Leidsch Dagblad Belastingontduiking aangepakt x BEL: Taxichauffeurs gaan verslaafden te lijf Erik Breukink geblesseerd naar huis Meeuw naar de bliksem DUBBEL VOORDEEL 'Werken in provinciehuis levensgevaarlijk' BRISTOL GOED NIEUWS DONDERDAG 22 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40214 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 algemeenP^pBt"j 1 Miguel Indurain79:11.12 Alvaro Mejia op 4.28 Z cg a Zenon J asku la op 4.42 aö Tony Rominger jg 5.41 J Bjarne Riis^ op 12.15 6 Andrew Hampsten d5' °P1 7Claudio Chiappucci ^5 op 15.43 j Johan Bruyneel op 16.30 <35 j Pedro Delgado op 19.21 Cg Vladimir Poelnikov t/jfr op 20.40 20 min. 15 min. 10 min. 5 min Echt waar, ik heb overal gezocht. Achter het beha ng, onder mijn bed, in de groen bak, in het gootsteen- kastje, maar nergens een Erik Breukink te bekennen. Terwijl ik zocht ging de wed strijd door. Ik hoorde Jean Ne- lissen zich oprecht kwaad ma ken over de gevolgde tactiek. Ik hoorde Mart Smeets de dag prijs al uitreiken aan Romin- ger. Wat ik vandaag allemaal niet gehoord heb! Te zien viel er intussen weinig. Of het zou die dappere Chiappucci moe ten zijn geweest die in elk ge val nog een poging tot een aanval deed. In een afdaling notabene, wat volgens Eddy Merckx een bewijs van gekte zou zijn. Reden er maar meer van die gekken rond. Waagde Rominger in de laatste beklimming dan toch nog een aanval? Het leek er even op. Maar ook Rominger bleek normaal, nog normaler dan de stinkformule Indurain. Met die overwinning van Jas- kula spetterde het nog even. Maar dat was, geloof ik meer het gevolg van een lekkende zwanehals in het gootsteen kastje. Morgen om tien uur komt de loodgieter langs. Te gen die tijd zal Erik ook wel langskomen. LOUIS FERRON Communisten 2 Onder de communis ten, onder Kadar, had den we het allemaal beter, klagen de Hongaren. Eurabic: Geen goederen voor raket Libië hoofddorp jaap sluis De Hoofddorpse handelsonder neming Eurabic Trade BV ont kent goederen en kennis ten be hoeve van het Libische raket programma te leveren. Volgens de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) speelt het bedrijf 'in het Libische verwervingsnet werk in Nederland een promi nente rol'. Een woordvoerder van de drie werknemers tellende onderne ming weerspreekt dat: „Wij handelen in van alles en nog wat. Van reserve-onderdelen tot melkpoeder. Maar niet in goe deren voor het Libische raket programma. We zijn daar ook nooit veroordeeld." De woord voerder bevestigt dat het bedrijf mede wordt geleid door de Li- biër B.K.R. Rhuma en vooral ac tief is op de Libische markt. In 1992 kwam Eurabic Trade in opspraak toen in Frankfurt een partij voor Libië bestemde goederen werd onderschept. Het ging volgens de Duitse au toriteiten om materiaal dat ge bruikt kon worden bij de pro- duktie van strijdgassen. Van die beschuldiging klopte niets, zegt de Eurabic-woord- voerder: „Die goederen waren eerder in Nederland door de Economische Controle Dienst in orde bevonden. Het ging om spul voor medische doeleinden dat nog steeds door de Duitsers vast wordt gehouden. Wij voe ren daar een procedure tegen." Palmen Groenendijk A -j Het internationaal Alfons Groenendijk 1/ jazzfestival in jL\J gaat naar Manches- Noordwijk staat weer voor j ter City. De Leidenaar lag de deur: trompetten tus- i bij Ajax in de clinch met sen de palmen. j trainer Louis van Gaal. Geen krant ontvangen? 071-143241 SERVICE-ï Boeren verhuizen circus van Haarlem naar Leiden De opbouw van het circus in Leiden is vanmorgen begonnen. FOTO BEN DE BRUYN Het American Circus, dat van ochtend vroeg bij de Leidse Groenoordhallen is gearriveerd voor zeven voorstellingen op vier dagen, heeft voor de ver huizing van Haarlem naar Lei den enkele tientallen boeren moeten inhuren. Die hebben met hun trekkers zo'n 40 van de 60 benodigde transporten voor hun rekening genomen. De boeren hebben de afstand van het Haarlemse naar het Leidse circusterrein, zo'n 29 kilometer, over binnenwegen afgelegd. Hun hulp was nodig omdat ver voer over spoor niet mogelijk was. Volgens de manager in de Benelux van het American Cir cus, Fernand Banning, beschikt noch Leiden noch Haarlem over geschikte los- en laadstations. In de andere tien steden die het American Circus op zijn Neder landse toemee aandoet, spelen dergelijke logistieke problemen niet. Voor het vervoer van de vijftien olifanten, die vanmid dag zijn aangekomen bij het NS-complex aan de Ha^gweg, wordt een speciale trein ingezet. Vanochtend vroeg zijn op het parkeerterrein van de Groen oordhallen zo'n 100 voorname lijk Italiaanse medewerkers be gonnen aan de bouw van de tent van het circus. Daarbij de den zich geen noemenswaardi ge problemen voor. Woensdag middag, enkele uren voor de laatste voorstelling in Haarlem, werd al druk gemeten om de juiste positie van de tent in Lei- den te bepalen. Proces tegen FGH en Breevast moet handel in BV's tegengaan Veertig man weg bij PhytoNova runsburg •dorith De Utrechtse rechtbank moet zich gaan uitspreken over "de vraag, of de Friesch-Groningsche Hypotheekbank (FGH) en het beleggingsfonds Breevast aansprakelijk zijn voor grootscheepse belastingontduiking. De belasting dienst heeft gisteren een civiele procedure tegen beide bedrijven aanhangig gemaakt bij de rechtbank. utrecht *gpdUtrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne (HC) in 1982. Over De staat wil zo'n 70 miljoen gul- de opbrengst van die verkoop den vorderen van FGH en Bree- (425 miljoen waarvan 180 mil- vast als verkopers van het joen belastbare boekwinst) is nooit belasting betaald door de HC-vennootschappen, die in 1983 door FGH en Breevast werden verkocht aan mr. H. van Alphen. Vervolgens is er met die HC-vennootschappen gescho ven en gehandeld tot ze jaren later geheel leeggehaald bleken. De staat beschouwt het pro ces tegen FGH en Breevast, en de al lopende zaak tegen de Utrechtse zakenman Chris van Maarseveen vanwege soortgelij ke belastingkwesties, als uiterst belangrijke 'demonstraties' om aan dergelijke handel in ven nootschappen een eind te ma ken. De staat stelt in de dagvaar ding dat FGH en Breevast zich aan onrechtmatige daad schul dig hebben gemaakt door on voldoende onderzoek naar de soliditeit van Van Alphen en zijn relaties. De staat meent daarom dat FGH en Breevast alsnog aansprakelijk gesteld kunnen worden voor de ontlo pen belasting. Overigens weet ook de belas tingdienst, ondanks diepgaand onderzoek, niet wie de verdwij ning van de HC-vennootschap pen uiteindelijk heeft 'georgani seerd', wie met andere woorden de personen waren achter mr. H. van Alphen. Deze man is sinds vorig jaar spoorloos ver dwenen. Wraakactie op Perron Nul rotterdam .gpd-anp Enkele tientallen Rotterdamse taxichauffeurs hebben gister avond Perron Nul, een hulppost voor druggebruikers, bij het Centraal Station bestormd. Vol gens de politie gingen ze met ijzeren staven, honkbalknup pels en andere slagwapens de verslaafden te lijf. Vier drugge bruikers raakten gewond en zijn naar een ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie taxichauf feurs aangehouden. De actie is het gevolg van een steekpartij op dinsdagavond bij het Centraal Station in Rotter dam. Een verslaafde heeft toen een taxichauffeur met een spuit gestoken. De chauffeur kwam in actie toen de verslaafde een man van zijn portefeuille be roofde. Na een rustige periode zijn de afgelopen weken de schermut selingen rond het Rotterdamse station weer toegenomen. Daarbij zijn taxi's enkele keren met flessen en stenen bekogeld en klanten werden bij het in stappen lastiggevallen. Gisteravond kwam het tot een climax. Rond elf uur hadden zich ongeveer veertig taxichauf- 'feurs verzameld, die optrokken naar de opvang voor verslaaf den naast het station. Volgens de politie heeft het incident niet meer dan een kwartier in be slaggenomen. „De chauffeurs hebben enkele plexiglazen pla ten, die Perron Nul enigzins af schermen, vernield en bezoe kers van het opvangcentrum mishandeld. Wij hebben stok ken en knuppels in beslag geno men en vermoedelijk ook een vuurwapen. De politie was snel ter plekke en heeft met onge veer twintig m'ènsen de vecht partij beëindigd." De politiewoordvoerder zegt dat de actie van de taxichauf feurs volkomen ontoelaatbaar is. „Ongeacht wat de aanleiding mag zijn geweest, hebben de chauffeurs eigen rechter ge speeld en dat kunnen wij abso luut niet tolereren", benadrukt hij. Vandaag zal de politie aan de taxichauffeurs kenbaar ma ken dat dit soort acties niet door de beugel kan. Volgens de taxichauffeurs was de actie niet meer dan een waarschuwing. „Als het niet helpt, dan doen we het weer." Een gewonde verslaafde wacht op vervoer naar het ziekenhuis, nadat Rotterdamse taxichauffeurs Perron Nul hadden bestormd. foto roel dijkstra Op het moment dat de Tourka ravaan vanmorgen vetrok uit Tarbes, zat Erik Breukink al thuis in Kalmthout. De renner uit de ONCE-ploeg ondervond gisteravond zoveel hinder van de blessure aan zijn linkerknie, dat hij in overleg met ploeglei der Manoio Saiz besloot niet van start te gaan. Hij vloog nog gisteravond naar huis. Breukink kwam gisteren met grote achterstand binnen in de tweede Pyreneeënrit naar Saint Lary Soulan. Breukink wordt op 31 juli aan de start van de Ron de van Burgos verwacht. De renner wil voor die wedstrijd hersteld zijn van de blessure. Die liep hij op agn de voor avond van de proloog van deze Ronde van Frankrijk, toen hij nonae van Frankrijk, toen hij tijdens de training werd aange reden door eena,,frt Houthakker snijdt been af pittsburgh dpa Een 37-jarige Amerikaanse houthakker heeft op een dramatische manier het ei gen leven gered. Hij ampu teerde zijn beklemde been. De man kreeg bij het hout hakken in een verlaten bos bij Pittsburgh een boom op zijn linkerbeen. Hij kon zich niet bevrijden. Nadat de door hevige pijn getergde houthakker een uur lang luidkeels tevergeefs om hulp had geroepen, besloot hij het gebroken been met een mes onder de knie af te snij den. Vervolgens wist hij een boerderij in de buurt te be reiken. De bewoners brach ten hem naar het zieken huis. Daar naaiden chirur gen het door brandweer mannen geborgen been weer aan tijdens een opera tie van enkele uren. Zit je als meeuw even uit te blazen op een dak in Rijnsburg, slaat uitgerekend daar de bliksem in. Het arme dier overleefde het zware onweer gistermorgen niet. De bewoners van het huis aan de Dui zendschoon hoorden tijdens het noodweer een hevige klap en bel den de politie. Die zag overal op het dak veren liggen. Door de in slag kwam een deel van de wijk zonder stroom te zitten. Gevelplaten dreigen te vallen, bedrading volkomen verrot den haag monica wesseling Normaal 29.95 Per stuk Aanbieding geldig LEIDEN: Langegracht 5 (naast DIGROS) Donderdag koopavond Werken in het provinciehuis aan de Ko ningskade in Den Haag is levensgevaarlijk. De gevelplaten aan de voorkant van het ge bouw dreigen naar beneden te vallen en de elektrische bedrading is volkomen verrot. Kortsluiting is aan de orde van de dag en er is inmiddels al een keer brand uitgebroken. Er moeten direct maatregelen worden ge nomen. Desnoods moet worden uitgewe ken naar een noodbehuizing. Dat vinden de ambtenarenvakbonden. De angst is blijkbaar niet onterecht want het college van gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, heeft opeens 1,7 miljoen gulden beschikbaar ge steld voor een acute opknapbeurt. Direct na de zomer worden de gevelplaten vernieuwd en worden alle schakelkasten en elektrische bedrading van de twee vleugels langs de Zuid-Hollandlaan en de Koningskade ver vangen. Ook de apparatuur voor klimaatbe heersing wordt opgelapt. Volgens vakbondsvertegenwoordiger S. Verschuuren, is het pand werkelijk levens gevaarlijk. „Het is niet voor niks dat sinds maandag de dienstauto's opeens niet meer onder de gevelplaten mogen worden gepar keerd. Het personeel wordt niet gewaar- ir de autobezitters wel. Nogal week geleden is brand uitge- ;evolg van kortsluiting. „Toen snel worden geblust, maar je houdt je hart vast", merkt Verschuuren op. De slechte toestand van het uit 1964 da terende gebouw is al geruime tijd bekend. Het door architect Peutz ontworpen pand tocht, lekt via de kozijnen, en heeft doorlo pend een' onaangenaam werkklimaat. De warmte-isolatie bevat asbest. Gedeputeerde schuwd, vreemd." Ruim eei broken als kon het HET WOORD IS AAN C.J. Wijnaendts Francken Het is geen bewijs van eigen voortreffelijkheid bij anderen steeds gebreken te ontdekken. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur 17,19 Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de zomerdag15 Info 151 Religie - Smaak - Sport HET WEER Opklaringen, later regen Vooral in de ochtend enkele opkla ringen, later op de dag in het zuid westen mogelijk regen. Middag- temperatuur ongeveer 18 graden. Matige wind uit het westen, later draaiend naar zuidwest. Bij het Rijnsburgse bedrijf Phy toNova verdwijnen 40 van de 108 arbeidsplaatsen. Voor 37 werknemers van het bedrijf dat zich bezig houdt met weefsel kweek en handelskwekerij, is in middels collectief ontslag aan gevraagd bij het arbeidsbureau Lisse/Katwijk. Het personeel is vandaag ingelicht. Reden voor de ontslagen is volgens PhytoNova de slechte situatie in de markt voor sier- teeltprodukten. „Het gaat al slecht bij de tuinders en dat heeft ook een effect op de resul taten van ons bedrijfaldus een woordvoerder. Voor de be trokken werknemers is in over leg met de ondernemingsraad en de vakbonden een sociaal plan gemaakt. Dit voorziet in een financiële regeling. Ook worden ontslagen werknemers begeleid bij het zoeken van een nieuwe baan. Vertraging door ruzie in trein Het treinverkeer tussen Alphen en Leiden heeft gisteren een vertraging opgelopen van 35 minuten. Oorzaak was een schermutseling op het station van Alphen tussen een conduc teur en twee passagiers. De mannen, 18 en 22 jaar oud en afkomstig uit Zoetermeer, had den in de trein al problemen met de conducteur. Deze zette de mannen in Alphen uit de trein, waarop een handgemeen ontstond. Terwijl de trein zich weer in beweging zette ging de worsteling gewoon door, tot de conducteur aan de noodrem trok. Door dit incident bleven de bomen zowel bij het station als bij de Laan der Continenten in de wijk Kerk en Zanen onge woon lang dicht. De twee Zoe- termeerders maakten zich uit de voeten maar zijn later door de spoorwegpolitie opgepakt. Lcidjch** D»gbUd 'i -H?-Sg. jjfe ft NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter j Postcode:, Plaats: Günther merkte maanden geleden al fijn tjes op dat 'mijn tapijt nat wordt als het re- gent'. GS hebben enkele maanden geleden al besloten de vleugels langs de Koningskade en de Zuid-Hollandlaan te vervangen door nieuwbouw op dezelfde plaats. De voorbe reidingen zijn echter tijdelijk in de ijskast gezet in verband met de afsplitsing van de provincie Rotterdam. Het is niet duidelijk hoeveel ambtenaren Zuid-Holland uitein delijk'overhoudt'. Verschuuren vindt dat het provinciaal be stuur met gezwinde spoed moet doorgaan met de plannenmakerij. „De huisvesting moet beter. Dat heeft niets met afsplitsing te maken. Zelfs met de noodmaatregelen moeten we binnen drie jaar uit dit pand zijn. Het blijft slecht." Td Na dc eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnemer Q Per maand, automatisch j 28.75) 0 Per kwartaal [j via acceptgiro (ƒ82.85) 0 automatisch 82,85) NV. bank/giro. Handtekening: Of bel 071-128030 712K1 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1