaatsvervangend pers voorlichter. „Dat is de discussie hier. Is er in dit geval sprake van bescherming van andermans lijf, eerbaarheid en goed?" „Verder is de discussie hier nog niet zo op gang gekomen. Ja, je hoort nog opmerkingen als 'die kwartjes krijgen. Maar bij de an dere tenten langs het parcours ben je zo maar twee gulden kwijt. Een pakkie karnemelk? Dat kostje een rijksdaalder, ter wijl je bij de Albert Heijn een gulden betaalt. Het mooie van de vierdaagse vindt Verstraaten ook 'het leed vermaak'. „Da's heel gek. Op de vrijdag, bij de aankomst, krijgt degene die het rotste loopt, het meeste aplaus van het publiek." MEINDERT VAN DER KAAL) creatie en de opvang van min derheden. Het rijk en het Interprovinci aal Overleg (IPO) hebben don derdag in een principe-akkoord vastgelegd dat de provincies bij na 900 miljoen gulden krijgen om de taken uit te voeren. Het kabinet ziet het overhevelen van taken naar de provincies als bestuurlijke vernieuwing. De verantwoordelijkheden van de overheid komen nu dichter bij de burgers te liggen waardoor ze ook doelmatiger en vrijmarkt, van 10-17 uur. Sassenheim Optreden van de band van Piet de Vette in het winkelhart tussen 13 en 16 uur. Warmond Kunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp, van 11-16 uur. agente heeft geluk gehad'. Dan houdt het op. Misschien dat het incident eerst nog moet bezin ken. Aan de andere kant zou het ook best eens aan de vakantie kunnen liggen. De helft is weg, de andere helft heeft het vrese lijk druk. Dus zitten ze ook niet zo vaak met z'n allen aan een tafel. En aan tafel hebben de ge sprekken plaats." „Onze Amsterdamse collega's raakt het natuurlijk veel meer", gaat Hoogkamer verder. „Daar doen ze zeer emotionele uit spraken als 'maak die man ere burger'. Zo denken de agenten er hier in elk geval niet over." HERMAN JOUSTRA» Gebruikelijke hoeveelheid slachtoffers De 77ste vierdaagse zit er weer bijna op. Het internationale wandelfestijn beleeft vanmid dag zijn apotheose. Zwaaiend met de aangereikte bloemen oogsten de duizenden vierdaag- se-lopers de welverdiende lof, waarvoor zij vier dagen lang op pad zijn geweest. Overigens is het hartverwar mende onthaal niet voor alle 35.000 deelnemers, die dinsdag aan de start waren verschenen, weggelegd. Want gisteren moesten op de dag van Groes- i beek nog eens 889 wandelaars afhaken. Daardoor beginnen vanochtend 32.572 lopers aan hun laatste kilometers. De derde wandeldag begon in een druilerige regen, maar ein- j digde onder uitstekende weers- j omstandigheden. Sprak mars leider Chris Bos over de tweede etappedag nog over 'een dag met een gouden randje', dan heeft de voorlaatste dag het pre dikaat 'een dag met een platina randje'verdiend. Het Rode Kruis is met 400 vrij willigers als altijd ook ditmaal weer onmisbaar geweest. Op de Zetenheuvelepdag moesten zo wel in het hulpziekenhuis als ter velde 1675blaarbehandelingen worden verricht. Meer dan 160 wandelaars moesten naar de af deling opname om enige rust in acht te nemen en een zwangere vrouw werd door de arts van het Rode Kruis vanwege complica ties direct naar het Radboudzie- kenhuis overgebracht. Wandelen voor een goed doel Het personeelsteam van Info- products uit Bodegraven is aan het wandelen geslagen ten bate van de Stichting Kinder Genees kundig Kankeronderzoek. Dit initiatief heeft nu al meer dan 100.000 gulden opgeleverd. Het bedrijf Infoproducts betrekt in september een nieuw pand en ter gelegenheid daarvan le vert het personeel diverse spor tieve verrichtingen, die worden gewaardeerd door sponsors. Onder die prestaties valt ook deelname aan de vierdaagse. Het wandelteam bestond uit 25 personen en telde gisteren slechts één uitvaller. Tevens is een aantal vaste bedrijfsrelaties gevraagd in te haken op de actie voor de Stichting Kinder Ge- neeskundigKankeronderzoek. goedkoper uitgevoerd kunnen worden, stelt het kabinet. Om die reden hebben rijk en IPO af gesproken dat met ingang van 1994 31 miljoen gulden per jaar zal worden bespaard. Staatssecretaris De Graaff- Nauta van binnenlandse zaken heeft het principe-akkoord gis- I teren naar de Tweede kamer.ge- stuurd. Het IPO legt het voor aan de provinciebesturen, die in september zullen oordelen. Het algemeen bestuur van het IPO besluit definitief op 14 oktober. ZONDAG 25 JULI Noordwijk Finale Heineken Dutch Open, Noordwijkse Golfclub, starttijd van 8-13.30 uur. Toeristische zomermarkt op het Vuurtorenplein,-van 10-18 uur. Winkels geopend in Hoofdstraat Koopcentrum, van 13-17 uur. Het ontbreekt de inspecteurs van de Rijks Luchtvaart Dienst (RLD) aan voldoende kennis om de luchtwaardigheid van een vliegtuig te kunnen beoordelen. Correct in gevulde formulieren vinden ze belangrijker dan de feitelijke technische staat van het toestel. Dat schrijft W. Daams, secretaris van de Vereniging Nederlandse Luchtvaart ondernemingen, in een brief aan ir. H. Wol- leswinkel van de RLD. Daams is tevens di recteur van het luchtvaartbedrijf Skylight, dal veertien vliegtuigen in eigendom heeft voor verhuur, les-, foto- en reclamevluch- Elk jaar moeten de naar schatting 500 vliegtuigjes met een'startgewicht tot 5.700 kilo volgens wettelijke regels worden ge keurd op luchtwaardigheid. Die taak heeft de RLD gedelegeerd aan een aantal erkende bedrijven. Inspecteurs van de RLD oefenen steekproefsgewijs controles uit. Controles die zich volgens Daams beperken tot het doorwerken van „een rijstebrij van papie ren". Daams: „Voor ons wordt luchtwaar digheid bepaald door de vraag of er geen toesteilen in z'n geheel of in onderdelen naar beneden komen. Voor de RLD is het doorslaggevende criterium of alles op pa pier klopt. Bij het onderdeel „technische staat" vullen ze dan in: „Niet bekeken". Maar daar gaat het toch juist om?", aldus de VNL-secretaris. In zijn brief maakt Daams de inspecteurs uit voor „op macht beluste nitwitten die hun onkunde en on macht camoufleren met enorme, tongver- stuikende omschrijvingen van hun functie." Wolleswinkel van de RLD reageert lako- niek op de beschuldigingen van Daams. „Zijn brief ligt op het stapeltje „moeilijke gevallen". Ik laat 'm nog maar even liggen, dan kan hij afkoelen." Volgens de RLD-top- man heeft Daams vaker geklaagd, maar kan hij nooit concrete voorbeelden noemen. Hij noemt de Skylight-directeur „een typische praktijkman die niet zoveel geduld en be grip heeft voor formaliteiten." Het verwijt over een gebrek aan deskundigheid van de inspecteurs noemt hij „ronduit belache lijk". Daams' klacht wordt onderschreven door N. Verduijn van International Aviation Ser vice in Amersfoort. Ook van hem lijkt Wol leswinkel weinig onder de indruk. Verduijn noemt hij de directeur van een „papieren firma", die „beroepsmatig op het randje van de wet balanceert" door piloten voor een deel in Nederland en voor een deel in de Verenigde Staten op te leiden. „Nu zitten er al 350 met een brevet, zonder baan." Dat is niet verboden, moet Wolleswinkel be amen en het heeft al evenmin iets te maken met de klacht van beide luchtvaartonderne mers, geeft hij toe. Volgens de RLD'er doen de luchtvaartbe drijfjes, waarvan Nederland er ongeveer veertig telt, er verstandiger aan zich te reali seren waar hun echte vrienden zitten. „Het aantal mensen dat de kleine luchtvaart een warm hart toedraagt is niet zo groot. De RLD als kwaaie pier? We zijn de enige die het voor de kleine luchtvaart opnemen. Als je het aan milieu- of bewonersgroeperingen zou overlaten, stonden morgen alle toestel len aan de grond." Suzanne Martens met de nieuwste speelgoed-trend: de wiggle writer. Een bibberpen waar volwassenen on deugende gedachten van krijgen. foto henk bouwman Leidenaar rondt ook derde dag vierdaagse succesvol af

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16