Leiden Nieuw Minerva gebukt onder echtscheiding Betoncentrale verzet zich tegen sluiting Een sneetje witbrood als beloning voor de olifant Oorzaak treinramp nog duister Petitie tegen duurdere garages - VRIJDAG 23 JUL11993 Krap '/k q De bibliotheek, de I J muziekschool en andere Zoeterwoudse in stellingen komen krap bij kas te zitten Ten Berge /y a Een schadeclaim I T1 van 6,5 miljoen gul den heeft het Alphense bedrijf Ten Berge inge diend bij de gemeente 'Uiterst onwerkbaar'. Zo om schreef president Punt van de Haagse rechtbank gistermiddag de situatie bij het Leidse hotel Nieuw Minerva aan de Boom- markt. Het echtpaar dat nu tien jaar in het hotel de scepter zwaait, ligt in scheiding. Hij is directeur en de grootste aan deelhouder, zij runt het hotel van dag tot dag. Van samenwer king fè echter al geruime tijd geen sprake meer. Dus eiste de man gisteren in een kort geding dat zijn vrouw niet langer in het pand zou mo gen komen. Zij zou besluiten van de aandeelhouders negeren en eigenhandig beslissingen ne men. Zo was het loon van het personeel verhoogd en had ze voor 4000 gulden een nieuwe fomuisafzuiger aangeschaft. Al les zonder instemming van haar De vrouw ontkende dat niet, maar aangezien hij zich niet of nauwelijks met het hotel be moeide, moest zij wel noodza kelijke besluiten nemen. ,,lk kan moeilijk mensen in kamers met kapotte gordijnen stoppen." Eind 1983 nam de huidige ei genaar, die tevens een aantal lunchrooms heeft, Nieuw Mi- nerva over van de inmiddels overleden Engeltje Favier. Hij werd directeur en had 75 pro cent van de aandelen, het overi ge kwart is in handen van twee buitenstaanders. De vrouw ont popte zich in de loop der jaren als bedrijfsleidster en haalde de benodigde diploma's. Haar man ontkent ook niet dat het hotel goed draait. Het is zelfs de enige van de vier van zijn BV's die winst maakt. „Maar hij kan in zijn eigen hotel niet binnenkomen zonder ruzie en dat is geen werkbare situa tie", aldus raadsman W. Janssen namens de directeur. Daarom had hij een nieuwe bedrijfslei der aangesteld maar daar wilde zijn vrouw niets van weten. Bij de nog lopende echtscheiding heeft zij juist het hotel opgeëist als haar deel van de boedel en president Punt achtte het niet ondenkbeeldig dat een collega van hem dat in de toekomst ook zal toewijzen. „Ze heeft zich tien jaar met hart en ziel voor Nieuw Minerva Echtgenote van WV-directeur heeft aandelen Cees Hugens vindt het als plaatselijk VW-direc- teur geen enkel probleem dat zijn vrouw aande len heeft in een Leids hotel. Van een belangen verstrengeling wil hij niets weten, hoewel het een van de functies van de VW is om toeristen naar hotels door te verwijzen. „Bij mij moet je niet wezen. Ik ben toch mijn vrouw niet", rea geert de VW-voorman. Tijdens een gisteren gehouden kort geding met de macht over Nieuw Minerva als inzet (het eigenaarsduo ligt met elkaar overhoop), bleek r J. Hugens-Elferink voor 12,5 pro cent eigenaar is van het winstgevende hotel. Maar Hugens'weet van de prins geen kwaad. „Het zijn geëmancipeerde tijden, moet je maar denken. Ik blijf er buiten." Ook de vrouw van Groenoordhallen-directeur A. de Jong, H. de Jong-Erkelens, heeft een be lang in Nieuw Minerva. De Jong zelf is penning meester van een stichting die diverse BV's be stuurt waaronder Nieuw Minerva BV. Samen bezitten de vrouwen een minderheidsbelang van 25 procent. ingezet en ligt goed bij het per soneel. Ze stond onlangs zelfs als chef-van-de-week in een huis-aan-huisblad. De winst is louter haar verdienste en het voortbestaan hangt van haar af. Want als zij wegmoet is het ho tel zo failliet en staan 32 werk nemers op straat", antwoorde advocaat J. Hinnen namens de eigenares. Punt was het daar roerend mee eens en wilde zelfs al tij dens de zitting uitspraak doen. „Uit de stukken blijkt duidelijk dat zij 'de was doet'. Ik zou het daarom onbillijk en overteer- baar vinden om de eis in te wil ligen. En procedeer nou niet verder. U bent in gemeenschap van goederen getrouwd dus u kunt wel zeggen 'ik ben direc teur' maar alles wat van u is, is voor de helft van mevrouw", al dus Punt. De man reageerde geëmotio neerd dat hij het hotel zou ver kopen maar kwam daar later op terug. Uiteindelijk stelde Punt zijn uitspraak toch uit tot vol gende week maar de uitslag lijkt al vast te staan. „Daarom raad ik U beiden sterk aan nog eens met de bank om de tafel te gaan zitten om te kijken hoe de situa tie zakelijk en juridisch kan worden opgelost", aldus Punt. 'Werkgelegenheid 15 man op het spel' Cementbouw bv, het moederbedrijf van de Leidse Beton centrale, legt zich niet neer bij de gedwongen sluiting van de centrale aan de Zoeterwoudseweg. Het bedrijf zal bij de Raad van State bezwaar aantekenen tegen het besluit van GS van Zuid-Holland dat het bedrijf in oktober de activiteiten moet staken. leiden oert visser Tegelijkertijd vraagt het bedrijf de Raad van State het sluitings bevel te schorsen. Daarmee wordt de strijd om het openblij ven van het bedrijf aan de Zoe terwoudseweg - dat volgens be woners overlast veroorzaakt - met enkele maanden verlengd. Volgens het besluit van de provincie moet het bedrijf in Leiden op 11 oktober de poort sluiten. De Raad van State zal voor die datum besluiten over het schorsingsverzoek. Dat be sluit is tevens een indicatie hoe de Raad zal oordelen over het bezwaarschrift. Cementbouw bv hoopt de ac tiviteiten aan de Zoeterwoudse weg voort te zetten tot de nieu we centrale aan de Amphora- weg (in de Mors) klaar is. De provincie is bereid mee te wer ken aan een snelle realisatie van de nieuwbouw en heeft inmid dels een zogeheten verklaring van geen bezwaar afgegeven. Bij de gemeente wordt momenteel gewerkt aan de bouwvergun ning voor het nieuwe complex. De verwachting is dat tegen de nieuwbouw vele tientallen bezwaarschriften worden inge diend door omwonenden. Te gen het bouwplan zijn inmid dels 50 protesten bij de provin cie binnen gekomen. Dat bete kent dat het nog wel enkele ja ren kan duren voordat de nieu we betoncentrale in bedrijf is. Volgens een woordvoerder van Cementbouw bv zou slui ting van de centrale aan de Zoe terwoudseweg betekenen dat 15 mensen op straat komen te staan. leiden eric jan weterings Het trein-ongeluk bij de Leidse Me'renwijk een maand geleden is niet veroorzaakt doordat ie mand strafbare feiten heeft be gaan. Dat blijkt uit het onder zoek dat de Leidse politie in sa menwerking met de spoorweg politie heeft uitgevoerd. Details van het onderzoek worden pas over een maand naar buiten ge bracht. Bij het ongeluk vielen een dode en twee zwaargewon den. In de nacht van maandag 28 op dinsdag 29 juni schampte een intercitytrein met een snel heid van ongeveer 60 kilometer per uur het plateau van een hef- bordeswagen die op een ander spoor reed. Het plateau op deze wagen dient om werkzaamhe den aan de bovenleiding uit te voeren. Het kan naar beide kan ten worden uitgeschoven. Vakanties De politie heeft het proces-ver- baal van haar onderzoek inmid dels opgestuurd naar de officier van justitie in Den Haag. Deze moet aan de hand van dat rap port besluiten of hij een of meer bij het ongeluk betrokkenen gaat vervolgen. De officier wil nog geen mededelingen doen en hij verwacht dat het dossier vanwege vakanties nog mini maal een maand in zijn bureau lade zal blijven liggen. Ook een woordvoerder van de Leidse politie wil niks over het rapport zeggen en verwijst voor commentaar naar de officier van justitie. Een andere betrok kene zegt niet te begrijpen waarom publikatie zo lang op zich moet laten wachten. „Er staan geen schokkkende zaken in en ik kan me niet voorstellen dat dit rapport leidt tot vervol gingvan iemand." Eigen onderzoek Naast de politie heeft de NS een eigen onderzoek ingesteld, waarbij alle 'bedrijfsmatige' as pecten nog eens onder de loep worden genomen. Dat onder zoek door de afdeling 'spoorvei- ligheid' zal nog ten minste een maand in beslag nemen. Tot die tijd wil een woordvoerder er niets over kwijt. Ook de mede deling kort na het ongeluk dat de trein in elk geval op het goe de spoor reed wordt nu 'beves tigd noch ontkend.' Waarnemend directeur L. Heeze van de Woningbouwvereniging Leiden kreeg gisteren een petitie van de ver bolgen huurders van garageboxen. foto jan holvast leiden hans koenekoop Is een huurverhoging van 37 procent voor garage boxen aan het Jacques Urlusplantsoen redelijk? En zijn die garageboxen nu bedrijfsruimten of niet? Op die vragen spitst zich het conflict tussen de bewoners en Woningbouwvereniging Leiden (WVL) toe. De bewoners zijn heel stellig. Die garages horen bij het huis. Al jaren betalen ze een huur die gelijk stijgt met de huur van de woning. En als ze ver huizen, moeten ze ook de garage opzeggen. Bo vendien heeft de huurcommissie in Den Haag ge zegd dat inpandige garages, zoals die van het Ur lusplantsoen, geen bedrijfsruimten zijn. Een groepje van zo'n vijftien verbolgen bewo ners was gisterochtend op het kantoor van Wo ningbouwvereniging Leiden om een door ruim 40 flatgenoten ondertekende petitie te overhandigen aan waarnemend directeur L. Heeze. Hun eis was helder: maak zo snel mogelijk de huurverhoging ongedaan. Maar Heeze was niet zo toeschietelijk. „Ik heb er waardering voor dat de bewoners zo netjes een petitie komen aanbieden, maar ik denk dat we een zakelijk verschil van mening hebben. Volgens mij zijn de garages voor de wet wel bedrijfsruim ten en staat het ons vrij de huur los van de flats te verhogen." Maar omdat Heeze het ook niet allemaal zeker wist, beloofde hij de huurcommissie voor be drijfsruimten om advies te vragen. „Die kan ons zeggen of de huurprijs afwijkt van de gebruikelij ke marktprijs. Ik hoop dat we er dan samen met de bewoners uitkomen. Zo niet, dan moet de kantonrechter wellicht uitspraak doen. Gewond na frontale botsing leiden Bij een botsing op het fietspad langs de Veluwerneerlaan, ter hoogte van de Grassenbuurt, zijn gisteren twee mannen ge wond geraakt. Om onduidelijke rédenen botsten een 53-jarige Oegstgeestenaar en een 18-jarige Leidenaar frontaal. Beiden lie pen snijwonden in het gezicht op. De Oegstgeestenaar hield ook beenletsel over aan het ongeluk. Inbrekers slaan slag in schuur leiden» Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donder dag een flinke slag geslagen in een schuur aan de Herenstraat. Zij namen er een fiets, een snorfiets, vier hengels en een fikse hoeveelheid gereedschap, waaronder een slijptol en een boor machine mee. De inbrekers braken het slot open om binnen te komen. Waterpomp gestolen leiden Van het bouwterrein bij het voormalige Parmentiercom- plex aan de Lammermarkt zijn een waterpomp en eeithandta- kel gestolen. De waarde van de spullen bedragen zo'n vierdui zend gulden. Mishandeling vanwege kleding leiden De kleding van een 17-jarige Leiderdorper en zijn 16-ja- rige Leidse vriend beviel een onbekende, stevig gebouwde leef tijdgenoot zo slecht dat hij de twee gistermiddag in het gezicht sloeg en schopte. De jongens liepen bij de Burcht toen hun op ponent onder de kreet 'Jullie kleding is uit de tijd' de aanval koos. Zij meldden de zaak bij de politie, maar deden geen aan gifte. Sportinstuif voor kinderen leiden» Op vijf velden in Leiden is tot en met 13 augustus elke week een sportinstuif voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Elke maandagmiddag strijken de vrijwilligers van de stichting SKIL met voetoallen, badmintonrackets en spullen voor een spelcir- cuit om twee uur neer op het grasveld bij buurthuis 't Spoortje. Dinsdags is de speeltuin bij buurthuis Groenoord aan de beurt, woensdag het grasveld aan het Ravenpad, donderdag het Ka toenpark en wijdag het Kooipark. Een avondje tussen de coulissen van het American Circus leiden hans koenekoop In het circus is het verschil tus sen mens en dier heel klein. De vijftien olifanten van het Ameri can Circus blijken vóór hun op treden net zo nerveus als de acrobaten, koorddansers en tra pezewerkers. Buiten de tent staan ze ongeduldig te trappe len. Hier en daar klatert een uri- nestraal als een waterval op de straatstenen voor de Groen- oordhallen. Circusmedewerkers in rode overalls houden de teu gels van de glanzende paarden met moeite strak. De dieren rui- ken de piste, de zweep van hun meester Flavio Togni roept. Ook de tijgers lopen rusteloos heen en weer door hun kooien. Wakkergeschud door het geroe zemoes uit de tent, waarin deze donderdagavond bijna 5000 Leidenaren een plekje hebben gezocht. Hun verzorgster prikt af en toe een stok tussen de spijlen. 'Shankar, go home', schreeuwt ze. Alsof het beest ver van huis is. Alleen de prachtige sneeuw witte Bengaalse tijger houdt zich kalm. Hij ligt lusteloos on deruit en kijkt heel droevig. „Nog twee jaar. Dan loopt ons contract af bij dit circus", zegt de Amerikaanse verzorgster. „En daarna hoeven ze nooit meer 24 uur per dag in kleine hokken te leven. Ik wil een boerderijtje beginnen ergens in de States en ze daar heerlijk de ruimte geven." Opzij De show begint. In de coulissen van de tent rennen vooral piste bouwers en -sjouwers rond. Al les opzij voor de olifanten. Klei ne ranke meisjes in glitterpakjes huppelen hun kleedwagen uit. Een van hen draagt een zak wit tebrood. Het is opvallend hoe goed de grijze kolossen gehoor zamen. In een bijna strelende beweging hijsen ze de meisjes met hun gebogen voorpoot op de rug. Als beloning ontvangen ze een paar sneeën witbrood. Terwijl de olifanten hun kun sten vertonen, oefent een blon de dame in grijs glimpak met hoepels om haar middel. Het is de trapezewerkster. Een kwar tier staat ze naast de tijgerkooi- en te rekken en strekken. Dan gaat ze op. Haar show is ver duffend en geeft het publiek de kriebels. Luid applaus galmt door de tent. Maar zodra de blondine achter de gordijnen terug is, barst ze in woede uit en begint te schelden op een paar podium werkers. Hun hulp is blijkbaar niet goed bevallen. Ze trekt een badjas aan en stamp- vo-tweg. Duikeling Balletschoentjes worden in gewreven met een soort hout- molm. De koorddansers maken zich op voor hun evenwichtsact. Dit zijn topsporters met afge trainde lichamen. Hun voorbe reiding voltrekt zich in opperste concentratie. Dan klauteren ze op een kabel die diagonaal naar de nis van de tent leidt. Soepel trippelen ze over de kabel om hoog. Even later klinkt een luide angstkreet op vanuit het pu bliek. Een van de koorddansers is uitgegleden. In een reflex heeft hij nog net het touw met zijn handen kunnen grijpen. De tent zucht van verlichting, de artiesten houden even pauze, maar dan wordt de show onver vaard voortgezet. Eenmaal terug op de grond en achter de schermen breekt er toch lichte paniek uit. De onge lukkige koorddanser is gebles seerd geraakt bij zijn duikeling. Het angstzweet druipt van zijn ge'zicht. De kous gaat uit. Een vrouw bekijkt zijn voet en voelt aan de tenen. „Knijpen", zegt ze. De acrobaat krult met kracht zijn tenen om haar wijsvinger. Haar duim gaat vervolgens om hoog. Het is okay, de voet is nog goed. Propvol In hoog tempo volgen de arties ten elkaar op. Het programma zit propvol en duurt dik twee uur. Maar de organisatie van het American C ircus is vlekke loos. De circusleden zijn uitsie- kend op elkaar ingespeeld. Er wordt niet gescholden, men is vriendelijk, maakt grapjes en al les staat precies op tijd klaar. Zelfs de strontveger, die de hele show met bezem, blik en krui wagen de grote hopen van de dieren opruimt, doet zijn onfris se werk glimlachend. De Roemeense familie Ma rinov is klaar. Zojuist hebben ze een menselijke toren van vijf hoog gemaakt. Ze genieten zichtbaar na van hun succesvol Ie nummer. Sigaretjes gaan in de mond. „Een heel fijn circus om bij te werken. Hel was weer een fantastische show", zegt broer Marinov. Hij zit al tien jaar in de acrobatiek en heeft al in vele circussen gewerkt. „Schrijf maar dat ik in dit circus heel gelukkig ben." Plotseling komen de iele oli fantenmeisjes weer aangehup peld, nu gestoken in een glan zendegladiatorenoutfii. En daar komen de vijftien dikhuiden ook aandraven. Ze zijn amper in toom te houden, zo zeer po pelen ze om de piste te betre den. Maar eerst krijgen ze nog een lampjesdeken over de kop en een kleine gladiator met lichtgevend zwaard op de rug De sensationele slotact kan be ginnen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11