Actie tegen 'godsdienstwet' Verwachte nieuwe encycliek 'zelfmoord voor RK Kerk' Kerk Samenleving RK Kerk viert Heilig Jaar in Santiago de Compostela VRIJDAG 23 JUL11993 REDACTIE: DICK VAN D BUITENLAND KORT Bougainville De Wereldraad van Kerken heeft de blokkade van het eiland Bougainville door Papoea-Nieuw-Guinea ver oordeeld. Als gevolg van de blokkade lijden tienduizen den mensen honger. Ook is de medische verzorging volstrekt onvoldoende. Een delegatie van de Wereld raad heeft gesproken met vertegenwoordigers van de zogenaamde 'interim rege ring' van Bougainville, met hulporganisaties en vluch telingen. Wegens de 'totale blokkade' door de marine van Papoea-Nieuw-Guinea is het eiland zelf niet te be reiken. Investeringen De Anglicaanse Kerk heeft door verkeerde beleggingen bijna 500 miljoen pond (cir ca 1,5 miljard gulden) ver loren. De commissie die het vermogen van 2 miljard pond (5,8 miljard gulden) beheert, heeft ernstige fou ten heeft gemaakt. Dat blijkt uit een rapport, dat op verzoek van aartsbis schop George Carey van Canterbury tot stand kwam. Sinds 1989 is de waarde van het bezit met 750 miljoen pond verminderd. Dit is grotendeels te wijten aan riskante investeringen en verder aan de slechte eco nomische situatie in Enge land. Het bezit van de Kerk dient voornamelijk om de tractementen en de pen sioenen van de bijna 20.000 actieve en gepensioneerde priesters te betalen. Keulse Verklaring De behoudende aartsbis schop van Salzburg, Georg Eder, heeft de benoeming tegengehouden van dr. Ar no Anzenbacher tot hoogle raar aan de theologische fa culteit van Salzburg. De Oostenrijker Anzenbacher (53), hoogleraar sociale ethiek en katholieke theolo gie aan de universiteit van ae Duitse stad Mainz, was door het bestuur van de fa culteit als enige kandidaat voorgedragen. Anzen bacher brengt het aartsbis schoppelijk veto in verband met zijn handtekening on der de Verklaring van Keu len. In deze verklaring de den meer dan 150 theolo gen in 1989 een scherpe aanval op het beleid van paus Johannes Paulus II. Monument De joodse gemeenschap in Duitsland en de Bundes- bahn hebben hun conflict over de toekomst van het station Berlijn-Grünewald bijgelegd. De Bundesbahn kondigde afgelopen maan dag aan vier van de vijf per rons van het station te slo pen om er een grote remise te bouwen. Vanaf de per rons zijn tussen 1941 en 1945 ongeveer 36.000 Ber- ijjnse joden naar de vernie- tigingskampen gedepor teerd. De spoorwegen hou den vast aan hun plan de remise te bouwen, zei di recteur Heinz Dürr van de Bundesbahn na een ont moeting met de voorzitter van de Centrale Raad van de Joden in Duitsland, Ig- natz Bubis. Een deel van ae perrons zal echter worden omgebouwd tot monument ter herdenking van de jo denvervolging. Dit monu ment zal voor het publiek toegankelijk zijn. Bubis is met het voorstel van Dürr akkoord gegaan. Stichting Oost-Europa Zending dringt aan op veto Jeltsin De stichting Oost-Europa Zending is een actie begonnen tegen de nieuwe wet in Rusland die evangelisatiewerk door buitenlanders verbiedt. President Jeltsin moet deze 'door het parlement gejaagde' wetswijziging met een ve to tegenhouden. krimpen aan de lek anpvoerd door christelijke buiten landse organisaties. Oost-Euro- De wet blokkeert volgens de pa Zending, met vijf medewer- christelijke stichting in feite elke kers in Rusland, houdt zich vol- humanitaire activiteit, uitge- gens een woordvoerder uitslui tend bezig met humanitaire hulp. De stichting schrijft in een brief aan Jeltsin, die binnenkort zijn handtekening onder de wet moet zetten, dat de wetswijzi ging een aantasting is van de vrijheid van meningsuiting en de godsdienstvrijheid. Zij roept andere christelijke organisaties op een soortgelijk protest te la ten horen. Volgens Oost-Europa Zending is er sprake van een complot van oude communistische bu reaucraten en religieuze groe peringen die nauw met het ou de regime hebben samenge werkt. Het tijdstip voor de wets wijziging is 'uiterst geraffineerd' gekozen: „Juist in de zomerpe riode is er weinig politiek tegen spel te verwachten." Vertegenwoordigers van bui- rome eelco v Paus Paulus VI presenteerde 25 jaar geleden de encycliek Hu- manae Vitae. Het document on derwees de gelovigen dat seksu aliteit alleen is toegestaan aan getrouwde paren en gericht moet zijn op de voortplanting. Anti-conceptiemiddelen wer den categorisch verboden. Hoewel het protest binnen de kerk en onder de gelovigen toe neemt tegen het 'dictaat van Rome', heeft paus Johannes Paulus II een nieuwe encycliek klaar die de regels van Humani- tae Vitae, evenals het principe van de onfeilbaarheid van de paus, bevestigt. De encycliek moet 'Veritas Splendor' (Schitterende Waar heid) gaan heten. Het docu ment is al geruime tijd gereed, maar paus Johannes Paulus II aarzelt met de presentatie van wege de te verwachten kritiek die het zal ontlokken. Sommige theologen flienen zelfs dat de encycliek helemaal nooit het daglicht zal zien - wat een uni cum zou zijn voor de rooms-ka- tholieke kerk. Of de encycliek uit zal komen of niet, het beleid van de conservatieve Poolse paus, wordt door velen be schouwd als een vorm van zelf moord van de rooms-katholieke kerk. Vooral in Noordeuropese lan den en de Verenigde Staten wordt aangedrongen op hervor mingen binnen de kerk. De vooraanstaande Duitse theo loog Norbert Greinacher, die zichzelf omschrijft als een con servatieve katholiek, zegt in de Italiaanse krant La Republica dat er sprake is van een morele dictatuur van de paus. „De paus wil opnieuw zijn onfeilbaarheid onderstrepen en niet alleen in algemene zaken die de moraal betreffen of de tien geboden. De paus zegt, zich baserend op het natuur recht, dat zijn mening over de natuur van de mens, de seksua liteit, de wereld, de familie en het huwelijk etc, onfeilbaar is. De nieuwe encycliek zal de re gels van de Humanitae Vitae, die onder meer stelt dat anti conceptiemiddelen tegen de natuur indruisen, ideologisch legitimeren en dus versterken", aldus Greinacher. Greinacher, maar hij niet al leen, meent dat het beleid van de paus rampzalige gevolgen heeft en dat alleen een nieuwe paus, door middel van een soort culturele revolutie, het tij kan keren. De theoloog zegt dat de kerk een absolute monarchie geworden, is, terwijl die vorm overal in de wereld is verdwe nen. Hij pleit voor meer demo cratie - 'in de eerste eeuwen van de geschiedenis van de kerk werden pausen, bisschoppen en piesters gekozen' - afschaffing van het celibaat, en toelating van vrouwen tot geestelijke ambten. Thomas R. Fox, redacteur van het Amerikaanse blad Nathional Catholic Report, meent net als Greinacher dat deze hervormin gen niet indruisen tegen de ker kelijke leer, maar daarentegen de kerk een stuk geloofwaardi- santiago de compostela De Rooms-Katholieke Kerk kent drie heilige steden: Jeruzalem in het land waar de Heer werkte, Rome, waar Petrus en Paulus zijn begraven, en Santiago de Compostela in het noordwesten van Spanje, waar volgens de legende de stoffelijke resten zijn begraven van Jacobus, de zoon van Zebedeüs. Als de naamdag van Jakobus, 25 juli, op de middelste zuil een zondag valt, roept de RK Kerk een heilig ria aan te raken, op het graf jaar uit. De laatste maal, in 1982, kwamen te bidden en een volle aflaat ongeveer zes miljoen pelgrims naar Santia- den te verdienen. Hij krijgt de Jakobsschelp go. Dit jaar (komende zondag is het 25 juli) als teken dat hij de pelgrimstocht heeft vol- worden er zelfs negen miljoen verwacht. bracht. Bij aankomst in Santiago gaat de pelgrim eerst naar de kathedraal om met zijn hand het Portico de la Glo- de apostel zijn tenlandse kerken hebben Jeltsin afgelopen woensdag eveneens opgeroepen de wet niet te teke nen. Zij vrezen dat de deur naar beperking van rechten en vrij heden van de Russische burgers wordt opengezet, aldus Michail Koelakov, secretaris van de Rus sische afdeling van de interna tionale associatie voor gods dienstvrijheid. Paus Johannes Paulus II heeft een nieuwe encycliek gereed. Of het document ooit zal worden gepresenteerd, is nog maar de vraag. foto epa ger zullen maken. Fox schreef een felle brief in de New York Times, waarin hij het beleid van Rome aan de kaak stelt. Volgens Fox worden de rigide regels van de Humanae Vitae door veel priesters en theologen afgewe zen en negeert 90 procent van de bevolking ze geheel. Het ho ge kader houdt echter vast aan het 'dictaat van Rome', waar door het zijn eigen geloofwaar digheid ondergraaft en de gelo vigen aanzet tot twijfel omtrent andere religieuze kwesties. Braziliaanse bisschop te gast in Zoeterwoude zoeterwoude De Braziliaanse bisschop mgr. J. Postma brengt ko mende zondag een bezoek aan de Zoeterwoudse paro chie Sint Jans Onthoofding. Hij is hier de gast van pas toor B. van der Plas, met wie hij samen op het klein seminarie in Hageveld en het groot-seminarie in War mond heeft gezeten'. Post ma en Van der Plas gaan de pontificale Hoogmis van 9.30 uur in de Sint Jan aan de Zuidbuurtseweg. Na enkele jaren als kape laan in Weesp te hebben gewerkt, vertrok Postma naar Brazilië waar een groot tekort aan priesters was. La ter werd hij benoemd tot bisschop van Garihuns, in het noorden van het land en niet ver van Recife, de toenmalige zetel van de be kende bisschop Dom Hel der Camara. De parochies van Postma liggen in een arme streek, waar vaak gro te droogte heerst. Het wer ken is hier voor de bisschop verre van eenvoudig. Hij werd al een keer met de dood bedreigd en overleef de alleen al in de afgelopen maanden twee roofoverval len. De laatste keer dat pas toor Van der Plas zijn stu diegenoot zag, was vijf jaar geleden. Van der Plas was toen pastoor in Noordwij- kerhout en hij bezocht met enkele van zijn parochia nen de bisschop in zijn werkgebied. Na de mis Zoeterwoude heeft schop Postma ting met vertegenwoordi gers van een aantal organi saties in de parochie Sint Jans Onthoofding. Hij ver trekt op 5 augustus weer naar Noord-Brazilië. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hellendoorn: R.J. Perk te Spannum-Edens en Kubaard. GEREFOMEERDE KERKEN Beroepen: te Nijeveert: drs. K.D. van den Hout te Ter Apel. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Bedankt: voor Oosterland: C.A. van Dieren te Stolwijk. HEINZ z/ezom/jaj koffers staam &£patccr /k&a <?f vaêcant/sf COLOFON Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever^ Damlate bv DIRECTIE J. de Vries. G P Arnold (adp; HOOFDREDACTIE Jan-Geert Mapor. Fra Nypels. Henk van HOOFDKANTOOR Telefoon 071-356230. :r Post (ad/). ma.-vri|. van 8.30- ABONNEMENTEN* Tel. 071-128030 bi, per kwartaal per kwartaal (post) permaand HET WEER ROB GROENLAND Kleine lichtpuntjes Onze regio kwam er gisteren duide lijk het beste vanaf. Vanuit de weersatelliet op 36.000 kilometer boven het aardoppervlak was een grotendeels bewolkt West-Europa te zien, uitgezonderd enkele kust gebieden zoals een strook van Rot terdam naar Alkmaar, waar de cu- mulusbewolkingduidelijk in de minderheid was. Deze tijdelijke adempauze hadden we te danken aan een rugje van hogedruk waar van de as om 14.00 uur boven het oosten van Engeland lag. In de vooravond arriveerde deze rugas over de Nederlandse kust en wie toen goed de lucht bestudeerde, kon daarin alweer nieuwe wolken lagen zien verschijnen. Dit waren voornamelijk nog stroken met schaapjesbewolking (altocumulus) die het proces van warmte-advectie in de bovenlucht verraadde. Met de vakterm warmte-advectie wordt bedoeld: het transport van warmte met de stroming. In het ge val van gisteravond hadden we te maken met het opglijden van war me lucht in de bovenlucht. De bo venluchtwinden zorgden op dat moment voor het transport van warmte uit het westen. Dit opglij den van warme lucht wordt ge stuurd door een lagedrukgebied ten westen van Ierland. Uiteinde lijk komt de warme lucht aan de grond ook goed door en dit is het punt waarop we in de meteorologie spreken van een warmtefrontpas- sage. Dit front arriveerde vanmor gen voor de kust met een hoop be wolking en een spat regen. Deze middag en de komende avond ko men in het gebied achter het warmtefront genaamd; de warme sector. Hierin kan de luchttempe ratuur tot 20-23 graden oplopen en met wat zon erbij kan dan even het slechte zomerweer worden ver geten. De warme sector wordt morgen middag afgesloten door een kou front. De grote hamvraag is het tijdstip van passage. Het meest waarschijnlijke tijdvak waarin het koufront de Nederlandse kustlijn passeert, is aan het einde van de ochtend. Met enige mazzel komen er in de loop van de middag opkla ringen van de Noordzee binnen en kan het buiten ondanks de stevige westenwind vrij vriendelijk aan doen. Mocht het front verder ver tragen, bijvoorbeeld door golfvor- ming, dan blijft de zaterdagmiddag bewolkten regenachtig. In ieder geval kan het voor het front uit nog warm worden met maxima van 21- 23 graden. De zondag lijkt een fris se en koele dag te gaan worden met naast opklaringen ook enkele buien, een voorbode van het weer voor volgende week. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Bewolkt, morgen ook kans op wat zon. Op de meeste plaatsen van tijd tot tijd regen, vandaag in Enge land meest droog. Maxima vandaag van 16 graden 25 graden morgen vooral in Engeland en Wales wat lagere tem peraturen. .België en Luxemburg: Vandaag vooral in de mid dag en meest droog. Morgen meest bewolkt en later op de dag kans op regen of onweer. Maxima van graden langs de kust rond 23 graden Midden-Frank- Noord- e rijk: Perioden mandië ook wolkenvelden. Vandaag vrij wel overal droog, morgen in het noord westen wat regen, elders aan het eind van de dag kans op een onweersbui. Middagtemperatuur vandaag langs de kanaalkust rond 20 graden, elders rond 26 graden; morgen op veel plaatsen iets Portugal en Madeira: Portugal: Overwegend zonnig. Warm met maxima aan de kust van ongeveer 30 graden,.in het binnenland plaatselijk tegen de 40 graden. Madeira: Perioden Droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje.- Zonnig. Middagtemperatuur aan de Golf van Biskaje tussen de 25 en 30 graden, aan de Costa's tussen de 30 en 35 graden en in het binnenland plaatselijk tegen de 40 graden. Canari sche Eilanden: Zonnig, aan de noordzij de van de eilanden enkele wolkenvel den. Middagtemperatuur rond 30 gra- Marokko en Tunesië: Marokko: Overwegend zonnig. Aan de stranden droog, landinwaarts kleine kans op onweer. Middagtemperatuur westkust rond de 30 graden, bij wegend zor 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig. Morgen in de loop van dag kans op een onweersbui. Maxima van 25 graden bij de westkust tot rond 33 graden aan de Cöte d'Azur. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. War mer, met morgen maxima rond 34 gra- Italië, Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en vrijwel overal droog. Maxi ma meest tussen de 28 en 31 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. In het noorden van het Griekse vasteland vandaag misschien een on weersbui. Op de eilanden in de Egeïsche Zee van tijd tot tijd een stevige noorde lijke wind. Middagtemperatuur langs de kust en op de eilanden rond 30 graden, op het Griekse vasteland plaatselijk 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. In het Turkse binnenland kleine kans op een onweersbui. Middagtempe ratuur langs de kusten 30 graden of iets hoger, in het binnenland flink hoger. Duitsland: In het noorden op beide dagen wolken gen geregeld zon met aan het einde van de dag kans op onweer. Middagtempera tuur van 20 graden in Sleeswijk-Hol- stein tot zo'n 27 graden ten zuiden van de Main. Zwitserland: Perioden met zon. Morgen aan het eind van de dag misschien plaatselijk on weer. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden, vandaag in het noorden nog iets lager." Oostenrijk: Overgang naar droog en vrij zonnig weer. Geleidelijk warmer, met morgen maxima rond 28 graden. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. ZATERDAG 24 JULI 1993 Zon op "^OS3"?6* Zon onder 21.40 Maan op 12.35 Maan onder23.25 Waterstanden Katwijk Hoog water 07.20 19.50 Laag water 03.06 15.15 n 22 JULI 20 ui w5 21 10 0 1 Viissmgen licht bew. .Bordeaux Brussel Cyprus nno5 23 13 0.5 lotarno Londen Mallorca licht bew München half bew Stockholm half bew. New Orleans zwaarbew. New York half bew. 22 17 32 23 27 21

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12