UIT Vlees van christelijk Nederland is ook zwak 'Programmering Radio 2 nog steeds een ratjetoe' Rtv show 'Brides of Christ' in de jaren zestig TROS legt de hand op Amerikaanse TV-series WOENSDAG 21 JUL11993 EO-directeur Knevel schrijft TV-beheersingshcmdboek p hristenen zijn men- sen van vlees en bloed. Wie daarvan niet overtuigd is, doet er goed aan een blik te werpen in het (werk)boekje Doe dat ding dan uit! van EO-directielid Andries Knevel, die zijn tweede schrijf sel over televisie op de markt heeft gebracht. Het vlees van orthodox-chris telijk Nederland is ook zwak, want deze groep kijkt maar al te graag naar Medisch Centrum West. Honeymoonkwis, Dallas, Dynasty en andere program ma's die in EO-optiek niet door de beugel kunnen. „Omdat daar meestal en liefst in één uitzen ding alle 17 werken van het vlees in geëtaleerd worden." Mensen van gereformeerde gezindte hebben het maar moeilijk: de TV is eigenlijk een verderfelijke uitvinding, maar er zijn (soms) o-zo-leuke dingen te zien. Dat maakt het lastig en daarom heeft Knevel Doe dat ding dan uit! geschreven. Een soort handboek televisie-be- heersing voor de orthodox- christelijke medemens, „want het gaat met het televisie kijken in het orthodox-christelijke seg ment van onze samenleving fi naal de verkeerde kant op. De ontwikkeling is desastreus en moet dan ook gestopt worden", schrijft Knevel. Verkeerd Dank zij spreekbeurten in het land heeft Knevel een aardige indruk gekregen hoe orthodoxe protestanten over televisie den ken en hoe ze met dit venster WËÊH& Andries Knevel: „Leer het zappen af. Aangezien ons hart van nature op de zonde gericht is, zal de vin ger ook haperen wanneer de zon de geëtaleerd wordt." archieffoto naar de wereld weten om te gaan. Of juist niet. En het is dui delijk: totaal verkeerd. Er wordt veel te veel gekeken, zélfs op zondag. Daar moet paal en perk aan worden gesteld, suggereert Knevel. Achthonderd mensen hebben het enquêteformulier, dat Knevel tijdens zijn spreek beurten uitreikte, ingevuld. De uitslag van de enquête heeft geen wetenschappelijke waar de, en geeft zelfs waarschijnlijk een te rooskleurig beeld van de werkelijke situatie. „De enquête is gehouden onder mensen die er een avond voor over hadden om naar een spreker te gaan luisteren." Wat werd er zoal ingevuld als excuus? „Het is niet goed, mijn zondige hart neigt ernaar."(..) „Vanwege de zwakheid van geest."(..) „Als christen kun je bijna nergens meer naar kijken, maar uit gewoonte kijk je toch." „Dat gaat ongemerkt, ómdat KRO-serie over leven in klooster 'Brides of Christ'. Links op de foto zuster Catherina (Josephine Byr nes en rechts zuster Paul (Lisa Hansley). foto gpd Hilversum monique brandt wat plotselinge beslissing. In het klooster, waar ze tot Ca therine wordt omgedoopt, krijgt ze al snel een harts vriendin: Veronica, oftewel zuster Paul (een mooie rol van Lisa Hensley). Samen proberen ze heel wat zaken aan de kaak te stellen. Zo ver zet Catherine zich tegen de regel om alleen de traditione le denkers van de kerk te be studeren, en heeft ze veel in teresse voor de sociale kanten van religie. Ze komt daarbij in botsing met de steile zuster Agnes (Brenda Fricker, ook te zien in de VARA-serie Casual ty), die vasthoudt aan de eeu wenoude waarden en nor men, en elke vorm van 'nieuwlichterij' afwijst. Zuster Agnes verwijt Catherine dat ze geen respect heeft voor de autoriteit van de kerk. Ook in de overige vijf afle veringen staan de veranderin gen binnen de kerk centraal. Het is namelijk niet alleen Diane die zich niet kan vin den in de kerkelijke regels „die stammen uit de zesde eeuw." Het Tweede Vaticaan se Concilie (1962 - 1965) ver langde verandering in de kerk. Dat levert conflicten op die het klooster in twee kam pen verdelen en zelfs leidt tot het uittreden van religieuzen, die het verstikkende klimaat niet meer kunnen verdragen. Scriptschrijver John Alsop voerde tientallen gesprekken met religieuzen ter voorberei ding van een televisie-serie over een katholiek klooster in de roerige jaren zestig. Het re sultaat, de zesdelige serie 'Bri des of Christ' is alle moeite zeker waard geweest. Vanaf vanavond is 'Brides of Christ' wekelijks bij de KRO te zien. De serie, een co-produktie tussen het Britse Channel Four en de Australian Broad casting Company, speelt zich af in het klooster Santo Spi- rilo in Sydney, waar ook een meisjesschool is gevestigd. Het is de tijd van de hippies, de Vietnamoorlog, de op komst van de pil. Ook de zus ters krijgen binnen de kloos termuren te maken met grote maatschappelijke veranderin gen, zoals de ontkerkelijking. Veel religieuzen traden uit en de Kerk begon vanaf die tijd aan betekenis te verliezen. In elke aflevering van 'Bri des of Christ' staat één vrouw centraal. In de eerste afleve ring is dat de knappe Diane (Josephine Byrnes). Het is 1962, ze is net afgestudeerd en staat op het punt te trou wen. Toch wordt ze over mand door twijfels over haar toekomst. Ze besjuit, tot grote ontsteltenis van haar moeder en haar verloofde, halsover kop in te treden. „Ik wil meer van God houden, ik wil Hem dienen," zo verklaart ze haar we geneigd zijn tot alle kwaad." „Gemakzucht, slapheid met altijd een wrange nasmaak. Al leen door Gods genade zijn we de knop machtig."(..) „Omdat ik een zondig mens ben."(..) Eerlijk is eerlijk, het zijn stuk voor stuk eerlijke antwoorden. Verveling blijkt de grote boos doener voor het christelijke kijkgedrag. Niet nodig, vindt Knevel. „Er is voor christenen zoveel te doen, dat geen enkele christen zich zou behoeven te vervelen. In een goed func tionerende gemeente heeft ie der lid zijn of haar plaats en taak. Het is een schande wanneer leden van een christe lijke gemeente zich avond aan avond laven aan de televisie, terwijl broeders en zusters el ders verkommeren." Tot zover enkele opmerkingen van Knevel aan het adres van televisiever slaafden. Hoofdstuk 7 van het boekje is gereserveerd voor tips en aan wijzingen. Knevel begint met een aantal waarschuwingen en beroept zich daarbij op enkele Amerikaanse onderzoeken en ervaringen. Televisie kijken is een verslaving, dus als je min der kijkt krijg je last van afkick verschijnselen zoals depressies, apathie, gebrek aan eetlust en slaapproblemen. Althans, dat zijn de ervaringen van een Amerikaanse psychiater. In Ne derland zal het niet anders zijn. Maar goed, hoe komen we van de TV-verslaving af? Dat be gint met de (her)inrichting van de televisiekamer, adviseert Knevel, die zich door een Ame rikaanse onderzoeker laat lei den. Zet in de TV-kamer een krat neer en doe daar kleurboe ken, krijtjes, spelletjes etc. in. En cassettes met christelijke mu ziek, een bijbel en christelijke kinderboeken. De aanwezigheid van de goedgevulde krat zal kin deren en volwassenen ervan weerhouden de knop van de TV om te zetten, denkt Knevel. Spelletjes We moeten meer spelletjes gaan doen. „Daar waar vroeger nog 's avonds gezellig met el kaar gepraat werd of gezellig spelletjes werden gedaan, kost het nu de grootste moeite om de kinderen en de oudere jeugd bezig te houdenDat leidt tot cafébezoek en allerlei vormen van vandalisme. Ouders wordt door Knevel op het hart gedrukt dat zij veel meer aandacht aan hun kinderen moeten besteden. Dan kijken ze ook minder tele visie. Nog een advies: program meer zo min mogelijk zenders. „Voor sommige mensen is het een sport om zoveel mogelijk zenders te kunnen ontvangen, laat het voor christenen een sport zijn om er zo weinig mo gelijk te programmeren." Kne vel vindt de 3 Nederlandse zen ders genoeg. „En als u toch niet buiten een aantal buitenlandse zenders kunt, programmeer dan in elk geval niet MTV, Su per Channel en RTL Television. Deze commerciële zenders blinken uit in het vertonen van zondige beelden." Nog een tip: leenhet zappen af. „Aangezien ons hart van na ture op de zonde gericht is, zal de vinger ook haperen wanneer de zonde geëtaleerd wordt." Goede raad is duur, maar Kne vel vraagt slechts de kostprijs voor z'n boekje. Het is niet on mogelijk van TV-verslaving af te komen; gewoon die kijkdoos op een ongemakkelijke plaats neerzetten en kijken vanaf een hardhouten keukenstoel. Niet optimistisch Knevel is er niet al te optimis tisch over gestemd dat het werkboek televisie erg veel zal uithalen. In zijn epiloog schrijft hilversum gpd De TROS heeft drie nieuwe Amerikaanse televsie-series aangekocht, waaronder een over het leven van de ver moorde president John F. Kennedy. De opnamen van de series zijn in volle gang of moeten nog beginnen. Na vertoning op de buis in Amerika komen de produkten op het Nederlandse scherm. De eerste van de drie aankopen heet Missing Persons. De serie gaat over een politie-afdeling die zich bezig houdt met het opsporen van vermiste personen. De se rie is een combinatie van politiedrama en reality-TV. Missing Persons telt voorlopig dertien afleveringen, maar waarschijnlijk loopt de serie uit tot 22 edities. Hoofdrol is voor Daniel J. Travanti, die ook in Hill Street Blues te zien was. Missing Persons, geproduceerd door Stephen J. Cannell, heeft een vergelijkbare sfeer als de ze oude politie-serie. De tweede aankoop is getiteld JFK; Reckless Youth. De serie volgt het leven van John F. Kennedy van zijn jeugd tot het moment waarop hij als 29-jarige in het Ameri kaanse congres wordt gekozen. De mini-serie is geba seerd op het boek van Nigel Hamilton over dé ver moorde president. De nabestaanden van Kennedy hebben zich verzet tegen het uitbrengen van zowel het boek als de serie, De onvrede van zendercoördinator Toering hilversum jan van stipriaan Binnenkort mogen de publieke omroepen dagtelevisie verzor gen. De komst van RTL 5 is aan staande. En met ingang van eind augustus krijgen de com merciële radiostations, die nu uitsluitend via de kabel te be luisteren zijn, een etherfrequen tie. Voor Hilversumse radioma kers factoren om behoorlijk re kening mee te houden. De vaste medewerkers van de familiezender Radio 2 weten nu al mee te praten over concur rentie van buitenaf. Het afgelo pen jaar hebben talloze luiste raars deze (publieke) zender de rug toegekeerd om hun heil te zoeken bij één van de commer ciële stations (RTL, Radio 10, Sky Radio, danwel Radio 538). Het marktaandeel van Radio 2 is daardoor in één jaar tijd ge halveerd van 17 naar ongeveer 8 procent. Dat zijn cijfers die er niet om liegen. Kees Toering, zendercoördinator van Radio 2 is een en ander niet ontgaan. Mede op verzoek van het Copra (College van Overleg Pro grammazaken Radio) schreef hij een beleidsnotitie, waarvan de kern in kort bestek luidt: er moet een strakke en sterke, ver ticale programmering komen, waaraan alle omroepen zich in grote lijnen zouden moeten houden. In de optiek van Toering zou elke omroep zijn notitie werd in de zenderredactie door een meerderheid gesteund dage lijks op hetzelfde tijdstip een zelfde soort programma moeten maken. Alle omroepen zouden hun eigen presentator of pre sentatrice moeten leveren. Het format geeft omroepen nog de vrijheid om zich te profileren via identiteitsgebonden pro gramma's. Vraagtekens Toerings beleidsnotitie waar bij het Copra overigens ook al de nodige vraagtekens plaatste ging naar het NOS-bestuur en daar werd het op verschillen de onderdelen afgekraakt. De algemene teneur in het NOS- bestuur was: sommige zaken gaan te ver, andere onderdelen niet ver genoeg. Voor Kees Toe ring reden genoeg om met on middellijke ingang zijn functie als coördinator neer te leggen. „Zonder format heb ik niets in handen. Dat betekent in de praktijk namelijk dat elke om roep gewoon z'n gang kan gcfan." „Radio 2 is de enige zender in Nederland waar de program mering nog een ratjetoe is. De luisteraars herkennen Radio 2 niet. Ik had steeds voor ogen om door middel van een inten sievere samenwerking inclu sief subredacties van Radio 2 de amusementszender van ons land te maken. Een gezellig heidszender, dus. Alleen op die manier kunnen we ons hoofd boven water houden", meent Toering. Hij beweegt zich al jaren in Hilversum (Toering is eindre dacteur Radio 2 bij de VARA) en kent bijgevolg de beperkingen van het publieke omroepbestel. „Aan plannen voor samenwer king kleven altijd één of meer 'maren'. EO en VPRO kun je bij voorbeeld niet zomaar koppe len. „Het is in Hilversum niet al leen maar een kwestie van: wat willen we. Het is hier gauw: wat is het meest haalbare." En dan heb je steevast de categorie ei genwijzen: Toering noemt in dit verband de KRO, „die een ge heel eigen koers vaart, waar ik wel problemen mee verwacht." De KRO heeft onlangs het ra dio-schema 'vertimmerd', met het oogmerk om meer jongere luisteraars te trekken. In het Meerjarenplan Radio is Radio 2 volgens Toering, aan het vrije spel der krachten overgelaten. Radio 2 is daarin een beetje aan zijn lot overgelaten, meent Toe- ring, met als doel om er uitein delijk een verdienzender van te maken. „Overlaten aan het vrije spel der krachten en er ook nog een verdienzender van maken noem ik een contradictie. Dat gaat natuurlijk niet." Nabootsen „De strijd moet gewoon worden aangebonden. En dan denk ik heus niet meteen aan het na bootsen van programma's zoals die door Radio 10, RTL of Radio 538 worden gemaakt. Zij heb ben intussen een positie in de markt ingenomen. Ik vind datje als publieke omroep iets extra's moet leveren. Met lichte infor matie en veel muziek. Recept van de dag, ochtendkrantenru briek, CD van de dag, noem maar op." Of hij moedeloos is, weet Toering zelf eigenlijk niet. Te leurgesteld is hij in elk geval. „Omdat ik weet dat deze zender in potentie een goede kans van slagen heeft." Toering koestert de hoop dat zijn (tijdelijke) op volger, Gerard Oonk van de NCRV, ongeveer de lijn van de opgestapte zendercoördinator dus een tamelijk strak sche ma zal blijven volgen. „Over verdergaande samenwerking voor Radio 2 ligt de NCRV niet meer dwars. Zij zullen vast pro beren om verder te gaan met het plan-Toering." Toering vreest ook voor de politiek, als het nog verder berg- GESPROKEN Hildegard Knef in De Telegraaf: „Toen ik zo vreselijk ziek was en in zie- kenhuizen lag, gaf ik volmachten aan mensen van wie ik dacht dat ik ze kon vertrouwen. Maar men maakte er misbruik van. Alleen al mijn boeken 'Een gegeven paard' en 'Het vonnis' brachten zeventig miljoen gulden op aan auteursrechten. En ja, het is allemaal verdwenen. Waaraan? Ik weet het met. Ik kan zelf niet met geld omgaan, maar ik hoef geen luxe, ik heb zelf geen jacht, geen tweede bungalow. Ik doe ook geen extreme dingen, maar het is op, doordat ik mensen ver trouwde die ik met vertrouwen kon, zoals later bleek." Medisch Centrum West, een van de gewraakte TV-series van Andries Knevel: „Het liefst worden in één uitzending alle 17 werken van het vlees geëtaleerd." foto kippa hij: „Het betekent al met al dat dit boekje een tamelijk somber boekje is geworden, maar dat kon niet anders, immers de werkelijkheid is ronduit somber en er zijn nauwelijks licht puntjes. Heb ik de illusie dat er nu massaal selectief gekeken gaat worden? Nee, die illusie heb ik niet. Bij een groot deel van de doelgroep zal het vlees sterker zijn dan de geest." Doe dat ding dat uit, werkboek televisie, door Andries Knevel Uitgeverij Kok Voorhoeve, Kampen. met name vanwege de beschrijving van de moeder van John. Patrick Dempsey (27) speelt de rol van John F. Kennedy. De uitzending is gepland voor november, dertig jaar na de moord. Ten slotte legde de TROS de hand op de veertien-de- lige serie Winnetka Road, waarin de bewoners van een rijke, maar verder onbeduidende wijk in het plaatsje Oak Bluff worden gevolgd. Ed Begley Jr. (de onhandige Victor Ehrlich in St. Elswehere) speelt een hoofdrol. De serie ademt nagenoeg dezelfde sfeer als die van Twin Peaks. De TROS is de eerste niet-Amerikaanse omroep die de drie produkties op het scherm mag brengen. Ze werden aangekocht van ABC en NBC. Kees Toering: „Radio 2 moet een gezelligheidszender worden. Alleen op die manier kunnen we het hoofd boven water houden." foto gpd afwaarts gaat met Radio 2. „Straks wordt Radio 2 nog een politiek issue, bijvoorbeeld van de WD. Luistert u wel eens naar Radio 2? Nee? Waarom zou je dan nog luistergeld betalen? Als deze discussies op gang ko men, loop je het risico dat je je bestaansrecht verliest. En wat dan? Dan is de ellende niet te overzien, met alle ontslagen die er dan aan kunnen komen." Hildegard Knef: „Al mijn geld is op, doordat ik mensen vertrouwde die ik niet vertrouwen kon." fotoarchief Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel in Vara TV-Magazine: „Misschien ben ik wel een ouwe trut, maar als ik hoor dat mensen hun kind van negen tot vijf naar de crèche brengen, denk ik: Rot op zeg! Zijn we al zo ver gedaald in deze wereld? Mensen die heel hard aan hun carrière werken en daarnaast heel bewust een kind willen, daar begrijp ik geen reet van. Part-time ouders vind ik gê nant." Engelbert Humperdinck in Privé: „Religie en mijn gezin zijn de be langrijkste dingen in mijn leven. Overal waar ik kom, wordt een al taar ingericht. Een altaar waar ik kan bidden en tot mijzelf kan ko men. Wanneer je zoals ik om de veertien dagen op reis bent, moet je tot rust komen. Uit mijn katho- lieke geloof put ik kracht. Kracht die ik nodig heb om mijn publiek te kunnen boeien en om verant woord te leven." Joanna Johnson, alias Caroline uit de The Bold The Beautiful in Story: „Ik weet dat er geruchten gaan dat ik uit de serie stap omdat ik een verhouding zou hebben met Ron (Ridge) Moss. Als je alles moet geloven heeft iedereen op de set een verhouding met ieder een. Er zijn de verschrikkelijkste artikelen geschreven over Ron en mij. Dat soor dingen blijft han gen. Waar rook is, is vuur is toch het gezegde? Natuurlijk ontken ik niet dat Ron en ik elkaar graag mogen, maar een affaire met hem? Volstrekt belachelijk. Hij is gelukkig met zijn vrouw Shari." Wally Tax van The Outsiders' in Privé: „Toen ik in de financiële proble men zat, dronk ik een liter whisky per dag en begon daar al mee als ik wakker werd. Ik dronk dan uit de fles, want door de kater van de vorige dag trilden mijn handen zó erg, dat ik niet eens een glas kon vasthouden. Na een stuk of vier stevige slokken ging het dan wel weer en was ik ook weer in staat een shagje te draaien. Ik beland- de uiteindelijk in het ziekenhuis en kreeg te horen dat als ik door zou gaan met drinken, de ziekte van Korsakovzou krijgen. Nu drink ik niet meer, maar ik ben wel vreselijk nerveus en trillerig." Willem Bol in Privé: „Ik ben veertig kilo afgevallen, berïgestopt met roken, draag een nieuwe bril en voel me nu een an der mens. Ik zag eruit als een ge-' pensioneerde notaris. Daar moesr verandering in komen." Dame Edna in Humo: „Natuurlijk vraagt John Major mij om advies. Die kleine schat belt me soms midden in de nacht op en stelt me dan pertinente vragen die meestal verband houden met de speech die hij de volgende dag moet houden, of met nijpende po litieke vraagstukken. Dan vraagt hij bijvoorbeeld: 'Dame Edna, waar ligt Hong Kong? Of hoe moet ik doen als ik om het milieu geef? Margriet Hermans over haar doch ter in Humo: „Awel, Celientje, wat lig je daar te zeveren? Jij moet mi nister worden! Die kunnen ook zo zeve- ren, en dan brengt het tenminste nog op."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8