Zoeterwoude snijdt fors in subsidies 'Luchtdrukpistool niet onveilig' 'Ik wil niet in één keer van de judomat rollen Regio Leidschendam groeit naar 55.000 inwoners @®k dit sportieve toermodel Siebw Je bij Clubs staken pacht kantine Vliethorst Tulpen houden schooljeugd tegen VRIJDAG 23 JUL11993 gert visser, 071-356430. plv.-c Weer vernielingen bij gemeentehuis voorschoten Voor de derde keer in korte tijd zijn dakpannen vernield van het gemeentehuis in Voorschoten. Woensdagavond werd bovendien een ruit met stenen ingegooid. Om waterover last in het gemeentehuis te voorkomen zijn het dak en de ruit gisteren weer gerepareerd. De totale schade bedraagt 800 gul den. De meeste welzijnsinstellingen in Zoeterwoude krijgen er in 1994 geen cent subsidie bij. De muziekschool en de bi bliotheek moeten op korte termijn maatregelen nemen om de financiële tekorten terug te dringen. Wel krijgen deze instellingen volgend jaar respectievelijk 1000 en 1900 gulden om de ergste nood te lenigen. Dit blijkt uit het concept-welzijnsprogramma voor 1994. zoeterwoude men: het aantal leerlingen Caroline van overbeeke wordt terugebracht tot 62, de leeftijdsgrens verlaagd van 18 naar 16 jaar en de lesgelden ver hoogd. Volgens ambtenaar J. Harland van de afdeling welzijn is op nieuw gekozen voor bevriezing van de subsidies omdat de ge meente krap bij kas zit. „We willen de bestaande welzijns voorzieningen in Zoeterwoude zoveel mogelijk in stand hou den. Omdat de muziekschool en de bibliotheek flink moeten bezuinigen, krijgen ze er in 1994 nog een laatste kleinigheid bij. Dit gaat ten koste van de jeugd- subsidies van de sportvereni gingen maar deze kunnen zich zelf ook zonder dat geld bedrui pen. En dat geldt niet voor de bibliotheek en de muziek school." Volgens Harland is het onont koombaar dat de bibliotheek op korte termijn voor ingrijpende keuzes komt te staan. Deze in stelling had om zo'n 147.000 i 30 naar 25 minuten en het gulden subsidie gevraagd, maar krijgt slechts 135.000 gulden. Op dinsdag 24 augustus kun nen mensen commentaar leve ren op het concept-welzijnspro- gramma tijdens een inspraak avond die om 20 uur begint. De gemeenteraad neemt op 30 sep tember een beslissing over de subsidies. De Zoeterwoudse sportvereni gingen moeten volgens het plan de helft van hun jeugd-subsi- dies inleveren. Dit geld, in totaal 4900 gulden, zou moeten wor den verdeeld over de biblio theek, de muziekschool en de peuterspeelzaal in het Dorp. De drie muziekkorpsen, St. Jans Fanfare, VIOS en Rijntam boers, zouden in totaal 5000 gulden moeten inleveren: tien procent van hun subsidie. Deze bezuiniging was door het ge meentebestuur al aangekon digd in de voorjaarsnota. De muziekscholen in Dorp en Rijn dijk moesten in 1994 aanvanke lijk 20.000 gulden inleveren^ maar dit bleek niet haalbaar. In" totaal wordt volgend jaar op het Zoeterwoudse muziekonderwijs bijna 13.000 gulden bezuinigd. Het bestuur van de muziek school in het Dorp heeft beslo ten de lesduur terug te brengen lesgeld verhogen. Bovendien mogen kinderen voortaan maximaal vier jaar gebruik ma ken van het muziekonderwijs: twee jaar algemeen vormend muzikaal onderwijs en twee jaar instrumentaal onderwijs. De muziekschool aan de Rijndijk heeft ook maatregelen geno- Het rijk heeft Leidschendam de finitief aangewezen als groei kern. De gemeente ontving de ze week het langverwachte be richt van minister H. Alders van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Daarmee is de weg vrij gemaakt voor de bouw van 6800 woningen. De huizen wor den tussen 1995 en 2005 ge bouwd op de nieuwbouwlocatie Leizo, ten noord-oosten van het Prins Clausplein. Door de bouw Het nieuwe adres van WlultiRent: Rooseveltstraat 61 2321 BL Leiden Tel. 071 - 31 00 01 Fax 071 - 72 09 98 van de nieuwe wijk zal het in wonertal van Leidschendam toenemen van 34.000 nu tot zo'n 55.000 over twaalf jaar. De huizen zijn vooral bedoeld voor Haagse woningzoekenden waarvoor in de eigen gemeente geen plek is. Ook woningzoe kenden uit de rest van de Haag se regio kunnen vanaf 1995 in aanmerking komen voor een woning in Leizo. De komende twee jaar heeft Leidschendam nodig om de grootscheepse nieuwbouw voor te bereiden. „Een heleboel mensen denken dat ze nu al in kunnen schrijven voor een wo: ning in Leizo. Maar het duurt echt nog twee jaar voordat er gebouwd wordt. Inschrijven kan daarom nog niet", laat een woordvoerder van de gemeente weten. Verwarring over opdracht 'wapenuit de handel te nemen Importeurs en verkopers van 'The Gat' (type J 101 4,5 mm) weten niet meer waar ze aan toe zijn wat betreft dit lucht drukpistool van Engels fabri kaat. Zij hoorden van de keu ringsdienst van waren dat het pistool onveilig is en dat ze hun klanten moeten waarschuwen tegen de gevaren ervan. Volgens de Hoofdinspectie Gezond heidsbescherming waar de keuringsdiensten onder vallen moet het luchtdrukpistool zelfs helemaal uit de handel worden genomen. De waarschuwing is inmid dels de deur uit. Deze week pu bliceerden de importeurs op last van de keuringsdienst een waarschuwing in een landelijk dagblad met daarin de dringen de mededeling het pistool niet te gebruiken. De veiligheidspal zou niet goed werken. „De keu- ringdienst had ons opgedragen deze advertentie te plaatsen maar daarmee is de kous af', zegt G.C. van Kempen uit Vlaar- dingen, één van de importeurs. „Ons is niet opgedragen The Gat uit de handel te nemen." Dat verhaal wordt bestreden door de woordvoerdster van de Hoofdinspectie Gezondheids bescherming. „We hebben op dracht gegeven voor de adver tentie maar bovendien hebben we opdracht gegeven om de verkoop van dit produkt hele maal te staken. Uit de handel en uit de rekken te nemen dus. Het mag eenvoudig weg niet meer verkocht worden." Hoe het komt dat de importeurs van de ze opdracht niet op de hoogte blijken te zijn, is voor haar on duidelijk. „Dat moeten we dan nog maar eens uitzoeken." Volgens mevrouw Van Kempen, die optreedt als woordvoerdster van de gelijknamige Vlaardingse importeur van het wapen ken nen alleen de oudere types van The Gat problemen met de vei ligheidspal. „De keuringsdienst heeft ontdekt dat de veiligheids pal van deze pistolen niet in alle gevallen werkt. Maar dat wil niet zeggen dat het pistool on veilig is. Er is echt geen enkel probleem mee als je je aan de vuistregels voor pistolen houdt. Nooit op iemand richten en niet op de veiligheidspal vertrou wen. De nieuwste serie en al leen die verkopen we momen teel heeft overigens absoluut geen mankementen." •Van Kempen beweert bij hoog en bij laag dat het lucht drukpistool, dat al jaren in Ne derland verkrijgbaar is, uit de handel moet worden genomen. „We kregen de verplichting de advertentie te plaatsen maar dat is het enige", bestrijdt ze de verklaring van de hoofdinspec tie. Ook blijkt ze het niet hele maal eens te zijn met de tekst van de advertentie, die werd opgesteld door de keurings dienst. 'Wij verzoeken dringend het pistool niet te gebruiken', staat er in de waarschuwing. Van Kempen: „Mensen kunnen The Gat gewoon blijven gebruiken. Het is overigens niet een pistool waar je kogeltjes mee kunt schieten. Die vallen gewoon uit de loop. The Gat is alleen ge- scfiikt voor pluimpjes, waarmee je bijvoorbeeld op een dart bord kunt schieten. Eigenaar A. Teljeur van de 'Katwijkse Dump' heeft tot nu toe slechts goede ervaringen met The Gat. „Vorige maand heb ik er nog een aahtal afgeno men van Van Kempen", zegt hij. „Ze verkopen goed en eer lijk gezegd is er nog nooit ie- voorschoten liesbeth buitink De vijf verenigingen die tien jaar lang de kantine van de Voorschotense sporthal de Vliethorst pachtten, houden er mee op. De badmintonsclubs Vlietwijk en EVBC '66, gymnas tiekvereniging Avanti, basket balvereniging Blitz en handbal vereniging Voorschoten HW '70 kunnen niet meer genoeg vrijwilligers vinden die bardien sten willen draaien. De ge meente is nu op zoek naar een commerciële pachter, die de kantine vanaf september moet gaan beheren. De vijf binnensportverenigin gen vormen samen een stich ting, die verantwoordelijk is voor de kantine. De clubs moe ten zelf vrijwilligers leveren, die worden ingeroosterd voor een bardienst. „De afgelopen jaren werd het een steeds groter pro bleem om daarvoor de mensen te vinden. Toen ook de pacht omhoog ging, van 10.000 naar 15.000 gulden per jaar, hebben de verenigingen en de gemeen te samen besloten de pacht op te zeggen", aldus gemeente woordvoerder R. Douma. De gemeente heeft inmiddels verschillende reacties ontvan gen op een advertentie voor een commerciële pachter. „We heb ben zo'n 35 telefoontjes gekre gen en 15 schriftelijke reacties. De inschrijftermijn is nog niet gesloten." De pachter moet minimaal 15.000 gulden per jaar betalen voor het beheer van de kantine, maar Douma verwacht dat dat bedrag hoger wordt. „Er moet wat veranderen aan de kantine, want die is nogal verouderd. Er moet getimmerd worden, en af hankelijk van de wensen van de ondernemer voor veranderin gen, zal de pachtsom omhoog moeten." Duurder De nieuwe pachtvorm zal niet ongemerkt aan de verenigingen voorbijgaan, voorspelt Douma. „Nu komt er iemand te staan die zijn boterham aan die kanti ne moet verdienen en dat kan betekenen dat de consumpties duurder worden. Maar ik ver wacht niet dat de prijzen de pan uit zullen rijzen, want als een ondernemer de prijzen verdub belt, snijdt hij vooral in zijn ei gen vlees." De openingstijden zullen waarschijnlijk ook veranderen. „De verenigingen zijn eraan ge wend dat de kantine altijd open is, maar een ondernemer zal de boel af en toe dicht gooien op onrendabele uren. Een beheer der zal daar wel een kwalitatief goede voorziening tegenover zetten", aldus Douma. Gezicht van Voorschotense sportschool verdwijnt Auto- en Motorverhuur J MuitiRent The Gat, de veiligheidspal werkt niet altijd. mand teruggekomen met klach- veilig! ten over het pistool." Ook hij vertell zegt: „Als de veiligheidspal niet werkt doet dat niet af aan de »heid van het pistool. We llen de mensen altijd hoe irmee om moeten gaan, r ja, de vraag is natuurlijk wel of daar altijd gehoor aar wordt gegeven." Opdracht orr The Gat uit de rekken te haler heeft Teljeur nog niet gehad oegstgeest 'Kleurig en een beetje ludiek' noemt de Oegstgeester woningbouwvereniging Buitenlust de tulpen aan de Clare Lennarthof in Haaswijk. De bloemen zijn echter niet als kunst bedoeld, maar moeten kinderen van de Joris de Witteschool en de basisschool Springplank te genhouden. „We wilden de straat afsluiten voor de schooljeugd, want die gaat er anders rondhangen met hun fietsjes", verklaart een Buiten- lustwoordvoerder. De tulpen hadden dan ool< niet het prijskaartje van een echt kunstwerk. Buitenlust liet het alternatieve hekwerk voor 2000 gulden neerzetten. foto loek zuyderduin voorschoten miep de graaff Waarom stopt een sportschool houder, die recentelijk nog de marathon van New York uitliep, met lesgeven? Het bericht dat Paul' Goederaad (59) na 40 jaar de gelijknamige Voorschotense sportschool verlaat, komt voor velen als een donderslag bij hel dere hemel. Maar 'het gezicht' van Goederaad heeft de knoop weloverwogen doorgehakt. „Ik vind dat ik plaats moet maken voor anderen. Dat klinkt misschien te onbaatzuchtig om waaf te zijn, maar waarom zou je als mens niet een stapje opzij doen voor een ander?" Lachend: "En iedereen zag mij altijd als het gezicht van de sportschool, maar wat bijna niemand weet is dat in de loop der jaren twee werknemers het grootste deel van de zaak al hebben overgenomen. Mijn aandeel is inmiddels heel klein geworden. We bedachten daar een constructie voor, omdat ik vind: regeren is vooruitzien. Ik wilde niet in één keer van die judomat afrollen zonder iets te hebben geregeld." „Ik stop heus niet omdat ik mijn schaapjes op het droge heb: zowel mijn huis als mijn auto zijn klein en mijn opvol gers hebben evenmin buiten sporige wensen. Op vakantie ben ik al tien jaar niet geweest. Ik heb aan die school nooit ver mogens overgehouden omdat ik altijd een prijsvriendelijk be leid heb gevoerd. Als je een paar kinderen hebt en de ene wil op hockey, de ander op judo enzo voorts, dan moet ook een mo daal gezin dat kunnen betalen, want sport is een vorm van wel zijn, een onderdeel van de ge zondheidszorg." Fatsoenlijk „Gelukkig heeft de gemeente Voorschoten dat altijd gewaar deerd en ons heel fatsoenlijk behandeld, ambtenaren dach ten mee bij het berekenen van de huur van het oude zwem bad, waar de school nu al weer jaren zit. Anders had ik die lage prijzen ook niet kunnen hante- „Nee, zelf ben ik geen Voor schotenaar. Ik ben hier in '53 terechtgekomen omdat er op dat gebied nog helemaal niets was, heb er altijd zeg maar ze ven dagen per week gebivak keerd, maar er ook wonen, nee. Dat is niet onvriendelijk be doeld, maar als je zo lang les geeft kén je zoveel mensen. En het lijkt wel leuk om niet rustig over de markt te kunnen lopen, maar daar ben ik geen type voor." „Hoeveel mensen ik na al die jaren ken... misschien wel ieder een in het dorp. De volwasse nen door de conditietraining en zo. En de kinderen natuurlijk van de judo waar altijd een enorme aanhang van ouders, opa's, oma's en tantes bij zit." „Je hebt wat dat betreft een enorme sociale functie met zo'n sportschool. En als je dan ziet dat ik bij mijn afscheid een boek krijg met honderden lieve en aardige reacties, dan doet je dat goed. Dan besef je dat je al die jaren niet voor Jan Doedel hebt gewerkt. Natuurlijk, je ziet tijdens de les al die bezwete ge zichten, maar een direct resul Paul Goederaad springend tussen zijn leerlingen: Je ziet tijdens de les al die bezwete gezichten, maar een direct resultaat ontbreekt." foto loek zuyderduin taat ontbreekt. En ik ben er de persoon niet naar om mensen te vragen wat ze van de lessen vinden." Twijfels „Niet dat ik zo introvert ben de mensen die mijn lessen hebben gevolgd, weten wel be ter maar ik zal ook nooit vra gen wat mensen van de lessen vinden. En ook na zoveel jaar word je vaak toch door twijfels beslopen. Je hebt een tweeledig doel. Je wilt je brood verdienen, dat is één, maar je wilt er ook iets fatsoenlijks van maken. En eigenlijk weet niemand hoe een deugdelijke sportles in elkaar zit. Je zoekt dus een manier om dat verantwoord te doen én ook met een flinke dosis humor. Dat hoort erbij. Zo'n sportles is na melijk ook entertainment voor de mensen, die de hele dag op kantoor of tussen de kinderen thuis hebben gezeten, je moet er iets gezelligs van maken." "Ze hebben gevraagd of de sportschool Goederaad mag blijven heten, la, dat vind ik toch wel leuk. Het heeft nu een maal die naam, maar los van dat: voor een sportschool is het toch best een goede naam?"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13