Aantal autokraken verdubbeld Rijn- en Veenstreek Ten Berge Coating eist 6,5 miljoen schadevergoeding 'Voorwaarden PGGM uitzonderlijk' Raad laat De Jong nu niet vallen Jaar cel voor schietende Alphenaar GS wijzen verzoek van Boelen af Knutselende kinderen VRIJDAG 23 JULM 993 14 Stereotoren ontvreemd in Alphen alphen aan den rijn Bij een inbraak in een woning aan de Oost- kanaalweg in Alphen is een stereotoren gestolen. De daders bra ken aan de achterzijde de voordeur open. De inbraak werd ont dekt door degenen die de plantjes water geeft en moet zijn ge pleegd tussen 17 en 22 juli. Ook werd ingebroken in het kinder- dagverblijf Jip en Janneke aan het Rondeel. De daders gooiden een ruit in. Nog niet bekend is wat er is gestolen. De inbraak werd ontdekt door de schoonmaakdienst. alphen aan den rijn caroline van overbeeke Ten Berge Coating Systems heeft bij de gemeente Alphen aan den Rijn een schadeclaim ingediend .van 6,5 miljoen gul den. exclusief rentevergoeding. Het bedrijf zegt grote financiële schade te hebben geleden door het gemeentebestuur dat in 1991 en 1992 probeerde de fa briek te sluiten wegens stank overlast in de bomenbuurt. „De gemeente heeft mij de afgelo pen drie jaar op een oneigenlij ke manier geprobeerd weg te krijgen en dat heeft me veel méér gekost dan die 6,5 miljoen gulden. In elk geval zijn er grote klanten weggelopen en de ge volgen liegen er niet om", aldus directeur W. ten Berge. De Raad van State noemde het sluitingsbevel van de ge meente begin juni in strijd met het beginsel van openbaar be stuur en oordeelde dat de be schikking niet zorgvuldig was voorbereid en genomen. Wet houder W. de Jong wilde de nat- lakafdeling van het bedrijf aan de Rijnhavenkade sluiten om dat deze meer stank en vervui ling zou opleveren dan volgens de hinderwetvergunning is toe gestaan. Ten Berge stelde steeds dat de eisen van de gemeente onhaal baar waren. De naverbran- dings- en filterinstallatie van het coatingbedrijf heeft een rende ment van 85 procent ruim boven de landelijke normen alphen aan den rijn» De Alphense gemeenteraad laat milieuwethouder W. de Jong nu niet vallen. De scha declaim van coatingbedrijf Ten Berge en de handelwijze van het college van B en W moeten eerst onder de loep worden genomen, zo vinden de raadsleden. „Ik voel er niks voor om de wethouder nu onmiddellijk te kruisi gen", reageert WD-raadslid D. van der Schilden, rüok fractievoorzitter van het CDA, H. Habermehl, neemt het vooralsnog op voor De jong en zijn gevoer de beleid. „Dat bedrag van 6,5 miljoen is onvoorstelbaar hoog: hoe komt die Ten Ber ge daarbij? Het zijn Ameri kaanse toestanden waar ik grote vraagtekens bij zet. Tussen zulke bedragen vra gen en het ook bewijzen, zit een enorm verschil. Boven dien: de bewoners kunnen ook wel zeggen dat ze een miljoenenschade hebben ge leden door de gedorven le vensvreugde. Dan kunnen die partijen tegen elkaar op bieden. ik geloof daar niet in en ben ook niet bang voor de gevolgen van de claim. Ik ga uit van het gelijk van De Jong tot het tegendeel bewezen is." „Ik ben niet erg onder de indruk", zegt D66-fractie- voorzitter A. van Geest over de miljoenenclaim. „Ten Berge heeft jarenlang voor overlast gezorgd en het colle ge van B en W heeft daarom geprobeerd het bedrijf te ver plaatsen. Dat beleid van De jong hebben wij steeds ge steund. Mij is bovendien nooit gebleken dat Ten Berge schade heeft geleden: het be drijf is nooit dicht geweest. Laten ze die schade eerst maar eens aannemelijk ma ken." J. Bosman van GroenLinks wil eerst meer weten voordat hij een oordeel uitspreekt. „Als er misstappen zijn be gaan, wil ik dat eerst zeker weten. Het college van B en W heeft ons altijd' voorge houden dal de genomen stappen tegen het coatingbe drijf goed doordacht en ver antwoord waren. Dat De Jong nu weg zou moeten, is op voorhand te veel gezegd." terwijl de gemeente 99 procent eiste. Dat laatste vond de Raad van State niet realistisch: de hoogste rechter stelde Ten Ber ge vorige maand in het gelijk. Ten Berge is zeer verbolgen over de handelswijze van wet houder De Jong. De directeur is van plan tot het uiterste te gaan om zijn schade vergoed te krij gen. „We zijn lang genoeg ge treiterd door de gemeente. Als dat de manier is van zaken doen, dan kunnen wij dat ook." Grote klanten zijn de afgelo pen jaren bij het Alphense coatingbedrijf vertrokken, zo verklaart Ten Berge de hoogte van zijn schadeclaim. „Die klanten dachten dat ons bedrijf zou worden gesloten en gingen naar een de concurrent. Dat heeft ons jaarlijks toch zo'n 10 procent van de omzet gekost. Mijn advocaten en accountants hebben een nauwkeurige re kensom gemaakt. Bovendien heeft de hele procedure ons het nodige gekost aan advocaten." „Maar de werkelijke kosten zijn nog veel hoger dan die 6,5 miljoen omdat er ook sprake is van immateriële schade. De mensen in ons bedrijf hebben erg onder alle beschuldigingen te lijden gehad. Dat komt de stemming, de sfeer en het werk- plezier in het bedrijf niet ten goede: de geest is uit de fles." Ten Berge is daarom hard op zoek naar een andere locatie voor zijn Alphense vestiging waar zestig mensen werken. „Ik zoek een plek buiten de stad in een straal van 30 kilometer rond Alphen en hoop daar geen last meer te hebben van mensen die denken dat ze iets ruiken." Wethouder De Jong kan niet reageren op de miljoenenclaim omdat hij met vakantie is. Ge meentesecretaris G. de Graaff wil er namens zijn woordvoer der dit over kwijt: „We hebben nog een aanzienlijk aantal vra gen over de hoogte en de recht vaardigheid van de claim. We hebben de brief van Ten Berge in handen gesteld van onze WA-verzekeraar, waar juristen zich erover buigen. We willen er in dit stadium verder niks over zeggen omdat dat onze onder handelingspositie kan scha den." rijpwetering mar1eta kroft vervolg van voorpagina Grote rookwolken hangen bo ven de stal. Ze zijn tot ver in de omgeving te zien. Het wemelt van de brandweermannen op het erf van Huub Duivenvoor den aan de Ripselaan. Grote de len van het kunststof dak zijn gesmolten waardoor de ver brande resten hooi duidelijk te zien zijn. De zolderdeuren han gen aan het laatste schroefje en kunnen elk moment naar bene den storten. Het woonhuis ver toont enkele gebarsten ruiten. Uitslaande vlammen zijn er een half uur na het ontstaan van de brand niet meer. Maar iedere keer laait het vuur weer op. De hooizolder wordt dan ook van alle kanten goed nat gehouden. Duivenvoorden loopt druk heen en weer en schiet verschil lende mensen aan. Hij vertelt dat hij rook zag toen hij tegen de middag voorbij kwam. Hij liep naar de zolder en zag dat er niets meer te redden viel. Hij besefte dat zijn kinderen niet thuis waren en dus ook niet op de hooizolder konden zitten, en rende naar de telefoon. Zijn hele oogst ziet hij verlo ren gaan. „Net 14 dagen gele den heb ik het laatste binnenge haald." Hij is verzekerd. „Maar hoe goed, dat moet nog blij ken." Het had allemaal erger kun nen zijn, beseft hij. „Het mag dan een klerezooi zijn, we heb ben bérgen geluk, bérgen ge luk." De stal staat inklemd tus sen het huis, een varkensstal, de paardenstal, de autoschuur en de melkstal. Deze gebouwen bleven gespaard. En voor het zelfde geld was de brand mid den in de nacht uitgebroken, als regio leiden» annetvanaarsen De voorwaarden waaraan de gemeente Voorhout moet vol doen om een woning bestemd voor asielzoekers te huren van pensioenfonds PGGM zijn hoogst uitzonderlijk. Dat zeg gen andere gemeenten in de Leidse regio en ook de ministe ries van VROM en WVC die met de particuliere beleggerswereld bindende afspraken hebben ge maakt over het ter beschikking stellen van de zogenaamde ROA-woningen. PGGM eist onder ander dat den haag/alphen aan den run Een 40-jarige Alphenaar is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar cel plus zes maanden voorwaardelijk voor poging tot moord. De offi cier van justitie had tweeënhalf jaar cel geëist. De man had op 8 april van dit jaar een schot afge vuurd op een huis aan de Al phense Grijpensteinstraat. In de woonkamer van dat huis be vonden zich op dat moment de ex van de schutter en een vrien din van haar. Beiden bleven on gedeerd. De man verklaarde tijdens de zitting twee weken geleden dat het nooit zijn bedoeling was om iemand te verwonden. Het schot was een wanhoopsdaad waarmee hij wilde bereiken dat de vrouw van wie hij na een 22- jarig huwelijk wilde scheiden, hem én zijn dochters met rust zou laten. De Alphenaar heeft overigens al een flink stuk van zijn straf er op zitten. Kort na zijn schot is hij gearresteerd en opgesloten in de Scheveningse gevangenis. Hij heeft daardoor al drieënhalve maand voorar rest achter de rug. alphen aan den run» liesbeth buitink Het groeiend aantal harddrug gebruikers in Alphen is vermoe delijk de oorzaak, verklaart een iedereen op een oor ligt. Boven dien staan er nu geen koeien in de stal, in de winter wel. Bezorgd kijkt hij naar de kin deren uit de buurt die overal op zijn erf rondspringen. „Daarnet gingen ze kijken of de katten het nog overleefd hadden. Het is levensgevaarlijk. Straks don dert er een muur naar beneden. Ik zag ze zelfs hier op het dak lopen", wijst hij naar de melk stal. „Want dan konden ze het alleen hoogopgeleide asielzoe kers afkomstig uit een hogere sociale klasse in de bewuste wo ning mogen worden gehuisvest. Dergelijke voorwaarden worden door andere beleggingsmaat schappijen niet gesteld, zo blijkt nu. Leiden bijvoorbeeld, die op het moment druk in gesprek is met een groot aantal beleggers en particuliere verhuurders, kreeg tot nu toe nimmer de be- politiewoordvoerder. „Er zijn steeds meer jongeren in Alphen die harddrugs gebruiken en dat vraagt natuurlijk investerin gen." De politie hield dit jaar gere- beter zien." De twee buurman nen en collega's van Duiven voorden, Leon Castelijn' en Marcel van der Poel, staan in een hoekje te kijken naar het blussen. Het tweetal heeft nog geholpen met de hooibouw. „Daar gaat ons werk", treuren ze nu. „We hadden het beter ter plekke in brand kunnen ste ken." Enige tientallen omstanders staan naar de ravage te kijken. wuste eisenlijst, die 22 punten zou tellen, voorgelegd. „We zijn vanaf mei met alle grotere particuliere verhuurders in Leiden in discussie", zegt Jo ke de Jong, sectorhoofd Volks huisvesting: „Tot nu toe hebben we weliswaar alleen woningen in het kader van de Regeling Opvang Asielzoekers (ROA) los gekregen en geen woningen voor mensen die de asielzoe- geld autokrakers aan, maar dat voorkwam niet dat het aantal inbraken explosief is gegroeid. „Bij diefstallen uit auto's wordt bijna altijd ook schade aan voertuigen veroorzaakt. Het le vert niet alleen ongemak en irri tatie op. maar ook een grote schadepost", beseft de politie in Alphen. Daarom wil ze meer aandacht besteden aan de kra ken, in de hoop de daders zo af te schrikken. „Met medewerking van en in formatie vanuit het publiek is de politie er van overtuigd'het Ook burgemeester Meerburg toont zijn belangstelling. Verder valt het mee met de drukte. De politie heeft de Ripselaan na melijk afgesloten voor al het verkeer. Dit omdat de brand weer bluswater moest halen uit de Kagerplassen. Slangen zijn over een lengte van enkele hon derden meters over de weg uit gerold. Hoewel de brandweer zes mi nuten na de melding aanwezig kersstatus hebben gekregen, maar eisen als de PGGM stelt, hebben we tot nu tpe niet ge had." De gemeente Oegstgeest heeft het een paar jaar geleden aan de stok gehad met het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), dat weigerde een huis beschikbaar te stellen aan asiel zoekers. „Maar als ik het zo alle maal hoor, was dat toch een an- aantal autokraken terug te kun nen dringen", doet de politie een oproep aan de Alphense bevolking. „Zelf kan men op een vaak simpele en toch effec tieve manier voorkomen dat ei gendommen uit de autd ver dwijnen of zelfs de hele auto wo rd t o n tvreemd Sluiten Autobezitters moeten zichzelf daarom aanleren de auto af te sluiten, ook wanneer de auto maar even wordt verlaten. Waardevolle spullen mogen niet was, duurde het toch nog zo'n 20 minuten voordat er een goe de waterverbinding met de Ka gerplassen tot stand is gebracht. Waarnemend brandweercom mandant R. van Rhoon heeft zich daar behoorlijk aan zitten ergeren. „Het water in de sloten hier stelt niks voor", moppert hij. „Het is een en al bagger. We hebben dat al meer keren ge zegd tegen het waterschap dat ze de sloten moeten uitbag- der kwestie", zegt W. de Groot die zich namens de afdeling welzijn bezighoudt met de ROA. „Er was toen geen sprake van een lijst met eisen, het ABP wei gerde een asielzoekerswoning beschikbaar te stellen." Inmid dels is de lucht tussen Oegst geest en het ABP reeds lang ge klaard; uiteindelijk verhuurde het ABP de woning toch aan de gemeente Oegstgeest. „En we in de wagen blijven liggen en de auto kan het best onder een straatlantaarn in een drukke straat worden geparkeerd. Wan neer ondanks die maatregelen toch autokrakers toeslaan, advi seert de politie altijd aangifte te doen. De politie wil na de zomer een intensieve actie gaan hou den tegen de krakers. „We kun nen natuurlijk niet vertellen hoe die actie eruit gaat zien", aldus de woordvoerder. „Autokrakers lezen ook kranten." geren. Maar ze doen het niet." Volgens Rijnland wordt er niet gebaggerd, omdat er onvol doende stortplaatsen zijn. Zo kwam het dat de brand weer na aankomst begon met het spuiten van modder en prut uit de sloot en pas op water overging toen de verbinding was gelegd. Toch zou de schade in dit geval niet erger zijn ge weest als er wel meteen goed water was geweest, meent Van hebben per 1 juli opnieuw een woning van het ABP 'gekregen' voor asielzoekers", aldus De Groot. De gemeente Alphen aan den Rijn heeft tot nu toe één woning van een particuliere verhuurder tot haar beschikking. „Per 16 ju li heeft Rijnland - een regionale belegger dus - een woning op geleverd", aldus een woord voerster van de gemeente. On bekend is of Rijnland eisen heeft gesteld. „Degene die de besprekingen heeft gevoerd, is momenteel afwezig." Na de va kantieperiode gaat Alphen in overleg met Aegon en het ABP. Dossier Katwijkse vondelinge dicht Het onderzoek naar de identi- teit van de Katwijkse vondeling is doodgelopen. Alleen als er nieuwe aanwijzingen zijn wordt het onderzoek opnieuw opge pakt. Tot nu toe heeft het na pluizen van de verschillende tips over de identiteit van het drie jaar oude meisje tot niets geleid. Eind juni -werd in het Katwijkse Zeehospitium de zwaar geestelijk en lichamelijk gehandicapte, 3-jarige Kawi Smit achtergelaten. Volgens de Katwijkse politie zijn al deze aanwijzingen voor '200 procent' nagetrokken door de recherche. den haag/runwoude Gedeputeerde staten van Zuid- Holland hebben het schorsings- verzoek van de Rijnwoudse bur gemeester M. Boelen afgewe zen. Boelen had gevraagd het besluit van de gemeenteraad te schorsen om al volgend jaar een nieuw overdekt zwembad te bouwen. Volgens de provincie is schorsing onnodig nu zij dë ge meente heeft verplicht eerst fi nanciële dekking te vinden voor de zwembadplannen. Hierdoor kan-Rijnwoude voorlopig nog niet beginnen met de nieuw bouw. De afwijzing van het scho- ringsverzoek hing al even in de lucht. Boelen ging er woensdag al stilletjes van uit dat de pro vincie zijn verzoek naast zich neer zou leggen nu er geen sprake meer is van een spoedei sende zaak. Uiteindelijk hebben gedepu teerde staten gisteren een brief gestuurd aan de minister van binnenlandse zaken. Daarin ra den zij de minister, die uitein delijk beslist over de schorsing, af om in te gaan op Boelens ver zoek. Het staat zo goed als vast dat de minister dit advies zal volgen. Roon. „Brand in een hooizolder woekert toch voort." Als er vee op stal zou hebben gestaan, zou de late waterwinning daarente gen wel grote gevolgen hebben gehad. Het loopt tegen half drie als een hijskraan het erf op draait om de smeulende resten hooi op te halen van de zolder, die op instorten staat. Tegelij kertijd brengt een plaatselijke horeca-ondernemer "broodjes en koffie. nieuwe wetering» Ruim honderd kinderen uit centrum. Van alles was er te doen: figuurza- knutseld, maar stonden spelletjes, picknick Nieuwe Wetering en Roelofarendsveen ken, verven, sieraden maken en knutselen. en de disco op het programma, zwoegden deze week wat af in het cultureel Vandaag, de laatste dag, werd er niet ge- foto ben de bruyn Alphense politie bereidtintensieve actie9 tegen krakers voor In Alphen aan den Rijn is in de eerste zes maanden van dit jaar al in bijna net zoveel auto's ingebroken als in heel 1992. Werd vorig jaar bij 1100 auto's een raampje ingetikt of een deur geforceerd om waardevolle spullen te be machtigen, het eerste half jaar van dit jaar gebeurde dat al bij ruim duizend voertuigen. De schade daarvan be droeg naar schatting ongeveer een miljoen gulden. De schuur met een hooizolder met 5000 balen hooi in Rijpwetering is geheel door brand verwoest. foto bin dl bruyn Droog werd de was niet van de Ripse boer Huub Duivenvoorden, en schoon was het gisteravond al helemaal niet meer. foto bin de bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14