'Kwetsbaar gebied beter beschermen' 'Vis gevoelig voor geluid en licht' Over leven 'Teken met een speciaal pincet uit de huid halen' HETVELD VRIJDAG 23 JUL11993 15 Politie Hollands Midden stelt plantendeskimdige aan Een bioloog in dienst bij de politie. De politieregio Hol lands Midden hoopt met het binnenhalen van biologe Barbara Snabilié de milieuvervuiling en natuurbedrei- ging nog slagvaardiger te kunnen bestrijden. De planten- deskundige brengt in kaart welke gebieden kwetsbaar zijn en assisteert bij de milieu-opleiding van alle agenten. MONICA WESSELING Snabilié is van huis j deskundige op het gebied de samenhang tussen de plan ten, dieren en leefomgeving. Dat ecoloog zijn bepaalt ook heel sterk de manier waarop zij naar het grondgebied van Hol lands Midden kijkt: ,,lk bestu deer niet plantje voor plantje, I maar bekijk de leefgebieden als geheel. Als je in een kwestbaar natuurgebied ergens een scha- delijke ingreep doet, werkt dat soms ver door, zelfs tot buiten j het gebied. Plant voor plant be kijken is daardoor niet. altijd zinvol". De afgelopen maanden zijn het milieubureau en de distric ten van Hollands Midden al druk doende geweest met het in kaart brengen van de milieuge varen die Hollands Midden kent. Op deze zogeheten milieukaarten staat aangegeven welke milieugevaren een be paalde soort bedrijvigheid met zich meebrengt. Bollenteelt kan gevaren voor lozing van bestrij dingsmiddelen opleveren, bij de visverwerkende industrie kan zout water vrijkomen en gevels reinigen kan verontreiniging van het oppervlaktewater ver oorzaken. De milieukaart van de politie is geen topografische HENK BOUWMAN kaart: er staat niet op aangege ven waar welke bedrijven zijn. Die wetenschap is bij de lokale politiemensen wel aanwezig. Koppelen Snabilié brengt, samen met po litiemensen in de verschillende districten en verschillende na tuurbeschermingsorganisaties, de natuur in kaart. Waar liggen kwetsbare natuurgebieden, waar liggen stiltegebieden en waar wordt grondwater gewon nen. „En door nu de gegevens koppelen aan gegevens over de milieubedreiging van bedrijvig heid, krijg je een prima over zicht van de gevarenzones bin nen het gebied. Een olielozing in een grondwaterwinningsge- bied kan uit milieu-oogpunt een veel groter gevolg hebben dan dezelfde lozing op een niet vloeistofdichte vloer van een ga ragebedrijf." De milieukaart en de inventarisatie te samen ma ken een goede inschatting van de ernst van een milieu-ongeval dus mogelijk. Zoals een grove snelheids overtreding voor iedere agent het sein is op te treden, moeten milieudelicten dat ook zijn. Na de milieuopleiding weten de agenten welke wetten worden overtreden en kunnen dus pro bleemloos processen-verbaal 'uitschrijven. Dat is volgens de korpsleiding echter niet voldoende. Optre den tegen milieudelicten wordt effectiever als de agent in kwes tie ook kan uitleggen waarom de overtreding schadelijk is. „Mest lozen in een sloot is te gen de wet. Het echte kwaad is echter dat de mest het plantele- ven verstoort. Als de agent de lozer dat kan uitleggen, is de kans dat hij het nog eens doet vermoedelijk iets kleiner." Zo ook de gevelreiniger die loost op het riool. „Leg hem uit dat de chemische stoffen insekten en planten vernielen en hij be grijpt waarom hij het niet moet doen." Bijzonder Snabilié vindt het niet verwon derlijk dat juist Zuid-Holland zich zo druk maakt om haar na tuur en milieu. „Dit is uit ecolo gisch oogpunt een heel bijzon dere provincie. Er zijn veel over gangen tussen verschillende leefmilieus. Droog-nat, zout- zoet, warm-koud en laag en hoog. Al die overgangen herber gen bijzondere plante- en dier- gemeenschappen. Een natuur lijke rijkdom die het waard is goed beschermd te worden. Een goede opleiding van de politie helpt daarbij." Vaartochten op Nieuwkoopse Plassen NIEUWKOOP» Op de Nieuwkoopse Plassen worden deze en volgende maand iedere woensdagmiddag en iedere eerste en derde zon dagmorgen van de maand vaar- excursies gehouden. De excur sieleider van Natuurmonumen ten neemt deelnemers mee naar de leukste plekjes van dit grote natuurgebied. Belangstel lenden kunnen zich op werkda gen tussen 18.00 en 21.00 uur aanmelden bij de familie Wan- sinck, telefoon 01724-8250. Op 31 juli is er vanuit Woerden een een hele dag. Zilveren Maan uitgezet langs De Meije ^5 ZEGVELD Onderzoekers 'gematigd optimistischover boomkor-onderzoek „Het gedrag van vissen is inderdaad te be ïnvloeden. In een later stadium moeten we uitzoeken hoe dat precies moet en wat daar de gevolgen van zijn." Onderzoekers Frans Veenstra en Dick de Haan van het Rijksin stituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden zijn gematigd optimistisch over de eerste fase van hun onderzoek naar al ternatieve vormen van de boomkorvisserij. Optimistisch, want het blijkt dat hun ge- dachtenspinsels in praktijk werken. Gema tigd, omdat er nog heel wat komt kijken voordat elke kotter op een andere manier van visvangst kan overgaan. De RIVO-medewerkers kwamen begin dit jaar in de publiciteit met een alternatief voor het vissen met de milieu-onvriendelij ke boomkor. Bij het ontwerp van De Haan en Veenstra worden de elektrische impul sen aangevuld door licht en geluid. Nu sle pen nog altijd netten met zware kettingen over de zeebodem. De kettingen (wekkers) woelen de zeebodem om. De opgeschrikte platvis (schol, tong) verdwijnt vervolgens in de netten. Volgens de onderzoekers moet het mogelijk zijn om ook zonder die wek kers platvis te vangen. Het licht en/of geluid schrikt de vis op. Een geluidskanon moet ten slotte onge wenste bijvangst verjagen. Voorafgaand aan het onderzoek hebben de onderzoekers uit gedokterd voor welke geluidsfrequentie vis gevoelig is. Uit Noors onderzoek is komen vast te staan dat met name kabeljauw ge voelig is voor een lage geluidsfrequentie. Met deze kennis is men gekomen tot het ontwerpen van een geluidsbron. Het onderzoek heeft vijf weken geduurd. Hierbij is gebruik gemaakt van het onder- zoeksschip 'Tridens'. De vangsten - met en zonder signalen - werden met elkaar verge leken. De resultaten moeten nog verder worden uitgewerkt. De vangsten vielen ech ter tegen. „Er was weinig tong en schol. Daarover klaagt overigens de hele Neder landse visserij. Een andere handicap was dat we niet bij de echte visgronden zijn ge weest. We wilden de beroepsvisserij niet storen." De onderzoekers zijn niettemin tevreden over het voorlopige resultaat. Ondanks het feit dat nog niet onomstotelijk is komen vast te staan dat een geschikt commercieel alternatief voor de traditionele boomkorvis serij voorhanden is. Veenstra: „Het belang rijkste is: onze vangstmethode is technisch uitvoerbaar. Het gaat er nu om dat het RI VO, de overheid en visserij met elkaar om de tafel gaan zitten om te praten over het De Vlinderstichting en Staats bosbeheer werken samen aan een nieuwe introductie van een bedreigde vlindersoort: de Zil veren Maan. De populatie Zilve ren Manen wordt uitgezet in de schraallanden langs De Meije, iets ten noorden van Zegveld. De Zilveren Maan kwam be gin deze eeuw veelvuldig voor in de vochtige, schrale graslan den in Utrecht en Zuid-Hol land. Door het verdwijnen van deze gebieden, raakte ook de vlinder in de verdrukking. De herintroductie van de vlinder soort is onderdeel van het Be schermingsplan Dagvlinders van het rijksoverheid. Bomen en vruchten brochure van de Bomenstichting behandelt de snoei van vruchtbomen. De in formatie beperkt zich tot de snoei van traditionele hoog- stamvruchtbomen. Aan bod ko men vormsnoei, onderhouds- snoei en wondbehandeling bij appel, peer, pruim en kers. 'Bo men en vruchten' kan worden besteld via telefoonnummer 030-340778. Voor het verwijderen van teken is een speciaal pincet op de markt gebracht. Met het instru mentje, afkomstig uit Zweden, is het volgens de bedrijfsge zondheidsdienst RBB in Den Haag mogelijk de parasieten te verwijderen zonder het risico dat ze in de huid worden 'leeg- geknepen'. In duin- en veel andere bos achtige natuurgebieden komen teken voor die de ziekte van Ly me kunnen overbrengen. Deze, ziekte kan in het ergste geval gewrichtsaandoeningen, hart klachten en oriëntatiestoornis sen veroorzaken. Een klein deel van de teken is met de ziekte verwekkende bacterie besmet, maar geadviseerd wordt elke teek zo snel mogelijk uit de huid te halen. In de brochure over de ziekte van Lyme van de bedrijfsge zondheidsdienst RBB wordt het volgende advies gegeven: „Bijt een teek zich aan u vast, pro beer die dan zo snel en zo goed mogelijk te verwijderen. Breng een watje met olie, alcohol, ether of iets dergelijks aan op de teek. Trek die er dan voorzichtig uit. Zo blijft de kop niet achter. Gebruik een pincet of duim en wijsvinger. Desinfecteer het wondje. Soms laten teken los als u een heet bad of een hete dou che neemt." De bedrijfsgezondheidsdienst RBB meldt inmiddels ook geen gewone pincet voor het verwij deren van teken te gebruiken. Een woordvoerster: „Er is een speciale pincet ontwikkeld, dat sinds kort op de markt is. Daar mee kun je de teek er aan de kop uittrekken, dus zonder het risico dat je het lijf leegspuit. Een gewoon pincet werkt wel eens averechts." De RBB verkoopt setjes van de speciale pincet plus een brochure voor 12,95 gulden. De ziekte van Lyme open baart zich meestal door een ro de vlek, die na drie tot dertig dagen rondom een tekenbeet ontstaat. Geadviseerd wordt om dan onmiddellijk naar de huis arts te gaan. De ziekte is in prin cipe te behandelen door een kuur met antibiotica, ook als zich ernstige verschijnselen voordoen. Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze week het woord aan Hans van der Berg, on derwijzer op de Witte School in Noordwijk en bestuurslid van de Voorhoutse voetbalclub Forehol- Watdoeti uw school en sport club als we praten over milieu behoud? Op school zorgt elke groep er voor dat het rond het gebouw schoon blijft. Verder haalt de school, evenals de sportvereni ging oud-papier op. Bij Forehol- te worden verder bewust geen frisdranken in blikjes verkocht, maar wordt geschonken uit fles sen die teruggaan naar de leve- Zouden er op school speciale milieu-lessen moeten worden ingevoerd, of bestaat er wellicht al iets dergelijks? Er wordt in de lessen steeds meer aandacht besteed aan het milieu. Van diverse instellingen krijgen wij hele lespakketten toegestuurd. Soms wel eens te veel van het goede, dan verdwij nen weer hele stapels in de oud papierbak. Het zou natuurlijk verstandiger zijn wanneer die instellingen eerst even bellen of wij wel interesse hebben. Waaraan zou de gemeente Voor hout, uw woonplaats, meer aan dacht moeten besteden? Volgend jaar wordt een begin gemaakt met het gescheiden in zamelen van afval. Ik denk dat dit al veel eerder had moeten gebeuren. Wat mij betreft mag de gemeente best iets actiev optreden als we praten over milieubeleid. het Hans van den Berg: „De tuin van het Boerhaavehuis in Voorhout is Rn de hogere overheid? Steeds weer moet de overheid bij diverse projecten een keuze maken tussen het belang van het milieu en de economische noodzaak. De aanleg van de Be tuwelijn is daarvan een goed voorbeeld. Ik denk dat de over heid vaker zou moeten kiezen voor het milieu. Waarin schiet u zelf nog tekort? Dat ik nog altijd geen sticker op mijn deur heb geplakt waarop staat dat ik geen ongevraagd re clamemateriaal op mijn deur mat wens. Laat u de auto wel eens staan? Ja meestal wel. Als ik van huis naar school, rijd pak ik altijd de fiet6. Ik plaats daar wel een kanttekening bij. Het fietspad langs de Leidsevaart is veel te smal. Er zijn al diverse ongeluk ken gebeurd. Naar mijn idee moet er dringend iets gebeuren zoals bijvoorbeeld een verbre ding \an het rijwielpad. Waaraan ergert u zich? Dat veel vervuilers van het milieu, zoals schepen die olie lozen op zee, vaak nog vrij-uil gaan. Wat mij betreft mag er best strenger worden gestraft. Daarbij zou het gebruik van milieu-vriendelijke stoffen meei rust in het volgebouwde dorp. worden beloond. Hoe denkt u over kernenergie? Kernenergie is op zichzelf vrij schoon. Maar er moeten wel eerst alle mogelijke waarborgen worden ingebouwd voordat men tot het gebruik ervan over gaat om geen enkel risico te lo pen. En dat geldt niet alleen voor Nederland, want we weten allemaal wat de gevolgen van een kernramp kunnen zijn. FOTO DICK HOCEWONINC uw favoriete natuurge- i rond het Boehaavehuis. Wilt u verder nog iels kwijt? Het is vaker gezegd: een sch ner milieu begint bij jezelf. Vroeger maakten meisjes er kransjes van, of trokken ze er een voor een de bloemblaadjes vanaf om uit te vinden of hij wél of niet op haar was. Maar meestal wordt het bloempje over het hoofd gezien, nog va ker wordt het zelfs te vuur en te zwaar bestreden door liefheb bers van strak groene gazonne tjes. En dat is jammer, want er zijn nauwelijks planten in Ne derland te vinden die zo over vloedig bloeien van het aller vroegste voorjaar tot laat in de herfst. En bovendien zulke wonderschone bloempjes heb ben. Ik heb het over het made liefje. Vanaf begin februari stak hij hier en daar al zijn eerste schuchtere bloemhoofdjes uit het gras omhoog, nog voor het wintcrakonietjeof het sneeuw klokje. Een groot geel hart en witte bloemblaadjes als een kraagje daaromheen. Dat kransje is - net als de bloemen van bijvoorbeeld paardebloem, margriet en distel - eigenlijk een heel boeket van bloemen bij el kaar. De witte blaadjes zijn stuk voor stuk vrouwelijke bloempjes. En als u het gele hartje met een vergrootglas bekijkt, ziet u daar een hele verzameling gele bloempjes met vrouwelijke stij len én met mannelijke meeldra den. Ongetwijfeld ziet u dan ook het roze-paarse puntje aan het eind van elk wit straal bloempje en het zelfde kleurtje vindt u vaak terug aan de on derkant van het witte kransje Dat blozende tintje heeft iets te maken met de warmtehuishou- ding van de plant: op die plek ken kan het madeliefje beter te gen de kou. Het is maar één van de vele overlevingstechnieken van het kleine bloempje. Net als het naar believen fier overeind staande bloempje of een triest omlaag hangende zie- lepiet. Bij mooi weer staan de bloempjes wijd open, met het hart naar de zon. Als het weer triest is, verspilt het geen ener gie en wacht het betere tijden af door het kopje troosteloos naar beneden te laten hangen. Ook de groene blaadjes passen helemaal in de strategie van overleven, zoals eigenlijk alles aan het madeliefje. De blaadjes liggen in een rozet plat op de grond, waardoor een koeietong er vrijwel geen vat op krijgt. Ook de moderne variant van zo'n dierlijke zeis, de grasmaaima chine, maait gewc :et hce »cha- og zo laag afgesteld. Als dï tuinier niet grijp! naar gif uil pak of lies, stuurt het madelief- je, vanuit zijn voedselvoorraad in de korte wortelstok, verschil lende kleine uitlopers naar alle kanten. Zelfs als i« maalei de bloempjes afmaait vóór het zaad tot ontwikkeling komt, kan één madeliefje gemakkelijk een heel gazon veroveren. Als de bloempjes wél mogen blijven staan, zorgen mieren voor de verdere verspreiding van de piepkleine zaadjes. Fr zit namelijk een klein wit puntje op elk zaadje, dat vol zit met stof fen waar mieren dol op zijn. Zo'n mier gaat dan ook slepen met dl* zaadjes en. WCgUUH mooie gazon. Ai met ai mag je dat madeliefje dus genist een uitgekookt plantje noemen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15